Dan maar zo! 1 05 PAUL BRICKHILL SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Ze hoorden de Duitsers alleen maar 's nachts. Tangmere had twee lange, witte startbanen en in maan lichte nachten konden de Duitsers deze al mijlen ver zien; ze gebruikten deze witte strepen als baken en soms als doel. Elke nacht wanneer er geen bewolking was, kwamen de Duitse bommenwerpers boven Enge land en nu en dan dreunden ze boven Tangmere en trok iedereen het hoofd tussen de schouders wanneer de bommen ontploften, de hangars rammelden en de ven sterruiten aan diggelen gingen. Weliswaar vielen er geen slachtoffers, maar wel werden er een paar vlieg tuigen vernietigd en was het allesbehalve aangenaam. Ploegen burger werklieden waren bezig de startbanen te camoufleren door ze met groene verf te besproeien; althans, ze werden verondersteld dat te doen, maar ze schoten nog geen vijftig meter per dag op en werkten met een onverschilligheid, welke de vliegers opviel. Daar kwam nog bij dat ze beter betaald werden dan de vliegers en Bader had de kerelds wat graag even onder de discipline van de R.A.F. gehad In die tijd arriveerde Woodhall, pas tot kolonel be vorderd, op Tangmere om het bevel over die basis op zich te nemen en tevens als verkeersleidingsofficier op te treden. Leigh-Mallory wilde n.l. het oude team weer bijeen hebben met het oog op hetgeen er in de toekomst zou kunnen gebeuren. Een tijd lang deelde Bader zijn kwartier, dicht bij de mess, met Woodhall. Op beses als Beggin Hill en Kenley waren andere wings aan het oefenen onder nieuwe wing commanders, zoals „Sailor" Malan, topscorer van de R.A.F. Om tijdens het formatie-vliegen gemakkelijker te worden herkend, had Bader zijn initi alen D.B. op de zijkanten van zijn Spitfire laten schil deren, wat Woodhall ertoe bracht hem „Dogsbody" te dopen. Hij noemde hem zo in de mess en door de radio, tot het Bader's officiële naamsein werd. Zowel Woodhall als Bader zaten de arbeiders op de startbanen achter de broek opdat ze met hun werk zouden opschieten, maar het was alsof ze tegen doof stommen praatten; in de loop van de volgende week besproeiden ze nog een paar metertjes en het zag er naar uit dat Tangmere het in de eerstvolgende periode van volle maan weer hard te verduren zou krijgen (de werklui zelf woonden kilometers ver van het vliegveld vandaan). Woodhall belde Openbare Werken op, maar het scheen dat de plaatselijke autoriteiten hulpeloos waren en hij kon geen enkele hoge functionaris te pak ken krijgen, die had kunnen ingrijpen. Op een nacht werd Bader door een oorverdovende klap gewekt; buiten hoorde hij geschreeuw en zag hij flikkerende lichten. Hij bond zijn benen onder, liep naar het raam en zag dat er een bom op een hoek van de mess was gevallen, die in brand stond. Plotseling hoorde hij daverend motorgeronk in de lucht en geratel van machinegeweren, toen de raider omlaag dook en het vuur besproeide. Toen Bader naar buiten strompelde, kwam de brandweerwagen en spoedig was men de brand meester. Wonderlijk genoeg was niemand in de mess gewond; iedereen was meteen uit het raam gesprongen en had dekking gezocht. De held van die nacht was de aalmoezenier, die met zijn helm op het hoofd de bran dende mess was binnengegaan om te zien of er soms gewonden lagen. Het verhaal deed de ronde dat je de Duitse kogels van z'n helm kon horen spatten, terwijl al die dappere vliegers 'm in de schuilloopgraven lagen te knijpen. Maar dit was de druppel, die de emmer deed over lopen. Bader stuurde zijn vroegere golfvriend, Henry Longhurst, een uitnodiging eens naar Tangmere te ko men. Longhurst was toen nog niet in het leger en hij was natuurlijk fel op nieuws voor zijn krant. Het volgend week-end verscheen er een venijnig artikel in de Sunday Express over squadrons op een „zekere R.A.F.