WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Ook in 1958 verminderde bevolkingstal in ons district. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT St. Maartensdijk boekte grootste winst. Terugblik op 1958 - Bouw van riool gemaal urgent - Geldlening aange gaan voor bouw kleuterschool. ra De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG ST. ANNALAND. 15e jaargang No. 7 9 januari 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Gudc'ardsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Bij het totale overzicht van de bevolkingsloop 1958 in ons district kan voor de zoveelste maal in de afgelopen vijftig jaar worden vastgesteld, dat er geen groei in zit. Het verminderde aantal op het totaal van zeventien en een half duizend, zijnde 12, moge dan ons als getal weinig aanspreken, als een stilstand in negatieve vorm is het toch achteruitgang. Dit zou nog sterker spreken, wanneer men op dit ogenblik ook de bevolkingsopbouw zou kunnen weer geven om daarbij ook weer te moeten concluderen, dat die bevolking verouderde. In de bij dit overzicht behorende tabellen kan men welis waar geen grote verschillen aantreffen in vergelijking met voorgaande jaren en maakt zelfs het aantal vestigingen in 1958 een gunstige uitzondering, maar verder is het toch veelal in mineur, wat deze cijfers over onze streek zeggen. Nog één lichtpunt:opnieuw een verminderd aantal over ledenen, zelfs ondanks die hoge leeftijdsopbouw. Een zo gering aantal zelfs als op ditzelfde inwonertal niet eerder is voorgekomen, maar dan tegelijk ook een gestadige geboortevermindering. Dit laatste eveneens het gevolg van de hogere leeftijdsopbouw, zij het dan misschien naast de algemene tendenz van geboortevermindering. Het kernpunt blijft zitten, wanneer men het overschot tussen geboorte en overlijden vergelijkt, in het groot aantal ver trokken personen. Het meest sprekende getal voor wat betreft de perspectieven. Zullen er onder de vertrokkenen niet vele zijn, die hier geen emplooi vonden VERWISSELD Wanneer men tabel I goed wil bekijken, lijkt ze ons voor ieder begrijpelijk genoeg. Men ziet daarin de totalen per gemeente en ook het districtstotaal. Iedere gemeente wordt elders in dit nummer nog eens af zonderlijk afgedrukt voor degenen, die zich alleen maar daarvoor zouden interesseren. Wanneer we in tabel I het eerste en tweede totaal vergelijken, dan zien we daaruit on middellijk, dat Sint-Maartensdijk met Sint- Annaland in orde van grootte is verwisseld in vergelijking met de twee vorige jaren. Na te gaan is het in elk geval van het vorige jaar. Terwijl Sint-Maartensdijk een winst boekte van 31 zielen, verminderde het zielental in Sint-Annaland met 28, waar van er 24 niet naar buiten de streek, maar naar Poortvliet zijn vertrokken, dank zij een aan hen toegewezen boerderij in de Weihoek. Bij Poortvliet komt dit klaar tot uitdrukking, waar ze haar inwonertal met 25 zag vermeerderen, dus met 1 buiten de 24 verhuizers uit Sint-Annaland. Dit neemt niet weg, dat de gemeente Sint- Maartensdijk er dit jaar gunstig voor kwam te staan met haar vestigings- en vertrek- cijfer. We zijn evenwel nog aan de totaal kolommen bezig. Tholen zag haar inwoner tal met 17 verminderen, vooral ook door het geringe vestigingscijfer. Het vertrekcijfer speelt hier niet de grootste rol, want dit was vorig jaar 168, maar toen lag ook het vestigingscijfer 36 hoger. Een vestiging van 100 op een gemeente van bijna 3300 zielen is belist laag te noemen. Verlies zat er ook in voor de gemeente Stavenisse, waar be halve het overlijdensgetal (relatief toch nog wel hoger dan in Sint-Maartensdijk) de cij fers maar een droevig beeld vertonen. Poortvliet