EENDRACHTBODE Dan maar zo! PUROL STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS 15c JAARGANG No. 24 TWEEDE BLAD 8 MEI 1959 RAADSVERSLAG POORTVLIET. Principe-besluiten tot uitvoering van kapitaalswerken: a. herstel van de toren; b. bouwrijp maken gedeelte uitbreidingsplan; c. taxatie gronden voor woningbouw; d. uitvoering rioleringsplan deel 1 Bouw van nieuwe openbare lagere school. Iluidgenezingj RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND. Gordijntjes voor de grote schoolramen om te veel afleiding te voorkomen - In hoger beroep om kunstmest- loods te bouwen - Eén raadslid met een uitgebreide rondvraag - Eenvoudiger plan nieuw gemeentehuis. Als er iets verkeerd bij U valt - en zuurbrand laait op uit uw maag... (Wordt vervolgd) Door enkele verhinderingen kon de voor vrijdag 24 april uitgeschreven openbare raadsvergadering eerst worden gehouden op woensdagavond 29 april j.l.. waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na opening met ambtsgebed door burge meester W. J. van Doorn werd voorgesteld, in verband met tijdnood van één der leden, de notulen en rondvraag tot een volgende vergadering aan te houden. Daarom werd direct punt 2 aan de to ren gesteld; t.w. een bespreking over uit te voeren kapitaalswerken. Ais eerste onderdeel daarvan kwam aan de orde Verbetering toren Het is al geruime tijd bekend, dat de Poortvlietse toren wat het buitenwerk be treft, in een zodanige staat verkeert, dat herstel dringend noodzakelijk is. Onder meer dient de leibedekking te worden verbeterd, het kruis geschilderd, evenals de gootlijst en de dakvensters. Een aantal galmplanken moet worden vernieuwd en geschilderd. Het buitenmetselwerk is op meerdere plaatsen gescheurd en wel zodanig, dat het gevaar oplevert door neervallende stenen. Er is aan dit metselwerk vroeger al eens hersteld met andere steen, waardoor een bont aan zien is verkregen. Die afwijkende steen zou door bijpassend metselwerk dienen te wor den vervangen. De totale kosten van het herstel worden op 20.000 geraamd. Wanneer voor het gehele project geen goedkeuring verkregen zou worden, willen b en w vragen in elk geval de dakbedek king en het kruis te verbeteren. De heer Van Houdt merkt op, hoe hij er al jaren op heeft geattendeerd, dat het voor ieder zichtbaar is, dat er iets aan de toren moet gebeuren. Hij kan zich dan ook tenvolle met het voorstel van b en w ver enigen. De heer Bijl vraagt door wie het onder zoek aan de toren is ingesteld. De voorzitter antwoordt dat zulks door de Centrale Dienst gebeurde. De heer Bijl vindt het goed, dat de toren wordt verbeterd, maar vindt het dan wel jammer, dat het kerkgebouw hierop zou achterblijven. In feite moet het gehele bouw werk worden opgeknapt, zoals dat ook in Tholen en Sint-Maartensdijk is gebeurd. De voorzitter erkent, dat met de toren ook de kerk verbeterd zou moeten worden. Dat is ook reeds door het kerkbestuur onder schreven. Destijds heeft spreker dat opge nomen met ds. Lam en de kerkvoogdij en hij wil dat in de toekomst weer doen. Wel ligt het hier anders dan in Tholen en Sint-Maartensdijk, waar het werk door Mo numentenzorg wordt uitgevoerd met de daaraan verbonden subsidie. Hier komt zo wel gemeente als kerkbestuur voor het ge hele bedrag te staan. