WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Grote belangstelling voor tentoonstelling „Dit maakt Tholen" Ik zag, wat Tholen maakt. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Niet wachten, maar gezamenlijk problemen aanvatten. 15e jaargang No. 14 27 februari 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen „Deze originele aanpak van de thoolse problemen, verdient de grootste waardering", zo concludeerde de directeur- generaal voor de middenstand en het toerisme, mr M. H. S. van Oers vorige week donderdag in de thoolse veilinghal, toen daar in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de tentoonstelling „Dit Maakt Tholen" officieel werd geopend. „Ik ben van mening", zo verklaarde de wnd. commissaris der koningin in Zeeland, de heer M. J. van Poelje, dat het eiland Tholen bepaaldelijk tot de gebieden behoort, waarop de mogelijkheden, uitgestippeld in de laatste industrialisatie nota, van toepassing kunnen worden gebracht. Met beide uitspraken van deze prominente figuren van rijks- en provinciale Overheid werd de streek vorige week in de belangstelling geplaatst, dank zij grote aktiviteit van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen, dank zij ook de grote medewerking van de klein-industriëlen op het eiland en dank zij de interesse, die voor deze thoolse presentatie werd getoond door binnen- en buitenlandse instanties. Wèl gunstig gelegen Het grote aantal genodigden (zie het kaderstukje) werd ongeveer half twaalf op de laatste van de 20daagse mistige periode in ons land, op donderdag 19 februari 1959, in het fraaie stadhuis van Tholen ontvangen, waar burgemeester mr. A. J, van der Hoeven het begroetingswoord sprak. In het algemeen geniet onze streek weinig belangstelling van boven de Moerdijk, zo begon de burgemeester. Slechts de ramp van 1953 vermocht daar enige tijd verandering in te brengen. En men heeft toen blijkbaar de indruk gekregen, dat het bewoond wordt door de meeste konservatieve bevolkings groep van ons land." Dit vermoeden grond de de burgemeester op het feit, dat door het Deltaplan naast de beveiliging in de eerste plaats, vrijwel elk daarin voor komend gebied wordt opengelegd door dam men en goede wegen. Alleen het eiland Tholen heeft men buiten beschouwing ge laten en zelfs de met weinig kosten aan te leggen dam Yerseke-Gorishoek niet in de secundaire werken opgenomen. En dit zou niet alleen een prachtige ontsluiting geven voor Tholen naar de rest van Zeeland, maar omgekeerd ook voor Zuid-Beveland en het overig deel van de provincie van grote be tekenis zijn. Het is dan ook een goede gedachte ge weest van de Commissie Werkgelegenheid eiland Tholen om zelf de hand aan de ploeg te slaan. En deze commissie heeft zich grote moeite en inspanning getroost om door mid del van de hedenmiddag te openen tentoon stelling te laten zien, wat op Tholen wordt gedaan en wat de streek vermag. Een streek die bepaald niet ongunstig is gelegen, om ringt door het water, met enkele kilometers verder een spoorwegverbinding, met in- wonars die van aanpakken weten. De bur gemeester wenste tenslotte de genodigden een prettige dag toe in de stad en hoopte dat allen met de beste herinneringen aan Tholen en zijn bewoners huiswaarts zouden keren. Een volk dat leeft Na de voornoemde ontvangst in het thoolse stadhuis werd door de genodigden in hotel „Zeeland" de maaltijd gebruikt, waarbij de voorzitter van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen, burge meester W. J. van Doorn van Poortvliet eveneens een kort welkomstwoord sprak. Hierna ging het gezelschap naar de nieuwe thoolse veiling, waar als eerste burgemeester van Doorn het woord voerde. