Plaatselijk Nieuws Ook Spierpijn TANDPASTA IVOROL st. annaland stavenisse In één nacht Uw handen gaaf en zacht st. maartensdijk Hsiidgenezing scherpenisse poortvliet" (Voor pl. nieuws zie ook 3e blad) JAARVERGADERING VARKENSHOUDERS In de zaal van dhr. W. Rijnberg Mzn hield de vereniging van varkenshouders „Onderlinge Hulp" zijn jaarvergadering onder leiding van dhr. F. J. Stols. Er was 784,56 ontvangen en 669,95 uitgegeven, zodat er 114,61 overbleef. Slechts één varken ging verloren. Her kozen werden de bestuursleden J. C. Moer land en A. A. Goedegebuure Azn. De pre mie en het salaris van de bode bleef on veranderd. Het spuiten of inenten komt voor rekening van de vereniging, behalve het inenten tegen de varkenspest. Als bode werd E. v. d. Male herbenoemd. ACCELERANDO VERGADERDE OOK Vrijdag 20 febr. hield de muziekvereniging „Accelerando" zijn jaarvergadering, bijge woond door de beschermheer F. M. Boo gaard, de erevoorzitter W. A. Boogaard en de ere-dirigent M. P. Lanooy plus enkele ereleden, donateurs en 24 werkende leden. Voorzitter A. J. Boogaard verwelkomde inzonderheid voornoemde leden van ver dienste en herdacht de 2 overledenen van de vereniging, het erelid M. Bergers en het werkend lid D. Geuze. Hoewel spreker kon getuigen van een uitermate groot meeleven met de vereniging, ook op financieel gebied, had de kas een danige klap gekregen door de aankoop van 2 pauken, wat op een 1200.kwam te staan. Hij was evenwel degenen die ieder op zijn wijze, hetzij door een vrijwillige gift, vaste bijdrage, emmer tjes- of papieraktie, het nodige steentje bij droeg, zeer erkentelijk. Zelfs wordt wel eens een gulden toegestopt bij AOW uitkeringen. Secretaris A. J. Scherpenisse gaf een resumé van het verenigingsjaar en deelde ook mee dat het korps, 5 ereleden, 32 leden, 3 leer lingen en 223 donateurs omvatte. Dat er behoorlijke aktiviteit bestaat kon evenzeer opgemaakt worden uit het verslag van penningmeester van Hal, die aan ont vangsten een bedrag van 3085,88 had geboekt en een som van 3801,33 aan uit gaven, wat een nadelig saldo betekende van 715.45. Aan de financiële bezittingen was dan ook dusdanig geknaagd, dat er niet meer dan 849,59 overblijft. Ondertussen leverde de emmertjesaktie 368.en de papieraktie (half jaar bezig) 167,55 op. De heren A. J. Boogaard en A. J. Scher penisse werden als bestuursleden herkozen. Tevreden met de mooie instrumenten speelt opnieuw een gedrufd idee door het hoofd van het „Accelerando" bestuur. Zou den uniformen niet met die schone instru menten harmoniëren Maar dat zal dan gefinancieerd moeten worden buiten de normale uitgaven om. Een van de ideeën daartoe is uien-producent te worden. „Dikke juuntjes contracteren", wil „Acce lerando" om dan mogelijk van de opbrengst t.z.t. een uniform te kunnen aantrekken. De plannen zullen nader worden uitge werkt. Verder bestaat het voornemen op Tweede Pinksterdag naar het concours in Bruinisse te gaan. Dit zal waarschijnlijk nog niet in uniform zijn. Als het dan maar een eerste prijs wordt. UITVOERING „V.Z.O.S." De uitvoeringen zijn niet van de lucht en het chr. gemengd zangkoor „V.Z.O.S." wenste, zoals gewoonlijk niet achter te blijven. Haar uitvoering werd onder zeer grote belangstelling in het herv. verenigings gebouw gehouden, waar voorzitter C. Scher penisse na opening door ds. P. Westland, het begroetingswoord sprak. Daarbij kon hij het was de 20ste uit voering ook de oprichter en oud-directeur met echtgenote de heer en mevr. Koetsdijk uit Oudenbosch verwelkomen. Secretaris J. M. Vroegop gaf niet alleen een uitvoerig jaarverslag, maar releveerde ook de 20-jarige verenigingsgeschiedenis. Er waren de eerste jaren zelfs 92 leden. Onder leiding van dhr. Koetsdijk, die 7 jaar de dirigeerstok hanteer de bezocht men een zangconcours te Goes en behaalde een 2e prijs in de 3e afdeling. Met een tijdelijk dirigentschap van dhr. A. J. Soeters werd na het vertrek van dhr. Koets dijk die functie eveneens 7 jaar waarge nomen door dhr. J. J. Ridderhof, in wiens periode de zangavond (26 juli 1941) wel het hoogtepunt vormde, toen niet minder dan 1100 personen op het terrein aanwezig waren. Sedert enkele weken treed de heer J. Geluk te St. Maartensdijk op als dirigent. Uit het financieel verslag van dhr. J. J. Gunst bleek, dat het financieel bezit per 1 jan. jl. 246,49 bedroeg. In een kernachtige toespraak met een daaraan verbonden gelukwens, haalde de oud-dirigent Koetsdijk talrijke