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna beloten genoemd be drag op de begroting 1959 te plaatsen. Voor woningbouw Een tweede kapitaalswerk is het bouwrijp maken van een gedeelte van het uitbrei dingsplan voor woningbouw. De gemeente Beschikt thans niet meer over bouwrijpe grond, terwijl enkele gemeentelijke- en par ticuliere woningen moeten worden gevestigd. Daarom wordt voorgesteld als kapitaals- werk in de begroting op te nemen, het doortrekken van de verbinding tussen de Burgemeester van Oeverenstraat en de Noordweg, een straat die 90 meter lang wordt, 4.5 m breed met aan weerszijden een trottoir. Voorlopig wordt alleen het trottoir gemaak aan de zijde, waar gebouwd zal worden. De daar liggende sloot moet gedempt en gerioleerd. De totale kosten van dit bouwrijp maken wordt geschat op 16.000. Voorgesteld wordt het plan be- stedingsklaar te laten maken en na goed keuring uit te laten voeren. De voorzitter deelt in dit verband nog méde, dat het gelukkig zover is gekomen dat de benodigde grond, in eigendom bij dhr. Boogerts, door deze vrijwillig is af gestaan en -hiermee onteigeningsprocedure is voorkomen. De heer Uijl vraagt of er daar nu 4 of 6 woningen komen. De voorzitter antwoordt dat er 4 woning wet woningen gebouwd worden, die ter plaatse zijn aanbesteed en nog 200,per woning beneden de begroting lagen. Hoofd aannemer is dhr. Gunter. Dhr. Bijl dacht, dat men plaatselijk niet meer voor het bedrag zou bouwen als waar voor de woningwetwoningen vorig jaar zijn gebouwd. De voorzitter zegt dat deze in schrijving het tegendeel dan bewijst. Ook hiermee kan de raad zich unaniem verenigen. Taxatie bouwgronden Nu de beschikbare bouwgrond praktisch is uitgeput wordt voorgesteld een aantal percelen in het uitbreidingsplan te laten taxeren. Voor die taxatie wordt 650, geraamd. Vervolgens kan met de eigenaren worden overlegd over verkoop van die grond. De voorzitter acht het onverant woord om zonder beschikbare bouwgrond verder te gaan. Hoewel het woningcontin gent voor Zeeland maar gering is, zou men straks ook met lege handen staan, wanneer particulieren willen bouwen. Door taxatie van bouwgrond, aangrenzende aan het nieuwe gedeelte, wordt dan toch weer de eerste stap gedaan. De raad verklaart zich daarmee akkoord. Rioleringsplan I Besloten werd tot uitvoering van het rio leringsplan I, hetgeen dan ook in de begro ting verwerkt dient te worden. De kapitaals- last hiervan bedraagt 96.739. Rendabele kosten door rioolbelasting 11.852,Aan rijkssubsidie kan van het onrendabele ge deelte 75 tot 90% of 84.887,worden geraamd. Het werk zal worden uitgevoerd bij goedkeuring en toewijzing in DACW verband. Voorgesteld wordt genoemd object in de begroting 1959 op te nemen en ook hiertegen heeft de raad geen bezwaar. De voorzitter verheugt zich er over, dat de raad deze kapitaalswerken wenste te sanctionneren. Nieuwe openbare school Al geruime tijd speelt het in deze ge meente of tot restauratie of tot nieuwbouw van de openbare lagere school moet worden overgegaan. Op suggestie van de ouder commissie was aanvankelijk door de raad besloten, zij het dan met er niet allemaal enthousiast voor was, om maar tot herstel over te gaan en de nieuwbouw te laten rusten. Inmiddels hebben b en w zich evenwel nog eens in verbinding gesteld met de inspecteur L.O., welke van mening is, dat het binnen enkele jaren mogelijk is om een urgentieverklaring voor een nieuwe openbare school te krijgen. Daarom ook adviseerde hij geen kostbare voorzieningen meer aan de school te treffen. Wel zijn ondertussen belangrijke sanitaire verbeterin gen aangebracht, die geen uitstel konden lijden. Dit neemt niet weg, dat ook b en w van mening zijn, dat het doelmatiger is om t.z.t. over te gaan tot nieuwbouw, waarom wordt voorgesteld hiertoe een principebe sluit te nemen. lichting op de nodige wijziging van de be groting 1958 en die van 1959. Voor 1958 betreft het een slotwijziging met een nog onvoorziene post van 9141,—. Voor 1959 was het begrotingstekort 7500 en gedeputeerde staten hebben gevraagd zodanig te bezuinigen, dat ze sluitend wordt. Dat is gebeurd, maar inmiddels zijn er weer verplichte uitgaven bijgekomen, zoals voor de verkiezingen, aanbrengen verkeersborden, enz. Daardoor is het nu weer 9674,ge