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst en dat de middenstandsbedrijven op Tholen leven, hopen wij hedenmiddag en morgen te kunnen tonen," zo begon bur gemeester van Doorn zijn toespraak in de thoolse veiling. „Het is de hier aanwezigen zeker bekend, dat wij op Tholen zorgen hebben over de huidige en nog meer over de komende werkgelegenheidsmogelijkheden. Die zorgen hebben wij niet alleen. We mo gen het er evenwel niet bij laten ons aan andersmans zorgen te spiegelen, maar heb ben de dure plicht zelf de schouders er onder te zetten. En daarom ook werkt de sedert vorig jaar ingestelde commissie ge meenschappelijk voor de streek, een nood zakelijk iets. Niet meer gesplitst, niet af- zonderlijk, hetzij als gemeente, als midden- stander, als werkgever of als werknemer, nee tesamen als streek één gevoelen en samenwerken. Daartoe zal de commissie een ruime blik nodig hebben. Niet inslapen om dat we vergeten of geisoleerd zouden zijn. Maar het kompas instellen op de verdere toekomst tot zelfs van het nieuwe Delta gebied. Daarbij verhelen we niet, dat hierbij de onontbeerlijke steun van plaatselijk, pro vinciale en rijksoverheid nodig is. Naast het instellen op een verdere toe komst, zullen we het heden vooral niet uit het oog mogen verliezen. Het is nodig te handelen naar de toekomst van vandaag en morgen. We beschikken nu over een moderne goed geoutilleerde technische school, een streekschool van de eerste orde, waarin de jeugd een vak wordt geleerd, een basis voor de toekomst van vakbekwame ambachtslieden. En onze jongelui willen. Daarom dringt ons de vraag temeer: is er vooruitzicht voor deze jongens. Ons ant woord moet op dit ogenblik: neen zijn. We hopen wel op nieuwe industriën, doen er ook ons best voor, maar hebben ze (nog) niet. Bij de vele straks jeugdige gediplomeer den hebben we talrijke werklozen en pen delaars. Er ziin zorgen over de werkge legenheid -oï onze jongeren, onze ge zinnen, ook voor de middenstand. Om met beide benen op de grond te staan hebben we als commissie gezegd: wat is er op Tholen en kan dat worden uit gebreid. Met het bedrijfsleven rond de tafel begonnen, willen we nu laten zien wat er in Tholen is en wat Tholen kan. Laten we beginnen onze zaken economisch sterker te maken, te streven naar meer arbeidsproduktiviteit en daardoor onze jongelui een kans geven in eigen bedrijven. De eigen thoolse werknemer niet afstoten naar elders, maar in de streek produktief maken. Daarom willen we hier laten zien, dat we niet slapen, maar leven. Wanneer door deze expositie alleen maar bereikt zou worden, dat ieder bedrijf een of twee personen ieder jaar kon opnemen, dan is dat nog een betekenend aantal. Hierna deed de heer van Doorn een be roep op de deskundigen om de commissie en de streek in haar geheel met adviezen te willen bijstaan. „Wij zullen aan de andere kant als streek een eensgelijk gelaat moeten laten zien en niet moeten blijven vast klampen aan individuele belangentjes en ge vormde tradities." Hij was inzonderheid de rijksmiddenstands- consulent, de heer A. Korstanje en dr. H. v. de Laar van Economische Zaken erkente lijk voor hun energie en toewijding, waarvan hij eerstgenoemde de motor van dit initiatief noemde. Een kerngezonde gedachte De directeur-generaal voor de midden stand en het toerisme, mr van Oers ver klaarde zich verheugd deze tentoonstelling te mogen openen. De werkgelegenheid op het eiland Tholen noopt tot het zoeken van expansie en daarom hebben wij bij zonder graag aan Uw verzoek willen vol doen. En dat niet alleen vanwege deze belangrijke expositie, maar zeker ook om het daartoe genomen initiatief op zichzelf. De streek zal het hierbij niet kunnen laten, maar