Eendrachtbode Plaatselijk Nieuws HAMEA 15e jaargang No. 14 DERDE BLAD 27 februari 1959 KANTONGERECHT THOLEN. Aanvaring in het Keeten hij Stavenisse. Een glibberige weg. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN Geneest ruwheid en schraalheid Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER OUD -VOSSEMEER De hoofdmoot van de acht behandelde zaken voor het Kantongerecht Tholen tij dens de vrijdag jl. gehouden zitting was de in het Keeten bij Stavenisse veroorzaakte aanvaring door het Duitse motorschip „Christiana" met A. F. Wiemers als schip per van de Belgische Rijnaak „Henry" schipper K. E. M. van Wijnaerden, welke laatste ook niet geheel vrijuit bleek te gaan. Het werden drie boeten voor de „Chris tiana" van respectivelijk 75,25,en 15.of 15, 5 of 3 dagen hechtenis en 25,of 5 dagen voor de schipper van de „Henry". Voor dat bovengenoemde zaak werd be handeld, kwam voor de groene tafel C. M. V., landbouwer te Oud-Vossemeer, die vette klei op de weg had laten vallen en daar door de weg zeer glibberig had gemaakt. Daarna komende auto's waren geslipt en twee daarvan kwamen zelfs in de sloot terecht. Ja, die weg moet schoon blijven. De Officier eiste 50,boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter vonniste 40, of 8 dagen. W. L. uit Oud-Vossemeer bracht met zijn brommer het verkeer in gevaar toen er een motor naderde en hij een verkeerde hande ling verrichtte. Dit had een botsing tot gevolg en nu werd het 25.boete of 5 dagen hechtenis na een eis van 30. of 6 dagen. Mej. E. P. P. uit Sint-Maartensdijk had na elf uur nog een bezoeker in haar café gehad, terwijl het klokje van gehoorzaam heid op laatstgenoemd uur reeds had ge slagen. 7.50 of 2 dagen was de uitspraak na een eis van 8,-of 2 dagen. W. M. van A. uit Poortvliet verkocht een jachtgeweer, zonder daarvoor een ver gunning te hebben. Dat werd een eis van 50,of 10 dagen en het vonnis luidde 45.of 9 dagen. C. M. v. d. Z., landbouwer te Tholen reed op 6 december met zijn brommer over de provincale weg te Poortvliet, terwijl daar een verplicht rijwielpad ligt, dat ook voor de brommer geldt. Verdachte verklaarde dat hij al een paar maal tegen de paaltjes was gereden op het rijwielpad, toen het hoog- opgeschoten gras die paaltjes verscholen deed gaan. De Officier vond dit nog geen reden om een verkeersovertreding te begaan. Al is het niet goed, dat de paaltjes onvoldoende zichtbaar staan, dan moet men eerder snel heid verminderen dan zich op een rijweg begeven, die voor de brommer niet is toe gestaan, wanneer daar een verplicht rij wielpad langs loopt. Het werd volgens de schikking 15,of 3 dagen, waarna de Kantonrechter er 10,of 2 dagen van maakte. De zaak P. J. D. te Tholen werd wegens ziekte tot 20 maart aangehouden. E. J. v. M. uit Sint-Annaland was ver- baliseerd voor dronkenschap. De Officier eiste f 40,of 8 dagen. De kantonrechter vonniste 40,waarvan 15,onvoor waardelijk sub 3 d.h. met onder toezicht- stelling van het C.B.A. te Middelburg. G. A. K. uit Dreischor reed met zijn bestelauto achteruit in de gemeente St. Fi- lipsland op 17 november 1958 en lette daar bij niet op een geparkeerde vrachtwagen. Er werd schade aangebracht en nu eiste de Officier daarvoor 15,of 3 d.h. Dat vond K. een hoge boete, maar de Kanton rechter dacht er anders over. Het werd 20,of 4 dagen. J. J. V. te Oud-Vossemeer had op de fiets met 2 paarden aan de lijn gereden, terwijl het met niet meer dan één is toe gestaan. Verdachte verklaarde niet hard te hebben gereden en dat het een noodgeval was. Conform de eis werd het 10,of 2 d.h. De meeste tijd vergde vervolgens de zaak over de aanvaring in het Keeten te Sta venisse. De schipper van de Duitse