Eendrachtbode N^dampö imtVFAZt PU ROL nof allijd het" kësl-e voor de Huid 15c jaargang No* 10 TWEEDE BLAD 30 januari 1959 THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE RAADSVERGADERING Woensdag 4 februari wordt des nm. een openbare raadsvergadering gehouden, waar bij behandeld zal worden een voorstel om trent verlichting van de brug, het aangaan van een huurovereenkomst met Dalca Plas tic Industrie, een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van reini gingsrechten en van die van kadegeld. OPENING CHR. NAT. SCHOOL Het nieuwe schoolgebouw van de chr. nat. school alhier zal donderdag 3 februari a.s. officieel worden geopend door de heer A. Schout, lid van gedeputeerde Staten van Zeeland, nadat overdracht heeft plaats gevonden door het gemeentebestuur van Tholen. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 27 januari 1959. L. van Dijke K. Quist. 2-0 L. Moeliker Iz. Deurloo 2-0 J. Elenbaas C. de Korte 1-1 J. Dorst Iz. Deurloo 0-2 S. de Korte W. Nieuwenhuyzen 2-0 C. Gebraad J. Priem 1-1 M. Schot C. Moeliker 2-0 M. Heezen S. de Korte 2-0 JAARFEEST N.H. KNAPEN- EN MEISJESVER. Vorige week vrijdagavond vierden de N.H. Knapenver. en Jonge Meisjesver. onder zeer grote belangstelling hun jaarvergade ring in een 2-tal lokalen van de School met de Bijbel. In zijn openingswoord merkte ds. A. Breure o.a. op dat de Verenigingen ditmaal hun gewone vergaderruimte niet hebben be nut. Het Verenigingsgebouw zou het grote aantal belangstellenden nooit hebben kun nen bevatten. Dhr. J. L. Pollie, leider van de bloeiende Knapenver. wier ledental de 30 overschrijdt, bracht hulde aan zijn helper J. Berkheij, onder wiens leiding de jongens hun voor drachten en samenspraken hadden ingestu deerd. Na de jaarverslagen der penningmeesters en sekretarissen van beide verenigingen kwamen de talrijke afgevaardigden van zus terverenigingen aan het woord. Zowel Ver enigingen uit de Gemeente als van omlig gende plaatsen en die van de plaatselijke Geref. Kerk waren vertegenwoordigd. Na mens de Kerkeraad bood ouderling M. van Gorsel zijn gelukwensen aan. Onder leiding van Mevr. Breure zongen de meisjes ,,Daar boven juicht een grote schaar". Ko Geuze leverde een inleiding Gewijde Geschiedenis over „Het eerst geboorterecht". Corrie Rijstenbil nam het onderwerp Vad. Geschiedenis voor haar rekening met een inleiding over Prins Willem van Oranje. De geluidsinstallatie bleek weer onmis baar te zijn, vooral tijdens de voordrachten van de jongens en meisjes. Het programma bevatte veel kleine leuke stukjes. Natuurlijk ontbraken ook de grotere samenspraken niet. Zo speelden 5 knapen. „Bij de tandarts." Heel aardig was ook het stuk dat ze later opvoerden „Boer Klaassen voor de Micro foon". De meisjes deden beslist niet voor de jongens onder. Zij speelden o.a. „De Rech ter", „Als mevrouw uit is" en „Hoog be zoek". Het bleek wel dat men er duchtig op gestudeerd had en het enthousiasme was groot. Ernst en luim wisselden elkander op ge paste wijze af. Het programma werd zo nu en dan met gemeenschappelijk zingen onderbroken. De jeugdige gastvrouwen van de meisjes ver. lieten het de bezoekers in de pauzes aan niets ontbreken. De verloting werd een succes. De hoofd prijzen, 2 taarten, waren voor Mevr. van Westen-van Nieuwenhuijzen en Mej. J. Be velander. Aan het einde van deze gezellige avond sprak ds. A. Breure een slotwoord. BEJAARDE MAN GEVALLEN Een merkwaardig ongeluk overkwam vo rige week vrijdag de 84 jarige Jac. van Dienst. Toen hij zijn even oude echtgenote, die in de gang van hun woning was ge struikeld, overeind wilde helpen, viel hij zelf en kwam zo ongelukkig terecht dat zijn schouder ontwricht werd. Zijn echtge note was gelukkig in staat hulp te halen. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom kon zijn arm worden ingezet, waarmee dit avon tuur gelukkig nog goed is afgelopen. LEDENVERGADERING Vorige week donderdagavond kwamen de leden van de plaatselijke Chr. Boeren- en Tuinders Bond in vergadering bijeen. Dhr. C. M. Droogers, sinds de oprichting van de Afdeling, nauwelijks 1 jaar geleden, waarnemend voorzitter, gaf na de opening de leiding over aan de nieuw gekozen voor zitter, dhr. J. Aarnoudse. Het voorlopig bestuur moest met 2 leden worden uitgebreid. Dhr. Jac. van Dienst G.Zn. verenigde de meeste stemmen op zich. Nadat hij verklaarde een benoeming niet te zullen aanvaarden, koos men de heren M. M. Minheere J.zn. en J. Pipping. Nadat enige huishoudelijke zaken waren behandeld, besloot men te trachten een spre ker aan te trekken, teneinde meer bekend heid aan het werk der C.B.T.B. te geven. Dhr. C. M. Droogers sloot de vergadering met dankgebed. HONDENBELASTING Burgemeester en wethouders van Sint- Annaland brengen het volgende ter kennis van belanghebbenden: Ieder, wien een aangiftebiljet hondenbelas ting 1959 is uitgereikt, is verplicht, om het, ongeacht of hij al dan niet houder van een hond is, dit binnen 20 dagen na de uitreiking behoorlijk ingevuld en onderte kend ter gemeentesecretarie in te leveren. Houders van honden, die in de loop van januari geen aangiftebiljet hebben ontvan gen, zijn verplicht vóór 20 februari a.s. ter gemeentesecretarie aangifte te doen, door invulling en ondertekening van een aldaar kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Zij, die in de loop van het jaar houder van een hond worden, zijn verplicht hiervan binnen 14 dagen opgaaf te doen ter ge meentesecretarie. Onverminderd het be paalde in artikel 306 der gemeentewet, wordt niet- of niet-behoorlijke invulling van de formulieren, welke ter invulling worden aan geboden, alsmede niet- ,of niet-behoorlijke vervulling van andere formaliteiten, welke tot richtige heffing der belasting worden gevorderd, gestraft met hechtenis van ten hoogste 10 dagen of geldboete van ten hoogste vijftig gulden. VERGADERING KOLENBOND In tegenstelling met vorig jaar was de algemene jaarvergadering van de Coöp. Kolenvereniging „Ons Belang" dit jaar zeer matig bezocht met de 25 aanwezige stem gerechtigden op maandag 26 jan. j.l. in de zaal van dhr. P. Moerland. DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct Voorzitter J. J. Mosselman opende met een bijzonder welkomstwoord tot erevoor zitter W. A. Boogaard, erelid J. L. Goedge- buure en oud bestuurslid N. Overbeeke. Ver volgens gaf spre.rer een resumé over het af gelopen verenigingsjaar, herdacht daarbij de leden die, door overlijden aan de vereniging kwamen te ontvallen en concludeerde dat de aankoop van brandstoffen zeer gemakkelijk was gegaan. Als gevolg van overboeking was de administratieve omzet dit jaar lager dan vorig jaar. De financiële positie is evenwel zeer gunstig te noemen. Met de wens dat de te nemen besluiten in aller be lang zouden zijn, verklaarde de heer Mossel man de bijeenkomst voor geopend. In ver band met het vorig jaar gehouden 50 jarig jubileum waren de notulen van secretaris D. Dormaar zeer uitvoerig. Uit het finan cieel en jaarverslag van boekhouder P. I. den Haan bleek, dat 300.000 kg. diverse soorten brandstoffen waren aangekocht, ter wijl er nog ruim 54.000 kg. in het pakhuis waren opgeslagen. Afgeleverd waren 300375 kg. terwijl nu nog 52.875 kg. brandstoffen zijn opgeslagen. Genoemde hoeveelheid aan koop brandstoffen kostte inclusief vervoer 41.574, terwijl 40.024,44 was ontvangen. Met het aanwezig kassaldo van 226.60 en de in geld omgerekende voorraad was er een uiteindelijke bedrijfswinst van 1011,24. Het balanstotaal was 7201,60. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat tot volle tevredenheid werd afgeleverd. Slechts één wagon brandstoffen was van mindere kwaliteit, overigens waren de aangevoerde kolen uitstekend te noemen. Door mutaties daalde het ledental van 565 tot 560. Als bestuurslid werd dhr. Chr. van 't Hof herkozen. De jarenlange voorzitter van de controlecommissie de heer M. J. Moer land stelde zich niet meer als zodanig her kiesbaar. In zijn plaats werd als controlelid benoemd de heer A. D. Goedegebuure JLzn. Plaatsvervangende bestuursleden werden bij aanwijzing de heren M. v. d. Boogaart en G. Heijboer. Voor de gedurende 20 jaar bijzondere accurate controle werd de heer TERUG NAAR DE V.S. Per KLM van Schiphol vertrok dinsdag avond het echtpaar J. de Bruine weer terug naar het nieuwe vaderland na een prettige vakantie in het moederland te hebben door gebracht. De naaste familie deed het echt paar en kinderen op Schiphol uitgeleide. M.V.B. Zaterdag jl. kwam de afdeling Tholen van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel in jaarvergadering bijeen in de zaal van dhr. N. Bruggraaf. Bij afwezigheid van de voor zitter opende sekretaris A. J. van Driel deze bijeenkomst en richtte een bijzonder wel komstwoord tot de spreker van deze ver gadering de heer Panters uit Eindhoven. Deze besprak enkele belangrijke punten voor M. J. Moerland namens de vereniging door de voorzitter vriendelijk dank gebracht. Spreker noemde het van het scheidend con trolelid bijzonder verdienstelijk, dat hij ge durende zo'n reeks van jaren belangeloos de belangen van „Ons Belang had willen dienen. Het salaris van de boekhouder P. I. den Haan bleef op 600,onveranderd plus 3 cent per 100 kg. voor tussentijdse leve ringen. Tevens werd hem een gratificatie van 75,toegezegd. Meegedeeld werd dat het bestuur de vml. Romneyloods van de veilingvereniging ter plaatse had gekocht, waarvan een gedeelte wordt verhuurd aan de firma van der Klun- dert, terwijl het voor „Ons Belang" een zeer gemakkelijke opslagplaats is geworden. Voor financiering van deze aankoop kreeg het bestuur met alg. stemmen machtiging tot het aangaan van 'n geldlening van 7000.- evenals de gebruikelijke creditopname van de Boerenleenbank tot een bedrag van 16000,—. De voorzitter verklaarde voorts, dat mo menteel alle gevraagde brandstoffen direct uit voorraad geleverd kunnen worden, o.a. ook sloffen. Bij de rondvraag complimenteerde ook controlelid C. Ridderhof de ex-voorzitter van de financiële commissie M. J. Moerland en prees zijn accuratesse. De voorzitter sloot na een korte rond vraag de vergadering met de kernachtige slagzin: Bent U tevreden, zegt het Uw vrienden, hebt U klachten, zegt het ons. UITVOERING „ACCELERANDO" Werkelijk tjokvol was de zaal van hotel „Havenzicht", toen „Accelerando" hier vo rige donderdag haar jaarlijkse uitvoering hield. Na het welkomstwoord van voor zitter A. J. Boogaard kwam „Accelerando" al direct aan bod met een muzikale uitvoe ring, welke gelijk was aan hetgeen op de donateursavond ten gehore was gebracht. De hoofdmoot van het programma was de opvoering van ',,t Sloofje" in drie bedrijven van Ys Vissel. Het werd door leden van „Accelerando" aangevuld met enkele dames opgevoerd. De Amerikaanse scheepsbouwer van Hol landse afkomst Jan Marn keert naar zijn geboorteplaats terug om zijn verloofde, van wie hij overigens in jaren niets meer hoorde, weer op te zoeken. Hij blijkt dat er in zijn vaderland en vooral dat in zijn geboorte plaats veel is gebeurd, waarbij dan inzon derheid zijn verloofde is betrokken. Voor een ernstig misdrijf heeft ze 12 jaar moeten „zitten" en is daarna opgenomen in het molenaarsgezin Roeks, niet vol liefde, maar om maar zoveel mogelijk van haar te profi teren. Het is er een „sloofje" geworden. Na heel wat wederwaardigheden, weet de scheepsbouwer te bewijzen, dat Maaike ('t Sloofje) onschuldig is veroordeeld en ge heel wordt gerehabiliteerd. Een prachtig happy-end dus. Een aardig stuk, dat ge zien het amateurisme uitstekend werd ver tolkt, al liep de tekst dan niet bij ieder even vlot. Als men een uitzondering zou maken, dan mag gezegd dat de debutante op dit gebied, de rol van het Sloofje bijzonder goed wist voor te dragen. Dat