Goede nachtrust st. annaland door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten vzos "stavenisse st. maartensdijk scherpenisse poortvliet De oefening begon om half 8. Eerst om half 10 verloste het blokhoofd, dhr. J. C. Vaders, de deelnemers met het bericht „oefe ning afgelopen". Het betrof hier een z.g. verbindingsoefe ning, die ten doel heeft de verbinding met het geheel der B.B. buiten de Gemeente zo vlot mogelijk te laten lopen. BIJEENKOMST C.B.T.B. Voor de leden van de plaatselijke Afde ling van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond sprak vorige week donderdag dhr. G. J. de Jager uit Anna Jacoba Polder over enkele punten betreffende het Landbouwbeleid. Bij ziekte van voorzitter J. Aarnoudse opende dhr. C. M. Droogers de bijeenkomst met ge bed en schriftlezing, waarop hij de notulen las van de eerste jaarvergadering der afd., gehouden op 22 jan. jl. Bij een bespreking van het overheidsbe leid met betrekking tot de landbouw, komt volgens dhr. de Jager allereerst de vraag naar voren tot hoever deze bemoeiingen zich mogen uitstrekken. Het is de gerecht vaardigde wens van de landbouwers dat de regering zich grote beperkingen oplegt. Men mag zoals „De vrije boer" niet aankoersen op algehele vrijheid. In de huidige maat schappij en bij de bestaande verhoudingen is dat onmogelijk geworden. Na een kort historisch overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling rondom kostprijs en ga rantieprijzen, toonde dhr. de Jager aan dat overheidsingrijpen geboden is nu de export van de Nederlandse producten, die nog kwalitatief aan de top staan, wordt getrof fen door de maatregelen, die het buitenland ter bescherming van de eigen landbouw neemt. Genoemd werden invoerverboden, in voerrechten, hoge subsidies voor de uitvoer (Franse tarwe), contingenteringen en dum ping, Rusland zet zijn minderwaardig vlas af tegen dumpingprijzen, die veel lager lig gen dan de aldaar geldende kostprijs. Het antwoord van de Nederlandse rege ring kan geen andere zijn dan het geven van uitvoersubsidies, het stellen van ga rantieprijzen en een zekere planning van de te verbouwen producten. Spreker bestreed in dit verband de landbouwpolitiek van dhr. Vondeling, slechts subsidies te geven voor zover de producten in het binnenland kunnen worden afgezet en verklaarde zich solidair met het Landbouwschap ter zake de areaalbeperking van suikerbieten, waar toe de regeling heeft besloten. De kwa litatief en kwantitatief grote opbrengst van 1958 en het feit dat de garantieprijs 26, boven de wereldmarkt ligt, hetgeen de uit voer bemoeilijkt, vormde hier de aanleiding. Daartegenover bepleitte dhr. de Jager het vormen van een behoorlijke reserve en wees op het grote verschil in opbrengst. Een goede oogst geeft in een bepaald jaar soms dezelfde opbrengst als in een slecht jaar met een areaal, dat 20.000 ha groter is. Spreker verwachtte een uitbreiding van de teelt in de veenkoloniën en de zandgronden, waar moeilijkheden bestaan met de aard appelmoeheid en de afzet van andere pro ducten. Hij raadde de zelfstandige boer aan de teelt te beperken. Dhr. de Jager zag een goede toekomst in het nieuwe z.g. Novi-procedé voor de ver werking van vlas. Tegenover de voordelen van het verkorte productieproces staat het feit dat de nieuwe installaties enorme in vesteringen vergen. Hiervoor schijnt zich de Alg. Kunstzijde Unie te interesseren. Ten aanzien van de aardappelen komt momenteel elke boer in de verleiding de markt achteraan te poten. Nu men zo sterk van het buitenland afhankelijk is, wachte men zich van risico's. Hetzelfde geval doet zich voor met de erwt, een volkomen vrij gewas. Tenslotte merkte spreker op dat critiek op het landbouwbeleid gemakkelijk is, doch men vergete niet dat de vraagstukken, die hier liggen zeer ingewikkeld zijn. De mening van de enkele boer komt via zijn organisatie bij het Landbouwschap, samengesteld door de 3 grote organisaties, waarin de C.B.T.B. een volwaardig partner is. Het Landbouw schap brengt de belangen van argrarisch Nederland tot voor de Minister. Na een korte pauze, waarin de dames Lindhout-Klippel en Droogers-Jansen koffie serveerden, beantwoordde dhr. de Jager een flink aanta 1 ingekomen vragen. Daarbij deelde hij mede dat het C.N.V., waarin de N.C.L.B. is opgenomen, en C.B.T.B. bijeenkomen in het Convent van Chr. Soc. Organisaties. De samenwerking is daar uit stekend. In dit verband noemde spreker de verdiensten van de onlangs overleden Prof. Rip. Met dankgebed eindigde dhr. de Jager deze bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door belangstellenden uit St.