WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND WERKLOOSHEID Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het rapport van, voor en over de streek Tholen. Engels militair straalvliegtuig neer gestort tussen Halsteren en Tholen. Piloot kwam behouden neer in Poortvlietse polder - Navigator verongelukte onder Nieuw-Vossemeer. De redactie legt U deze week voort OUD -VOSSEMEER THOLEN REGELING POSTDIENST op biddag voor het gewas. 15e jaargang No. 13 20 februari 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Wanneer krantenkoppen ons toeschreeu wen, dat de werkloosheid in Zeeland in de afgelopen maand het sterkst in Zeeland is gestegen en daarbij Oostburg met 13% en Tholen met 12% op de voorgrond staan, mogen we het toch niet als een gejammer beschouwen, wanneer daar nog eens in alle ernst de aandacht op wordt gevestigd. j We verhelen ons daarbij niet, dat het eiland met de 12e maart in het zicht, niet geheel ongenoemd blijft. Integendeel, wat dat betreft kunnen we er zelf momenteel gerust j het zwijgen toedoen. In velerlei toonaarden j dank zij de verschillende politieke rich tingen die ons landje rijk is wordt be zongen dat men op de bres staat voor die gebieden, waar in ernstige mate structuur werkloosheid bestaat. Al willen we er dan graag van uitgaan, 1 dat men het wel met ons meent, toch ver heugt het ons voorshands nog meer, dat de streek zelf het initiatief heeft genomen eens in het bijzonder de aandacht op haar te vestigen door de gisteren geopende tentoon stelling onder het motto „Ebt maakt Tholen Tijdens de hiertoe enkele dagen geleden gehouden perconferentie werden door het Hoofd van het nevenkantoor Tholen van het Gewestelijk Arbeidsbureau cijfers op tafel gelegd omtrent de werkloosheid op Tholen, die we de streek niet willen ont houden. En wanneer we die cijfers hieronder voor leggen, zien we daaruit, dat de werkloosheid in de eerste na-oorlogse jaren een geleide lijke stijging vertoonde, welke resulteerde in een jaargemiddelde van 330 in 1952. De sterke daling in 1953 behoeft in de eigen streek geen nadere toelichting. Daarna be woog het gemiddelde aanbodcijfer zich tot en met 1957 op een vrij laag niveau. Over 1958 echter viel een belangrijke stijging van de werkloosheid te constateren, in hoofd zaak veroorzaakt door twee factoren: a. verminderde werkgelegenheid in de herverkaveling; verminderde werkgelegenheid in de landbouw, in het bijzonder bij de teelt van zilveruien door chemisch onkruid- bestrijding en mechanisch rooien. De werkgelegenheid in de herverkaveling bereikte het hoogste jaargemiddelde in 1955 nl. 400, waarna een daling intrad tot 150 in 1958. Deze cultuur-technische werken heb ben een aflopend karakter en zullen in 1961 beëindigd moeten zijn. Het werken buiten de streek is in de laatste jaren sterk in omvang toegenomen. In 1954 pendelen nog slechts enkele tien tallen arbeidskrachten. Nu is er een uitgaan de pendel van 400 personen, waarvan onge veer 200 op Rotterdam gericht en 200 in West-Brabant. Onder de laatsten een 100, die in Bergen op Zoom werken, zodat 300 b. van de 400 tot het arbeidersoverschot behoren. Op dit ogenblik is er zelfs een geregi streerde arbeidsreserve van 600 personen, plus de 150 in de herverkaveling en de 400 uitgaande pendel, maakt 1150 op een be roepsbevolking van ongeveer 5500. In deze cijfers is dan ook de gemeente St. Filipsland begrepen, die we in gelijke verhouding kun nen stellen als de eilandgemeenten op Tholen. In werkelijkheid is het dus momenteel geen 12, maar 20% van de beroepsbevolking in dit district, dat geen werk vindt in de