ST. FILIPSLAND namens het Schoolbestuur dhr. J. D. Droo- gers. Vervolgens waren er schriftelijke ge lukwensen van het Kerkkoor, de Jongelings- en Meisjesver. te Sint-Anneland en de Meisjesver. vanArnemuiden. De voorzitter der J.V. Boudewijn de Graaf had voor deze avond zijn theologische studie te Utrecht onderbroken om hiér zijn inleiding te leveren over de bekende gelij- kennis van de 2 zoons, waarvan de een wel en de ander niet de wil des vaders deed. Onder leiding van Mevr. Breure voerden de meisjes het Zendingsdeclamatorium van de Ger. Zendingsbond in de N.H. Kerk uit. Na de pauze kwamen de meisjes opnieuw ten tonele met een stuk onder de titel, „Ver- enigingsspiegel", later vervolgd door „De 12 maanden van het jaar". Corrie Gunst behandelde tijdens het programmapunt vrij onderwerp een figuur uit de vad. geschie denis, nl. Napoleon. Daarnaast werd er veel gezongen, zowel samenzang als zangstukjes door de beide Verenigingen samen en af zonderlijk. Ter afwisseling leverden verschillende le den voordrachten, zoals „Black memorial" door Bas Leenhouts, „Bruiloftstranen" door Corrie Gunst, „een geslepen dichter" Maat Deurloo, een Zeeuws dialect van Henny Lindhout en verder gedichten, gedeclameerd door N. van Poortvliet en B. Rutten. De gebrs. Droogers brachten verscheidene muziekstukjes voor harmonium en blokfluit ten gehore en een aantal leden der J.V. voerden tenslotte het vrolijke toneelstuk „Pa doet de huishouding" op. Ds Breure sloot de bijeenkomst. OUDERAVOND ALG. CHR. KLEUTERSCHOOL De belangstelling voor de ouderavond van de Alg. Chr. Kleuterschool, dinsdag jl. in de zaal van dhr. Ampt gehouden, was niet teleurstellend. De voorzitter, J. van Dienst, kon in zijn openingswoord ook het college van burgemeester en wethouders welkom heten. Weth. van Engelen was we gens ziekte verhinderd. In het begin van de avond was het woord aan de leerlingen. De kleuters openden het programma met het zingen van: „Eens brachten de moeders haar kinderen tot Jezus". Er volgden nog meer versjes. De ouders beleefden veel plezier aan de spel letjes, die de leidster, Mej. Rijstenbil hen had geleerd. Bijzonder was het stukje „Tien paar klompjes". Tijdens de pauze hield men een verloting en werden de ouders getracteerd op koekjes en sigaretten. Er was nauurlijk veel belang stelling voor het werk der leerlingen, zoals tekeningen en werkstukjes handenarbeid. De kinderen, die in september de school gaan verlaten, mochten hun werk mee naar huis nemen. Op de pauze volgde een filmprogramma, verzorgd door dhr. Cornelisse te Tholen. Zo zag men beelden uit de hongerwinter 1944/45, een filmpje onder de titel „De Koningin van huis" en fraaie opnamen van de Aalsmeerse bloemenkwekerijen. Ook werd een documentaire gedraaid over de ramp, die nu Weer al 6 jaar achter ons ligt. Deze film is indertijd ook vertoond op een bejaardenmiddag alhier. De voorzitter deelde tenslotte mede dat de laatste nog over zijnde renteloze voorschot ten, waarmee indertijd de bouw van de schoolbarak is tot stand gekomen, op een nog nader bekend te maken tijd zullen worden verzilverd. HULDIGING DHR. OOMES Muziekminnend Tholen huldigde dinsdag avond in de stampvolle zaal van „Hof van Holland" dhr. J. A. W. N. Oomes bij diens 62e verjaardag en gelijktijdig 45-jarige ju bileum als musicus. In tegenwoordigheid van het L.J.G.-orkest en leerlingenclubjes van dhr. Oomes, die te Poortvliet onder de naam van „Ons Ideaal" en de jongelui van Oud-Vossemeer, die het nog zonder naam moeten doen, doch door dhr. P. A. W. Mees onder grote vrolijkheid als „Oud-Vossemeer's Orkestvereniging" werd aangeduid, schetste spreker de levens loop van de dirigent. Brabander van af komst en geboren in Wouw, zien we hem al spoedig in de muziek, en wel als kapel meester van de Huzaren in Amersfoort tij dens de oorlog 1914/18. Dan volgt een periode te Schiedam, waar hij aan enkele muziekverenigingen verbon den was. Eerst na de 2e Wereldoorlog sloeg hij zijn tenten op in het Eiland Tho len, te beginnen met „Oud-Vossemeer's Mu ziekvereniging", ras gevolgd door de Ver enigingen van Poortvliet en Scherpenisse, en de leiding van het L.J.G.