WEEKBLAD VOOR HET EILRND THOLEN EK ST.F1LIPSUND Herdenken. Plaatselijk Nieuws .WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Wat te doen met het Zeeuws woningcontingent? THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND De redactie legt U deze week voort HERDENKEN STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 15e jaargang No. 23 1 mei 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Nauwelijks is de feestvreugde van Ko ninginnedag verstomd of opnieuw staan we voor gedenkdagen. Gedenkdagen op 4 en 5 mei: gedenken van hen die bezetting en bevrijding van ons land met hun leven be taalden, herdenking van de bevrijdingsdag. Het is al spoedig gebleken, dat een feeste lijk herdenken van de bevrijding, behoudens de eerste jaren na de bezetting, geen al- j gemeen enthousiasme heeft ontmoet. Daar- voor waren enkele oorzaken, die niet weg gecijferd konden worden. In de eerste plaats was Koninginnedag nauwelijks gepasseerd en moest men of de ene of de andere dag als nationale feestdag aanmerken met alle faciliteiten (vrij af e.d.) van dien. Niemand wenste aan Koninginnedag tekort te doen waardoor deze factor mee ging spelen in de bevrijdingsherdenking. In de tweede plaats was de overschake ling van de eerbiedige 4e mei herdenking naar de ongetwijfeld vreugdevolle 5e mei viering niet voor allen even gemakkelijk. Voor hen, bij wie de 4e mei smartelijke her inneringen oproept aan gesneuvelde of op andere wijze omgekomen familie-leden is het bijzonder moeilijk de andere dag op te gaan met de feestvierende menigte. En daarom is het naar onze mening juist gezien, dat men Koninginnedag niet tekort wil doen zonder de 5e mei te gaan vergeten. Het is tenslotte uitgelopen op de gedachte van 'n lustrum-bevrijdingsherdenking. Telkens om de vijf jaar zal die viering dan wel bijzonder in de belangstelling komen te staan, zonder er jaarlijks geheel aan voorbij te willen en mogen gaan. Zeker na deze bijzondere Ko ninginnedag zal men in ons land op 5 mei geen grote feestelijkheden organiseren, maar veelal volstaan met het uitsteken van het rood-wit-blauw en in onze kleine gemeen schappen met een muzikale rondgang door de gemeente of een concert door het plaat selijk muziekkorps in de avonduren. Maar aan het gedenken op 4 mei behoeft helemaal niet te worden getornd. Die een voudige en sobere plechtigheid kan en moet jaarlijks worden herhaald als een herinne ring aan wat gebeurde, om het onze kin deren telkens opnieuw te kunnen voorhou den, welk een leed een oorlog met zich kan brengen en hoe groot de offers waren. Daarom ook zal het in vele gezinnen zo gaan tijdens de komende gedenkdagen, dat bange jaren van de oorlog en uit de uit- herlnneringen worden opgehaald uit de bundige dagen van de bevrijding. Gebeurtenissen, kleine voorvalletjes soms die reeds vergeten leken, krijgen plotseling weer gestalte voor ons en namen van men sen aan wie we in geen maanden meer dat we alles uit die tijd verdelen in zwart en wit. Veel zwart, heel diep zwartEn weinig wit maar wèl glanzend. Dat is volkomen begrijpelijk, want zo is de men selijke instelling nu eenmaal. Maar hoe be grijpelijk ook dat denken in zwart en wit krijgt een wat bedenkelijk karakter als we vergelijkingen gaan trekken tussen toen en nu. Dan gaan we toestanden van nu beschrijven en dan zeggen we: „Ja, ja... dat is nou die vrijheid waarnaar we zo ver langd hebben en waarvoor zo gevochten is." En als we goed op onze praatstoel zitten, dan gaan we haast lijken op het volk van Israël dat herinneringen