streek zelf. Immers, de door de Arbeidsbureaux ver strekte cijfers, waaruit de genoemde kranten koppen resulteren en waarbij over 12 voor Tholen wordt gesproken, rekenen er de uitgaande pendel niet bij. Die personen zijn niet werkloos. Inderdaad niet. Maar in de streek zijn zij toch overcompleet wat het werk betreft. Én op den duur raakt men ze kwijt. Ontvolking, wanneer men er niets tegenover kan stellen. Is in de toekomst verbetering te verwachten Nu nog een 400 personen enkele maanden werk op de zilveruien. Maar dat gaat zienderogen achteruit. De mechanisering op dit gebied wordt geper- fectionneerd. En de Herverkaveling (150) loopt in 1961 af. Om over een verminderde werkgelegenheid (is die reeds gestabili seerd in de normale landbouw nog niet te spreken. En waar nu heen met de 27 jongemannen, die straks het diploma van de Technische School in hun zak hebben, waar naar toe met de 39 die volgend jaar deze school verlaten en hoe moet het met de 55 die het daaropvolgend jaar afzwaaien De LTS zal zelfs migratie-bevorderend werken, indien de streek deze jongelui niet kan opvangen. Gelukkig daarom, dat daartoe pogingen in het werk gesteld worden. Ge lukkig dat getracht wordt bestaande be drijven uit te breiden, waaraan de tentoon stelling ,.D:: *$aakt Tholen" zal kunnen bijdragen. Geen angstpsychose kweken met opnieuw deze overigens toch wel ontstellende cijfers naar voren te brengen. Niet met het doel vervelend te worden door dit telkens op nieuw voor ogen te houden, maar het nuch ter vaststellen en niet achter de feiten aan lopen. Of wil men, zoals in het Noorden hier en daar gebeurde, pas gaan schreeuwen, wanneer de ontvolking zich reeds heeft vol trokken Ook hier geldt, dat beter is te voorkomen, dan te genezen. Anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat geen genezing meer moge lijk is. Overzicht arbeidersoverschot op Tholen en St. Filipsland (gemiddelden per jaar): Categorie 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 Geregistreerde arbeidsreserve 330 90 110 110 160 100 250 Herverkaveling 300 400 250 260 150 Uitgaande pendel 50 50 50 150 300 350 400 Totaal 380 140 460 660 710 710 800 In de nieuwe veiling te Tholen was het gisterenmorgen nog een haastje rep je, om de laatste hand te leggen aan de 25 stands van klein-industriëlen uit de streek, die daar exposeren op de tentoonstelling „Dit Maakt Tholen". Een tentoonstelling, welke gisteren officieel werd geopend en over het doel waarvan we in ons vorig nummer reeds een en ander onder de aandacht van de lezers hebben gebracht. Tijdens die officiële bijeenkomst, waarbij verschillende prominente figuren uit den lande tegenwoordig waren, werd het rap port uitgereikt, dat handelt over de pro blemen van werkgelegenheid op het eiland Tholen. Een ruim 70 pagina's tellende samenvat ting over het probleem en de mogelijkheden die er voor de streek kunnen zijn, om dat probleem op te heffen. Hoewel het rapport in de eerste plaats werd samengesteld om dat probleem naar buiten uit te dragen en daarvoor bij hogere instanties aandacht te vragen, willen we de streek van de inhoud ervan toch niet onkundig laten. Voor dit maal moeten we evenwel volstaan met een samenvatting en een enkele opmerking. In vergelijking met de laatste tijd niet weinige verschenen rapporten, maakt deze „brochure" wel in zoverre een uitzondering op de regel, dat ze werd samengesteld door de streek zelf. Aanvankelijk kwam het initiatief hiervan op bij de middenstand. Het was een in de streek gevormde commissie werkgelegenheid eiland Tholen, die met des kundige bijstand de gegevens