WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSWND DIT MAAKT THOLEN Van Chr. nat. school begint voor Thoolse scholenbouw de victorie. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Binnen- en buitenlandse belangstelling voor PRinses maRijke Dc redactie legt U deze week voort 15e jaargang No. 12 13 februari 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Wat het eiland Tholen maakt, wat het produceert, wat het fabriceert zal men kunnen zien op de tentoonstelling in de thoolse veilinghallen, welke donderdag 19 en vrijdag 20 febr. wordt gehouden en waar een 28 tal kléin-industriëlen exposeren, wat zij fabriceren. Die „men" bestaan de eerste dag uit officiële instanties, waaronder de Economische Voorlichtingsdienst, het Centraal Instituut Bevordering van de Buitenlandse Handel, vertegen woordigers van buitenlandse Kamers van Koophandel, o.a. die van West-Duitsland, België, Luxemburg, Zwitserland, Mexico en Oostenrijk, terwijl de officiële opening zal worden verricht door de plaatsvervangend directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, mr. H. M. S. van Oers. Het doel van deze door de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen georganiseerde expositie is de aandacht te vestigen op de industriële produkten van het eiland en de afname daarvan door exportmogelijkheden te vergroten. Hierdoor zullen deze bedrijven zich mogelijk kunnen uit breiden en daarmee het uiteindeÜjk doel van de eiland commissie de werkgelegenheid te vergroten. W erkgelegenheids-commissie aktief. Het is een unicum, dat alle thoolse ge meenteraden eenstemmig hun goedkeuring hechten aan het verzoek van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen om haar te willen subsidiëren, teneinde haar aktivi- teiten te kunnen ontplooien. „Maar", zo werd bij die algemene instemming gestipu leerd, „straks zullen we ook graag willen weten, wat deze commissie met dit geld van de bevolking heeft gedaan. Ongevraagd vooruitlopend op die gevraagde en stilzwij gend „toegezegde" verantwoording menen we, dat genoemde commissie al zeer spoe dig haar bestaan kan rechtvaardigen. Door haar is immers het initiatief genomen tot voornoemde tentoonstelling, waarbij dan te gelijkertijd een rapport zal worden aange boden, zo mogelijk aan de commissaris der koningin in Zeeland, indien deze tegen woordig kan zijn, waarin de problemen van de streek worden belicht en waarin mo gelijkheden tot oplossing worden genoemd, en zulks dan aan de hand van door de bevolking zelve gedane suggesties. Enige weken geleden benoemde de Com missie uit haar midden een klein-comité ter verwezenlijking van de plannen tot het houden van die expositie. In dat comité hebben zitting de voorzitter der Commissie burgemeester W. J. van Doorn, de secre taris, de heer V. Laban, het lid de heer E. Ph. Nieuwkerk en als adviseurs, de heren A. Korstanje, rijksmiddenstandscon- sulent in Zeeland en L. A. M. Elenbaas, directeur van de Coöp. Groenvoederdrogerij te Scherpenisse. Van alle gemeenten Tijdens een daartoe gehouden persconfe rentie werden door de voorzitter, burge meester van Doorn en door de heren Laban, Nieuwkerk en Korstanje mededelingen over deze tentoonstelling gedaan, terwijl door het Hoofd van het Nevenbureau van het Ge westelijk Arbeidsbureau, de heer Donkers te Tholen de werkloosheidssituatie op Tho len werd belicht. De ongeveer dertig exposanten komen uit alle thoolse gemeenten, zo werd meegedeeld en zullen datgene tonen wat op Tholen wordt gefabriceerd, zoals de bouw van jachten, betonfabricage, muziekautomaten, cosmetica, plastics, scheepstuurinrichtingen, metaalbewerking, carrosseriebouw, banket, landbouwwerktuigen, timmerfabriek, dames- confectie, olieklëding, verwerking van mos sels, grasdrogerij, bloembollenverwerking, machinale breiinrichting, enz. De tweede expositiedag zal de clientele van de deel nemers worden uitgenodigd, waardoor de tentoonstelling een meer direct zakelijk ka rakter zal krijgen. Ook buitenlandse belangstelling Gehoord de belangstelling, die er ook in het buitenland voor deze expositie blijkt te bestaan, mag reeds nu worden