WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIIIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Diefstal in Scherpenisse RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. Weer kwam kermis en zondagvoetbal in discussie. Over dit laatste staakten de stemmen. Raadslid Ista (thans afwezig) moet volgend maal doorslag geven. Muziek krijgt weer voldoende steun. Wordt de industrie „buit" op het eiland betwist? Onwelriekende sloten moeten gedempt. Verbreding verkeerspunt. De redactie legt U deze week voor» 15e jaargang No. 19 3 april 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Woensdagvoormiddag kwam de Raad onder leiding van burgemeester Mr J. J. Versluijs in Openbare vergadering bijeen. Tegen vaststelling van de notulen, zoals door de sekretaris voorgelezen, had nie mand bezwaar. Onder de ingekomen stukken was een kennisgeving van het enige afwelige lid, dhr. L. Istha, dat hij de vergadering door ziekte niet kon bijwonen. De burgemeester sprak de hoop uit dat dhr. Istha spoedig mag herstellen. De Commissie van Toezicht en Advies voor de Stichting Schooltandverzorging Ei land Tholen en St.-Filipsland keurt de be groting zelfstandig goed. De colleges van B en Ws gehoord. Aan dit voorschrift is onlangs voldaan, zij het dan dat men de begroting, over het tijdvak l-9-'58 tot 1-9 59 om kosten te besparen slechts ter inzage heeft gezonden. De Commissie bericht nu aan de Raad, dat ze de begroting heeft goedgekeurd tot een bedrag van 15.000, in inkomst en uitgaaf. De volgende leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim doen mededeling dat ze hun benoeming aanvaarden: J. Boon man: A. Roggeband; I. J. van Gorsel; P. van Driel Gzn. en J. v. d. Tak. Het Verificatiebureau der Ver. v. Ned. Gemeenten heeft de leges- en vermakelijk- hedenbelastingkas in het 2e halfjaar 1958 gecontroleerd en akkoord bevonden. Tevens waren in het 2e halfjaar 1958 in orde boe ken en kas van het Fonds Huijssen van Kat- tendijke, het Algemeen, en Wezen-Armbe stuur, het Havengeld en kas en administra tie van de Gemeente-ontvanger over het 4e kwartaal. Vanwege het Min. van Binnenlandse Za ken is bericht ontvangen dat de algemene uitkering uit het Gemeentefonds met ingang van 1958 is verhoogd tot een bedrag van 31.56 per inwoner. Ged. Staten hebben bericht dat de vol gende raadsbesluiten hun goedkeuring kun nen wegdragen a. de op 19 dec. j.l. vastgestelde Bouw verordening b. aankoop halve sloot van bewoners der Achterweg c. aankoop grond aan de Patrijzenweg van dhr. P. Schoep d. verkoop grond aan de Bonenblokstraat aan L. C. Vroegop e. uitgifte door B en Ws van gronden, w.o. die van dhr. Schoep, als volks tuinen zolang en voorzover niet nodig voor woningbouw f. kasgeldlening van 125.000,aan gegaan bij de Bank voor Ned. Gem. g. vaststelling maximum in 1959 bij de Bank voor Ned. Gemeenten in rek. crt. op te nemen geld tot 100.000, h. de Destructieverordening. Mede namens de Minister van Binnen landse Zaken delen Ged. Staten mede dat is goedgekeurd het besluit tot het verlenen van een looncompensatie i.v.m. de huurverhoging met ingang van 1 jan jl. alsmede de wijzi ging van de Kindertoelageverordening. Tenslotte is er nog de Koninklijke goed keuring op de Havengeldverordening. De Kring Tholen en St. Filipsland der Z.L.M. meldt dat de belangstelling voor de Landbouwdagen te Scherpenisse, het slechte weer in aanmerking genomen, nog een