EENDRACHTBODE Jaarvergadering Melkconfrolevereniging Verslag Melkcontroleveremging „Tholen". 15e JAARGANG No. 12 TWEEDE BLAD 13 FEBRUARI 1959 RAADSVERSLAG THOLEN. Toenemende aktiviteiten - Plastic- en banketfabriek op industrieterrein - Bouw van de 42 woningen vindt door gang - Repliek van wethouder Berrevoets - Gezamenlijk de schouders er onder. Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN Vragen over na-schade aan de minister. Spreken in het openbaar» Toen destijds burgemeester en wethouders met het voorstel kwamen tot aankoop van industrieterrein, schrokken de heren raadsleden er toch wel ietwat van terug. Zou een dergelijke investering wel ooit verantwoord blijken te zijn? De verdediging van dit voorstel door de voorzitter op dat moment kwam populair gezegd hierop neer: „niet geschoten is zeker mis," of „de cost gaet voor de baet". En dit min of meer gewaagde gokje wanneer is een gokje niet gewaagd is naar onze mening al binnen vrij korte termijn met een goede uitslag bekroond. Binnen vrij korte termijn, wanneer men ook buiten het eiland ziet, hoe jarenlang industrie terreinen braak liggen. En een goede uitslag vanwege het feit, dat in de eerste plaats de nieuwe veiling op dat industrieterrein werd gebouwd, dat er in de tweede plaats een diepvriesinstallatie kwam te staan, dat er tijdens deze raadsvergadering twee aanvragen werden toegewezen, nl. een ten behoeve van de Delca Plastic Industrie en een andere ten behoeve van de firma J. C. de Waal, banketfabriek te St. Filipsland, welke zijn bedrijf in Tholen op uitgebreider schaal vervolgt en waartoe de gemeente een industrie hal zal bouwen, waarvoor een krediet door de raad van 55000. werd verleend. Het zijn dusdanige belangrijke besluiten, in de eerste plaats voor Tholen zelf, maar verder ook moedgevend voor de streek, dat we ze gaarne wilden noemen, alvorens een verslag van deze raads vergadering te geven. Deze vestigingen betekenen helemaal niet, dat het gemeentebestuur nu al financiële vruchten zou hebben van het industrieterrein. Integendeel, nog steeds gaat-de kost voor de baat, maar wel is het zeker, dat er perspectief in zit. Waarom we dan ook hopen, dat de nieuwe industriëlen van Tholen zich daar prettig zullen gevoelen en met succes hun te stichten bedrijven zullen ontwikkelen. Het blijkt juist te zijn geweest, dat de streek aan de bel heeft getrokken, al willen we hiermee niet beweren, dat bovenstaande vestigingen daarvan in de eerste plaats het gevolg zijn. Daartoe is ook plaatselijke aktiviteit en wat geluk bij nodig. Wat niet weg neemt, dat we de gemeente met deze vooruitgang en met plannen- verwezenlijking van de bouw van 42 woningen mogen feliciteren. Woningbouw, scholen, wegen en straten, verlichting, sportveld De openbare raadsvergadering te Tholen, woensdagmiddag 4 februari gehouden, stond onder leiding van mr A, J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. De heer J. H. Bal was met kennisgeving afwezig. De voorzitter verklaarde bij deze eerste vergadering in 1959 enkele punten naar voren te willen brengen en begon met de Woningbouw Daarover deelde hij mee, dat de 1ste 6 woningen aan de Grindweg deze week worden opgeleverd en volgende week be trokken kunnen worden. De overige 10 zullen nog deze maand klaarkomen. Schade-exploit Zoals bekend, aldus vervolgt de voor zitter, is destijds met de aannemer de firma Gelijnse te Zevenbergen, de bouw van 32 woningen gecontracteerd, waarvan de helft in 1958 en de andere helft in 1959 ge bouwd moest