gesteld, dat de hiervoor door de commissie gemaakte niet geringe onkosten gerechtvaardigd zijn en mag eveneens het gematigd optimisme, waarover door de voorzitter werd gespro ken, worden onderstreept. Het is immers wel van veel belang, dat voor de klein- industriële produkten belangstelling blijkt te bestaan bij de Ned. Duitse Kamer van I Koophandel, evenals die voor België, Luxemburg, Oostenrijk, Frankrijk, Zwitser land, Mexico en Canada. Het moet daarnaast voor de Commissie toch wel een steun in de rug genoemd worden, dat de waarnemend directeur-gene raal voor de Middenstand en het Toerisme, mr H. M. S. van Oers bereid gevonden werd de officiële opening te verrichten en daarbij een rede zal houden, die vruchten zal kunnen afwerpen. Dat voorts een vertegenwoordiging aan wezig zal zijn van de Economische Voor lichtingsdienst, van het Verbond van Ne derlandse Groothandel, van het Centraal Instituut ter bevordering van de buiten landse handel, van het ETI en andere in stanties die zich of voor de produkten of voor het thoolse probleem interesseren. Het programma De tentoonstelling moge dan niet opgezet zijn voor de inwoners zelf, omdat men het doel er van dan zou voorbijstreven, de commissie acht het wel van veel belang, dat de bevolking in de streek hiervan kennis neemt, omdat het uiteraard toch dóór en vóór haar wordt gedaan. Het programma voor de officiële dag donderdag 19 fe bruari ziet er dan ook als volgt uit 11.30 uur: ontvangst door het gemeente bestuur van Tholen ten stad- huize; 12.30 uur: eenvoudige maaltijd voor ge nodigden (hiervoor genoemd) in hotel Zeeland; 14.30 uur: ontvangst in één der veiling hallen aan de Grindweg. 14.45 uur: begroeting door de voorzitter van de Commissie Werkgele genheid eil. Tholen; 15.00 uur: Rede van mr H. M. S. van Oers, plv. direceur-generaal voor de Middenstand en het Toerisme. 15.30 uur: aanbieden van thee door leer lingen van de landbouwhuis- houdschool en rondgang door de tentoonstellingshal. Op 20 februari zullen de exposanten hun clientele ontvangen, maar tevens worden bij gestaan door deskundigen op verschillend gebied. Het gaat om de streek Men mag zich als eilandbewoners ver heugen over het door de Commisie Werk gelegenheid ter zake genomen initiatief. Ver heugen omdat dit alleen mogelijk was door een samenwerking van de streek in haar geheel, verheugen ook, omdat zoals reeds opgemerkt, het resultaat hiervan met ge matigd optimisme mag worden tegemoet gezien, verheugen omdat ons eiland wil laten zien, dat het meer wil doen, dan ach en wee roepen over problemen die opgelost dienen te worden, omdat het niet in de eerste plaats (of niet alleen) maar wil afwachten tot de overheid er eens aan te pas meent te moeten komen, maar juist en primair zelf aktief wil zijn, in de hoop, dat hiervoor waar dering wordt gevonden en de gewenste hulp toch en spoedig wordt verleend. En met dat voor ogen kunnen we niet anders, dan op nieuw aandringen op een steeds intensiever streek-aktiviteit, streek-samenwerking en streek-medewerking. Alleen wanneer men in toenemende mate doordrongen zal worden van de noodzakelijkheid daarvan en dat rivaliteit naar de vijfde rang moet worden geschoven, zal de „carte blanche", door alle gemeenten aan de Commissie verstrekt, in een waardevol beschreven dokument ver anderen of zo men duidelijker wil; zal de verstrekte subsidie een vijfvoudig rendement geven. Daartoe wordt op 19 februari reeds de eerste zet gedaan. Wanneer het inderdaad zo is, dat van deze nieuwe chr. nat, rijksinspecteur van het lager onderwijs in de school nabij de Hofstraat tegen het thoolse „Bosje" aan, de victorie begint van algehele vernieuwing der thoolse scholen, dan zullen de andere Hoofden van scholen in Tholen met personeel en leerlingen moed kunnen vatten uit deze gedenkwaardige officiële opening op donderdag 5 februari 1959, Aan de andere kant zullen ze met des te meer afschuw hun holen zijn binnengegaan, na van het fraaie gebouw kennis te hebben genomen. De chr. nat, school heeft het nieuwe gebouw meer dan ver diend, Behalve dat het oude gebouw in desolate toestand verkeerde, kon men