WEEKBLQD VOOR HET EILRND THOLEH EN ST.FILIPSLOND Installatie bestuur „Waterschap Eiland Tholen Eendracht maakt macht'.... in het wapen? RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. St.-Maartensdijk aangewezen als polder zetel voor Waterschap „Eiland Tholen'' WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redactie legt U deze week voort Oud-dijkgraaf van Poortvliet de heer E. C. W. A. Geuze: Benoeming hoofd technische dienst* 15e jaargang No. 11 6 februari 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen a Het zou wel goed zijn, dat de nieuwe waterschappen zich van een eigen „wapen" voorzien, aldus merkte de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot op tijdens zijn installatierede van het nieuwe waterschap „Eiland Tholen", donderdag 29 januari jl. in het „Holland Huis" te Scherpenisse en dan hoop ik, dat het waterschapsbestuur op Tholen het initiatief zal nemen tot een mooi wapen met bijvoorbeeld het onderschrift, waar Uw eiland aan de Een dracht ligt van „Eendracht maakt Macht". Ik wens de nieuwe bestuurders van harte geluk en hoop dat U met Gods hulp in het belang van Tholen werkzaam zult mogen zijn." Traditie verloren, veel goeds in de plaats Van het gehele waterschapsbestuur, in clusief de hoofdingelanden ontbrak tijdens de installatiebijeenkomst alleen gezworene A. J. A. Wagemaker uit Tholen, die door ziekte verhinderd was en wie namens de vergadering door dijkgraaf H. van Gorsel een spoedig herstel werd toegewenst. Met een bijzonder welkomstwoord richtte de dijk graaf zich vervolgens tot de Commissaris der Konigin, tot ir H. J. van der Burgt hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, mede als vertegenwoor diger van de minister van Verkeer en Wa terstaat, ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur- directeur van de provinciale waterstaat, ir D. v. d. Zaken, hoofdingenieur-directeur van de cultuurtechnische dienst, de heer C. Philipse, voorzitter van de adviescommissie voor de concentratie van Waterschappen en lid van gedeputeerde staten van Zeeland, de burgemeesters van Poortvliet, Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse, Oud-Vossemeer en Stavenisse, alsmede wethouder H. Jansen van Tholen, de staf van de Herverkaveling, Bureau van Uitvoering te Sint-Maartens dijk, het Hoofd van de Ned. Heide Mij, afdeling Tholen de heer Buteijn, de heer M. W. van Arenthals en mr J. K. Munters namens de Zeeuwse Polders en Water schappen en de heren van de tweede afde ling van de provinciale Griffie, alsmede ver schillende andere genodigden. Wanneer U de kaart van Zeeland voor U had en daarop de oude- en nieuwe toe stand van de waterschappen zou kunnen vergelijken, zou U beter begrijpen, wat dit alles inhoudt, zo meende dijkgraaf van Gor sel. Die verandering is er zeker ook voor Tholen mede door de Herverkaveling, waar door nieuwe wegen en waterlopen een ge heel ander beeld brengen in vergelijking met wat eens was. De streek Tholen heeft de laatste kwarteeuw een geweldige snelle ont wikkeling gezien en zelf heel wat meege maakt evacuatie, inundatie, watersnood, herverkaveling en nu concentratie van de polders en waterschappen tot één voor het gehele eiland. Daardoor is veel van de traditie verlo ren gegaan. Moge er veel goeds voor terug keren. Met deze wens verklaarde dijkgraaf van Gorsel de eerste vergadering van het nieuwe thoolse waterschap voor geopend en ging daarna over tot beëdiging van de Hoofdingelanden, welke in een „kadertje" bij dit artikel