worden. Blijkbaar is genoem de aannemer wat geschrokken van de be richten omtrent de geringe bouwvolume voor Zeeland en heeft dan ook een exploit van schade ingediend bij het gemeentebe stuur, indien hij binnen 10 dagen geen op dracht krijgt om de tweede 16 woningen te bouwen. Wanneer de gemeente die op dracht niet kan verstrekken, zal dit een grote schadepost voor haar betekenen. De over eenkomst met de aannemer is nu eenmaal gemaakt en daaraan zitten we vast. Momen teel is het ons niet bekend of we een toe wijzing voor deze 16 woningen krijgen. Het voornoemde exploit is evenwel een reden te meer om sterk aan te dringen op die toewijzing, wat dan ook het geval zal zijn. Ten tweede wijst de voorzitter op het plan tot de bouw van 42 particuliere wo ningen welke plannen nu zover zijn gevor derd dat door het betreffende Departement de premie voor alle 42 woningen is toege kend en het wachten nog slechts is op een redelijke aannemingssom, waarop hetzelfde Departement dan haar fiat kan geven. 26 van deze woningen zullen dan aan de weg worden gebouwd, die parallel aan de Ten Ankerweg loopt, zulks in blokjes van 5 of 6 woningen, 4 komen er aan de Ten Anker- weg zelf naast de woningen van het Bouw fonds en 12 aan de Dalemseweg. Wat de woningbouw betreft deelt de voorzitter tenslotte nog mede, dat voor 11 woningen grond is gevraagd door parti culieren, waaruit blijkt dat er dus ook in Tholen zelf bouw-animo bestaat. Scholen De nieuwe chr. nat. school wordt morgen in gebruik genomen, aldus de voorzitter en de raad kan zich dan zelf van uiterlijk en inrichting overtuigen. Door de minister is Wegen en straten Door de nieuwe woningbouw is de aanleg van straten urgent geworden in de omgeving van Ten Anker, waartoe dan ook a.s. vrij dag aanbesteding wordt gehouden inclusief de verplaatsing van de compostinrichting, zoals reeds door de raad werd besloten. Betreffende de straten is een urgentieplan opgemaakt en verschillende kei-bestratingen zullen door klinkerbestrating worden ver vangen, terwijl andere worden verbeterd. Het is uiteraard onmogelijk alles ineens te kunnen doen. Verder zal er op het Oudeland ook straatverlichting komen en daarbij zijn en kele punten voor nachtverlichting aange wezen, iets waarop volgens de voorzitter de bewoners daar ook recht hebben. In de ge meente zal er hier en daar een lantaarn worden bijgeplaatst, terwijl wordt voort gegaan, voor zover de financiën dat toe laten met de elektrificatie-uitbreiding. Sportveld De grond voor het sportveld is gemeen telijk bezit geworden en naar de voorzitter vernam is men inmiddels reeds met de aanleg van het nieuwe sportveld begonnen. Er ligt een plan gereed voor aanleg van nieuwe riolering en het stichten van een zuiverings installatie, welke werken alleen kunnen wor den uitgevoerd na belangrijke Rijkssteun, zodat we terzake moeten afwachten of er gelden komen, dan wel een DACW-op- dracht. Industrie De industriepogingen zijn onvermoeid voortgezet in 1958 en behalve dat er een punt op de agenda voorkomt inzake uit gifte van industriegrond voor een plastic- fabriek, kwam er heden een telegram bin nen van de firma de Waal, banketfabriek te St. Filipsland met het verzoek industrie- grond beschikbaar te willen stellen voor stichting van een banketfabriek alhier. In 1958 werd op het industrieterrein de nieuwe veiling gebouwd en een diepvries installatie. Verder vraagt de veilingvereni ging nog grond van het industrieterrein. In dit verband wenst mr van der Hoeven ook te noemeii de aktiviteiten