er niet eens het geheel in onderbrengen en zat men altijd op twee plaatsen dit onderwijs te geven. Maar overigens staan de andere broeders op hetzelfde niveau. Immers, wanneer men het hol in de Dalemsestraat annex Doelweg bekijkt, dan is het onverklaarbaar, dat in tholen niet alle scholen op de urgentielijst 1959 staan. Daarom te meer kunnen we bestuur, onderwijzers en leer lingen van de chr. nat. school feliciteren met de prachtige nieuwe aanwinst, bij opening waarvan er donderdag grote belangstelling bestond. Overdracht door gemeentebestuur In de zaal van „Hof van Holland" kon de voorzitter van het chr. nat. schoolbe stuur, ds. J, den Hoed een groot gezelschap verwelkomen en daarvan in het bijzonder gedeputeerde A. Schout, burgemeester, wet houders, de gemeentesecretaris en vrijwel alle thoolse raadsleden, de inspecteur van 't chr, nat. onderwijs J. A. v. Bennekom, de inspectie Zeeland mr J. J. Wolf, architect Wesselo de vml. hoofden van scholen J. Dragt te Gorkum en H. Rol uit Vlissingen, het hoofd van de openbare lagere school de heer P. Beun, de oud-voorzitter T. Dijk- slag en vele andere genodigden. Vooraf had dominee den Hoed een gedeelte uit het oude en nieuwe testament gelezen en was voorafgegaan in gebed. Daarna gaf hij een overzicht van de orde van deze middag om tenslotte het woord te geven aan de burgemeester van Tholen mr A. J. van der Hoeven. De burgemeester merkte in zijn toespraak op enige jaren geleden eens tegen een mi nister te hebben opgemerkt, dat men blijk baar dicht bij Den Haag moest wonen om niet te worden vergeten, waarop deze be windsman boos werd en de burgemeester had gerepliceerd dat niets hem liever zou zijn, dan dat deze woorden zouden worden gelogenstraft. Over de bijzonder lange weg die tot deze opening heeft geleid, wil spre ker liever niet verder uitweiden. De eerste nieuwe school staat er, nadat heel wat be zwaren zijn overwonnen. Een moderne school met de nieuwste middelen uitgerust. Spreker dankt allen die hieraan hebben mee gewerkt en deelde mede dat gisteren de raad het besluit nam deze school in bruikleen af te staan, zoals door het schoolbestuur was verzocht. Graag deed hij hiervan mede deling met de wens dat bestuur en perso- neer nog vele jaren in deze school met goed bezette klassen zullen mogen werken en Nauwelijks twee weken na de verjaardag j van de oudste dochter is het weer feest in het koninklijk gezin aangezien op woensdag 18 februari de verjaardag wordt gevierd van de benjamin h.k.h. prinses Marijke, die dit jaar 12 jaar wordt. Voor heel Nederland is dit een feestdag want prinses Marijke neemt in de harten van ons allen een speciaal plaatsje in. Zijn haar drie zusters al dames, zij is nog de enige van de vier prinsessen, die echt kind is en dat laat niet na ons allen te vertederen. Natuurlijk wensen we haar een prettige dag en nog vele jaren in gezondheid en voorspoed temidden van ons allen. dat op die arbeid Gods zegen in rijke mate zal mogen rusten. Vanaf 1948 In zijn antwoord wees ds. den Hoed er op, dat het een grote vreugde was voor schoolbestuur en personeel de lang ver wachte school in gebruik te kunnen nemen. Reeds in 1948 was men begonnen met een PRINSES MARIJKE JARIG Dit Maakt Tholen Gemeentebestuur van Tholen bouwt industiriehallen Daar werd ook een nieuwe school geopend Melkcontrole een veehoudersbelang Op de schaats Temidden van jaarvergaderingen en ouderavonden Politieke sprekers De noodzakelijkheid is het laatste en sterkste wapen. nieuwe school te vragen, toen men van een 2 op een 3 klassige school kwam. Hij dankt het gemeentebestuur voor de depen dance in de gemeenteelijke school zij het dan, dat het een noodoplossing was. Uit eindelijk kwam men dan toch op de urgen tielijst en nu staat daar de nieuwe school. Spreker brengt b en w hartelijk dank voor de medewerking en voor de overdracht door de burgemeester. Moge de goede harmonie tussen gemeente en schoolbestuur besten digd blijven. Ook gedeputeerde Schout, in specteur Wolf, architect Wesselo en andere medewerkers dankt hij voor de verleende medewerking. Moge Gods zegen op de school en de arbeid