zal gezamenlijk de plannen moeten uitwerken. Reeds nu neemt de rijksover heid evenwel met grote interesse kennis van Uw streven. Men kan het niet laten bij het stellen van de problematiek alleen, waarna mr van Oers even stilstond bij de grote pendel uit de streek naar Rotterdam en West Brabant. En die pendel staat door het werken elders in feite buiten de gemeenschap. Voor de detailhandel vloeien inkomsten weg en de dorpsgemeenschap ondervindt er alles bij elkaar ernstige nadelen van, met name ook de middenstand. De vraag is nu hoe daaraan een halt toe te roepen. Mr van Oers achtte het gelukkig dat hiertoe een samenwerking is gegroeid, die in de Commissie haar vorm heeft ge kregen. Een aanpak die grote waardering verdient. Het is niet eenvoudig industrie van elders aan te trekken, dat is het ook op Tholen niet. En daarom is het een goed uitgangspunt te trachten de eigen kleine industrie tot een grotere capaciteit te brengen. Dat is, aldus mr van Oers, een kerngezonde gedachte. Immers de bestaande kleine bedrijven in de streek weten rekening te houden met de omstandigheden en de sfeer op Tholen. Zeker, er zal veel moeten gebeuren om dit te realiseren. Daarom is het voorlichtings- werk, zoals van ETI, Rijksmiddenstand- consulent, economische voorlichtingsdienst, enz. van groot belang. Men kan zich daar Dc brug over de Eendracht Bij het overhandigen van het rapport „Problemen van de werkgelegenheid op het eiland Tholen" aan de wnd. com missaris der koningin in Zeeland, wees de voorzitter der Commissie werkgelegen heid eiland Tholen er op, dat het rapport slechts beoogt een middel te zijn tot verdere activering der bevolking op het eiland. Dit is het hoofddoel. De bevol king zelf is hierbij aan het woord. Daartoe werden een aantal hearings gehouden, samengesteld uit alle lagen der bevolking, zowel landbouwers, midden standers, ambachtslieden, werknemers, werkgevers, organisaties, ja ook de vrouwenverenigingen. Naast de stem van de bevolking treft men in het rapport statistieken aan met betrekking tot de economische structuur van het eiland, stemmen uit de literatuur, een globaal schema over werkgelegenheidspolitiek en een opsomming van de mogelijkheden voor de zorg voor werkverruiming op Tholen. Met het overhandigen vroeg spreker aandacht bij de Centrale en Provinciale Overheden voor de geleverde beschouwingen. De Commissie houdt daarbij in ge dachten, dat bij vroegere gelegenheden, toen men lange tijd voor haar bestaan heeft aangedrongen om bepaalde plaatsen als ontwikkelingskern aangewezen te krij gen, het niet te verwachten onthaal von- de, mede omdat blijkbaar de belangen van het eiland niet eendrachtig kenbaar werden gemaakt. Er is een brug over de Eendracht. Dit rapport wil van de eendracht een brug maken over de moeilijkheden heen naar het land der mogelijkheden, aldus bur gemeester van Doorn. alisatienota van toepassing kunnen wor den gebracht. Daarom ook hoopte spreker, dat de minister van Economische Zaken het advies van het provinciaal college in ernstige overweging zal willen nemen. Zolang deze industrievestiging zich niet heeft geëffectueerd mag niet dadeloos wor den afgewacht. Er dienen maatregelen ter overbrugging van deze periode te worden genomen. Cultuurtechnische werken zijn daartoe bijna niet meer voorradig. De rege ring mag gevraagd worden gelden beschik baar te stellen voor uitvoering van de zgn. dure werken. Op de gemeentebesturen mag een beroep gedaan worden hun plannen gereed te hebben op het moment dat de gelden beschikbaar komen. Met elkaar, ge meentebesturen en deskundigen, provinciaal bestuur en provinciale organen, eendrachtig en loyaal samenwerken. Het door de streek