-Annaland en Anna Jacoba Polder. HOE WORDT VIS KLAARGEMAAKT Aan de beantwoording van deze vraag konden de huisvrouwen maandagmiddag en -avond hun hart ophalen tijdens demonstra ties in de grote auto, die voor het gemeen tehuis geparkeerd stond. Deze voorlichting ging uit van de Bond van Plattelandsvrouwen. JAARVERGADERING GER. JEUGDVER. De beide Ger. Jeugdverenigingen, voor de ouderen onder leiding van dhr. B. G. Kegge en voor de jongeren van dhr. P. van Driel, hielden vorige week vrijdagavond in een 2-tal lokalen van de Chr. School onder grote belangstelling hun jaarvergadering. Dhr. van Driel opende de vergadering met gebed en sprak een kort welkomstwoord, waarop sekretarissen en penningmeesters hun jaarverslagen gaven. Vertegenwoordi gers van de Bergen op Zoomse Jeugdver eniging en de Kerkeraad brachten felicitaties uit. De Bijbelse inleiding, getiteld „De reis van Paulus naar Rome", werd verzorgd door een lid van de jongerenclub. Na de eerste pauze sprak Coba van Driel onder de titel „De grote dokter" over het werk van Prof. Schweitzer in Afrika. Het programma werd afgewisseld met voor drachten, samenzang, het optreden van een koortje en niet te vergeten solozang van Henk van Driel, die opnieuw bewees over een bijzonder goede stem te beschikken. Een flink gedeelte van de avond vergde de opvoering van het toneelstuk „Plicht op Liefde", spelend in de bezettingsjaren. Zo wel inhoud als spelgehalte stonden op goed peil. Na de tweede pauze werden weer enkele voordrachten gedaan en zong Henk van Driel enkele solopartijen. De avond werd besloten met een tableau onder de titel „Een vaste Burcht". Ds. Ko ning eindigde met dankgebed. VERKEERSEXAMEN Aan het op 12 dezer gehouden examen voor de veilig verkeerscursus van de Afd. alhier, welke onder leiding stond van de pl. commandant der Rijkspolitie, dhr. Nelis, werd door een 9-tal cursisten deel genomen. Voor de aanvang van het examen, dat in een lokaal der Openbare Lagere School werd afgenomen, aanving, wenste de voorz. van de Afd., dhr. P. A. W. Mees allen veel succes toe. Na afloop bleek het exa men ook werkelijk een succes te zijn, zowel voor de cursisten als voor de cursusleider, daar alle candidaten met goede cijfers slaag den. Bij monde van de voorzitter werden alle deelnemers namens de Afdeling hartelijk ge feliciteerd met het behaald resultaat. Tevens feliciteerde hij dhr. Nelis, hem dankend voor de uitstekende leiding van de cursus. Na mens de geslaagden sprak dhr. P. Leenhouts in gelijke geest, en zwaaioe dhr. Nelis lof toe voor de duidelijke uiteenzettingen, die hij tijdens zijn lessen gaf. Geslaagd zijn: A. J. Lindhoutt, Mej. N. Lindhoudt, P. Leenhouts, C. L. Niemants- verdriet, J. J. Niemantsverdriet, Anth. Quist, Adr. Bevelander, H. Jasperse en W. Tim mermans Azn. BIJEENKOMST P.v.d.A. In een openbare vergadering sprak voor de pi. afdeling van de P.v.d.A. in de zaal van dhr. Im. Rijnberg de heer C. Hoek. Hij werd verwelkomd door afdelingsvoor- ziter C. den Haan, die zich er eveneens over verheugde dat weth. Goedegebuure, hoewel hij er van overtuigd was, dat hij een ander politiek inzicht had, toch aanwezig was. Dhr. Hoek schetste allereerst de huidige politieke situatie en wees er daarbij op, dat alle politieke partijen eensgezind optrekken tegen de P.v.d.A. zij het dan dat de ene dat op mildere wijze doet dan de andere. De VVD verklaart openlijk nimmer met de P.v.d.A. samen te willen regeren. De AR doet het wat kalmer en zegt aan een chr. kabinet de voorkeur te geven, maar dit wil dan toch op hetzelfde neerkomen. Hierna besprak de heer Hoek de oorzaak van de kabinetscrisis om vervolgens de vraag te stellen, wat er 12 maart gaat gebeuren. Krijgen we weer een vooroorlogse samen stelling met Oud-Weiter-Bruins Slot-Lucas en cs of zal het volk op de ingeslagen weg voortgaan. De heer Hoek bekritiseerde de vooroorlogse kabinetten, die wel in naam christelijk waren, maar wantoestanden be vorderden in het toen „steenrijke" Neder land, waar nochtans de arbeider verkom merde. Spreker zag er in de zaal die toen met hem te St. Fuipsland werkzaam waren onder mensonwaardige omstandigheden. Hij zag de na-oorlogse politiek dan ook meer christelijk dan de vooroorlogse, al hoort men door sommige leden beweren, dat de vooroorlogse toestand beter