-basis", die in gevaar werden gebracht door de lamlendigheid van de mannen, die de startbanen moesten camoufleren. Het was een ernstig iets dat een officier de officiële weg negeerde en de pers een tip gaf over de vuile was van de overheid. Woedende functionnarissen wilden van de krant weten wie 't had verteld, maar de Sunday Express weigerde beleefd dat te vertellen. Toen belden ze Longhurst op, die eveneens weigerde. Tenslotte vroeg de hoge functionnaris: „Was het iemand op een vlieg basis in Oxford Waarop Longhurst handig antwoordde: „O, is het daar óók zo'n bende?" De man belde toen maar gauw af. Tenslotte kwam men er toch achter en de onder-staatssecretaris voor Luchtvaart kwam naar Tangmere, lunchte heel genoeg lijk met Bader en Woodhall en zei, toen ze gezellig aan de koffie zaten „Hoor eens, de eigenlijke reden waarom ik hier ben gekomen, is om jullie een uitbrander te geven over dat artikel in de Sunday Express. Het departement van Luchtvaart is er erg gepiqueerd over." In zijn wiek geschoten, repliceerde Bader: „Nu, excel lentie, neemt u die uitbrander dan maar weer mee terug naar het departement en vertel ze wat ze er mee doen kunnen. Maandenlang hebben die startbanen in het maanlicht geglommen en de Duitse bommenwerpers ko men er als vliegen op af. Daarom heb ik zelf Longhurst uitgenodigd hierheen te komen en er 's een hartig stuk over te schrijven." (Wordt vervolgd) H. P. van Zetten terwijl de heren J. v. d. Schaaf en A. J. op den Brouw als bestuurs leden werden aangewezen. Daar er van de zijde der leden geen belangstelling werd getoond voor het bij wonen der districtsvergadering te Goes op 11 april a.s. werd het bestuur gemachtigd zelf een tweetal personen uit hun midden naar deze diistrictsvergadering af te vaar digen. Bij de rondvraag werd door een der le den gevraagd in hoeverre de V.A.R.A. in vloed kan uitoefenen op het onlangs door de P.T.T. genomen besluit om in het noor den des lands een gedeelte van het radio net der draadomroep, dat door de vorst grotendeels werd vernield, niet meer te her stellen, daar het bedrijf in dit deel niet rendabel zou zijn, door welk besluit vele luisteraars werden gedupeerd. Op genoemde vergadering zal deze zeer zeker interessante vraag aan het districts- bestüur worden voorgelegd. Na nog enkele minder belangrijke punten te hebben besproken, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER Vanaf 1 april kwam bij het Groene Kruis alhier als wijkverpleegster in dienst mej. E. Vogelaar van Rilland. HER-IJKING De herijk van maten en gewichten vindt voor Scherpenisse plaats te Sint-Maartens dijk op dinsdag 14 april 1959 van 9.3012 en van 13—17.00 uur, vervolgens op woens dag 15 april van 913.00 uur. BURGERLIJKE STAND over de maand maart 1959 Geboorten Jan Cornelis Adriaan, zoon van Martinus Moerland en van Jannetje L. Tazelaar. Jan, zoon van Hermanus Rijstenbil en van Nellie A. Ornée. Dingena Johanna, dochter van: Pieter C. Jansens en van Maria den Engelsman. Wilhelmina, dochter van Willem Geuze en van Jannetje H. van Dijke. te Bergen op Zoom: Maria Pieternella, dochter van Gerard Poot en van Barendina J. Franke. Huwelijksaangiften Leendert Hage, 25 jaar en Cornelia W. Suurland, 24 jaar. Jan M. de Graaf, 24 jaar en Marina J. Suurland, 21 jaar. Huwelijken Marinus van Akkeren, 26 jaar en Wil helmina Geuze, 24 jaar. Leendert Hage, 25 jaar en Cornelia W. Suurland, 24 jaar. Overlijden Lucretia Keijzer, 75 jaar, ongehuwd. Loop der bevolking Ingekomen Elisa C. Poot en gezin van Poortvliet. Marinus van Akkeren van St.-Maar- tensdijk. Vertrokken Jan Keur naar Soest. Cornelis M. Kleppe naar Heemstede. Cornelia W. Hage-Suurland naar Stave- nisse. GOEDE BB-OEFENING De BB-ers van enkele eilandgemeenten die inclusief de Poortvlietse groep zaterdag 28 maart in aktie kwamen, hadden met de mooie oefening ook mooi weer. Alle posten waren volledig bezet. De afdelingen van Tholen en St. Maartensdijk kwam hierbij eveneens tegenwoordig. De brandweer blus te in de Molenstraat een brand na bom inslag. De gewonden werden per brancard en ziekenauto naar het Groene Kruisgebouw vervoerd en daar werd extra zorg aan hen besteed. Alles bij elkaar nam de oefening de gehele middag in beslag, waarbij de deelneemsters en deelnemers zich in grote publieke belangstelling mochten verheugen. Na afloop besprak het KHBB dhr. van Voornveld de oefening nog eens met de deelnemers, die hij dankte voor de goede medewerking en het welslagen van deze oefening. „VEDEL IN DE VERTE'' In de zaal „De Tol" hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Tholen een bijeen komst, waarbij door mevrouw Huysman- Griep te Goes een voordracht werd gele verd over het boek „Vedel in de verte Deze historische roman speelt zich af in Twente na de Franse revolutie en werd door mevr. Huysman boeiend voorgedra gen. Mevrouw v. d. Zande-Buys dankte na afloop voor de interessante voordracht, waarnaar door de aanwezige leden met aan dacht was geluisterd. SCHIETVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" Huishoudelijke Winterwedstrijd 1958-1959 12 meter Personele baan prijzen. 