-orkest. „Wij zijn U veel dank verschuldigd, mijn heer Oomes", aldus dhr. Mees, „en wan neer We U zo per brommer het Thoolseland zien doortrekken, vragen we ons af, waar haalt hij op zijn leeftijd nog die moed van daan." Spreker roemde de veelzijdigheid van de jubilaris, die als organist verbon den was aan de „St. Cornelis kerk" te Roosendaal en andere kerken, waaronder in Oud-Gastel. Namens alle verenigingen op Tholen bood hij hem tenslotte een enve loppe met inhoud aan. Ook Dr. A. A. Kügel te Poortvliet sprak waarderende woorden aan het adres van dhr. Oomes. Toen men te Poortvliet door verschillende moeilijkheden in zak en as zat, werd de jubilaris aan de Muziekver. ver bonden. De prestaties van de Ver. zijn sindsdien steeds omhoog gegaan. Zijn club je leerlingen heeft zich uitgebreid tot een jeugdorkestje onder de naam „Ons Ideaal" Zo heeft ook de naam Oomes zich over het eiland uitgebreid. Spreker vroeg zich af wat er gebeuren zou wanneer de jubi laris zijn werk niet meer kon doen. Óver 5 jaar hoopte hij hem tijdens het 50-jarig jubileum opnieuw te ontmoeten. Het be faamde brommertje is dan wellicht een au tootje geworden. Dhr. Oomes dankend voor de felicitaties en de genoten waardering, tot uitdrukking komend in het geschenk, zei te hopen dat alle uitgesproken wensen in vervulling gaan. Hij toonde zich verheugd over de grote belangstelling. Indien dhr. Kügel heeft opgemerkt mij tijdens het Poortvliet- se festival van 1945 het eerst te hebben ont moet, dan is het in Oud-Vossemeer met de familie Oomes nog krasser. Iemand heeft me hier gezegd: De eerste stoomfiets, die ik hier zag werd bereden door je vader. Vervolgens liet hij de zaal horen hoe „Ons Ideaal", sinds de uitvoering van vorig jaar vooruit is gegaan. Nu, over deze vooruit gang behoefde weinig twijfel te bestaan. Wat dit clubje met hun accordeons, banjo's en met het zeer jeugdige dochtertje van Dr. Kügel aan de piano lieten horen, stond ontegenzeggelijk op goed peil. Hierop stelde hij de gewaardeerde leden van „Oud-Vossemeer's Orkestvereniging" in de leeftijd van 6-12 jaar aan het publiek voor.. Het was alleen al een genot te zien hoe dhr. Oomes met de jeugd omsprong. Zijn eigen woorden, graag aan kinderen les te geven, werden hier wel duidelijk gedemonstreerd. Nadat de jeugd op vlotte wijze een 3-tal nummertjes, zoals „Het zon netje gaat van ons scheiden" had gespeeld, traden de solisten op, te beginnen met de peuters Wilma en Ria van Engelen, nauwe lijks in staat om over hun accordeon heen te kijken, gevolgd door Rien Geluk, Jan Versluijs, die nog maar twee maanden ac cordeon les heeft gehad, Kees van Gorsel, de saxofonist van „Mijn grootvaders klok" en Kees van Vossen, die toonde nog wat anders te kunnen dan kauwgom knauwen. Lia Slager sloot de rij, zij had een langere opleiding genoten. Nadat de PoortVlietse vereniging voor de 2e maal was opgetreden, speelde dhr. Oomes met zijn oud leerlinge Marijke Boonman, een uitstekend stukje quattre mains. Dit nummer werd na de pauze herhaald, zij het op andere muziek, met het viefe Josje Kügel. Zij verzorgde meestentijds de pianobegelei ding, afgewisseld door Jo v. d. Zande en een invallertje uit Scherpenisse. Na de pauze liet dhr. Bosman te St. Maartensdijk de a.s. begeleider voor het L.J.G.