daartoe ver zamelde, mede door het houden van hearings in alle eilandgemeenten, waarna door de econoom drs. Meinesz te Den Haag het ge heel werd samengevat. De 71 pagina's zijn in 6 hoofdstukken verdeeld, t.w. a. inleiding, b. statistische gegevens m.b.t. de economische structuur en situatie van Tholen, c. stem men uit Tholen, d. stemmen uit de literatuur, e. een globaal schema voor werkgelegen- heidspolitiek op Tholen en f. een blik terug en naar de toekomst. Op pag. 62 wordt dan de volgende samenvatting gegeven 1. De uitgaande pendel is over het alge meen wel bereid om op het eiland in een fabriek te werken. Dit is een optimistisch geluid. 2. Er zijn meerdere voorbeelden van in dustrieën, die op Tholen zijn ontstaan t.g.v. coöperatieve samenwerking tussen initiatiefnemende Tholenaren. Blijkbaar is er in de sfeer van het zakenleven in voldoende mate een geest van samen werking. 3. Ook bleek, dat men, bijv. onder de landbouwers een grote openheid voor nieuwe ideeën en mogelijkheden heeft, getuige o.a. de hoge graad van me chanisatie in land- en tuinbouw. Wat dit betreft bleek het afvloeien der jeug dige bevolking geen nadelige invloed uit te oefenen. 4. In tegenstelling tot desbetreffende op merkingen in de literatuur zelf, bleek bij nader informatie, dat van een rela tieve achterstelling van de woningvoor ziening in Zeeland t.o.v. andere pro vincies geen sprake is. Deze informatie werd verstrekt op het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Den Haag. Hoewel hierover veelal in Zeeland een andere opvatting heerst, acht de commissie zich niet bevoegd hierover een uitspraak te doen. Di tligt naar de mening van de commissie meer op het terrein van de provinciale en plaatselijke overheden. Ook behoeft er wat dit betreft geen vrees te bestaan voor bijzondere moei lijkheden t.a.v. de huizenvoorziening ten dienste van arbeiders in industrieën, die van buiten worden aangetrokken (mo gelijkheid voor bouw van premiewonin gen door de fabrieken zelf). Men be denke hierbij, dat de gebleken afkeer der Tholenaren, die buiten het eiland werken, van het betrekken van fabriekswoningen verband houdt juist met het feit, dat zij pendelaars zijn d.w.z. voor de keuze staan, een goede woning die zij reeds bezitten, nl. op Tholen, al dan niet prijs te geven). M.a.w. een dergelijk bezwaar behoeft geen rol te spelen voor niet pendelende arbeiders, die eventueel van buiten zouden moeten worden aangetrok ken ter aanvulling van Tholense werk nemers. 5. De belangrijkste perspectieven in toe ristisch opzicht bleken eigenlijk althans ten volle) niet te spelen vóór de be ëindiging van het Deltawerk, waarvan wat dit betreft de hoogste verwachtingen worden gekoesterd, die in ieder geval indirect wegens doortrekkende reizi gers) voor Tholen voordelig zijn. Ver wacht wordt toenemende belangstelling voor moderne accomodatievormen (kam- peerhuizen, -boerderijententenkampen). 6. Het bleek uit officiële publikaties op het terrein van zowel ruimtelijke orde ning als regionale industrialisatie), dat men in overheidskringen in toenemende mate de noodzakelijkheid inziet van ver legging van economische activiteiten naar gebieden buiten West-Nederland in engere zin N.- en Z.-Holland en Utrecht). Dit betekent een ondersteuning van het standpunt der Tholenaren, dat men niet zonder meer Tholen als blij vend agrarisch gebied behoeft te be schouwen (d.w.z. vrede behoeft te heb ben bij voortgaande ontvolking van het eiland). 