herinneringen op uit zijn St. Annalandse periode, een tijd perk dat hij nimmer zal vergeten. De avond werd verder gevuld met zang door het koor, een klein koor, orgelspel, een verhaal en een enkele voordracht. Een ge zellige afwisseling, waarbij toch altijd de zang terecht domineert en het mooiste cachet aan zo'n uitvoering geeft. Het was met de 2 pauzes er tussendoor al laat, toen ds. Westland de fijne zanguitvoering met dank zegging sloot. Een collecte had 43.76 op gebracht ter bestrijding van de onkosten. BEJAARDENMIDDAG Voor de tweede maal binnen enkele maan den zal aan de inwoners van 65 jaar en ouder een gezellige middag worden geboden door de plaatselijke afdeling van de bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 4 maart om half drie worden daartoe genoemde per sonen in het Groene Kruisgebouw verwacht of zo men het te ver vindt om daarheen te lopen, er per auto heengebracht. Daartoe is evenwel nodig, dat men zich tevoren a.s. zaterdag schriftelijk opgeeft bij mevr. Slager-Markestein aan de Ring en dan op het briefje meedeelt of men per auto wenst gehaald te worden. De initiatief neemsters zullen weer voor een gezellige middag zorgen. VERKIEZINGSBIJEENKOMST A.R. Voor de Anti Revolutionaire Kieskring Tholen sprak maandagavond jl. in het Herv. verenigingsgebouw alhier het Tweede Ka merlid de heer A. B. Bieuwenga. Op deze avond was er inzonderheid uit deze ge meente matige belangstelling en het meren deel van de aanwezige A.R. leden kwam uit de omliggende eilandgemeenten en zelfs uit St. Filipsland. De spreker werd ingeleid door burgemeester J. van den Bos, die Mattheus 6 las en voorging in gebed. Hij wees in zijn openingswoord op de merk waardige ontwikkeling, waarin we thans verkeren na de kabinetscrisis en welke aan leiding geeft tot een felle verkiezingsstrijd. De crisis zelf weet spreker aan de onrust die er in de P.v.d.A. leeft na de verkiezings uitslag van prov. staten en gemeenteraden. Het is nodig de achtergrond te kennen om zich een helder oordeel te kunnen vormen. Op een streekdag in onze omgeving werd van P.v.d.A.-zijde verklaard te zullen ijveren om versnippering van landbouwgrond tegen te gaan en nu heet het weer dat men voor de kleine boer zal opkomen. Een ander facet is, dat prof. Oud meent te moeten stellen, dat de liberalen de beslissende rol gespeeld zouden hebben voor invoering van het bij zonder onderwijs. Dezelfde politicus ver klaart eerst „nooit" te zullen samenwerken en gaat het dan weer terugnemen tot een en rheumatische pijnen wrijft U weg met „nu niet" te zullen samenwerken met de socialisten. Het lijkt alles op een verkeerde vorm van honger naar stemmenwinst. Onze voorkeur gaat echter uit naar een chr. ka binet. De heer van den Bos stelde vervol gens de vraag wat conservatief en wat pro gressief is. Dat laatste is volgens spreker alleen mogelijk, als men zich richt naar Gods Woord, omdat dit altijd progressief blijft. „Wanneer we de programs van de linkse en rechtse partijen naast elkaar leggen, dan is er een essentieel verschil", zo begon de heer Bieuwinga zijn rustige politieke be schouwing. De rechtse partijen hebben Gods Woord als richtsnoer, bij PvdA en VVD blijkt zulks uit niets. Bij de AR is ook in deze verkiezingsstrijd dat Woord het richt snoer en- het is een gelukkig verschijnsel, dat bij alle rechtse partijen de gedachte tot het voeren van- een christelijke politiek meer terrein wint. Spreker wees er op, dat de A.R. partij in 1956 geen enkele belofte gedaan heeft met betrekking tot het rege ringsprogram, ook al waren A.R. ministers vrij daarin mee te werken. Maar ook die hielden zich aan het beginsel en het is volkomen onjuist, dat men van A.R. zijde, volgens mr Burger dan, woordbreuk zou hebben gepleegd, omdat men zich niet achter de PvdA schaarde. De PvdA wenst een nog steeds grotere staatsmacht, de AR daar entegen vrijheid in gebondenheid aan de Bijbel. Dit betekent niet dat de Overheid niet mag ingrijpen, waar nodig. Spreker wees er op, dat de rechtse par tijen wel met een zeer behoorlijk aantal zetels uit de bus moeten komen om een gezonde meerderheid te verkrijgen. Wan neer men de AR en de PvdA programma's naast elkaar legt is een samengaan straks onmogelijk. Wanneer prof. Oud zich voordoet als socialistenbestrijder bij uitnemendheid, is dit zeker niet op te maken uit zijn loopbaan. De AR staat noch achter de PvdA noch achter de VVD. Slechts als de nood daar toe dringt, dan zal in