WEEKBLAD VOOR HET EILAHD THOLEN EN ST.FILIPSLQND Plaatselijk Nieuws Landbouw blijft van betekenis. Bescherming tegen kernwapens WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 23 januari 1959 mnnpliik Eerste voorlichtingsbijeenkomst werd te u J Scherpenisse gehouden. De redactie legt U deze week voort Voor de balie Herverkaveling Tholen KANTONGERECHT THOLEN. Links van de weg wandelen - Groot licht bij mist - Ontzegging rijbevoegdheid na rit onder invloed. THOLEN 15e jaargang No. 9 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Zoals het voor onze streek dringend ge wenst is, dat er meer industrialisatie komt, zo kwam na de tweede wereldoorlog lan delijk een zwaarder accent te liggen op de industrialisatie. Is het voor onze streek nodig industrie aan te trekken om als streek bestaansrecht te blijven houden voor allen die daarin wonen, de landelijke noodzaak was er om aan de sterk groeiende bevol king werkgelegenheid te kunnen bieden en onze welvaart bovendien zo mogelijk nog te kunnen verhogen. Wanneer we ook via onze uitgave de laatste jaren een gewenste industrialisatie toename propageren, dan geschiedt zulks niet omdat het agrarisch karakter van ons eiland ons niet lief zou zijn. Integendeel, was er alleen nog maar voor het huidige aantal inwoners, om van enige groei niet te spreken, een mogelijkheid tot voldoende werkgelegenheid, tot een menswaardig be staan zónder uitbreiding van industrie, we zouden er meer dan tevreden over kunnen zijn. Maar juist met het gevaar voor ogen, dat niet alle inwoners werkgelegenheid heb ben en kunnen vinden, juist met 't daaruit- voortvloeiend gevolg voor ogen, dat hier door de bevolking ten dele zal afvloeien naar de industrie centra, juist die gevaren deden ons een paar jaar geleden naar de pen grijpen om dit nog eens extra onder de aandacht te brengen. En met dr ir W. C. van Beekom te Goes blijven we van me ning, dat een passende industrie voor ons eiland in dat opzicht uitkomst zou kunnen brengen. Maar terwijl we voor wat de werklozen betreft in onze streek verontrus tende cijfers moesten opnemen, terwijl de agrariërs in het algemeen in het rustend seizoen zijn, terwijl ze naast het scherp in het oog houden van de marktberichten, het bezoeken van voorlichtingsvergaderingen weer al bijna toe zijn aan de vastlegging van het nieuwe zaaiplan, willen we nog eens in het bijzonder de aandacht vestigen op de betekenis van de landbouw. Zulks dan niet in de eerste plaats voor de streek. Dat is wel algemeen bekend. Immers al worden door de mechanisatie steeds meer arbeiders uit de agrarische sector gestoten, dat wil niet zeggen, dat niet nog steeds honderden mensen aan de landbouw hun boterham verdienen, hetzij als zelfstandig groot- of klein werkgever, hetzij als indivi dueel zelfstandige, hetzij tenslote dan toch ook nog als werknemer in deze sector. Maar hier zij dan nog eens extra gelet op de betekenis van de land bouw voor ons land als geheel, een be tekenis, die misschien wel te veel uit het oog is verloren door de zo zeer gegroeide industrialisatie met overigens ook alle voor delen van de laatstgenoemde ontwikkeling. Weliswaar moge dan de laatste paar jaar een onderdeel van de agrarische sector, met name de zuivel, in de algemene be langstelling hebben gestaan, maar dit was dan weer niet die interesse, waarop de agrarische bedrijfstakken zo bijzonder ge steld waren. Veelal onjuist hebben de grote bedragen, die de schatkist via het Land bouw Egalisatie Fonds op de zuivel moest leggen en die de oorzaak waren van deze interesse, de veehouderij in een kwalijk licht gesteld. En daarom te meer mag nog wel eens