EENDRACHTBODE 15e JAARGANG No. 11 TWEEDE BLAD 6 FEBRUARI 1959 RAADSVERSLAG ST.-MAARTENSDIJK. Terugblik op 1958 - Verwachtingen aantal leerlingen op LTS verre overtroffen - Voor dit jaaruitwerking recreatieplan Pluimpot - Aantal krotwoningen is ontstellend groot - Nieuwe huisnummering - Dit jaar geen ver- maakspark. Ruwe, schrale huid RAADSVERSLAG SCHERPENISSE. Subsidie voor Groene Kruis verhoogd Voorzieningen straat verlichting rondweg - Alleen een goed georganiseerde ophaal dienst in samenwerking met andere gemeenten dè oplossing. De vrijdagmorgen jl. gehouden voltallige openbare vergadering te Sint-Maartensdijk werd met de volgende openingsrede van burgemeester D. C. Bouweflse begonnen Mijne Heren. Het is mij een genoegen u op deze eerste vergadering in 1959 welkom te mogen heten en ik spreek de hoop uit, dat het ons ge geven moge worden gezamenlijk te werken aan de belangen van de gemeente Sint- Maartensdijk en het geluk van haar in woners. Tevens hoop ik van ganser harte dat het u en uw gezinnen wel moge gaan in het jaar 1959 en dat u allen voor groot leed gespaard mag worden. Mijne Heren. Een nieuw jaar dwingt al tijd even tot bezinning en tot het werpen van een terugblik op dat jaar dat heen ging. Terwijl het internationaal romnfelde en onzekeheid en wapengeweld veel leed en rouw over de wereld brachten maakte de onenigheid in ons vaderland het nodig, dat er in maart van 1959 nieuwe verkiezingen voor de 2e kamer der Staten Generaal moeten worden gehouden. Onze gemeente leefde rustig voort, on danks het feit, dat grote verschuivingen in de samenstelling van het gemeentebestuur plaats vond. De beide zittende wethouders keerden niet terug evenals 3 raadsleden. Van deze laatste 3 had dhr. Langejan reeds in het voorjaar bedankt en deze werd dan ook voor de verkiezing reeds opgevolgd door dhr. Polderman. Van de zittende le den keerden uiteindelijk slechts de heren Op den Brouw en Geluk terug. Bij deze terugblik wil ik nogmaals dank zeggen aan de 5 afgetreden heren, te weten de heren A. L. Hage en A. P. Bout, M. Koopman, M. Langejan en C. Zwagema- ker. Vier van hen bekleedden onder moei lijke omstandigheden het wethoudersschap van Sint-Maartensdijk en nogmaals wil ik hulde en dank brengen aan deze 5 oud leden, voor het vele dat zij in de loop der jaren voor onze gemeente hebben gedaan. De heren Bazen, Kampman, van Zetten, Polderman en Koopman mochten we in hun plaats begroeten en bij de aanvang van dit nieuwe jaar hoop ik, dat zij willen medewerken, door een prettige samenwer king, de mogelijkheid te scheppen in de komende periode veel vruchtbaar werk te verrichten voor Sint-Maartensdijk, welke gemeente wij allen gezworen hebben of be loofd, naar beste kunnen te zullen dienen. GROOT LEERLINGENTAL OP L.T.S. Een van de belangrijkste evenementen van het afgelopen jaar was ongetwijfeld de opening van onze mooie lagere technische school, die ondanks veel hachelijke mo menten dan toch gereed is gekomen. De verwachtingen, die wij voor deze school hadden zijn verre overtroffen en het is momenteel al zo, dat er ruimte tekort is in dit grote gebouw, iets dat wel niemand had kunnen vermoeden. Dit tekort aan ruimte is overigens niet in hoofdzaak ont staan, door een aanmelding, die groter was dan onze verwachtingen, maar veeleer door een gemis aan evenwicht tussen de beide richtingen waarin wordt les gegeven. Dhr. Kant vertrok per 1 september naar Leer dam en werd op 1 november vervangen door dhr. Vredeveld. Per 1. september wer den benoemd tot leraar timmeren de heer Zwikker en tot leraar wiskunde enz. de heer Kruf, beiden uit Halsteren. In de tussen het vertrek van dhr. Kant en de komst van dhr. Vredeveld heeft dhr. Roels het directeursschap waargenomen. Vanaf 1 november vinden de lessen dus weer nor maal plaats. Uit het verslag van de directeur neem ik nog het volgende over. Bij de aanvang van het cursusjaar 1958-1959 zijn er 56 nieuwe leerlingen geplaatst in de 2 eerste klassen. De bezetting van de school was toen 123 leerlingen, waarvan er 2 wegens ziekte elders worden verpleegd. Ze zijn echter wel als leerling ingeschreven. De leerlingen zijn verdeeld over de vol gende klassen: 2 eersteklassen van ieder 28 leerlingen. 1 tweede klas houtbewerken van 11 leer lingen. 