liep dan ook op deze „naaste con. current" verder uit. Het grootste is echter wel het verlies voor Scherpenisse, dat op haar klein inwonertal nog een vermindering zag van 18 zielen. De enige gemeente in het district die vrij wel geregeld (de laatste jaren) wint, zij het dan maar heel weinig, is St. Filipsland. Het eindresultaat van de totaalcijfers blijft echter een achteruitgang in ons district van 12 zielen. Als U de cijfers onder ogen zou krijgen van de gemeenten in het Westen van ons land, zou LI zelf kunnen vaststel len, dat het daar heel anders ligt. GEBOORTES Dit per gemeente bekijkend ziet men weinig verschil. Wanneer er in Tholen 60 werden geboren en in Oud-Vossemeer 40 is dat vrijwel gelijk. Men kan het dan op 20 per 1000 rekenen en dan is Poortvliet wel de laagst geklasseerde. St. Filipsland ligt met 500 inwoners minder gelijk met Sint- Maartensdijk. Het totaalcijfer is weer min der dan het vorige jaar, nl. 14. OVERLIJDEN Dat is minder dan de helft van het aantal geboortes. In totaal 323 geboortes en 139 overledenen. Het komt neer op 8 per 1000 inwoners en is nog 24 lager dan in 1957. Per gemeente lag dit het hoogst in Sint- Annaland, waar nochtans de gemiddelde leeftijd der overledenen 75 jaar was. Zeer laag was het dit jaar in Sint-Maartensdijk terwijl het ook in Stavenisse, Scherpenisse en St. Filipsland beneden het gemiddelde van 8 per 1000 is gebleven. VESTIGING Er waren meer vestigingen dan vorig jaar (474 tegenover 439 in 1957). Dat was evenwel niet het geval te Tholen, terwijl het bijzonder weinig was in Stavenisse. Een zo laag vestigingscijfer is hier niet eerder voor gekomen. Poortvliet daarentegen ligt dit jaar hoog, wat het in hoofdzaak te danken heeft aan nieuwe boerderijen in de weihoek. Het is echter ook de gemeente, die een paar jaar geleden het grootste inwonerverlies boekte door vertrek naar de NOP. Het was dus goed dat dit werd gecompenseerd, nu die mogelijkheid daartoe bestond. VERTREK Het totaal hiervan maakt het duidelijk waarom onze streek geen winst boekt. Dit vertrekcijfer op zichzelf is nog niet zo onrustbai end, al is het dan niet laag te noemen, maar er staat een veel te gering getal vestigingen tegenover. Hebben we tussen geboortes en overlijden een gun stig overschot van 184, tussen vestiging en vertrek hebben we een nadelig saldo van 196 en daaruit volgt dan het verlies van 12 inwoners. Wat dus aan de ene kant door geboorteoverschot wordt gewonnen, wordt aan de andere kant door het ver trekcijfer dubbel en dwars verloren. HUWELIJKEN Een zeldzaam groot verschil komen we hier tegen in Tholen, waar dit jaar slechts 24 huwelijken zijn voltrokken tegenover in 1957 niet minder dan 41. Dat ligt dus ta melijk dicht bij de helft. Het houdt generlei verband met elkaar, maar opmerkelijk is wel, dat het aantal overledenen vrijwel gelijk bij het aantal huwelijken. Tot dusver was het eerste cijfer vrijwel altijd veel hoger. Terwijl de cijfers voor St. Filipsland veelal gunstig uitvallen (het helpt het eiland Tho len altijd de achterstand te reduceren) ligt het aantal huwelijken, dat dit jaar werd afgesloten bijzonder laag. Tot tweemaal toe hebben we het staatje van het gemeente huis bekeken of we dat lage cijfer toch wel goed overgenomen hadden. Het bleek in orde te zijn en daarom moeten we wel vast stellen, dat de trouwlustigheid in St. Filips land uitermate gering is, al is" ze dan ook in Stavenisse helemaal niet om over te roepen, maar die heeft nog altijd 600 inwoners min der dan St. Filipsland. De vergelijking met vorig jaar kunt U uit de laatste kolom onderaan afleiden. DE TWEE GESLACHTEN Een vergelijking tussen de mannen en vrouwen wat