-orkest enkele pianostukken voor gevorderden horen. Een andere invaller was Mevr. de Wit-En- gels met een banjo in het nummer, gespeeld door de accordeonisten Lia Slager en het oudste dochtertje van A. M. van Engelen, met pianobegeleiding van Jo v. d. Zande. Natuurlijk moest ook de jongste deel neemster, het 6-jarige dochtertje van A. C. van Tilbeurgh op de planken komen. Haar lessen gaven veel moeilijkheden, ze kon toen nlnog niet lezen. Voor de muziek die ze nu uit haar banjo haalde, werd ze vanzelf sprekend met een groot applaus be loond. Tijdens de verloting in de pauze kreeg Mevr. Oomes zowaar een prijs op het eerste lot, dat werd getrokken. Het spreek woordelijk geluk van de Fam. Mees bleek van vader op zoon te gaan. Het L.J.G.-orkest gaf een aantal vrolijke nummers ten beste. Het maatgevoel, dat dhr. Oomes de leden van Oud-Vossemeer's Or kestver. had bijgebracht, verleidde hen er toe een haak-in-aktie te beginnen en op de banken mee te deinen. Het podium was nauwelijks groot genoeg om alle medewer kers te bevatten voor het slotnummer „Het Varia". Nadat de ere-voorzitter 'van de L.J.G.- afd. St.-Maartensdijk de jubilaris had ge dankt voor zijn werk aan het orkest, was het officiële gedeelte afgelopen. Velen wa ren nog enige tijd met de fam. Oomes op gezellige wijze bijeen. OUDERAVOND CHR. KLEUTERSCHOOL Dinsdagavond hield de Prinses Marijke Kleuterschool alhier haar ouderavond onder leiding van voorzitter J. van Hekke. Er waren 33 aanwezigen, waaronder ook bur gemeester en wethpuders. De voorzitter las Mattheus 2 en wees er vervolgens op, hoe de Wijzen uit het Oosten door middel van een ster tot het kindeke Jezus in Bethlehem geleid werden. Zonder die ster waren ze er nooit gekomen. Zo mag ook het onder wijzend personeel en kleuterschoolleidsters als een ster zijn om de jeugd te wijzen op het enige nodige. Volgens het verslag van secretaris Abr. Steijn bezoeken 59 kleuters de school, ter wijl mevr. Zwagemakers-van Elsaakker, als penningmeesteresse, voor het eerst van een bevredigend financieel slot kón gewagen. Tot dusver moest men altijd werken met tekorten en met voorschotten van de ge meente om aan de gang te blven. Nu kan er zelfs aan gedacht worden het gebouw van een nieuw verfje te voorzien, wat ook weer geen luxe is. Ook de begroting 1959 gaf een voordelig saldo te zien, zodat men dit jaar financieel met vertrouwen tegemoet mag gaan. Bij monde van de heren M. Geense en W. van Dommelen werd tot goedkeuring van alle bescheiden geadviseerd onder dank aan de penningmeesteresse voor het vele verrichte, correcte werk. Herkozen werden de bestuursleden J. van Hekke en mevr. Rijstenbil-Vroegindewey terwijl in de vakature C. de Kok de heer L. Geluk Mzn. werd benoemd. Het aftre dend controlelid M. Geense werd vervangen door de heer S. Mol. Hierna werd gesproken over een school reisje en door wie die verzorgd zal worden. Men besloot om geen intekenlijst te laten circuleren, omdat er voor dit doel nog 90,beschikbaar is. Wel zal de ouders een kleine bijdrage worden verzocht. De commissie die de reis vorig jaar tot ge noegen der ouders hebben verzorgd, zullen zich hiermee opnieuw belasten. Hierna hield de hoofdleidster mej. Stou- tjesdijk een inleiding over het spelen van het kind, waarbij ze de verkenningsdrang naar voren bracht. Zij adviseerde vooral houten speelgoed te hebben, waar ze het meeste plezier van hebben. Mechanische voorwerpen halen ze gauw uit elkaar, om dat ze willen zien, hoe dat werkt. Daaren tegen wordt met bouwmateriaal (houten of plastieke blokken) het meer scheppend ge voel uitgewerkt. Bij de rondvraag wordt voorgesteld om een stuk grond te vragen aan de gemeente voor speelgelegenheid. Dit blijkt voor het gemeentebestuur evenwel geen eenvoudige zaak te zijn. Daarna volgde sluiting door de heer Boone met dankzegging. KANKERBESTRIJDING In hotel Rijstenbil werd vorige week een