suc ces is geweest en dankt voor de ontvangen finaniële bijdrage. Gelijke dankbetuigingen kwamen binnen van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en het Koningin Wil- helminafonds, die in 1958 resp. 2.50 en 25,subsidie ontvingen. De Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg legt, vergezeld van een uitge breid jaaroverzicht, de rekening 1957, slui tend met een goed slot van 2048.03, over. In haar begroting 1959, met een totaal van 30329.01 in ontvang en uitgaaf, is een geringe post onvoorzien van 947,48 ge raamd. De bijdragen der gemeenten belopen 0.30 per inwoner voor gezinsverzorging en 0.20 voor het maatschappelijk Werk, vermeerderd met een bijdrage per verzor gingsdag van 5395-voor alle Ge meenten in totaal. De Voorzitter licht nog toe dat de arbeid van de Stichting financieel wordt gesteund door Rijk, Gemeenten, particulieren en de Kerken. Dhr. van Driel betreurt dat niet alle kerken voor dit nuttige doel bijdragen. De voorzitter deelt nog mede dat nu ook Ouden van Dagen e.d. geholpen kunnen worden. Dhr. Aarnoudse informeert of er tegenwoordig voldoende personeel is. De Voorzitter kan er niet over klagen. Een brief van het Bestuur der School m. d. Bijbel, waarin om vergoeding voor het aanstellen van een vakonderwijzeres voor nuttige handwerken wordt gevraagd, gaat naar B en W om advies. De Voor zitter meent dat de aanstelling wel nood zakelijk was. De School beschikt buiten deze onderwijzeres. Mevr. N. Mathijssen-van Gorsel, over slechts 3 mannelijke leerkrach ten. De Havengeldverordening, waarvan de Koninklijke goedkeuring onder de ingeko men stukken was, diende op enkele onderge schikte punten gewijzigd te worden. Zo zul len voortaan bij de schepen behorende roei boten van het recht zijn vrijgesteld en geldt voor de chr. feestdagen dezelfde regeling, als nu voor de zondagen opgenomen. Nu tegen het ontwerp gedeeltelijke her ziening uitbreidingsplan in onderdelen in het tijdvak 29-12-'58 tot en met 25 jan 1959, waarop die verandering ter inzage lag, geen bezwaren, zijn ingebracht, stelt de raad de wijziging definitief vast. Rekening houdend met de indertijd nog door dhr. v. d. Klooster geuite wensen, kan het grootste deel van de Westelijke zijde der Bou Kooijmanstraat nu voor woningwet-woningen worden benut, en bestaan dezelfde mogelijkheden voor de ontworpen verbindingsstraat Kalisbuurt- Raadhuisstraat en eer. nieuwe straat, die vanaf de Schoolstraat langs het sportveld loopt en in de Molenstraat uitmondt. Deze wijziging maakte tenslotte nog de aanbouw van een 4-tal woningen aan de Dorpsweg, tussen de huizen van dhr. M. Geuze en A. W. van Poortvliet mogelijk. Op verzoek van de Bijzondere Schoolbe sturen steit men het bedrag van het voor schot 1959 in de exploitatiekosten vast. Naar een bedrag per leerling van 38.20 wordt dit voor de R.K. School met 101 Va leerling 3870,93 en voor de Chr. School, die vorig jaar 95 leerlingen had, 3629, SUBSIDIE VOOR DE MUZIEK De muziekvereniging vraagt over 1959 weer een zodanige subsidie, dat ze haar taak naar behoren kan vervullen. Daarbij legt ze over de rekeningen 1957-58 van de vereniging, het instrumenten fonds en het onderhoudsfonds voor de muziektent, verge zeld van een algemene begroting 1958-'59, waarop een nadelig saldo van 618,03 is geraamd. Het instrumentenfonds behoefde niet te worden aangesproken en uit de cij fers van het onderhoudsfonds blijkt