afzonderlijk worden genoemd. Installatie door de Commissaris Nadat alle Hoofdingelanden de vereiste eden hadden afgelegd, ging de commissaris der koningin over tot de installatie van dit nieuwe waterschap, overigens het 4e en laatste in successie in deze provincie. „Het is voor mij een grote vreugde", zo begon jhr de Casembroot, Uw bestuur te mogen installeren en wel omdat ik deze dag van grote betekenis acht voor het eiland Tho len. Ik zie gelukkig weer bekende gezichten die ik al meerdere malen eerder zag op de vergaderingen van de Zeeuwse Polders- en Waterschapsbond, op de Z.L.M. vergade ringen of zelfs aan de Pluimpot. Ik heb velen Uwer gezien in moeilijke tijden, in 'n periode van grote zorg over datgene wat U was toevertrouwd en ik zal nooit vergeten de interessante, serieuze gesprekken die ik met U mocht hebben. Ik verzeker U, dat U tot op heden in de oude vorm Uw taak volledig hebt begrepen, ja moedig en goed vervuld en dit geeft vertrouwen voor de toekomst van het eiland Tholen, de streek die voor mij een aparte bekoring heeft van wege de banden die er zijn met m'n ouders, die hier werden geboren. Treffend is wel, dat mijn vader op 46 jarige leeftijd H. M. de Koningin mocht rondleiden in de in 1906 overstroomde Oud-Vossemeerse polders en dat ik eveneens op 46 jarige leeftijd H.K.H. Prinses Wilhelmina mocht vergezellen tij dens de eerste rampdagen in de gemeente Stavenisse. Grondig cn voorzichtig voorbereid Vervolgens wees de commissaris er op, dat de concentratie van dit waterschap grondig en voorzichtig was voorbereid. Het is niet van boven af, maar van onderen af tot stand gekomen. Een bijzonder woord van dank komt hierbij toe tot de voorzitter der adviescommissie de heer E. C. W. A. Geuze, oud dijkgraaf van Poortvliet, even als de heren C. Philipse en Kosten en de Pagter van de tweede afdeling. En naast hen de heren van de provinciale waterstaat. Door dit alles is het mogelijk geweest, dat in één dag en zonder hoofdelijke stem ming het waterschap een feit kon worden. Helaas zijn daardoor tegelijk vele oude gebruiken verdwenen. Ik hoop evenwel dat het nieuwe Waterschap zich de oude con stellatie zal blijven herinneren, waar de oude waterschapsvorm behoort tot één der oudste lichamen van Nederland. Al bent U dan ook gloednieuw, bewaar het goede uit het verleden. Toon begrip voor de traditie en zet deze voort waar mogelijk is. Zich tot dijkgraaf van Gorsel wendend, zei de Commissaris dat wijlen zijn vader zich wel zeer verheugd zou hebben, wanneer hij nog van deze benoeming kennis had kun nen nemen. Met de oude dijkgraaf van Gorsel, heb ik „menigmaal gesproken, aldus de commissaris. Ik mag vertrouwen in dit nieuwe waterschap hebben, omdat er vele ervaren personen zitting in hebben en voorts omdat ik bij ondervinding weet, dat het onmogelijk is die oude rotten in het vak een rad voor ogen te draaien. Vele problemen zullen zich voordoen, wanneer het waterschap straks zal gaan draaien. Neem bijvoorbeeld wat met het af valwater moet gebeuren, een taak die sa men met de eilandgemeenten geregeld zal moeten. Mijn mening is, dat het juist in bij zonder een taak is van de gemeenten. Daarom zie ik met veel genoegen ook de gemeentebesturen hier vertegenwoordigd. Het afvalwaterprobleem vormt een aparte zaak, waarbij samenwerking zeer gewenst NIEUWE WATERSCHAP THOLEN Het bestuur van het nieuwe thoolse waterschap bestaat uit de volgende heren. H. van Gorsel - Oud-Vossemeer dijkgraaf. Gezworenen I. C. van Putte te