WEEKBLAD VOOR NET EILRND THOLEN EN ST.FILIPSLftND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Onze Koningin vijftig jaar De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG THOLEN, Er komt een nieuwe ULO-school, die architectonisch een novum zal zijn - Principiële subsidietoezegging bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie en aanleg riolering - Gemeente en bedrijfsrekeningen 1956 voorlopig vastgesteld - Verhoogde algemene uitkering dringend nodig - Na principieel debat garantie voor openluchtspel. 15* jaargang No. 22 24 april 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudehndsestr. 34, Tholer. Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Donderdag 30 april a.s. hoopt H.M. koningin Juliana haar gouden verjaardagsfeest te vieren. Geve de Almachtige God onze landsvrouwe wijsheid en kracht om haar moeilijke taak nog vele jaren tot heil van land en volk te blijven vervullen. Ver van haar moeder en haar man ver wachtte ze in ballingschap de geboorte van Prinses Margriet En toen ze op 3 Mei 1945 eindelijk weer de vaderlandse bodem betrad, drongen de zorgen zich aan haar op. In 1947 reeds nam ze als regentes de taak van haar moeder over, in Mei 1948 werd ze voor de tweede maal met het regentschap belast en op 6 September 1948 aanvaardde ze de volle last van de koninklijke taak. De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gelden in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na Kerstmis 1949, op een kille Decembermorgen, zette zij haar handtekening onder de onafhankelijkheids verklaring van Indonesia. Na deze daad reikte zij de hand aan Mohammed Hatta, de vertegenwoordiger van het nieuwe rijk. IN HET ZOEKLICHT Niet slechts de noden en zorgen van land en volk drukten de vorstin. Diep ging ze gebukt onder het feit, dat Prinses Marijkes gezichtsvermogen ernstig bleek aangetast. De koninklijke moeder beproefde alle mid delen, en nog donkerder werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk toen de buitenlandse sensatiepers met „onthul lingen" begon. Eigenlijk bleek toen, hoe de verhouding was tussen ons volk en het Oranjehuis, want men voelde zich pijnlijk getroffen. Men kon het niet verdragen, dat onze Koningin en haar huis in het felle, onbarmhartige zoeklicht van deze soort pu bliciteit kwamen te staan. Gelukkig legde zich de storm, maar eigenlijk ziet heel Ne derland reikhalzend uit naar een gelegen heid om zich, mèt ons vorstenhuis, eensge zind weder te verheugen en de eenheid van Nederland en Oranje opnieuw te demon streren. Want Koningin Juliana, die met haar ge zin altijd gezocht heeft de gemeenschap met haar volk, heeft zich een plaats veroverd In de harten. Veel leed heeft zij gekend en haar bijzondere persoonlijke belangstelling gaat nog immer uit naar hen die leed dra gen en, praktisch als zij is, naar alles wat gedaan wordt om dat leed te verhelpen of te verzachten. Die belangstelling omvat niet alleen ons volk, maar heel de wereld, want zij ziet de problemen in alles omvattend ver band. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich getoond een kind van haar tijd, een ver klaarde tegenstandster van wat reeds haar moeder kenschetste als „de gouden kooi", waarin de vorstin verre wordt gehouden van haar volk. Toen ze in 1955 in de Leidse Pieterskerk de jeugd toesprak zei Juliana: „Gij zijt voor menige goede gewoonte Uw voorge slacht dankbaar. Weest niet bang, op Uw beurt zelf nieuwe goede gewoonten te be ginnen, Uw nageslacht zal er U dankbaar voor zijn." Koningin Juliana wordt vijftig jaar. En op haar vijftigste verjaardag zullen haar gedachten zeker teruggaan naar het ogenblik, waarop zij, Koningin thans, de Nieuwe Kerk verliet, langzaam, om geen woord te missen van de zegenbede van het koor, die wij thans wel haast als profetisch vernemen De Heer is mijn Herder, Hij waakt voor mijn ziel. Hij leidt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel. Hij draagt me, als ik viel. Onze Koningin gaat haar 50ste geboortedag herdenken De vlaggen uit op Koninginnedag