was, maar dan alleen voor het kapitaal. Daarom te meer betreurde spreker het, zoals hij had ver nomen, dat van de Ned. Herv. kansel ter plaatse onwaarachtige politiek wordt ge voerd tegen de P.v.d.A. en hij meende zich te moeten afvragen of het niet beter was dat een predikant zich aan Gods woord hield. Wanneer men stelt dat men als lid van de herv. kerk geen lid van de P.v.d.A. mag zijn, wende men zich maar eens tot de herv. Synode. Wij zijn niet anti-christelijk, aldus spreker, integendeel, wij eerbiedigen ieders geloofsovertuiging. Na de pauze wer den nog verschillende vragen beantwoord, waarbij weth. Goedegebuure opmerkte met genoegen te hebben vernomen, dat men van de P.v.d.A. minister Zijlstra niet ongenegen is. De heer den Haan dankte de spreker voor zijn gloedvolle rede en spoorde de aanwezigen aan steeds meer leden te wer ven, juist als men de partij ter plaatse in een hoek wil dringen. De afdeling telt mo menteel 37 leden, aldus de voorzitter, die tenslotte meedeelde dat op 3 maart drs Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer en van de Prot. Chr. Werkgemeenschap nog zal komen spreken. JAARVERGADERING ZAADTELERSVERENIGING Deze werd dinsdagmiddag jl. gehouden, waarbij de heer D. Dormaar als voorzitter een bijzonder welkomstwoord richtte tot de heer Bakker van de Coöp. Zaaizaadver. „West-Friesland" en het nieuwe bestuurslid dhr. N. M. Klippel van Stavenisse. De voorzitter wees er vervolgens op, dat de vereniging 10 jaar geleden werd opgericht. Toen was het aanvankelijk de bedoeling gemeenschappelijk tuinzaden te telen, deze te verwerken en zelf te verkopen. De laatste twee factoren stuitten evenwel op grote be zwaren, waarna contact werd opgenomen met „West-Friesland" te Wijdenes. Een groep telers werd daarvan lid. Van wege de grote afstand werd hier een aparte vereniging opgericht onder de naam „Tholen en St. Filipsland" gevestigd te Sint-Anna- land. In die tijd is het zoals bij elke ver eniging wel goed, maar ook wel minder goed gegaan, maar altijd maakten we voor een goed produkt de hoogste prijs. Werden vroeger ook hier de prijzen van de zaden bepaald door de contracterende firma's, nu telt de prijs van „West Friesland" mee en ligt vaak hoger, wat ook niet ongunstig werkt voor degenen die op contract telen. En toch blijft men buiten onze vereniging staan, wat wel te betreuren is. Toch groeit de vereniging langzaam, ondanks het verlies van een groep telers te St. Filipsland. Er is in elk geval een vaste kern goede telers, waarmee met vertrouwen de volgende jaren tegemoet gezien mogen worden. Het afgelo pen jaar was niet slecht, al hebben we steeds met meer concurrentie van over de grenzen te maken. Jaarverslagen worden hierna voorgelezen door secretaris I. Geluk en M. Ligtendag, terwijl dhr. D. Dormaar met algemene stem men als bestuurslid wordt herkozen. Hierna is het woord aan dhr. K. Bakker, die spreekt over de bonenteelt in het buitenland. Daarna waarschuwt hij de te betelen grond te laten onderzoeken op aaltjes, terwijl hij het van groot belang acht de uitjes te laten voordrogen en te sorteren. Na deze voor de leden interessante causerie sluit dhr. Dormaar de bijeenkomst. IJSVERMAAK Ondanks een niet te beste baan heeft de Sint-Annalandse ijsclub er een prettige schaatsweek opzitten. De belangstelling was wel het grootst op de zaterdagmiddag, toen ruim 1000 liefhebbers en kijkers het in dichte mist gehulde terrein bevolkten. Druk werden de aangeboden consumpties, waar onder zelfs soep aan de man gebracht. Die middag waren er ook wedstrijden, al was het zicht bijzonder slecht en de baan ook niet in goede conditie, temeer ook door het grote aantal schaatsers. Bij ringsteken voor da mes kreeg Janny Sandee de 1ste prijs, no. 2 was voor Iza v. d. Boogaart, 3 Janny Keur, 4 Tineke Elenbaas, 5 Nel Kloet. I Bij de 5 groepen hardrijden heren plaat sten zich in de finale de hierna genoemde leden, die in het laatste duel als volgt wer den gerangschikt: 1 A. Fase Wzn, 2 M. v. d. Jagt, 3 Jacob Moerland, 4 Jan de Leeuw, 5 A. van Driel. De winnaars werden per microfoon be kendgemaakt, terwijl ter afwisseling via de plaatjes werden gedraaid. Om kwart over 10 werd zaterdagavond de verlichte ijsbaan gesloten, waarmee tegelijk een eind aan het schaatsseizoen 1958-1959 was gekomen. Donderdag daaraanvoorafgaande, toen de schooljeugd ijsvrij had, werden wedstrijden voor de jeugd georganiseerd, waarvan de uitslag als volgt was Hardrijden: jongens klasse 1, 2, 3 lste prijs Wim Fase, 2 Theo Fase, 3 Ko Heijboer (12 deelnemers). Hardrijden meisjes: klasse 1, 2, 3: 1 Beppie Sturris, 2 Nelly v. Popering. 