Stavenisse; 2. Anth. de Wilde te Sint-Annaland; 3. A. P. Geluk te Sint-Maartensdijk; 4. C. van Dalen te Scherpenisse; 5. G. J. van Wes ten te Poortvliet; 6. P. W. C. van Wes ten te Oud-Vossemeer; 7. A. J. A. Wa gemaker te Tholen. Hoofdingelanden Daarvoor zijn er per district vier voor het onbebouwde en één voor het be bouwde eigendom. Van elk district is laatstgenoemde voor het bebouwd eigen dom aangewezen District I B. M. Suurland, J. C. de Rooij, beiden van Stavenisse. C. W. Groenewege van Sint-Maartensdijk, C. P. Elenbaas te St.- Annaland en C. M, A. Steendijk van Stavenisse. District II Abr. Kodde, J. C. Kooijman en A. A. Geluk te Sint-Annaland; C .P. Nelisse van Sint-Maartensdijk en M. N, Hage van Sint-Annaland. District III G. D. Kloet, M. J. Mol JLzn en N. T. J. Polderman van Sint-Maartensdijk, Baron J. M. vanTuyll van Serooskerken te Breda en A. Gaakeer Azn. te Sint- Maartensdijk. District IV J. Hage JHzn, J. Bevelander en H. Rijstenbil Jzn. te Scherpenisse, G. J. de Wilde te St.-Maartensdijk en D. Kleppe te Scherpenisse. District V J. J. Hage Lzn„ J. A. van Nieuwen- huijzen, P. A. v. d. Slikke, H. M. Potter en Ir M. A. Geuze, allen te Poortvliet. District VI J. Boonman, M. J. Bevelander, A. L. C. Brooijmans, L. J. van der Zande, A. M. van Engelen, allen te Oud-Vosse meer. District VII C. B. Kodde, J. E. van Gorsel, J. van Dalen, M. Verduit, E. D. van de Velde allen te Tholen. is. Alles bij elkaar wacht U een zware taak, waarbij niet alles direct voor elkaar zal zijn. Zo is er administratief al een moeilijk punt welke polder een achterstand heeft. Verlies en winst Voor velen is er het afgelopen jaareinde een moeilijke dag geweest, toen men als waterschap ophield te bestaan. Moge wat verloren ging in de nieuwe districten weer tot winst gemaakt worden. Vele goede pol derbestuurders zijn heengegaan, waaronder zelfs zeer bekwame. De commissaris richtte zich vervolgens speciaal tot de oud-dijkgraaf van Poortvliet E. C. W. A. Geuze, van wie hij het betreurde dat hij om zijn leeftijd geen functie meer kon bekleden in t nieuwe waterschap. Ik heb persoonlijk mogen zien hoe U op Uw post stond in een zeer moei lijke tijd en Uw taak op eerlijke en ijverige wijze hebt behartigd. Uw ruime visie be wonderd en denk daarbij aan wat U hebt gedaan voor de verbetering van de weg Oud-Vossemeer-Sint-Annaland. Vervolgens deed de commissaris der koningin medede ling van de aan de heer Geuze door H.M. de Koningin toegekende onderscheiding, waarover elders in dit nummer meer te lezen. Hierna verklaarde de commissaris het nieuwe waterschap voor geinstalleerd met de woorden, zoals in de aanhef van dit ver slag vermeld. (Het antwoord en de instal latie rede van dijkgraaf Van Gorsel publi ceerden we in ons vorig nummer). Ontvanger-griffier Voorgesteld werd de functie van ont vanger en griffier te combineren, waarna als ontvanger-griffier van het Waterschap Eiland Tholen werd benoemd de heer A. H. Kievit te Middelburg, voorheen woon achtig te Scherpenisse. Met groot genoegen, maar zich bewust van de zware taak, verklaarde de heer Kie vit zijn benoeming te aanvaarden en hoopte in het belang van geheel Tholen werkzaam te mogen zijn. De commissaris, dhr. Kievit feliciterend, zei tot de vergadering, ik had 'm ook on voorwaardelijk genomen. Dhr. Kievit werkt al enkele jaren op de provinciale Griffie. Oplossing voor loswal; haven Stavenisse teer punt Vervolgens kreeg de hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat, directie Zee