In alle gemeenten Oranjefestiviteiten De nieuwe thoolse uloschool wordt een bijzonder bouwwerk Principieel debat over bijdrage voor nieuw openluchtspel Stavenisse zoekt een speelterrein voor de jeugd Zendingsdag in Tholen Een aanvaring bij de Witte Tonnenvlijen gaf aanleiding tot langdurige zitting van het Kantongerecht Tholen Openbare les op de LTS WHS verloor kampioenskansen Het blijft ook bij te veel collectes beter te geven dan te ontvangen. REGELING PTT- DIENST OP KONINGINNEDAG Op Koninginnedag (donderdag 30 april 1959) wordt de PTT-dienst in het algemeen uitgevoerd als op zondag. Dit betekent voor de POSTDIENST GESLOTEN. Telegraafdienst en celgesprekken telefoon van 89 uur. Voor abonné-verkeer geldt uiteraard door lopende openstelling. Voor de openbare raadsvergadering, op dinsdag 21 april jl. te Tholen onder leiding van mr A. J. v. d. Hoeven (notulist dhr. V. Laban) gehouden, was de heer de Jonge verhinderd door een hem laatst overkomen ongeval. De voorzitter hoopte dat het af wezige raadslid weer spoedig hersteld zou zijn. Een aantal goedgekeurde raadsbesluiten werd voor kennisgeving aangenomen. Van Dalca plastic industrie ter plaatse was er een afschrift van een aan het ETI verzonden brief, waarin werd verklaard dat men niet bereid was de gevraagde gegevens aan het ETI te verstrekken. Aan de onderwijzer aan de o.l. school de heer L. M. de Heer werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van de 1ste dag van de maand na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Medegedeeld werd dat het besluit tot verkoop van grond van het bouwterrein aan de Ten Ankerweg aan C. H„ mevr. W. C. M. v. N. en gebrs. de K. goedkeu ring verkreeg, dat de laatstelijk gewijzigde IZA regeling is vastgesteld, dat van de mi nister van Sociale Zaken en volksgezond heid de principiële toezegging van subsidie is ontvangen voor de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie en de globale toe zegging van subsidie voor de aanleg van een riolering in het bebouwde deel der gemeente. De voorzitter attendeert de leden in het bijzonder op deze be langrijke mededeling. Door het Min. van Verkeer en Waterstaat is goedkeuring ge hecht aan het plan tot versterking van de stadswallen volgens het desbetreffende voor stel met behoud van de coupure bij de Zout keet. Unaniem aanvaard wordt het voorstel tot het aangaan van een geldlening van 250.000 met de Bank voor Ned. Gem. en een particuliere lening van 12.000, Evenmin is er bezwaar tegen de vast stelling vergoeding bijzondere kleuterscholen over 1958 naar een basis van 780, per lokaal en 10.50 per leerling. Ook het gevraagde voorschot voor 1959 voor de zelfde scholen wordt een hamerstuk. Even zo gaat het met een gevraagd voorschot voor het bijzondere lager onderwijs. Per leerling is het bedrag bepaald op 44.47. Aan de Geref. Gemeenteschool wordt een voorschot van 5499,46 toegekend naar \232ls leerling en voor de chr. Nat. school 93 x 44.47 of 4135,71. Voor vakonder wijs wordt aan de ger. gemeenteschool een voorschot verstrekt van 1170,88, aan de chr. nat. school is geen vakonderwijzer in dit verband. De verhuur van de dezer dagen klaar zijnde gemeente-woningen aan de Grindweg wordt aan b en w gedelegeerd. De huur is voorlopig bepaald op f 8.30 per week exclusief waterleidingkosten. De prijs wordt met 25 cent per week verhoogd als bijdrage in de kosten onderhoud voorliggende ge meente-gazons. JAN VAN BLOIS-STRAAT Wanneer het uitbreidingsplan in de Da lempolder verder wordt gerealiseerd is het nodig, dat die straat loodrecht op de Molenvlietsedijk en evenwijdig lopend aan de Ten Ankerweg een naam krijgt. Voor gesteld wordt om nu de suggestie van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen op te volgen en die straat te noemen aan de vermoedelijke bedijker van de Dalempolder, Jan van Bïois, heer van Tholen. Het wordt daarom Jan van Blois-straat, waarmee alle leden zich kunnen verenigen. De rekeningen 1956 van de gemeente en de gemeentelijke bedrijven zijn nagezien door de heren C. v. d. Berge, M. v. d. Sande