hierbij zelf genomen initiatief kan alleen maar worden toegejuicht. En dan te meer zullen provincie en provinciale organen tot steun bereid zijn. Moge ik U allen verder veel succes toewensen, zo besloot de wnd. commissaris de heer M. J. van Poelje zijn toespraak. Hierna werd door de genodigden een De redactie legt U deze week voort Goede belangstelling voor „Dit Maakt Tholen" Aanvaring bij Keeten voor de Kantonrechter Harde noten gekraakt in St. Filipslandse raad Politieke toespitsing Beschouwing van Eerste Kamerlid Het houdt niet op met vergaderingen Schoolbezoek aan Beroepententoonstelling Waar wordt oprecht respect, voor andermans overtuiging gevonden rondgang langs de stands gemaakt en. onder hield de directeur generaal zowel als de wnd. commissaris zich enige tijd met vrijwel elke exposant op deze boven verwachting geslaagde tentoonstelling. „Dit Maakt Tholen", geslaagd vanwege de grote belangstelling van officiële zijde, geslaagd vanwege het groot aantal aan wezige deskundigen der voorlichtingsdiensten geslaagd ook zeker vanwege het feit, dat de exposanten hun beste beentje hebben voorgezet. oriënteren omtrent de mogelijk- en moelijk- heden. De uitstekende geest van samenwerking en collegialiteit op dit eiland waardoor o.a. de zeven gemeenten zonder één stem tegen gelden beschikbaar stelden aan de commissie, dit samengaan kan niet anders dan de beste krachten stimuleren tot vooruitgang op Tholen en ook de Rijks overheid aansporen tot medewerking. Mr van Oers meende dat het onjuist is nog te denken, dat men in Den Haag de streek Tholen niet zou kennen. Dat is o.a. vorig jaar toch wel duidelijk geworden toen de Directeur Generaal voor de Middenstand bij zijn bezoek aan Zeeland eerst naar Tholen kwam. Het doel van de expositie: verhoging van de export, is volgens spreker zeker te verwezenlijken. Daartoe zullen de niet grote bedrijven wel moeten denken aan het vormen van exportcombinaties. Nogmaals, wanneer het spreekwoord zegt „onbekend maakt onbemind" is het bijzonder nuttig dat men zich door middel van dit gebeuren in het licht plaats en dat de commissie ook rèkening houdt met wat in de naburige provincie de gedachten bezig houdt. Mr. van Oers eindigde met de wens dat met deze expositie het beoogde resultaat bereikt zou worden. Op straffe van verlies van 3000 inwoners Nadat burgemeester van Doorn een woord van dank namens de gehele streek had ge richt tot mr. van Oers, bood hij het rapport van de commissie aan de wnd. commissaris der koninging de heer van Poelje aan. Daar bij dankte hij inzonderheid drs. Meinesz voor de samenstelling. Hierna verkreeg de heer van Poelje het woord, die begon met er op te wijzen, dat iedere bijdrage tot oplossing van het pro bleem der werkgelegenheid bijzonder wordt toegejuicht, ook door het provinciaal bestuur. In het bijzonder dwingt de situatie in deze streek tot samenwerking, wanneer men o.a. nagaat dat het werkloosheidspercentage rond de 12% ligt plus de uitgaande pendel. Dan mag men spreken van een noodsituatie. Een situatie die overigens niet plotseling is ont staan en plotseling accuut is geworden. Reeds in september 1952 werd de ontwikke lingscommissie Tholen geinstalleerd en in juli 1953 kwam een rapport uit, waarin enkele wensen kenbaar werden gemaakt: o.a. het bouwen van een technische school, dichting Pluimpot, wegenaanleg, gemeente lijke herindeling. Deze wensen zijn reeds tot stand gekomen, behoudens dan de laatste, wat maar een enkeling zal spijten. Er was nog een wens, die nog steeds niet is vervuld: het aanwijzen van een ontwikkelingskern in deze streek. In de komende 6 a 8 jaar zullen er in deze streek ongeveer 500 arbeidsplaatsen gecreërd moeten