worden gewezen op de grote positieve be tekenis van het Nederlandse agrarische be drijfsleven en voor de belangrijke bijdrage, die deze sector naast de industrie levert voor de Nederlandse export. En wanneer we dat met enige cijfers, die we dezer da gen onder ogen kregen mogen verduide lijken, dan zien we, hoe het aandeel van de agrarische sector de eerste drie kwar talen van 1958 was een totale uitvoer van 31.9% van de gehele export of bijna een derde deel daarvan, vertegenwoordigende een waarde van 2.8 miljard. Het jaar 1957 exporteerde de sector pluimvee en eieren voor 520 miljoen, zonder één cent overheidssubsidie. Sierteelt leverde 277 miljoen op en tuinbouw 428 miljoen aan deviezen in de Nederlandse kas. Aan vee en vlees werd volgens de gegevens in 1957 voor 565 miljoen uitgevoerd en aan akkerbouwprodukten 350 miljoen. De zuivel leverde in het buitenland 744 mil joen op. En wat moet de schatkist nu tegenover die grote bedragen, welke bin nenkomen, geven? De zuivel uitgezonderd zal dit voor 1958 ongeveer 75 miljoen zijn, voor vee- en vleesexport 10 miljoen, voor de steun aan de verbouw van fa brieksaardappelen en voedergranen op de lichte gronden ongeveer 60,en dan nog wat voor de kool. En naast deze deviezeninkomsten voor ziet de agrarische sector toch ook nog in een zeer belangrijke binnenlandse behoefte, een behoefte, die naar onze niet bijzonder deskundige en daarom maar heel bescheiden mening zal toenemen, naarmate de industria lisatie in ons land zich nog verder zal ont wikkelen en daardoor aan nog meer men sen werk zal geven. Mensen, die dan toch ook weti moetti. eten en drinken. Het is dan ook niet alleen, dat de agrarische sector een deviezen opleverde export heeft, maar bovendien een deviezen vergende import voor dit deel overbodig maakt. En dan de zuivel. Inderdaad is een be drag van 300 miljoen producenten subsidie voor de melk niet weinig, maar tegen de achtergrond van een melkproduktie van 6 miljard kg per jaar, welke voor het grootste deel in het binnenland wordt ge consumeerd toch ook weer niet zo'n natio naal verlies. Met deze cijfers voor ogen kan men geen andere conclusie trekken dan dat de agrarische sector voor onze nationale welvaart hoogst belangrijk is, ja een onmisbare bedrijfstak, waarop we al klinkt dat misschien ietwat verwaand als agrarische streek nog trots zijn en mogen zijn, wat geen achteruitstelling van de industrie inhoudt, integendeel, waardoor we met evenveel vrijmoedigheid als tevoren een passende industrie ook voor onze streek blijven propageren. nu offers dient te brengen in financieel opzicht, maar ook door daadwerkelijke sa menwerking. De tweede spreker op deze bijeenkomst was de heer F. van der Leur, representant van de sectie ABC-dienst van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Een sectie die zich bezig houdt met het technische gedeelte van de problemen verbonden aan kernwa penexplosies. De heer van der Leur zette in zijn causerie uiteen in hoeverre bescher mingsmaatregelen genomen kunnen worden. Daarbij ging spreker uitvoerig in op de gevolgen van atoomaanval en de wijze waarop de gewone man zich daartegen kan beschermen. Wanneer men gewoon maar afwacht zal dat heel veel slachtoffers kunnen kosten, maar bij afdoende beschermingsmaatregelen zal het percentage belangrijk minder zijn. Zo kan men zich afdoende beschermen tegen hitte door achter een muur of in een huis te schuilen. Slachtoffers van luchtdruk zijn meestal degenen die door brokstukken van huizen, bomen, enz. worden getroffen. Wanneer men in een kelder zit, zal men de ontploffing veelal overleven. Van de radio actieve neerslag, zo