motorboot, „Christiana", de heer A. F. Wiemers, die de aanvaring had veroorzaakt was niet ter zitting verschenen. Wel schipper K. E. M. van Weijnaerden van de Belgische boot „Henry." Ter hoogte van het Keeten nabij Stave nisse was de „Christiana" de kleinere „Hen ry" met grote snelheid komen oplopen en had deze aan bakboord voorbijgevaren. De „Christiana" had met geen enkel sig naal zijn inhalen of manoeuvre aangekon digd. Van de tegenovergestelde zijde kwam het motorschip „Santa Maria" opgestoomd en hierdoor geraakte de „Henry" in een zodanige benarde positie dat het een aan varing werd en de „Henry" vrij ernstig werd beschadigd door de „Christiana". De schipper van de „Henry" was echter ook in zoverre fout, dat hij op zijn beurt de „Santa Maria" aan bakboord passeerde. Het werd alles bij elkaar dus een inge wikkelde geschiedenis, welke nog eens ter zitting werd toegelicht door de wachtmeester bij de rijkspolitie te water, getuige P. Vo gelaar te Wemeldinge, die aan de hand van verklaringen en onderzoek ter plaatse opgemaakt proces verbaal handhaafde. De schipper van de „Christiana" had verklaard dat er voor hem geen enkele reden was tot het geven van signalen, omdat „Henry" aanvankelijk ver genoeg van hem af voer. Bij het passeren kwam laatstgenoemd schip evenwel steeds meer naar bakboordzijde, waardoor de „Christiana" de achtersteven van de „Henry" ramde. De „Santa Maria" voer met een snelheid van een 24 mijl per uur. Beide schepen („Henry" en „Christiana") waren gedwon gen om sterk stuurboord uit te wijken. De Officier van Justitie, mr Th. Lebre achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen en eiste tot de hiervoor genoemde boeten. De raadsman van schipper Weijnaerden van de „Henry", mr J. W. Vuyk uit Dor drecht noemde de handelingen van zijn cliënt (het bakboord houden bij tegensto- mer) volkomen in overeenstemming met de regelmatige gang van zaken en vroeg ont slag van rechtsvervolging. De Kantonrechter, mr W. E. van Vloten was het echter volkomen eens met de Offi cier en achtte het tenlaste gelegde bewezen, al was de schipper van de „Christiana" hier dan ook de hoofdschuldige. Hij vonniste beide verdachten conform de eis. Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 1 t.e.m. 7 maart 1959 zondag vm. 7.44 nm. 20.12 uur maandag 8.32 21.07 dinsdag 9.35 22.19 woensdag 11.00 23.50 donderdag 12.32 vrijdag 1.13 13.50 zaterdag 2.20 14.45 Laatste Kwartier maandag 2 maart te 3.45 u. Nieuwe Maan maandag 9 maart te 11.51 u. JAARVERSLAG NUTSSPAARBANK Een overschot van ruim 80.000 plus de bijgeschreven rente van ruim 50.000, heeft het inleggerstegoed doen stijgen tot 1.826.785,08, lezen we aan het begin van het jaarverslag 1958 der Nutsspaarbank Tholen, welke overigens daardoor alleen niet over een gunstig 1958 kan spreken. Er is meer dat het duidelijk maakt, dat het de thoolse Nutsspaarbank wel gaat. Zo werd tijdens een bijzondere vergadering van het bestuur op de 29ste maart 1958 het vijf duizendste spaarboekje uitgereikt aan een echtpaar voor hun pasgeboren dochtertje en dit leverde een extra voor de kleine op. 14.4% van de gehele eilandbevolking staat als spaarder bij deze Bank ingeschre ven en zelfs de helft van de bevolking van de stichtingsgemeente. De totale inleg was ruim 77.000, hoger, de terugbetaling ruim 51.000, lager. Met een vermeerdering van 28 uit staande spaarbusjes kwam men tot 1131 in totaal. Het aantal deelnemers aan de „hon derd guldenclub" verdubbelde. Er zijn 49 deelnemers volgens de jeugdspaarwet, er werden 44 babyboekjes uitgereikt met de verzilverde paplepel. De belegde gelden stonden per 31 decem ber uit tegen een gemiddeld percentage van 4.19 (vorig jaar 3.49) en