ophaalde aan „de vleespotten van Egypte". Het is niet moeilijk een voorbeeld te vin den in zulke gesprekken valt altijd het woord „eenheid". Toen voelde het Neder landse volk zich één. Toen waren al die schotjes (zo kenmer kend voor het Nederlandse volk) neerge haald. Ir: het verzet stond de communist naast de anti revolutionair, de rooms-katho- liek naast de anti-papist. De politieke par tijen werkten samen in de ondergrondse be weging, de kerken waren veelal één in haar verzet, zelfs het standsverschil leek wegge vallen te zijn. En onherroepelijk komt achter deze lofzangdaar moet je nu eens om komen. Kijk dan maar hoe het loopt met de kabinetsformatie. Vergeten wordt dat de harde vuist van de bezetter in die tijd tot eenheid dwong, dat er in feite gevochten is tegen het „na- itonaal" socialisme en dat het dus wel vreemd moge klinken, maar dat in feite dus gevochten is tegen de gedwongen eenheid. Het „gelijkgeschakeld worden voor het grote, nationale doel", dat Hitier voor ogen zweefde dat heeft ons tot het felste verzet gebracht. Het aantasten van onze geestelijke vrijheid, van de mogelijkheid om onszelf te zijn, om te leven en om onze God te dienen op de wijze, zoals we zelf wilden, dat was de kern van alles. Die strijd is gewonnen, we kunnen weer onszelf zijn. En ontegenzeggelijk ontaardt het dan somstijds v. zer in de andere richting, zoals een te ver doorgevoerde schotjesgeest, een te weinig eerbied voor een tegenstander, een wanbegrip voor de mening van de naaste. Maar met dat alles willen we toch niet opnieuw onder het juk doorgaan van een gedwongen eenheid, van welke zijde dan ook en zeker niet van een richting, die met God noch gebod rekening wil houden, die ons de kans zou ontnemen te leven zoals wij menen te moeten leven voor God en de mensen. Met alle fouten die wij daarbij maken. En daarom is naast het gedenken op de 4e mei van allen die voor zulk een vrijheid het leven hebben gelaten, de dankbaarheid dat we die vrijheid tot de dag van vandaag gedacht hebben, schieten ons plotseling weer rijk is. In die dankbaarheid kunnen we te binnen. I zij het dan ieder op zijn wijze opnieuw En geen van allen zullen we ontkomen, één zijn. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 3 t.e.m. 9 mei 1959 zondag vm 0.17 nm. 12.55 uur maandag 1.20 13.52 dinsdag 2.14 14.39 woensdag 2.55 15.19 donderdag 3.31 15.54 vrijdag 4.06 16.30 zaterdag 4.40 17.04 donderdag 7 mei Nieuwe Maan te 21.11 uur. HERDENKING De burgemeester der gemeente Tholen brengt ter algemene kennis, dat ter gelegen heid van de dodenherdenking op maandag, 4 mei a.s. van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20.00 uur de torenklok zal worden geluid. Verzocht wordt op genoemde dag van 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen „halfstok" te hangen en aanvangende 20.00 uur precies twee minuten volkomen stilte in acht te nemen. Tholen, 27 april 1959. De burgemeester voornoemd, BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 september 1959 gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare school voor uitgebreid laqer onder wijs. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden verzocht vóór 1 juni a.s. hiervan aangifte te doen bij het hoofd der U.L.O.