zette de heer van der Leur uiteen, heeft men de gammastraling te vrezen. Door de overschakeling der BB, die nu de beschikking krijgt over meetappa raten zal op iedere willekeurige plaats de radio-activiteit zijn te meten. DISCUSSIE Na een dankwoord door de voorzitter tot beide sprekers werden nog vele vragen gesteld aan het forum, dat bestond uit beide sprekers plus dokter L. D. A. Looysen uit Tholen en de KHBB, de heer A. van Voorn- veld. De voorzitter wees er daarbij op, hoe he Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bezig is een staf op te leiden, die in de behoefte van voorlichting kan voorzien en waarbij de provinciale voedselcommissaris en de landbouwvoor- lichtingsdienst worden ingeschakeld. Binnen korte tijd, zo stelde burgemeester van Doorn vast, zal van die zijde de nodige verant- Voor een aantal genodigden werd vorige week in het Holland Huis op initiatief van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen een bijeenkomst georganiseerd, waarbij voorlichting werd gegeven over de moge lijkheden van bescherming tegen kernwa pens. Het was de eerste van een serie lezingen, die over dit onderwerp in Zeeland gehou den zullen worden en daarbij bleek, dat het wel degelijk mogelijk is om een vrij afdoende bescherming op te bouwen tegen A- en H-bom ontploffingen. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn te Poortvliet en werd in het Holland Huis gehouden. Na mens het bestuur van de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen richtte de burge meester zich in zijn welkomstwoord in zonderheid tot de sprekers van de middag, de heren P. de Kam en F. van der Leur. Ook het bestuur van onze stichting, aldus de voorzitter, is er zich van bewust, dat de verhoudingen in de wereld voortdurend veranderen. Deze wijzigingen hebben hun invloed op het gebied van de politiek en de strijdmiddelen. Daarvan heeft o.m. de heer P. de Kam een studie gemaakt in een centrum, waar burgers en militairen zich be raden op de huidige veranderingen en de verdedigingen van de Atlantische wereld organiseren, met name dan de organen van de NAVO. Voorts is de heer de Kam grondig op de hoogte van hetgeen is en wordt voorbreid voor onze Regering inzake de civiele verdediging. Hij is namelijk vertegenwoordiger van de stichting die als doelstelling heeft: „het Nederlandse volk dus ook de bewoners van Tholen van voorlichting te dienen omtrent hetgeen in geval van oorlog te wachten en te doen staat. Daarom ook, meende burgemeetser van Doorn maar di rect het woord te moeten geven aan de heer P. de Kam. Wanneer we de causerie van de heer de Kam hier samenvatten, dan komt ze neer op deze conclusie, dat het wel dege lijk mogelijk is een vrij afdoende bescher ming op te bouwen tegen A- en H-bom ontploffingen. Wanneer men hoort beweren, dat bij gebruik van deze vreselijke wapens vrijwel geen enkele kans op levensbehoud bestaat, stelde spreker, dat dit een onjuiste bewering was. De uitwerking van de kern wapens en in het bijzonder die van de radio-actieve neerslag houdt de bevolking over de gehele wereld in buitengewone mate bezig. Zowel op het platteland als in de stad kan de bevolking zich zodanig tegen kernontploffingen beschermen, dat een groot percentage er bij een eventueel ge bruik van kernwapens er het leven kan afbrengen. Daartoe zal de bevolking op verschillende manieren in de toekomst wor den voorgelicht. Naast de voorlichtingsbij eenkomsten zullen korte filmstrips worden vertoond over de individuele zelfbescher ming. OOK DE BB De dienst Bescherming Bevolking, wier training tot op heden niet veel verder ging dan tot de dusver gebruikte