worden op straffe van een verlies van meer dan 3000 inwoners. Alleen door het aantrekken van industrie zal deze opgave kunnen worden vol bracht. Die vestiging zal aantrekkelijk dienen te worden gemaakt door het ver lenen van faciliteiten, aldus dhr. van Poelje, die verklaarde van mening te zijn, dat het eiland Tholen bepaaldelijk tot de gebieden behoort waarop de mogelijkhe- I den, uitgestippeld in de laatste industri Wie weet dat niet, die er geboren en getogen is IkIk ben er geboren en ben bezig er te „togen", maar ik wist het niet. Ik wist lang niet alles wat Tholen maakt. Dat dacht ik wel. Ik dacht wel alles te weten. Ik zie het menigmaal voor ogen. De landbouwers, die de aardappelen, de uien, de suikerbieten, de zilveruien oogsten. De vissers, de bot, de mosselen, de oesters. Ik mag er dan niet altijd bij stil staan. Maar dit wist ik toch. Ik dacht dat dit zo ongeveer ook alles was. En dan was het helemaal niet minderwaardig. Een internationaal bekend staande aardappel, een ui die geprezen wordt om z'n daaraan bestede zorg, een oester, een mossel het maakt zelf reclame voor Tholen. Maar daarmee wist ik heus alles niet. En dit zal ieder hebben erkend, met mij, die de tentoonstelling bezocht: „Dat maakt Tholen" En nu er de eerste dag op die tentoon stelling enkele tientallen officiële personen zijn geweest die het natuurlijk helemaal niet wisten, nu er de tweede dag afnemers van die thoolse exposanten waren, die er maar enigszins mee op de hoogte waren, nu er ten slotte zaterdag jl. nog eens 500 streekbe- woners zijn geweest, die net als ik ook dachten, dat ze het wisten, nu die 500 in woners bij elke volgende stand verwonderd waren, omdat ze weer industriële produkten zagen, waarvan ze helemaal niet wisten, dat die op Tholen zelf werden gemaakt, nu ben ik ook niet zo beschaamd meer, dat ik het ook niet wist, nu geeft het me zelfs vrijheid om er toch maar eens over te ver tellen aan de nog talrijke andere streekbe- woners, die deze tentoonstelling niet zagen en het daarom nu nóg niet weten. U en ik wisten wel wat af van de bloem bollenteelt en dat dit vooral rond Stavenisse intensief wordt beoefend, maar zelden komt men in de gelegenheid de gepelde bollen te zien in een verscheidenheid als in de eerste stand op de tentoonstelling, een stand, die verfraaid was met snijbloemen, een sieraad en zeldzaamheid in februari. En U en ik wisten dat er in Poortvliet een banketfabriek bestond, die tussen haakjes in enkele jaren van 6 tot 30 werknemers uitbreidde en die nu ook exporteert. En wie had er nu ge dacht, dat beschuit nog een artikel zou zijn, dat eveneens geëxporteerd kan worden in een zodanige hoeveelheid dat de exposant daar slechts het initiatief heeft te nemen om tot een behoorlijke uitbreiding te kunnen overgaan. Men wist zo terloops dat er in Tholen een fabriekje bestond van parfumeriën en cosmetica. In de stand op de tentoonstelling zag men pas, wat dit zoal inhield. Gezuurde mossels, ja daarvan waren we op de hoogte, maar ze zo geëxposeerd te zien als in twee stands van verschillende thoolse producen ten, maakt je als inwoner toch trots op deze vooral door het buitenland gevraagde lekkernij. En in het buitenland vraagt men dan vooral naar de thoolse mossel. We wisten ook nog wel, dat Tholen een beton- fabriek rijk is, die een solide naam heeft. Op de stand kon men zien, wat de moderne tijd in deze vraagt en de exposant zal de mogelijkheid van opheffing der bestedings beperking aangrijpen om tot uitbreiding over te gaan. Het „banket der zee" is inmiddels ook geproefd door mr van Oers en de heer van Poelje, die elk een vaatje oesters kregen aangeboden. En die zullen bevestigen dat het thools produkt