EENDRACHTBODE Begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Eerste Kamer 15c JAARGANG No, 14 TWEEDE BLAD 27 FEBRUARI 1959 Beschouwing door ir. M, A. Geuze RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND Plan bouw nieuw gemeentehuis in vergevorderd stadium. Harde noten gekraakt. Vele tongen kwamen los. - Ver* trouwen in wethouder opgezegd. Geen grond voor kleuterschoolterrein. - Traktatie voor de schooljeugd. Tekort bij stichting Dorpshuis. Unieke sociale voorzieningen 'n Bloedzuiverende knar met Krnschen Salts Tijdens de onlangs in de Eerste Kamer van de Staten Generaal behandelde en goedgekeurde rijksbegroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, hield ir. M. A. Geuze (C.H.U.) een be schouwing, waaruit we hieronder enkele citaten weergeven, die onze agrarische en visserij-gemeenschap ongetwijfeld zal interesseren Deze afgevaardigde begon met te vrezen, dat, nu het schip van Staat reilend en zei lend de „overgangsperiode" door moet, het garantie, en inkomensbeleid voor de land bouw niet uit de doeken gedaan zal worden. Inhakende op een vorige spreker, die had opgemerkt ,,en de boer, hij molk maar voort", zei ir Geuze: „ik zou het nog wat anders willen karakteriseren. Ik heb in een van de landbouwbladen een zeer illustra tieve karikatuur gevonden van iemand, die leek op de vorige Minister van Landbouw, iemand, bezig in zijn tuin, met in zijn rech terhand een gieter om zijn bloemen en zijn vruchten te begieten, waarbij de gieter de landbouwvoorlichting voorstelde. Achter hem staat een kunstmestzak, voorstellende het landbouwonderwijs. Op zijn rug heeft hij een rugspuit, voor stellende het landbouwkundig onderzoek en op deze wijze is hij inderdaad bezig goed te produceren. Er schuilt echter een addertje onder het gras, want er valt een schaduw van deze figur op de achterschutting van de tuin en die hanteert een tuinschaar, en de vruchten en bloemen, die door de tuinder zo goed worden begoten, bemest en bespo ten, worden met die tuinschaar door de schaduwfiguur weer afgeknipt, de tuinschaar van de produktiebeperking. Ik geloof, dat wij mogen waarnemen, dat hier de Pauli nische uitspraak van betekenis is, nl. dat het kwade het goede bijligt. Inderdaad is hier de produktiebeperking inherent aan al het geen, waartoe de boer na de tweede wereld oorlog in Nederland is opgevoed. BENEDENGRENS Over het gepubliceerde meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtech nische werken in Nederland, merkte ir Geuze op, dat het hier gaat om het agra risch levensbelang. „In dit verband ver baast ons wel het hanteren van de strakke schema's", aldus ir Geuze. Op blz. 2 van de memorie van antwoord betoogt de Mi nister, dat van de benedengrens van 15 ha in de nieuwe subsidieregeling voor boer- derijenbouw niet kan worden afgeweken. Dit is met Uw welnemen m.d.v. de domme potloodtheorie. In de saneringspoli- tiek dient de bedrijfsgrootte primair gezien te worden als een functie van de bodem. De bodem is beheersend voor bedrijfstype, annex bedrijfsomvang. Alleen al hieruit vloeit voort, dat een grenscijfer als die 15 ha, veel te strak is, technisch onjuist en niet te verdedigen. Trouwens, in verkave lingen werkt men daarom ook met waarde- bedragen voor de bodem en niet met een vaste ha-grens. Dit alles doet wel vreemd aan, wanneer wij lezen, wat de Minister in dezelfde kolom schrijft over de inrichting der bedrijfsgebouwen, nl. een starre indeling van bestaande bedrijfsgebouwen kan daar om een rationeel gebruik belemmeren. Flexibiliteit zal in de toekomst een steeds grotere rol spelen. Inderdaad, m. de v., maar niet alleen bij de inrichting van gebouwen, ook bij de inrichting van bedrijven en even zeer bij de inrichting van saneringspolitiek." Hij verwierp vervolgens de gedachte aan het instellen van provinciale cultuur-tech nische commissies, omdat er reeds een cen trale cultuurtechnische commissie is en ons land overorganisatie moe is. Spreker