1 tweede klas metaalbewerken van 27 leerlingen. 1 derde klas houtbewerken van 6 leer lingen. 1 derde klas metaalbewerken van 23 leer lingen. Inmiddels hebben 2 leerlingen de school verlaten en is er 1 leerling bijgekomen, zodat het aantal nu 122 bedraagt. Wat het ge bouw betreft, er zijn nog verschillende din gen af te werken, waarover inmiddels be sprekingen zijn gevoerd met architect en aannemer. Ook de outillage van de school behoeft nog enige aanvulling. In de eerste plaats dient het natuurkunde- lokaal nog voor een groot deel ingericht te worden en verder zijn er aanvullingen nodig in verband met de stijging van het aantal leerlingen. De vooruitzichten voor het volgende jaar zijn zodanig gunstig dat we dan al voor ruimtegebrek moeten vre zen. De verwachting is namelijk dat er uit de beide grote eerste klassen 2 metaalklas sen en 1 timmerklas zal voortkomen, waar door er nog een leraar metaalbewerken aan„ getrokken dient te worden, terwijl er dan waarschijnlijk ook in de gymnastieklessen voorzien zal moeten worden. Verder is het niet onwaarschijnlijk dat wanneer de aan melding van nieuwe leerlingen nog iets stijgt er ook 3 eerste klassen gevormd moe ten worden, waardoor er weer een aantal lesuren vrij komt voor een leraar algemeen vormend onderwijs. Bovendien gaan er nog gedachten uit naar de vorming van een kopklasse voor automonteurs, maar aangezien hiervoor nog al wat moeilijkheden overwonnen zullen moe- verder ingaan. De verschillende schoolver- slagen liggen vanzelfsprekend ter inzage voor heren raadsleden. ANDER ONDERWERP Voor wat betreft de openbare school deel ik u het volgende mede. Het jaar 1958 werd begonnen met 259 leerlingen. Omdat hierbij een dubbele 6e klas zat (een gevolg van de geboortegolf) gingen er meer leerlingen van school dan er toegelaten werden. Er gingen nl. 60 leerlingen weg terwijl er 35 toegelaten werden. Van de vertrokken leer lingen gingen er 6 naar de H.B.S. en 8 naar de u.l.o. De rest ging naar de huishoud school en de lagere technische school. Slechts 1 leerling vertrok naar de land bouwschool. Wat de personeelsbezetting betreft, deze was niet zo rooskleurig. De heer Nieuwen- huijze ging in het laatst van 1957 met ziekte verlof. Als hulp werd de heer Eckhart aan gesteld, die slechts iy2 dag per week aan wezig kon zijn omdat zijn betrekking aan de lagere technische school niet anders toe liet. Zodoende zat het hoofd der school 8 maanden met een dubbele klas gedurende een halve week, tezamen ongeveer 70 leer lingen. Met ingang van 2 oktober 1958 ging de heer Nieuwenhuijze met pensioen. Er kwam geen leerkracht voor terug, gezien het leerlingenaantal. Van het Ministerie van Onderwijs kwam het bericht, dat de ver zorgingsklas behouden kon worden. Het aantal leerkrachten is thans 7. Het meubi lair werd gedeeltelijk vernieuwd. Er kwa men in elk lokaal nieuwe leermiddelenkasten en borden terwijl er ook handwerkkasten kwamen, benevens stoelen voor de spreek kamer. Tot het leggen van een nieuwe vloer kwam het nog niet. De leermiddelen zien er behoorlijk uit en worden, waar nodig vernieuwd. Dit jaar werden 2 schoolreisjes gemaakt, een voor de lagere klassen en 1 voor de hogere. Ook het St. Nicolaasfeest ontbrak niet op het programma. De laatste schoolmiddag voor de kerstvakantie werd een kerstfeest gevierd. Er wordt zoveel mogelijk naar gestreefd het onderwijs op moderne leest te schoeien, daarbij rekening houdend met hetgeen voor de gemeente nodig en nuttig is, (verkeers- onderwijs, verkeersexamen, gebruik van filmstroken enz.) Tot slot nog enkele pun ten betreffende de gemeentelijke kleuter school. Het leerlingen verloop over 1958 is ingesteld geweest op de aanwezigheid van 2 leidsters, zodat het aantal kleuters over dat jaar ongeveer 80 bedroeg. Op dit aantal is niet van invloed ge weest de plaats gehad hebbende mutaties bij vertrek enz. doordat verschillende kleu ters op een wachtlijst waren geplaatst en dus regelmatig aanvulling tot eerder ge noemd aantal kon plaats vinden. Over 1958 is onderwijs gegeven volgens het door het college van b en w vastgestelde schema van werkzaamheden en speel- en werkplan, met uitzondering van enkele afwijkingen op Sint-Nicolaas en Kerstfeest. Dit dan over het