geboortes, overlijden en to talen betreft, vindt men in tabel II. Alleen in Tholen en Oud-Vossemeer zijn er meer vrouwen dan mannelijke inwoners, in de overige gemeenten is de sterke helft op pa pier de baas, ook wat het aantal betreft. Dank zij dit merendeel der gemeenten komt ook het mannelijk totaal nog goed uit de bus. In vergelijking evenwel met vorig jaar is er maar 1 vrouw minder in ons district tegenover 19 mannen. Men kan dat in de beide laatste totaalcijfers zien. Opnieuw zijn het Tholen en Oud-Vosse meer waar meer meisjes dan jongens zijn geboren, zelfs met een verschil van 10. In die kolomen zien we echter ook, dat te Poortvliet (1) en te St. Filipsland (2) meisjes de boventoon hebben gevoerd. In vergelijking met vorig jaar boekten de jon gens zelfs een gevoelig verlies. Er werden toen 181 jongens geboren en dit jaar maar 159, terwijl er vorig jaar 156 meisjes, tegen over dit jaar 164 het levenslicht mochten aanschouwen. De 3e en 4e kolom wijzen eveneens in een gunstige uitslag voor de vrouwen. Te genover 85 overleden mannen staan slechts 54 overleden vrouwen, wat 26 minder was dan vorig jaar. Bijzonder groot is het ver- Inwonertal Bevolkingsloop 1958 OO o\ a TABEL I .(0 a 01 tl t> Oï c 'S 01 1* vi 3 2 Wt tj u (J T3 01 .M vorig 1 jan. V O u (J 6 en 01 t-l <y o a H .S, 2 2 iï 3 X Tholen 3281 60 30 99 146 3264 17 24 St. Maartensdijk 2674 46 18 83 80 2705 31 18 St. Annaland 2713 52 30 62 112 2685 28 24 Oud-Vossemeer 2172 40 16 63 80 2179 7 18 Poortvliet 1616 23 12 78 64 1641 25 15 Stavenisse 1578 34 10 19 65 1556 22 6 Scherpenisse 1283 22 8 36 68 126< 18 9 Totaal Eil. Tholen 15317 277 124 440 6)5 15295 22 114 St. Filipsland 2170 46 15 34 55 2180 10 6 Totaal District 17487 323 139 474 670 17475 12 120 Vorig jaar 337 163 439 657 17493 44 136 TABEL II Gemeenten Tholen St. Maartensdijk St. Annaland Oud-V ossemeer Poortvliet Stavenisse Scherpenisse Totaal Eil. Tholen St. Filipsland Totaal District Vorig jaar Geboren in 1958 25 26 27 15 11 18 15 137 22 159 181 35 20 25 25 12 16 7 140 24 164 156 Overleden in 1958 18 11 21 8 7 7 4 76 9 85 83 12 7 9 8 5 3 4 48 6 54 80 Totalen 1 jan. 1959 1616 1399 1347 1085 858 807 646 7758 1092 8850 8869 1648 1306 1338 1094 783 749 619 7537 1088 schil te St. Annaland met 21 mannen en 9 vrouwelijke overledenen. Tenslotte staat het vast, dat het aantal echtscheidingen weer belangrijk lager ligt dan het landelijk gemiddelde, waarop ons eiland dan in elke geval een gunstige, mis schien de enige, uitzondering maakt. Het waren slechts enkele grepen uit dat gene wat de cijfers ieder verder nog kunnen leren. Vorig jaar gaven we daarenboven nog een vergelijking met 50 jaar geleden. Dat is nu wel overbodig, omdat zo n tabel hètzelfde beeld zou geven dan vorig jaar, namelijk een hoger getal geboortes, maar een nog veel hoger aantal overledenen, waarvan de gemiddelde leeftijd zon 50 jaar terug zeker niet tot aan de 70 toekwam. En dat, hoe smartelijk voor nog talrijke families de dorre cijfers in die tabel van 1958 ook spre ken, mag toch tot dankbaarheid stemmen. Moge zich die gunstige ontwikkeling ook in het pas begonnen jaar, al zijn alweer slagen gevallen, voortzetten. Bevolkingstal liep ook in 1958 nog iets terug Een bijzonder laag overlijdenspercentage Eerste raadsvergadering 1959 te St. Annaland Afscheid van F. M. Boogaardontvanger-griffier bij het Waterschap De oudste Zeeuwse inwoner (in Scherpenisse) gefeliciteerd Een drieling anderhalve eeuw oud Uitvoeringen en vergaderingen De listigheid houdt het niet lang uit tegenover de oprechtheid 8625 8624 De eerste van de raadsvergaderingen 1959 der Thoolse en St. Filipslandse gemeenten werd woensdag 7 januari jl. te