Plaatselijk Nieuws Sun balm kq ndWes Bruidsfoto's en reportages Handen en Lippen ruw? Over „Eendracht" gesproken UW adres voor KOLBER DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER In één nacht Uw handen gaaf en zacht ST. ANNALAND DAMPO handen HAMEA-GELEIi!üË£21d STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Wegens plaatsgebrek moes ten enkele verslagen van bij eenkomsten blijven overstaan SCHERPENISSE POORTVLIET scheidenheid in ons land is er gelukkig nog 'n brug van samenwerking op onderwijsgebied. Spreker wees vervolgens op de noodtoe stand in Zeeland voor wat het personeel betreft. Ook in Tholen is men niet geheel compleet, maar op Tholen bij lange na niet. Soms zijn er maar 5 van de 10 plaatsen bezet. Kan het huidige geslacht niet meer de moed opbrengen dat die gebouwen wor den bezet Maken wij niet te schande, wat ons voorgeslacht heeft gedaan Er zijn veel leerlingen op de chr. kweekschool te Mid delburg, maar er zijn er maar hooguit drie of vier van Tholen. In het belang van het chr. onderwijs in Zeeland wil spreker dat wel eens benadrukken. Kan een christelijk eiland als Tholen met 15.000 inwoners er dan niet zelf voor zorgen, dat de scholen voldoende onderwijzers krijgen. Tholen is ook in dit opzicht een probleem gebied. Moge in de nieuwe chr. nat. school te Tholen een voltallige bezetting met vreugde en tot zegen van de thoolse kin deren werken, aldus de heer van Bennekom. De inspecteur van het lager onderwijs mr Wolff gaf hierna de hiervoor genoemde boeiende beschrijving van de nieuwe school en wees er vervolgens op, dat aan de „Een dracht" een treffende samenwerking gevon den is, waar de o.l. school jarenlang een lokaal afstond aan de chr. nat. school. Het was daar zo, dat de „lamme de blinde heeft voortgeholpen", want in desolate toestand deden beide scholen niet voor elkaar onder. Laat dit thans een sneeuwklokje zijn, dat de lente voor de thoolse scholen aankon digt. Deze gemeente noch het gehele eiland kunnen een sprekend voorbeeld geven van wat de moderne tijd aan moderne scholen vraagt. Een wolkje als eens mans hand is nu evenwel zichtbaar geworden. De chr. nat. school kwam van een krotwoning in een villa en deze grote verandering zal Vèel aanpassingsvermogen vereisen. Al moge dan de geest belangrijker zijn, dan de ma teriële kant van het onderwijs, toch is ook dit laatste niet onbelangrijk. Door de heer Bezooijen en zijn personeel is in het oude gebouw met liefde en deskundigheid ge werkt. Moge de geest in het nieuwe ge bouw met het schone uiterlijk harmoniëren, aldus inspecteur Wolf. Architect Wesselo uit Bussum, stedebouw- kundige van Tholen en ontwerper van de school dankte voor de opdracht en stelde dat het rustige beeld in het Bosje door de school niet is verstoord, terwijl het voor de jeugd toch wel heerlijk moet zijn in die omgeving te vertoeven. De heer J. Dragt te Gorkum, vml. hoofd der chr. nat. school te Tholen bracht een stukje historie, o.a. hoe er 20 jaar geleden maar 33 leerlingen waren overgebleven. Het heette toen het gereformeerde schooltje, welk bezwaar door bestuursverandering en wijziging leerkrachten toch wel moet zijn vervallen. Wat weerhoudt de Christen ouders hun kinderen nu nog naar deze school te doen gaan. Al is er dan nu een mooie vooruitgang (een 3 klassige school), het zouden er voor Tholen toch wel 7 of 8 moeten zijn. Spreker hoopt dat degenen die nu aan de school zijn verbonden er in slagen alle kerkelijke richtingen achter zich te krijgen. Mijn enige wens is alle kinderen in aanraking met Gods Woord te brengen aldus het vml. schoolhoofd Dragt. Ook de heer H. Rol te Vlissingen, die vanaf 1958 de leiding aan de thoolse school had haalde herinneringen op en de heer P. Beun, hoofd der o. 1. school feliciteerde mede namens de ULO bestuur en personeel met de mooie aanwinst. De heer T. Dijkslag Lievevrouwestraat 28 Telefoon 3804 BERGEN OP ZOOM voerde het woord als oud-voorzitter, er daarbij op wijzend, dat reeds in 1888 strijd voor een chr. school werd gevoerd, die er overigens 25 jaar later pas is gekomen. Het hoofd van de chr. school te Poort vliet, de heer C. Krieger die het woord voerde namens de chr. scholen