en J. v. d. Velde. In hun rapport stellen ze als eerste vraag, waarom deze rekening, die reeds op 14 mei 1958 door het verificatie bureau is teruggestuurd, niet eerder onder zocht kon worden. De voorzitter antwoordt, dat normaal de gem. rekening gelijk met die van de be drijfsrekeningen wordt onderzocht en die van de gasfabriek was nog niet klaar. Vervolgens vraagt de commissie op welke voorwaarden nu de visverwerkende fabriek is verhuurd, waar deze destijds voor de tijd van 2 jaar is verhuurd, welke reeds lang zijn verstreken. De voorzitter antwoordt, dat tot het ogen blik, dat deze visfabriek kan verhuizen te gen dezelfde voorwaarden wordt verhuurd. Hij wil ze graag naar het industrieterrein overgebracht zien, maar die zaak is nog niet geheel rond. Hij heeft wel goede hoop dat het deze zomer voor elkaar komt. Ver der vraagt de commissie of een destijds van dhr. J. J. v. d. Zande aangekochte en aan de gebr. Bogert verhuurde schuur niet te weinig opbrengt. De voorzitter antwoordt dat het huurkontrakt al liep, toen de ge meente die schuur aankocht en het dan niet aangaat zo maar te gaan verhogen. Wel is de normale huurverhoging toegepast. Nadat nog een vraag over de gasfabriek rekening 1956 is beantwoord, volgt voorlo pige vaststelling met algemene stemmen. Ook de rekening Pot-Meijer fonds 1956 wordt vastgesteld. Geen bezwaar wordt gemaakt tegen een slotwijziging van de begroting 1958. Enkele posten worden oninvorderbaar verklaard en aan de PTT ontheffing van straatbelasting 1958 verleend. Vastgesteld wordt een wijziging in de bezoldigingsverordening 1955, o.a. met be trekking tot diploma-toelagen. Daartoe is door de commissie Georganiseerd overleg advies verstrekt. Voorgesteld wordt om de havenmeester van een uniformpet te voor zien en wat de door genoemde commissie gedane suggestie betreffende kledingtoelage betreft, wordt er door b en w op gewezen, dat de hiervoor in aanmerking komende gemeente-werklieden reeds van regenkleding zijn voorzien. In verband met per 1 januari 1959 ge nomen salarismaatregelen wordt de instructie van de gemeente-geneesheer gewijzigd. GRONDRUIL Bij raadsbesluit van 12 nov. 1957 werd de woning-winkel Hoogstraat 11bewoond door en eigendom van dhr. W. Tange onbe woonbaar verklaard. De eigenaar heeft plan nen ingediend om het onbewoonbaar ver klaarde pand alsmede het belendend perceel Hoogstraat 9 te slopen en in de plaats daarvan een geheel nieuw bedrijfspand te stichten. De ingang woning komt op het pleintje voor het stadhuis en de ingang winkel op de hoek Brugstraat-Pleintje of zoals in de volksmond bekend „De Linde boom". Voor deze uitbreiding vraag tdhr. Tange ongeveer 23 m2 grond van „De Lindeboom" in ruil voor ongeveer 21,5 m2 grond die vrij komt door het achteruitplaat sen van 't nieuwe pand Hoogstraat 9. Voor beide partijen is deze ruil zeer aannemelijk, waarom hiertoe wordt besloten. De ontruimingstermijn van het pand Hoogstraat 11 wordt met een jaar verlengd, aangezien de nieuwbouw plannen nu geheel rond zijn en tot uitvoering kan worden overgegaan. Vandaar dat nog eenmaal wordt verlengd. In verband ook met deze bouw wordt een gedeelte van het pleintje voor het stadhuis aan het openbaar ver keer onttrokken. Vanwege 'n begrotingstekort van 70.000 wordt een verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds gevraagd. De heer Boender vraagt of b en w goede moed hebben, dat men dit ook zal krijgen. De voorzitter meent van wel, omdat het wel nergens zo hard nodig zal zijn als hier. Behalve bouw van een nieuwe ULOschool een bijdrage voor industrieel de Waal en het besteksklaar maken van het riolerings plan staan in de naaste toekomst nog flinke kapitaalsuitgaven te wachten, zoals voor uitvoering van het rioleringsplan, de bouw van een rioolwaterzuiverings-installatie, elek trificatie straatverlichting, verbetering stra ten, enz. Alle leden stemmen in met deze dringend urgente aanvrage om verhoging. Een wijziging wordt aangebracht in de voorwaarden voor industrievestiging door de fa. J. C. de Waal en