WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Oud-Vossemcer wil Oud-Vossemeer versteld doen staan CHEMISCHE INDUSTRIE I I I E VRIJDAG I I COURANT WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE VERSCHIJ MT IEDER VAN VEEL BETEKENIS VOOR ONZE HUIDIGE SAMENLEVING 25 jaar geleden Jubilerende burgemeester heeft momenteel huisarrest Beminnelijk, behulpzaam, evenwichtig burgervader heeft aller achting De redactie legt U deze week voort Het staat wel vast, dat het morgen in Oud-Vossemeer een groot feest gaat worden. Een feest ter ere van burgemeester en mevrouw Versluijs-Sybrandy, die op 11 april 1934 hun intrede in Oud-Vossemeer hebben gedaan. Een feest, dat de vergelijking met de grote voor-oorlogse feesten goed zal kunnen doorstaan, ook al wordt alom beweerd, dat de kleine gemeenschappen er in deze tijd niet meer voor voelen om spontaan en eensgezind een festivi teit te organiseren. En wanneer we de stilte in acht nemen, welke zich rond de a.s. 50ste verjaardag van H.M. de Koningin voor doet in ons district, dan zal men deze bewering wel als juist willen erkennen. Maar hierop gaat Oud-Vossemeer dan toch een uit zondering maken. Daarvan getuigt de al wekenlang, zij het be dekte, bedrijvigheid. De ene buurtvereniging gaat in een sportieve strijd proberen de ander de loef af te steken. In straten, waar geen buurtvereniging is, zijn comité's gevormd. Op stoffige vlie- rinkjes speurt men naarstig naar overblijfselen van versieringen, erepoorten en wat dies meer zij. Geen enkele avond ging er de laatste weken voorbij of ergens worden de hoofden bij elkaar gestoken. Met bewonderenswaardige vrijgevigheid komen gelden bijeen, die kosten van straat- en andere versieringen voor de optocht, moeten dekken. Naarmate de 11e april nadert neemt de aktiviteit toe. Er werden rozen geknipt, fietsen versierd, wagens opgetuigd en nog veel meer is geheim gebleven, omdat Oud- Vossemeer...... Oud-Vossemeer versteld wil doen staan in haar spontane huldiging van haar geachte burgemeester mr J. J. Ver- sluijs, die morgen zijn 25 jarig ambtsjubileum viert. De bevolking heeft krasse maatregelen genomen opdat het een verrassing voor de jubilaris zal blijven. Daarom is hem sinds donderdagavond huis arrest opgelegd. Het wordt een algemene huldiging vanwege een algemene waardering en hoogachting voor de jubilaris. Ook als streekbe- woners kunnen we de waardering van Vosmeers inwoners voor hun burgervader begrijpen. En als streekbewoners mogen we be wondering hebben voor wat Oud-Vossemeer hier gaat presteren, in de hoop dat burgemeester en mevrouw Versluijs zich de 11e april 1959 nog zeer vele jaren met dankbaarheid zullen mogen blijven herinneren. VOGELVRIJ Nader vernemen we, dat burgemeester Versluijs sinds donderdagavond niet al leen maar huisarrest is opgelegd, ten einde zijn dorpsgenoten gelegenheid te geven ongestoord en door hem ongezien de straten te versieren, maar dat via de dorpsomroeper Niemandtsverdriet werd bekend gemaakt, dat de feestcommissie hem heeft gelast zich uit de gemeente te verwijderen. Mocht een inwoner zijn bur gervader vrijdag tegenkomen in de ge meente Oud-Vossemeer, dan is hij ge rechtigd hem met een waterpistool te bewerken, zonder dat hij daarvoor ge rechtelijk zal worden vervolgd. De burgemeesterskrant Eén van de genomen initiatieven voor dit burgemeestersfeest is reeds aan de open baarheid prijsgegeven door verspreiding van een „burgemeesterskrant" bij de be- Oud-Vossemeerse nieuwe burgemeester, mr. J. J werden aan de tramhalte te Tholen afgehaald. Versluijs en zijn verloofde, mej. M. J. Sybrandy, Onder de Molen" te Oud-Vossemeer werd het gezelschap opgewacht door de schoolkinderen, verenigingen en talrijke inwoners. In optocht begaf men zich daarop via een omweg door de Ring naar het gemeentehuis, waar een kinderaubade werd gebracht, bloemen werden aangeboden en de nieuwe burgemeester dankte in een toespraak, 's Avonds gaf de