worden. Maar aan die verplichte uitgaven valt niet te ontkomen. Met de nieuwe kapi taalswerken is een verhoogde uitkering dus wel zeer nodig. Aan mej. Bevelander wordt met ingang van 1 april jl. eervol ontslag verleend als helpster aan de gemeentelijke kleuterschool. In de vakature behoeft momenteel niet te worden voorzien door een te weinig aantal leerlingen voor 2 krachten. Tegen vaststelling van een uniforme bouwverordening is geen bezwaar. Vastgesteld wordt het bedrag voor de bijz. school over 1958, t.w. 86 leerlingen a 35.06 f 3015,16. Aan voorschot is reeds 3541,06 ontvangen, zodat een be drag van 525,90 moet worden«terugbetaald. Voor kennisgeving wordt aangenomen de ontvangen exploitatierekening 1956-'57 van de Schooltandverzorging. Een perceeltje ge meentegrond van ongeveer 95 m2 naast de woningwetwoning van D. Bijl wordt tegen 2.50 per jaar in gebruik gegeven. Met de overdracht van 2027 m2 bouw grond aan het bestuur van de chr. school wordt akkoord gegaan. Voor het feest en de wethouders De voorzitter deelt mede, dat 30 april een feest is georganiseerd, dat naar zijn gevoelen voor iedereen acceptabel kan we zen. Hij is blij, dat de organisatoren het zo hebben willen doen. Het comité zou even wel graag een subsidie ontvangen voor schoolkinderentraktatie en vraagt daartoe 75 cent per kind. De voorzitter meent dat zulks niet te veel is en de overige prijsjes kunnen alleen worden verstrekt dank zij dé mildheid in de gemeente. Voorgesteld wordt de gevraagde bijdrage te verstrekken. De heer Van Houdt zegt blij te zijn, dat er in de gemeente neg zoveel gevoel is voor het Oranjebuis. Hij hoopt dat het nog vele jaren zo zal mogen blijven. Allen kun nen zich met inwilliging van het verzoek verenigen. Gedeputeerde Staten vragen de mening van de raad omtrent verhouding van het honorarium der wethouders. Voor Poort vliet zou dit dan van 510 op 840 per jaar komen. De voorzitter heeft hier geen bezwaar tegen en stelt voor tot goedkeuring te ad viseren. Dhr. Bijl verklaart zich tegen. Hij vindt deze verhoging al te drastisch voor een plattelandsgemeente. De heer van Houdt vindt dit ook wel. Er wordt tegenwoordig zo veel geklaagd en aangespoord tot be zuiniging. Men weet soms niet hoe men de eindjes aan elkaar moet knopen. De voorzitter wijst er op, dat het voor stel is ontstaan door de mening, dat alle rang en stand het wethouderschap moet kunnen bekleden. Met name ook de minder gesitueerden. Het gaat niet om de huidige wethouders der gemeenten of om bepaalde personen, het gaat er om het voor ieder mogelijk te maken deze functie te bekleden, die ook in de kleinere gemeenten steeds meer tijd vergt. Besloten wordt een gunstig advies uit te brengen, waarbij de heren Bijl en Van Houdt worden geacht tegen het voorstel te zijn. De voorzitter doet hierna nog medede ling van het feit, dat een eventuele benoe ming van een financieel ambtenaar voor de gemeenten Stavenisse-Scherpenisse en Poort vliet gunstig gehoor vond op de Griffie en van de salariswijziging die terzake aan hangig is. Uiteraard zal genoemde ambte naar wel in Stavenisse worden onderge bracht. De heer Bijl vraagt zich af of dit niet de eerste stap is naar een samenvoeging van gemeenten. De voorzitter moet dit beslist ontkennen. Hij meent dat de kleinere gemeenschappen juist hun kracht moeten zoeken in een zelf standige samenwerking. Daarna sluiting. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder De voorzitter voegt er aan toe, dat het niet altijd gemakkelijk is geweest voor b en w om in deze een beslissing te nemen, om dat de oudercommissie, waarmee overleg werd gepleegd, voor restauratie was. Na dit advies van de Inspecteur is de ouder commissie het evenwel met b en w eens om tot nieuwbouw over te gaan. De heer Geuze zegt dat ook hij aanvan kelijk voorstander was van restauratie, maar nu met de andere oudercommissieleden vol ledig achter b en w staan betreffende de nieuwbouw. Het doet hem genoegen, dat het college van b en w steeds met de ouder commissie heeft willen overleggen. Dhr. van Ast vindt het prettig, dat de oudercommissie er nu zo over denkt als hijzelf. Dhr. Bijl daarentegen betreurt het, dat de restauratie destijds niet direct is doorge gaan. Hij vindt dat men nu echter zo tegen de muur is gedrukt, dat men wel voor die nieuwbouw moet stemmen, al gaat zulks dan wel met pijn. De voorzitter erkent dat men niet zo vlug met het plan voor een nieuwe school zou zijn gekomen, wanneer er ook geen voor de chr. school zou komen. Hij meent dat het nu het beste is, dat er voor beiden een nieuwe school komt. Hierna wordt het voorstel om hiertoe in principe te besluiten met algemene stemmen aangeno men. Het uitvoeren van nieuwe kapitaalswer ken en enkele intussen bekendzijnde ver plichte uitgaven nopen een aanvraag te doen doen voor een hogere uitkering uit het gemeentefonds. De raad kan zich daar mee verenigen. De voorzitter geeft een toe Woensdag 29 april kwam ook de ge meenteraad te St. Filipsland in voltallige vergadering bijeen onder leiding van burge meester L. J. de Jonge. Deze opende voor de eerste maal de vergadering met ambts gebed, dat gelijk als elders als volgt luidt: „Almachtige God. Bestuurder van 't Heelal! Wij bidden U in de naam van Jezus Chris tus om Uwe algenoegzame zegen bij de ver vulling der werkzaamheden, die ons zijn opgelegd. Schenk ons daarbij wijsheid, voorzichtigheid en Uw Geest. Verlevendig in ons een diep besef van onze afhankelijk heid van U en doe onze beraadslagingen strekken tot de eer van Uw naam en tot de behartiging van de ware belangen dezer gemeente. Amen!" De notulen werden na een kleine aan vulling vastgesteld. De PTT spaarregeling geldt ook voor de gemeenteambtenaren. Bij deelname wordt tot een bedrag van 7000 vijf procent van het salaris ingehouden, waarbij dan van overheidswege een reduktie wordt verstrekt van 87.50 per jaar. Besloten wordt tot deelname over te gaan, mits het de gemeente niets gaat kosten. De typiste, zo is door het provinciaal be stuur meegedeeld, kan nu blijvend te werk gesteld worden. Het behoeft niet elk jaar meer te worden aangevraagd. De prov. commissie huishoudelijke voorlichting ten plattelande vraagt voor een te geven kook cursus weer een subsidie. De cursus bestaat uit 6 lessen van V/z uur. Besloten wordt de gevraagde subsidie te verlenen. De ver eniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers te Schouwen-Duiveland vragen de bijdrage van 1 cent per inwoner op 2 cent te brengen. De heren Reijngoudt en Beurkens vinden het beter om bij Tholen aan te sluiten. Dat is meer streek-eigen en de belangen lopen daar meer parallel. De voorzitter antwoordt dat men nu een maal bij Schouwen is en daar ook is ge ïnteresseerd door de Beatrixschool, de be schutte werkplaats, etc. De heer Verwijs is het met de voorzitter eens om bij Schouwen aangesloten te blij ven. Besloten wordt de gevraagde cent extra toe te kennen. De coöperatieve Boerenleenbank schrijft dat zij niet akkoord kan gaan met het raadsvoorstel om 25,te betalen voor de gasolietank, die op gemeentegrond moet worden gelegd. Zij zullen die nu aan de achterzijde van het gebouw ingraven. Het betreffende raadsbesluit kan dus worden in getrokken. De vereniging voor geestelijke Volksge zondheid vraagt de contributie van 3 op 10 cent per inwoner per jaar te verhogen. B en w houden het echter liever op 3 cent. De heer Beurkens informeert wat deze vereniging doet. De voorzitter antwoordt dat het nazorg van geesteszieken betreft. De heer Quist vraagt of er werkelijk iets voor