dat men in 1957-'58 33,18 inteerde, o.a. veroor zaakt door uitvoering van herstelwerkzaam heden. Het voorstel van B en Ws luidt om, evenals vorig jaar, 600,subsidie te ge ven, waarvan 125,te bestemmen voor de muziektent. Dhr. Aarnoudse vindt de uitgaven erg hoog. Hij is niet tegen de muziekver., maar wat het zwaarst is moet ook het zwaarst wegen. De Voorzitter voert daar tegen aan dat alles duurder is geworden en de 161 con tribuanten der vereniging toch ruim 500, bijeen hebben gebracht. Dhr. Droogers is het doel van het in strumentenfonds niet geheel duidelijk. Vol gens dhr. Mees werd het ingesteld toen aankoop van een groot aantal instrumenten de vereniging in moeilijkheden had gebracht. Uit het Fonds wil men nu regelmatig her stellingen doen en aankopen verrichten. Wanneer dhr. Droogers er op wijst dat een ledencontributie van 0.15 per week toch wel wat weinig is, zegt dhr. Mees dat de ver. veel moeite heeft haar muzikanten te behouden. Er zijn leden in militaire dienst. Vaak komt het voor dat ze verhuizen en de tijd, die voor repetities beschikbaar is, wordt steeds minder. Vroeger had men massa vrije tijd. Kom daar tegenwoordig eens om In derdaad zijn alle kosten flink omhoog ge gaan, maar dat kan niet anders. De zomer- uitvoering in 1958 kostte de vereniging al leen al bijna 70,Neen we kunnen wel aannemen dat de Muziek niet nodeloos om subsidie vraagt. Dhr. Droogers betreurt het dat de be langstelling voor de openbare concerten steeds minder wordt. De heren Mees en van Engelen menen dat andere vermaken, zoals radio en televisie daarvan de oorzaak zijn. Het subsidievoorstel van B en Ws wordt dan met algemene stemmen aangenomen. Het volgende agendapunt, wijziging van de bezoldigingsverordening 1955, berust op een circulaire van de Minister van Binnen landse Zaken. Op voorstel van het dage lijks Bestuur grijpt men deze gelegenheid aan om in de verordening tevens de functie van deurwaarder der plaatselijke belastingen op te nemen. B en Ws hebben als zodanig dhr. C. A. Vlug te Bergen op Zoom be noemd. Zijn werkzaamheden zijn van ge ringe omvang. WORDT INDUSTRIE-„BUIT" BETWIST De tongen komen wat los bij de behan- ling van het subsidieverzoek van het Werk comité uit de Commissie tot bevordering van de Werkgelegenheid op Tholen. Het Comité geeft een uitvoerig verslag van de verrichte werkzaamheden en vraagt over 1958 een bijdrage van 5 ct en over 1959 van 10 cent per inwoner. B en Ws menen dat men de commissie de middelen dient te verschaffen om hun nuttig werk in het belang van het gehele eiland uit te voeren. Dhr. Aarnoudse constateert dat de ge meenten elkander de industriebuit betwisten. Tholen en St.-Maartensdijk zijn felle con currenten en St.-Annaland houdt met zijn havenplan ook een vinger in de pap. Zijns inziens heeft Tholen als belangrijkste plaats de voorrang. Haar ligging is i.v.m. het aan voeren van grondstoffen en het transport van de producten ook veel gunstiger dan St.-Maartensdijk. De Voorzitter antwoordt dat de com missie werkt voor het belang van het gehele Eiland. Het Rijk beslist en wijst de industrie kernen aan. Dat Den Haag in St.