muziekvereniging in samenwerking met het zangkoor „Soli Deo Gloria" een concert op de muziektent. Op de foto (uit de burgemeesterskrant) het moment, waarop de toenmalige loco-burgemeester, de heer A. C. Heijboer op het gemeentehuis de burgemeester de ambtsketen omhangt. De toenmalige raad bestond uit de heren: A. C. Heijboer, G. van Dienst, J. L. van Gorsel, D. Lindhout Kzn., J. H. Mees, C. D. Ampt en M. J. Daane. afgewandeld. Zonder veel schommelin gen, ging hij en gaat hij „gelaten zijn weg, met onverwoestbare gelijkmatig heid. Wij weten niet wat hem uit zijn even wicht kan brengen. Geen oorlog, geen evacuatie, geen politieke aardverschui vingen, geen heftige aanklachten doen hem wijken of wankelen „Maar toch, hij die denkt dat deze „gelatenheid" bij de jubilaris onge voeligheid en onaandoenlijkheid zou be tekenen, kent hem in 't geheel niet. Achter die uiterlijke „gelatenheid" schuilt een „geladenheid" die pas aan het licht treedt in tijden van spanning, in dagen van diepe droefheid of hoge blijdschap onder zijn „burger-kinderen". Een hoogtepunt uit de ambtsperiode van mr J. J. Versluijs was het bezoek van mevrouw Eleanor Roosevelt, de echtgenote van wijlen president Roosevelt van Amerika op dinsdag 20 juni 1950. In het zelfde jaar bracht ook H.M. Koningin Juliana een bezoek aan ons eiland. Op de foto mevrouw Roosevelt, begeleid door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en burgemeester mr J. J. Versluijs tijdens een wandeling over de Ring te Oud-Vossemeer. Dan blijkt zijn gemoed zeer „geladen" te kunnen zijn, „geladen" met mededo gen, warme belangstelling, ja bewogen heid, die achter het masker van schijn bare onverstoorbaarheid schuil gaat Tenslotte: „God schenke u nog menig jaar in trouw „gelaten" en „geladen" uw ambtswerk te verrichten tot heil van AL UW BURGERKINDEREN". Wat tot stand kwam De 25 jarige ambtsperiode van burge meester Versluijs in Oud-Vossemeer heeft in die gemeente geen ommekeer teweegge bracht. Tijdens de eerste jaren van die periode ontbrak het de gemeente, evenals alle andere in Nederland, aan geld, al kon toen alles, in vergelijking met tegenwoordig voor een „appel en een ei" vernieuwd, ver beterd, uitgebreid worden. Maar het was nu een maal een (crisis)tijd, zodat men zelfs niet over die appel en dat ei beschikte. Toch werd zoveel mogelijk gedaan aan ver betering der straten en al hapert er hier en daar nog wel het een en ander, in dat opzicht onderging Oud-Vossemeer in die 25-jarige ambtsperiode van burgemeester Versluijs toch wel een gedaanteverwisseling. Bij zijn komst was er nu letterlijk geen enkele straat in de gehele gemeente te vin den, waar geen dringende vernieuwing of herstel urgent was. Na de oorlog evenwel werd de gemeente niet alleen behoorlijk uitgebreid, maar vooral ook verbeterd. Een geheel nieuwe wijk Op het gemeentehuis werd mevrouw Roosevelt, die vergezeld was van haar zoon Elliott, haar twee kleinkinderen, de 16 jarige Chandler en de 14 jarige Elliott jr benevens Selden Chapin, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, hartelijk toe gesproken door burgemeester Versluijs, die de hoge Gaste vervolgens een* album met foto's uit Oud-Vossemeer en een pop in klederdracht aanbood. Op de achtergrond boven de schoorsteen de mooie schilderij van H.M. de Koningin met o.a. het wapen van de Roosevelts. Chemische industrie van grote betekenis voor de samenleving. Oud-Vossemeer gaat burgemeester huldigen Bezoek mevrouw Eleanor Roosevelt hoogtepunt in 25 jarige periode Aan Gorishoek wordt restaurant geopend, gepaard met hengelwedstrijd Voor de politierechter VVN kampioen in de eerste klasse Voor sommigen dient het klagen tot vertroosting 15e jaargang No. 20 Het is eigenlijk verwonderlijk, dat zo weinig mensen beseffen welke betekenis en welke invloed de chemie op de samenleving heeft. We gebruiken in het dagelijks leven niets, dat niet heeft geprofiteerd van de re sultaten van de chemische