de rentemarge bedroeg eind 1958 1.19 procent (v. j. 0.94 procent) De gekweekte rente is dus belangrijk ge stegen en naar gebleken voldoende om een rente van 3 aan inleggers te blijven ver goeden. Het zijn slechts enkele cijfers uit een jaarverslag van de Nutsspaarbank, die op een gunstig resultaat in 1958 kan terug- N.C.V.B. Op 18 februari hield de N.C.V.B. haar jaarvergadering. De presidente opende met een welkomstwoord aan gasten en leden en laat zingen ps. 103 8-9. Gelezen werd Ps. 103 waarna zij voorgaat in gebed. Nadat de jaarverslagen zijn gelezen werd er geboeid geluisterd naar het mooie decla- matorium „Vrouwengeloofsleven in de loop der eeuwen." Na de pauze werd de avond gevuld met een vragenspel samengesteld uit „De Chris tenvrouw". Er werden gedichten voorgedragen door leden. Als slotzang werd gezongen gezang 302 ter ere van de jarige Prinses Marijke. De presidente eindigde met dankgebed. PROVINCIALE WEG NAAR POORTVLIET AFGESLOTEN In verband met de vernieuwing van het provinciaal weggedeelte Tholen-Poortvliet zal die weg tussen 5 maart en 15 september a.s. voor alle verkeer zijn gesloten. Het verkeer van en naar Poortvliet wordt via Oud-Vossemeer omgelegd over de A-weg (Poortvliet-Oud-Vossemeer) en de pro vinciale weg Oud-Vossemeer-Tholen en om gekeerd. De werkzaamheden voor deze be langrijke voornoemde wegverbetering gaan dus beginnen. N.V.V. VROUWENBOND Deze hield haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw, waarbij mevr. A. v. d. Velde-Heerebout als secretaresse werd ge kozen. De nieuwe presidente werd mevr. J. J. C. Vermaas-Oudesluijs en als leden van de kascontrolecommissie mevr. C. Prinse- Jansen en C. Donken-Verkerke. Het gezel lige programmadeel bestond uit zang, voordracht en muziek. GEZELLIGE BEJAARDENMIDDAG Het was dinsdagmiddag rond half drie weer een gezellige drukte op de weg naar huize „Ten Anker", toen men daar vele oudjes naar toe zag trekken om met elkaar weer een middag gezamenlijk te gaan door brengen. Zoals gewoonlijk opende Mevr. v. d. Velde deze bijeenkomst, waarna het gebrui kelijke kopje thee werd gepresenteerd. Hierna wisselden zang, voordracht en gedichten elkaar af, terwijl ook 2 van de bejaarden zelf nog een nummer ten beste gaven. Na de koffiepauze werden er voor de eerste maal met de oudjes spelletjes ge daan. Twee sjoelbakken zorgden voor een gezellige stemming en ook het dominospel ontbrak niet. Dat het spreekwoord „Gezelligheid kent geen tijd", niet ten onrechte is bewees wel de klok die bijna half zes aanwees toen men deze gezellige middag eindigde. Jammer is dat nog niet meer ouderen hier aan mee doen. Tholen die ruim 400 inwoners boven de 65 jaar telt kan toch zeker wel een behoorlijk aantal opbrengen om op deze middagen te komen. JAARVERGADERING HELPT ELKANDER De voorzitter de heer M. van Oeffelen opende de vergadering met een welkomst woord en deelde mede, dat het afgelopen jaar een goed verenigingsjaar was. Uit het jaarverslag bleek dat slechts 1 big was uit betaald. Het aantal leden en begunstigers was 34. Uit het verslag van de penning meester bleek dat was ontvangen 304.84, uitgegeven f 96.95 en er dus een goed slot was van 207,89. Op het spaarboekje staat nog een bedrag van 2260,80, waardoor het financieel bezit tot 2468,69 is ge groeid. De heer C. Geuze had zich als bestuurs lid niet herkiesbaar meer gesteld. In zijn plaats werd de heer Jac. Pollie gekozen. Verder als kascommissieleden de heren J. Overbeeke en Johs. Geuze. De voorzitter danke de afgetreden penningmester Geuze voor het gedurende 13 jaar goede beheer en hoopte dat ook dit jaar weer een mee valler zou worden voor de leden. KWARTEEUW VOORZITTER WATERLEIDING THOLEN Veel hulde