onderwijs. Een belangrijke gebeurtenis vond eind van 1958 plaats, toen de stichting adoptie eiland Tholen aan ons eiland een monument voor de watersnood schonk. Waar dit monument geplaatst werd op grond dezer gemeente viel ons de eer te beurt ook de ontvangst door de eilandgemeenten in onze plaats te mogen organiseren. Hulde en dank aan allen die tot het welslagen hebben meegewerkt. Moge dit monument tot in lengte van dagen de herinnering aan de ons geboden hulp levendig houden. Gelijktijdig vond de overdracht plaats van het verenigingsge bouw, waar we alreeds zo veel plezier van hebben beleefd. Ik denk bijv. aan het on derbrengen van de technische school tijdens de bouw van de nieuwe school. Het zou mij te ver voeren hier op deze vergade ring een complete opsomming te geven van onze activiteiten in het afgelopen jaar. Lie ver richt ik mijn aandacht nog even op de toekomst en dan kan geconstateerd worden dat in 1959 belangrijke beslissingen aan u zullen worden overgelaten. HET RECREATIEGEBIED We denken hierbij aan de uitwerking van een recreatiegebied in de Pluimpot, aan het stichten van een loswal en we hopen dat in 1959 onze gemeente definitief zal worden aangewezen als kerngebied in ver band met mogelijke industrievestiging. Er moet een oplossing gevonden worden voor de werkloosheid die dreigt in de toekomst grote vormen te zullen gaan aannemen, in dien niet tijdig maatregelen kunnen worden getroffen. Overigens wil ik de heren er nog even op wijzen, dat de reeds in deze gemeente bestaande industrieën van grote betekenis zijn. Is het u bijvoorbeeld be kend, dat dhr. Priem in 1958 1500 kostuums heeft geleverd aan Nairobi In het afgelopen jaar konden we weer constateren, dat veel inwoners de moed hadden zelf te bouwen met rijkspremie. Het aantal eigenbouwers is echter aan een maxi mum gebonden en we hopen en vertrouwen, dat gedeputeerde staten ons in 1959 bouw volume zullen verstrekken om de ergste woningnood te kunnen opheffen. Deze wo ningnood brengt veel ellende en leed onder de bewoners en het gemeentebestuur is er van overtuigd, dat hier spoedig verlichting in gebracht dient te worden. Het aantal krotwoningen in deze gemeente is ontstellend groot en het dagelijks bestuur heeft dan ook maatregelen genomen om tot het samenstel len van een inventarislijst te komen. Hopen., lijk kunnen dan elk jaar enkele van deze mensonwaardige bouwsels worden gesloopt. Dit alles zal van u grote eensgezindheid en een verziende blik vragen. Moge God ons in dit begonnen jaar de kracht geven gezamenlijk te werken aan de welvaart van deze gemeente en haar inwoners. Hiermede verklaar ik deze ver gadering voor geopend en ik stel u voor tot de afwerking der agenda over te gaan. Een aantal goedgekeurde raadsbesluiten wordt voor kennisgeving aangenomen, waar onder de goedkeuring ophalen huisvuil door J. Polderman voor 1250,per jaar, in- ten worden, zal ik hier op dit moment niet gebruikgeving industrieterrein aan de heren Heijboer en Koopman en verder ter kennis name de jaarverslagen van de waterleiding en die van de stichting maatschappelijk werk. Met betrekking tot de stichting maat schappelijk werk en gezinsverzorging zegt wethouder Op den Brouw te menen, dat dit oorspronkelijk toch een particuliere instel ling was, die ter financiering een beroep zou doen op andere instellingen, zoals de kerken. Nu zag hij in de rekening 1957 en de begroting 1959, dat de hervormde kerk te Sint-Maartensdijk met een bijdrage van 200.- maar een slecht figuur slaat te genover de hervormde kerk van Sint-Anna- land, die in deze 1200,bijdraagt. Spre ker wil geen kritiek leveren op de kerk als zodanig, maar zag toch wel graag, dat Sint-Maartensdijk als ongeveer gelijke ge meente van grootte als Sint-Annaland een zelfde bedrag zou bijdragen. Zit 'm dit in financiële moeilijkheden. Mocht er daarna nog 'n tekort zijn, dan is hij niet ongenegen een hogere gemeentelijke bijdrage te geven. Nogmaals verklaarde spreker dat men dit niet moet zien als kritiek, maar vindt dat men gelijk moet opgaan. De voorzitter be aamt, dat de bijdragen van de Thoolse en Sint-Maartensdijkse hervormde kerk niet groot zijn. De heer Koopman zegt, dat hierover al meermalen op kerkvoogdij en kerkeraads- vergadering