wordt gedaan. De voorzitter kan wel een voorbeeld geven. Dhr. Quist stelt dan voor om 2 cent te verhogen en het dus op 5 cent te brengen per inwoner. Daartoe wordt besloten. Van de Centrale Dienst is een kosten berekening ontvangen inzake de nieuwe on- derwijzerswonig. De huur zal op 56.55 per maand moeten komen. Hoewel de raads leden het niet weinig vinden zal deze prijs worden gehandhaafd. Te veel afleiding De beide hoofden der scholen ter plaatse vragen een bedrag om gordijntjes te kun nen aankopen ter hoogte van 70 cm. boven de raamkozijnen en dat in overleg met de inspecteur l.o„ omdat de kinderen te veel worden afgeleid door het verkeer op straat, waarop ze een ruim uitzicht hebben door de grote ramen. De raad kan zich dat indenken, maar eerst moet er veel licht zijn in de school, waarbij matglas fel werd gehekeld. Nu zullen er toch gordijntjes moeten ko men. Toch kunnen ze de aanvrage wel goedkeuren. Het provinciaal bestuur vraagt vervol gens de mening van de raad over verho ging van de wethoudersalarissen. Voor deze gemeente zou het dan 990,per jaar worden. Weth. Mol wijst er op, dat ze dan een flink stuk worden opgetrokken, wat dhr. Guiljam beaamt. De raad kan er zich evenwel mee verenigen. Een Kunstmestloods De plaatselijke coöperatieve landbouw- vereniging vraagt vergunning om een kunst mestloods te mogen vestigen op de plaats, waar de oude is ingestort. Men wil nu een grotere loods stichten en beter ten gerieve van de omwonenden. Een gevraagde bouw vergunning hiervoor was door b en w geweigerd, waarom genoemde vereniging zich nu rechtstreeks wendt tot de gemeente raad. De voorzitter wijst er op, hoe er een onderhoud plaats vond met de bouw kundige van het Centraal Bureau de heer de Koning in tegenwoordigheid van de heer Argelo, directeur van de Centrale Dienst „Noord Zeeland", waarbij tevens dhr. Boot van laatstgenoemde dienst ook aanwezig was. Hoewel burgemeester en wethouders, het evenals voornoemden van de Centrale Dienst betreurden, omdat nieuwbouw voor allen een grote verbetering zou betekenen, is Eén of twee Kennies nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hek' verhaal verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen en waarderen. het in strijd met de bouwverordening en kan geen vergunning worden verleend. De voorzitter leest het desbetreffende rapport voor en concludeert dat de raad zich achter b en w zal moeten stellen en het beroep on gegrond verklaren. De heer Beurkens is het daarmee wel eens, maar vraagt waar dan wel gebouwd moet worden. Men krijgt nergens grond te pakken. De raad verklaart noodgedwongen het bezwaarschrift onge grond, waarna de heer Beurkens opmerkt, dat de landbouwvereniging bij gedeputeerde Staten in beroep zal gaan. Verhoogd wordt de leges voor jachtakten. Voor het aanvragen van een akte als be doeld in art. 18 1ste lid wordt 10,leges gevraagd. Volgens een akte als bedoeld in art. 16 a 5,voor een bijzondere jacht akte 3.50 en voor een vergunning als bedoeld in art. 53 1.50. De begrotingen 1958 en 1959 worden gewijzigd, mede in verband met een eenvoudiger plan voor het nieuwe gemeentehuis, waardoor de kosten een 25.000 lager geraamd kunnen worden, terwijl voor de aankoop van een nieuwe stencilmachine een bedrag op de begroting wordt geplaatst. De vergoedingen voor het kleuteronderwijs worden volgens de wette lijke regeling over 1958 vastgesteld. De Prinses Marijke school heeft nog een te goed van 323,25 en de kleuterschool in de Polder 153,75. Een verzoek van de beide chr. scholen betreft de verzekering volgens de sociale wetgeving van mej. van Strien, die daar handwerkles heeft en reeds pensioengerech tigd is. De bedrijfsvereniging vordert van beide scholen de premies over 1955 tot en met 1958 op. De besturen