gaf, als er te dien aanzien iets moet gebeuren, de voorkeur aan regionale commissies, zodat de mensen uit de streek zelf over het plan kunnen praten, wat niet alleen uiterst waardevol, maar ook bitter noodzakelijk is. MOSSELVISSERIJ Terwijl ir Geuze zich voor wat de oester- proeven in Zeeland betreft, aanslooc bij een vorige spreker, welke de noodzakelijkheid had aangetoond de oesterproeven met kracht voort te zetten, wenste onze streekbewoner nog wel ies op te merken over de mossel visserij. „Wij zijn de Minister dankbaar voor zijn ruime beantwoording van vragen naar de toewijzing van mosselpercelen en de bete kenis van de standaardcijfers en de methode, die bij het opstellen van deze cijfers is ge volgd," aldus ir Geuze. „De inspecteur vis serijen verzorgt de toewijzing der nieuwe mosselpercelen. Wij begrijpen, m.d.v., dat dit een zware en zeer verantwoordelijke taak moet zijn. Het valt eveneens te begrij pen, dat men denkt aan het inschakelen van een adviescommissie daarbij. Hoe staat het, zouden wij willen vragen, met deze advies commissie Is deze commissie al eens bijeen geweest De methode voor het vaststellen der standaardcapaciteitscijfers is duidelijk toegelicht, doch voldoet ons minder. Geluk kig spelen door de grote vraag naar mos selen de cijfers op het ogenblik geen rol, maar deze tijd kan snel veranderen. Toen de parasiet een rol is gaan spelen, zijn de mosselvissers naar beste weten per celen toegewezen in de Waddenzee. Het is dus een toeval geweest, waar men terecht kwam: de vissers moesten de omstandighe den daar nog leren kennen: er is geëxperi menteerd. Er komen echter percelen voor, die in 1952 goed waren en die nu zijn terug gelopen: het omgekeerde is eveneens het geval. Daarom is het huidige systeem, waar in de vier laatste produktiejaren een zo belangrijke rol spelen, beslist niet ideaal te noemen en in sommige gevallen voor ons gevoel onrechtvaardig. Wie die jaren veel kon leveren, krijgt een hogere toewijzing, maar, m.d.v. het is niet alleen vakmanschap, waardoor die prestatie werd bepaald. Er zullen vanzelfsprekend wel gevallen tussen zitten, waarin gebrek daaraan een rol speelt, maar vaak zijn het natuurlijke invloeden, die daarbij hetzij hebben meegewerkt, hetzij heb ben tegengewerkt en in het laatste geval laat de huidige methode der standaardcapaci teitscijfers te wensen over. Onze fractie zou daarom van de Minister medewerking willen verkrijgen om te komen tot een ver beterd systeem, waarbij in ieder geval de toewijzing niet lager zal komen dan 2500 ton. Met een doorgaande verlaging volgens het huidige stelsel dreigen sommigen daar beneden te komen en zodoende ook beneden het bestaansminimum. Het geval lijkt ons identiek aan dat van de benedengrens, welke als norm bij de bedrijfsgrootte sanering in de landbouw wordt toegepast. Ik spreek dan ook de verwachting uit, dat de Minister met dit beginsel van de benedengrens inzake de sanering van de visserij evenzeer ak koord zal kunnen gaan." ANTWOORD MINISTER De Minister van Defensie, Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim ir Staf, een vraag beantwoord over de vlasmoeilijkheden verklaarde: Bo vendien mogen wij niet vergeten, dat be halve de landbouw andere sectoren groot be lang hebben bij de Benelux. De belangen moeten tegen elkaar worden afgewogen. Ik wil bepaald niet zeggen, dat de kloof in de praktijk zó groot is, dat wij voor onover komelijke moeilijkheden staan. Het probleem van de harmonisatie geldt nog altijd in de Benelux. Wij moeten trach ten verder te komen met deze harmonisatie, die wij op het ogenblik moeten zien als een bevordering van het vrije handelsverkeer. Als wij die harmonisatie bereiken, kunnen wij later gezamenlijk doorgaan. Soms wordt meer ideeël gesteld, dat de harmonisatie be tekent, dat wij overal gelijk en gelijksoortig moeten zijn. Dit is niet nodig: als wij maar het vrije handelsverkeer kunnen bevorderen. Wij krijgen ook de harmonisatie in de E.E.G. Ik