3. Adri Gunter, (deeln. 12). Jongens klasse 4 en 5: verkleden: 1. Han Moerland, 2. Adri Bruijnzeel, 3. Piet Moerland, (aant. deeln. 19). Meisjes klasse 4 en 5: vlaggetjes zetten 1. Maaike Elenbaas, 2 To Hartog, 3. Truus v. d. Jagt, (aantal deeln. 23). Jongens klasse 6, 7 en 8, hardrijden 1. Han Fase, 2. Piet Mosselman, 3. Huub v. Dijke (aantal deeln. 18). Meisjes klasse 6, 7 en 8, was ophangen: 1. Janny Sandree, 2 Fransina van Luijk, 3. Adri Quistaantal deeln. 11). Tot dirigent van het chr. gemengd zang koor „V.Z.O.S." werd de heer J. C. Geluk uit Sint-Maartensdijk benoemd. Een tiental nieuwe leden traden toe. Het koor houdt hedenavond z'n jaarlijkse uitvoering. OUDERAVOND O. L. SCHOOL Ieder jaar weer valt een toenemende be langstelling waar te nemen voor de door de Oudercommissie van de openbare lagere school te houden ouderavond. Zo dicht mo gelijk opeen wist men de ouders en andere genodigden nog in één lokaal te houden, maar ook voor een bijeenkomst als deze is de bouw van het Dorpshuis gewenst, al zit men bij een ouderavond ook steeds met be zichtiging van het werk der leerlingen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Abr. J. Scherpenisse opende de bijeen komst met een bijzonder welkomstwoord tot oud-burgemeester F. M. Boogaard, weth. G. Goedegebuure (bij verhindering van bur gemeester van den Bos), enkele raadsleden vml. leden van de oudercommissie en ook die ouders, welke voor de eerste maal de Ouderavond bezoeken, nu ze dit jaar nog een kind hopen in te schrijven. De voor- zittter meende dat door die ouders de eerste band met de school op deze avond werd gelegd en hoopte dat ze zich onmiddellijk „thuis" zouden gevoelen. Dhr. Scherpenisse verheugde zich er over dat de school voor wat de leerkrachten be treft ook in 1958 compleet was, dank zij vooral ook de medewerking van mevrouw de Kuijer. Hij verzocht tenslotte alle aan dacht voor het jaarverslag en wenste, nadat hij mededeling had gedaan van het pro gramma, ieder een prettige avond. Secretaris-penningmeester L. P. Goede gebuure bracht een gedegen jaarverslag vlot ten gehore, waardoor men nog eens aan de laatste schoolreis werd herinnerd. De fi nanciële uitkomsten waren eveneens goed te noemen. Dank zij de belangstelling voor ouder- en filmavond, waarop steeds een goede verloting wordt gehouden, kan men de schooljeugd op hun jaarlijkse reis nog wat extra's aanbieden. Inkomsten ouder avond bedroegen in 1958 f 668.09, uitgaven 434.03, batig saldo 234,06. Schoolreis inkomsten 717.75, uitg. 846,20, met dus een tekort van 128.45, gedekt uit het overschot Ouderavond. In zijn schoolpraatje deelde de heer Boot mee, dat de baten van de Ouderavond dit jaar worden bestemd om de kinderen een gezellige middag te geven door middel van een kinderfilmprogramma op vrijdag d.a.v. Voorts dat er een wijziging komt in de vakantieregeling, die ter plaatse nog steeds zo was: 3 weken zomervakantie en 2 weken zgn. landbouwverlof nadat tussen deze vrije- nog 3 schoolweken lagen. De wetswijziging van 1939 laat landbouwverlof niet meer toe. Tot dusver werd dat ter plaatse weliswaar bestendigd, maar nu steeds meer leerlingen voortgezet onderwijs gaan volgen, kan dat niet meer. In overleg met het Hoofd der bijzondere school is dan ook besloten de volgende nieuwe vakantieregeling in te voeren: 4 weken zomervakantie, te begin nen de lste maandag na 21 juli en dan eind oktober nog een week herfstvakantie. Er werden door geen der ouders bezwaren gemaakt. Als lid van de oudercommissie werd de heer L. P. Goedegebuure herkozen. Hierna werd het lste deel van het filmprogramma vertoond, bestaande uit een mooie film over het Koninklijk Huis en een kleurenfilm over „Canadees Stamboek". Anderhalf uur was er vervolgens beschik baar voor het gebruik van een kopje koffie, het bezichtigen van het werk der leerlingen en voor de verloting, die met de 1000 ver kochte loten wel een bijzonder succes werd. Tijdens het bezichtigen van het werk der leerlingen had men ruimschoots gelegenheid met de onderwijzer (es) te overleggen en van grote bewondering voor de handwerken blijk te geven. De hoofdfilm „Sissi, de roman van een prinses" vergde bijna 2 uur. Het verhaal op zich betekende heel weinig, was ternauwer nood historisch, maar daaraan heeft deze film