het landsbelang sa mengewerkt moeten. Maar is het nu beslist nodig, dat de AR moet meeregeren Het zal ook straks niet gemakkelijk zijn een ka binet te vormen. Maar voorheen was het ook vaak mogelijk om een rechts kabinet te vormen. Dhr. Bieuwinga citeerde vervolgens ver schillende punten uit het AR program, waar uit bleek, dat de zelfwerkzaamheid op de voorgrond treed. Ook bedrijfsvergroting in sfeer van vrijwilligheid. Hij wees daarbij op de grote veranderingen voor het gehele le ven in deze tijd. In de landbouw kunnen steeds minder arbeiders worden geplaatst en het zou dwaas zijn daarvoor de ogen te sluiten. Daarom is industrialisatiespreiding voor het platteland de enige mogelijkheid om ontvolking te voorkomen. Omtrent de Her- en ruilverkavelingswet bestond er bij de spreker een misverstand voor wat onze streek betrof. Spreker eindigde zijn helder betoog met de conclusie, dat er gelukkig in ons land nog een strijdende groep ge vonden wordt, die onder Gods zegen ook tot zegen wil zijn van volk en'land. Hierna werden verschillende vragen ge steld en door de heer Bieuwinga in het kort hij had haast om de trein te halen beantwoord. Daarbij wees ds. P. Westland er op, hoe hij door een PvdA spreker werd aangevallen, omdat hij 14 dagen geleden in een preek, waarbij het onderwerp was, dat men niet alleen verzekerd is voor de toe komst mét Christus, er op had gewezen, dat men dan niet kon kiezen voor een kabinet waar Christus wordt buitengesloten. Dat moet ten verderve leiden. In hoeverre hij daarom beticht moest wor den van onwaarachtige politiek tegen de PvdA van de kansel te voeren, was spreker niet duidelijk. Men kan toch niet alleen maar zondagspredikant zijn. Gods Woord geldt toch niet alleen maar voor de_ zondag. Dhr. Bieuwenga stelde zich geheel achter ds. Westland, ook toen deze van mening was, dat de PvdA zijn eigen doorbraak heeft genivelleerd door zich nu openlijk tegen een rechts kabinet te verklaren. De prediking, aldus dhr. Bieuwenga is evengoed een wegwijzer voor de andere 6 dagen dan voor de zondag en met wat ds. Westland heeft opgemerkt in zijn preek, heeft hij geen praktische politiek van de kansel gevoerd, maar er wel op gewezen dat het de mens noodzakelijk is zich in en door zijn gehele leven veilig te stellen, wat slechts mogelijk is bij Christus. Dit mag zijns inziens niet bestempeld worden als onwaar achtige politiek t.a.v. de PvdA. Spreker beantwoordde verder nog vra gen over conservatisme, her- en ruilverka veling, arbeidsonrust bij oppositie PvdA en of het deelnemen van prof. Zijlstra en mr Algera aan de regering juist was. Het slotwoord werd door ds. Westland gesproken, die er op wees dat de AR partij hem het meest aantrok omdat haar principe hem lief was, zonder te willen beweren, dat er geen nuanceringen zijn. Wanneer hij hier voor wil houden het „Vreest God, houdt zijn geboden, dat betaamt alle men sen", dan bedroeft het mij, aldus spreker, dat men gaat denken, dat de predikant een bepaalde categorie een hak wil zetten, om dat hij het Woord aanwijst als de vaste grond tot zaligheid. Wanneer dat het geval was, zou spreker zijn ambt neerleg gen. Het is evenwel zijn roeping het Woord te prediken voor het ganse leven, zoals ook de Heidelbergse catechismus dat zegt. De predikant dient zijn toehoorders voor te houden, dat Christus voor en door alles centraal gesteld dient te worden, ook in het maatschappelijk leven. Dan is dat geen ver kondiging uit haat, maar uit liefde. Als we ons Schriftuurlijk verzetten tegen de leuze: tegen een rechts kabinet wordt dit onwaarachtige politiek genoemd. En dan wil men ons wijzen op de Hervormde Synode, waarvan ik echter openlijk durf te verklaren, dat ze zelve het gezag van God heeft los gelaten. Ik acht me dan ook niet gebonden aan de bepalingen van de Ned. Herv. Sy node, die niet in overeenstemming zijn met Gods Woord, indien zij tenminste zou be amen, wat de spreker van de PvdA heeft gezegd. Ik stel dan ook vast, dat het niet juist is, wanneer de PvdA zegt, dat men ieders geloofsovertuiging waardeert, want men waardeert de predikant die er anders over denkt dan hen, niet. Spreker wees er nogmaals op, dat het hierbij helemaal niet gaat over peronen, maar dat hij Christus centraal zal blijven stellen en zal waar schuwen, wanneer men zich verzet tegen Christus en zijn Woord. Daarna sloot ds. Westland de vergadering met dankgebed. De heer P. de Rijke vond het salaris van de administrateur