6oede nachtrust SCHERPENISSE door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten ANNA JACOBA POLDER ST. MAARTENSDIJK Bij de een is het vocht, bij de ander kon of tocht ST. FILIPSLAND leiding van mevr. Wessel-Martin trad en kele malen op, terwijl door de jongeren een zelf gemaakt toneelstukje werd opgevoerd, dat een vergadering van de ouderen imi teerde. Hierbij bleek, dat de kleintjes over een goede opmerkingsgave beschikten en de talrijke geestige situaties en opmerkingen, die ten beste werden gegeven, waren meer malen aanleiding tot uitbundige vrolijkheid. Ook de beide toneelstukjes „Welopgevoede kinderen" en „Het verjaardagsgeschenk" welke door de ouderen werden gebracht, hadden veel succes, zodat op deze avond het nuttige met het aangename op wel zeer geslaagde wijze werd verbonden. Op dinsdagavond 3 februari wordt in het Verenigingsgebouw door de heer J. Land man, voorzitter van het N.V.V. t.b.c.-fonds, een lezing gehouden welke voor iedereen, dus ook voor niet leden toegankelijk zal zijn. GEVONDEN VOORWERPEN 1 dekzeil, 4x4 m., 1 p. rode glacé da meshandschoenen, 1 motorhandschoen. In lichtingen bij de Rijkspolitie. PRACHT MUZIEKAVOND De orkestklasse van de Zeeuwse Muziek school te Goes gaf vorige week onder lei ding van Francois Olivier een concert, dat voor ons eiland een bijzonderheid genoemd mag worden. Er werden vijf nummers ten gehore gebracht, nl. 1. Suite uit Acina van G. F. Handel; 2. Cello concert van A. Vi valdi; 3. Sinfonia van Joh. Stamitz en ten slotte stukken uit de Gijermehehnek van Bela Bartok. Muziekliefhebbers hebben twee volle uren, dat het orkest speelde, kunnen genieten als zelden tevoren. Jammer dat de opkomst (on geveer 60 personen) niet groot was. Inzonderheid het cello-concert van A. Vivaldi kwam bijzonder tot haar recht, dank zij vooral de soliste mevr. Scheephuis- Voogd. Ook de 10 stukken van Bela Bar tok werden prachtig uitgevoerd. Duidelijk was het verschil van componist waar te nemen, inzonderheid tussen Handel en Bar tok. Handel met de lieflijke, veelstemmige muziek met een bezittende inhoud en Bartok met minder stemmen, maar met meer solo's, waardoor elk instrument meer apart uit kwam. Het is een woord van dank tot de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en via haar ook tot genoemde orkestklasse waard, dat zo n mooie avond is geboden, al hebben er dan maar een klein aantal Iiefhebers van geprofiteerd. TONEELAVOND Woensdag 21 jan. werd in het „Holland Huis" een toneelavond gehouden door de thoolse melkfederatie. Voorzitter van Heus- den opende met een uiteenzetting over de werkzaamheden der thoolse federatie en ver heugde zich over de grote opkomst, waar er namelijk wel een 289 personen aanwezig waren. Een bijzonder welkomstwoord werd gericht tot de directeur en het bestuur van de Wouwse melkfabriek. De hoofdmoot van het programma was een toneelstuk onder de titel „Gerbrand Brinker". 't Stuk speelde zich af op de boerderij van een jonge landbouwer, die trachtte financieel vooruit te komen maar daarbij in allerlei moeilijke situaties geraakte. Een stuk vol spanning met afwisselend ernst en humor en opge voerd op uitstekende wijze door de toneel club van de personeelsvereniging van de coöperatieve zuivelfabriek „Wouw". RAADSVERGADERING Hedenmiddag komt de raad in openbare vergadering bijeen, waarbij wordt besproken subsidiering van het Groene Kruis, een voorstel met betrekking tot de straatverlich ting en een voorstel inzake verkoop perceel Zuidstraat 232. de hij deze avond voor geopend. In verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet werd begonnen met het spelen van twee coupletten van ons Volks lied. Na het muzikale gedeelte, dat uit 5 nummers bestond werd de klucht: „Huize Amor" voor het voetlicht gebracht. Hoewel het amateurspelers waren en enkelen voor de eerste keer „op de planken" stonden, werd dit stuk voortreffelijk gespeeld. Als extra toegift werd na het eerste be drijf een hoornconcert voor tubasolo door A. M. Everaers met