bijeenkomst gehouden, georganiseerd door het Vrouwelijk Vrijwilleg hulpcomité voor de Kankerbestrijding. Burgemeester L. J. de Jonge sprak het welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen, inzonderheid tot dokter Menger die over de kankerbestrijding een causerie zal houden en tot de landelijke ver tegenwoordigers van genoemde vereniging de heren van Wijk en Jumelet, die een film zullen vertonen. De burgemeester verklaarde, dat alle plaatselijke verenigingen zullen samenwerken om meer leden te werven. Dokter Menger begon met zich af te vra gen of het wel zin heeft een zo vreselijke ziekte als de kanker hier te gaan bespreken. Zijn antwoord moest een volmondig ja zijn. In dit verband wijst spreker op de tuber culose, welk woord aanvankelijk ook zo'n vreselijke klank had, dat men er niet over wilde spreken en daardoor ook geen voor lichting kreeg. Vast staat dat nu de doods oorzaak van t.b.c. is verlegd naar kanker. Ook de polio kan thans bij vroegtijdig in enten worden bestreden. Hoe is het echter met de kanker Men is ook op dit terrein al veel gevorderd. De bestralingstherapie en het chirurgisch ingrijpen kan vaak met goed resultaat worden toegepast. Men is al zover dat men niet alleen meer een long kan weg nemen, maar ook de gehele maag en toch door kan blijven leven. Het voornaamste is, dat de ziekte bij de aanvang wordt onder kend, zoals dat bij t.b.c. mogelijk is. Spreker waarschuwde voor de angstpsychose. Wan neer men ergens gedurig pijn heeft, laat men dan naar de dokter gaan. Wijst het onderzoek uit dat het helemaal niets is van ernstige aard, laat men zich dan ook niet door een ingebeelde ziekte van de wijs laten brengen. Valt het anders uit, dan is het te genwoordig evenmin hopeloos. Integendeel bij tijdig ingrijpen kan men nog een lang leven beschoren zijn. Men mag trouwens niet over het hoofd zien, dat de mensen ouder worden, ja ge middeld zelfs boven de 70 jaar. Daarom hoort men tegenwoordig te meer van doods oorzaak door hart- vaatziekte en kanker. Hierna staat spreker geruime tijd stil bij de laatstgenoemde ziekte. Hij wees er daarbij op, dat kanker ook kan ontstaan door een gedurige prikkel, zoals het roken op de longen en voert zijn aandachtig gehoor mee naar de onderzoekingen die in de gehele wereld worden gedaan, zoals het kweken van weefsels, het erfelijkheidsonderzoek. Be langrijk en met succes is de toepassing van hormonen (klieren). Met een opwekking tot het vertrouwen stellen in de dokters eindigde dokter Menger zijn belangwekken de rede. De heer Van Wijk spoorde allen aan lid te worden van het Kankerbestrijdingsfonds, waarvan de contributie 2.50 per jaar be draagt en toont aan, hoe er voor het on derzoek ontzaglijk veel geld nodig is. Im mers tal van geleerden en helpers, een ge weldige apparatuur, een administratief ap paraat, enz., het is alles nodig om op dit terrein te vorderen. Maar het is het meer dan waard. Wanneer men ziet dat er per jaar 15.000 mensen in ons land aan kanker sterven, dan wil dat zeggen 1 op de 4 a 5 sterfgevallen. Rijk, provincie en gemeente verlenen bijdragen. Arbeiders dragen naast het lidmaatschap in vele bedrijven 1 cent per week van hun loon bij voor dit doel. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft destijds de eerste grote stoot tot oprichting van het fonds gegeven door een grote bijdrage. Het fonds herdenkt dit jaar haar 10 jarig be staan en het mooiste geschenk zou zijn, dat er 25.000 nieuwe leden werden ingeschreven. Daarom vond spreker: elk gezin lid van het Koningin Wilhelminafonds. 'Dit werd nog eens door de burgemeester onderstreept, die er op wees, dat men dezer dagen daartoe in de gemeente zal aankloppen. We mogen er wel op rekenen, dat het Fonds in St. Filipsland niet teleurgesteld zal worden. JAARVERGADERING N.R.K. In de overvolle bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St.