C. J. Moerland wel wat aan de lage kant. Volgens de voor zitter was dit ook in het bestuur al be sproken. Nadat de administrateur werd ver zocht even de zaal te verlaten, stelde de voorzitter voor om het tot 150,te ver hogen, waarna werd opgemerkt dan het gaatje maar vol te maken tot 200,met welk voorstel praktisch allen accoord gin gen. Daarna volgde nog een samenspraak on der leiding van Zr. de Vries (districtsver- pleegster) over het Groenekruiswerk waar aan medewerkte de administrateur als Ba- rendse, die niet wist wat het Groene Kruis te betekenen had en wat het zoal deed voor de mensheid. Het kwam zover, dat hij be sloot om lid te worden. Op Stavenisse is bijna een ieder lid en die het nog niet zijn, kunnen het alsnog worden. JAARVERGADERING KLEINE M.V. Er was grote belangstelling in het Dorps huis voor de jaarvergadering van de kleine M.V. „Wees een Zegen". Het geboden programma werd dan ook met aandacht gevolgd. Na samenzang van Ps. 75 1 ging ouder ling W. v. Prooyen voor in gebed en sprak een openingswoord. Daarna volgde zang afgewisseld met de clamatie. Een inleiding over Handelingen 8 26-40, de geschiedenis van Filippus en de Kamer ling werd gehouden door Rina Lemson. Het jaarverslag, „naar de Bondsdag" en „ons reisje" vielen zeer in de smaak. De vrolijke Vaderlandse Geschiedenis vanaf de Batavieren tot heden was leer zaam voor jong en oud. De beste studente van het jaar was Maatje Wesdopr. Ze kreeg een pluimpje en een applausje. In de pauze werden de gemaakte hand werken verloot. De laatste en zeker wel de mooiste prijs was het dierenpark compleet met dieren, dat gemaakt was door Janny Moerland. De gelukkige winnares was Ina v. d. Slikke. Jaantje Potappel, die momenteel weer is opgenomen in het ziekenhuis, werd niet vergeten. Haar zal een mooie schaal met vruchten worden toegezonden. Ouderling v. Prooyen wenste haar een spoedig herstel toe. De leidsters werd dank gebracht voor al hun werk verricht in het afgelopen jaar. Mevr. I. Letzer-Wesdorp kreeg voor haar goede zorgen een fijne taart. Een drietal afgevaardigden van Tholen, Oud-Vossemeer r en St.-Maartensdijk boden hun gelukwensen aan. Zeven meisjes namen afscheid en ouder ling v. Prooyen hoopte hen op de grote meisjesvereniging terug te zien. Hen werd een mooie wandtekst uitge reikt. Een viertal meisjes werden voor het eerst lid. Het was al niet vroeg meer, toen ouder ling v. Prooyen met dankgebed besloot. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN De bond van Plattelandsvrouwen afd. Tholen kwam voor het houden van haar algemene voorjaarsvergadering bijeen in het Dorpshuis. Na de gebruikelijke opening werden de verschillende verslagen gehouden o.a. het verslag van de Provinciale voorjaarsverga dering te Renesse en van de najaarsverga dering te Goes. Tevens werd een verslag uitgebracht van Prinsjesdag. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. Noordijke-Hage en herkozen mevr. v. d. Zande-Buijs en mevr. Blindenbach-Korte- weg. Het financiële verslag was gunstig. Besloten werd van de zomer een excursie te maken naar Femina in Rotterdam. Een grote tegenvaller was wel het niet verschijnen van mevr. Dominicus uit Goes, die het een en ander zou vertellen over en tevens de nieuwste stoffen van dit jaar zou laten zien. DAMLIEFHEBBERS Er wordt weer getracht een damclub op te richten of te komen tot heroprichting van „De Denkers". Daartoe wordt dinsdag 3 maart in hotel Zeeland een damavond ge houden en vele damliefhebbers verwacht. N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. hield maandag 23 februari j.l. in het dorps huis, haar jaarvergadering onder leiding van haar presidente Mevr. Leune-Stoel. De avond werd tot aller genoegen gevuld met zang, gedichten deklamatorium en bij belse vragen. Te middernacht werd deze gezellige avond, waarbij ook een aantal heren aan wezig waren, door de presidente gesloten. VERGADERING GROENE KRUIS De vereniging „Het Groene Kruis" kwam in algemene vergadering bijeen in het Dorps huis onder voorzitterschap van de Vice- voorzitter de heer J. W. v. d. Slikke, dit in verband met de ziekte van de voorzitter burgemeester A. Sluijmers. Hij riep allen een hartelijk welkom toe in het bijzonder zr. de Schipper, die voor het eerst een vergadering meemaakte. Uit het jaarverslag van de administrateur bleek dat 3588 bezoeken waren afgelegd. Aangekocht waren een aantal kleine artike len, alsmede een luchtbed en een bestralings lamp. 