-school. Bij de aangifte moet worden overgelegd 'n verklaring van het hoofd der school, dat de leerling het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs met goed ge volg heeft doorlopen. Leerlingen, die door de hoofden der scholen zijn opgegeven behoeven niet op nieuw te worden aangemeld. Tholen, 27 april 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld „De verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens ver richtingen van de ambtenaren van de Bur gerlijke stand in de gemeente Tholen", vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 4 februari 1959 en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 8 april 1959, Nr. 19. Tholen, 27 april 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Bezoekt de tentoonstelling van schilderijen van Zeeuwse Beeldende Kunstenaars in het stadhuis te Tholen van 6 tot 20 mei 1959. Dagelijks met uitzondering van zondag 10 en 17 mei geopend van 9-12, 14-17.30 en van 19-21 uur. Entreeprijs: Volwassenen 0.50, kinderen tot 16 jaar f 0.25. Tholen, 28 april 1959. De burgemeester van Tholen. BURGERLIJKE STAND van 19 tot en met 28 april 1959 Geboren 19 april 1959 te Bergen op Zoom; Wil li elinina Geertje, d.v. Jacob Johannes de Wilde en Francijna Martina Geluk. 19 april 1959 te Bergen op Zoom; Bertus, z.v. Cornells Adriaan Geuze en Marina Adriana Hage. Overleden 21 april 1959 te Bergen op Zoom; Jan Jacobus Perestam, 69 jaar, zonder beroep, e.v. Pieternella Janna de Laater. 26 april 1959; Dingenus Singerling, 84 jr., zonder beroep, w.v. M. van der Klooster. VERKEERSKENNIS BIJ DE JEUGD Na het afgelegd schriftelijk eksamen door de leerlingen van de 6e klasse der drie la gere scholen te Tholen, werd op dinsdag 21-4-1959 het praktisch gedeelte afgeno men, waarbij de plaatselijke politie werd bijgestaan door hun collega's van het eiland Tholen, benevens twee bestuursleden van de Afd. Tholen van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Aan dit praktisch gedeelte namen 63 leer lingen deel, die over een bepaalde route op hun praktische kennis werden getest. We zagen op de route een verkeerszuil, diverse verkeersborden en ook een geïmpro viseerd rijwielpad met oversteekplaats ont brak niet. Op een kruispunt op de Een- drachtsweg stond een verkeersagent, ge kleed in de witte versierselen het verkeer te regelen. Ondanks het feit dat verscheidene kandi- daatjes wat onwennig en zichtbaar met ge spannen zenuwen over de straten fietsten, werd een prima eksamen afgelegd. Alle 63 deelnemers slaagden en 22 van hen volbrachten het zonder één fout te maken, zowel in het schriftelijk als in het praktisch gedeelte. De geslaagden met „lof" zijn Meisjes A. P. J. Blaas, W. van Dijke, Z. Jopse, G. H. de Korte, E. J. B. Schot, H. Schot. Jongens M. Jansen, P. J. Mosselman, I. Deurloo, C. Kot, A. Wisse, J. P. Bout, C. Bal, W. M. Lindhout, C. P. Nelisse, P. Steijns, G. de Jonge, S. W. Mol, H. W. Zacha- riasse, J. W. Aarnoudse, Th. Laban, D. v. d. Velde. Behalve voor de leerlingen, is het ook voor hun leermeesters een pracht resultaat geworden. Op de geslaagden rust nu de verplichting om hun verkeerskennis, niet alleen geduren de enkele weken, maar hun gehele leven goed uit te voeren en toe te passen. Zij hebben bewezen de voorrangsregels, gedragsregels en politietekens goed te ken nen, zodat, wanneer door hen een fout wordt gemaakt, zij niet kunnen zeggen: „Dat wist ik niet." Over enkele weken zullen de diploma's aan de geslaagden uitgereikt worden. GOUDEN BRUILOFTEN Op 29 april vierde het echtpaar C. Slager-Theunisse de dag, dat ze voor 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. Beiden mogen zich nog in een goede ge zondheid verheugen, evenals in het bezit van 7 kinderen, 24 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Op dezelfde dag herdacht ook het echt paar M. Roggeband en G. J. Roggeband- Schot het feit dat ze 50 jaar geleden elkaar trouw beloofden. Beide gouden echtparen onze gelukwensen. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA's Zowel de schooljeugd als de cursisten van dhr Nelis ontvingen vorige week vrij dag in de zaal Ampt uit handen van de burgemeester als beloning voor hun studie op de verkeersregels het verkeersdiploma. De voorzitter van de plaatselijke Afd. der Ver. voor Veilig Verkeer, dhr. P. A. W. Mees, opende de bijeenkomst, die o.a. werd bijgewoond door het College van Burge meester. Het speet hem dat niet alle ouders van de leerlingen aanwezig waren. Nadat de burgemeester de diploma's had uitgereikt en de winnaars van de school- competitie, de leerlingen van de Chr. School, de wisselbeker had overhandigd, was er voor de jeugd nog een aantrekkelijk film programma. Naast schoolfilms draaide dhr. Cornelisse uit Tholen ook nog de film over de feestelijkheden in 1938. De namen der geslaagden van de ver- keerscursus van dhr. Nelis zijn reeds eerder gepubliceerd. Het schoolverkeersdiploma werd uitge reikt aan Openbare School; Corrie Douw, Ada van Dijke, Jan Geuze, Dini Istha, Marius Istha, Henny Klippel, Anthony C. Lind hout, Nelly Lindhout, Chris Plandsoen, Corrie Rijstenbil, Corrie Vaders en Dickie Vaders. R.K. SchoolWim Boogaart, Jo Etienne, Milly Euler, Leo Havermans, André Hom mel, Rinus Hommel, Ineke Mees en Peter Schoep. School m.d. Bijbel: Ko van Driel, Gea Droogers, Adrie Duine, Henny van Gorsel, Annie Hoek, Thijs den Hollander, Rina Lindhout, Bappie Minheere, Hans Minheere, Jopie Pollie, Wim van Poortvliet en Nolly Versluijs. ORIENTATIERIT Voor volgende week zaterdag middag 9 mei a.s. heeft de PI. Afd. van de Bond voor Veilig Verkeer een oriëntatierit ge oriënteerd. Er zijn 3 categoriën: auto's, mo toren en bromfietsen. Men kan zich op geven bij de Bestuursleden P. A. W. Mees en M. Moerland. De inschrijving sluit op vrijdagavond 8 mei a.s. Startplaats is vermoedelijk het café van dhr. M. H. de Wilde op de Weele. De starttijden voor de verschillende groepen worden nog nader bekendgemaakt. Indien de deelname weer zo groot is als bij de vorige rit is succes bij voorbaat verzekerd. VOETBALWEDSTRIJD Buiten de gewone gymnastieklessen en de wedstrijden tijdens de schoolsportdagen heeft de jeugd altijd trek in een partijtje voetbal. Spontaan breekt dan het verlangen zich een baan de krachten eens te meten. Af gelopen maandag was het weer zo ver en gaven de jongens van klas 3 en 4 op het voetbalveld een fiks partijtje voetbal weg. De strijd ging tussen een ploeg van de Openbare en de Chr. School, waarvan de laatste tenslotte de strijd met 2-1 wonnen. Het is prachtig als de jeugd haar speel zucht zo nu en dan eens uit kan leven en wanneer dit, zoals nu, gebeurt onder lei ding van de ondarwijzers. Zonder dat toe zicht gaat er gauw iets verkeerd, worden boompjes langs het sportveld geknakt en meer van dat soort baldadigheden. Het is de jeugd bovendien verboden zonder toe stemming van de burgemeester op het sport veld te komen. Indien men wordt betrapt, de straf is bekend: Ongetraft natspuiten van de burgemeester op elf april 1960 gaat dan niet door. EINDLES CBTB Ter plaatse werden dit winterseizoen twee tuinbouwcursussen gegeven door de CBTB en de ZLM, waarvoor goede belangstelling was. De CBTB cursus werd dinsdagavond met de eindles en bevordering afgesloten, waarbij naast het vijftal docenten ook de rijkstuinbouwconsulent in Zeeland ir J. J. van Hennik tegenwoordig was. Door een drietal leraren