is gesproken. Het bezwaar bij de college s is, dat mensen die het goed kunnen betalen, dus geheel zelf de on kosten voor de verzorging kunnen bijdragen, toch nog op de bijdragen van de kerk hangen. Dat vindt hij persoonlijk ook onjuist. De voorzitter meent dat dit nooit zo'n vaart kan lopen, daar de bijdrage door verzorgden wordt bepaald volgens de in- komensschaal. Weth. op den Brouw erkent, dat het niet juist zou zijn, wanneer men als goed gesitueerde hiervan zou profiteren, maar toch heeft hij dit nog liever, dan dat de armlastige er ook onder zou moeten lijden. De voorzitter gelooft dat er aan de schaal goed de hand wordt gehouden en merkt nog op, dat de gemeente behalve de vaste bijdrage alleen subsidieert voorzover er in de gemeente zelf hulp nodig is. GEEN VERMAAKSPARK Er is een verzoek ontvangen van de heren Goris en Huygens, om in 1959 weer een vermaakspark te organiseren. Burge meester en wethouders stellen voor dit ver zoek af te wijzen. De heer Geluk betuigt zijn dank voor het in deze door b en w ingenomen standpunt. De heer Kampman voert aan, dat er in toestemming voordeel zit, wanneer men het uit financieel oogpunt bekijkt, ja zelfs een belangrijk voordeel voor de gemeente. Hij nam er vorig jaar persoonlijk een kijkje en een rommeitje is het er heus niet geworden. Het was zelfs een lust de jeugd zo in de draaimolen te zien, aldus dhr. Kampman. Hij wil daarmee niet beweren, dat het op een hoog cultureel peil staat, maar is er toch voor, dat men opnieuw vergunning voor dit jaar geeft, zulks dus in tegenstelling met het voorstel van b en w. De heer Koopman dankt het dagelijks bestuur, mede namens predikant en kerke- raad voor het genomen initiatief om dit verzoek af te wijzen. Hij is er van over tuigd, wel namens alle kerkgenootschappen te spreken, wanneer hij zegt, dat men zo veel als mogelijk de gemeente in haar financiële zorgen graag zal willen bijstaan. Hij vindt dat een vermaakscentrum niet in deze gemeente past. Men kan nu wel zeg gen, dat het de gemeente voordeel oplevert, maar de ouders levert het beslist geen voor deel op. Integendeel. Maar ook afgezien daarvan is hij het dagelijks bestuur erkente lijk voor deze beslissing. De heer Polderman onderschrijft voor gaande spreker. Daarna blijkt dat de heer Kampman geen ondersteuning krijgt bij zijn voorstel om het vermaakspark te handhaven. Van gedeputeerde staten is bericht ont vangen, dat zij de kosten van een sanerings plan, te maken door het adviesbureau Schat en Schut voor enkele onderdelen van de kom der gemeente, te hoog achten. Inmid dels, zo schrijven b en w, zijn reeds maat regelen getroffen, omdat nog voor werk zaamheden waren verricht, reeds een nota werd gepresenteerd. Voorgesteld wordt nu de opdracht in te trekken. Dhr. Koopman vraagt of b en w niet te ver zijn gegaan met het geven van die op dracht. De voorzitter zegt dat de opdracht aan vankelijk is goedgekeurd, maar dat het plan waarmee genoemd bureau kwam, meer voor een wereldstad, dan voor Sint-Maartensdijk bedoeld kon zijn. Wel was dus de opdracht, maar niet het plan goedgekeurd. AANBIEDING REKENING 1956 Aangeboden worden de volgende rekening over 1956: a. van het woningbedrijf slui tende met een totaal aan baten en lasten van 43.250,47 waarin een exploitatieverlies als gemeentelijke bijdrage van 2135,05 en een totaal aan kapitaalsontvangen en uit gaven van 78.005,b. van het Wezen Alg. Armbestuur waarvan de gewone dienst sluit op een bedrag van 23.5b0,88 met een gemeentelijke bijdrage van 5716,66 en ka- pitaalsontv. en uitg. tot een bedrag van 9898,87; c. de gemeenterekening sluitend met 636.953,45 aan ontv. en 022.419,84 aan uitgaven, derhalve een batig saldo van 14.533,61. Kapitaald. ontv. 1.266.975,38, uitg. 1.853.620,10, nad. slot 586.644,72. Deze rekeningen zullen door de raad wor den onderzocht. Herkozen wordt als lid van het armbe stuur de heer J. Kwaak. De begroting 1959 wordt gewijzigd, mede in verband met het feit, dat de bijdrage voor de r.h.b.s. van 7000,— op 10.100,moet worden ge bracht. Dhr. Geluk vindt het een flinke verho ging. De heer Benou licht toe, hoe dit ontstaat, n.l. door vaststelling van de af gelopen 3 jaar. Gedeputeerden hebben bezwaar tegen het raadsbesluit van 12 dec. tot