Dan maar zo! WINKELPAND nette meisjes Bonthuis „ft Vosje" Ontsmet het zaad van bleten, granen en maïs tegen rlinaalden met I. VROEGOP - Si. Annaland De STERKSTEN, de MOOISTEN, en.... de PRIJS VALT MEE PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN TE KOOP N.V* Zuid Nederlandse Plastiek Industrie op prima stand in THOLEN Brieven onder No. 1876 Bur. v.d. Blad Ook voor STOMEN en VERVEN COESZf „SHELL" aldrin stuilpoeder 25°/o veakrüg&aab voordeliger „SHELL" aldrin stuifpoeder 25% komt vooral in aanmerking als het zaad reeds met een schimmelbestrijdingsmiddel ontsmet is. De kosten zijn gering, het nut is groot. H H. Landbouwers/Uientelers ENGELMAN Dealer: GARAGE MOL - Tel. 42 - Stavenisse A. RIJNBERG - Shell Bestrijdingsmiddelen - Vloeibare brandstoffen Loonsproeibedrijf - Sub-depothouder Butagas. Tel. 91 - Havenpl. 1 9 100 PAUL BRICKHILL 11 Op 1 maart a.s. hopen onze geliefde dochter en j> schoonzoon, zuster en zwager i| j> E. S. Jeroense- v. d. Boogaart |i en H. Jeroense hun 25-jarige echtvereni- J> ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard i| mogen blijven is de wens van hun ouders, broers en zusters St. Annaland: P. v. d. Boogaart C. v. d. Boogaart- van Vossen P. v. d. Boogaart C. v. d. Boogaart- Scherpenisse J. S. Burgers- v. d. Boogaart J. Burgers I Uithoorn, Kerklaan 10 Op 20 februari 1959 is van ons heengegaan, mijn innig geliefde man, onze zorg zame vader, groot- en over grootvader, de heer Adriaan Cornelia Geluk op de leeftijd van bijna 78 jaar. St. Annaland: A. J. Geluk-van Luijk M. C. A. Mol-Geluk M. J. Mol Rilland: A. A. B. Boot-Geluk J. A. Boot Ens (N.O.P.): C. M. Geluk P. Geluk-Mast Oud-V ossemeer: A. A. Geluk J. C. Geluk-Geluk St. Maartensdijk: L. A. Geluk W. C. C. Geluk- van Gorsel St. Annaland: A. A. Geluk Den Bommel: C. J. Mast-Geluk P. Mast St. Annaland: A. A. Geluk Klein- en achterkleinkinderen De begrafenis vond dins dag 24 februari j.l. te Sint Annaland plaats. ÖE1VEC Verkrijgbaar bij Boekhandel ••sinds 1862 Vraagt vrijblijvend demonstratie Kortemeestraat 17 Bergen op Zoom tel. 5878 tange Brugstraat 30 Breda tel. 31745 Nieuwe Markt 48 Roosendaal tel. 5546 St. Annaland Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig, geduldig gedragen lijden tot onze diepe droefheid, onze geliefde, zorgzame man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader de Heer Pieter Geene in de ouderdom van 71 jaar en 10 maanden. St. Maartensdijk: J. Geene-de Korte Bruinisse: E. J. Geene 's Gravenhage: M. G. Geene M. Geene-den Duik St. Maartensdijk: P. M. Geene Stavenisse: J. P. Geene W. Geene-Brouw Klein- en achterkleinkinderen St. M'dijk, 23 febr. 1959 Westvest A 407 De teraardebestelling heeft plaats gehad op vrijdag li februari nam. 12 uur. Zuidzijde Haven 49 - Bergen op Zoom Vraagt voor directe in diensttreding voor haar afdelingen afwerking en expeditie Dc naam Douwc Egberts is steeds een begrip geweest voor „lekkere koffie".Een melange van uitstekende koffiesoorten.op speciale manier gebrand en door de grote omzet altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pakje Yan 230 gram 1.74 PAARS MERK Krachtig en voor delig. Pakje van - 230 gram 1 >91 Dagelijks aanmelden ten kantore tussen 9 en 12 uur vm en 2 en 5 uur nm Op 20 februari overleed onze oud-voorzitter de heer A, C. Geluk in de ouderdom van bijna 78 jaar. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering voortleven. Het bestuur van de melkcontrolevereniging „St.