105 Artikelen waren uitgeleend en de oude bromfiets van de zuster was vervangen door een nieuwe. We gaan het veertigste jaar van ons bestaan in. Laat ons allen ge zamenlijk het werk dezer vereniging blijven steunen, aldus het verslag. De rekening over het afgelopen jaar gaf aan uitgaven een bedrag van 10979,30 en aan inkomsten 10569.78. Er was een bedrag in kas van 356,95. Bij de Boeren leenbank meer opgenomen in rekening-cou rant 766,47. De begroting 1959 gaf een bedrag van 10600.met een post onvoorzien van 185,—. De contributie werd verhoogd tot 7.50 waarmede alle leden accoord gingen. Het bestuurslid dr. H. Zoeteman werd bij acclamatie herkozen. DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct VERGADERING WEEGBRUG Verleden week donderdag hield de Weeg brugvereniging „Landbouwbelang" in de zaal van de heer Steketee een algemene ledenvergadering Uit het jaarverslag bleek, dat in 1958 ruim twee en een half miljoen kg meer was gewogen dan vorig jaar, hetgeen in hoofd zaak moet worden toegeschreven aan de grote en vooral goede bietenoogst van het afgelopen jaar. Het totaal aantal gewogen kg bedraagt ditmaal 16.957,710 kg tegen 14.310.235 kg verleden jaar. Het aantal stuks gewogen vee en auto's was precies gelijk aan vorig maal en bedroeg totaal 73 stuks. Bij de verkiezing bestuur waren aftre dend de heren G. J. Hoek, voorzitter en M. C. Souke, bestuurslid. Eerstgenoemde werd herkozen, terwijl de heer Sinke we gens vergevorderde leeftijd zich niet meer herkiesbaar stelde» Deze is 37 jaar lang bestuurslid van de vereniging geweest en werd in verband hiermede tot erelid bnoemd. In zijn plaats werd gekozen de heer J. L. M. Geluk. Eveneens wegens hoge leeftijd wenste de heer J. M. v. d. Rhee thans zijn functie van secretaris-penningmeester aan een ander over te dragen, alsmede die van weger, welke laatste functie hij. 11 jaar lang heeft waargenomen en gedurende welke tijd door hem ongeveer 160.000.000 kg zijn gewogen. Uit een viertal candidaten werd als zijn opvolger aangewezen de heer P. J. Man neke terwijl de heer S. C. van Gorsel voortaan de functie van secretaris-penning meester zal vervullen. Verder blijft de heer J. M. v. d. Rhee zijn diensten aan de vereniging als gewoon bestuurslid bewijzen, zodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: G. J. Hoek, voor zitter; G. D. Kloet, vice-voorzitter; S. C. van Gorsel, secretaris-penningmeester; J. M. v. d. Rhee en J. L. M. Geluk, bestuurs leden. BENOEMING Mej. J. de Bruijne te Zaamslag is met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot kleu terleidster aan de gemeentelijke kleuter school, alhier. MR BURGER SPRAK VOOR DE P.V.D.A. „Zeeland heeft voor de toekomst gun stige perspectieven door de plannen tot ont sluiting in het kader van het Deltaplan. Voor dat echter voltooid is, zullen er zeker maatregelen nodig zijn om die periode te overbruggen. Daarvoor is een planmatig beleid nodig. De economie komt niet van zelf in evenwicht. Als er geen planmatig beleid wordt gevoerd moeten er onherroe pelijk bepaalde gebieden in het land achter blijven", aldus een der lijstaanvoeders van de P.v.d.A. voor de komende verkiezingen, mr A. J. W. Burger, die enkele dagen geleden in een druk bezochte openbare bij eenkomst in de zaal Steketee het woord voerde. Van vrijwel alle thoolse gemeenten waren er naar Sint-Maartensdijk geko men om deze vooraanstaande P.v.d.A.-man te horen. De spreker werd ingeleid door de voorzitter van de afd. Sint-Maartensdijk, de heer P. A. Roels. De P.v.d.A., zo vervolgde mr Burger na voornoemde inleiding, beseft dat er plan matigheid moet zijn in het economische en het financiële beleid. Zulks in tegenstelling met de rechtse partijen. Het geld moet je halen op het moment dat het er is en niet wanneer je het nodig hebt. Zelfs „Trouw" moest erkennen (eind 1958) dat Hofstra geen lege schatkist heeft nagelaten. In de vooroorlogse periode met z'n 400.000 werklozen waren de 200 miljoen er niet voor het plan van de Arbeid. Nu geven we ruim 800 miljoen uit voor alg. ouder domsvoorziening. Het gaat er nu maar om of dit beleid voortgezet moet worden. Er is een generatie lang gestreden voor sociale voorzieningen. Ook de heer Burger schetste de feiten, die aan de kabinetscrisis zijn voorafgegaan. Het begon, zo betoogde hij, met de kwestie van het tegengaan van de versnippering van ruil- en herverkavelde gronden, daarna het meningsverschil over de prijsbeheersing van