het aangaan van een rekening-courantcrediet met de Bank voor Ned. Gem. tot 80.000, omdat het maximum crediet hierdoor op 180.000 komt te staan en voorts nog 100.000 bij de pl. Boerenleenbank kan worden opgenomen. Het totaal bedrag van de rekening-courant moet teruggebracht tot 25 van de gewone uitgaven dienst 1959, hetgeen neerkomt op rond 150.000,—. Dhr. Geluk vraagt of de Ned. Bank goed koper is dan de Boerenleenbank. Dhr. Benou zegt dat dit wisselend is, momenteel staat eerstgenoemde bank lager. Geen bezwaar is er tegen toepassing van de bezoldigingsmaatregelen 1959. In verband met het streven naar meer eenheid in de gemeentelijke bouwverorde ningen is een nieuwe ontworpen, welke de raad goedkeurt volgens ontwerp. NIEUWE HUISNUMMERING B en w geven in overweging over te gaan tot invoering van nieuwe straatsge- wijze huisnummering in de gemeente. Daar toe zal dan de politieverordening gewijzigd dienen te worden. B en w zijn van mening, dat het niet nodig is, dat de kosten van deze nieuwe nummering door de gemeente worden gedragen. De huiseigenaren zullen dus zelf de huisnummerplaatjes moeten be talen. Berekend is, dat dit rond 1,per woning zal bedragen, wanneer de gemeente ze collectief besteld, wat de bedoeling is. Weth. op den Brouw blijkt aan dit voor stel geen cabinetscrisis te zullen vastknopen, maar omdat het mode is, wil hij er wel aan meedoen. Overigens ziet hij er nog wel enige moeilijkheden in voor de PTT, waar men nu nog brieven krijgt met huisnum mering van rond 1800. De heer Polderman zegt met dit voorstel van b en w blij te zijn en dhr. Kampman acht het ook zeer nuttig, zodat hiertoe met alg. stemmen wordt besloten. Verder is het nodig enkele straten bij name aan te duiden. De in de volksmond bestaande benaming „Onder de Linden" en „Stenepad", zal officieel worden opgenomen in het straatnamenregister. De straat aan de voorzijde van de kleuterschool tussen Oostsingel en Parallelweg wordt „Radda Barnenstraat" en de achterzijde kleuterschool de dokter Tazelaarstraat. Dhr. Polderman verklaart zich met deze naamsaanduiding, inzonderheid met de laatste, zeer ingenomen. Allen keuren het voorstel goed. HET VOETPAD AAN DE OOSTSINGEL Hieromtrent is geen voorstel van b en w, die wel tot verbetering willen overgaan, maar daarover eerst met de raad van ge dachten te zullen wisselen. Aan de bewoners van de Oostsingel is gevraagd hoe men er over denkt het bestaande pad tot een be hoorlijke straat te verbreden, waardoor het nodig is de daarvoor liggende tuintjes voor het grootste deel voor die verbreding te gebruiken. Het blijkt nu uit terugontvangen ant woorden, dat er zeer felle voor-, maar ook bijzonder hardnekkige tegenstanders zijn van deze voorgenomen verbreding, terwijl het grootste deel niets van zich laat horen. Dit laatste kon dan niet inhouden, zoals te doen gebruikelijk: wie zwijgt stemt toe, omdat de inhoud van de circulaire zo kan worden uit gelegd, dat alleen een bevestigend antwoord terug verwacht wordt. auto e.d. voor de woning moet kunnen komen. Dhr. Polderman wil het liever zo laten. Uiteindelijk blijkt er evenwel bij niemand bezwaar te zijn om het nog eens met de be woners te gaan opnemen en dan 1 meter verbreding voor te stellen. KROTWONINGEN Er zijn in deze gemeente een 33 tal wo ningen, die eigenlijk als onbewoonbaar ge kwalificeerd moeten worden, zo menen b en w, die dan ook voorstellen successieve lijk tot vervanging hiervan over te gaan. Van de 33 zouden er 15 direct op een ur- gentielijst geplaatst moeten worden en van die 15 onverwijld 3 onbewoonbaar verkla ren, t.w. A 134 (leegstaand) A 236 en A 140. Getracht zal worden bouwvolume te krijgen voor vervanging van deze honderd procent krotwoningen. Alle leden kunnen zich daarmee verenigen. Besloten wordt een geldlening aan te gaan van 140.000.