land, ir J. H. van de Burght het woord, die mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat sprak. Hij begon met er op te wijzen, dat hij nu voor de 4e maal een wa terschapsinstallatie in Zeeland bijwoonde en hoe elk eiland zijn specialiteit had. Hij prees de goede sfeer die er hier heerste en wees er op, dat er van de zijde van Rijkswater staat veel prijs op de concentratie wordt gesteld, mede in verband met de strijd te gen het water. Hij sprak een warm woord van waardering voor alle bestuurders die nu zijn afgetreden en feliciteerde de heer Geuze met de koninklijke onderscheiding, waarin mede de waardering van de Regering tot uitdrukking is gekomen. Er bestaat wel degelijk grote waardering bij ons voor alles wat er door U is ge daan, aldus ir v. d. Burght, om er daarna op te wijzen, dat de Rijkswaterstaat niet erg bekend was voor de ramp op Tholen. Na 1953 is dat veel veranderd en nu zijn we als het ware in de club opgenomen en zijn er van overtuigd, dat er ook met het nieuwe Waterschapsbestuur goede samenwerking kan plaatsvinden. Er zijn op het eiland Tholen vrij veel zwakke plaatsen geweest en met herstel daarvan zijn we er nog niet. Spreker verklaarde dezelfde morgen eens een kijkje genomen te hebben in Sint-Anna land en hoewel hij vanzelf de haven reeds eerder „op papier" zag, stond hij verbaasd over het project dat tot een machtige haven voor het eiland Tholen zal uitgroeien, een haven die met alle grote wegen die er naar toe lopen een zeer grote aanwinst zal blijken te zijn. Op de afsluiting van de Stavenisse haven komend, verklaarde ir v. d. Burght, dat dit voor Rijkswaterstaat ook een teer punt is. Hij hoopt met de dijkgraaf dat een spoedige oplossing in het belang van de streek ge vonden zal worden en ieder zal kunnen be vredigen. Rijkswaterstaat beschouwt deze kwestie niet maar als een bagatel, maar wil nagaan wat het beste is voor de streek. Omtrent de loswal te Gorishoek ver klaarde ir v. d. Burght, dat deze dank zij particulier initiatief van het eiland naar vo ren was gebracht. Spreker verwachtte dat men hier tot een goede oplossing zal ko men en besloot zijn toespraak met de wens dat het Waterschap Eiland Tholen haar taak met voorspoed zal mogen vervullen. Gedeputeerde Philipse verklaarde aange name herinneringen te hebben aan de werk zaamheden tot concentratie op het eiland. Ook deze spreker herinnerde aan de weg Sint-Annaland-Oud-Vossemeer, toen de be trokken gemeenten 90.615,hebben bij gedragen, een kwestie waaraan 4)4 jaar is gedokterd. Hij is de Commissaris zeer dank baar voor het genomen initiatief tot in stelling van een voorbereidende advies-com missie welke de weg naar concentratie van onderen af veel gemakkelijker heeft kunnen maken. De verdere ontwikkeling van de streek zag hij met vertrouwen tegemoet, mede dank zij het nu prachtige wegennet, klaar of in wording. Toch wenste hij niet te ver helen welk een zware last er op de schou ders van de inwonenden gaat drukken tot ongeveer 50,per ha per jaar. Hij hoopt dat men van hogerhand in de toekomst met deze last voor het eiland ernstig rekening zal houden en eindigde met de wens; God moge Uw eiland bewaren. Tholen, het ga U goed onder Uw nieuw bestuur. Burgemeester D. C. Bouwense van Scher penisse en Sint-Maartensdijk sprak namens de collega's van de eilandgemeenten en on derstreepte, dat het bewaren van tradities van een groot belang kan zijn voor de sa menleving. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik de oude polderbesturen te danken voor de goede samenwerking met de ge meenten en zich tot eigen gemeenten be perkend verklaarde hij grote verwachting te koesteren van de bij Gorishoek te maken loswal. De heer A. J. Groenewege van Sint- Maartensdijk voerde het woord namens de Herverkaveling en als vertegenwoordiger van agrarisch Tholen. Hij wees er op, dat èn het bestuur èn de Hoofdingelanden een vertrouwenspositie van de streek innemen met de taak het gebied te beveiligen, de totale lasten billijk te verdelen en hoopte dat nu een totaal verkaveld gebied tot haar beschikking komt, dat met ruime blik de taak zal worden vervuld. Ir M. A. Geuze sprak namens de Hoofd ingelanden en verklaarde zich dankbaar om dat er toch nog zoveel perspectief inzit. Het nieuwe waterschap geinstalleerd Ridder in de Orde van Oranje Nassau Polderzetel in St. Maartensdijk Geen vermaakspark, maar wel nieuwe huisnummering in St. Maartensdijk Verhoogde subsidie voor Groene Kruis Scherpenisse Spoedige beslissing voor Stavenisse gewenst Oud-Vossemeer wint Rode Kruisbeker Vestigingsmogelijkheden in de IJsselpolder Toename Thoolse aktiviteiten De haat waakt en de vriendschap slaapt in. Hij staat stil bij de eedsaflegging en is blij met de samenwerking tussen Rijkswaterstaat en het Waterschap. Dit zal in de toekomst zelfs nog moeten toenemen. Er is voor het Waterschapsbestuur heel wat te doen en daarom zal van de bestuurskracht en be- sluitkracht veel gevraagd worden. Het wa ter buiten en binnen de streek biedt vele mogelijkheden. Moge daarvan op de juiste wijze worden geprofiteerd. Daarna sloot dijkgraaf van Gorsel de eerste officiële bijeenkomst van het nieuwe Thoolse waterschap. Een hoogtepunt, een ontroerend moment was er tijdens de eerste officiële vergadering •van het Nieuwe Waterschap Eiland Tholen, toen daar de commissaris der koningin in Zeeland mededeling deed van het Konin klijk Besluit waarbij de te Poortvliet op 13 januari 1888 geboren E. C. W. A. Geuze, dijkgraaf in de periode tussen 9 april 1919 en 1 april 1958 van het Waterschap Poortvliet is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een bewogen ogenblik voor de nieuwe Ridder en voor de als hoofdingelande aanwezige zoon ir M. A. Geuze. Met grote dankbaarheid voor alles wat U hebt gedaan als Dijkgraaf en in tal van andere functies, ook voor Uw grote gast vrijheid, aldus de commissaris der koningin, is het mij een bijzonder genoegen U deze onderscheiding zelf op de borst te mogen bevestigen. Door dijkgraaf Geuze zijn tijdens zijn ambtsperiode belangrijke verbeteringen tot stand gebracht, o.a, in 1931 het oprichten van een elektrisch gemaal. Gedurende deze ambtsperiode is de polder 2 x overstroomd geweets, n.l. in 1944 en in 1953, in welke periode hij een hoge mate van plichtsbetrachting heeft getoond. Ver der werden de navolgende functies tot het bereiken van de leeftijdsgrens vervuld: vanaf 1928 lid dijkraad van het cal. waterschap Scherpenisse. In 1955 benoemd tot voorzitter commissie tot concentratie van het Thoolse waterschapswezen. In 1947 be noemd tot bestuurslid van de Zeeuwse Pol der- W aterschapsbond. Dhr. Geuze was voorts van 19351946 bestuurslid van de landbouwvereniging te Poortvliet en thans erelid, vanaf 1945 voor zitter groep Poortvliet van de Eerste Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, vanaf 1941 bestuurslid weegbrug te Strijenham, lid prov. beplantingscommissie, lid huuradvies commissie Noord Zeeland, Regent Tehuis van Bejaarden te Tholen, pl. bestuurslid