kan mij voorstellen, dat deze even moeilijk is als een harmonisatie in de Bene lux. Ik wil gaarne de suggestie van de geachte afgevaardigde de heer Geuze volgen, niet alleen voor de standaardcapaciteitscijfers, maar ook ten aanzien van de sportvisserij: een vriendelijke aanwijzing zal ik geven, dat ook de sportvissers met liefde worden be zien. Het was ook bepaald niet mijn be doeling om mij daaraan te onttrekken. Ik heb alleen willen wijzen op de formele zijde daarvan. Maar na discussies als deze geven wij zeker opmerkingen, die hier door de geachte afgevaardigden zijn gemaakt, door en in het bijzonder ook de vraag van de minimumgrens, welke in het systeem past, zullen wij onder de aandacht van het pro- duktschap brengen," aldus minister Staf, die het wetsontwerp overigens zonder hoofde lijke stemming zag aangenomen. Vrijdag 20 februari kwam de voltallige gemeenteraad in openbare vergadering bij- een onder leiding van burgemeester L. J. j de Jonge, die de eerste vergadering in 1959 opent met een korte terugblik op het afge lopen jaar. Hij wees daarbij allereerst op de wisseling in het raadscollege door de ver kiezingsuitslag. De heer Verwijs verwisselde de wethouderszetel met dhr. Reijngoudt en de heren Bolier en Goudswaard keerden niet meer terug in het raadscollege. Hun plaat sen werden ingenomen door de heren Beur- kens en Nelisse. Spreker dankt alle leden en ambtenaren voor wat ze in het belang der gemeente hebben verricht. De landbouw had een gunstig jaar, daar entegen is de vracht- en beurtvaart in St.- Filipsland onbevredigend, voor wat het ver voer per schip betreft. De woningbouw noemde de voorzitter bepaald ongunstig in het jaar 1958, er was alleen wat bouw in de particuliere sector, maar de bejaarden woningen, waarnaar al lang is uitgezien, konden niet worden gebouwd door het ont breken van bouwvolume. Gehoopt wordt dit jaar wel te kunnen doen. De werkloosheid neemt steed toe. In dustrie zou aangetrokken moeten worden, maar het is moeilijk grond aan te kopen. De P.H. polder is daarvoor het meest ge schikt, maar de raad kent de moeilijkheden ten deze. De plannen voor demping tramput als de bouw van een nieuw gemeentehuis zijn in een vergevorderd stadium. De herbestrating aan de haven werd voltooid, evenals die aan de oostzijde Oostdijk en een verharding ten westen daarvan. Ook daar is alzo een langgekoesterde wens in vervulling gegaan. De gemeentelieden mogen daarvoor dank worden gebracht, die een en ander keurig hebben uitgevoerd. Plannen zijn er tot her- strating van de stationsstraat of gedeelte daarvan. Vervolgens gaf spreker een over zicht van het bevolkingsverloop, waarover we reeds eerder mededelingen hebben ge daan. Burgemeester de Jonge prees de goede onderlinge verstandhouding, ook die ter ge meentesecretarie en alle anderen, die in ge meentedienst staan. Spreker hoopt dat de werken die in voorbereiding zijn in 1959 uitgevoerd kun nen worden. Moge God de almachtige ons daartoe kracht en wijsheid schenken. Wethouder Mol dankt de voorzitter voor de goede samenwerking en de gesproken beste wensen, waarvan hij hoopt dat ze in vervulling mogen gaan. De heren Guiljam en Reijngoudt sluiten zich daarbij aan. Machinaal- of handwerk De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de nieuwe straat en riolering op 3 maart aanbesteed zal worden. De heer Beurkens heeft in de stukken gezien, dat hierbij ook draglines gebruikt mogen worden. Hij meent dat er afgesproken was, dat het als hand werk uitgevoerd zou worden. Er zijn genoeg werklozen, waarom dan nog hulpmiddelen te gebruiken. De heer Quist was dezelfde mening toegedaan. Wel is de voorwaarde gemaakt dat het handwerk de gemeente niet te veel zou moeten kosten. Weth. Mol wijst er op, dat deze straat verbetering geen werkobject is in de zin van de werkverruiming. Men krijgt er dan ook geen subsidie op, zoals aanvankelijk door de Grond Mij was beweerd, wel komt dat er voor de tramput Weth. Reijngoudt