-Maar tensdijk een centrumgemeente schijnt te zien is te verklaren uit haar centrale ligging. Verder behoort een dam door de Schelde bij Gorishoek nog geenszins tot de onmogelijk heden. Men brengt zelfs nog de plaats van het rusthuis voor bejaarden ter sprake. Vol gens de voorzitter heeft Tholen inderdaad de daarvoor benodigde bouwgrond gratis aangeboden. „Jawel, gratis", zegt dhr. Droo gers, „maar later is de grond toch verkocht." Voor dhr. Aarnoudse blijven de hoge vervoerskosten toch de doorslag geven. De burgemeester en weth. van Engelen menen dat het hier gaat om het scheppen van werkgelegenheid en dan is St.-Maartensdijk het gunstigst gelegen. Weth. van Driel denkt dat de vervoers kosten niet veel uitmaken. Hij hoopt dat de Werkgelegenheidscommissie de belangen van het gehele eiland beoogt, en dat ze er in slaagt te voorkomen dat vele arbeids krachten afvloeien naar Randstad Holland. Dit gevaar wordt urgent als straks de Her- verkavelingswerken zijn uitgevoerd. In de aanwijzing van Tholen ziet dhr. Droogers het gevaar dat arbeiders uit Sta- venisse niet van nieuwe werkgelegenheid kunnen profiteren. Dhr. Mees is er over voldaan dat de Commissie door haar rapporten en de ten toonstelling er voor zorgde dat ons Eiland in het middelpunt der belangstelling kwam. De voorzitter wijst op de contacten, die met de Kamers van Koophandel en met het bui tenland zijn gelegd. Dhr. van Driel meent dat van deze commissie meer is uitgegaan dan ooit van b.v. een particuliere persoon zou kunnen worden. De voorzitter constateert daarop dat dus niemand tegen subsidie is. Naar aanleiding van vroegere besprekin gen in de Raad vraagt dhr. J. Lindhout om vervallen en terugbetaling van de 25 huurverhoging voor zijn woning Ring 20. Nu de woning toch eerlang zal moeten verdwijnen en verbetering te kostbaar is, wordt het verzoek ingewilligd, zulks met ingang van de datum van het eerste ver zoek van dhr. Lindhout. OVER DEMPINGEN RIOLERING Aan de orde komt dan vaststelling van de le wijziging der Gemeentebegroting 1959, afd. kapitaaldienst. Hierin is opgenomen een krediet voor 2 woningverbeteringen en 10 w.c.-aansluitingen op de voet van de pre mieregeling woningverbetering en -splitsing 1955. Verder is een post van 4235,ge raamd voor aanschaffing van banken en kasten in de chr. school, waartoe de raad in een vorige vergadering besloot en ten slotte stellen B en Ws hierin voor 30.000, uit te trekken voor dempen en rioleren van enkele stukken sloot, nl. 110 te Onder de Molen; 125 aan de Dorpsweg en 280 langs de Patrijzenweg. Aanleiding tot dit voorstel vormt het uitvoeren van Herverkavelings- werk, wat een grote verandering in de wa terafvoer tengevolge heeft gehad en aanpas sing aan het ontworpen gemeentelijke riole ringsplan. De heren Mees en van Engelen hebben met voldoening gehoord dat er zo'n animo is voor w.c.-verbeteringen. Men heeft ook waardering voor de slootdempingen, al kost dat erg veel. De voorzitter zegt tot dhr. Mees dat de verbetering van de Dorpsweg zich uitstrekt van het begin tot ongeveer bij de R.K. School. Dhr. Mees blijft het jammer vinden dat de sloot aan de andere zijde van de Dorpsweg blijft bestaan. Hij vestigt ver der de aandacht nog op het stuk sloot, dat achter de Kalisbuurt ligt, ongeveer van de woning van de Wed. van Treijen tot de schuur van dhr. Polderman aan de Hof straat. Spreker noemt dit prozaïsch een stin kend moeras. Dhr. Aarnoudse heeft ook zoiets ontdekt, nl. de sloot, die achter de Molenstraat, ongeveer bij de wed. Elenbaas ligt en naar het sportterrein loopt. Hierin komt de riolering van de Molenstraat uit, dus is er sprake van een gemeentebelang. Verder vestigt hij de aandacht