Nutsspaarbank, van 19301946 kerkvoogd der Ned. Herv, gemeente, van 19301953 bestuurslid Nat. Boerenonderneming. In zijn dankwoord verklaarde de heer Geuze ontroerd te zijn voor de sympathieke wijze, waarop de commissaris der koningin hem had toegesproken. Hij dankte H.M. de Koningin voor deze hoge onderscheiding, evenals de commissaris en allen die hiertoe hadden meegewerkt. In mijn bijna 40 jarige periode als dijkgraaf heb ik niet meer dan mijn plicht gedaan, zo meende de heer Geuze, die tenslotte hoopte dat het het nieuwe Waterschap Eiland Tholen wel zou mogen gaan. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet verklaarde zich met de onder scheidene verheugd dat dit op deze plaats en in dit gezelschap mocht geschieden en vertolkte de dankbaarheid van de bevolking voor wat dhr. Geuze voor deze gemeen schap deed. Spreker herinnerde zich nog, hoe dhr. Geuze op zijn laatste vergadering als dijkgraaf nog een besluit voorstelde tot dijkversterking ter bescherming der bevol king. Ook op maatschappelijk en kerkelijk gebied is veel door U gedaan. Spreker feli citeerde eveneens ir Geuze met de aan zijn vader toegekende onderscheiding en hoopte dat men ats familie hiervan nog lang ge tuige zou mogen zijn. Dijkgraaf van Gorsel onderschreef de fe licitaties van vorige spreker en wees er op, hoe de grote waardering voor de persoon Geuze wel duidelijk blijkt uit deze verleende hoge onderscheiding. Ook alle andere spre kers van deze middag (zie ook het verslag installatie waterschap) feliciteerden de heer Geuze, voor wie het met zijn familie toch wel 'n bijzonder blijde dag is geweest. Graag willen we onze felicitaties voegen bij de zeer vele die de familie Geuze te Poortvliet inmiddels hebben bereikt. TE VEEL VAN HET GOEDE De grote copie-overvloed van deze week noopte ons enkele berichten en verslagen tot het volgend nummer te laten overstaan, waaronder een artikel over de komende tentoonstelling „Dit Maakt Tholen", welke 19 en 20 februari in de Thoolse veilinghallen wordt ge houden, een gedeelte van het raadsver- slag van Tholen en enkele plaatselijke berichten. Dc eerste werkvergadering van het thoolse waterschap werd maandag 2 februari in het Holland Huis gehouden, waarbij alle gezworenen tegenwoordig waren en van de hoofd ingelanden alleen de heer N. M. Hage van Sint Annaland door familieomstandigheden was verhinderd. In deze bijeen komst werd na discussie en stemming de gemeente St. Maar tensdijk gekozen voor de te vestigen polderzetel en waar schijnlijk ook voor het nieuw te bouwen Polderhuis. Verder werd uit een tweetal benoemd als technisch hoofdambtenaar de waterbouwkundige J. D. Jagt te St Annaland en als plv. hoofd de waterbouwkundige J. A. Nortier te Stavenisse. Dijkgraaf van Gorsel verheugde zich over deze goede opkomst en hoopte dat de be sprekingen zakelijk en in goede harmonie zouden verlopen. Het voorstel tot het aan gaan van een rekening courantovereenkomst met de Boerenleenbank te Sint-Maartensdijk tot een maximum van 200.000 werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd het hoofd technische dienst benoemd. De dijkgraaf wees er op, dat er in het district 7 waterbouwkundige ambte naren zijn, die voorshands allen zullen aan blijven. In onderling overleg hebben twee daarvan gesolliciteerd naar de betrekking van hoofd technische dienst, nl. (in alfa- bethische volgorde) de heren J. D. Jagt en J. A. Nortier. De gehouden stemming wees uit, dat de heer Jagt 23 en de heer Nortier 17 stemmen op