wijst er op, dat er 40 cm grond uitgegraven moet worden om een zandbed aan te brengen en dat zou in handwerk de gemeente te veel gaan kosten. Daarna kan men zich met deze mededeling verenigen. Na een aantal goedgekeurde raadsbeslui ten voor kennisgeving te hebben aangeno men, en de binnengekomen berichten van de heren Abr. v. Meer en A. I. Clarisse, dat ze hun herbenoeming in de woonruimte commissie aanvaarden, is er het bericht van het Hoofd der o.l. school de heer van der Waal, dat hij zijn benoeming als zodanig aanneemt. Uit een schrijven van de Verzekerings bank de Nederlanden blijkt dat de lening van A. M. Steijn, waarvoor de gemeente garant was, geheel is afgelost. Het bestuur der beschutte werkplaats te Zierikzee verzoekt een lid en pl.v. lid aan te wijzen. Herbenoemd wordt als zodanig de burgemeester en als plv. lid dhr. J. C. de Rooij. De Coöp. Boerenleenbank, die een pand aankocht, dat verbouwd zal worden, vraagt vergunning voor het leggen van een olie tank van 3000 liter, te graven in het trot toir. Aan dit verzoek wordt op voorstel van b en w voldaan tegen 25,huur per jaar. De heer Beurkens maakt hiertegen wel bezwaar, omdat het voor eigen gebruik is, vindt hij de heffing veel te hoog. Dan kan de Bank de tank beter onder eigen stoep ingraven. De voorzitter antwoordt dat het geen verschil maakt of het voor eigen gebruik is of voor verkoopdoeleinden. Bo vendien zijn ook de stoepen voor de huizen in de Voor- en Achterstraat gemeente-eigen dom. De heer Beurkens zegt niets te heb- om het trottoir door te trekken tot aan de onderwijzerswoningen. Weet de raad dan nu nog niet, dat de Hoofdonderwijzer daar bezig is met een training voor het kampioen schap verspringen Om zijn school te be reiken moet hij over 10 meter brede plassen en poelen springen. Is dat geen aanfluiting voor de gemeente, ondanks het feit, dat deze onderwijzer er lenig door blijft De voorzitter meent dat het allemaal sterk overdreven is. Die onderwijzer heeft een tegelpad tot aan de verharde weg en kan 30 meter verder op het trottoir gaan lopen. Samen met weth. Mol nam spreker pools hoogte zonder polstok nodig te hebben en de toestand daar eist wel enige verbe tering, mede omdat het tegelpad naar de bibliotheek te laag ligt en daar water blijft staan. Daarom ook wilen b en w hier voor stellen het tegelpad door te trekken tot aan het pad bij de onderwijzerswonig, met de uitkomende grond het daar wat op te hogen en het trottoir voor een in- en uitrit naar en van het Dorpshuis over een aantal meters wat te laten zakken. Door een misverstand tussen de besturen voornoemd en de Cen trale Dienst ligt het trottoir te hoog. Er is door de gemeente daar reeds 2900 aan verwerkt. Wanneer het nu in eigen beheer gebeurt kost het zo'n 4 a 500, De heer Quist meent dat het nodig is, dat het schoolbestuur de heining ongeveer 50 meter verplaatst. De Raad bsluit het werk voornoemd, uit te voeren. ben moeten betalen voor zijn grote graniet- stoep, hoe kan dat dan. De voorzitter: om dat er hier nog geen precariorechten zijn, in vele gemeenten is dat wel. Aan de Boerenleenbank zal toestemming worden verleend, onder voorwaarde dat er bij schade aan nevenliggende panden of trottoir dit voor eigen rekening is. De heren J. van Dijke en M. Geense vragen grond voor de bouw van woningen. B en w stellen voor de gevraagde bouw grond te verkopen in het verlengde van de Schoolstraat tegen de vastgestelde prijs. De heer Beurkens vraagt of daar nog meer bouwgrond ligt. Spreker had name lijk liever, dat daar de bejaardenwoningen werden geplaatst. Hij vindt dat ze anders veel te ver van de Kerk komen en het overig centrum. Weth. Mol en Verwijs hadden de bejaardenwoningen daar ook liever, maar stedebouwkundige en andere instanties geven daaraan geen goedkeuring. De laagbouw moet aan de oostzijde van het dorp komen. De heer Quist vindt de autonomie van de gemeenten niet groot meer. De heer Beurkens vindt ook, dat men zich