Sint-Anna land gehouden. Wat in zijn alweer ruim 5 jarige ambtsperiode aldaar nog niet eerder was voorgekomen, was in deze eerste ver gadering 1959 wel het geval, namelijk ver hindering van de voorzitter wegens ziekte. De leiding was dientengevolge in handen van de 1ste wethouder G. Goedegebuure die na opening met ambtsgebed mededeling van de verhindering der voorzitter deed en hem een spoedige beterschap toewenste. Waar door de burgemeester toch de gebrui kelijke nieuwjaarsrede was gemaakt en deze er de voorkeur aan had gegeven om die toch maar in deze vergadering aan de raad voor te leggen, verzocht de wnd. voorzitter aan de heer Leune (wnd. secretaris) die te lezen. In extenso willen we hier die rede laten volgen Mijne heren leden van de raad, In deze eerste vergadering van het nieuwe jaar zij het mij veroorloofd u allen een ge zegend 1959 toe te wensen, zowel voor u persoonlijk als voor uw gezinnen. Van deze gelegenheid moge ik gebruik maken om alle ingezetenen te danken voor de door ons van hen bij de jaarwisseling ont vangen gelukwensen, waarmee wij gaarne de onze verbinden door hen allen een rijk gezegend 1959 toe te wensen. Het afgelopen jaar heeft op staatkundig terrein in ons land veel verandering ge bracht, waarbij ik alleen maar wijs op de op 11 december 1958 opgetreden kabinets crisis, verder breng ik in herinnering de verkiezingen van de provinciale staten en gemeenteraden, die behoorlijke politieke ver schuivingen te zien gaven. In onze gemeen te kwam noch in de samenstelling van uw college noch in dat van burgemeester en wethouders verandering. Moesten wij aan het begin van het vorig jaar wijzen op de moeilijke economische situatie van ons land, welke uiteraard ook haar invloed uitoefende op de huishouding der gemeenten, thans kan worden gezegd dat er wel van enige verbetering sprake is. Zeker, nog zijn de financieringsmoeilijkheden niet gering, maar een kentering ten goede is o.i. wel te constateren, waarbij voor wat onze gemeente betreft kan worden gewezen op de omstandigheden dat zowel voor de bouw van een dorsphuis als van een kleu terschool langlopend crediet beschikbaar werd gesteld. De financiële situatie bij de gemeenten is verre van rooskleurig, ook gaat de fi nanciële positie onzer gemeente moeilijker worden, waarin ook de onzekerheid van de financiële verhouding met het rijk een on gunstige rol speelt. Dat 1959 voor deze verhouding eindelijk eens de oplossing bracht 1 Het vraagstuk van het ontbreken van voldoende werkgelegenheid in onze streek blijft zeer urgent. Zoals u bekend is, werd in 1958 een commissie tot bevordering van de werkgelegenheid op het eiland Tholen in het leven geroepen, waarin niet alleen alle gemeenten op het eiland maar ook werk gevers en werknemers vertegenwoordigd zijn. Hiermede wordt beoogd om gezamenlijk als eilandgemeenschap te trachten tot een oplossing van dit nijpend probleem te ko men. De commissie en het werkcomité uit de commissie zijn zeer actief en wij hopen vurig dat al haar activiteiten tot de ge wenste voorzieningen zullen leiden. Als bijzonder feit is verder te releveren de opheffing in het oude jaar der water schappen van onze streek en de oprichting van één waterschap per 1 dezer. In de laatste op 30 december 1958 gehouden ver gadering der ingelanden van het waterschap Sint-Annaland hebben wij uitdrukking gege ven aan onze dankbaarheid voor de goede samenwerking, die er altijd is geweest tus sen waterschap en gemeente. Na deze opmerkingen in het algemeen willen wij als gewoonlijk aandacht geven aan enige onderwerpen van het gemeente bestuur in engere zin. Aanleg haven. Het jaar 1958 bracht de goedkeuring van de minister van