ook niet zijn naam te danken. De oor zaak daarvan is de hoofdrolspeelster, de jeugdige, bekende en vooral door de jonge ren bewonderde Romy Schneider. Vandaar ook dat de tweede avond, voor de oud leerlingen, een ongekend aantal belangstel lenden opleverde. Aan het einde van de ouderavond werd namens het gemeentebestuur nog het woord gevoerd door weth. Goedegebuure, die zich verheugde over de voltalligheid van het personeel op deze school in tegenstelling met de nood die er overigens in den lande en vooral in Zeeland is. Voorzitter Scherpe nisse dankte tenslotte alle medewerkers en belangstellenden en hoopte dat de school opnieuw een gunstig jaar tegemoet gaat. DE HEER H. KIKKERT SPRAK VOOR C.H.U.-KRING Voor de Statenkring Tholen en Sint- Filipsland sprak dinsdagavond in het Her vormd Verenigingsgebouw de Weled. Gestr. Heer H. Kikkert, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal. De voorzitter, de heer J. van de Velde opende deze door ongeveer 70 personen bezochte avond met schrift lezing en Gebed en heette in het bijzonder de spreker van deze avond hartelijk welkom, die hij meteen het woord gaf. De heer Kikkert begon zijn toespraak met in herinnering te brengen het ontstaan van de kabinetscrisis. Minister Hofstra wilde een tijdelijke belastingverhoging voor 2 jaar. Het ging hier om een bedrag van 450 miljoen. Hierdoor kwam er een toespitsing tussen de Kamer en de Regering. Dr. Drees stelde het voor om deze te aanvaarden of anders weg te gaan. Spreker bracht de oprichting van de P.v.d.A. in 1945 in herinnering, waarin ook de diverse geledingen zijn. Prin cipieel is alleen Gods Woord in staat, om de tegenstellingen te overwinnen. De C.H.II. stelt voor, om de verzoeningsbasis op grond van de Bijbel tot stand te brengen door een goede Christelijke politiek te voeren. De C.H.U. is bereid tot samenwerking met andere diverse Christelijke partijen, met be houd van het beginselprogram. De Heer Kikkert besprak voorts de mogelijkheid van de samenstelling van het nieuwe kabinet, waarbij de C.H.U. zal streven naar o.a. be lastingverlaging voor ongehuwden, het be vorderen van cultuurtechnische werken, het aantrekken van industrie, het afschaffen van de gemeentenclassificatie, het bevor deren van de scholenbouw, het bevorderen van de woningbouw e.d. Ook heeft de C.H.U. oog voor een werkelijk sociaal be wind, waarbij tevens getracht zal worden de belastingen te verlagen en de werkge legenheid te verhogen. De C.H.LI. zal stre ven om ook in de politiek het gebod, God lief te hebben en de naaste als onszelf te handhaven. Nadat deze toespraak met grote aandacht was aangehoord, werden na een korte pauze, door een aantal aanwezigen enkele vragen gesteld, die door de heer Kikkert op be vredigende wijze werden beantwoord. Hier na dankte de heer Van de Velde de geachte spreker voor zijn betoog en ging de heer Kikkert voor in dankgebed. HUISSLACHTING Ter gemeentesecretarie werden in de maand januari 1959 uitgereikt41 vergun ningen voor huisslachting. VERGADERING GLADIOLENTELERS In hotel P. Hendrikse kwam de gladiolen- telersvereniging bijeen onder voorzitterschap van de heer N. M. Klippel. Hij heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de heer Spruit die deze avond zou spreken over de aarbeiteelt. We zijn er altijd voor te vinden om de arbeidsgelegenheid te vergroten, opdat onze inkomsten vermeerderen. Uit het verslag van de penningmeester bleek er per 1 Jan. 1959 nog een batig saldo in kas van 42.90. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen. Toen de huishoudelijke zaken waren af gedaan begon de heer Spruit zijn praatje over de aardbeiteelt. Mocht ik soms het woord gladiolen ge bruiken in plaats van aardbeien neemt U me dat s.v.p. niet kwalijk. Er was per 1 jan. 1959 een wijziging gekomen in de teeltvergunning en erken ningen. Eerst moet men erkend zijn voor een vergunning. Zo is de aardbei-frambozen en bramen een vrije cultuur geworden per 1-1-59. De bessenteelt is vrij voor aangesloten met erkenning A of B. Maar waarom praten we vanavond over de aardbei. Wel, omdat verschillende mensen daarnaar hebben ge vraagd. Is een aardbeiteelt wel lonend Dat zal ze zeker zijn, omdat de verwerkende in dustrie ze gebruiken kan, want ons voed selpakket heeft sinds 1936 wel enigse wijzi ging ondergaan. Had men toen gezegd, over 20 jaar ver bouwen jullie hier gladiolen, dan had men wellicht naar het hoofd gewezen en gezegd „Man hou op, dat