7. Er zal op korte termijn worden begon nen met verbetering der verkeersverbin dingen door wegenaanleg in naburig N. Brabant verbinding rechtstreeks tussen Roosendaal en Moerdijkbrug)Tholen blijkt niet rechtstreeks te zijn betrokken bij de wegenaanleg in verband met de uitvoering van het Deltaplan. Een uit breiding van deze wegenaanleg, die ideaal is voor Tholen, kan gemakkelijk worden aangeduid (dam met weg tussen Yerseke en eiland Tholen, idem tussen St.-Annaland en St.-Filipsland, idem ter vervanging van het Zijpe-veer, en ver betering van de wegverbinding tussen Steenbergen en Standaarbuiten) 8. Het is mogelijk, dat Zeeland of Tholen tot de gebieden behoort, die blijkens in het najaar te verwachten publikaties van de Regering, het eerst betrokken worden in het nieuwe regionale industrialisatie beleid m.b.t. de expulsiegebieden. Waar schijnlijk is nl., dat de aandacht hier eerder uitgaat naar noordelijke provin cies. 9. Op langere termijn gezien blijken er in verkeersgeografisch opzicht tal van mo gelijkheden te liggen voor vestiging van toeleverende industriebedrijven op Tho len, dat immers komt te liggen tussen drie gebieden, waar op den duur (toene mende) ontwikkeling van zwaardere in dustrieën is te verwachten (Zuidholland se eilanden, gebied aan de Wester- schelde, streek bij Dordrecht). Besluiten we voor dit maal met de op merking, dat het uiteraard ook nu nog niet mogelijk was een positieve richting aan te wijzen tot oplossing van het probleem. Dat mocht ook niet verwacht worden. De laatste zinnen van het rapport maken zulks naar onze mening wel duidelijk, wanneer we daar lezen: „Het is niet extreem-gedetailleerd ge worden en geeft met name geen definitief antwoord op de vraag, welke industrie op korte termijn de meeste kansen biedt op Tholen. Wat bereikt werd, is een afgeronde j presentatie van het probleem Tholen, met weergave van de belangrijkste factoren, die hier een rol spelen, en van de principiële mogelijkheden, die er liggen voor verdere actie. Het spreekt vanzelf, dat bijna alles tenslotte zal afhangen van de verdere hou ding der Tholenaren zelf, zoals die o.a. tot uitdrukking is gekomen in het bestaan der Commissie. Dus verder de handen aan de ploeg al ligt het accent bij de industrie." Woensdagmiddag jl. omstreeks half twaalf stortte een Engelse militaire straaljager neer op de Zandkreekweg, ongeveer een honderd meter naast de rijksweg Tholen-Halsteren. In Tholen werd door het merendeel der inwoners gehoord, dat er iets aan een vlieg tuig haperde en een wenk later werd een zware slag gehoord. De nog vrij dichte mist van woensdag be lemmerde evenwel elk uitzicht en het duurde dan ook geruime tijd, eer men wist wat er nu precies gebeurd was en waar het ongeluk plaatsvond. In feite kwam het eerste alarm uit Poort vliet. In de gelijknamige polder van die gemeente, ongeveer een 500 meter van de boedrerij van M. Burgers, de „Zoete Rave", was namelijk de piloot van het verongelukte vliegtuig per parachute neergekomen, een 20 jarige Ëngelse militair, die regelmatig de route vanuit West-Duitsland (München Gladbach) vloog. Hij wist de boerderij te vinden, waar de bewoners ontsteld werden, toen ze iemand het erf op zagen komen, wat besmeurd met bloed en nog onzeker lopend. De situatie werd direct uitgelegd. De piloot klaagde wat over rugpijn, maar de wondjes betekenden weinig. Onmiddellijk stelde de heer M. Burgers zich in verbinding met bur gemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, die op zijn beurt het vliegveld Woensdrecht opbelde, waarvandaan de nodige hulp werd ingezet. De piloot had nl. direct verteld, dat zijn navigator ook uit het vliegtuig was gekomen en was daarover begrijpelijk het meeste bezorgd. Met