—. RONDVRAAG Dhr. Kampman vindt de verlichting „achter de wal" slecht en wijst er op, dat de gemeente er voorgaat afval weg te gooien op die plaats. Weth. op den Brouw erkent dat de gemeente met de vuilnisbelt omhoog zit Er zou een plaats voor moeten komen. Hierover wordt uitvoerig gesproken en dit zal eens tot een oplossing moeten komen. Dhr. Polderman wijst er op, dat de be woners in de Wilhelmina en Oudestraat wateroverlast hebben. Verder komt hij nog even terug op de brievenbussengeschiedenis in de gemeentewoningen. Weth. Bazen ant woordt op dit laatste, dat besloten was, alleen het inzetten van de aanwezige brie venbussen voor gemeenterekening te nemen, niet de aanschaf daarvan. Dhr. Polderman wijst er op, dat een in woner aan de Wilhelminastraat eerst zelf een paar honderd gulden kosten had ge maakt om z'n gemeentewoning op te ver ven en enige tijd later de aannemer de zaak er weer afbrandde en opnieuw schilderde. Toch wel een strop voor die man. Hieraan blijkt weinig te doen te zijn. Weth. op den Brouw hoopt dat men de Dhr. Koopman vraagt wat de gemeente voor de tuingrond wil vergoeden. De voor zitter antwoordt van een 1,- per m2, wat dhr. Koopman veel te weinig vindt. De voorzitter wijst er evenwel vorige spre ker op, dat het enkel in het belang van de bewoners daar wordt gedaan om de straat behoorlijker te maken. Dhr. Geluk concludeert uit de gehouden enquete dat de mensen er niet voor zijn. De voorzitter is het daarmee eens, waarom hij de raad wil laten beslissen. Dhr. Pol derman is er voor enkel het bestaande pad wat op te knappen. Dhr. Koopman meent, dat wanneer de watergang in de toekomst dichtgaat (liefst zo vlug mogelijk) er genoeg ruimte is om de straat te verbreden zonder de tuintjes weg te doen. Dit blijkt echter op technische bezwaren te stuiten (straat op watergang) Weth. Bazen meent dat er wel enige ver betering nodig is en stelt voor niet verder te gaan dan één meter van de tuintjes af te nemen. Hierdoor is er èn een bredere straat èn de mensen houden nog wat over. De voorzitter wijst er op, dat er nieuwe riolering komt en de tuintjes dan toch wel beschadigd zullen worden. Weth. op den Brouw zegt, dat de prak tijk bewees al is het dan veelal achteraf dat men zeer veel prijs stelt op een goede straat. Hij kan dan ook niet begrijpen, dat wanneer b en w met een dergelijk voor stel komen en daarbij de mensen nog willen inschakelen met op een wijze ageert als door sommigen is gebeurd. Hij resumeert hoe dit alles is gegaan. Het is zeer moeilijk de waarde van een tuintje te bepalen, voor de een betekent het alles, voor de ander heeft het hoegenaamd geen waarde. Nu wil b en w een behoorlijke prijs geven en daartegenover een goede straat. De mensen kunnen zich dus nooit miskocht voelen. Enkelen verklaren hieraan te zullen meewerken, velen lieten niets van zich ho ren, sommigen kwamen met heftige kritiek. Alles bij elkaar is b en w er niet wijzer op geworden. Als de watergang dicht gaat, is het nog een probleem, wat met de grond te doen. Een speelterreintje? Beplanting, in de zomer een speelweitje en in de winter ijsbaan Wanneer het een speelterreintje moet worden, dan -moet er geen verkeers straat langs komen. We vragen de bewoners alleen mee te werken, ter verbetering van de omliggende situatie, het gehele gemeentebestuur heeft er vermoedelijk al heel wat meer over ge- prakkizeerd dan de mensen zelf en nu wordt door sommigen gezegd: Ons tuintje moet zo blijven. Neem jullie de watergang maar, die zo stinkt. Wat blijkt hieruit toch weinig liefde voor de gemeenschap, aldus weth. op den Brouw. Wanneer b en w geen ver maakscentrum voorstellen, komt dit omdat ook rekening wordt gehouden met anders denkenden, maar waarom daartegenover dan ook niet meewerken als het om verbetering gaat. Laten toch alle inwoners meehelpen er een goed bewoonbaar Smerdiek van te maken, aldus weth. op den Brouw in zijn kritiek op enkele negatieve antwoorden over verbetering Oostsingel. Dhr. Polderman merkt nog op, dat men bij verbreding van één meter ook de vrij dure heiningen zal moeten verzetten. Dhr. Kampman voelt er wel voor om weer in overleg met de betrokkenen 1 meter verbreding voor te stellen en dhr. Koop man vindt ook, dat men in deze tijd met gemeentewoningen zo uniform mogelijk houdt. Dhr. Polderman wijst er voorts op, dat het op een gedeelte van het kerkhof, waar momenteel wordt begraven erg is met het wateroverlast, waardoor onmogelijke situa ties ontstaan. De voorzitter antwoordt, dat er vele begraafplaatsen zijn die hiermee kampen. Er moet echter iets aan worden gedaan en desnoods voorshands maar op een ander gedeelte begraven. Dhr. Geluk vraagt het urinoir