was onder andere oorzaak dat er van dit toneelspel door de talrijke aanwezigen werd genoten. Na afloop was er bal. VOOR HET EERST EEN KOMMIES Met de heer C. den Braber uit Amster dam, die dezer dagen hier zijn intrek nam (kamers in het Weeshuis) kreeg Sint-Anna- land voor het eerst in haar geschiedenis een kommies bij de Belastingen gedetacheerd. Deze detachering ter plaatse is mede een gevolg van de nieuwe haven en de daar door in de toekomst waarschijnlijk toene mende werkzaamheden voor wat inclearing van kustvaarders betreft. GEVONDEN VOORWERPEN 2 wollen sjaals, 1 motorhandschoen, 1 zwarte mantel, 1 kinderhandschoen, 1 heren polshorloge, nikkel. Inlichtingen bij de Rijks politie. de beroepschauffeurs en ging daarna in op de komende Kamerverkiezingen. In het bestuur werd gekozen de heer A. van Dalen te Oud-Vossemeer, voorzitter, A. J. van Driel, te Sint-Annaland, secre taris en Abr. Rijnberg te Sint-Annaland, penningmeester. De heren A. J. Ligtendag en Joh. Geuze te Oud-Vossemeer vormen de controlecom missie. Er werden aan de spreker nog ver schillende vragen gesteld, waarna sluiting volgde met dank aan de heer Panters, die zijn zaterdagavond voor deze bijeenkomst had opgeofferd. GEMEENTERAAD Hedenavond komt de raad in openbare vergadering bijeen, waarbij o.m. wordt be handeld een voorstel tot wijziging van de pachtprijs, te stellen op f 180,—, een ver zoek van de gemeenteontvanger voor te- tegemoetkoming in de reiskosten, aanvulling van de Commissie tot Wering van School verzuim en toetreding tot het Instituut Ziek- tenkostenvoorziening Ambtenaren. SLEEP VERLOREN Bij Stavenisse verloor zaterdag het beurt schip „Cornelia" uit Breskens het casco scheepsromp) van een stalen zeejacht daar de tros brak. Het jacht dreef weg naar de zandplaat en verbinding kon niet tot stand worden gebracht. Zaterdagmiddag werd door de veerman Boomsluiter het jacht geborgen en in de haven gebracht. VOORLICHTINGSAVOND GLADIOLENTEELT In hotel Zeeland werd een voorlichtings avond gehouden voor de gladiolenteelt. Deze teelt, die dit jaar goed lonend bleek te zijn, gaat ook hier grotere afme tingen aannemen. De deskundigen de heren Oosterveer en Oostdam verklaarden, dat de telers een prima produkt weten te leveren, de grond voor de teelt uitermate geschikt is en de bedrijven zich goed voor deze teelt eigenen. Na zijn openingswoord vertelde de voor zitter de heer N. M. Klippel een stukje landbouwgeschiedenis. Ook de landbouw kende zijn up en downs, zijn goede en slechte jaren. Maar desondanks ploegde de boer voort. Na dit praatje trad als eerste spreker op de heer Oosterveer. Hij hoopte weer op dezelfde prettige wijze te vergaderen als voorheen. Het was voor hem weer de bekende feestavond in Stavenisse. Het jaar 1958 was een goed gladiolen- jaar, terwijl over het algemeen goede prijzen werden gemaakt. Voor 1959 verwachtte hij dan ook weer een belangrijke uitbreiding. Hij sprak verder als zijn mening uit, dat in de toekomst ook de teelt van andere volgewassen, zoals crocussen en irissen zich naar hier zullen verplaatsen. Daarna kwam de heer Oostdam aan het woord, die het verloop van het afgelopen seizoen 1958 behandelde. Dit leverde een goed gewas en ook wer den goede prijzen gemaakt. Voor de verschillende maten worden elk jaar minimum exportprijzen vastgesteld, die zodanig moeten zijn, dat Nederland zijn concurrerende positie op de wereldmarkt kan handhaven,'omdat in Nederland slechts 15-20 van de wereldproductie wordt ge teeld. De staat Israël b.v. kan per jaar wel twee soms wel drie oogsten telen. Telers, verdeel Uw risico, als U voor Uw product een lonende prijs kunt maken. De export kan zich dan hierop instellen, want van tevoren kan men ook niet zeg gen hoe de oogst zijn zal. Is de oogst best, kan men met iets mindere prijs genoegen nemen, in verband met grote aanvoer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5