op Tholen hoopte na zijn felicitatie, dat er uit het door inspecteur Wolf opgemerkte wolkje als een mans hand ook een druppel op Poortvliet zou neerdalen en het tegenwoor dige hoofd der school de heer W. A. van Bezooijen meende het na die lange reeks van sprekers kort te moeten maken. Dat hij bijzonder verheugd was nu alles onder „één dak" te hebben en wat voor een dak spreekt wel vanzelf. De verantwoor delijkheid om alles netjes te houden is wel veel zwaarder geworden. Spreker hoopt dat de nette omgeving de kinderen tot netheid zal aansporen. Na een dankwoord door ds. den Hoed sloot de heer Schout de bijeenkomst met dankzegging. De Chr. Nat. School is er nu bovenop. Als je het pracht gebouw en de mooie inventaris bekijkt, denk je als oudere misschien met enige weemoed terug, aan de oude bank, waarin je tussen de be drijven door en buiten medeweten van je onderwijzer je naam op het blad kerfde, naast de vele die er in stonden. Dat hield een bepaalde romantiek in. Maar toch is wat daar nabij de Hofstraat is gesticht, heel wat beter. Moge het ver volg op dit goede begin van thoolse scholenbouw spoedig komen. Het is be paald geen luxe. Het is urgent. Het goede voorbeeld is er. Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 15 t.e.m. 21 febr. zondag vm. 8.07 nm. 20.38 |uur maandag 8.49 21.29 dinsdag 9.50 22.41 woensdag 11.13 donderdag 0.06 12.35 vrijdag 1.15 13.43 zaterdag 2.12 14.35 Eerste Kwartier zondag 15 febr. te 20.20 u. Volle Maan maandag 23 febr. te 9.54 uur. VISSERIJ VOORLICHTINGSAVOND Door afwezigheid van voorzitter Bal werd de voorlichtingsavond van de Visserij ver eniging „Helpt Elkander" geopend door de heer Oerlemans, die inzonderheid de heren Borst en Roskamp welkom heette. Laatst genoemde sprak vervolgens over „bederf van garnalen en de daartegen te nemen maatregelen. Na de pauze werden enkele films vertoond, o.m. over de visserij aan de kust van Afrika en de Lister motor. Met dank voor de belangstelling sloot de heer Oerlemans de zoals gewoonlijk mooie voor lichtingsavond. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Op de dezer dagen gehouden ouder avond van de openbare lagere school te Tholen heeft de heer Swierstra, voorzitter van de adviescommissie van de Stichting Nederlandse Schoolradio een causerie ge houden over het doel van de Nederlandse schoolradio met klankbeelden verduide lijkt en hoe dit medium een belangrijk hulpmiddel voor het onderwijs kan zijn. De heer J. van Dalen, aftredend lid van de oudercommissie, werd herkozen. Het voor stel van de commissie om de kinderen vijf cent per week naar school te laten mee nemen voor de Sint-Nicolaasfeesten en andere feestelijkheden werd aangenomen^ Het hoofd der school, de heer Beun wees in zijn toespraak op de heersende noodtoe stand bij het onderwijs door het gebrek aan onderwijzend personeel. Hij deelde mede, dat ondanks de slechte toestand van de 75 jaar oude school, geen urgentieverklaring voor een nieuwe kan worden verkregen, omdat op het ogenblik geen scholen ter vervan ging van bestaande gebouwen mogen wor den gebouwd. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag 17 februari 1959, het eerste gedeelte en op vrijdag, 20 februari 1959 het tweede gedeelte. Tegen donderdag, 19 februari 1959 be staat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 11 februari 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, FEESTAVOND BRANDWEER Op vrijdagavond jl. kwamen de brand weercorpsen uit het eiland Tholen in de zaal van dhr. van Boven bijeen voor hun jaarlijkse feestavond. Om 8 uur opende de burgemeester van Tholen, mr A, J, v. d. Hoeven de avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid ook tot de burgemeesters en wethouders uit de verschillende gemeenten. Hierna was er een filmvoorprogramma en vervolgens de hoofdfilm „Muiterij op de Bounty". Het was een prachtige spannende film uit de tijd dat de schepen nog met slaven waren bemand. Na de film was er nog gezellig samenzijn. UITVOERING „SPIDO" Vorige week vrijdagavond gaf de gym- nastiekver. „Spido" in hotel „Hof van Hol land" haar jaarlijkse winteruitvoering. In zijn openingswoord verheugde voorzitter P. W. A. Mees zich