pianobegeleiding door F. Capelle, ten gehore gebracht. Er zijn door de organisatoren maan den van veel voorbereidend werk voor afgegaan om een avond als deze te ver zorgen. Hoewel een en ander tot grote te vredenheid stemt, zijn we bezorgd over de toekomst van „Concordia". Het ledental gaat achteruit. Er is weinig animo voor de mu ziek. Daarom: Help Concordia". Elk lid betaald per jaar 26,contributie, maar als het zo doorgaat is „Concordia" binnen vijf jaar failliet. Een ledenwerfaktie zal op touw worden gezet, want als „Concordia" aan de overbrugging moet dan komt ze nooit meer aan de slag. Deze noodkreet werd geslaakt door de aktieve sekretaris de heer M. Everaers. In zijn slotwoord hoopte de voorzitter dat deze noodkreet ter harte genomen zal wor den. Tenslotte bracht hij dank aan alle mede werkers van deze avond en in het bijzonder aan de direkteur onder wiens leiding ze ho pen zo voort te blijven gaan. OPENBARE VERGADERING „NEDERAND EN ORANJE" In „Ons Dorpshuis" sprak op deze open bare vergadering van de A.R. Kiesvereni ging „Nederland Oranje" burgemeester M. H. Schakel uit Noordeloos. Zijn onderwerp: „Onze boodschap", ver deelde hij in drie punten, te weten: le Geen politiek zonder maatschappijbeschouwing; 2e. Geen maatschappijbeschouwing zonder mensbeschouwing en 3e. Geen mensbeschou wing zonder religie. Het een kan van het ander niet losgemaakt worden. De mens is schepsel en beelddrager Gods. Quo Vadis Er is een eeuwig wel en een eeuwig wee. In de loop der eeuwen is er in ons wereld deel zo wel het een en ander te doen ge weest. Spreker memoreerde de tijd van de Reformatie en de contra-reformatie. In ver schillende plaatsen in Europa heeft Rome het pleit gewonnen. Ons Vaderland is hier van gevrijwaard. Na de tweede wereld oorlog is er wel het een en ander veranderd. De Katholieke Staatspartij is na de oorlog niet her-opgericht. Nu is er de volkspartij. De gloriedagen van de doorbraakgedachte is reeds lang voorbij. Er is gemis aan his torisch calvinistisch roepingsbesef. We moe ten dit niet bij de organisatie zoeken. De verkiezingsslag 1959 wordt in de huiska mers gestreden. Als het roepingsbesef gaat tanen komt dat uit in de politieke factor. Als erfgenamen van de calvinistische re formatie hebben we te spreken met hen die verkeerd doen. Er is bij hen wel een aan knopingspunt. Men zegt wel dat de chris telijke politieke partij tijdens de schoolstrijd noodzakelijk was. Vandaag vinden we veel overheid op ons levenspad. Deze bemoeiing is geleidelijk en geruisloos over ons ge komen. De V.V.D. gaat nu het heftigst tekeer over een vrije maatschappij. Ze heeft geen principieel verweer. Hoe staan wij daar tegenover? De jongste politieke ontwik kelingen werden hiervoor door spreker aan gehaald. Er is geen solidariteit bij het volk van Nederland. Als we weten wat we wil len dan gaat de A.R. midden onder zijn volk staan. Zoek het niet in de autonomie. Als slot van zijn betoog haalde spreker een citaat aan van Dr. Kuyper in een deputaten- vergadering in 1889: „Als de Zoon u zal vrijgemaakt hebben zult gij waarlijk vrij zijn." Dit geldt ook voor de politiek. Na nog enkele vragen beantwoord te heb ben sloot spreker deze vergadering. N.C.V.B. De grond is hier zeer geschikt voor de teelt. De teler dient zijn plantgoed nauwlettend te keuren, controleren en ontsmetten. Ga voorzichig met Uw plantgoed om, en bewaar het niet te warm. Ontsmet de grond en haal de zieken eruit, zo gauw ze boven de grond komen. Spuit op tijd en doe dit om de 10-12 da gen. Zeker 7 a 10 keer bespuiten en snijdt vroeg bloemen. Het uitbreken van het loof moet bij ver schillende soorten voorzichtig geschieden, daar anders een gedeelte van de huid wordt losgetrokken. Deze soorten kunnen beter geknipt worden. Wanneer de gladiolen geleverd worden te letten op de zuiverheid der partijen en het droog zijn. De partijen in een of in twee gedeelten te leveren. Bij afkeuring van een produkt de koper hiervan bericht te zenden Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. B.v. Als