van de Com missie werkgelegenheid Eiland Tholen, welke op 19 en 20 februari een tentoonstel ling organiseert van datgene wat de streek produceert en waarvoor een aantal promi- gebrs. de Korte en Iz. Lindhout goedkeuring is verleend. Per 1 januari jl. heeft het Rijk ook de verlichting op de brug voor haar rekening genomen, hetwelk tot dusver nog een ge- meentezorg was. De verlichting zal nu wor den verbeterd, c.q. aangepast aan dezelfde verlichting als de rondweg. Men gaat eveneens unaniem akkoord met het voorstel de nieuwe chr. nat. school nabij de Hofstraat in bruikleen te geven aan het bestuur van die schoolvereniging. De voorzitter deelt daarbij mede, dat ze donderdag 5 februari zal worden geopend. Volgens concept wordt het voorstel van b en w aangenomen tot ruiling van grond met de stichting huize „Ten Anker", zulks ook in verband met de voornoemde woning bouw. Dit impliceert tevens, dat de grond grenzend aan dat van de stichting Ten Anker in bezit van de gemeente zal moeten komen, hetgeen men op vrijwillige basis hoopt te bereiken, maar anders zal nood wendig tot onteigening moeten worden over gegaan. - en drijf zo die Rheumatieb uit 9w ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Dhr. Boender vraagt van wie die grond is, waarop de voorzitter anwoordt, dat ze de erven Van Kerkwijk toebehoort. Dhr. Boender vraagt of Ten Anker, welke die grond toch hard nodig heeft, tijdelijk ge compenseerd kan worden, zolang de na burige grond nog geen gemeente-eigendom is. Daartoe ziet de voorzitter evenwel geen kans. Men kan alleen pogen de grond zo vlug mogelijk te krijgen. Het gemeentebe stuur is Ten Anker zeer dankbaar voor de terzake verleende hulp. De raad kan zich hierna met het voorstel tot grondruiling verenigen. Industrie-vestiging Voorgesteld wordt een huurkoopovereen komst aan te gaan met de Dalca Plastic Industrie, welke onderneming een bedrijf wil stichten cp het industrieterrein. Daartoe zal een industriehal van gemeentewege wor den gebouwd en in huurkoop uitgegeven. Een 10 jarige overeenkomst is getroffen. Vervolgens een voorstel tot het aangaan van een huurkoopovereenkomst met de firma J. C. de Waal te St. Filipsland voor stich ting van en banketfabriek. Machtiging wordt aan de raad gevraagd voor dat bedrijf een industriehal te bouwen van 26 meter lengte en 15 meter breedte en daartoe een krediet te voteren van 55.000,De fabrikant zal f 7000, per jaar betalen. Allen keuren deze voor stellen goed en evenzo het volgende punt, begrotingswijzigingen, waarin de voor de industriehallen benodigde bedragen zijn op genomen, alsmede een slotstuk van de be groting 1958. Waar b en w er niet in geslaagd zijn een vakonderwijzer met de akte lichamelijke opvoeding voor de openbare lagere school te krijgen, wordt wijziging gebracht in het aantal uren voor vakonderwijs, c.q. die tot nihil gereduceerd. In een nieuwe legesverordening zijn de tarieven naar boven afgerond, tegen vast stelling waarvan geen bezwaren zijn Door uitbreiding van de bebouwde kom wordt de verordening op de heffing van reinigingsrechten hierbij aangepast aan de feitelijke toestand. Een wijziging verordening op de heffing van kadegeld zal door de heren Boender, Verduit en Bal worden onderzocht. Deze wijziging is het gevolg van de concentratie van waterschappen. Onder de hamer door gaat een wijziging van de kindertoelageverordening, evenals een looncompensatieregeling in verband met de huurverhoging. Aangeboden worden de gemeenterekening en die van de bedrijven over 