voor burg. v. d. Hoeven In het Zeeuws Dagblad lazen we het volgende bericht Tijdens een gecombineerde vergadering van de Raad van Beheer en aandeelhouders (gemeente) van de N.V. Waterleiding Mij. Tholen is gistermiddag burgemeester mr. A. J. van der Hoeven hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar lang voorzitter is geweest van de Raad van Beheer van deze maatschappij. Hij heeft daarbij zulk belangrijk werk gedaan, dat men hem al lang gekscherend de „voorzitter-di recteur" noemt, waarmee overigens niets ten nadele is gezegd van de directie der maat schappij. Zelfs het lid van Ged. Staten de heer C. Philipse was naar Tholen gekomen om de burgemeester hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat hij heeft gedaan onder vaak moeilijke omstandigheden voor de waterleiding op Tholen. „Wij zijn u daarvoor zeer erkentelijk", aldus de heer C. Philipse. Burgemeester J. van den Bos van St.- Annaland sprak namens de Raad van Be heer en de aandeelhouders. Ook sprak hij vele waarderende woorden tot het adres van mr. van der Hoeven. Hij bood een stel platen van de Mattheüs van Handel aan. Voorts voerden het woord de directeur, de heer J. van der Peyl en het raadslid Van As. BEEN GEBROKEN Vrijdagmorgen kwam de heer A. Praat uit huize „Ten Anker" op de singel zodanig te vallen dat hij zijn arm brak. FILMAVOND N.C.L.B. Het was beslist jammer dat de belang stelling voor de filmavond van de N.C.L.B., die vorige week vrijdagavond in de zaal van dhr. J. C. Ampt werd gegeven, maar matig was, Een reden was misschien dat de N..H Jeugdvereniging dezelfde avond hun jaar vergadering hielden. De films, die deze avond werden geboden, stonden op goed peil, en behandelden zeer uiteenlopende on derwerpen, zodat ieder wel iets naar zijn smaak vond. Voor hen, die zich interesseren voor emi gratie, was de korte documentaire over Nieuw-Zeeland erg belangwekkend. Daarop volgde een echt Nederlands filmpje „Vier Prinsesjes groeien op". Het programma werd na de pauze voort gezet met een Duitse rolprent over de win tersport in het Schwarzwald. Erg interes sant was de bestrijding van sprinkhanen plagen onder de titel „Strijd zonder einde". De strip „Hondsdagen" vormde een aar dige onderbreking. Zeer praktisch waren de opnamen van „Veiligheid en landbouwtrek kers.'.' De laatste film was zeker niet de minste en bracht de schoonheid van de Veluwe in de zaal. Dhr. Chr. M. Lobbezoo, die ook de bij eenkomst had geopend, sprak een - slot woord. BEJAARDENMIDDAG Aanstaande dinsdag 3 maart wordt in het Verenigingsgebouw opnieuw een ontspan ningsavond voor bejaarden gehouden. Aan vang half 3. Zij, die slecht ter been zijn, kunnen op aanvraag weer worden afge haald. JAARVERGADERING N.H. JEUGDVERENIGINGEN De jeugdverenigingen voor ouderen, dus Jongelingsver. en oudere Meisjes, hielden vorige week vrijdagavond in de Chr. School onder grote belangstelling hun jaarfeest. Men opende met het zingen van een psalmvers, en ds Breure, die de algemene leiding had, ging voor in gebed. Naar aan leiding van de Schriftlezing haalde Ds Breure in zijn openingswoord de figuur van Daniël aan. Zoals gebruikelijk kwamen daarna de jaarverslagen van sekretarissen en penning meester, voor de J. V. van Bas Leenhouts en Jaap Rijstenbil, en voor de M. V. wissel den deze bestuursleden Neeltje van Poort vliet en Henny Lindhout elkander" in hun verslag voortdurend af. Ook ditmaal waren er veel felicitaties en goede wensen, uitgebracht door de M.V. van Tholen, de plaatselijke Jonge Meisjes ver., Knapenver., Jeugdverenigingen der Ger. Kerk en N.H. Vrouwenver. Namens de Kerkeraad sprak ouderling van Gorsel,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 7