op de sloot bij de begraafplaats. De zijkanten zakken telkens uit. Met dank voor de mededeling omtrent onwelriekende sloten en rioleringen, die zeer zeker de aandacht zullen krijgen die ze verdienen, meent de voorzitter dat wel niemand bezwaar heeft tegen het uittrek ken van de gevraagde 30.000,hetgeen ook niet het geval is. Een gelijke weg gaat de 3e wijziging gem. d. 1959, waarin de kosten van het plaatsen van verkeersbor den zijn opgenomen en omvangrijke wijzi gingen van de begroting 1958, zowel gew. dienst en kap. dienst. PARTICULIERE WONINGBOUW Voorgesteld wordt dan aan M. Guiljam 322 m2 en aan W. C. en WGebraad 462 m2 bouwgrond aan de Bou Kooijman straat te verkopen tegen 8,per m2. Volgens de tekening, die gezamenlijk wordt bekeken, liggen de stukken niet naast el kaar. Het bevreemdt dhr. Aarnoudse dat deze mensen de grond kopen willen. De ontwatering is ter plaatse onvoldoende, er staat dikwijls water op. Volgens Weth. van Driel heeft de gemeente-opzichter dit ook al geconstateerd. Er moet wel iets aan gedaan worden. Overigens jucht men deze particu liere woningbouw toe. VOOR NIEUWE KLEUTERSCHOOL Onder verwijzing naar een genomen be sluit in principe medewerking te verlenen tot de bouw van een Alg. Chr. Kleuterschool vraagt het schoolbestuur de raad 675 m2 grond aan de Bou Kooijmanstraat te willen beschikbaar stellen. De school is ontworpen tussen de pastorie van Ds. A. Breure en de ambtswoning van dhr. J. v. d. Tak, Tegen het'voorstel de grond over te dragen tegen de koopsom van 1,heeft niemand be zwaar. Intussen is het, volgens de burge meester, nog niet zover dat gebouwd kan worden. De tekeningen berusten nog bij de Inspektrice van het Kleuteronderwijs. Van het aanbod van de Bank voor Ned. Gemeenten, per 16 april een 3-maandelijkse kasgeldlening van 125.000,aan te gaan tegen de wel zeer lage rente van 2 's jaars, wordt dankbaar gebruik gemaakt. VERBREDING VERKEERSPUNT De bocht Schoolstraat-Molenstraat is wel erg nauw. Ook dhr. Aarnoudse heeft meer malen gezien dat de autobussen over het trottoir moeten rijden. B en Ws willen de hoeken afronden. Naar de zijde van de O. L. School is dat vrij gemakkelijk, doch voor de andere hoek is het nodig dat de i Gemeente eerst circa 75 m2 grond aankoopt van dhr. J. L. Pollie. In deze oppervlakte is begrepen een stuk zijkant weg, dat indertijd bij de aanleg van de Schoolstraat van de erflater van dhr. Pollie, wijlen J. Vermeij, in beslag is genomen. De koopsom bedraagt f 50,-. Verbreding van dit verkeerspunt was j tevens nodig met het oog op de volgende, en laatste agendapunt, de geslotenverklaring voor het verkeer in één richting met een stopverbod voor de Achterstraat uit de rich ting Hofstraat en voor de Schoolstraat. Met het oog op de nauwe doorgang naar de Raadhuisstraat, die een toeleidingsweg tot de Bou Kooijmanstraat vormt, wordt er niet voor gevoeld de gesloten-verklaring ook tot de Bou-Kooijmanstraat uit te breiden. De betreffende maatregelen zijn in de vorige vergadering reeds uitvoerig aan de orde ge weest, zodoende is er weinig stof tot spre ken meer. Dhr. Droogers vraagt nog of er aandacht wordt besteed aan een overdekte bushalte. De voorzitter antwoordt bevestigend. GEEN KERMIS MEER EN GEEN ZONDAGSSPORT Voldoende stof tot spreken verschaft bij de rondvraag dhr. J. Aarnoudse (S.G.P.), door wel zeer onverwacht voor te stellen de kermis af te schaffen en het gebruik