vragen hierin gemeentelijke tegemoetkoming. Mej. van Strien was vrijwillig verzekerd. De heer Beurkens vindt dat hierin iets scheefs zit. Het gaat om grote bedragen. De besturen hebben mej. van Strien vrijgesteld van het inhouden der sociale lasten en nu moet het op kosten van de gemeente. Spreker stelt voor hierop dan ook niet in te gaan. De heer Quist en Verwijs zijn het daarmee eens. Mej. van Strien kan naar hun mening de vrijwillig betaalde premie van de be drijfsvereniging terugvorderen. Na discussie wordt besloten in zoverre op het verzoek in te gaan, als men volgens de l.o, wet ver plicht is. De heer J. v. d. Reest bouwde een schuurtje op gemeente-eigendom, waarvoor hij nu een 1,huur zal moeten betalen. Rondvraag Door de heer Beurkens zijn schriftelijk een zevental vragen ingediend. In de eerste plaats stelt dit raadslid voor om een com missie uit de raad te benoemen, die alle ingekomen verzoeken e.d. bekijkt en beoor deeld. Spreker meent dat dit vruchtbaar zal werken. De voorzitter ziet daarin voor een kleine gemeente geen nut. Dat kunnen b en w wel. De raad krijgt voldoende gelegenheid daarover te spreken tijdens behandeling van een dergelijk verzoek. Wel kan hij er voor voelen, zoals dhr. Beurkens in zijn tweede vraag heeft opgemerkt om een commissie te benoemen, die de begrotingen en reke ningen onderzoekt, maar dit gebeurde ook al. Het waren alle raadsleden min de wet houders. Alleen bij de begroting 1959 is dat niet gebeurd, maar daartegenover werd ze tijdens de openbare raad ook hoofdstuks- gewijze behandeld en alle vragen uitvoerig beantwoord. In het vervolg zal weer een aparte vergadering van onderzoek worden gehouden. Ten derde vraagt dhr. Beurkens gelegen heid om de stukken 's avonds na kantoor tijd te mogen inzien. De voorzitter voelt ook daar niets voor. Reeds komt wethouder Mol tweemaal per week (dinsdags en vrij dags) de stukken 's avonds tekennen (vanaf half zes tot veelal 7 uur), waarbij dan ook wethouder Reijngoudt aanwezig is om voor komende zaken te behandelen en om er dan nu nog een paar avonden bij te voegen, lijkt spreker overbodig. Op genoemde avonden kan dhr. Beurkens wel komen. Dan is de secretarie toch open. Ten vierde bevreemdde het dhr. Beurkens dat bij een geding, zoals de gemeente laatst had bij de Raad van State en het Kanton gerecht een lagere ambtenaar de gemeente vertegenwoordigde. Het is z.i. beter dat de burgemeester dat zelf doet. De voorzitter wijst er op, dat men daar toe, evenals het schoolbestuur, een rechts kundig adviseur heeft van de vereniging van Ned. gemeenten en vanwege het lid maatschap is dat kosteloos. De heer Beneder gaat als ontvanger over het geld en had deze zaak met de schoolhoofden behandeld. Daarom was hij bij de rechtskundige toe gevoegd. Zo was het ook bij de Kanton gerechtszaak. Het was een zaak van de opzichter der Centrale Dienst, maar die is niet gemachtigd voor de gemeente op te treden. Vandaar dat het door dhr. Beneder werd gedaan. Spreker vindt dat heel nor maal. Ten vijfde informeert dhr. Beurkens naar de bouw van en de geldlening voor het nieuwe gemeentehuis. De voorzitter ant woordt, dat b en w hiertoe een informatief bezoek bij de Commissaris der Koningin heb ben gebracht. De commissaris vond de opzet wat te groot, zoals tijdens het voorstel tot begrotingswijziging reeds is meegedeeld. We hebben het plan nu gewijzigd en ver wachten nu wel goedkeuring door g.s. Daar na komt de rijksgoedkeuring van Binnen landse zaken en dan komt ook automatisch de lening van de Bank van Ned. gemeenten. Een zesde vraag van dhr. Beurkens raakt de gemeente-ontvanger. Officieus vernam hij namelijk, dat de administratie van deze functionaris niet geheel in orde was en dat iemand van elders dat heeft opgeknapt op kosten der