over de zeer grote belangstelling voor deze avond. De zaal was stampvol, naar schatting waren er met inbegrip van de vele leden van Spido, waarin het aantal jongeren de hoofdmoot uitmaakt, wel een kleine 200 personen bij een. Geen wonder dat dhr. Mees een spe ciaal beroep deed op de jongens en meisjes zich stil te houden, een beroep overigens dat zoals op dat met de schooljeugd, waar ook ter wereld het geval is, zijn uitwerking miste. Het programma, dat geheel onder leiding stond van trainer Piessens, werd geopend met oefeningen van de jongste leden, de kleuters. Vanzelfsprekend genoot deze groep de grootste belangstelling van de vaders en moeders. Afwisselend kwamen nu de ver schillende afdelingen op het toneel om te laten zien hoe ze de oefeningen meester waren op brug, paard, evenwichtsbalk en lange mat. Een erg mooi programmaonderdeel werd gevormd door een menuet, bewegingsoefe ningen op een grammofoonplaat van dhr. Mees. Men had hier erg veel werk van gemaakt. Bijzonder mooi waren de costu mes, die voor deze gelegenheid waren ge huurd. Dit programmapunt werd na de pauze herhaald, nu op andere muziek en uitgevoerd door de dames. In de pauze hield men de gebruikelijke verloting en was dhr. Mees, eveneens weer zoals gebruikelijk, een van de prijswinnaars. Ook nu begon het programma met kleu- tergymnastiek. Verder toonden de dames en heren hun kunnen. Het geheel stond op goed peil. Dhr. Mees dankte tenslotte allen die tot het welslagen van deze avond hadden mede gewerkt. LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL Voorzitter P. van Driel opende de leden vergadering van de Chr. Lag. School, die vorige week vrijdagavond in een der lo kalen werd gehouden, met gebed en Schrift lezing. In zijn openingswoord herdacht hij het overlijden van de heren Jac. Deurloo en M. van Driel, beiden bij hun leven actieve leden der schoolvereniging. Ondanks 2 personeelsveranderingen, in stallatie van een nieuw hoofd en benoeming van dhr. B. Rutten tot onderwijzer, behoefde het onderwijs in het afgelopen jaar nooit onderbroken te worden. Spreker bracht hulde aan Mej. J. Pollie, die met haar 74 jaar nog les in handwerken geeft en zo nodig nog inspringt tijdens ziekte van het personeel. Dank zij de medewerking van het Ge meentebestuur krijgt men binnenkort de be schikking over een aantal nieuwe banken en opbergkasten. Dhr. van Driel constateerde een lichte achteruitgang van leerlingen, vooral ver oorzaakt door vertrek naar elders. Hij riep alle leden op tot steun en verbreiding van de gedach teder Chr. School, een School die van de ouders zelf is en waarop hun kinderen onderwijs ontvangen in Christelijke Bijbelse geest. Tenslotte herdacht spreker het vele werk dat 't afgetreden bestuurslid dhr. M. A. Lind- hout als sekretaris voor de vereniging had verricht. Door ziekte was dhr. Lindhout verhinderd de vergadering bij te wonen. Het woord was daarna aan de waarne mend sekretaris, dhr. J. D. Droogers, voor het lezen der notulen, gevolgd door het uitvoerig jaarverslag van penningmeester L. de Wilde. De inkomsten bedroegen 25.202,42, de uitgaven 23.029,54, een kassaldo derhalve van 2172.98, waarin evenwel begrepen te hoge Rijksbijdragen in de onderwijzers salarissen. Tijdens de besprekingen werd o.a. medegedeeld dat de bijdrage van de N.C.R.V. dient voor deelname aan de schoolradio, een zeer aantrekkelijk en leer zaam programma, dat elke maandagmiddag wordt uitgezonden. Van de Uniecollecte wordt als regel 10% afgedragen. Men wil deze bijdrage nu ver hogen en zelfstandige ondersteunng van noodlijdende scholen laten vervallen. De commissie van onderzoek naar de boe ken van de penningmeester rapporteerde bij monde van C. W. Droogers gunstig. Voor volgend jaar werd genoemde en dhr. H. A. de Ruiter aangewezen. Een voorstel het aantal bestuursleden om praktische reden van 7 op 5 te brengen kon geen meerderheid krijgen. Men wenste zich te houden aan de reglementair voorgeschre ven 7, waarvan 3 N.H., 3 Ger. Kerk en 1 Chr. Ger. of Ger. Gemeente. Bij de daarop volgende verkiezing werd dhr. C. Elenbaas als bestuurslid herkozen en koos men in de vakature M. A. Lindhout dhr. Jac. Geuze, beiden namen hun