daarin rusten, aldus dominee den Hoed. Daarna richtte hij het woord tot het Hoofd der school, de heer J. van Bezooyen en het overig personeel. Lang moest U zich behelpen. Daarom te meer is het een gelukwens waard, voor 't personeel, ouders, ja voor de gehele gemeente. Het spreek woord „kennis is macht" is hier zo bedoeld, dat het Woord van Christus gekend moet worden om dan met macht op Hem te mogen steunen. Hij zelf immers heeft het ge zegd: „Laat de kinderkens tot Mij komen," niet alleen om verstandelijk onderwijs te ontvangen, maar zulks een onderwijs, dat het eeuwigheidswaarde bezit, tot roem van den naam van God, zo besloot ds. J. den Hoed zijn dankwoord. Dc vlag in top Na van een consumptie te hebben ge noten, begaf het gezelschap zich naar de nieuwe school, waar een erehaag werd ge vormd door een jongen en meisje van iedere klas en waar de 12 jarige Ria Potter gedeputeerde Schout de sleutel aanbood, na dat de even oude Dick van der Velde de vlag naar de top had gehesen, welk voor val we hier in beeld terugbrengen. Nadat de heer Schout voor de officiële opening had gezorgd, bezichtigden de ge nodigden het gebouw, hetwelk daar zo fraai in het Bosje gelegen, uiterlijk en innerlijk een harmonisch geheel vormt. Een ruime drieklassige school met lichte kleuren, grote ramen, mooie hal inclusief garderobe, w.c.'s, hoofdenkamertje, automatische centrale ver warming, een geheel nieuw Zwitsers venti latiesysteem, waardoor boven- en onderrra- men in verschillende standen gedraaid kun nen worden en daardoor iedere gewenste ventilatie mogelijk is, met bovendien een ge heel nieuwe inventaris. Harmonie en doelmatigheid, beslotenheid en ruimtelijk besef, eenvoudig en technisch raffinement, charme en gedurfdheid vloeien in dit nieuwe onderwijsgebouw samen", zo vatte, nadat de genodigden weer terug wa ren in „Hof van Holland", inspecteur l.o. mr. Wolff het nieuwste schoolgebouw van Tholen samen. Het begin Als eerste spreker voerde evenwel de heer A. Schout het woord. Hij feliciteerde het gemeentebestuur, nu in Tholen het begin is gemaakt met de herziening van de school ruimte. Een 1ste project is tot stand ge bracht en zulks op een wijze, waar Tholen trots op mag zijn. De school staat er prach tig met rondom de Plantage, wat van bij zondere betekenis is, daar men hierdoor niet aan een drukke verkeersweg zit. Het is immers ook van groot belang, waar het kind 't onderwijs ontvangt. Tal van voor beelden uit oorlogs- en ramptijd hebben dit bewezen. De heer Schout meent dat de leerlingen van de chr. nat. school in Tholen aan niets meer tekort hebben, waarna hij de mening van de burgemeester tegenspreekt, dat men dicht bij Den Haag moet zitten om het meest te profiteren. Het komt er vooral op aan waar nodig is aan te pakken en door te zetten, dan lukt het overal. Hij wil het gemeentebestuur dan ook graag toeroepen: ga zo voort op deze weg. Er zijn meerdere scholen in Tholen, die zouden juichen een school als de geopende te bezitten. Ook in de scholenbouw bestaat een mode. Vroeger hoge ramen, matglas, afzondering, nu licht, ruimte, openheid. De heer Schout eindigde met de hartelijke wensen namens het provin ciaal bestuur voor de chr. nat. school in Tholen en hoopt dat God Tholen behoede voor rampen en dat ook deze school mag helpen te brengen aan de voet van het Kruis. Laat Tholen zelf onderwijzers leveren De inspecteur van het chr. nat. onderwijs in Zeeland achtte het van groot belang, dat verschillende kerkelijke richtingen in die school goed samenwerken. Bij al de ver- Gedeputeerde Schout opende de nieuwe chr. nat. school in Tholen De 12 jarige Ria Potter overhandigde gedeputeerde Schout de sleutel voor offi ciële opening van de nieuwe school nabij de Hofstraat. Tevoren ging de driekleur in top, waarbij de 12 jarige Dick van der Velde aan de touwtjes trok. Op de foto zien we voorts v.l.n.r.) Ria Potter, ds. J. den Hoed, ge deputeerde A. Schout, burgemeester Mr. A. J. v. d. Hoeven, de insp. chr. nat. onderwijs J. A. van Bennekom en rijksinsp. l.o. mr. J. J. Wolf. foto Zeeuws Dagblad

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1