werden vragen gesteld, die de cursisten tot volle tevredenheid wisten te beantwoorden, waardoor het met de be oordeling van het schriftelijk examen, mo gelijk was alle 14 cursisten naar het tweede cursusjaar te bevorderen, welke a.s. winter wordt gehouden. Een interessant betoog werd hierna nog door ir van Hennik ge houden over de veranderingen, die zich ook op Tholen voltrekken. Verder waren er nog toespraken van de docenten en dankbetuigingen namens de leerlingen bij monde van dhr. Johs. Over- beeke. Intussen zijn de cursisten wel blij, dat de 3-avonden-lessen even stil liggen, temeer nu het werk op het land weer alle aandacht vraagt. Het is trouwens toch een opgave naast de dagelijkse arbeid deze cursus te volgen, maar de deelnemers zijn er van overtuigd, dat het voor deze tijd zeker noodzakelijk is. Ons is niet bekend of ook de ZLM cursus al toe is aan de eindles. VOORUITGANG De uitbreiding en vernieuwing in de Ned. Herv. Kerk vordert nu ook wat het interieur betreft zodanig, dat men een belangrijke vooruitgang kan bespeuren. Het stucadoor- werk kwam deze week klaar en daar mee ook het opnieuw verven van de „hemel". Ondertussen werd door aanne mer Muller ook een begin gemaakt met het plaatsen van de in eigen werkplaats vervaardigde nieuwe banken. Op de oude galerij werden de eerste geplaatst en ver volgens zal dat op de galerijen in de zij beuken het geval zijn. De verandering die het inwendige der kerk ondergaat is zeer belangrijk en maakt het tot een zeer mooi geheel. Wat niemand verwacht is bij deze verbouwing gebeurd, nl. het feit, dat on danks deze grote verbouwing geen enkele zondag het kerkgebouw gesloten behoefde te zijn. Daartoe werd wel extra inspanning van aannemer, bouwvakkers, koster en ver schillende dames gevraagd. Op zichzelf is dit toch wel een prestatie dat de kerkdien sten geen enkele maal onderbroken behoef den te worden, wat nu ook wel niet meer het geval zal zijn voor deze grote karwei klaar is. Verwacht mag worden dat het met een paar maanden zover zal zijn. VERGADERING GROENE KRUIS Tijdens de algemene vergadering van „Het Groene Kruis" ter plaatse, gehouden dinsdagavond jl. in de zaal van dhr. N. Burggraaf sprak voorzitter J. van den Bos een bijzonder woord van welkom tot wet houder Goedgebuure en zuster Visser. Hij verzocht eerstgenoemde tevens de dank te willen overbrengen aan het gemeentebestuur voor de verleende bijdrage in het tekort 1958. In het door secretaris J. F. Kaashoek gemaakte en gelezen verslag werd melding gemaakt van een extra gift van 100, door de Ambachtsheer van Sint-Annaland jhr mr Witzen Elias, van de overname der grond van de gemeente voor de prijs van 1,van de verkoop van 2 ligenten en het vertrek van Zuster J. Krijger alsmede de benoeming van zuster Visser. Aan eerst genoemde werd ook langs deze weg nog maals bijzondere dank gebracht voor al het geen ze in haar functie voor de vereniging deed evenals aan de steeds tot vervanging genegen mej. L. Slager. Er werden in 1958 door de wijkzuster 3411 bezoeken afgelegd (v.j. 3637), t.w. 2190 voor verpleging, 402 voor wassingen, aan 20 personen werd een laatste hulp verleend en voor kraamzorg 27 visistes afgelegd. Diverse bezoeken waren er 770, waarvan 112 voor t.b.c. bestrijding. Voor de t.b.c. stonden vorig jaar 3 gezin nen met 3 patiënten onder controle, nu 7 gezinnen met 7 patiënten. Voor zuigelingen- Discussie rond een openluchtspel in thoolse raad Scherpenisse kan hoegenaamd geen kapitaalswerken uitvoeren Staatsbosbeheer neemt Pluimpotbeplanting voor haar