de wet niet moet laten voorschrijven, zonder er iets tegen te doen. Verzet je dan tot het uiterste. Verlichting Van de heer C. Reijngoudt en anderen is er een verzoek om een lichtpunt aan te brengen aan de daar staande lichtpaal en de achterzijde van de woningen ter plaatse in het Karreveld te bestraten met tegels. B en w stellen voor hier een lichtpunt aan te brengen. De heer Verwijs merkt op, dat er nog tegels liggen in het verwoeste ge deelte, die daar toch weggehaald kunnen worden. Hierover ontstaat een uitvoerige discussie, waarbij het gaat over het al of niet betege len achter de woningen. De meeste achter uitgangen zijn van de gemeente. Dat is ge daan voor brandgang en opdat de bewoners ze niet zouden afsluiten. De raad kan zich verenigen met het aanbrengen van het ge vraagde lichtpunt. De wijziging in de politie verordening is door ged. staten goedgekeurd, maar daaronder vallen ook enkele wonigen, die g.s. er althans bij willen trekken voor wat de gemeentekom betreft. B en w maken hier evenwel bezwaar tegen. Het gaf tevoren ook geen moeilijkheden. De raad stelt zich achter het dagelijks bestuur. Trottoir bij Dorpshuis De stichting „Ons Dorpshuis" en het be stuur der chr. school in de Polder vragen EEN PFAFF KOPEN OP AFBETALING ZONDER RISIKO Nog steeds staan er veel mensen wat huiverig tegenover „kopen op afbetaling". Men kan niet in de toe komst zien - zo redeneert men. Bij tegenspoed kan een maandelijkse betaling al vlug een (te) zware last worden. Door een prachtig initiatief heeft Pfaff thans ook de laatste beden kingen tegen „kopen op afbetaling" volledig uit de weg geruimd. Pfaff maakte de volgende vérstrekkende sociale voorzieningen bekend Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van over lijden. Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van blij vende invaliditeit Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invalidi teit (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (lan ger dan 8 weken) Het is niet voor de eerste keer, dat Pfaff zulk pionierswerk verricht. Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw betalings-systeemhet Pfaff Rentestop - Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbetalings- kosten met één slag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toe gestane tarief. Een besparing van tientallen guldens De vooruitstrevende geest, die uit deze beslissingen spreekt, moet wel vertrouwen geven in de kwaliteit der naaimachines, die Pfaff fabriceert en die bekend staan als de beste ter wereld. Gedeputeerde Staten maken bezwaar te gen het raadsbesluit inzake erfpachtuitgifte van grond aan dhr. J. Neele, waarop zijn woning staat. Ten eerste is de prijs te laag ze werd berekend naar een grond prijs van 2.50 per m of een totaal van 5.70 per jaar en ten tweede is de termijn van uitgifte 30 jaar te lang. De gemeente zou immers bij sanering schade loosstelling moeten betalen. Een opzeggings termijn van 6 maanden moet bepalend zijn en de grond uitgifte niet langer dan over 5 jaar. De voorzitter vindt de heffing hoog genoeg, maar moeilijker is om 't voor 5 jaar in erfpacht uit te geven. Dan kunnen de bewoners ook geen geld krijgen op lange termijn. B en w moeten voor een en ander een oplossing zien te vinden, aan de ene kant ten gunste van de bewoners, aan de andere kant tot tevredenheid van g.s. De kiesvereniging der S.G.P. verzoekt de raad maatregelen te treffen tegen het veel vuldig cafébezoek door kinderen beneden de 16 jaar, welke zich blijkens het schrijven steeds meer aan het kaartspel bezondigen. B en w hebben hiervan de juistheid on derzocht. De jongens mogen onder geleide van ouderen toegelaten worden, al is het dan geen ouder of voogd en daarvan wordt misbruik gemaakt. Voorgesteld wordt de politieverordening te wijzigen of aan te vullen, met „het is verbodenenz." B en w vinden het treurig dat te moeten doen en menen dat de ouders terzake de meeste schuld hebben. De heer Verwijs acht