zich had verenigd, terwijl er 2 blanco briefjes bij waren. ZETEL Een agendapunt dat wat meer tijd vergde, was de beslissing over de zetel van het Waterschap. Dijkgraaf van Gorsel weer er op, dat terzake zowel van de gemeente Tholen als van Sint-Maartensdijk een aan bod was gekomen voor tijdelijke onder brenging van die zetel. Hij verklaarde dat hiervoor aanvankelijk Tholen was aange wezen, maar dat hierna stemmen uit Sint- Maartensdijk tot het college van gedepu teerde staten toe hadden weerklonken en dat college dan ook heeft besloten, Sint-Maar tensdijk als polderzetel te kiezen. Deze kwestie gaf aanleiding tot uitvoerige be sprekingen in het waterschapsbestuur, waar na tot stemming is overgegaan. Daarbij was de uitslag 4-4, zodat de stemmen staakten. Daarop is voorgesteld, dat de Hoofdingelan den maar moesten uitmaken, waar de zetel zou komen, vandaar dat dit punt op de agenda voorkomt. In Sint-Maartensdijk kan men de vml. kleuterschool tot zijn beschikking krijgen en in Tholen was aanvankelijk een aanbod gedaan door het gemeentebestuur, terwijl spreker zaterdagavond jl. nog is opgebeld uit Tholen, waarbij de tot de Ger. Gemeente behorende villawoning „Nieuw Molenvliet" ook werd aangeboden. De her van Gorsel verklaarde persoonlijk voorkeur te hebben voor Tholen, maar wenste de vergadering niet te beinvloeden. De heer A. P. Geluk verklaarde van me ning te zijn, dat de kwestie al was uitge praat en dat men Sint-Maartensdijk zou nemen als polderzetel. De heer A. J. A. Wagemaker te Tholen stelde, dat de kwestie in de sfeer van ri valiteit tussen de beide gemeenten was ge trokken, maar het moet in de eerste plaats gaan om het belang van het Thoolse water schap. De heer Geuze meende dat men 't laatste aanbod van Tholen buiten beschouwing moest laten omdat men hierover op dit mo ment niet kon oordelen. Hij meende voorts dat het bouwen van een nieuw polderhuis niet zo veel meer zal kosten dan een tijde lijk gebouw daarvoor inrichten en verbou wen tot definitieve zetel. Waar nieuwbouw een kapitaalsuitgave zal worden, kan dit de exploitatie van het waterschap nauwelijks ongunstig beinvloeden. Terwijl hierna de ene hoofdingelande nog stelde dat Tholen gemakkelijker te bereiken was en de ander dat Sint-Maartensdijk meer centraal lag voor het eiland, meende dhr. D. Kleppe van Scherpenisse dat de derde „hond" de polderkluif maar moest wegslepen en de zetel in het nog meer centraal gelegen Scherpenisse onderbrengen, maar de dijkgraaf vond dat nu een mon delinge stemming de beslissing maar moest brengen. Die beslissing viel, toen bleek, dat zich 28 aanwezigen voor Sint-Maartensdijk en 14 voor Tholen verklaarden. De heer van Gorsel vond hiermee de zaak voor goed afgedaan. Sint-Maartensdijk krijgt de polderzetel, waar men de vml. kleuter school voorshands zal betrekken, terwijl voor de technische dienst nog wat ruimte wordt afgestaan in de Herverkavëlings- barak. De rondvraag bracht nog vele tongen in beweging, waaruit bleek, dat er heel wat werk is voor het nieuwe waterschap en zich ook heel wat problemen zullen voordoen, temeer daar mede door de Herverkaveling nog niet alles rond zit. Gesproken werd over afheinlng, schouwing, sneeuwvrij ma ken van polderwegen, een wegschap (wat onder het Waterschap is gebracht) en vele andere oude of nieuwe polderproblemen. Voorshands moest de dijkgraaf hierop nog een vaag antwoord geven, aangezien de nieuwe vorm nog pas in beginstadium is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1