rekening Eerste klasse van LTS noopt tot splitsing Ds. J. Brons nam afscheid Jan Overeenkam belicht de mei-herdenking Op de bres voor Zeeuwse woningbehoefte Smerdiek 2 nog niet zeker van kampioenschap Waar vrijheid eeuwen stond. Enkele passages uit de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid door de heer ir M. A. Geuze te Poortvliet. Vervolgens enkele opmerkingen over het „statistisch woningtekort". De Minister heeft zelf in de Memorie van Antwoord te kennen gegeven, dat het statistisch wo ningtekort niet de enige basis mag vormen voor het te voeren wonnigbouwbeleid, om dat bij de vaststelling van dit tekort geen rekening is gehouden o.a. met de kwaliteit van de woningen, met de nodige woning reserve en de potentiële behoefte uit hoofde van voorgenomen huwelijk of migratie. Bij de verdeling van het landelijk subsidiecon tingent moet dan ook, naast het statistisch tekort, aan nog andere factoren aandacht worden geschonken, aldus de Minister. M.d.V., Inderdaad, maar ik meen ook te weten, dat bij de verdelingssleutel voor het contingent woningwetwoningen de weging van het tekortpercentage zwaar is en voor veel meer dan de helft het eindresultaat be- invloedt. De Minister zou mij nu met recht kunnen vragen: meent U dan dat dit per centage niet van eerste en doorslaggevende betekenis moet zijn. M.d.V. Laten wij el kander goed begrijpen. Ik heb volledig be grip voor het hoe en waarom van het systeem van de Minister, maar ik mis in zekere mate het begrip zijnerzijds voor het harde en fantasieloze resultaat van zijn systeem voor sommige randgewesten. Wat moeten de provinciale collega's van b.v. Friesland, Groningen, Drente en Zeeland uit beleidsoogpunt met de hun toegewezen aan tallen woningwetwoningen. Woekeren, M.d.V., maar woekeren, het woord zegt het al, is dat beleid Ik pleit bij de Minister in dezen voor wat meer begrip. Wat moeten G.S. van Zeeland als bestuurlijk college met vorig jaar 500, nu 650 woningwetwoningen. Wat valt er voor hen uit bestuurlijk oogpunt nog te beginnen, als Vlissingen, Middelburg, Goes, Terneu- zen en Axel als speciale groeicentra zijn be deeld. De Minister moet zich als beleids- man kunnen voorstellen, wanneer hij in hun positie verkeerde, hoe dit te moeten uit werken. Dit is fnuikend voor een dergelijk platteland in het Noorden, in een Zeeland, waar ieder initiatief, iedere verbetering op dit terrein wordt afgesnoerd. Hoe is dit te rijmen met de industrialisatiepolitiek van de regering en de door haar nagestreefde sprei ding De juist in dit soort gebieden aan wezige bouwcapaciteit, het overwegende aantal krotten daar, (zie b.v. de getallen over de landarbeiderswoningen dienomtrent) zou m.i. aanleiding moeten zijn tot een prak tijkcorrectie in opwaartse zin. M.d.V., volgens de Evangeliën eten zelfs de honden onder de tafel de kruimelkens der kinderen. Ik heb de stelligste indruk dat de rijke provinciën de kruimels aan de ar- moedigen zouden gegund hebben. Onze ge hele fractie hoopt dan ook nog steeds dat die extra kruimels, waarvoor hier gepleit is, de randgewesten een keer goed zullen mo gen bekomen. zorg werden 23 consulten gehouden en voor penatrale zorg 12 zittingen. Verder werden door dokter van Es de polio-inentingen verzorgd. 