het verzoek bescha mend voor de ouders, kerkeraden, enz. Spreker meende dat dit ontstaan is in een lunchroom. Alles, jong en oud, mag daar komen en blijven zitten. Hij heeft altijd te gen deze lunchroom met verlof B gewaar schuwd. Hij is dan ook van mening dat de betrokken verlofhouder de volle 100% schuld heeft, die begon met kwartetspel en zo meer, maar het was al vlug veranderd in kaartspel om geld. De caféhouders treffen hier geen schuld volgens dhr. Verwijs. De heer Guiljam merkt op, dat het kaart spel op zichzelf hem niets zegt. Maar als het om geld gaat is het voor de kinderen zeker af te keuren. Hij acht de ouders even wel de meest schuldigen, die zijn verant woordelijk. De heer Nelisse acht een verbod, vast gelegd in de politieverordening, op zijn plaats, wat niet wil zeggen, dat de ouders vrij uit gaan. drfjlt de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen ernit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oor zaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voe ren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. De heer Reijngoudt meent, dat de ouders hiervan niet altijd op de hoogte zijn. De hepr Beurkens betreurt het eveneens. Spreker vindt het jammer, dat het niet van b en w is uitgegaan, maar dat hierop eerst door een vereniging geattendeerd moest worden. Hij vindt het eveneens zeer beschamend voor de ouders. Weth. Mol zegt dat b en w er niet van op de hoogte was. Hij vraagt dhr. Beurkens, die uit hoofde van zijn beroep meermalen in café's moet zijn, of het daar ook, plaats heeft, waarop deze bevestigend antwoord en zegt: het is met de televisie daar ook naar overgebracht. Kaarten om centen en rondjes. De heer Verwijs erkent dat men als ouders en kerkeraden schuld treft. Men zoekt nu de weg van de minste weerstand door het op de raad af te schuiven. De voorzitter is het daarmee eens: hoe meer bepalingen, hoe meer ontduikingen. De raad bejammert het, dat het in een lunchroom is begonnen en daarna verder voortgezet. Met de stem van dhr. Verwijs tegen be sluit de raad aan het verzoek van de SGP kiesvereniging te voldoen en de politiever ordening in dien zin te wijzigen, c.q. aan te vullen, dat bij overtreding ingegrepen kan worden. Tekort bij Dorpshuisstichting Behandeld wordt vervolgens het verzoek van de Stichting „Ons Dorpshuis" te A. J. Polder om het tekort op de exploitatiereke ning, zoals is overeengekomen, aan te zui veren. Er waren 1583,50 Inkomsten en 2895,uitgaven, zodat het een hapje van 1311,50 voor de gemeente wordt. B en w stellen voor dit te vergoeden. De heer Beurkens merkt op, dat hij het gebruikte kwantum dieselolie, zijnde 3600 liter wel erg hoog vindt en vraagt of dat is verge leken met wat in het dorp wordt gebruikt. De voorzitter antwoordt ontkennend. Wel is de rekening nagezien en die leek niet te hoog. Weth. Mol weet dat het gebruik in het dorp ook groot is. Er is daar trouwens ook een tekort op rente en afschrijving. De voorzitter wil in het vervolg wel een ver gelijking maken met inachtneming van het aantal baden en de daarvoor vereiste stook olie. Hierna gaat men akkoord met de te gemoetkoming voor het Dorpshuis. Van dezelfde stichting is er dan nog het verzoek om 25 stoelen en 8 tafeltjes plus de beplanting, die bij de opening reeds is toegezegd. Dit zal verzorgd worden door dhr. Chr. Wisse en zal 125,bedragen. Voor de stoelen en tafels is geen bedrag geraamd, aldus dhr. Beurkens en Quist, die vinden dat de stichting met het bedrag had moeten komen. De voorzitter meent dat het nog niet bekend was, toen het verzoek werd ingediend. Hij noemt dan zelf een vermoedelijk bedrag voor die tafeltjes en stoelen. Onder voorwaarde dat het geen luxe uitvoering moet worden, wordt in aan koop toegestemd. Op verzoek zal aan de betreffende scho len een voorschot van 41,02 per leerling worden verleend. Voor het vakonderwijs in totaal 1600.voor elke school. Voor de beide kleuterscholen in het dorp 60 x 10.50 en