van het sportveld op zondag te verbieden. De voorzitter meent dat elk raadslid het recht heeft voorstellen te doen. Het betref fend punt is overigens dikwijls ter sprake geweest; er zal weinig te bespreken zijn. Dhr. Aarnoudse voelt zich er evenwel uit principe toe gedrongen voelt er op terug te komen. Dhr. C. M. Droogers (A.R.) sluit zich bij de laatste opmerking aan. Het Gebod „Gedenk de Sabbathdag, dat gij die heiligt" legt op de raad een grote verantwoordelijk heid, die ze niet van zich af kan schuiven. Wij geven gelegenheid tot ontheiliging van de zondag. Men gaat hier dwars tegen het werk van de Kerken in. En dit ten behoeve van een kleine groep, de zondagssport wenst. In de voetbalver, zijn jongens, die nooit in het eerste elftal kunnen komen, omdat er dan 's zondags gespeeld moet worden. De voorzitter anwoordt de vorige spre ker, die nog slechts kort raadslid is, dat hij persoonlijk als lid van het College van B en Ws getracht heeft zondagsspel tegen te houden. Dit stuitte af op zakelijke bezwa ren van de voetbalver., die aangesloten is bij de Brabantse competitie. De meerderheid van de Raad had geen bezwaar voetbalspel op zondag op het sportterrein toe te staan. Dhr. Mees (K.V.P) vindt de uitdrukking „ontheiliging van de zondag" te ver ge zocht. „Zijn de mensen, die er aan mee doen, dan zulke heiligschenners Dhr. Aarnoudse ziet het persoonlijk wel zo. De zondag is Gods dag. Men kan geen 2 heren dienen, over godsdienst spreken en tegelijk de zondag ontheiligen. Principiëel gesproken hebt U daarin mis schien gelijk, vindt dhr. Mees, maar men dient er rekening mee te houden dat we hier een gemengde bevolking hebben. Dhr. van Engelen (V.V.D.) waardeert dat ieder voor zijn persoonlijke overtuiging uitkomt. Ieder moet z.i. kunnen doen en laten wat hij zelf wil. Een verbod zou be tekenen dat we de voorstanders in hun vrij heid gaan belemmeren. In principe is hij niet tegen de zondagssport. Dhr, Aarnoudse zegt dat we verantwoor Wat de Oud-Vossemeerse raad te behandelen kreeg en welke discussies er zijn ontstaan Inbraak te Scherpenisse Eerste zeehengelconcours van het seizoen Bespreking van enkele brochures De voetbalcompetitie Enkele berichten, die vorige week moesten ot>er- staan, vindt men in dit nummer De ene helft van het leven is een les voor de andere. delijk zijn voor het misbruiken van de zondag, dat brengt de zorg voor de naaste met zich mee. Voetbalspel op zondag hoort in deze gemeente niet thuis, evenmin als de kermis. Waarom wordt de zaterdagmiddag niet voor sport gebruikt Dhr. Mees meent dat lang noch kort debatteren toch weinig zal helpen. Weth. van Driel (C.H.) zegt ook niets voor zondagsvoetbal te voelen. Nu dhr. Istha (P.v.d.A.) afwezig is, zou hij liever zien dat het punt tot een volgende verga dering werd aangehouden. Dhr. Aarnoudse zegt dat de 3 plaatselijke Chr. partijen tegen het misbruiken van de zondag zijn. Het aantal op hun lijsten uit gebrachte stemmen geeft hem reden tot spre ken. De voorzitter is het niet eens met weth. van Driel, wanneer deze zegt dat stemming geen zin heeft. Gesteld al dat de raad de voorstellen zou aannemen, dan hoeft dit nog niet persé te betekenen dat dhr. Istha in de volgende vergadering zou voorstellen weer net andersom te besluiten. Natuurlijk bestaat die mogelijkheid, maar het geval laat zich ook indenken dat hij met het oog op de veranderde verhoudingen in de gemeente