industrie. Er is aan ons huis geen stukje bouwmateriaal dat geen chemische bewerking heeft ondergaan Er is in onze kamers geen kleurtje en geen tintje, dat niet de chemische industrie heeft gepasseerd. Er is geen stoel en geen tafel en geen bed en geen kast, geen kleed en geen gordijn, geen laken en geen deken, geen kus sen en geen sprei, die niet chemisch bewerkt is. Op de toilettafel van mevrouw en op het sobere toiletplankje van meneer in de bad kamer is er niets, dat niet door d chemische industrie is gemaakt en is veredeld. In de keuken is er geen pot en geen pan en geen emmer, geen borstel en geen vaat doek, geen fornuis en geen oven, die niet chemisch is behandeld. Meer nog: niets gaat via de keuken naar de tafel, dat geen schei kundig-industriële bewerking heeft onder gaan. Het drinkwater uit de kraan, even zeer als de schoensmeer en het poetsextract zijn chemische producten. De krant en het tijdschrift, de reproductie aan de wand zijn chemisch gemaakt of verbeterd. Zelfs het kunstwerk is tot stand gekomen, dank zij de bemoeiingen van de chemische industrie. In de metaalwarenfabriek ziet de leek niet alleen wat er gemaakt wordt, hij ziet ook hoe men het doet en meent te begrijpen waarom men het zo doet. In de chemische fabriek, enkele uitzonderingen daargelaten, ziet men soms wat er gemaakt wordt, men ziet doorgaans niet hóe het gemaakt wordt en het waarom van de bewerking is apert onbegrijpelijk voor de leek. Zodoende mist cie chemische industrie de populariteit van andere bedrijven. De chemische fabriek doet geen wonder lijker dingen dan bijvoorbeeld de huisvrouw in de keuken. De bewerkingen en gereed schappen van keuken en chemische fabriek zijn van dezelfde oorsprong. Mengen, roe ren, koken, filtreren, drogen enz. stemmen volkomen overeen in keuken en fabriek. De chemie heeft alleen haar eigen vak taal, een zeer logische en practische vak taal. Nylons bijvoorbeeld zijn gemaakt van een polycondensaat, van adipinezuur met hexamethyleendiamine. Wanneer men hoofd pijn heeft, dan is er grote kans, dat men een tabletje inneemt, dat vervaardigt is van het fenyldimethylaminopyrazolonzout van diethylmalonylcarbamaat. Maar afgezien van deze voor de leek vreemde wartaal, de chemische industrie, die nu in volle ontwikkeling is, vormt een onmisbare schakel in ons economisch leven. En ze zal nog belangrijker moeten worden, wil ons land met een achtergebleven gebied worden in de Euromarkt. Daartoe is nodig, dat men de beschikking krijgt over drie dingen: meer kapitaal, meer technici en meer arbeiders. Getracht zal worden, meer begrip te kweken voor het beroep chemicus. Daartoe zal moeten worden begonnen op de middelbare scholen. Door de grammatica van de taal schept de scheikunde bij de leer lingen nu veelal een antipathie tegen zich. Men moet de chemische industrie niet be schouwen als een gevaarlijke, geheimzinnige heks, maar als een fris, gezond en snel groeiend zusje in de kring der Nederlandse industrieën. Ze promoveerde in 1958 tot de derde bedrijfstak van ons land, na de metaal- en de voedings- en genotsmiddelen industrie. De omzet in 1957 was 2.5 miljard gulden. In de ongeveer 400 bedrijven werken 67000 werknemers, die een direct of in direct aandeel hebben in de fabricage van 1800 producten. De export van de chemische industrie bedraagt ongeveer de helft van haar omzet en is gelijk aan tien procent van de totale Nederlandse industriële en agrarische export. Van de wereldexport neemt de Nederlandse chemische industrie 4% voor haar rekening. Amerika staat aan de spits wat het ener gieverbruik bti jft. Hier had men in 1957 een productie van 23.4 miljard tegen alle 17 OEES-landen tezamen 15.2 miljard. De chemie doet op vele terreinen van zich spreken: kunstmeststoffen zijn bijvoorbeeld onontbeerlijk gebleken. Andere stoffen zor gen voor verdelging van onkruid e.d. Pa- ratyphus, cholera, malaria en pest hadden de mensen reeds lang doen