Zonen. Aanvanke lijk zou de grond en industriehal in huur koop worden gegeven. In overleg met G.S. wordt thans besloten deze grond aan ge noemde firma te verkopen, wat voor betrok kene gunstiger zal uitkomen. De gemeente heeft er niet minder zekerheid door. De heer A. Kot blijkt bereid zijn eigen dom (huis, schuur en erf aan de Molen vlietsedijk) aan de gemeente te verkopen. Genoemde eigendommen liggen in het uit breidingsplan en dienen eerlang te verdwij nen. Daarom is het van belang, dat de gemeente hierover kan beschikken. De heer M. v. d. Sande vraagt of die al spoedig moeten verdwijnen. De voorzit ter antwoordt ontkennend. Men kan er vooralsnog een ander mee helpen. Niemand heeft tegen deze aankoop verder bezwaar. VERZOEK SCHIETVERENIGING Het bestuur van de begin maart opge richte plaatselijke schietvereniging vraagt aan de gemeente een renteloos voorschot van 650,voor de aankoop van een tweetal schijfbuksen. De vereniging kan deze uitgaaf niet zelf financieren, maar kan wel in 10 jaar aflossen. B en w zijn van het bestaansrecht ener schietvereniging over tuigd en stellen voor het verzoek in te willigen. Dhr. v. d. Sande vindt het wat vreemd, dat men bij het gemeentebestuur gaat aan kloppen om een paar buksen te kopen. „Dat buksenspel is toch maar een liefheb berij en dan moet men toch eigenlijk zelf voor het geld zorgen. Straks komt er iemand die graag zeilt en van de gemeente een boot wil hebben. Misschien kan ik dan ook wel een jachtje krijgen. Hij vindt het maar kin derachtig." De voorzitter kan het niet kinderachtiger vinden dan wanneer bijvoorbeeld een gym nastiekvereniging aan een gemeente een bijdrage vraagt om een „paard" te kopen. Een vereniging is overigens ook iets anders, dan wanneer een particulier om iets komt vragen, hoewel vragen altijd vrij staat. Dhr. Boender zegt geen bezwaar te heb ben om het verzoek in te willigen, maar kan zich toch wel de gedachtengang van raadslid v. d. Sande indenken. Men leunt tegenwoordig al te gemakkelijk op de over heid. Verder wil hij er op wijzen, dat de schietvereniging geen rechtspersoonlijkheid bezit, dus het bestuur borg staat voor die geldlening. Weth. Berrevoets vraagt zich dan af of het niet beter is, dat die vereniging maar rechtspersoonlijkheid gaat aanvragen. Dan zou de gemeente toch meer zekerheid geven. De voorzitter meent dat men ze daartoe niet moet dwingen, omdat dit ook weer kosten meebrengt. Dhr. Bal vindt, dat men tegenover ver enigingen niet al te streng de voorschrifte- lijk of wettelijke bepalingen moet toepassen. Men mag in deze wel wat tegemoetkomend zijn. Wethouder Jansen ziet tussen een schiet vereniging en weerbaarheid wel een zodanig verband, dat de Overheid daarbij steun mag verlenen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de gevraagde renteloze lening toe te staan. BOUW VAN NIEUWE ULO SCHOOL Al heel wat correpsondentie en pogingen op andere wijze zijn in het werk gesteld om de sedert lang afgekeurde MULO school 1 te vervangen door een nieuw gebouw. Dat alles was tot voor kort telkens tot misluk king gedoemd. Mede dank zij de steun die bij voortduring van de inspecteur van het lager onderwijs te Goes werd ontvangen, is in deze situatie onverwacht verandering gekomen. Per 6 maart heeft de Minister van Onderwijs, K. en W. een incidentele ur gentieverklaring afgegeven voor de bouw van een nieuwe 5-lokalige ULO-school. Het zal op prijs worden gesteld door de inspec teur wanneer zo spoedig mogelijk met uit voering van het werk kan worden begon nen. Daarom hebben b en w door het archi tectenbureau Wesselo 6 van Voorst te Bus sen verzocht een plan te doen ontwerpen. De voorzitter voegt er aan toe, dat er grote kans is dat het nog dit jaar tot de bouw van de nieuwe ULO school kan komen. Het ontwerp is iets heel aparts, zoals uit de tekening blijkt (en waarop we nog nader terugkomen - red.), een novum op gebied van scholenbouw is dit cirkelvormig ont werp van voornoemd architectenbureau. De voorzitter is er van overtuigd, dat er van bouwkundige zijde evenals uit