de zaak laat rusten. Wat de financiële gevolgen van afschaf fing der kermis betreft, waar dhr. Droogers naar informeert, zegt de voorzitter dat de opbrengst van de verpachting der staan gelden natuurlijk vervalt en de plaatselijke belanghebbenden zullen het natuurlijk ook in hun omzet merken. Aan de andere kant blijft er geld in de gemeente, dat er anders met de kermisexpolitanten uitgaat. Dhr. Mees gaat hier op in. We moeten rekening houden met de middenstand. Wan neer er geprobeerd wordt meer mensen aan te trekken, kunnen we dat werk toch moei lijk aan de andere kant gaan afbreken. Dhr. Aarnoudse: „Maar nooit ten koste van ons principe". Dhr. Mees is het daar wel mee eens en zegt over deze zaken liever in een voltal lige vergadering te spreken. De voorzitter zegt dat het voorstel t.a.v. de kermis wel wat laat komt. Niemand had het verwacht en B en Ws hebben aan de Kermisexploitanten reeds staanplaatsen ver huurd. Dhr. Droogers, terugkomend op de finan ciële gevolgen, zegt dat afschaffing voor de caféhouders toch niet zo'n financiële ramp zou zijn. Dhr. Mees heeft hem wel eens gezegd liever een goede uitvoering dan de kermis te hebben. Dhr. Mees: Daar houd ik hier geen reke ning mee, ik zit niet voor mijn eigen belang. Dhr. Aarnoudse meent dat de een voor deel van de kermis heeft, terwijl een ander er schulden voor maakt. Nu de kermis 1959 niet meer ongedaan kan worden gemaakt is dhr. Aarnoudse be reid zijn voorstel voorlopig in te trekken tot de behandeling in de Raad voor het jaar 1960, dit onder voorwaarde dat er dan tij dig over gesproken kan worden. Dhr, van Engelen zegt dat hij dat a.s. zomer direct na de kermis al kan voorstellen. Indien hij er bij de vorige vergadering in december over was begonnen, had de ker mis 1959 trouwens uitvoerig besproken kunnen wgjden. Dhr. Droogers zegt nog dat men het niet zo moet zien, dat het voorstel is ge komen om gebruik te maken van de afwezig heid van dhr. Istha. De anderen zeggen dat te kunnen begrijpen. Het voorstel, het sportveld niet langer op zondag beschikbaar te stellen, wordt in stem ming gebracht: Vóór stemmen de leden J. Aarnoudse, C. M. Droogers en P. van Driel. Tegen A. M. van Engelen, P. A. W. Mees en C. P. Timmermans (K.V.P.) Daar dus de stemmen staken komt het voorstel in de volgende vergadering opnieuw aan de orde. Op het debat over zondagsvoetbal en ker mis, volgde nog bespreking van diverse on derwerpen, die bij de rondvraag aan de orde werden gesteld. Dhr. Aarnoudse klaagde er over dat het kladden en bekalken bij de laatste verkie zing toch wel een beetje erg geweest is. Vele woningen in aanbouw en andere par ticuliere zijn besmeurd. Men heeft zich zelfs niet ontzien de letters P.v.d.A. te kal ken op de stoepen bij de woningen der beide predikanten en de speelplaats der Openbare School. Nu dit gedoe volgens wachtmeester L. J. Nelis in Oud-Vossemeer niet verboden is, stelt hij voor de Algemene Politie-verorde- ning te wijzigen. De voorzitter meent dat dhr. Nelis dit zal hebben gezegd met het oog op bepalin gen in de Alg. Politieverordening. Het Wet boek van Strafrecht echter stelt in een al gemene bepaling strafbaar het vernielen, be schadigen enz. van andermans eigendom. Wel verschaft de Alg. Politieverordening de mogelijkheid tussen 12 en 1 uur de kalkpot in beslag te nemen. Dhr. Mees zegt dat zijn hotel enige jaren geleden het doelwit van de kalkers vormde. Wanneer