1956 met onderzoek waarvan de heren C. L. v. d. Berge, M. v. d. Sande en J. v. d. Velde zich zullen belasten. Repliek van wethouder Berrevoets Bij de rondvraag krijgt op zijn verzoek wethouder J. Berrevoets het woord en be gint met op te merken, dat hij nog even terug wil komen op hetgeen raadslid Boen der vorige vergadering heeft gezegd in ver band met de laatste wethoudersverkiezing. „De heer Boender is zo vriendelijk ge weest ons een uiteenzetting te geven over het begrip „links rechts", aldus wethou- nente figuren belangstelling tonen. Het kan der Berrevoets. Onderwijs 'geven ligt ge- de streek slechts ten goede komen heel jn de ljjn van de heer Boender. Het is Met de restauratie van de molen „De Hoop" is in 1958 een begin gemaakt. Bij de BB ligt een plan tot exploitatie hiervan voor haar dienst. Mogelijk zal de gemeente de molen dus kunnen verhuren. Tenslotte wijst de voorzitter er op, hoe de brandbestrijdingsmaterialen werden ver beterd door aankoop van een up to date iiii uvtiLuiytn. uc IJÜUJLUÜICI IS j i een extra bedrag uitgetrokken voor de bouw motorjPult en door mcuwe slangen, waar van scholen voor het uitgebreid lager en "?ee de voorzltter Z1ln openingswoord be middelbaar onderwijs, zodat b en w pogin- l sloot- jSLfZI Verlichting brug voor het Rijk van de ZLM bericht ontvangen, dat het i Nadat een groot aantal ingekomen stuk- definitief plan tot de bouw van een nieuwe ken voor kennisgeving was aangenomen, Huishoudschool door Den Haag is goed- kwam het verzoek in behandeling van de gekeurd, thans besteksklaar wordt gemaakt en hierdoor dan ook per 1 juni a.s. de grond beschikbaar moet zijn. Daartoe moe ten nog enkele opstalletjes van dhr. Je- roense verdwijnen. Voor de ingebruiksname van de nieuwe chr. nat. school kan de klas, van de Huis houdschool, die in het verenigingsgebouw was ondergebracht naar de oude chr. nat. school verhuizen en is het verenigingsge bouw weer vrij voor normale doeleinden. veilingvereniging „Tholen en Omstreken" voor aankoop van 800 m2 grond op het industrieterrein ten zuidoosten van de vei linghallen. Burgemeester en wethouders stel len voor het verzoek in te willigen over eenkomstig de voorwaarden, in een concept neergelegd. Alle leden steunen het voorstel van het dagelijks bestuur. Meegedeeld wordt, dat op de besluiten van 20 dec. 1958 en 9 jan. 1959 tot ver koop van grond aan de Rondweg aan de dan ook wel te verklaren dat hij het on derwijs van de school even naar de raads zaal verplaatste. Aan het eind van zijn betoog over de kwestie van het gezag, zegt de heer Boen der, dat hij er van overtuigd is, dat hij de heer Bal niets nieuws gezegd heeft, maar hij spreekt de hoop uit dat het voor mij nu ietwat duidelijker is geworden, wat on der rechts en links verstaan moet worden, gezien vanuit het standpunt van de rechtse groepen in het algemeen en van het stand punt van de s.g.p. in het bijzonder. Wan neer de heer Boender meent, dat de alge mene ontwikkeling van de heer Bal de mijne overtreft, kan ik me dat indenken, maar bedoelde uiteenzetting was noch voor mij, noch voor de heer Bal nodig, om te weten, hoe de heer Boender denkt over de verhouding rechts-links. Misschien wil de heer Jansen de heer Boender ook nog Ant woorden. Zelf, aldus weth. Berrevoets wil ik ook nog iets over de weth. verkiezing zeggen. In de 1ste plaats, dat ik niet goed begrijp, dat de heer Boender daarop nog is teruggekomen. De verkiezing kreeg zijn be slag en ik geloof niet dat de heer Jansen op de wenk van de heer Boender