men gladiolen koopt hoeveel dwalingen mogen er dan inzitten. Anw. Koopt men ze, dan moeten ze ge heel zuiver zijn. Blijkt bij de bloei dat 10 onzuiver is, dan aangetekende brief sturen en afschrift bewaren. Binnen een week moet dan regeling zijn getroffen. Hoort men niets, dan correspondent scheidsgerecht waarschuwen en die stelt percentage onzuiverheden vast. Laat echter de bloem wel staan voor controle. De volgende vraag was over de vak heffing die 1 J-2% bedraagt. Waarvoor dient deze Antw. De kweker betaalt 1J^% en de exporteur 3 Van dit geld wordt reclame gemaakt voor radio en televisie, worden biljetten verspreid, want zonder reclame zou de handel achteruit gaan. Kan men zelf plantgoed telen mede in verband met de gezondheid Antw. Gaat U zelf plantgoed kweken, U kweekt ook de ziekte mee. Daarom als U het doet goed selecteren. Op de vraag waarom op de landbouw school ook geen gladiolenteelt wordt behan deld, gaf de heer v. d. Goes als antwoord, dat zo'n school zich aanpast naar het ge middelde. Op de duur zal het landbouwonderwijs zich ook hier wel aanpassen. Het schoolbestuur kan hiertoe stimuleren. De heer Spruit wees verder nog op de slechte gewoonte het loof op het land te laten liggen. Doe dit loof eraf, want de kans bestaat, dat U over 15 jaar geen gladiolen meer kunt telen. Het is heus geen probleem, maar U maakt er een probleem van. Nadat de voorziter alle sprekers had be dankt voor hun uiteenzettingen en de leden voor hun opkomst werd de vergadering ge sloten. BENOEMD Tot typist aan de gemeentelijke lagere technische school is in tijdelijke dienst be noemd de heer R. Baardwijk, alhier. INENTING Op donderdag 5 februari a.s. zal in het Groene-Kruisgebouw wederom de gelegen heid worden geboden de kinderen geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956, en 1957 in te laten enten tegen kinderverlamming, waarbij ze dan voor de derde, dus laatste keer, zullen worden ingeënt. In verband met het zeer drukke vaccinatie programma worden de belanghebbende ouders dringend verzocht aan de oproep hiertoe gevolg te geven. DAMMEN De uitslagen van de wedstrijden voor de onderlinge damcompetitie van dinsdag 27 januari waren S. J. Vermaas Jo Franke 2-0 C. Menheere W. J. de Korte afgebr. A. C. Rozendaal H. Duine 0-2 Johs. Quist Jo Franke 1-1 H. Duine Gmt. Lindhout 1-1 A. Walhout S. J. Vermaas 2-0 A. C. Rozendaal L. M. Heijboer 0-2 Johs. Quist A. Walrecht 0-2 N.C.V.B. Deze week hield de Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering, welke door mevr. Lindhout werd geopend met het laten zingen van ps. 95 1 en 4, gebed en meditatie. De spreker op deze avond was ds. Hom burg met het onderwerp „Het geheim van een gelukkig leven." Deze mooie lezing werd besloten met avondzang en dankgebed. Medegedeeld werd dat ds. A. Breure van Oud-Vossemeer voor de afdeling hoopt te spreken over „christelijke vrijheid" op 19 februari a.s. RAADSVERGADERING Hedenvoormiddag kwam de raad in open bare vergadering bijeen, waarbij werd aan geboden de rekening 1956, een voorstel tot wijziging van de begroting 1959 werd be handeld, vaststelling van een gewijzigde bouwverordening, een voorstel tot invoering van een nieuwe straatgewijze huisnumme ring, waarbij de kosten van de nummers en het aanbrengen voor rekening van de inwo ners zouden komen en het geven van na men aan een aantal nieuwe straten. De in de volksmond bestaande benaming „Onder de Linden" en „Stenepad" wordt nu als officiële naam erkend. Verder komt het deel van de straat aan de voorzijde van de kleu terschool tussen Oostsingel en Parallelweg te heten: „Radda Barnenstraat", de achter zijde kleuterschool te noemen Dokter Ta- zelaarstraat. Het raadsverslag volgt in ons volgend nummer. VERGADERING A.N.A.B. De A.N.A.B. afd. St. Maartensdijk hield dinsdagavond haar algemene ledenverga dering in de zaal van de heer J. Bazen. In zijn openingswoord sprak voorzitter P. J. Koopman o.a. over de werkclassifi- catie, die kort geleden werd ingevoerd en in