de on derwijssector heel wat belangstelling voor dit ontwerp zal zijn. B en w stellen voor om overeenkomstig het advies van dhr. Wesselo op de hoek Ten Ankerweg-Molenvlietsedijk een plaats aan te wijzen voor de nieuwe ULO school en daartoe een krediet te verlenen van 250.000,—. De heer Boender zegt dat hij, zonder een voorstander te zijn van het openbaar on derwijs b en w wel wil complimenteren met dit succes, dat hij een witte raaf noemt in de scholenbouwtoewijzing. Hij vraagt voorts welke barrière s nog genomen moe ten worden om tot de bouw zelf te komen. De voorzitter antwoordt, dat dit er nog verschillende zijn, o.m. de goedkeuring op het plan van de Rijksoverheid. Hij heeft evenwel goede moed dat men met dit plan zal instemmen blijkens de belangstelling die er nu reeds voor bestaat en welk ontwerp in architectonisch opzicht een novum in Nederland, misschien wel in West Europa is. Hij verwacht dat, wanneer dit ontwerp wordt gebouwd er massa's mensen naar zul len komen kijken. De heer Quist zegt dat hij met belangstelling van dit bouwwerk kennis zal willen nemen. Allen zijn er voor t het gevraagde krediet te verlenen. Koningin Juliana wordt op 30 april 50 jaar. De zeer velen, die haar nog als „Juliaantje" gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust worden, hoe de tijd vliegt. En zeer in het bijzonder gaan onze gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het schijnwerper- licht van de publieke belangstelling is gericht geweest. Het was de 6de September 1948: een stampvolle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoog waardigheidsbekleders, groot gala, schitte rende uniformen en statig zwart. Honder den persvertegenwoordigers uit alle landen, velen hunner gewend aan de pracht en praal van koninklijke hoven, wachtend op een redevoering die, naar veler vermoeden, niet meer dan een formele toespraak zou zijn, Onvergetelijk was het moment, waarop Koningin Juliana's stem door de kerk klonk, en een verbaasde, en weldra eerbiedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd een met pijnlijke nauwkeurigheid opgestelde rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden, die zij sprak, kennen als een persoonlijkheid. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag..." Het was alsof een nieuwe aera werd ingeluid Met die woorden plaatste Koningin Ju liana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien gebleven. ENZO VOORT... Koningin Juliana behoort tot één der oudste vorstenhuizen van Europa. Het ge slacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd en speelde onder de Bourgondiërs reeds een grote rol in de Nederlanden. „Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje Nassau, Herto gin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterfeld, enz. enz. enz." zo luidt de aan hef van zo menig besluit. Die drie woordjes „enz. enz. enz." ver hullen een lange reeks van titels en het is een eerbiedwaardiige lijst. Want onze Ko ningin is voorts nog: Hertogin van Limburg, Markiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Katzenellnbogen, Vianden, Dietz, Spie- gelberg. Buren, Leerdam en Culemborg, Burggravin van Antwerpen, Baronesse van Breda, Diest, Beilstein, Grave, Land van Cuijk, IJselstein, Granendonk, Eindhoven, Liesveld, Herstal, Warneton, Arlay en No- zeroy, Erf- en Vrij vrouwe van Ameland, Vrouwe van Borculo, Breedevoort, Lichten voorde, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Ze venbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe, Naald wijk, Polanen, Sint-Maartensdijk, Soest, Baarn, Ter Eem, Willemstad, Steenbergen, Montfoort, St. Vith, Burgenbach, Daasburg, Niervaart, Turnhout en Besangon Het was haar voorvader, de Koning-za kenman Willem I, die deze hele lijst door het nuchtere „enz. enz. enz." verving. MOEILIJKE JAREN Een gelukkig huwelijk besloot een ge lukkige jeugd, maar reeds naderden de don kere wolken. Voor de bezetter moest de Prinses vluchten, eerst naar Engeland, toen naar Canada.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1