benoe ming aan. De ouderavond zal dit jaar op vrijdag 27 februari a.s. worden gehouden, aanvang kwart over 7. Op voorstel van enkele leden zal een z.g. kijkavond, voor bespreking en bezichtiging van het werk der leerlingen, daaraan voorafgegaan. De juiste datum is nog niet bekend. Na de behandeling van nog enkele huishoudelijke zaken sloot het hoofd, dhr. B. G. Kegge, de vergadering met dankgebed. ROWNTREE N.V AMSTERDAM f Medicinale handcrême BRANDALARM Naar vermoed wordt door overspringen van vonken uit een fornuis, waarop varkens voer werd gekookt, ontstond zaterdagmid dag brand in een opslagplaatsje van dhr. H. M. Plompen aan de Coentjesweg. Het vuur greep zo snel om zich heen dat men geen kans zag zelf de brand meester te worden. Een telefoontje naar de Brand weercommandant was voldoende om de sirene in werking te stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Hoewel men het water van een nogal ver afgelegen brand- kraan van de waterleiding moest aanvoe ren, duurde het slechts kort voor er water kon worden gegeven, en was het vuur spoe dig geblust. Niettemin gingen er 15 pakken geperst stro verloren. JAARVERGADERING DAMESKRANS Omdat uit de naburige gemeenten en uit Arnemuiden de afgevaardigden door de gladde wegen verstek lieten gaan waren 130 personen inplaats van de te verwachten 180 aanwezig, toen bij aanvankelijke ver hindering van ds. Westland ouderling Breas de jaarvergadering van de herv. vrouwen vereniging op G.G. „Indonesië" de bijeen komst opende met gebed en het lezen van Math. 26. De presidente mevr. Westland riep de aanwezigen vervolgens welkom en deelde de verhinderingen mede. Mevr. Weij- ler gaf als secretaresse een uitvoerig ver slag van het afgelopen verenigingsjaar, waaruit bleek dat het ledental onveranderd was gebleven. Mej. H. Bruijnzeel gaf het financieel verslag, die een batig saldo had over 1958 van f 41.50. De na-verkoping van de overgebleven goederen bracht 106 voor het Bouwfonds, waaraan ook de meis jesvereniging had bijgedragen. Mej. van Poortvliet hield de bijbelin leiding over „Het onze vader." Verder werd de avond gevuld met een onderwerp over de kerkgeschiedenis, koorzang, gedichten en verhalen. In de eerste pauze was een be drag van f 75.55 voor de vereniging ge collecteerd, terwijl op initiatief van een der aanwezigen in de tweede pauze werd ge collecteerd voor een elektrische klok, die in het verenigingsgebouw nog ontbreekt. Dit bracht 43.30 op. Er waren verschillende schriftelijke felicitaties, terwijl oud-ouderling Scherpenisse dankte voor de uitnodiging en de vereniging het beste toewenste. President-kerkvoogd Boon dankte voor het geschonken bedrag t.b.v. het bouwfonds en mevr. Westland verklaarde zich zeer erkentelijk voor alle medewerking, terwijl ze meedeelde voortaan de verkoping omstreeks juni-juli te houden voor het bouwfonds en ongeveer in november voor de zending. Ds. Westland eindigde de gezellige avond met dankzegging. JAARVERGADERING MANNENVERENIGING De mannenver. „De Heere is mijn Banier" hield dinsdagavond in het herv. verenigings gebouw zijn jaarvergadering onder leiding van de heer P. Quist. Deze liet zingen ps. 103 1, ging voor in gebed en las ps. 103. Hij riep vervolgens allen een welkom toe, ook de afgevaardigden van dé andere pl. herv. verenigingen en hoopte op een goede avond. Na de verslagen door A. Vroegop en G. Goedegebuure volgde een onderwerp door dhr. L. Goedegebuure over art. 21 van de N.G.B. Na de pauze luister den de aanwezigen met aandacht naar het referaat van ds. P. Westland over „De vrouw in het ambt." Over beide onderwer pen werden vragen gesteld. Na het zingen van ps. 106 3 sloot ds. Westland de bij eenkomst met dankgebed. IJSVERMAAK Het bestuur van de Sint-Annalandse IJs club durfde het zaterdag jl. nog niet aan om de baan te openen. Het gevaar was dan ook niet denkbeeldig, dat te verwachten 5 a 600 liefhebbers het na een uur zouden moeten opgeven omdat de baan was stuk gereden. Het kwakkelwintertje heeft nu een maal de schaduwzijde, dat het lang duurt alvorens het ijs in deze contreien berijdbaar is. Maandag 8 febr. kon de baan echter wel worden geopend en er was al direct goede belangstelling. Deze was evenwel de volgende dag nog groter, dank zij het ijsvrij van de schooljeugd. Het aantal liefhebbers liep toen tussen de 6 en 700, waarbij ook verschillende uit de omliggende gemeenten. 