zal ingaan om zijn zetel beschikbaar te stellen. Het is juist, zoals dhr. Boender opmerkte, dat er 2 A.R. in het dagelijks bestuur zitting heb ben, maar het is niet minder waar, dat hij daaraan zelf schuld heeft. Wij weten nu, dat dhr. Boender onder geen enkele voor waarde links stemt, wat zijn goed recht is, maar dan ook niet meer nakaarten, als 't niet zo uitvalt als hij graag wil. Met dhr. Boender wil ik voor ieders standpunt res pect hebben. Ik kan me evenwel niet tot die hoogte opwerken om het te waarderen, wat door dhr. Boender is gezegd om onder geen voorwaarde links te stemmen, maar wel de heer Jansen uit het dag. bestuur wil len verwijderen, terwijl hij reeds 4 jaar wet houder was en zulks om plaats te maken voor een C.H, of S.G.P.er. Het wil mij voorkomen dat er iets niet klopt aan deze principiële kant van dhr. Boender. Enerzijds een positief „neen," anderzijds een eis, waar bij van billijkheid geen sprake is. Dhr. Boender merkt voorts op, dat 2 A.R. in het college van b en w het vertrouwen van de bevolking niet ten goede komt. Misschien is dit zo, maar dan toch maar bij een bepaalde bevolkingsgroep. Spreker ge looft uiteraard, dat dhr. Boender de kwestie te zwaar heeft getild. Alles bij elkaar geno men is het toch ook weer niet zo verschrik kelijk belangrijk, was gebeurd is. Ik wil de dingen wat minder zwaarwichtig bekijken, omdat ik in zulke gevallen meer zakelijk dan principieel kan zijn. Tenslotte m. de voorzitter dank ik de heer Boender da hij zijn rede niet langer maakte dan zij was, want van kort na de Schepping tot aan de Franse revolutie is een heel lang tijdperk, wat door de heer Boender gelukkig met enkele zinnen werd behandeld. Wat mij betreft is hiermee de bespreking over de wethoudersverkiezing en rechts-links geënidigd. Ik hoop van harte, dat wij, ondanks onze verschillende beschou wingen, zoveel als mogelijk is, de algemene belangen van de gemeente met elkaar zullen behartigen, aldus de repliek van wethouder Berrevoets. Gezamenlijk de schouders eronder Dhr. Boender, het woord verkrijgend, zegt niet voornemens te zijn in te gaan op de repliek van weth. Berrevoets, behou dens dan het rechtzetten van enkele dingen. Wanneer weth. Berrevoets meende, dat hij hem minder intelligent achtte dan dhr. Bal, toen hij de rechts-links-kwestie aanhaalde, is dat bepaald onjuist. Spreker is slechts ingegaan op wat dhr. Bal heeft gezegd, nl. dat hij niet voor links zat, maar voor het algemeen belang. Dat ontlokte me die uit spraak en beslist niet om weth. Berrevoets te treffen. Integendeel, het gaat spreker helemaal niet om een persoon laag weg te zetten. In de tweede plaats bekritiseerde spreker niet het college van Tholen, wan neer hij er op heeft gewezen, dat er twee A.R. in zitten, maar behandelde hij dit slechts aan de hand van de A.R. richt lijnen. Hij is het er voorts mee eens, zoals dhr. Berrevoets wenst, dat men gezamen lijk een verantwoord zakelijk beleid zal voe ren in het belang van de gemeente, die ons allen lief is. Spreker wenst hiermee té vol staan omdat het hem enkel te doen is ge weest om enkele verkeerde begrippen weg te nemen, die er blijkens het antwoord van weth. Berrevoets bij hem waren. De voorzitter constateert, dat door deze gedachtenwisseling veel is opgehelderd, waar aanvankelijk verkeerd begrip was ont staan. Nadat dhr. van der Velde een opmerking heeft gemaakt omtrent verloren gegane volkstuintjes, vraagt dhr. van der Sande of volkstuintjes bij grondeigening niet te duur worden. De voorzitter