-Filipsland kwam de afdeling St. Filipsland/Anna Jacobapolder van het Ned. Rode Kruis in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van dr. H. Menger, die in zijn openingswoord een bijzonder woord van dank bracht aan de koliektante en de kollektanten. Ook hun werk is zeer belangrijk voor ons nationaal en internationaal werk. Door de nieuwe voorzitter van het Ned. Rode Kruis werd in Anna Jacobapolder de zijden Erewimpel uit gereikt. Hij wekte de aanwezigen op de komende aktie te helpen voeren. Blijf daar om lid van onze bloeiende afdeling. Tevens deelde hij mede dat de afdeling nu ook in het bezit is van bloedplasma. Ons laatste initiatief is het Welfarewerk. Dit werk komt hier op neer: de chronische zieken hun zelf vertrouwen teruggeven. Voor de binnenkort te starten cursus voor dit werk hebben zich reeds drie dames opgegeven. Ook in Anna Jacobapolder is het Jeugd Rode Kruis op gang gekomen. De leiders daar zijn de heren: M. A. v. d. Velde en M. Wesdorp, aldus dokter Menger in zijn openingswoord. Uit het financieel jaarverslag bleek dat er een batig saldo was van 1.459,58. De controle commissie prees het werk van de penningmeester. Hem werd dan ook de charge verleend. In verband met het aftre den van de heer M. Steijn werd als lid van de financiële commissie benoemd de heer M. Reijngoudt. Uit het jaarverslag van de sekretaris, de heer A. Labruyére bleek dat de opbrengst in 1958 182,lager was dan in 1957. Toch kon, aldus de sekretaris, voor de vijfde maal de zijden Erewimpel worden uitgereikt. Stonden we in 1957 on bedreigd aan de top, nu is dat niet het geval. De gemeente Elten ligt maar iets lager. Laten we ze in Elten de kans niet geven ons voorbij te streven. Twee chro nische patiënten konden dit jaar de boot- toch meemaken. In 1958 werden in totaal 538 flessen bloed naar Amsterdam gezon den. In totaal werd 8 maal bloed afgenomen met in totaal 1838 flessen, dit is 919 liter bloed. 188 Landsteinerpenningen konden worden uitgereikt. Het aantal leden bedraagt 516. In 1958 konden 40 kerstkransen wor den uitgereikt. Het Jeugd Rode Kruis gaat op de ingeslagen weg verder. De laatste aflevering was een poppenhuis. Twee bron zen penningen konden worden uitgereikt aan de heren Stols en Menger. Verder had den we nog het afscheid van ds. Smit als bestuurslid. Moge deze vergadering een waardige opvolger voor hem vinden. We gaan met frisse moed verder in 1959, niet om de onderscheidingen maar om de lijden de medemens te helpen, aldus het jaar verslag. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren Stols en Menger bij acclamatie her kozen. In de vakature van ds Smit werd de heer J. A. Klompe gekozen. Door de voor zitter werden 69 Landsteinerpenningen uit gereikt en surprises aan de medewerkers van de campagne 1958. Allen dank voor dit blijk van naastenliefde. De bereikte re sultaten zijn fantastisch. In de rondvraag kwamen de bloedgroep- kaarten ter sprake. Medisch gezien is dit voor het bloedplasma niet noodzakelijk. De vraag of ook meisjes kunnen worden inge schakeld in het Jeugd Rode Kruiswerk werd bevestigend beantwoord. Dit wordt reeds gedaan via de meisjesverenigingen. Na de pauze werd een film vertoond over het leven van Florence nightingale. In zijn slotwoord hoopte dr. Menger dat men overtuigd is van het nut van het Rode Kruis. De belangstelling voor dit werk moet blijven bestaan. Er is geen naastenliefde zonder praktisch christendom. KIEZERSLIJST De kiezerslijst is in deze gemeente als volgt vastgesteld. Kiesdistrict I 1226, district II (Polder) 320, totaal 1346 kiezers. (zie verder pl. nieuws pag. 2, lste blad

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 8