-Annaland en Omstreken" Kortemeestraat 14 - Tel. 3244 - Bergen op Zoom Onzichtbaar stoppen, maar dan ook werkelijk onzichtbaar Met diepe droefheid geven we kennis van het over lijden van onze innig ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder mrs. Anna Verheyke weduwe van Joh. Hage in de ouderdom van 80 jaar geboren te St. Filipsland 20 maart 1878. Miss Nell en Cornelia Hage Mrs Peter-Maude Clover Mrs James- Wilma Weststrate Jack - Andrew en Peter Hage en Kleinkinderen Grand Rapids (Mich.) februari 1959 814 Leonard st n.w. U.S.A. Heden overleed tot onze diepe droefheid, nog vrij onverwachts in het St. Elizabeth Ziekenhuis te Tilburg, mijn zeer geliefde vrouw en der kinderen zorgzame Moeder Janna Lindhout geboren Hoekman in de ouderdom van 45 jaar en bijna 9 maanden. A. F. Lindhout Pieternella Gilles Dina Francina Adriaantje Frans Adriaan Adriaan Johannes Wed. P. Lindhout- Provoost De Heere die geen reken schap geeft van Zijn da den, doe ons in Zijn Heilige Wil berusten. St. M'dijk, 23 febr. 1959 Noordpoort A 315 De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 27 febr. des nam. 2 uur. ner WCALC /SI MAANDEN Clldrin Inlichtingen worden u jpJ| gaarne en gratis verstrekt iMiieldrin door wederverkopers oJ door SHELL NEDERLAND N.V., POSTBUS 69, 's-GRAVENHAGE. Wij ontvingen het treurig bericht dat onze geliefde schoonzuster en tante Mevrouw Anna Verheyke-Hage in de ouderdom van 80 jaar is overleden in Grand- Rapids America Namens de familie J. Hage-Prince Wed. Hage-Gunst P. A. Keur-Polderman Fam. Mosselman St. Annaland, febr. 1959 Het is weer de tijd om uw Uienzaad te bestellen. Wij herinneren U eraan, dat degenen die verleden jaar onze HYBRIDE-UIEN VROEGE GLORIE teelden, vroeg in de zomer een prachtige besomming maakten. Later zijn de Uienprijzen deerlijk ingezakt. Wendt U tot Uw zaadhandelaar of tot N.V. Gebrs. VIS - Zaadteelt Zaadhandel Box 4 - Enkhuizen Standaard uitgevoerd met Doordraaiende aftakas Hiermede betuig ik mijn oprechte dank aan bestuur en leden van Weegbrug „Land bouwbelang" te St. Maartens dijk voor mijn benoeming als weger P. J. Manneke Oostsingel C 66 St. Maartensdijk Voor uw bewijs van deel neming die wij mochten ont vangen, bij het overlijden van onze geliefde moeder-, behuwd en grootmoeder Mejuffrouw G. Kunst zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam Fam. Mol Fam. v. d. Vlies St. Filipsland, febr. 1959 Rlempoelle sl]n (shcu) Insekliciden Hydraulische hefinrlchtlng KUNSTGEBITTEN REPARATIEN in 1 uur klaar dagelijks van 9 tot 5 uur Stationsstraat 42a - BERGEN OP ZOOM - tel. 3393 Na 5 uur Antwerpsestraatweg 431 Bergen op Zoom tel. 5021. Bij mijn terugkeer naar Canada roep ik van het s.s. „Rijndam" mijn ouders, familie, vrienden en kennissen een hartelijk vaar wel en tot weerziens toe A. v. d. Klooster Wooestock - Ontario - Canada 24 februari 1959 Tractoren van 11-60 PK. De levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen. Leigh-Mallory betoogde dat het werk van de Dux- ford wing had aangetoond dat grote formaties hun geld opbrachten, wanneer het mogelijk was ze te formeren. Hij begreep de moeilijkheid grote formaties snel te laten opstijgen wanneer de vijand dichtbij was. Maar dat kon wanneer hij nog op een afstand was of zodra de opbouw der vijandelijke formaties werd ontdekt. Dat was het ogenblik om een grote formatie naar boven te sturen b.v. van Duxford uit), die dan snel kon stijgen om op de Duitse formaties neer te duiken, zodra deze boven de kust verschenen. De squadrons die Zuidelijker waren gestationneerd konden dan later opstijgen om zich op de uiteengedreven bommenwerpers te werpen. Sholto Douglas onderbrak de discussie: „Ik zou wel 's willen horen wat majoor Bader te zeggen heeft over het leiden van grote formaties." Alle ogen waren plotseling op hem gericht en hij voelde zich plotseling onzeker. Hij stond op. Portal zei: „Je kunt gerust blijven zitten, Bader," maar hij schraapte z'n keel en zei: „Nee, dank u, excellentie, 't Gaat zo best." Allerlei stokpaardjes renden in verwarring door zijn hoofd. Dowding scheen hem dreigend aan te kijken, maar Stuffy keek immers altijd zo. Toen schoot een andere gedachte hem door 't hoofd: „Of ik nu deze kamer als luitenant verlaat of niet... ik moet hier de opvatting van de jachtvliegers weergeven... zoiets is nog nooit eerder voorgekomen..." Heel snel flitste dit alles door zijn hoofd. Portal aankijkend begon hij op kalme toon: „We hebben door