antwoordt hierop dat men voor volkstuintjes niet maar gaat vragen wat men goeddunkt of waarmee men er uitkomt, omdat men dit niet kan en als raad ook niet zou willen, maar dat men volks tuintjes tegen een zo redelijke prijs als mo gelijk is verhuurt. Tenslotte dankt dhr. Boender en meent daarbij namens de gehele raad te spreken de voorzitter voor het overzicht 1958 en de voorlegging der plannen voor 1959. Hij hoopt dat het dagelijks bestuur daartoe kracht zal mogen ontvangen en dat Gods zegen op het werk zal mogen rusten. De raad zal met belangstelling uitvoering van de plannen, voorzover mogelijk, volgen en wil graag achter het dagelijks bestuur staan in het belang der gehele gemeente. Na een woord van dank door de voorzitter voor deze woorden volgt sluiting. Te Sint-Annaland werd de algemene ver gadering gehouden van de melkcontrole- vereniging „Sint-Annaland en Omstreken." Naast het volledig bestuur waren er 10 leden aanwezig, plus de hoofdcontroleur J. Stroo uit Middelburg, monsternemer J. Moerland van Sint-Annaland en de heer J. Kodde van de Voorlichtingsdienst. Voor zitter G. Dorst had de leiding van deze vergadering, die bij zijn welkomstwoord in het bijzonder richtte tot de aanwezige gas ten. De rekening was nagezien door de he ren J. Klippel Anthz. en J. Dorst Czn. De bestuursleden G. Dorst en C. P. Hage wer den bij akklamatie herbenoemd. De monster nemer Moerland brengt hierna verslag uit over het afgelopen controlejaar. Het leden tal steeg van 33 naar 36. Er werden 164 koeien gecontroleerd en 134 gefiatteerde lijsten uitgereikt. De heer Stroo bespreekt hierna de punten voor de algemene vergadering van de P.V.M. welke 25 februari te Goes wordt gehouden en waarvoor de heer A. C. Gaa- keer wordt afgevaardigd en dhr. J. C. Klaasse als plaatsvervanger. Monsternemer J. Moerland wordt voor een jaar herbenoemd. De oud-secretaris W. A. Boogaard, die van 1927 tot 1957, dus gedurende 30 jaar die functie vervulde werd nogmaals dankgebracht voor het vele wat hij deed, terwijl hem een tuinbouw-grond- freesje wordt aangeboden. Dhr. Boogaard hoopt er nog lang plezier van te mogen hebben. Daarna vindt uitbetaling plaats van de in 1958 bekroonde dieren, welke op de premiekeuring aanwezig waren en geeft de heer Stroo nog een nadere uiteenzetting over het onderzoek op eiwitgehalte in ver band met het feit dat de fabriek straks niet meer alleen op het vet-, maar ook op het eiwitgehalte gaat uitbetalen en bij export van fokvee in de toekomst eiwitgehalte lijsten gevraagd zullen worden. Hiernaast volgen enige van de beste en één van de slechtste opbrengsten van de gecontroleerde koeien in de verschillende groepen No. Naam Opbr. v.d. melk per koe dag in kg. 1 Marja v. d. Tot. Gem. Tot. Lac. Leef- melk vetgeh. vet tatie v.d. opbr. in pet. opbr. per. koe 2 tot 3 jarige Eigenaar Woonpl. Rondeput 15.— 5115 4.09 209 341 2.9 2 Dora 12.08 4071 4.09 167 337 2.9 3 Willy 2 12.87 3436 3.91 134 267 2.10 4 Bea 12.69 3909 3.72 145 308 2.4 5 Beatrix 12.27 4086 3.62 148 333 2.9 Rika 8.39 2593 3.73 97 309 2.7 3 tot 4 jarige 1 Loes 12.20 3697 4.44 164 303 3.5 2 Jannie 14.83 4138 3.79 157 279 3.10 3 Jetje 15.60 4742 3.85 183 304 3.7 4 Cicilia 16.16 4961 3.69 183 307 3.10 Henny 14.47 3936 3.37 133 272 3.4 4 tot 5 jarige 1 Betje 2 18.04 6314 4.12 260 350 4.3 2 Bertha 16.70 5094 4.21 214 305 4.11 3 Emma 17.25 4830 3.65 176 280 4.10 4 Bertha 19.68 5589 3.32 186 284 4.8 5 Corrie 17 18.96 5934 3.33 198 313 4.10 Jans 11.88 3410 3.70 126 287 4.9 5 tot 6 jarige 1 Janke 9 