voor de Polder 28 x 10.50 plus de voorschotten op de lokalen. Geen grond voor kleuterschool In verband met de bouw van het gemeen tehuis wordt de begroting 1959 gewijzigd. Enkele administratieve wijzigingen op de be grotingen 1957 en 1958 gaan onder de bamer door. Er is een telegram gekomen van de Co öperatieve Landbouwver. dat zij in beroep gaat tegen de afwijzing van b en w inzake verbouw van de kunstmestloods. Dit zou volgens b en w in strijd zijn met de bouwvoorschriften. De voorzitter herhaalt dat de bouw niet is toegestaan, althans geen uitbouw, wel herstel. Het gebouw ligt namelijk niet aan de verharde weg. Nu maar het beroeps- schrift afwachten. De heer Beurkens antwoordt desgevraagd, dat de architect nog niet klaar was. Voor de 2e maal wordt hierna behandeld het ver zoek om een stukje grond te mogen bezaaien met gras en er een speelrek op te plaatsen, door het bestuur van de Pr. Marijke kleu terschool. Weth. Mol merkt op, dat er tijdens de gehouden Ouderavond grote interesse voor de grond bleek bij bestuur en leidsters, maar als zo'n verzoek mondeling op de secretarie wordt gedaan, komt het niet in behandeling. Toen op voorstel van b en w de raad het goedkeurde, dat die grond in cultuur werd gebracht door de heer Kreeft is mondeling toegezegd, dat hij het meerdere jaren kon krijgen, onder zekere voorwaarden dan, zo als onderhoud houtaanplant, etc. Dat alles is de heer Kreeft goed nage komen. Wanneer we nu de helft aan de kleuterschool geven, zo oordelen b en w, komt er van dat tuintje ook niets terecht. Weth. Mol is er dan ook voor het nog enige jaren of minder aan de heer Kreeft te laten, dan is het houtgewas ook zo gegroeid dat het een natuurlijke afscheiding vormt van het omringende land en waar het aan de noordkant staat, geeft het de kleuters nog beschutting. Om die reden zou hij het ver zoek van de kleuterschool niet willen in willigen, al geeft hij zijn mening graag voor een betere. De heer Verwijs is het met weth. Mol eens. De heer Beurkens vraagt of het in belang van de stichting kleuterschool is. De voorzitter antwoordt, dat zulks het stand punt is van het bestuur, maar het is vooral omdat het grote klimrek uit het gezicht staat. Met algemene stemmen wordt besloten de gevraagde grond nog niet in bruikleen aan de kleuterschool te geven. Tractatie schoolkinderen De kerkbesturen van de Oud. Ger. Gem. en van de Ger. Gemeente verzoeken om de schoolkinderen bij gelegenheid van de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin te trak teren en daarvoor een bedrag beschikbaar te stellen. Ook dit verzoek brengt de raads- tongen in beweging. Dhr. Verwijs vindt dit verzoek totaal overbodig. De Raad heeft dit in vorige vergadering reeds besloten en het is bij zulke gelegenheden al meer gedaan. Daarmee is men het algemeen eens. Voorheen, aldus dhr. Verwijs, deed weth. Mol meestal dat voor stel om 1,per kind uit te trekken, maar nu dit voorstel er is, acht spreker het beter om de oranjevereniging maar in te schakelen en dan die te steunen. Er is hier toch al te weinig cultureel leven. De heer Beurkens zag liever dat het ge zamenlijk ging en niet gescheiden leven op zo'n dag. Samen vieren, samen tracteren en alle kinderen meedoen. Wij zijn toch allen één in de liefde voor het Oranjehuis aldus dhr. Beurkens. Weth. Reijngoudt merkt op, dat reeds was besloten om een bedrag uit te geven. Daartoe had de raad b en w gemachtigd. Dhr. Quist zegt dat het er voor de Polder niet op aankomt, of nu de oranjevereniging gesteund wordt of dat het per school ge beurd. De heren Beurkens, Guiljam en Verwijs vinden, dat samenwerking gezocht moet worden door de andere scholen met het hoofd der openbare school en dan samen vieren. Weth. Mol ziet er niet veel van komen. Elke onderwijzer wil zijn kinderen naar zijn inzicht iets bijbrengen over de geschiedenis en betekenis van het Oranje huis. Hij stelt voor 1.50 per kind, ook voor de kleuterschool, uit te trekken en dan de