verkeer en waterstaat voor het aanbesteden van het havenproject. Op 16 april 1958 had deze aanbesteding plaats en gunning volgde, zodat tot uitvoering kon worden overgegaan. Tot op heden heeft deze uitvoering al behoorlijke vorde ringen gemaakt, zodanig, dat de contouren van de nieuwe haven reeds duidelijk te on derscheiden zijn. Zelfs moest in verband met het bouwplan van het centraal bureau eiland Tholen een wijziging worden aange bracht, die inmiddels ook reeds de goed keuring verwierf. Dankbaar mag worden geconstateerd dat het plan tot demping van de bestaande haven eveneens goedgekeurd werd. Bestuurlijk vergt het havenplan niet al leen veel arbeid, maar veroorzaakt het ook vele werkzaamheden op de secretarie. Een bijzonder woord van dank aan het secre tarie-personeel voor wat het terzake heeft verricht, is hier stellig op zijn plaats. Bouwactiviteit. Ook in 1958 ging de bouwactiviteit in onze gemeente onverminderd voort, hoewel thans wel enige kentering te constateren valt. Een tweetal grote bouwwerken dient hier te worden genoemd, het project kerkver- bouw, waarvan als eerste fase het vereni gingsgebouw in 1958 gereed kwam en de bouw van een nieuwe veiling, welke in 1958 geheel gereed kwam. Daarnaast zijn vergunningen verleend voor de bouw van 24 nieuwe woningen, te bouwen of in aan bouw voor particulieren. Sedert de financieringsregeling van de herverkaveling geldt, zijn 25 woningen ge bouwd voor krotopruiming, terwijl momen teel 3 gevallen in behandeling zijn. De 16 woningwetwoningen zijn in 1958 voor be woning gereed gekomen. Wij zijn er dank baar voor dat de nieuwbouw in onze ge meente zich zo gunstig heeft ontwikkeld. Uitbreidingsplan. Een zeer belangrijke wijziging van het uitbreidingsplan kwam in 1958 tot stand, welke op het eind van het jaar de goed keuring van gedeputeerde staten verkreeg. Ter realisering van dit uitbreidingsplan werden belangrijke grondaankopen verricht, echter is het te betreuren dat de verdere bouwrijpmaking bestaande in de aanleg van straten en riolering wegens gebrek aan langlopend geld niet kon plaats vinden. Alleen is de Kloosterstraat doorgetrokken en een dwarsstraatje, dat nog geen naam heeft, van de Zuidstraat van een riolering voorzien. Verbetering straten en riolering. De financieringsmoeilijkheden waren oor zaak dat deze verbetering praktisch geen doorgang heeft gevonden. Alleen in een gedeelte van de Weststraat en nog kleiner gedeelte van de Julianastraat werd de rio lering vernieuwd. Het ligt in de bedoeling om centraal gezag te verzoeken te bevor deren, dat een vaste geldlening voor de bouw van een rioolgemaal wordt aange boden, aangezien dit kapitaalswerk de hoogste graad van urgentie heeft. Politie. In het oude jaar werd de postcommandant P. J. van Engeldorp Gastelaars naar elders (Wapenveld) overgeplaatst. Aan zijn af scheid werd een officieel karakter gegeven, waar wij hem dank hebben gezegd voor alles wat hij mede in het belang der ge meente heeft gedaan, die wij te dezer plaatse nogmaals willen onderstrepen. In de persoon van opperwachtmeester Wisse kregen wij een nieuwe postcomman dant. Er bestaat tussen hem, alsook wacht meester Duine, en ons een goede samen werking, waarvoor wij erkentelijk zijn. Beide functionarissen onze hartelijke dank voor de arbeid, die zij in 1958 voor de gemeente Sint-Annaland hebben verricht. Bescherming burgerbevolking. Ook willen wij de vrijwilligers en vrij willigsters bij onze B.B. dank zeggen voor al hetgeen zij met opoffering van vrije tijd voor de B.B. hebben gedaan. Wij hopen van harte dat deze ingezetenen hun B.B.