kan niet". Ook moet de kleine landbouwer zich meer en meer gaan toeleggen op de teelt van kleinere vruchten, die een behoorlijke prijs opleveren, want waar zal hij momenteel voldoende grond halen voor grote vruchten? Ze is er niet, dus moet hij uit de in zijn bezit zijnde gronden halen, wat er uit te halen is. Tholen zit met zijn werkgelegenheid ook voor de kleine bedrijven. Het probleem Tholen U allen welbekend en hier liggen misschien mogelijkheden. De aardbei vraagt een vrij lage investe ring. Als U begint, zou ik U aanraden neem allen dezelfde soort b.v. „Jecunda". Voor één roe hebt U nodig 70 planten tegen 3 ct per stuk is 2.10 per roe. Het eerste jaar oogst U niet. Het tweede, derde en vierde jaar kunt U oogsten, dan plant U weer nieuwe. De investeringskosten komen dus op 2.10 gedeeld door 3 70 a 80 ct per roe per jaar. De aanplant geschiedt in maart en het oogsten gebeurt eind Juni begin Juli. Ze moeten veel worden gewied en ze vragen evenals de gladiolen een gezonde grond. Neem planten, die goedgekeurd zijn en natuurlijk bijhouden met spuiten. Ook tegen wind dient U ze te beschutten, want daar houden ze niet van. U kunt wat snoeihout langs de kant zetten met wat paaltjes verstevigd. Tevens wat lang stro tussen de planten. Denkt U erom dat U zeven weken voor en zeven weken na het planten geen kunstmest strooit. Wanneer U echter van plan bent aard beien te gaan telen, doe het dan niet alleen, maar er moeten meerderen meedoen. Het transport is dan voordeliger en LI kunt 2 x per dag plukken en afvoeren. Op een vraag hoeveel de gemiddelde prijs bedroeg was het antwoord dat ze boven de één gulden opbrachten per kilo. Mocht U moeilijkheden hebben, altijd ben ik bereid U te helpen, aldus de heer Spruit. De voorzitter was de heer Spruit zeer erkentelijk voor zijn prachtige uiteenzetting De heer P. v. Beveren stelde voor toe te treden tot de Kon. Alg. Vereen, voor bloem bollencultuur waartoe reeds door 19 leden werd besloten. Wanneer dit voor elkaar komt, kan een afgevaardigde worden gezonden en heeft dus ook Stavenisse een stem in het kapittel wat betreft de vaststelling van minimum prijzen. Het was een gezellige en leerzame avond en de voorzitter dankte allen voor hun aan wezigheid en deelde verder nog mede, dat op 24 februari a.s. weer zal worden ver gaderd in hotel Moerland. NUTSAVOND Woensdagavond hield het Nut een film avond in de zaal van dhr. Steketee. Ver toond werd de bijzonder mooie Duitse film „So lange du da bist", de geschiedenis van een filmster, die een schitterende car rière afwees en daardoor zich zelf terug vond. Op 18 maart wordt de laatste Nuts- avond gehouden met een cabaret programma van Marti Verdenius. VERKEERSONGEVAL Door de gladheid slipte maandagmorgen op de Provincialeweg nabij de Tweede Dijk een autobus van busdienst Krijger, waar door deze aan de kant van de weg kwam te staan en niet verder kon. Even later herhaalde ditzelfde met een bus van de fa. Klundert uit Oud-Vossemeer, zodat deze van achteren tegen eerstgenoemde bus op botste, waarbij beide vervoermiddelen vrij ernstige schade opliepen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KRINGAVOND Dinsdagavond hield de vereniging „Schrift en Belijdenis" een kringavond. Dr. L. D. Terlaak Poot uit Amsterdam hield een le zing over het kerkelijk leven in de kop van Noord-Holland. De aftredende bestuursleden J. M. Boo- gert, J. M. Muller en L. J. Stoutjesdijk wer den herkozen. FILMAVOND De volgelvereniging „De Edelzanger", van St.-Maartensdijk en Omstreken geeft op woensdag 25 februari a.s. een filmavond in de zaal van de heer J. C. Meulstee. In hoofdzaak zullen er kleurenfilms wor den vertoond over Tropische- en Wildzang vogels en de hoofdbetsuurder van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, de heer A. van Liempt uit Breda, zal een korte lezing over deze vogels houden. De entree is vrij en er zal voor vogel liefhebbers op deze avond zeker veel te genieten zijn. ONGEVAL Rijdend over de Provinciale weg in de Middellandpolder kwam olieventer J. M. v. d. R. met zijn oliekar door mist en glad heid maandagmorgen te slippen. Door de val, die hiervan het gevolg was, werd de heer v. d. R. licht aan het hoofd gewond, terwijl de bakfiets eveneens enige averij opliep. VERGADERING KOLENBOND Verleden week had in hotel „De Gouden Leeuw" de ledenvergadering plaats van de Coöp. Brandstoffenvereniging „Algemeen Belang." In zijn welkomstwoord sprak de voorzit