oorlogsvoering en de daartegen bestaande beschermings mogelijkheden gaat zich op dit punt ook overschakelen, terwijl verder een net van controleposten opgericht wordt ter registra tie van eventuele radio-actieve neerslag, waarbij ook met naburige landen wordt samengewerkt. Nadat de heer de Kam vooraf een uit voerig overzicht had gegeven op wat zich internationaal na 1945 heeft afgespeeld, wees hij er op, hoe de meest kwetsbare vleugels in de westelijke verdediging liggen. Het staat wel vast, dat bij een volgende wereldoorlog gebruik gemaakt zal worden van A-, H- en Kobaltbommen, maar wan neer men daarbij de eerste klappen kan op vangen, zal men zich kunnen handhaven. Maar daartoe is een intensieve voor bereiding nodig, waarvoor Nederland reeds woorde voorlichting en instructie gegeven worden. Aan de hand van de gestelde vragen gaf het Forum inlichtingen omtrent de werk wijze in dit verband in Engeland. Tenslotte concludeerde burgemeester van Doorn aan het eind van deze middag, dat het wel een bijzonder moeilijke materie was, die deze middag was behandeld, dat men geconfronteerd was met de verschrikkingen van een moderne oorlog, waarvan niemand hoopt die ooit te moeten meemaken. Maar de ogen er voor sluiten zou struisvogelpo litiek zijn. Meer dan ooit zal de burgerbe volking bij een eventueel nieuwe oorlog betrokken zijn, daarom te meer is het nuttig dat onder ogen wordt gezien in hoeverre deze verschrikkingen mogelijk zijn en welke maatregelen daartegen kunnen worden ge nomen. Het blijkt dat hierover ook in ons land ernstig wordt nagedacht en maatrege len worden getroffen om een calamiteit tot zo gering mogelijke afmetingen terug te brengen. Na nogmaals een dankwoord sloot burgemeester van Doorn de bijeenkomst met een citaat van professor Beel, destijds in de Eerste Kamer gesproken bij behan deling van de Burgerlijke Verdediging, t.w.: „Ik ben er van overtuigd, dat de Staten- Generaal en ons volk de Regering de steun niet zullen onthouden, die zij behoeft om de verdedigingskracht van ons land in de burgerlijke sector op het vereiste peil te brengen. Wij weten dat een nieuwe oorlog onnoemlijk veel vernietiging, veel leed, veel ellende teweeg zal brengen, maar wij weten tevens, dat erger dan dit alles zouden zijn de onvoorstelbare verschrikkingen, die over ons zouden komen, wanneer wij bij de pakken neer en met de handen in de schoot zouden gaan zitten. Wat de komende jaren zullen brengen, weten wij niet, maar één ding is zeker: Wanneer wij onze kinderen een betere toe komst willen bieden, dan het bange heden, dat ons beschoren is, zullen wij sterk moeten zijn en moeten vertrouwen op de onmisbare zegen, zonder welke ons werk geen waarde kan hebben. God geve ons kracht onze taak te volbrengen." Agrarische sector blijft van belang Bescherming tegen kernwapens „Eendracht" had goede muziekuitvoering Geslaagde zangavond in Vossemeer Opbrengst kinderpostzegels Nauwkeurigheid is de lievelingszuster der eerlijkheid KINDERPOSTZEGELS De verkoop van de Kinderpostzegels te Tholen met ressort heeft opgebracht f218.16 (het jaar tevoren was dit 343.28). Verkocht werden 417 kinderzegels van 4/8 cent 141 van 6/10 cent 123 van 8/12 cent 516 van 12/21 cent 122 van 30/39 cent De frankeerwaarde van deze verkochte zegels bedraagt 133.50, terwijl de toeslag ad 84.66 (vorig jaar 130.94) ten goede komt aan het hulpbehoevende kind. In bovenbedoelde verkoop is niet begre pen het aandeel, dat door de schoolkinderen werd verkocht. Nu de compensatiegrond op Sint-Anna- land is verdeeld kan het voorkomen dat nog enige personen vergeten zijn. Zij die menen daarvoor in aanmerking te komen