19.97 6550 4.15 272 328 5.8 2 Jikke 8 19.74 6317 4.07 257 320 5.8 3 Roos 17.01 5188 4.06 211 305 5.1 Aaltje 7 12.33 3798 3.16 120 308 5.0 6 tot 7 jarige 1 Roos 19.23 5981 4.07 243 311 6.4 2 Coba 19.71 5795 3.96 214 294 6.2 3 Gretha 20.03 5889 3.33 196 294 6.4 4 Marjetta 19.05 6248 3.46 216 328 6.9 -Bertha 13.70 4357 3.40 148 318 6.6 7 tot 8 jarige 1 Bontje 22.63 6563 3.69 242 290 7.0 2 Elske 5 19.24 5695 4.02 229 296 7.11 3 Jans 19.35 6192 3.54 219 320 7.11 -Witkop 12.76 4083 3.58 146 320 7.6 8 tot 9 jarige 1 Roelina 5 21.26 5953 3.84 229 280 8.2 2 v. d. Ley 5 20.42 5840 3.64 213 286 10.2 3 Starre 17.99 5307 3.67 195 295 9.2 4 Janny 17.57 5218 3.63 189 297 10.7 Bontje 13.10 4533 2.64 120 346 9.3 A. Klippel, Stavenisse M. Anthonisse, Poortvliet A. Breure, St.-Maartensdijk H. Rijstenbil, Scherpenisse C. P. Hage, St.-Annaland A. Breure, St.-Maartensdijk Gebr. Koopman, St.-M'dijk A. Hage, Stavenisse P. J. Fase, St.-Annaland J. C. Klaasse, St. Maartensdijk A. P. Geluk, St.-Maartensdijk W. Moerland, St.-Annaland W. Moerland, St.-Annaland J. C. Klaasse, St.-Maartensdijk J. C. Klaasse, St.-Maartensdijk J. P. Kloet, St.-Maartensdijk J. L. Fase, Poortvliet. J. C. Klaasse, St.-Maartensdijk J. C. Klaasse, St.-Maartensdijk J. P. Kloet, St.-Maartensdijk M. Anthonisse, Poortvliet J. L. Fase, Poortvliet J. P. Kloet, St.-Maartensdijk M. Anthonisse, Poortvliet P. J. v. d. Slikke, St.-M'dijk A. Hage, Stavenisse J. C. Klaasse, St.-Maartensdijk A. P. Geluk, St.-Maartensdijk 30 Januari hield de melkcontroleverem ging „Tholen" haar jaarvergadering. Met melkcontrole, een geijkt woord, wordt be doeld melkproduktiecontrole bij het rund vee. Bij het voorlezen van de produktie- cijfers komt direct de grote waarde van deze controle naar voren, een waarde die zeker wel het vijfvoudige is van wat het kost. Het verschil in geldelijke opbrengst van de melk per jaar is soms meer dan 1000, tussen 2 koeien van dezelfde leeftijd. Is produktiecontrole bij melkkoeien dan minder waardevol als de stikstof op gewassen Wanneer de stikstofmeststof in zeer kleine hoeveelheid te krijgen was dit voor jaar en zomer, wat zou er dan voor 1 baal K.A.S. betaald worden Wanneer een melkveehouder aan de melkcontrole begint, dan is hij er niet klaar voor, nee dan is hij nog maar aan het be gin. Trekt hij geen conclusie uit de con trole, door bijvoorbeeld na een paar jaar de slechtste melkgeefsters uit te stoten, dan heeft aansluiting bij de melkcontrole geen zin en is het geld er aan besteed, behalve dan de wetenschap ervan, weggegooid. Het staat gelijk met strooien van K.A.S. in onkruid. De koeien veranderen niet door de melkcontrole. De veehouder zelf moet aan de hand van de produktiegegevens zijn minste koeien uitstoten. En daarbij niet bang zijn het aantal koeien te verminderen. Bij de oudere koeien gaf de beste: Beter geen, dan koeien waar boven de daar aan bestede arbeid ook nog geld bij moet. Het is ook weer niet zo, dat de koe, die 1000,meer melk geeft per jaar dan haar soortgenoot, tjok 1000,zuivere winst meer opbrengt. Maar wanneer hier van 500,winst is, dan staan daar toch vele koeien tegenover waar de winst heel wat minder is, ja waar soms met verlies wordt gewerkt. Hier volgt dus uit, dat met de produktiecijfers gewerkt moet worden. Daar is nu de melkcontrole voor. De melk- lijsten hebben de grootste waarde voor de gene die de koeien bezit. De mooie lijsten zijn er niet om er mee te geuren tegenover collega's, al schijnt die mening te bestaan. Dit haalt niets uit. Wat te denken