ter, de heer C. Priem zijn voldoening uit over de zeer goede opkomst en liet de voor naamste gebeurtenissen van het afgelopen verenigingsjaar nog eens de revue passeren. Hierbij constateerde hij o.m., dat de kwali teit van de aangevoerde kolen ditmaal zeker niet te wensen had overgelaten. Alleen de aankoop had wat moeilijkheden meegebracht en verliep niet altijd even vlot. Het aan bod van kolen is groot genoeg, alleen is het zaak deze zo goed en goedkoop mogelijk in te kopen, wat natuurlijk veel overleg en soms nog meer tijd kost. Een voorstel van de voorzitter van de Raad van Toezicht om aan de boekhoudster der vereniging, mej. Bierens, een electrisch strijkijzer ten geschenke te geven als blijk van waardering voor de door haar verrichte werkzaamheden, werd met algemene stem men goedgevonden. Uit het financiële overzicht van 't afge lopen jaar bleek, dat door verkoop brand stoffen was ontvangen 52.117.39 en voor aankoop uitgegeven 43.480. 91. Kas 1 ja nuari 1959 767.18. Daar op de balans per 1 januari 1959 een saldo van 879.94 voorkomt tegen 1188.44 per 1 januari 1958, sluit deze dus over 1958 met een nadelig slot van 308.50. In het afgelopen jaar werd de volgende hoeveel heden brandstoffen omgezet: 203.000 kg an- thraciet, 225.000 kg eierkolen, 5200 kg bri ketten en 3950 kg cokes, met een totaal dus van 437.150 kg. Het ledental was gelijk aan vorig jaar en bedraagt 472 leden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Scherpenisse, secretaris der vereniging en de heer C. Scherpenisse, lid van de Raad van Toezicht, die beiden aftredend waren, met grote meerderheid van stemmen herko zen. Na de pauze werd mededeling gedaan van- de aankoop van het pakhuis van de heer M. Kauffmann voor de prijs van 2800, inclusief kosten aankoop. Ook werd een nieuwe bascule aangeschaft voor 110, en de oude van de hand gedaan aan de heer A. N. van Hemert. In deze vergadering werd tevens het feit herdacht, dat de voorzitter, de heer C. Priem, thans 25 jaar lang zijn diensten aan de bond heeft bewezen. In verband hiermede werd voorgesteld de jubilaris als herinne ring aan de afgelopen periode een of ander geschenk aan te bieden. Niettegenstaande de goede bedoeling, die hieruit blijkt, meende de voorzitter nochtans van dit huldeblijk te moeten afzien, in plaats waarvan hij voor stelde de vergadering een extra consumptie te verstrekken. Na bij de rondvraag nog enkele huishou delijke aangelegenheden te hebben bespro ken, sloot de voorzitter met aan allen een woord van dank deze geanimeerde verga dering. VERKOPING Door notaris W. L. Blindenbach werd verleden week in hotel „De Gouden Leeuw" in het openbaar verkocht een woonhuis met schuur en erf, toebehorende aan de heer Chr. Kauffmann en staande Kortevest A 380. Koper werd de heer Mach. Oudesluijs, alhier, voor de som van 10.000, DAMMEN De uitslagen van de dinsdagavond 17 fe bruari gespeelde partijen voor de onder linge damcompetitie zijn W. J. van Houdt Johs. Quist 2-0 A. Walrecht G. Lindhout 2-0 A. C. Rozendaal L. v. Driel 0-2 H. Duine W. J. van Houdt 0-2 L. van Driel L. M. Heijboer 1-1 G. Lindhout Iz. de Graaf 1 - 1 A. C. Rozendaal W. J. de Korte 0-2 W. J. de Korte H. Duine 0 - 2 A. Walrecht J. W. van Houdt 2-0 N.C.V.B. Donderdag 12 febr. hield de Ned. Chris ten vrouwenbond haar maandelijkse verga dering. De Presidente opende de vergade ring met het zingen van Ps. 84 3 waarna zij voorging in gebed. Spreker voor deze avond was Ds. A. Breure met als onderwerp „Christelijke Vrij heid Het was een mooie en leerzame avond. Er werd ook gelegenheid gegeven tot vragen stellen waar enkele dames gebruik van maakten. De vergadering besloot met het zingen van Ps. 119: 17. en dankgebed. Er meldde zich weer 1 lid zodat de af deling nu 51 leden telt DAMMEN De uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen voor de competitie zijn C. Menheere - J. W. van Houdt 2 - 0 G. de Rijke S. J. Vermaas 0-2 A. Stoutjesdijk W. J. de Korte 1 - 1 L. van Driel Jo Franke 2-0 H. Duine Johs. Quist 0-2 L. M. Heijboer C. Menheere 0-2 H. Duine J. W. van Houdt 0-2 W. J. de Korte Johs. Quist 2-0 C. Menheere L. M. Heijboer 0-2 J. W. van Houdt Jo Franke 2-0 L. van Driel S. J. Vermaas 2-0 DE WEEGBRUG De algemene vergadering van de weeg brug vereniging „Vooruitgang" werd ge houden op 13 februari 1959. Aanwezig 42 leden. De voorzitter heet de leden welkom en zegt dat er in 1958 in totaal is gewoqen 14.243.506 kg en 78 stuks vee. Herkozen in het bestuur werden de heren P. J. Noom en Joh. van Houdt. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer Ding. Kleppe, zulks in de plaats van de heer C. v. Ast Gz„ die niet herkiesbaar was. Met algemene stemmen werd besloten om de weger de heer L. K. v. d. Werf wederom voor 1959, te herbenoemen. AFDELING Z.L.M. Op 12 februari 1959 werd de algemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Scherpenisse, der Z.L.M. Aanwezig 44 le den. Als spreker op deze avond was aan wezig Mr. H. B. Bouman, secretaris van de Grondkamer voor Zeeland, met als onder werp: pachtvraagstukken in de praktijk". Na de inleiding maakten velen der aan wezigen gebruik van het vragen stellen aan de inleider, welke alle naar tevredenheid werden beantwoord. Hierna werden nog films vertonod o.a. het Z.L.M. Filmjournaal en andere. De heer J. J. Hage werd wederom her benoemd in het bestuur. De voorzitter J. J. Hage dankte de in leiders en de leden voor hun opkomst, en meende de tolk te zijn van de leden, dat dit een zeer leerzame avond was gewest. VERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL In een lokaal v&n de chr. kleuterschool werd de jaarvergadering gehouden, welke door ds. J. Brons werd geopend. Spreker vond het prettig, dat er zo'n goede belang stelling werd getoond. De verslagen werden door secretaris en penningmeester uitge bracht. Wegens vertrek van dhr. I. D. C. Duijn- houwer werd in het bestuur M. Dijke Johz. gekozen. Ook de heer J. van Dijke had als bestuurslid bedankt in wiens plaats dhr. J. Bazen werd benoemd. De aftredende be stuursleden M. Bolier en M. Slager werden herkozen, waarmee dan het bestuur weer voltallig is. Bij de rondvraag werd besloten een ouderavond te houden. Ouderling Bolier sloot de jaarvergadering met dankzegging. VERKEERSEXAMEN Donderdag 12 februari werd in de boven zaal van het gemeentehuis het examen af genomen van 16 cursisten. 14 Van deze oudere deelnemers aan de verkeerscursus be haalden voldoende. Met het voltallig be stuur, cursusleider D. de Lange was ook adjudant Griep uit Tholen tegenwoordig. De diploma's werden de andere avond reeds uitgereikt. Daarbij hield burgemeester van Doorn een korte toespraak en sprak adju dant Griep over „politie en publiek". Een zeer interessant onderwerp, waaruit voor ieder nog veel was te leren. Er werd ook nog aan verkeers-hersengymnastiek gedaan, zodat het alles bij elkaar een prettige avond is geworden. HET GROENE KRUIS In de zaal van de heer A. J. Kesteloo hield de afdeling Poortvliet van Het Groene Kruis zijn jaarvergadering onder leiding van oud-burgemeester B. J. van Oeveren. Hij deelde de aanwezige 40 leden mede, dat er in 1958 door de vereniging gunstig was gewerkt. Waren er 1 januari 1958 419 le den. in de loop van het jaar kwamen er 11 te overlijden, 9 zijn vertrokken en 26 nieuwe ingeschreven, zodat er thans 425 leden zijn. Bij monde van de heer S. Quist advi seerde de controle commissie tot goedkeu ring der rekening. De ontvangsten bedroe gen 9120,57, uitgaven 9720,36 alzo een nadelig saldo van f 599,08. De begroting werd voor wat de ont vangsten betreft bepaald op 10824,50, uit gaven 11.203, nad. slot 373,50. Het tekort van 1958 moet weggewerkt worden. Daarom is een verzoek gericht aan het ge meentebestuur om in deze te willen bij dragen. Om het tekort van 1959 weggewerkt te krijgen wordt door het bestuur voorge steld om de contributie met een gulden per lid te verhogen, terwijl men voor het restant nog een dekking zal zien te krijgen. De heer G. K. J. Krijger stelt voor om enige meisjes te vragen met een lijst door de gemeente te gaan om het ontbrekende aangevuld te krijgen. Dit voorstel vindt algemene goedkeuring. De heren G. K. J. Krijger Mzn. G. K. Krijger Jz. en C. J. van Westen werden als bestuursleden herkozen. De heer H. A. Endhoven had als bestuurslid bedankt. In zijn plaats werd de heer H. v. d. Slikke gekozen. Daar zuster Puikschot uit Middelburg niet aanwezig kon zijn om een Groene Kruisfilm te vertonen, was de heer W. Cornelisse uit Tholen de man die daarvoor zorg droeg, zij het dan met enige andere films. Ook zuster Slager was verhinderd de ver gadering bij te wonen. Uit haar door de voorzitter gelezen verslag bleek, dat ze 1326 bezoeken had afgelegd in 1958 en 357 consulten voor baby- en kleuterver zorging had bijgewoond. In de controle commissie werd nog benoemd de heer Joh. v. d. Hoven. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 2