dhr. Burger haalde hij zijn parachute op en werd vervolgens naar de burgemeesterswoning overgebracht. Dokter Kugel onderzocht daar de vlieger, die er goed afgekomen bleek te zijn. Hij vertelde dat zijn stuurinrichting haper, de en het vliegtuig niet op hoogte was te houden. Daarop werd het toestel via de schietstoel verlaten. Over de navigator verkeerde men echter tot omstreeks 3 uur in het onzekere. Van- wege de mist werd het zoeken zeer belem merd en via burgemeester van Doorn werd dan ook de mobilofoon ingeschakeld en het Kringhoofd van de BB nam eveneens zijn maatregelen. Dit alle resulteerde tenslotte in een oproep om vrijwilligers om in de polders te gaan zoeken. Daarbij waren de gemeenten Oud-Vossemeer en St. Annaland ook be trokken. De navigator werd rond 3 uur in Nieuw. Vossemeer gevonden en bleek het ongeluk niet te hebben overleefd. Nabij de rijksweg Tholen-Halsteren lagen overal stukken van het vliegtuig, dat voor het overige deel op de Zandkreekweg was neergestort en daar een flinke krater ver oorzaakte, een telefoonpaal vernielde en de draadleiding over tientallen meters. Zowel Tholen als het verkeer op de rijksweg is aan groot gevaar ontsnapt. Hemelsbreed was het verschil met de plaats van neerkomen en een dicht bevolkte gemeente maar enkele tien tallen meters. Het ergste blijft nu, dat het de jeugdige navigator het leven kostte. Sta er nog even bij stil werkloosheid Rapport werkgelegenheidsproblemen op Tholen Dit maakt Tholen" draait Volgende week beroepententoonstelling Hoe werkt de Staten Generaal Tuinbouwmiddag te St. Annaland Onverminderd aantal bijeenkomsten Drukbezochte ouderavonden Wie bang is voor een mus zal nooit gerst zaaien DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49. Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER in de week van 22 t.e.m. 28 febr. 1959 vm. 2.58 nm. 15.19 uur 3.42 16.00 4.21 16.45 5.00 17.25 5.39 18.05 6.23 18.47 7.00 19.28 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag Volle Maan maandag 23 febr. te 9.54 uur. Laatste Kwartier maandag 2 maart te 3.54 u. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie, ge houden op dinsdag 10 februari 1959. J. Dorst P. Steyns 0-2 Iz. Deurloo B. Leunis 0-2 P. Steyns L. van Dijke 0-2 M. Schot W. Nieuwenhuyzen 2-0 C. J. d Korte D. de Vos 1-1 Uitslag van de onderlinge competitie ge speeld op dinsdag 17 februari 1959. K. Quist P. Steyns 0-2 B. Leunis J. Dors 0-2 C. Moeliker C. Gebraad 0-2 C. de Korte M. Schot 2-0 M. Schot C. de Korte 0-2 J. Elenbaas J. Priem 2-0 BENOEMING Bij het Waterschap Eiland Tholen is als 2e ambtenaar benoemd de heer J. de Korte alhier, tot dusver werkzaam op het kantoor van de provinciale Waterstaat. Zie vervolg binnenpagina. VERKIEZINGSBIJEENKOMST P.v.d.A. Dinsdagavond werd ter gelegenheid van de a.s. verkiezingen in café 't Vosje een openbare bijeenkomst van de P.v.d.A. ge houden. In zijn welkomstwoord tot de spre ker van de avond, dhr. C. Hoek, lid van de Prov. Staten van Zeeland, zei voor zitter L. Istha dat dit de eerste maal is, dat er ter plaatse een dergelijke propagan- daavond wordt gehouden. De belangstelling valt spreker daarom tegen, zeker nu zelfs niet alle NVV leden aanwezig waren. In een gloedvol betoog schetste vervol gens de heer Hoek het standpunt van de P.v.d.A. in deze crisis. Spreker waarschuw de de kracht van de conservatieve reaction- naire groeperingen in andere partijen niet te onderschatten en memoreerde de 7 eisen van mr Burger. De standpunten van de andere zittende minister en kamerleden wer den bekritiseerd. Hij verklaarde dat de diepere achtergrond, los