1. M. J. de Groen 147 punten, 2. J. Bolier 146 p., 3. De de Lange 145 p., 4. Joh. v. d. Hoven 145 p„ 5. M. van As 145 p„ 6. A. van Tiggele 144 p., 7. W. Voshol 144., 8. D. Uyl dr 144 p., 9. Jac. Antho- nisse 143 p., 10. D. Verburg 143 p., 11. M. van Oudenaarde 143 p., 12. G. Krijger 141 p., 13. Jac. Hage 140 p., 14. H. Potter 140 p., 15. K. de Groen 139 p., 16. H. Uyl Hz. 138 p., 17. H. Uyl dr. 138 p., 18. M. C. Lindhout 137 p., 19. H. M. Uyl 136 p. Vrije baan 1. M. J. de Groen 90 p., 2. Joh. v. d. Hoven 90 p., 3. D. C. Verburg 90 p., 4. A. van Tiggele 90 p., 5. H. Uyl dr. 90 p., 6. J. Bolier 90 p., 7. H. M. Uyl 90 p., 8. D. Uyl dr. 89 p., 9. Jac. Anthonisse 89 p., 10. D. de Lange 89 p., 11. M. van Ouden aarde 88 p., 12. G. Krijger 88 p., 13. K. de Groen 88 p., 14. W. Voshol 87 p., 15. Jac. Hage 86 p., 16. H. Potter 85 p., 17. H. Uyl Hz. 85 p., 18. M. van As 79 p., 19. M. C. Lindhout 79 p. BESTUURSVERKIEZING BOERENLEENBANK bond. Bij afwezigheid van burgemeester van Doorn werd de avond geopend door dokter Kugel, die zich in zijn welkomstwoord in zonderheid richtte tot de propagandist van genoemde Bond, de heer v. d. Berg. Jam mer vond spreker het, dat niet de gehele zaal was gevuld. 20 STUKS 75 CT GESLAAGD Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. L. Geuze, momenteel chef afdeling alg. za ken ter gemeentesecretarie te Papendrecht, behaalde na afgelegd examen in Den Haag het diploma Gemeenteadministratie II en werd met ingang van 1 juli bevorderd van commies A tot hoofdcommies aldaar. OOK HIER EEN INBRAAK Oud-burgemeester B. J. van Oeveren ont dekte een dezer dagen na het opstaan, dat een raam was opgeschoven en dat er zich vuile voetstappen op de vloerbedekking be vonden. Een nader onderzoek wees uit, dat ook het bureau was opengebroken, waaruit enig klein geld was ontvreemd. De porte- monnaie van mevrouw van Oeveren bleek eveneens te zijn verdwenen. Ook het zich daarin bevindende bedrag beperkte zich tot enkele guldens en wat klein. De bewoners hadden zo rond 2 uur 's nachts wel de hond tekeer horen gaan, maar er verder geen aandacht voor gehad. Vermoedelijk heeft het geblaf van de hond de inbreker of inbrekers tot overhaast werk genoopt en moest daardoor verdere handeling worden gestaakt. De andere dag werd een speur hond aan het werk gezet, die het spoor tot aan de verkeersweg wist te volgen. Duide lijk werd voorts dat rubberhandschoenen zijn gebruikt. Het onderzoek duurt voort. VERKEERSEXAMEN Van de jeugd werd verkeersexamen afge nomen, waaraan door 77 leerlingen werd deelgenomen. Voor het op 10 maart gehou den schriftelijk examen slaagden alle leer lingen. Het praktisch gedeelte op 25 maart werd eveneens door 77 leerlingen afgelegd. Daarvan slaagden er 67 en moesten er 10 worden afgewezen. Nu de coöperatieve Boerenleenbank he denavond haar jaarverg. houdt, komt op de agenda o.a. voor bestuursverkiezing ter ver vulling van de door het overlijden van P. J. Vroegop ontstane vakature en het zich niet meer herkiesbaar stellen van dhr. G. K. Krijger. De heer G. Hoek treedt af als lid van de Raad van Toezicht, aan welk col lege nog 2 personen zullen worden toege voegd. AVOND NED. BLINDENBOND Vorige week werd op de bovenzaal van het gemeentehuis een avond gehouden, ge organiseerd door de Nederlandse Blinden- Het welverzorgde programma viel bij alle aanwezigen zeer in de smaak. Het al be kende jeugdorkest „Ons Ideal" o.l.v. de heer Oomes droeg een steentje bij tot het welslagen van deze avond. Het nog jeugdige orkestje bracht een keur van vrolijke lied jes en oogstte daarmee veel succes. De ver toonde films „Van bol tot bloem" en „De stoute schoenen" kregen de volle aandacht. Verder werd de avond gevuld met een brailleschrift demonstratie en enkele ver rassingen. De heer v. d. Berg sprak een propagandistisch woord. De aanwezigen hadden er geen spijt van deze avond voor dit doel te hebben vrijgemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6