's Avonds was de baan verlicht en dat geeft een aparte bekoring aan de sport. Woensdagmiddag was de drukte minder groot, maar het ijs aanmerkelijk beter. Bij voortduur van het kwakkelwintertje zullen de liefhebbers er deze week van kunnen profiteren, wat o.a. tot gevolg had dat de ruim 600 leden tellende IJsclub er een 60 nieuwe kon bijschrijven, om van de goede zaken die de verkopers van schaatsen de den, maar niet te spreken. GESLAAGD Voor het detaillistendiploma tabak, si garen, sigaretten slaagden mevr. K. den Ëngelsman-Nelisse en Corn. Quist alhier. en pijn weg- wrijven met JAARVERGADERING „WEES GETROUW" Vorige week hield de hervormde meisjes vereniging „Wees Getrouw" een bijzonder prettige jaarvergadering, waarbij ds. West land het openingswoord sprak en vervol gens een uitvoerig programma werd afge werkt met inleiding, zang, declamatie en het prachtige lintenspel „De cijfers van de klok." Als gast was de zustervereniging uit Arnemuiden aanwezig. De bloeiende meis jesvereniging had weer een mooie avond. JAARVERGADERING „KNAPENVERENIGING" Vrijdagavond jl. was de knapenvereniging „Samuel" aan de beurt voor de grote avond. Terwijl de leiding bij de heer W. Goede gebuure berustte sprak ds. Westland het openingswoord. Met een ledental van 40 bestaat ook voor deze jeugdvereniging goede belangstelling, waar men een jaar geleden met 19 leden begon. Van de jeugdbibliotheek dezer vereniging wordt druk gebruik gemaakt, zo liet Ton van Luijk horen en de financiële situatie vond men wel zo belangrijk, dat d eont- vangsten door Bart Vroegop en de uitga ven door Piet Mosselman werden gerele veerd. Ook hier was een omvangrijk, maar zeer gevarieerd programma: orgelspel, ver halen, koorzang, gedichten, voordrachtjes en de zeer mooie uitvoering van psalm 119 met orgel, blokfluit en viool, waartoe men zelfs (voor het laatste instrument) een lid uit Poortvliet om medewerking had ge vraagd. Heel mooi. Het was dicht bij half twaalf, maar nie mand van de 160 aanwezigen had zich verveeld op deze gezellige knapenavond. VERGADERING ANAB Vorige week kwam de Alg. Arbeiders bond in jaarvergadering bijeen, voor de laatste maal onder leiding van de heer F. J. Stols. In zijn welkomstwoord verklaarde de heer Stols, dat hij, zoals ook op de agenda was vermeld, deze vergadering als bestuurslid zal aftreden na een 30 jarige loopbaan in de vereniging als voorzitter te hebben meegemaakt. Hij meent dat het nu welletjes is, mede omdat ook niet meer die energie opgebracht kan worden van een 20 jaar geleden. Hij verwelkomde voorts de sprekers van de avond de districtsbestuur ders Lukaart en Hoek. Laatstgenoemde sprak vervolgens een propagandistisch woord voor de N.V.V., er de nadruk op leggend, dat de NVV in tijden van nood alleszins bereid is te helpen, zoals men geen eisen stelde na de oorlog, toen in Neder land puin geruimd moest worden of wan neer een veertje gelaten moest worden, zo als bij de laatste bestedingsbeperking, waar bij overigens naar sprekers mening de ar beider weer het meest de dupe is gewor den. Aan de andere kant evenwel stelt het NVV zijn eisen, wanneer het den lande in het algemeen goed gaat. Dan wil men een vruchtje meepikken van de rijpbeladen boom. Daarom ook zal het NVV in de toekomst voor de arbeider op de bres staan, of aan de andere kant waar nodig is mee te helpen bouwen. De heer Lukaart voerde aan, dat men weliswaar niet meer in de grote hitte van de strijd zit, die de dertiger jaren kenmerkte, dat er reeds veel ten gunste is verbeterd voor de arbeider, maar dat er nochtans wensen overblijven, zoals verkorting ar beidstijd, industriespreiding voor betere werkverdeling, vakanties, vervanging van krotwoningen. Hierna richtte hij zich tot dhr. Stols, waarvan hij zei, dat men de scheidende voorzitter kon stellen als een voorbeeld voor velen, waar hij 30 jaar be langeloos de ANAB heeft gediend en die hij dan ook namens de Bond bijzonder dank wilde brengen voor de vele daaraan be wezen