van alle franje, van de crisis ligt in het tot stand brengen van de sociale politiek die na de oorlog voor de arbeider gevoerd is. Verder werden gedachten naar voren ge bracht, die ook in andere verslagen (zie onder Sint-Annaland) waar dezelfde spreker het woord voerde, naar voren zijn gebracht. Er was ook hier gelegenheid tot het stel len van vragen. Gevraagd werd waarom min. Suurhof (P.v.d.A.) tegen de zwarte lonen is, dus tegen de arbeider. Dhr. Hoek wees in zijn repliek op de regeringspolitiek van de geleide lonen. Het is ook een ar beidersbelang, dat de huren niet te hoog worden en er geen chaos ontstaat. Na nog enkele vragen volgde sluiting. OLIEBOLLENDAG Met medewerking van enkele verenigin gen organiseerde de diaconie der Ned. Herv. Kerk woensdag jl. een z.g. oliebollendag ten bate van de exploitatie van het verenigings gebouw. Vooraf had men bestelbriefjes bezorgd, wat een aantal van 2500 opleverde. Toen men evenwel eenmaal aan het bezorgen ging, waarvoor o.m. een bestelauto was in geschakeld werden er nog een 1500 uitge vent. Totale omzet dus ongeveer 400 zakjes van 10 stuks. Geen wonder dat in de patates-frites bakkerij van dhr. J. Vos, die deze voor dit doel belangeloos ter beschik king had gesteld, de gehele dag een grote drukte heerste. Daarnaast bakte Mevr. van Gorsel-van Poortvliet thuis ook nog een 8 a 900 stuks. De plaatselijke bakkers had den voor beslag gezorgd, dus hadden de da mes de gehele dag te bakken en nog eens te bakken. De netto opbrengst is uiteraard nog niet precies bekend. De ontvangsten laten zich naar 1,per zakje gemakkelijk uitrekenen. Hier gaan nog verschillende onkosten af. De bloem is echter door een landbouwer geschonken. Het staat wel vast dat de velen, die aan de actie hebben medegewerkt, hard hebben gewerkt. LEDENVERGADERING ALG. CHR. KLEUTERSCHOOL Vorige week woensdagavond kwamen de leden van de Alg. Chr. Kleuterschool in jaarvergadering bijeen. Na het welkomstwoord van Voorzitter Jac. van Dienst las dhr. C. M. Droogers de notulen en gaf een kort jaarverslag van het werk der school, en de bestuursverga deringen. De penningmeester rapporteerde een batig slot. Er is dus weer ruimte gekomen om een gedeelte van de renteloze voorschotten af te lossen, waartoe werd besloten. Men besprak verder nog de betaling van de nieuw te bouwen kleuterschool, die nu, naar men hoopt, niet zo ver meer in het verschiet ligt. De datum van de a.s. ouder avond werd bepaald op 24 februari a.s. Getracht zal worden deze avond meer af te stemmen op het Alg. Chr. karakter van de school en met name een zorgvuldiger keuze te doen voor de te vertonen filmpjes. Na rondvraag sloot dhr. van Dienst de bijeenkomst. VOORLICHTINGSAVOND Z.L.M. Vorige week woensdagavond ving om 7 uur in „Hof van Holland" een algemene bijeenkomst van leden der Z.L.M. en van de Landbouwver. aan. De matige belang stelling deed geen afbreuk aan het belang van 't onderwerp „Mechanisatie in de land bouw." In zijn openingswoord wees dhr. H. van Gorsel er dan ook terecht op dat iedere boer, die zijn tijd verstaat en de producti- Op de biddag voor 't gewas zal in Tholen de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Kwitanties worden niet aangeboden. Gelegenheid tot kosteloos afhalen der cor respondentie van 17 17.30 uur. Het postkantoor zal voor de postdienst sluiten om 13 uur. Telegraaf- en telefoon-openstelling nor maal; afhalen busrecht evenzo. Voor de overige kantoren op het eiland wordt eenzelfde regeling toegepast, met dien verstande, dat deze kantoren open zijn voor het afhalen van correspondentie van 17.30 tot 18 