gemeente. Moet de raad daarin niet worden gekend en welke maatregelen hebben b en w genomen, aldus dhr. Beur kens. De voorzitter antwoordt, dat het Verifi catiebureau bepaalde voorschriften heeft, die erg ingewikkeld zijn. Wanneer alles niet op de juiste plaats staat, wordt een begro ting niet goedgekeurd. Vandaar dat een financieel ambtenaar, dhr. Steketee, die dit ook voor andere gemeenten heeft gedaan, is gevraagd zulks in orde te maken. Financieel was wel alles in orde. De zaak betrof voor namelijk de woningwet-administratie. Dhr. Quist vindt dhr. Beurkens terzake nogal scherp. Er is niets gebeurd, wat vorige spreker niet zou mogen weten. De raad was met alles, ook met de hieraan verbon den kosten, volkomen op de hoogte. Men kan dat in de notulen nagaan. De heer Verwijs zegt dat dit voor de tijd van het lidmaatschap Beurkens was, nl. tussen 1957 en 1958. Er zijn toen ook direct maatrege len genomen om dat te voorkomen, wat uit de spoedige goedkeuring van de begroting 1959 wel is gebleken, die de gemeente-ont vanger geheel zelfstandig heeft opgemaakt. Dhr. Beurkens erkent hierna zijn zesde vraag wat te scherp te hebben geformuleerd. Tenslotte vraagt dit raadslid of hij nog informaties kan krijgen over de begroting 1959. Bij de behandeling hiervan had hij pas zitting en kon nog niet alles overzien. De voorzitter antwoordt bevestigend. Hij antwoordt daarna nog op een vraag dat de schriftelijke vragen voor de te houden rondvraag 3 x 24 uur voor de openbare raad moeten worden ingezonden en sluit hierna de vergadering met dankgebed, dat volgens art. 3 derde lid van het reglement van Orde aldus luidt (en wat we nu dit ter plaatse voor het eerst geschiedde, ook niet aan de lezers willen onthouden) „Al machtige, Eeuwige God, Schepper en On derhouder van alle dingen. Wij danken U voor Uw bijstand, ons verleend in deze vergadering. Moge onze arbeid leiden tot verheerlijking van Uw naam en tot het welzijn onzer gemeente. Vergeef ons alles wat niet was in overeenstemming met Uw wil. Om Jezus wil. Amen. In besloten zitting wordt vervolgens door b en w nog enige mededelingen gedaan. 11 0 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen De volgende dag gingen ze weer op 9000 meter hoogte naar Béthune en dit keer nam hij als z'n No. 2 een nieuwe sergeant-vlieger mee om hem wat wegwijs te maken (maar weinig commandanten deden dit; zij pre fereerden ervaren No. 2's voor hun eigen veiligheid). Toen ze boven de Franse kust kwamen, scharrelden groepjes van vier of zes Messerschmitts als bedelaars in het rond. Af en toe kwamen ze dichterbij, doch ze verdwenen zodra de Spitfires daar op reageerden; het enige wat ze probeerden was de buitenste toestellen van de Bijenzwerm aan te schieten. Geirriteerd door dat gedoe liet Bader 161 Squadron op zes 109's onder hen neerduiken en toen ze uit elkaar stoven, kreeg hij een er van onder schot. Toen gaf de sergeant een lange vuurstoot. Bader joeg achter het toestel aan en trof het hem het volgende salvo. Hij zag zijn kogels doel treffen, doch geen spoor van rook of beschadiging. Nochtans flapte plotseling een parachute open, want de vlieger was uit zijn toestel gesprongen en kwam op een kilo meter of zeven van Graveslines in zee terecht. Bader veronderstelde minachtend dat de kerel uit angst zijn toestel had verlaten. Na de lunch trokken ze er wederom op uit, nu naar St. Omer, waar dit keer heel wat meer Duitsers in dezelfde kleine formaties rondzwierven. Van alle kanten werden ze door vijandige ogen bekeken en toen draaien de 109's gevaarlijk in de zon. Iemand schreeuwde een waarschuwing toen de vijand een aanval deed en Ba der verspreidde zijn wing onmiddellijk voor een ge vecht van man tegen man hetgeen de enige oplos sing was waarna de lucht in