landbouwgronden en tenslotte de z.i. onrechtvaardige houding t.a.v. de opheffing van de druk der beste dingsbeperking. Men moet in 't politiek leven, politiek kie zen, aldus mr Burger en niet om te laten weten dat men katholiek of gereformeerd of hervormd is. Wanneer feitelijke politiek die gevoerd wordt ongunstig uitvalt, moet men zich dan niet verbazen als men niet politiek kiest. Door niet politiek te kiezen hadden we in het verleden een conservatief beleid. Men kan wel beweren, dat de Staat zo essentieel is voor de socialisten, maar ieder die voor de problemen, waarmee wij te ma ken hebben, een oplossing weet, die zonder de Staat bereikt kan worden, vindt mij aan zijn zijde. Wij vinden dat de staatsburger te kiezen heeft voor de ene of de andere poli tiek en het is een laakbare handeling als men die keuze niet maakt. Wij kunnen geen beroep doen op de binding met een godsdienstige richting, maar kunnen alleen wijzen op wat wij politiek gedaan hebben. Wie legt zijn merk op Nederland in de toekomst. Daar gaat het om. In de oase van verdraagzaamheid in het verzuilde Neder land, die van de P.v.d.A., waar mensen van zoveel verschillende overtuiging samenwer ken, kan het niet anders dan dat haar streven voor iedereen in Nederland aan vaardbaar is. Zet er alles op, dat dit streven tot heil van het gehele Nederlandse volk kan worden voortgezet, aldus besloot de heer Burger zijn betoog, dat een storm achtig applaus opriep. En dit werd later nog eens onderstreept door het even gloed volle betoog van de plaatselijke afdelings voorzitter. VERGADERING Z.L.M. Onder voorzitterschap van de heer A. J. Groenewege hield de afdeling St.-Maar tensdijk der Z.L.M. dinsdagavond in hotel Steketee haar algemene jaarvergadering. Gezien de vele vergaderingen van het ogenblik was de bijeenkomst niet zo druk bezocht als anders. In zijn openingswoord sprak de voorzitter o.m. over de verschil lende cursussen, die momenteel ter voorlich ting van de landbouw worden gegeven, als mede over de werkgelegenheid op ons eiland. Wat het eerste betreft, is er woens dag 4 maart a.s. een voorlichtingsavond té Sint-Maartensdijk over gladiolenteelt. Ver der werd aangekondigd, dat de kringver gadering van de Z.L.M. op donderdag 5 maart in het Holland Huis te Scherpenisse zal worden gehouden, met als spreker de heer Knotnerius. Bij de bestuursverkiezing waren aftreden de bestuursleden Chr. Hoek en A. P. Geluk, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stelde. De heer Hoek werd met grote meer derheid van stemmen herkozen en in de plaats van de heer A. P. Geluk werd aan gewezen de heer J. L. M. Geluk. Als spreker van de avond trad op Dr. Ir. C. W. C. Beekom, Rijkslandbouwconsulent, die een inleiding hield over Streekverbete- ring. Zoals bekend is een gedeelte van het eiland Tholen als streekverbeteringsgebied uitgekozen en valt de gemeente St.-Maar tensdijk voorzover betreft de polder Oude land hier ook onder. Mede in verband hier mede had deze lezing dus een zeer actuele strekking, zodat het erg jammer is, dat niet meer aanwezigen hiervan kennis hebben kunnen nemen. Te beginnen met de evacu atie besprak spreker daarna de toestand van ons gewest zoals deze was bij de wa tersnoodramp van 1953 om tenslotte te eindigen bij de Herverkaveling met de daar bij behorende streekverbetering. Hierbij speelt de voorlichtingsdienst een zeer be langrijke rol, die om de nodige gegevens te verzamelen, elke 14 dagen een voorbeeld bedrijf bezoekt. Van deze laatste waren er in 1956 totaal 19 bedrijven, in 1957 36 be drijven en in 1958 42 bedrijven, welke over geheel Nederland verspreid liggen. Per jaar wordt 12.000.000,voor deze dienst be schikbaar gesteld, van welk bedrag dus op het ogenblik ook voor het eiland Tholen een deel is toegewezen. De voorlichting werkt zowel op technisch economisch als' op huishoudelijk terrein en doet dit door het geven van verschillende cursussen. Ook gaf spreker een uiteenzetting over de agrarische en sociale voorlichting, die van niet minder belang zijn voor een goed functionerend bedrijf. Als tijdstip, waarop de streekverbeteringscommissie haar taak zal hebben beëindigd, noemde spreker 1963 of 1964. Na de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen doch aangezien de boeiende en heldere uiteenzetting werd hier van zo goed als geen gebruik meer ge maakt. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder OUDERAVOND O.L. SCHOOL Dinsdagavond j.l. had in het gymnastiek lokaal van de o.l. school de jaarlijkse ouder avond plaats, die ditmaal erg druk werd bezocht. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord door de voorzitter van de oudercommissie, de heer P. J. Koopman, waarin hij zijn vreugde uitte over de goede opkomst. Burgemeester Bouwense was wegens ziek te verhinderd. Wel aanwezig waren de beide wethouders, de heren Bazen en op den Brouw, alsmede enkele raadsleden. De se cretaris, de heer W. L. Blindenbach, kon wegens drukke werkzaamheden niet aan wezig zijn. Vooraf werd het werk in alle klassen bezichtigd. Bijzondere aandacht had men voor de handenarbeid verricht door de leerlingen in de klas van de heer Priem, die met behulp van snippers gekleurd pa pier een aardig schilderijtje wist te fanta seren. De bedoeling van deze methode is, de kinderen op een leuke manier hun vrije tijd thuis te leren besteden. Eveneens is dit het geval bij het werk van de leerlingen in de verzorgingsklas van juffrouw ter Gunne, waarbij de kleintjes in het plakken van plaatjes een prettig en leerzame huis bezigheid vinden. In de pauze werd koffie geserveerd. Hier na volgden enkele mededelingen van het hoofd der school, de heer J. de Bruijn. Deze wees de ouders op een wijziging in de l.o. wet, waarbij is bepaald, dat voortaan onder geen beding landbouwverlof mag worden verleend. Werd voorheen wat dit betreft in zeer dringende gevallen nog wel eens afgeweken, thans is dit door de nieuwe wet ten ene male onmogelijk geworden. Een tweede wijziging van dezelfde wet houdt in, dat de kinderen zonder uitzondering tot het 15e jaar leerplichtig zijn, in tegenstel ling tot vroeger, toen een kind, dat 14 jaar oud was en minstens de 5e klasse had be reikt de school mocht verlaten. Verder sprak de heer de Bruijn over de noodzakelijkheid van het psychologische inzicht bij de be oordeling van de rapportcijfers zowel door de onderwijzers als ouders. Een eerste vereiste is, dat men rekening houdt met de aanleg en de instelling van het kind. Spreker lichtte een en ander toe met voorbeelden uit de praktijk, waarin somtijds de humoristische noot niet ontbrak. Daarna werd een bandopname ten gehore gebracht van een toneelstukje, dat door onderwijzer A. Walrecht zelf geschreven was en tot titel had „Openbare les van de 5e klas". Het hoogtepunt in het stukje vormde het bezoek van de inspecteur, waarbij zich heel grappige momenten voordeden, waar door het geheel bij de aanwezigen erg in de smaak viel. Bij de rondvraag werden enkele vragen gesteld m.b.t. de schoolartensdienst en schooltandverzorging. Daar niet direct een afdoend antwoord kan worden gegeven, zullen nadere inlichtingen hierover worden ingewonnen. Een andere vraag betrof het ongelijk vallen van de vacantie op de ver schillende scholen, welke in gezinnen met kinderen, die meerdere scholen bezoeken, vaak aanleiding geeft tot moeilijkheden. Daar het vaststellen van de vacanties een zaak is van de school zelf, is het niet ge makkelijk hiervoor een oplossing te vinden. Met een woord van dank aan de ver schillende medewerkers sloot de voorzitter daarna deze zeer mooie avond. NOG EEN BENOEMING Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is aan onze dorpsgenoot, de heer Johs. de Graaf, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulpbesteller bij de P.T.T., welke functie hij sedert 1951 onafgebroken heeft vervuld. In zijn plaats werd als tijdelijk hulp besteller met ingang van 1 maart a.s. aan gesteld de heer C. Menheere alhier. DEMONSTRATIE-AVOND Maandagavond was er in het Holland Huis een leerzame avond voor de huisvrouw georganiseerd door de firma M C. H./J. al hier. De optredende conferencier was be hoorlijk van de tongriem gesneden. Gede monstreerd werd het zo goed als droog reinigen van een kleed en voorts een anti- condens middel, tegen het aanslaan van glas, bijvoorbeeld brillen. Ook het onder houd van meubelen met een artikel op kunstharsbasis werd gedemonstreerd. Daar tussendoor zorgde de conferencier voor een humoristische paraphrase op Sneeuwwitje. De koffie met de „Patato Crips" viel bij zonder in de smaak. Na de pauze werd nog een draad insteekapparaatje getoond, broekhanger, stropdashouder, enz. Er was telkens het optreden van de conferencier en op het eind nog een verloting. Voor de aanwezigen alzo een leerzame en ge zellige avond. IJSCLUB Op vrijdag, 20 februari hield de IJsclub „Scherpenisse" in hotel „De Gouden Leeuw" een algemene