dienen zich voor 30 januari op te geven bij de heren A. A. van Luijk, Nieuwstraat 9 of L. J. van Popering, Molendijk, beiden Sint-Annaland. Dit geldt alleen voor hen, die door de komende werkzaamheden een oppervlakte van meer dan 75 roeden moeten missen. Het Bureau van Uitvoering. Na een rustpauze van 2 maanden hield vrijdag jl. het kantongerecht Zierikzee zit ting in het Thoolse stadhuis. Daarbij stond terecht J.O. te Sint-Anna- land, die buiten de bebouwde kom was aangereden door een motor, toen hij 's avonds rechts van de weg liep. Hij had daarbij nog wat lichamelijk letsel opgelopen en was geruime tijd vrij gebrekkig ter been geweest. De Officier wees er met nadruk op, dat het wandelend publiek buiten de bebouwde kom altijd links dient te lopen en niet rechts van de weg. Daardoor kunnen de wandelaars en gemotoriseerde wegge bruikers vele ongelukken voorkomen. Hij eiste voor deze overtreding tegen J.O. een boete van 7.50 of twee dagen hechtenis. De Kantonrechter wilde voor dit maal nog rekening houden met de gevolgen voor ver dachte en bracht de boete op 5,of één dag. M.J. de B. te St. Filipsland had niet alleen met verboden vismateriaal gevist, maar was daarbij bovendien betrapt met ondermaatse vis. En dat waren twee over tredingen, waarvoor hij werd verbaliseerd. Het werd twee maal 30,boete of 2 x 6 dagen hechtenis. Voor het horen van meer getuigen werd de zaak van de aanvaring tussen de schepen in het Keeten met het Duitse srhip „Chris- tiane" en de Belgische Henri" aange houden tot 20 februari. G. J. H. de M. te Tholen had op 13 okt. onder invloed met zijn motor de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Ver dachte was werkloos en moest bovendien nog een flinke schaderekening aan de motor betalen, want dit onverantwoordelijk rijden eindigde in de wegberm. De schuld was duidelijk en de Officier eiste 75,of 15 dagen hechtenis plus drie maanden ont zegging van de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen. De Kantonrechter hield rekening met de maatschappelijke situatie, waarin verdachte verkeerde en vooral ook vrouw en kinderen, zodat hij 40,op legde en zes maanden ontzegging eiste van rijbevoegdheid. P. v. d. H. te Oud-Vossemeer had zijn zoon een tractor laten besturen, toen die de vereiste leeftijd nog niet had bereikt. Het koste hem 25,boete of 5 dagen hechtenis. I. W. N. te Haarlem had op 22 augustus te Poortvliet een aanrijding veroorzaakt, toen hij meende dat de vrachtwagen, be stuurd door W. M. van N. te Poortvliet linksaf zou slaan en hierdoor een botsing ontstond. Het was een vrij ingewikkeld geval, waarbij de Officier 25,of 5 dagen eiste en de Kantonrechter die meende, dat W. M. van N. in deze zaak toch ook niet helemaal vrij uitging, deed er 20, of 4 dagen af. De Officier was het met de Kantonrechter eens, dat W. M. van N. te Poortvliet in het onderhavige geval ook niet vrij uit ging en vond dat het een zeer slordige ma noeuvre was geweest, die vorige verdachte in verwarring had gebracht. Hij eiste tegen W. M. van N. een boete van 50,of 10 dagen plus nog eens 15,of 1 dag. Mr van Deinse uit Middelburg trad hierbij op als verdediger en vond de handeling van verdachte volkomen normaal. Tenslotte schetste hij de minder gunstige financiële positie van Van N„ waarna de Kanton rechter een boete van 25,of 5 dagen en 5,of 1 dag vonniste. Veel te hard gereden had M. W. H. te Poortvliet met zijn trctor en twee aanhang wagens. Het vonnis was conform de eis, nl. 30,boete of 6 dagen hechtenis. De claxon van de wagen, die H. G. A. R. te Sint-Maartensdijk gebruikte was niet safe en daarvoor moest hij nu 10,boete be talen of 