hij de daders zou betrappen, volgde onherroepelijk aan gifte bij de Politie. Overigens kan een po litieman het in zijn eentje onmogelijk verhin deren, vooral niet als de daders een sa menwerkend clubje vormen. Dhr. Aarnoudse zou daarom de Reservis ten der Rijkspolitie willen inschakelen. Volgens de voorzitter behoeven die echter alleen bij bijzondere gebeurtenissen dienst te doen. Dhr. Timmermans vindt het vreemd dat dhr. P. W. C. van Westen en niet raads lid Droogers zitting had op het stembureau. De voorzitter antwoordt dat van Westen inviel voor het zieke raadslid Istha. „Op het Gemeentehuis stond U en dhr. Droo gers reserve voor de stembureauleden A. M. van Engelen en P. A. W. Mees". Dhr. Droogers meldt dat er in het weg dek van de Veerstraat een ernstige ver zakking voorkomt, die grote gevaren voor het verkeer oplevert. Hij zou graag zien dat de gehele Veerstraat wat werd opgeknapt. Volgens de voorzitter kwam de Veerstraat tot voor kort voor op het tertiaire wegen plan. Nu het daarvan is afgevoerd, bestaan er geen bijzondere eisen meer, waaraan zo'n weg moet voldoen. Z.i. behoort het zeker tot de taak der gemeente de Veerstraat straks een goede beurt te geven. HET SMIDSKLOKJE Dhr. Droogers brengt dan het Smidsklokje ter sprake. Dhr. Gebraad heeft hem verteld dat het uurwerk al 2 jaar in Tholen is. De voorzitter geeft een kort overzicht van wat zich de laatste jaren omtrent het Smids klokje heeft afgespeeld. Oorspronkelijk was er een plan tot restauratie door de Fa Eijs- bouts, dat echter veel te duur was. Monu mentenzorg kwam toen met het voorstel het werk aan dhr. A. P. M. Voets te Tholen op te dragen. Voor het opmaken van diens kostenraming was nodig dat het uurwerk in zijn werkplaats te Tholen werd onderzocht. Dhr. Voets heeft de kosten in totaal be groot op 5 a 6000,Om de restauratie tot stand te brengen is financiëel samenspel nodig tussen dhr. Gebraad, Gemeente, Pro vincie en Monumentenzorg. Men kreeg ook nog de tip het Prins Bernhardfonds om sub sidie te vragen. Tot heden is daarop nog geen antwoord binnengekomen. Een grote belemmering is ook dat dhr. Gebraad geen duidelijke uitspraken doet. Van de zijde der gemeente is hem voorgesteld 't klokje bij zijn overlijden te vermaken aan de gemeente. Het zal toch wel duidelijk zijn dat de subsidiëren de instellingen de grootst mogelijke waarbor gen vragen dat 't klokje blijft bestaan en niet verkocht wordt. Het aanbod om de restau- ratiegelden bij verkoop terug te betalen, snijdt dan ook geen hout. Indien de eige naar nu wenst dat het uurwerk terug komt uit Tholen, had hij dat toch ook even bij de gemeente kunnen vragen. Daar er niets meer te behandelen is, sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat men op verzoek van dhr. Mees nog in besloten zitting. In de nacht van vrijdag op zaterdag jl. werd ingebroken door tot nu toe onbekende daders of een dader in de naast elkaar lig gende woningen aan de Langeweg te Scher penisse van dokter Helleman en landbouwer Noom. Uit beide woningen werd een bedrag ont vreemd. Vernielingen deden zich hoege naamd niet voor. Vermoed wordt dat de inbraak via een raam is gepleegd. Waar de politie deze zaak direct in onderzoek heeft genomen en dit nog gaande is, kunnen voorshands geen verdere mededelingen wor den gedaan. Het ontvreemde bedrag schijnt niet onbetekenend te zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1