enkele seconden vol elkaar bekampende vliegtuigen was. Van dichtbij kreeg hij een achter de andere aankomende 109 te pakken en er spoten rook en oranjekleurige vlammen uit de Duitser, toen deze omlaag stortte. Maar er kwam nog meer 109's op hem af. Hij trof er een recht van voren, die schuin voor hem langs joeg en toen de strijd wat overzichtelijker werd, voegde hij zich bij Ken Holden's squadron, gaf nog een vuurstoot naar een ronddolende vijand en kwam, hevig transpirerend maar opgewonden op zijn basis terug. Weer twee sterretjes in zijn logboek; er kwam werke lijk weer leven in de brouwerij. Van dat ogenblik af maakten ze op zijn minst één „sweep" per dag, tenzij het slecht weer was. Hun verliezen waren betrekkelijk gering, doch stegen niettemin langzaam en er was geen uitzicht op het einde van de strijd. Je moest daar maar niet aan denken alleen maar voor het ogenblik leven. Maar dat was moeilijk en het was vooral moeilijk wan neer je voor het aanbreken van de dag wakker werd en aan het denken sloeg; in de lucht had je er geen hinder van, want dan waren je ogen en je hersenen te druk bezig. Bader had niet de minste last van nervositeit; hij was altijd de nonchalante kerel in het zwarte vliegpak, een blauwzijden das met witte stippen om zijn hals ge knoopt, de man die zijn onafscheidelijke pijp pas in z'n zak stopte wanneer hij zich in zijn cockpit hees. Wan neer ze boven „Diamond" (de codenaam voor Beachy Head) rendezvous hielden en koers naar Frankrijk zet ten, zagen ze beneden zich in het kielzog van de snelle boten der Opsporings- en Reddings Dienst van de R.A.F. die hun positie in zee gingen innemen ten einde vliegers op te pikken, die in „de plomp" waren beland. Dat was niet leuk om aan te denken, maar aan de andere kant toch wel geruststellend. HOOFDSTUK XXI Met de dag werden de Messerschmitts brutaler en namen ze in aantal toe. Verbeten vielen ze de buitenste Spitfires van de escortes aan en steeds vaker liet Ba der zijn vliegers de formatie verbreken, waarna de lucht een paar wilde minuten lang daverde van de grommende, draaiende en vuur spuwende jagers. Verscheidene vlie gers van de wing behaalden successen en drie Spitfires gingen verloren. De Messerschmitts bleven zeer verstandig nooit lang in de buurt om het met de beter manoeuvreer- bare Spitfires uit te vechten, omdat zij in een gevecht van man tegen man de minderen waren. Doch ondanks hetgeen de Britse propaganda beweerde, waren de 109's een tikje sneller en daarom was voor de Duitsers de aangewezen tactiek: op de vijand neerduiken, schieten, en er vandoor te gaan. Soms trokken ze hun toestellen weer op of maakten ze een halve rol, waarna ze in tegenovergestelde richting uit de strijd wegdoken. Voor elke Spitfire die na een luchtgevecht van zijn makkers was afgedwaald, gold onherroepelijk de order dat hij zich onmiddellijk bij de dichtstbijzijnde jagers moest aansluiten, zodat er op z'n minst twee toestellen naast elkaar vlogen, die elkaar's staart konden dekken. Want daarboven gold de wet van de jungle en de eenzame liep het grootste gevaar. Toen ze op een dag boven het Kanaal op huis aan vlogen zag Dundas tot zijn ontsteltenis dat Bader, die naast hem vloog, het dak van zijn cockpit openschoof, zijn zuurstofmasker afdeed, z'n pijp in de mond stak, een lucifer afstreek (hij moest de stuurkriuupel dus met zijn knieën bedienen), zijn pijp aanstak en als Pop-Eye zat te paffen, terwijl de slipstroom de rookwolken weg griste. Dundas smachtte naar een sigaret, maar kon zich bedwingen omdat geen normaal mens vuur maakte in de cockpit van een Spitfire. Bader keek zijn kant uit, zag Dundas' stomverbaasde blik, grijnsde en maakte een gebaar van „je kunt 't me doen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5