in dé om geving van dhr. Langejan te verbeteren. Dhr. Koopman dankt het dagelijks bestuur voor de goede zandstrooiing bij gladheid en wijst er op, dat het bijz. schoolbestuur op nieuw 'n aanvullend bedrag per leerling zal moeten vragen in verband met de leermid delen en de noodschool, waardoor men niet toekomst met 't bedrag als ook voor 't o.l.o. geldt. Hij meent nu, dat het volgens art. 55 der L.O. wet mogelijk is dit normaal te doen bij de raad en geeft in overweging zulks te doen om een aanvrage bij de Mi nister te voorkomen, waardoor het lijkt dat het schoolbestuur met passering van het gemeentebestuur zich tot de Minister wil wenden. De voorzitter zegt dat b en w dit zo niet opnemen. B en w hebben het terzake door de Min. vorig maal gevraagde advies welwillend behandeld, omdat ook zij van mening zijn, dat de kosten voor de bijz. school hoger zijn. Het adres van het school bestuur wordt dus gesteund, maar b en w voelen er niet voor om de begroting moed willig een scheef beeld te doen geven door het bedrag voor de o.l. school te verhogen, die dit niet nodig heeft. Ook dhr. Benou geeft hierop nog een toelichting. De andere leden zijn het met b en w eens dat het beter kan op de manier zoals vorig jaar, dus het schoolbestuur een verzoek aan de Minister, dat is de normale gang van zaken. Dhr. Koopman wijst er verder op, dat er aan de oude Centrale behoorlijk wat wordt vernieuld en dankt tenslotte de voorzitter voor zijn welgemeende wensen tijdens het openingswoord om ook van zijn kant samen werking te vragen opdat Gods onmisbare zegen in het belang der gemeente kan wor den gewerkt. Daarna sluiting. Vrijdagmiddag 30 januari werd te Scher- penisse de eerste openbare vergadering in 1959 gehouden onder leiding van burge meester D. C. Bouwense. Hij opent deze vergadering met alle leden te danken voor de prettige samenwerking in 1958 en wenst de leden en hun gezinnen alle goeds toe. Na de verkiezingen kwamen er in de raad enkele wijzigingen. De heren Joppe en Polderman deden hun intrede, terwijl tot onze spijt de heren Kie vit en De Goffau hun plaats inruimden. Be langrijk was de opening van de nieuwe lagere school, die nu een jaar in gebruik in elk opzicht aan zijn doel beantwoord. We zijn in 1958 doorgegaan met uitbreiding en verwezenlijking van het nieuwe gedeelte en kregen toewijzing voor 2 woningen ter ver vanging van krotten. Het is redelijk te ver wachten, dat we in 1959 met betrekking tot de woningbouw wat meer armslag krijgen. Slechts enkele particuliere bouwers namen in 1958 het initiatief een eigen wening te zetten. Wanneer we nagaan, welke prijzen nog geboden worden voor oude woningen, dan moet nog wel eens gezegd, dat nieuw bouw met premie verhoudingsgewijze goed koper is te noemen. Dit zullen de inwoners toch wel extra dienen te overwegen. Wan neer we verder zien, hoe de woningwet- bouw, destijds voor Tholen gepland, al in verschillende gemeenten werd gerealiseerd is de wens redelijk, dat we in 1959 ook een deel van de 18 geplande woningwetwonin gen mogen bouwen. De gevleugelde wens omtrent verkrijging van de Loswal is nog niet in vervulling gegaan, al is daarom trent juist gisteren meer hoop gerezen. Ver der staan we voor verwezenlijking van het Pluimpotrecreatiegebied en om het nog op hoger plan staande Deltawerk te noemen, kunnen we niet anders dan bij voortduring een vaste verbinding met overig Zeeland via Gorishoek-Yerseke blijven propageren. Wanneer we gisteren een optimistischer geluid met betrekking tot de loswal bij Go- rishoek hebben vernomen, bevreemdde het ons wel, dat er daarbij van particulier initia tief gesproken werd. De voorzitter wenste hierop thans niet nader in te gaan (zie ook verslag installatie Waterschap red.) Tenslotte hoopte de voorzitter dat weer gezamenlijk in het belang van Scherpenisse gewerkt zou mogen worden. De heer Hage dankte als oudste raadslid namens de collega's de voorzitter voor zijn welgemeende woorden en sprak wederkerig wensen uit. Ingekomen stukken De heer H. Verkerke vraagt 235 m2 bouwgrond voor woningbouw. De grond wordt hem verstrekt tegen 9.15 per m2 tenzij goedkeuring wordt verkregen op ver koop van 6,per m2, een desbetreffend verzoek is nog in behandeling. Overlegd wordt de balans