diensten. Er werden enkele vragen gesteld en kri tische opmerkingen gemaakt door de ver gadering omtrent de contributie, de leden- werfaktie, de werkclassificatie, enz., waarop gezien de gevorderde tijd slechts beknopt antwoord gegeven kon worden. KasfiHAMEA-C ruw of schraal De penningmeester, de heer A. M. Scher penisse gaf het financieel overzicht. Er was 5509,20 ingekomen en 5410.45 uit gegeven, alzo een goed slot van 98.75. De uitbetaling vakantiebonnen loopt in de tienduizenden. Voor het t.b.c. fonds was 280.31 afgestaan. Ledenmutatie was als volgt verlopen: 6 overschrijvingen, 5 be dankt, 1 overleden, 5 nieuwe leden, vermin dering 9, thans 112 leden. De heer A. de Witte werd bij akklamatie als bestuurslid herkozen. De beer Matth. den Haan stelde zich niet meer herkiesbaar. Waar enkele jaren geleden om kader te krij gen het bestuur tot negen leden was uitge breid, meende men thans geen aanvulling te behoeven, nu twee leden (de heren Stols en M. den Haan) uittraden. Omtrent voor zittersaanwijzing zal nader worden over legd. Als controlelid werd Abr. van Poortvliet gekozen, bode blijft Abr. den Haan. Tenslotte werden nog enige waarderende woorden aan het adres van dhr. Stols ge richt, terwijl de vergadering meende, dat een cadeau op zijn plaats was geweest, waarover het bestuur zich nader zal be raden. MET „PINKY" HAD WHS VEEL SUCCES De voetbalvereniging „WHS" moet ver in haar geschiedenis teruggaan om tot het zelfde peil van een uitvoering te komen, als die, welke vorige week werd gehouden, met name dan voor wat het opgevoerde stuk betreft. De voortreffelijke opvoering door de toneelgroep uit Oud-Vossemeer- Tholen onder regie van M. Rombouts van het toneelstuk „Pinky, het blanke neger meisje" was niet alleen aktueel, maar vooral ook ontroerend en uitermate boeiend. De opvoering won bovendien aan waarde, door de toelichting, welke door de heer C. J. C. Boot vooraf werd gegeven op het bestaande rassenvraagstuk in Amerika, inzonderheid in het zuidelijk deel daarvan. De heer Boot behandelde de integratie en wees er op, dat in Amerika het burgerrecht zowel voor blank als zwart geldt, maar dat de onder linge verhouding nog steeds incidenten ver wekt. De ontwikkeling in de goede zin zal, zo meende spreker, niet geforceerd kunnen worden, maar een langzaam proces zijn. Hierna belichtte hij het óp te voeren stuk, dat hij noch een blijspel, noch een drama noemde, maar een stuk leven uit Zuid Amerika. Hij verzocht daarbij alle stilte en geen geiach bij het eerste optreden van een „negerin". Het zij gezegd, dat aan dit verzoek voor de volle honderd procent gevolg is gegeven, zodat men letterlijk een speld kon horen vallen en deze grote aan dacht voor de spelers wel de grootste waar dering inhield, die ze voor hun spel kregen, inclusief dan het bijzonder hartelijk applaus nadat het doek voor het laatst viel. Over het stuk zelf, dat zich in Zuid-Amerika af speelt en waarbij het negerprobleem wel uitermate scherp wordt belicht, schreven we reeds tijdens de eerste opvoering hiervan op ons eiland, nl. tijdens de gehouden ZLM tentoonstelling vorige zomer. Ook ditmaal kon men vol lof zijn voor regie, belichting en vertolking door alle speelsters en spelers. En daarom ook was voorzitter A. J. Soe- ters de tolk van de 150 luisteraars, toen hij alle medewerkers, maar dan in het bijzonder de heer Boot en de genoemde toneelgroep, dankte voor het welslagen van deze uit voering. In zijn openingswoord had de voor zitter een bijzonder welkomswoord gericht tot de gasten-spelers, tot de wijkzuster en had vml. hotelhouder F. Rijnberg dank ge bracht voor de 30 jarige steun aan de vereniging. Hij hoopte dat men van zijn opvolger, de heer N. Burggraaf dezelfde medewerking zou mogen ondervinden. Er was in de pauze een verloting van meren deels beschikbaar gestelde prijzen, die er niet onbelangrijk toe bijdroeg, dat deze druk bezochte uitvoering naast het welslagen op zich, ook nog een batig financieel saldo opleverde. VAN DE GEMEENTE-ONTVANGER De gemeente-ontvanger herinnert er bij deze aan dat de termijn voor de betaling van Straat-, Riool- en Assurantiebelasting 1958 is vervallen. Nalatigen worden verzocht spoedig aan hun verplichtingen tot betaling te voldoen, daar anders tot vervolging wordt overgegaan. Betaling kan geschieden: ten kantore van ondergetekende op woensdagavond tussen 6.30 en 8 uur, of via de Coöp. Boeren leenbank Stavenisse, of per giro nummer 44949 ten name van de gemeente Stavenisse. IJSPRET De Stavenisse Ijsbaan is deze week voor de schaatsen liefhebbers opengesteld. Wel niet de hele dag, want zuinigheid is ge boden. 