ervaring geleerd, excellentie, pre cies zoals u allen in de vorige oorlog hebt geleerd" (dat was een handig begin)... „En wel in de eerste plaats dat de man die het hoogst zit, het gevecht beheerst, vooral als hij uit de zon komt. In de tweede plaats: de man die van korte afstand vuurt, is de man die succes heeft en ze néérhaalt. En in de derde plaats: het is veel economischer honderd tegen honderd in te zetten dan twaalf tegen honderd. „Ik weet dat we niet altijd even veel toestellen in de lucht kunnen brengen als de Duitsers, omdat hun lucht macht groter is dan de onze als het moet zullen we één tegen duizend vechten maar we zijn toch zeker in staat zestig vliegtuigen tegen een paar honderd Duitsers in te zetten inplaats van één squadron van twaalf toe stellen." Toen werkte hij zijn theoriën verder uit en naarmate hij er beter in kwam vergat hij z'n verlegenheid en werd zijn stem vaster en overtuigender. Hij gaf een geslaagde uiteenzetting waarom de man in de lucht en niet de verkeersleidingsofficier behoorde uit te maken wanneer, waar en hoe de vijand moest worden opgevangen. „Het zou trouwens nuttig zijn," voegde hij er aan toe, als de stand van de zon op de piottafel van Operaties werd aangegeven." Nu hij eenmaal de kans had gekregen, bracht hij alle punten ter sprake, die hem maar te bin nen wilden schieten, alle zaken die hij met Leigh-Mallory had besproken, en toen wist hij plotseling niets meer... Even was er een pijnlijke stilte: toen ging hij maar zitten. Waarschijnlijk had hij te veel gepraat; iedereen hield zich ten minste in het verdere verloop van de discussie op de vlakte. Sommigen hadden een voorkeur voor grote formaties, anderen waren er tegen. De bespreking duur de nog zo'n anderhalf uur, maar ook toen had Bader niet de indruk dat men tot een beslissing was gekomen. Een week later kreeg hij een brief met het stempel „Geheim" er op. Air Council had besloten dat overal waar twee squadrons op een vliegveld waren gestation neerd, zij als één wing gevechtsoefeningen moesten uit voeren en zich daarin zo snel mogelijk dienden te be kwamen. Toen volgden er aanwijzingen betreffende de tactiek voor dergelijke wings alles gebaseerd op het geen Bader uit ervaring had geleerd en in de conferentie had uiteengezet. In de leiding van het Jager Commando deden zich verschillende mutaties voor. Dowding verdween, het geen Bader (en vele anderen) ernstig schokte, en Sholto Douglas werd opperbevelhebber. Park kreeg een nieuwe functie en Leigh-Mallory nam het bevel over 11 Groep over, waarna hij onmiddellijk (tot Bader's grote vreug de) bewerkte dat 242 Squadron ook naar 11 Groep overging en op Martlesham, bij Felixstowe, werd ge stationneerd. Een tijdlang was Bader druk bezig met de verhuizing. Hij vond kamers voor Thelma in Martlesham en hij stuurde Crow met een truck om haar er heen te brengen, want oorlog of geen oorlog Thelma had massa's dingen zonder welke ze het vertikte om te ver huizen. Martlesham deed hem denken aan de eerste maal dat hij naar Duinkerken was gevlogen. Wat was er sindsdien een massa gebeurd! En wat gebeurde er nog steeds veel. Het was 's nachts drukker in de lucht bo ven Engeland, nu steeds meer bommenwerpers hun af schuwelijke ladingen afwierpen. Knappe koppen werkten aan radartoestellen, die in jagers konden worden ge plaatst, maar intussen was de R.A.F. vrijwel machteloos. Wel stegen de jachttoestellen 's nachts op en ook kre gen ze zo nu en dan wel een bommenwerper te pakken, maar de kranten waren heel wat optimistischer dan de mannen die het weten konden. Nog altijd had 242 Squadron bij dit alles geen taak. Nog altijd vloog Bader zijn convooi-patrouilles, maar hij voelde zich toch wel gecoiffeerd toen hij een telefoontje kreeg van 11 Groep. „Ik wil weer de eerste zijn om je te feliciteren," zei Leigh-Mallory. „Je hebt zo juist het D.F.C. gekregen, al is het wel 'n beetje laat." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6