van de ver eniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. Door de heer C. J. v. d. Hoek uit Sint- Maartensdijk is gesolliciteerd naar de va kante betrekking van onderwijzer aan de o.l. school alhier. Betrokkene studeert voor hoofdakte, heeft echter zijn militaire dienst plicht nog niet vervuld. B en w doen zulks voorshands slechts als mededeling, daar nog nadere informaties moeten worden in gewonnen. Er is nog een tweede sollicitant, die evenwel ook z'n dienstplicht nog moet vervuilen. De heer Beeke maakt bezwaar tegen zijn betaalde 9.15 per m2 voor bouwgrond, terwijl er nu over 6,wordt gesproken. Omdat op dit laatste nog geen beslissing is gevallen wordt het bezwaarschrift aan gehouden, hoewel b en w van mening zijn, dat men niet achter de „markt" aan kan lopen. Tegen uniforme salarismaatregelen voor het gemeentepersoneel volgens voorschriften bestaan geen bezwaren. Groene Kruis De plaatselijke Groene Kruisafdeling had in 1956 een tekort van een goede 1400, terwijl door de gemeente een 800,werd bijgedragen. Nu heeft het Groene Kruis dus nog een schuld van 500,en dit zou moeten worden weggewerkt. B en w stellen voor dit over de komende 4 jaar uit te smeren, door elk jaar 125,meer te subsidiëren dan voor het onderhavige jaar nodig is. In 1957 werd 913.30 bijge dragen. Dhr. IJzerman vindt dat het een vereniging is, die men niet kan missen, zodat het wel zal moeten. Dhr. Bijnagte is het daarmee eens, maar vindt dat men toch een grens zal moeten stellen, want het kan niet steeds hoger gaan. De voorzitter is dezelfde mening toegedaan, maar wijst er op, dat het groene kruisbe- stuur daarnaar ook streeft. Weth. Kleppe zegt dat de contributie verhoogd zal worden, wanneer het wijk- gebouw er staat, hoewel de vereniging bang is wat leden te zullen verliezen. De voor- ztiter is van mening dat dit wel zal mee vallen, zoals de ervaring heeft geleerd. Overeenkomstig het voorstel van b en w word tot de aanvullende subsidie besloten. Aangegaan wordt een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Als lid van de adviescommissie woonruim- tewet 1957 wordt in de vakature P. A. Kievit benoemd de heer L. Polderman. Vastgesteld wordt de nieuwe bouwver ordening volgens het ter inzage gelegen concept. Straatverlichting Rondweg Nu de aanelg van de nieuwe rondweg vordert dient gedacht te worden aan de straatverlichting. Daarvoor is nodig aanleg van een kabel van 375 meter lengte, wat ƒ1.57 per meter kost. Voor het wegdek wordt gemaakt zal die kabel gelegd dienen te worden. Een gedeelte daarvan loopt op Smerdiekse gemeentegrond, zodat hierom trent gezamenlijk overleg nodig zal zijn. (Veerweg) Besloten wordt tot aanleg over te gaan. Het bedrag per leerling voor 1959 wordt voor het o.l.o. 52.18 en voor het bijz. 1. o. 48.18 plus onderhoud lokalen. Verder wordt besloten het perceel Zuid straat 232 in het openbaar te verkopen met de restrictie dat dit pand niet voor bewo ning mag dienen. Omtrent het onbewoonbaar verklaren van woningen dient eerst een rapport te worden afgewacht. Wel wordt in principe besloten 3 woningen onbewoonbaar te verklaren. Voorts worden b en w gemachtigd een lening aan te gaan van 50.000,om daar mee de plannen tot doortrekking van de Laban Deurloostraat naar de Langeweg te verwezenlijken. De gemeentewoningen wor den voor 5 jaar opnieuw verhuurd volgens aanwijzing Rijksoverheid. Gevraagd wordt of de tuintjes weer in gehuurd kunnen worden, nu het uitbreidings plan mogelijk wordt verwezenlijkt. Als er namelijk 'n bouwvolumetoewijzing komt zal die grond beschikbaar moeten zijn. Waar die toewijzing voor eind februari wordt ver wacht zal men dit nog even aanhouden. Vier van die tuintjes komen al te vervallen. Bij de rondvraag wijst dhr. Bijnagte er op, dat de omwoners van de nieuwe rond weg nu geheel in het donker zitten en dat noodverlichting daar wel gewenst is. De voorzitter zal dit bekijken. De heer Polderman vindt het niet juist dat de haven een vuilnisbelt wordt. De voorzitter erkent dat er hieromtrent een zelfde probleem bestaat als in St.-Maartens- dijk. Alleen een goed georganiseerde op haaldienst, eventueel in samenwerking met andere gemeenten zou een oplossing bren gen. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5