uur. Dus ook deze kantoren sluiten voor de postdienst om 13 uur. E.e.a. geldt niet voor het kantoor te Stavenisse; daar vindt nl. geen beperking plaats omdat de viering door de verschil lende kerken niet gelijktijdig plaats heeft. Zoals wellicht bekend, vindt de viering plaats op woensdag 25 februari a.s. te Tholen, St. Annaland, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse. vitieit van zijn bedrijf omhoog wil brengen, het een en ander van mechanisatie dient te weten, wil hij dit ook op de juiste wijze in toepassing brengen. De spreker, dhr. J. G. van Liere, gaf op vlotte wijze een uiteenzetting. Mechanisatie betekent in de eerste plaats arbeidsbespa ring, dus verlaging van de loonfactor in de kostprijs der producten. Men zou het dus zoeken in arbeidsintensieve, d.i. veel arbeid vergende gewassen. In feite is de mechani satie echter het verst voortgeschreden bij de gewassen, die de hoofdmoot van de pro ductie vormen. Te denken is b.v. aan het graan (combines). Dat er voor grootbedrij ven met weinig eigen personeel hier de grootste mogelijkheden liggen, spreekt van zelf. Dhr. van Liere beperkte zich voornamelijk tot de grote gewassen aardappelen en sui kerbieten. Van het poten of zaaien af tot en met de oogst komen er heel wat uiteen lopende werkzaamheden bij kijken. Daaraan evenredig is een groot aantal uiteenlopende machines. Spreker behandelde een aantal typen, zonder zich, wat voor een dergelijke, avond voor zich zelf spreekt, aan merken te wagen. Ten aanzien van de aardappel- zakken-rooimachine raadde hij aan toch niet te veel op wat tarra te zien. Stukken loof en grond zijn wel ongewenst doch wegen ruimschoots op tegen het bespaarde arbeids loon. Natuurlijk kwamen ook de zaaimachines aan de orde en niet te vergeten de tractoren. Het achteroverslaan van tractoren heeft in de landbouw reeds vele dodelijke ongeluk ken veroorzaakt. Men is reeds lang op zoek naar constructies om het achteroverkante len te voorkomen. De installatie van dhr. Mol, waarop patent is aangevraagd, schijnt in de ogen van de deskundigen het meest doeltreffend te zijn. Ze kan op elke trekker worden aangebracht. Men mene echter niet dat er dan niets meer gebeuren kan: ver standig rijden is de beste beveiliging. Op de voordracht van dhr. van Liere volgde een levendige discussie. Het tweede gedeelte van de avond was aan ontspanning gewijd. Dhr. Sinke draaide een filmpje over de excursie van de Z.L.M.- leden naar Italië. Het was zeer belang wekkend te zien hoe daar land- en tuin bouw beoefend wordt. Van de Z.L.M.-film „Journaal 1958", die daarna op het witte doek verscheen, vormde de, helaas wat verregende, tentoonstelling in Scherpenisse de hoofdmoot. Aan het eind der vergadering dankte af delingsvoorzitter Groenewege voor de ont vangen uitnodiging en de leerzame en ge zellige avond. Dhr. van Gorsel sloot de vergadering. B.B-OEFENING Het zal niet velen zijn opgevallen dat de B.B. vorige week woensdagavond oefende. Slechts de verlichte kamers van het gemeen tehuis vormden het uiterlijke teken van de koortsachtige bedrijvigheid, die binnen heer ste. Terwijl de bewoners van Onder de Molen, onkundig van het feit dat ze het slachtoffer waren geworden van 'n neerstor tend vliegtuig met veel explosieven aan boord, rustig thuis aan de kachel zaten, werd 't Hoofd Zelfbescherming, dhr. M. Moerland bijna bedolven onder de meldingen, en in- en uitgaande berichten. Hij hield echter het hoofd koel, nam de juiste maatregelen en hield de centrale post voortdurend op de j hoogte met „de calamiteit".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1