's Avonds is ze verlicht en jong en oud geniet dan van de ijspret. Ook hoeft niemand dorst of honger te lijden, want ook daarvoor is gezorgd. Van de liefhebbers mag het nog een poosje blijven vriezen. MEER VIS OP UW DIS Uitgaande van de bond van Plattelands vrouwen werd ter plaatse en op de andere eilandgemcenten een visdemonstratie gehou den door het voorlichtingsbureau voor de voeding afd. vis in een speciaal daarvoor gebouwde auto. Er werden enkele visgerechten klaarge maakt en deze konden door de aanwezige vrouwen worden geproefd. Nederlanders zijn niet zulke viseters meer als voorheen. Noorwegen b.v. gebruikt 5 a 6 X zoveel per hoofd. De maatjesharing is Nederland echter trouw gebleven. Het werd door onze voor ouders beschouwd als bijzonder goed voed sel, getuige het rijmpje Haring in het land Dokters aan de kant. VERGADERING OUDEN VAN DAGEN Vrijdagmiddag 6 februari had in de zaal van de heer J. A. Hage de vergadering plaats van de Bond van Ouden van dagen, afd. St.-Maartensdijk. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. Verhage uit Willemstad, lid van het Hoofdbestuur. Sinds haar oprichting in augustus vorig jaar berustte de leiding van de afdeling nog steeds in handen van een voorlopig bestuur, zodat men thans over ging tot het kiezen van vaste bestuursleden. Bij zijn openingswoord sprak de heer Verhage er zijn teleurstelling over uit, dat niet meer leden aanwezig waren. Het is immers in hun eigen belang een zo groot mogelijke en bloeiende afdeling te vormen, teneinde ook hier tot meer activiteit te komen en gezamenlijk iets te bereiken. Nochtans hoopte hij, dat onder de aanwe zigen genoeg animo zou zijn voor het vor men van een definitief bestuur. Nadat nog enkele toelichtingen aangaande enkele be- stuurstechnische kwesties werden gegeven ging men over tot de eigenlijke verkiezing. Ondanks of juist door het kleine aantal leden, dat aanwezig was, had deze een vlot verloop en werd het bestuur als volgt ge kozen: dhr. D. M. de Fouw, voorzitter; dhr. M. van Gorsel, secretaris; dhr. K. Hage, penningmeester en verder als com missarissen de heren Nath. Nelisse Izn. en D. M. Scherpenisse. Hierna dankte de heer Verhage de pas gekozen bestuursleden voor hun bereidwil ligheid de onderscheiden functies op zich te nemen, waarbij hij vooral zijn waardering uitsprak voor de heer D. M. de Fouw, die ondanks zijn 76 jaren het voorzitterschap van de afdeling had willen waarnemen. Me de wens, dat de afdeling in de toe komst nog veel goeds voor haar leden tot stand mocht brengen, sloot de heer Ver hage daarna de vergadering. ONTSPANNINGSAVOND L.J.G. EN Z.P.M. Vrijdag 6 februari had in de zaal van de heer Rozendaal alhier een toneelavond plaats, die verzorgd werd door de L.J.G. en de Z.P.M. Er was voor deze avond veel belangstelling. De Z.P.M.-sters voerden „De Klompenbarones" ten tonele, welk stqk zeer goed werd vertolkt. In tegenstelling tot andere jaren werd de rest van de avond verzorgd door de L.J.G. en Z.P.M. uit Goes met het to neelstuk „Deining om de dorpsdokter". Het stuk werd goed gespeeld, alleen was het jammer, dat de spelers zo zacht spraken en zodoende veel van dit mooie toneelspel verloren ging. De dorpsdokter, een rustige, gemoedelijke man, werd prima vertolkt, als mede Drikus en Neele, Theo en Marjan. Ter afwisseling van het geheel zorgde het L.J.G.