ledenvergadering,waarop 27 leden aanwezig waren. Nadat de notulen van-de vorige 2 ver gaderingen waren gelezen en vastgesteld, gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen tot dusverre is verricht om te komen tot een goede ijsbaan in de onmiddellijke nabij heid van het dorp, nl. bestaande uit de voor malige spuikom en een aansluitend gedeelte van de Pluimpot. Namens het bestuur sprak hij zijn erkentelijkheid uit over de beslui ten van de gemeentebesturen van Scherpe nisse en Sint-Maartensdijk, genomen na overleg met en accoordbeviriding dóór' ver schillende instanties, zoals de dienst der herverkaveling, de Prov. Waterstaat en de Prov. Planologische dienst, om aan de af gesloten Pluimpot voor een belangrijk deel 'n recreatieve bestemming te geven, hetgeen voor Scherpenisse dan neerkomt op een ijs baan. Met de feitelijke verwezenlijking zal nog wel enige tijd gemoeid zijn, hoewel van de particuliere eigenaar van het grootste deel der gronden toestemming is verkregen deze voorshands aan de ijssport dienstbaar te ma ken, terwijl onderhandelingen lopende zijn 'óver aankoop dier gronden, afgezien van andere beschikkingsmogelijkheden. ...Het bleek voorts, dat het aantal leden van ongeveer 80 is gestegen tot 170. De voorlopige, weliswaar nog kleine ijs baan kon deze winter voor het eerst worden gebruikt. Hoewel de baan uitstekend water houdend bleek, had de kwaliteit van het ijs beter kunnen zijn, hetgeen te wijten was aan het niet voldoende doorzetten van de vorst. Nadat nog van gedachten was gewisseld over de herziening der door sommigen te laag geachte contributie, ovëgi Welk jpBHT het bestuur zich nog nader zal beraden, sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering. AFSCHEID ONDERWIJZER DUIJNHOUWER Dinsdagmiddag werd onder grote belang stelling afscheid genomen van onderwijzer I. D. C. Duijnhouwer, welke gedurende ruim 34 jaar aan de openbare lagere school Verbonden was. Hierbij waren tegenwoor dig wethouders, terwijl burgemeester Bou wense door ziekte was verhinderd. Verder het voltallig schoolpersoneel en het voor malig schoolhoofd de heer A. C. Verstijnen, alsmede de Oudercommissie. Bij het binnen komen werd dhr. Duijnhouwer al door de kinderen toegezongen. Verder werd het woord gevoerd door de wnd. burgemeester weth. van der Jagt, door de voorzitter der Oudercommissie, door het Hoofd der School mevr. v. d. Slikke-Minderhoud en door de heer A. C. Verstijnen. De kinderen uit de hoogste klas zongen om beurten een couplet uit „meesters le venslied", waaraan tenslotte de wens was vastgekoppeld, dat het hem en zijn' familie wel zou mogen gaan in hun nieuwe woon plaats. Ook aan de nodige cadeaux .ont brak het niet, zodat het voor de familie Duijnhouwer een wel zeer gedenkwaardige middag is geworden. EINDLES BEMESTINGSLEER In hotel Sturris werd de laatste les be mestingsleer gegeven en het diploma aan 20 cursisten uitgereikt. Daarbij was een af vaardiging van het ZLM bestuur aanwezig. Na een uiteenzetting door de docent Bu- waldo werden enkele films vertoond over de landbouw in Amerika. NIEUWE WINKELS Zaterdagmorgen werd in de Langestraat de nieuwe zaak van de heer Jac. Elenbaas officieel geopend. Burgemeester van Doorn feliciteerde de eigenaar en wenste de fa milie een goede verkoop toe in hun fraai vernieuwd bedrijf. De straat zelf is er aan trekkelijker door geworden. Er waren tal van bloemstukken, die tot verhoging van de sfeer bijdroegen. Waar er voor de kopers nog een extraatje te halen viel, was het de openingsdag wel bijzonder druk. Enkele dagen daarvoor was ook reeds een winkel geopend, nl. de zuivelwinkel van de heer H. M. M. Uyl, voorheen een slagers- bedrijf en laatstelijk bewoond door dhr. v. d. Ent. Ook daar was de belangstelling en het aantal bloemstukken groot en gaf de burgemeester blijk van zijn belangstelling. Alles bij elkaar een verbetering van de Poortvlietse middenstandswinkels. AFBRAAK In de Molenstraat is men fluks bezig met de afbraak van een oude boerderij, aange kocht door de firma Potter. Naar we ver nemen wordt op dezelfde plaats een meu belexpositieruimte gebouwd. Ook daar zal het dus weer een verbetering worden. VERGADERING MANNENVERENIGING In de consistoriekamer hield de M.V. „Soli Deo Gloria" haar jaarvergadering onder leiding van de heer W. Quist. Het openingswoord werd na schriftlezing en ge bed gesproken naar aanleiding van ps. 103.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 2