in niets onderdoet voor die in de plaats met op dit gebied misschien de grootste naam. Misschien wist U dit alles, evenals ik. Ook dat er in Sint-Maartensdijk een be langrijke zouterij is van de zilver- en parel uien, die in grote vaten en in kleine monster potjes keurig op de tentoonstelling waren geëxposeerd. Maar niet bekend of bij velen heel wat minder is toch, dat er twee grotere middenstandsbedrijven bestaan op ons eiland die aan machinale houtbewerking doen, waarvan de een vooral de trappen, kozijnen, enz. toonde tot in miniatuur toe en de ander wel een bijzonder mooie gelegenheid had om kerkbanken en kerkdeuren aan vele belang stellende bezoekers te tonen, nu die als aan nemer van de Hervormde Kerk te Sint- Annaland dat zelf allemaal in eigen werk plaats gereedmaakt, waar men de pracht banken en deuren dan ook vol bewondering kon bezichtigen. Van het costuumatelier te Sint-Maartensdijk werd al eerder iets ver nomen, Ook op deze tentoonstelling was de kerncollectie van eigen fabrikaat, hetgeen zelfs op ruime schaal naar buiten de streek wordt afgezet, te zien. Een machinale brei- inrichting uit Sint-Annaland toonde de nieuwste a.s. wintercollectie op het gebied van dames- heren- en sporttruien. Een Sint- Annalandse smederij bleek zich inzonderheid te hebben toegelegd op draad-, tap en las- einden, eenzelfde bedrijf uit Poortvliet bleek specialiteit te zijn in de fabricage van krom- tandeggen, een andér uit Poortvliet demon streerde een 2 wielige landbouw-kipwagen, en mech. zakkenheffer, de scheepstuurin- richtingen, frictie-koppelingen, verlichtings ornamenten, hydraulische werktuigen van een thoolse fabrikant was bijzonder inte ressant. En wie wist nu, dat het Zuid Ne derlands Automaten-bedrijf met levering van de mooiste jukeboxen een thoolse bedrijf was met een op deze tentoonstelling wel bij zonder dure stand. Een smederij ook uit Tholen van scheepskorren, roeffels, enz., nog eens op het eind van de rondgang een stand van banketartikelen, nu van de nieuwe fabrikant voor Tholen, die zijn bedrijf van St. Filipsland naar daar overplaatst. Ik wist niet, dat een Poortvliets bedrijf zich naast carosserie specialiseert op de fabricage van tractor-cabines. En om te besluiten ik wist niet eens, dat de in Tholen gemaakte platbodem- en ronde jach ten bijkans wereldvermaardheid hebben, als men weet, dat zelfs maarschalk Tito een jacht bezit van de thoolse scheepswerf even als een Franse eerste minister. Ik heb dit lang niet alles geweten. En nu is het wel zo, dat al die bedrijven nog lang geen 30, 20 of zelfs 10 werknemers hebben, dat het voor het merendeels dus nauwelijks grote ambachtsbedrijven zijn, maar dat ze er zijn houdt tegelijk de mo gelijkheid in, dat ze kunnen uitbreiden, wan neer de weg tot afzet geëffend wordt. En juist dat was het doel van de tentoonstelling „Dit Maakt Tholen". En wanneer U ten slotte toch even beniewd bent als ik, wie zich daar nu eigenlijk als exposant vertoon den, dan kunt U dat hieronder lezen, voor zover het nog niet duidelijk was uit boven staande beschouwing. THOLEN 1. H. Dijkslag, betonartikelen. 2. Zuid Ne derlands Automatenbedrijf, Jukeboxen en amusementsartikelen. 3. S. Kleinkramer, par fumeriën en cosmetica. 4. M. C. Deurloo, beschuit. 5. S. van Duivendijk, diverse mo dellen platbodem- en ronde jachten. 6. S. C. Ph. M. Keune, plastic-artikelen voor het inrichten van kapsalons. 7. M. M. Oerle- mans, scheepsstuurinrichtingen, fractie-kop pelingen, verlichtingsornamenten, hydrauli sche werktuigen. 8. N.V. Zeeuwse Oester Mij. „Bona Fides", oesters. 9. C. Schot, ge zuurde mossels. 21. Nevenbureau van het Gew. Arb. Bur. Zierikzee, aanschouwelijke voorstelling van de arbeidsreserves. 