uitsterven, als er niet de chemische industrie was geweest. Zelden zag men ook een zo spectaculaire ontwikkeling als nu van de plastic-fabrieken. Mocht men eens niets omhanden hebben. dan zou het leerzaam zijn te trachten, zich een beeld te vormen van een wereld, die niets van scheikunde zou afweten. Het lijkt een onzinninge suggestie. Zozeer is de che mie bron van of aanleiding tot de vooruit gang dat zij nauwelijks weggedacht kan worden. Het is zelfs de vraag of de mens nog zonder de hulp van chemie zou kunnen leven. Het is zeker, dat zij de moderne mens in staat stelt zo comfortabel te leven als hij het nu gewend is. De Nederlandse che mici en hun chemische industrie staan in de voorste gelederen, zowel wetenschappe lijk als technisch. In de West-Europese rangschikking staat de Nederlandse chemische industrie als be drijfstak op de vijfde plaats na Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. In een periode van veertig jaren is de chemische nijverheid een belangrijke op drachtgeefster voor kapitaalsgoederen ge worden. Heeft zij de ontplooiing van vele andere industrieën door uitbesteding van werk of door het leveren van nieuwe grond stoffen en halffabrikaten krachtig gesti muleerd, heeft zij, direct of indirect, niet weinig bijgedragen tot vergroting van de werkgelegenheid en heeft zij een waarde vol aandeel gekregen in de versterking van het nationale inkomen. Chemische vondsten hebben in de textiel een revolutionaire ontwikkeling veroorzaakt (met strijken, gemakkelijk wasbaar, kreuk- herstellend, bacteriën dodend, kleurecht, duurzaam). Zij brengen uitkomst in de vele problemen der voedings- en genotmiddelenindustrie (langer houdbaar, aanpassing aan handza mere verpakkingen, zoals tubes, grotere voedzaamheid, fijnere smaak) Ze hebben het gebruik van grotere ruiten in de ramen der woningen mogelijk gemaakt en zijn van invloed op de metaalindustrie (germanium voor transistors). T.L.-buizen hebben we evenzeer te danken aan de ver diensten der chemie, als de verfraaiing en de versterking van aardewerk met glazuur. De voor de fotografie benodigde films en het opvoeren van de gevoeligheid ervan, nieuwe en sneller werkende looistoffen voor de leerindustrie, het „ontsluiten" van hout en het bleken in de papierindustrie, de be tere kwaliteit lichtgas, het voorkomen van i waterschaarste door nieuwe methoden voor het bereiden van drinkwater, de enorme evolutie in de rubberindustrie, dit alles is mogelijk geworden door de chemie, die als een rijke bron van welvaart en vooruitgang kan worden beschouwd. Chemici zijn noodzakelijk, ja zelfs onont beerlijk voor onze samenleving (Nadruk verboden). Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen woners van Oud-Vossemeer. Een uitgave van de Bond van Plattelandsvrouwen te Oud-Vossemeer met een voorwoord van burgemeester mr A. J. van der Hoeven te Tholen en een overigens zeer interessante, „smakelijk opgediste" inhoud. De uitgave was mogelijk door de financiële medewer king van de middenstand ter plaatse. Dat er voorts aan deze krant èn aan de uitwer king van andere initiatieven door enkele personen, waarbij vooral de vrouwelijke secte niet achterbleef, bijzonder veel is ge daan weet ieder in Oud-Vossemeer. In één van de in de burgemeesterskrant voorko mende artikelen wordt de persoon van de jubilaris „ten voeten uitgetekend waarvan we hieronder (plagiaat met toestemming) een gedeelte laten volgen .Welnu, wij kunnen zonder dokter wel vaststellen, dat onze burgemeester niet lijdende is aan evenwichtsstoornis. Hij heeft, zoals uit zijn 25 jarige loop baan blijkt, het ambtelijk pad rustig 10 april 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Abonnementen 1.35 per kwartaal Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 franko p.p. 1.85 inkassokosten Adm O-'delandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Prijs per nummer 15 cent

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1