een verdere verbetering van de arbeids voorwaarden voorziet. Hij spoorde in dit verband de jongeren aan zich zoveel mo gelijk te bekwamen en de verschillende me thoden van landbouw mechanisatie eigen te maken. Er bestaan hiervoor tal van cur sussen, door middel waarvan men tot het gewenste doel kan geraken en daarom dan ook ten zeerste zijn aan te bevelen. Tevens memoreerde spreker de weduwen- en we zenwet, die thans op stapel staat en voor deze groepen een aanmerkelijke verlichting zal betekenen. die Rheumatische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen met de jaren trager geworden in hun wer king met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiver heden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef Bij monde van de heer G. B. de Viet bracht de kascommissie verslag uit over de gehouden controle, "waarna de heer G. P. op den Brouw als penningmeester een over zicht gaf van de financiën, waarbij kwam vast te staan dat ook dit jaar met een voor delig saldo is gewerkt. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. P. op den Brouw als penningmeester herkozen. Van de beide overige bestuurs leden stelde de heer C. Geluk zich niet her kiesbaar, terwijl de heer C. M. Zwagemaker reeds eerder voor deze functie had bedankt. In hun plaats werden thans benoemd de heren D. Kaashoek en G. B. de Viet. Deze laatste trad af als lid van de controle commissie, welke functie in het vervolg zal worden waargenomen door de heer D. van Vossen. Binnenkort hoopt men ter plaatse een landbouw voorlicbtingscursus te beginnen, waarvoor zich reeds een 12-tal personen opgaven. Daar een deelname van ongeveer 15 cursisten nodig is om deze doorgang te doen vinden, hoopt men dat nog meederen hiervoor hun belangstelling zullen tonen en de lessen willen volgen. Nadat bij de rondvraag nog enkele in terne zaken werden afgehandeld sloot de voorzitter de vergadering. VROUWENBOND N.V.V. Maandagavond hield in het Verenigings gebouw de plaatselijke afdeling van de Vrouwenbond N.V.V. een zeer goed be zochte jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. C. Bos-de Fouw als voorzitster-secretaresse van de afdeling herkozen, terwijl voor mevr. J. de Viet-Stoutjesdijk en mevr. N. Bazen- van Zetten, welke beide niet herkiesbaar waren, gekozen werden mevr. A. van He- mert-de Korte en mevr. D. Kaashoek-van Zetten. Verder traden af als leden van de kas controle commissie mevr. S. Zwagemaker- Hage en mevr. A. van Zetten-Bazen, in plaats waarvan werden benoemd mevr. H. Wessel-Martin en mevr. J. de Viet-Stoutjes dijk. Besloten werd o.m. tot het oprichten van een zangkoortje te komen. Tevens was op deze avond voor de nodige afwisseling gezorgd. Een groepje blokfluitspelers onder MUZIEKUITVOERING In de bovenzaal van hotel „De Druiven tros" hield de muziekvereniging „Concor dia" haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer F. P. Feleus, dat deze vereniging, wat blazers betreft, twee leden minder heeft, een door het roeren van de grote trom, omdat de tromslager naar el ders is vertrokken en de ander wegens langdurige ziekte, waarvan hem van harte beterschap werd gewenst. Dat er door „Concordia" niet slecht ge speeld wordt is gebleken op het concours te Lexmond, waar 36 punten meer werd behaald dan nodig was. Hiermede verklaar De afdeling van de N.C.V.B. hield dins dagavond in „Ons Dorpshuis" haar maan delijkse vergadering onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Spreker voor deze avond was ds. Bezemer uit Zierikzee, die een lezing hield over het onderwerp: „De vrouw die Gij mij gegeven hebt". Na de pauze volgde daarop bespreking. Op 24 februari hoopt de afdeling haar jaarvergadering te houden. HART ZONDER HAVEN Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix hoopt men in de poldergemeenschap bijeen te komen in „Ons Dorpshuis". Opgevoerd zal worden het ern stig spel: „Hart zonder Haven". Het ziet er naar uit dat het een prachtige avond zal worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6