138 maal was het wijkgebouw in gebruik (v.j. 100 maal). Dit jaar voor het eerst ook voor de Bejaardenbijeenkomst, zangvereniging, BB en verkeerscursus. Wa ren er vorig jaar 18.087 baden verstrekt, dit jaar waren het er 15.001. Het ledental vermeerderde met 10 tot 741. Van de verplegingsartikelen werd 308 maal gebruik gemaakt (v.j. 301 maal). De tuinaanleg bij het wijkgebouw kreeg in 1958 ook zijn beslag, maar waar de jeugd graag in die hoek speelt, wordt er nogal wat schade aan de beplanting ver oorzaakt. Het „emmertjes" sparen werd warm aanbevolen. Penningmeester C. J. C. Boot gaf eerst een overzicht van de begrotingen Ï959. De algemene rekening: geraamde contributie 725 x 7,50, met nog enkele andere te verwachten inkomsten en een geraamd te kort van 600,een totaal bedrag van 9487,50 aan beide zijden. Bij de begroting t.b.c. bestrijding wordt geen rekening gehouden (kan ook niet) met onverwachte uitzendingen van patiën ten. Deze rekening liet een verwachte ont- vangstpost zien van 200,een onvoor ziene post van 100,en een geraamd te kort van 175,Tegelijk werd hierbij door de voorzitter meegedeeld, dat binnen kort de Emmabloemcollecte wordt gehouden en al is een collecte momenteel geen unicum, toch hoopt het bestuur van het Groene Kruis, dat men deze niet voorbij laat gaan. De begroting van het wijkgebouw liet een geraamd tekort zien van 1400,met als totaalcijfers 2090,waarvan 99, onvoorzien. Het badhuis rekent op een tekort van 1200,met 97,74 onvoorzien en een totaal bedrag van 4344,20. Daarbij is uit gegaan van 300 baden per week, wat in de laatste weken al blijkt te zijn terugge lopen tot 244 per week. Het totaal tekort op al deze rekeningen bedraagt niet minder dan 3375,waarbij het nog een geluk is, dat de contributie vorig jaar werd verhoogd, daar men anders tegen een tekort van om en nabij de 6000,zou moeten aankijken. De begroting werd na een enkele vraag, o.a. omtrent terugloop aantal baden, vol gens concept vastgesteld. De rekening 1958 gaf voor de verschil lende afdelingen de volgende nadelige saldi te zien: algemene rekening 1438,10, wijk gebouw 1390,77, t.b.c. bestrijding ƒ737,35 (1 patiënt uitgezonden) Badhuis 1394,01 totaal tekort 4960,23. De voorzitter wijst er op, dat alles bij elkaar het tekort zorge lijke vormen aanneemt en daarbij spreekt temeer de erkentelijkheid tegenover de ge meentelijke subsidie en die van de Wezen armen. Hoewel hierover nog even werd ge discussieerd bleek het niet eenvoudig een oplossing voor de telkenjare terugkerende tekorten te vinden. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer C. J. C. Boot. Meege deeld werd nog, dat binnenkort een kleuter consult gaat beginnen door mevrouw Beuk- man uit Sint-Maartensdijk. Daarna sluiting met een bijzonder woord van dank tot de secretaris, penningmeester, zuster Visser, de badmeester en de bode. N.C.V.B. Op maandag 20 april j.l. hield de N.C.V.B. alhier haar maandelijkse verga dering onder leiding van haar presidente Mevr. Leune-Stoel. Als spreker voor deze avond was uit genodigd dhr. Laarman uit den Haag die sprak over „Wat spreekt Uw kind." DAMCLUB „DE DENKERS" Uitslag damcompetitie 15-4. Junioren W. Vermaas Cor Gaakeer 0-2 Fr. Keur Azn. Iz. Keur Lzn. 2-0 Iz. Potappel A. Riedijk 2-0 R. Moerland A. v. Haaften 0-2 Uitslag damcompetitie 17-4 Senioren Jo. v. Oeveren Az. W. Quaak 2-0 Adr. Moerland M. Wesdorp 2-0 H. Priem J. Priem 2-0 J. J. Bosloper Ko v. Oeveren 1-1 A. J. v. Oeveren J. Dijke 2-0 A. Stoutjesdijk S. J. Vermaas 2-0 J. Priem Ko v. Oeveren 0-2 A. J. v. Oeveren J. Priem 2-0 G. de Rijke A. Stoutjesdijk 0-2 GEVONDEN Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn als gevonden voorwerpen gedeponeerd 2 kinderhandschoentjes (geen paar), een paar rubberlaarzen en een blauwe overall.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1