-orkest voor de muzikale omlijsting. Over 't geheel genomen een mooie ont spanningsavond, zoals we die altijd van de L.J.G. en Z.P.M. gewend zijn. JAARVERGADERING „WEES EEN ZEGEN" Dinsdag 10 febr. hield de herv. vrouwen vereniging „Wees een zegen" haar 4e jaar vergadering in besloten kring. Op die avond werd gelijk afscheid genomen van de pen- ningmeesteresse mevr. Duinhouwer, die per 1 maart naar Ede vertrekt. De avond werd gevuld met verschillende onderwerpen en gedichten, afgewisseld met zang. De presidente, mej. Hendrikse sprak mevr. Duinhouwer toe en dankte haar voor alles wat ze voor de ver. deed en wenste haar Gods zegen toe in haar nieuwe woonplaats. Als aandenken kreeg ze een foto in lijst van de vrouwenvereniging. In haar dankwoord kwam duidelijk naar voren, dat mevr. Duijnhouwer slechts node van haar vereniging afscheid nam. Ze dankte hartelijk voor de ontvangen blijven de herinnering. Hierna werd ze de zegebede toegezongen en de bijeenkomst gesloten met ps. 1331 en 3 en dankgebed. VERKOPING Woensdagavond jl. werd het winkelhuis van wijlen G. Quaak in het openbaar ver kocht. De inzet 1300.—, terwijl het eind bod 3525,- werd, geboden door de heer E. Poot. ONGEVALLEN Op de geopende ijsbaan had mevr. v. d. Werf-Vroegop het ongeluk zodanig te val len, dat medische hulp moest worden inge roepen. De dokter constateerde een ernstige beenbreuk, zodat overbrenging naar het ziekenhuis nodig was. De heer C. Bolier kwam door de gladheid te vallen en brak z'n enkel. Ook hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis. JAARVERGADERING NVV-VROUWENBOND De plaatselijke afdeling van de vrouwen- bond van het NVV hield haar jaarvergade ring waarbij de gebruikelijke jaarverslagen werden voorgelegd. De herkiesbare aftre dende bestuursleden mevr. Joppe-v. d. Werf en mevr. Bijl-Uijl werden met algemene stemmen herbenoemd. De avond werd voorts gevuld met declamatie en voordracht. WEEGBRUG In 1958 werd op de plaatselijke weegbrug gewogen 10.803.239 kg suikerbieten of een totaal met andere produkten inbegrepen 14.243.506 kg. VERGADERING C.L.A.B. De pl. afdeling van de chr. landarbeiders- bond hield onder leiding van dhr. S. W. Quist haar jaarvergadering in de bovenzaal van het gemeentehuis. De propagandist van het hoofdbestuur, de heer Van Wensen ging voor in gebed, waarna de voorzitter allen een gezellig samenzijn toewenste. Uit het verslag van penningmeester C. van As bleek, dat er een batig saldo was van 181.82. Aan vakantiemannen was 6000.verzilverd. Een overzichtelijk jaarverslag hoorden de aanwezigen van secretaris J. Geluk. Er werd op gewezen, dat men tegenwoordig een goed vakman moet zijn wil men werk hou den. Voor de ongeschoolden raakt het werk uitgeput. Het ledental bedraagt 53. Nadat in de pauze een consumptie was aangeboden en een verloting gehouden werden als be stuursleden herbenoemd de heren J. Geluk en C. Slootmaker. Leden van de controlecommissie werden C. van As en Joh. Geuze. Hierna sprak de heer Van Wensen o.m. over de werkgelegenheid op korte termijn op het eiland Tholen en de ontwikkeling van het agrarisch bedrijf. De jeugd die in het agrarisch bedrijf wil gaan werken, dient ook voldoende technisch onderricht te krij gen wil ze op een gemechaniseerd bedrijf meekunnen. Bij de rondvraag werd voorgesteld het bodeloon te verhogen en vastgesteld op 15.voor het lopende jaar. De opbrengst van de verloting was 52.66, te bestemmen voor het rustoord der C.N.V. Gesloten werd met ps. 75 1 en dankzegging door de heer Van Wensen. LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL De jaarlijkse ledenvergadering van de chr. school werd bijgewoond door 38 personen. Geopend werd met het zingen van Ps. 42 1 en het lezen van Ps. 42 en gebed door voorzittter H. Overbeeke. Uit het jaarver slag van secretaris J. Uyl bleek dat het leerlingental in 1958 onveranderd was ge bleven. Omtrent de nieuw te bouwen school konden nog geen mededelingen worden ge daan. Men dient goedkeuring op het plan af te wachten. Misschien kan de school op de urgentielijst van dit jaar worden geplaatst, alhoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat. Bij monde van dhr W. Quist werd gunstig geoordeeld over de financiële controle, waarna penningmeester J. Uijl meedeelde, dat van het Rijk was ontvangen 28.171.15, er was uitgegeven 28.434.11, nadelig slot 262.96. Ontv. van gemeente 4584,59, uit gaven 3495,61, batig saldo 1089.88. Ont vangsten vereniging 1139,79, uitgaven 1640,76, nadelig slot 500,97. Gecombineerd v\

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 2