van een veehouder, die 12 melkkoeien heeft waarvan 6 in de controle. Wat denkt U, de slechtste Dat zou moe ten, want kan hij die onttrekken. Nee, hij laat de beste controleren om met de eer te gaan strijken,, die hem overigens weinig in het laadje brengt. Laat hij beseffen, dat hij beter 44.000 kg melk af kan leveren van 8 koeien dan van 12. Deze wetenswaardigheden deelde be stuurslid P. P. Goorden ons mee in ver band met de voornoemde jaarvergadering, alsmede onderstaande produktiecijfers van de bij zijn vereniging aangesloten leden gem. kg. melk vet kg. dagen dagopbr 7344 3.86 283 367 20.01 de slechtste 3268 3.48 114 299 10.93 3e kalfskoeien de beste 6997 3.78 264 339 20.64 de slechtste 3781 3.18 118 284 13.47 2e kalfskoeien de beste 6814 3.78 258 336 20.28 de slechtste 3335 3.82 127 290 11.50 le kalfskoeien de beste 5264 4.05 213 301 17.49 de slechtste 2829 3.62 102 299 9.72 De slechtste van de laatstgenoemde groep kan ieder hebben. De koeien moeten toch eerst melk geven en gecontroleerd zijn voor men weet wat ze waard zijn. Maar wan neer er onder de oudere koeien nog zulke slechte melkgeefsters zitten, welke al meer dere jaren gecontroleerd zijn, dan wordt er met de produktiegegevens, welke de melk controle biedt, toch niet gewerkt en is men voordeliger uit, het niet te laten doen. Pro paganda om zulke leden bij te krijgen, heeft geen zin. Alleen voor degenen, die met de cijfers werken is het lid zijn heel wat meer waard, dan de kosten die er voor betaald moeten worden. Door de heer C. F. van der Peijl (C.H.) werd aan de Ministers van Financiën a.i. en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de vol gende vraag gesteld 1) Is het de Ministers bekend, dat de schade, ontstaan door de nawerking van zout water, de z.g.n. „naschade", in die gebieden, die tengevolge van oorlogshandelingen en/of van de ramp van 1 februari 1953, geïnundeerd zijn geweest steeds groter vormen gaat aan nemen en er alleen in Zeeland al, naar schatting 20.000 woningen bij berok ken zijn 2) Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen de Ministers dan meedelen, wanneer en op welke wijze tot afwikkeling van deze „naschade" zal worden overgegaan, temeer, waar door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, reeds bij de be handeling van de begrotingen van zijn Departement voor 1958 en 1959, is me degedeeld dat de technische regeling volledig gereed is. Ieder voorzitter of leider van een ver eniging zal toegeven, dat het nog niet zo gemakkelijk is in het openbaar het woord te voeren. Menig leider ziet zo'n avond op z'n minst met zekere spanning tegemoet. Goede voornemens baten dikwijls niet, wan neer men weer voor het forum komt te staan en veelal moet men na afloop con cluderen, dat men het er toch weer stuntelig heeft afgebracht, al is het dan maar voor zichzelf en al heeft de vergadering alle con sideratie, als ze beseft dat het voor ieder van hen ook niet mee zou vallen. Het in stituut Rhetorica is er van overtuigd, dat dit alles niet nodig is. Dit meest bekende instituut in Nederland voor mondeling on derwijs „Spreken in het openbaar" gaat nu in Poortvliet een cursus geven en het lijkt ons toe, dat vele voorzitters en andere lei dinggevende personen van deze gelegenheid zullen willen profiteren en 16 februari a.s. hun licht zullen opsteken. Een paar cur sisten zullen zelf het woord voeren om aan te tonen, dat het kan. Nadere inlichtingen zijn reeds per advertentie bekend gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5