onderwijzers zelf laten beslissen of het ge zamenlijk of afzonderlijk wordt gevierd. Daartoe wordt met algemene stemmen be sloten. Afrastering B en w stellen voor om alle 3 scholen van een afrastering te voorzien, niet te laag, de palen naar binnen gebogen en daaraan één of meer prikkeldraden te bevestigen. Anders wordt er nog over geklommen, gezien de vernielingen op en rond de scholen. Dhr. Beurkens vraagt of de kosten zijn begroot. De voorzitter antwoordt dat het de be doeling is zelf de materialen aan te kopen en het in eigen beheer te doen uitvoeren. De heer Beurkens: dan ook de hekken afsluiten en de onderwijzers een half uur voor schooltijd komen. De heer Guiljam, die vernielingen bespre kend zegt dat de ouders zich er al te ge makkelijk afmaken. Ze zijn blij, de kinderen naar school te zien gaan, dan zijn ze er van af. Het voorstel b en w tot aanbrengen van de afrastering wordt hierna aangeno men z.h.ts. De voorzitter stelt nog voor om de heer van der Ende bij zijn afscheid een aan denken te geven. Hij was sedert 1936 Hoofd der O. L. School. De raad gaat daarmee akkoord. Over het ambtsgebed Hierna wordt besproken het voorstel van b en w om het ambtsgebed in te voeren en het reglement van orde hierbij aan te pas sen. De voorzitter leest 't openings- en slui tingsgebed voor. Twee jaar geleden hebben b en w het ook voorgesteld en werd het verworpen. Ditmaal werd het zonder hoof delijke stemming door de raad aangenomen. Rondvraag De heer Verwijs wijst op het trottoir dat nog in slechte staat ligt langs de Zuiddijk. Spreker vindt dat men niet moet zeggen: dat is het Karreveld maar, dat eertijds toch moet verdwijnen. Zo is het niet. De be woners daar hebben evenveel recht op on derhoud als de anderen. De voorzitter zegt dit nader te zullen bekijken. De heer Beurkens wijst er op, hoe 5 fe bruari jl. de stookolie in de scholen op was en de kinderen moesten naar huis gestuurd. Hoe kan dat eigenlijk, vraagt spreker en wie is daarvoor verantwoordelijk De voorzitter antwoordt dat de voorraad na de koude onbegrijpelijk vlug op was en niet direct bevoorrading was geschied. De kinderen hadden maar een halve dag school. De heer Beurkens: er is over de olie affaire veel te doen geweest. Het is de heer P. Vlamings, die de olie levert aan dhr. P. Wolse, welke dat op zijn beurt aan de gemeente doet (de scholen). Die Vla mings beweerde en heeft dat in een brief vastgelegd, dat weth. Reijngoudt, welke een zakelijk geschil had met Vlamings. ge dreigd heeft zijn invloed als wethouder te gebruiken om hem van verdere leveranties uit te sluiten. Spreker ziet zulks als een schending van de ambtseed. Weth. Reijngoudt ontkent zulks ten stel ligste. Ik had met Vlamings een verschil over rekeningen. Wel heb ik gezegd met het schoolbestuur te zullen overleggen en of die soms ook verschil zouden hebben. De scholen zouden nl. ook met die Vlamings in de knoop zitten. Spreker wist niet eens, dat Vlamings aan de gemeente olie leverde. Ik dacht dat het enkel was aan het school bestuur. Hij vraagt de voorzitter en andere wethouders te antwoorden of hij daarover ooit heeft gesproken en beiden antwoorden ontkennend. Wel hebben zij ook van die geruchten gehoord, maar verder niets. Dhr. Beurkens: U hebt, aldus tot weth. Reijngoudt, volgens die brief gezegd: Ik ben wethouder en U levert geen olie meer. Hier is de brief. Neem hem, wanneer U vrij bent, vervolg Vlamings dan desnoods voor de Kantonrechter voor laster. Weth. Reijngoudt (S.G.P.) verklaart die brief niet nodig te hebben en verklaart zich vrij van die laster. Ik heb niet gedreigd. De heer Beurkens: dan zeg ik II namens de C.H.U. het vertrouwen in U als wet houder op. Verder wordt hiertoe het zwijgen gedaan. Dhr. Verwijs dankt b en w voor de aan gebrachte verbetering met de ringleiding in het badhuis. Het water is nu prima. De voorzitter vind dit nog een prettig geluid en sluit d# vergadering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5