2 dagen brommen. Ook bij mist, ja zeker dan, dient men met volle lichten te rijden, hoe veel gemak kelijker het voor een bestuurder van een motorrijtuig ook zou zijn om het met de gedimde lichten te doen. Het gaat er echter om, dat een tegenligger tijdig waar kan nemen, dat er een collega aankomt en dat kan alleen met groot licht op. Voor L. de J. uit Tholen, die dit laatste had verzuimd werd het na gelijke eis nu een boete van 25,of 5 dagen. J. H. te Sint-Annaland had een auto bestuurd, waarvan de lichten niet helemaal in orde waren. De eis was voor deze over treding twee maal 15,of 8 dagen en het vonnis werd twee maal 15,of 3 dagen hechtenis. Tenslotte kreeg C. W. B. te Sint-Maar tensdijk, die zijn chauffeur te lang liet wer ken en wiens werkboekje niet in orde was twee maal 15,of twee maal 3 dagen hechtenis. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 25 t.e.m. 31 januari 1959 zondag vm. 4.00 nm 16.20 uur maandag 4.40 17.00 dinsdag 5.18 17.36 woensdag 5.54 18.15 donderdag 6.33 18.55 vrijdag 7.14 19.39 zaterdag 7.57 20.26 Volle Maan zaterdag 24 jan. te 20.32 uur. VERPLICHTE TREKPAARD- HENGSTENKEURING 1959. Vanwege de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" worden ieder jaar in de maand januari de verplichte hengstenkeuringen gehouden. Deze keurin gen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trekpaard-hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het manne lijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1959 gekeurd op exterieurs en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en ge primeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de hengsten bovendien worden opgenomen in het Keurstamboek, terwijl voor wat de oudere hengsten betreft, bij de beoordeling tevens rekening wordt gehouden met de reeds behaalde fokresultaten. Het aantal aangiften bedraagt in totaal 254 hengsten, waarvan 79 jonge (3-jarigen) die voor 't eerst ter keuring verschijnen en welke categorie steeds in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor de Provincie Zeeland zullen deze keuringen plaats vinden op dinsdag 20 ja nuari 1959 te Oostburg, woensdag 21 jan. 1959 te Axel en donderdag 22 jan. 1959 te Goes. Laatste Kwartier zaterdag 31 jan. te 20.06 u. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat op donderdag, 5 februari a.s. smiddags 16.00 uur, in het wijkgebouw van het Groene Kruis voor de ingezetenen gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken gelieven zich vóór 31 januari a.s. op te geven ten huize van dokter P. J. Duinker, Hoogstraat 48. Tholen, 20 januari 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, GESLAAGD Voor het praktijk-diploma Boekhouden van de Nederlandsche Associatie, slaagde Mej. J. P. Jansen, werkzaam bij het kantoor Tholen van de Rotterdamsche Bank N.V. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 20 januari 1959. L. Moeliker P. Jeroense 2-0 J. Dorst L. van Dijke 0-2 P. Steyns K. Quist 2-0 G. v. d. Nieuwendijk B. Leunis 0-2 J. Elenbaas C. J. de Korte (Afgebr.) B. Leunis K. Quist 2-0 G. v. d. Nieuwendijk - P. Steyns 0-2 C. Moeliker -W. Nieuwenhuyzen 0-2 B. Leunis P. Jeroense 2-0 C. Gebraad S. de Korte 2-0 C. Moeliker M. Heezen 0-2 VERGADERING C.H.U. KIESVERENIGING Op vrijdag 16 januari kwam de C.H.U. kiesvereniging voor haar alg. vergadering bijeen in het Ver. Gebouw in de Brugstraat. De opkomst was zeer matig te noemen. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, wierp deze in zijn openingswoord nog even een terugblik op 1958 i.v.m. de verkiezing voor Prov. Staten en gemeente raad. Daarna ging men over tot de ge bruikelijke punten welke op een alg. verg. voorkomen, zoals jaarverslagen en controle kas. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de aftredende bestuursleden herko zen. Vervolgens kwam de groslijst ter sprake voor de a.s. kamerverkiezingen. Dhr. v. d. Velde zal als afgevaardigde van de Kiesver. naar Breda gaan waar ook deze groslijst in groter verband zal worden besproken. Met enige opmerkingen van leden over deze groslijst zal getracht worden rekening te houden. Na de gehruikelijke rondvraag waarin de heer v. d. Velde nog zegt, dat getracht zal worden voor de a.s. verkie zingen enige sprekers te vragen en dit te doen in samenwerking met andere kiesver. zoals vorig jaar de forummiddag in Tholen werd gehouden, zal men nu trachten ergens anders een middag of avond te beleggen in welke vorm was nog niet helemaal be sproken. Hierna volgt sluiting. SALONWAGEN UITGEBRAND Zondagmorgen omstreeks half tien wer den de bewoners opgeschrikt door brand alarm via de sirene. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de salonwagen, staande op de «/issershaven, waarvan de heer P. Engelvaart eigenaar was en welke werd bewoond door de familie G. Gerritsen. Omwoners ontdekten de brand eerst, waarschuwden de brandweer en politie, welke spoedig ter plaats waren, maar toen was van de salonwagen en de inhoud daar van niets meer te redden. Het bugalowtje, waarvan de inboedel in veiligheid was ge steld, liep geen gevaar. Na een uur was de brandweer het vuur meester. De schade loopt in de duizenden guldens. De familie Gerretsen is tijdelijk in het bungalowtje ondergebracht. Met zekerheid was omtrent de oorzaak niets mee te delen, al wordt ge dacht aan het ontstaan van deze brand door een brandende oliekachel. GEVONDEN VOORWERPEN 1 paar lichtbruine tricot dameshandschoe nen, kleine maat, gevonden door J. Bal, Hoogstraat, af te halen bij: Rijkspolitie. 1 doosje met visserijgereedschap, gev. J. Blaas, halen Rijkspolitie: 1 blauw kinderwantje met noors motief, gev. M. Bijl, halen M. Bijl, Polderstraat 14; 1 witte sjaal, wol gebreid, gev. C. Nelisse, halen Rijkspolitie: 1 lederen portefeuille met foto's, gev. J. v. d. Male, halen Rijkspolitie: 1 pak jute zakken gev. Brouwers Breda, halen Rijkspolitie. 1 gele gebreide handschoen, gev. W. A. Gaakeer, halen W. A. Gaakeer, Steenen- kruis 36: 1 wit fietspompje, gev. C. Nelisse, halen Dalemsestraat 7; 1 manchester werkjasje, gev. C. Russcher, halen Julianastraat 12; 1 groene dameswant, gev. v. Dijk, halen Oudelandsestraat 1; 1 zwarte oliebroek, gev. v. d. Velde, ha len Oudelandsestraat 37; 1 huissleutel, gev. Schipper, halen Kaaij 2; 1 koperen huissleutel, gev. M. Tichem, halen Rijkspolitie: 1 sleuteltje no. 642, gev. J. Riedijk, halen Oudelandsestraat 20; 1 groene portemonnaie, knipsluiting, met inhoud, gev. C. A. van Splunter, halen Kerkstraat 15; 1 plastic portefeuille, buitenzijde zwart, binnenzijde groen, gev. in postkantoor, ha len bij Rijkspolitie: 1 wieldop van Opel-Kaptein, gev. J. Moe liker, halen Rijkspolitie. Inlichtingen bij de Rijkspolitie Tholen. BURGERLIJKE STAND van 6 januari t.e.m. 13 januari 1959. Geboren 6 januari 1959 Magdalena, d.v. Johan Frederik Welling en Pieternella Verseveld. 8 januari 1959 Adrianus Johannes, z.v. Christiaan Antonius van der Rijsen en Maria Catharina van Tilburg. 13 januari 1959 Willem, z.v. Willem Loof en Debora Krina Marijs. 13 januari 1959 Elisabeth Suzanna, d.v. Antonie van Droffelaar en Cornelia Adriana Kosten. Gehuwd 13 januari 1959 Jan Bernier Johannes Jon ker, 24 jaar, scheepswerktuigkundige, wo nende te Dreischor en Simina de Korte, 22 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1