26. B. W. van Dijk, smederij, scheepskorren, roef fels met toebehoren, enz. 28. J. C. de Waal, St. Filipsland, banketartikelen. POORTVLIET 10. Nieuwkerk's Banketfabriek, banket. 11. J. Elenbaas, tractor-cabine. 12. D. Mullié, kromtandeggen, weide- en bouwslepen, kooi- wielen. SCHERPENISSE 13. Coöp. Groenvoederdrogerij, kunstma tig gedroogde producten vervaardigd uit groenvoedergewassen. 14. Fa. A. Duine Zn., bandenwagen, tractorbar, diverse land bouwwerktuigen. SINT-MAARTENSDIJK 15. G. H. Polderman, vaten zilver- en pareluien voor export met monsters. 16. P. W. Priem, S. M. Costuums, enz. 17. A. Muller, mach. houtbewerking, kerkbanken, deuren, enz. 18. Fa. A. J. Rijnberg Zonen, mach. houtbewerking, trappen, kozijnen, enz. 25. Technische School voor Lager Onder wijs, diversen. STAVENISSE 22. P. van Beveren, gladiolenknollen in 9 sorteringen en verschillende bloeiende bol gewassen. SINT-ANNALAND 23. M. van Beek, draad-, tap- en las- einden. Muurplaatankers, bouten, sluitingen. 24. Iz. Vroegop, mach. brei-inrichting, da mes- en herenpullovers, .jongens- en meisjes- sporttruien, vestjes, enz. OUD-VOSSEMEER 27. J. Gelok, smederij, 2-wielige land bouw-kipwagen, mech. zakkenheffer voor hefinr. v. tractortoolbar. WIE TEGENWOORDIG WAS BIJ DE OFFICIËLE OPENING „DIT MAAKT THOLEN" De directeur generaal voor de midden stand en het toerisme, mr H. M. S. van Oers; de wnd. commissaris der koningin in Zeeland, de heer M. J. van Poelje; de Griffier der Staten en secretaris van de commissaris der Koningin Drs Th. J. Westerhout en C. F. van der Peijl, leden van de Tweede Kamer; Mr van Os, adviseur van de regionale industrialisatie; Mr Geveke, directeur van de Econo mische voorlichtingsdienst; Drs M. C. Verburg, directeur van het ETI Zee land; Mr J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk; Mr H. R. Marius van de Ned. Duitse Kamer van Koop handel; de heer C. A. Kammeraad te Middelburg, voorzitter van de Kamer v. Kooph. v. d. Zeeuwse eil.; Drs H. van der Laar van Economische Zaken; Ver tegenwoordigers van het Verbond Ne derlandse Groothandel en van de ver eniging Nederlands Fabrikaat; Burge meesters en wethouders van de eilandge meenten; Mr C. Risseeuw van de Kon. Ned. Middenstandsbond; de heer A. Kor stanje, rijksconsulent voor de Midden stand in Zeeland; Vertegenwoordigers van de ZLM en CBTB op het eiland Tholen, van het Gewestelijk Arbeids bureau, van de Streekverbeteringscom- missie, van de landelijke, provinciale en streekpers. Bijzonder verheugend was het voor ons, dat ook aan hen die destijds hun medewerking verleenden aan de artike lenserie „Tholen en zijn toekomst", een uitnodiging voor het bijwonen van de officiële opening door de Commissaris was gezonden, waarvan we dan ook aan wezig zagen Ir M. A. Geuze van Poort vliet, lid van de Eerste Kamer, notaris W. L. Blindenbach, mevr. Laban-Wol- fensberger, mej. Paling, ds. A. Breure, burgemeester J. van den Bos van Sint- Annaland, de heer C. J. Moerland van Stavenisse en E. Ph. Nieuwkerk, de laatste drie tevens lid van de Commissie werkgelegenheid eiland Tholen. Alleen de heren W. M. Lindhout te Tholen en drs. A. H. Paape te Amsterdam de laatste vanwege de mist waren niet aanwezig. Verder de bestuursleden van de veilingvereniging „Tholen" en alle aan de hearings deelgenomen per sonen en vanzelfsprekend de leden van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen. Op de tweede dag waren meerdere vertegenwoordigers van buitenlandse Ka mers van Koophandel aanwezig en een groot aantal deskundigen, o.m. op het gebied van het financieringswezen, ex port, economie, vestiging, enz.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1