- werk zullen blijven voortzetten in het belang van onze gemeente en de streek. Brandweer. Ook willen wij t.a.v. de leden van het vrijwillige brandweerkorps onze dank tot uiting brengen voor al hetgeen dat zij in het algemeen belang hebben gedaan. Wij zijn er dankbaar voor dat in 1958 geen grote branden in onze gemeente zijn uitge broken. Onderwijs. Ten opzichte van de bouw van nieuwe lagere scholen is momenteel niets te zeggen. Het jaar 1958 gaf grote moeilijkheden voor de personeelsvoorziening der bijzondere la gere school. Deze situatie vervult ook het gemeentebestuur met grote zorg. Van de zijde der gemeente is in voorkomende ge vallen, voorzover haar dit mogelijk was medewerking en steun gegeven, aan het schoolbestuur om de gevolgen van deze moeilijkheden „schooltechnisch" te verzach ten. Men denke o.a. aan het geval van de vergoeding der kosten van een handwerk- onderwijzeres, dat uiteraard de gemeentekas behoorlijke offers vraagt. Gaarne wensen wij het schoolbestuur toe dat het er in slaagt om op korte termijn een volledige personeelsbezetting van zijn school te ver krijgen. Tenslotte zij het ons vergund om onze medewerkers op de secretarie, het onderwij zend personeel, de districts-opzichter van de centrale dienst, de gemeente-arbeiders alsook hen, die in G.S.W.-verband voor de gemeente arbeidden, kortom allen, die op de een of andere wijze in 1958 de gemeente dienden, voor al hun ijver, toewijding en goede zorgen onze hartelijke dank te zeg gen. Moge het ons allen in 1959 gegeven zijn de gemeente met lust en ijver en met alle onze geschonken gaven te dienen op die plaats waar wij zijn gesteld en dit alles onder God's zegen. Met deze woorden ver klaren wij de eerste vergadering in 1959 voor geopend. De waarnemend voorzitter verklaarde zich geheel bij het bovenstaande te kunnen aansluiten, waarbij hij dan nog het volgen de aanvulde „Moge het ons allen in 1959 gegeven zijn de gemeente met lust en ijver en met alle onze geschonken gaven te die nen op die plaats waar wij zijn gesteld en dit alles onder God's zegen. Met deze woor den verklaren wij de eerste vergadering in 1959 voor geopend." Bij de ingekomen stukken was re rijks goedkeuring voor de bouw van het dorps huis, evenals*de goedkeuring op het raads besluit tot aangaan van een geldlening hier voor van 63.000. Enkele administratieve wijzigingen in de begrotingen 1958 en 1959 gaan onder de hamer door. VOOR DE KLEUTERSCHOOL B en W delen mede, dat een aanbieding is ontvangen van de bank voor Nederlandse gemeenten van een vaste geldlening groot 70.000.voor de bouw van een bijzondere kleuterschool tegen 4J^%, looptijd 30 jaar. Niemand heeft bezwaar tegen het opnemen van deze geldlening. Wel vraagt de heer Stols of nu het verzoek van het kleuter schoolbestuur aan de inwoners der gemeente om te komen tot een vrijwillige lening niet overbodig is geworden, omdat nu de finan ciering voor de bouw toch geregeld kan worden via voornoemde vaste geldlening. Op verzoek van de wnd. voorzitter geeft dhr. Leune hierop toelichting .Deze wijst er op, dat in de eerste plaats het kleuter- scmoolbestuur het verzoek deed uitgaan, toen er nog geen sprake was van het ver krijgen van de gemeentelijke geldlening van 70.000.Nu dit het geval is en de raad hieraan z'n goedkeuring heeft gehecht, is het weliswaar gemakkelijker geworden voor het Kleuterschoolbestuur, omdat er nu wel een basis is waarop men kan verder gaan. Dit neemt evenwel niet weg, dat het bestuur verplicht is een waarborgsom te storten van 25% in de te ramen bouwkosten. Zo lang dus om een voorbeeld te noemen het bestuur geen 25.000.als waarborg som kan storten, kan ze ook geen gebruik maken van deze lening van 70.000.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1