EENDRACHTBODE Zwarte Piet gleed uit en het Sinterklaasversje PIET- en SCHOUW-PliZZEL rolde door elkaar \w 15e JAARGANG No* 2 TWEEDE BLAD 28 NOVEMBER 1958 RAADSVERSLAG POORTVLIET* Raad besloot tot aankoop grond voor sport terrein - Sanering van een landbouwschuur - Begroting 1958 is nu weer sluitend* ZEtWWRÖST Boekbespreking 0? n a KSWBfl üi i p 1 O n IÉ V QSm cO Irït #- =3- >=r- <2 n 47 J A De gemeenteraad te Poortvliet was vrijdag 21 november voltallig bijeen, toen de voor zitter burgemeester W. J. van Doorn met ambtsgebed opende om vervolgens de no tulen voor te lezen, waarop geen aanmerkin gen waren. Vastgesteld werd de vergadering art. 101 L.O. wet 1920 voor de bijzondere school en de voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onder wijs in verband met de 5 jaarlijkse afreke- "ting. De bijzondere school, die over 1957 een jantal leerlingen had van 91-/:} moet nog 297.83 terugstorten vanwege het ontvan gen voorschot. Sportterrein uitvoeren in DACWverband Burgemeester en wethouders stellen hierna de raad voor over te gaan tot aankoop van 1.82.30 hectare grond, gelegen in het uit breidingsplan en eigendom van de heer P. A. v. d, Slikke om daarop een sport- en speelveld aan te leggen. De centrale commissie coor de onteige ningsvergoeding stelde de totale taxatieprijs vast op 21.090,inclusief inkomens- en belastingschade. De genoemde grond is gelegen aan de Noordachterweg ongeveer tussen de wo ningen van Beeke en raadslid Uyl. B en w. hebben liet voornemen na goed keuring raad en goedkeuring gedeputeerde staten om het plan voor aanleg van het terrein te laten maken door de Ned. Heide Maatschappij en het doen uitvoeren in D.A.C.W. verband met een zo groot moge lijke subsidie op te lonen. De voorbereidende besprekingen daartoe hebben reeds plaats gevonden en een redelijke kans van uitvoe ring zit er wel in. Het plan als zodanig moet dan later nog in de raad behandeld worden. B en w stel len nu alvast voor om tot aankoop van de grond over te gaan. De voorzitter voegt nog toe aan het al eerder aan de Raad gezonden prae-advies dat bij exploitatie in geen geval op zondags op het terrein gespeeld mag worden, wat door de raad zal worden vastgesteld, maar wat b en w reeds bij voorbaat naar voren willen brengen, wetende, dat dit geheel is volgens de mening van de raad. Principieel tegen Dhr. van Houdt hierover het woord ver krijgend, zegt, dat het bezit van een sport terrein in een gemeente op de bevolking altijd merkbaar is. Hij heeft dat kunnen vaststellen in andere gemeenten. Men krijgt er een ruimer instelling, neemt het niet meer zo nauw. Daarom vindt hij, dat een gemeente er eerder onder lijdt, dan dat het er nut bij heeft. Hij is wel blij, dat ter plaatse de zondag enigszins gewaardeerd zal worden en het terrein dan gesloten zal blijven, maar waar hij om principiële redenen tegen sport is, kan hij hieraan zijn stem niet geven. De voorzitter zegt die mening te kunnen respecterenmaar verwacht aan de andere kan van dhr. van Houdt, dat hij ook respect zal hebben voor degene, die er anders over denken. Zelf deelt hij de gevoelens van dhr. Houdt helemaal niet, waarvan ik geen uitleg behoef te doen, aldus de voor zitter. Weth. Krijger merkt op, dat de heer van Houdt heeft gesproken van een enigszins waarderen van de zondag. Het is niet zo, dat maar enigszins het spelen op zondag beperkt zal worden op het terrein, maar volledig. De heer van Ast zegt zich tamelijk met de mening van dhr. van Houdt te kunnen ver enigen. Hij slaat ook wel op hetzelfde aam beeld wat de sport betreft. De apostel Paulus zegt er van, dat lichamelijke oefening tot weinig nut is. Aan de andere kant ziet spreker echter ook de jeugd in Poortvliet, die nergens gelegenheid heeft om te spelen en uit dat oogpunt acht hij een speelterrein toch wel op z'n plaats. Wanneer immers de jeugd nergens gelegenheid heeft zich bezig te houden, komt het tot allerlei ondeugd. Hij vindt dit dan ook een materie die 2 kanten heeft en wel een publiekrechtelijke en privaatrechtelijke kant. Wanneer er ter plaatse geen terrein is, dan is er ook geen publiekrechterlijke macht om het spelen elders te verbieden. Is er wel een terrein, dan is het privaatrechtelijk mogelijk het spelen op bepaalde dagen niet toe te staan. Uit dat oogpunt wil ik me dan ook achter het voorstel scharen van b en w en zal voor aankoop van die grond stemmen. Dhr. van Houdt interrumpeert, dat hij het met Calvijn houdtvoor of tegen. Dhr. van Ast antwoordt, dat men ook moet doen, wat zijn hand vindt om te doen. Uitlaatklep gewenst De heer Uijl is van mening, dat wanneer er voor de jeugd geen mogelijkheid is, geen uitlaatklep men de wanordelijkheden ziet toenemen. Hij heeft dat elders van nabij kunnen zien. De heer Geuze zegt het met vorige spreker volkomen eens te zijn. De heer Bijl vraagt nog een nadere uiteen zetting omtrent het bedoelde perceel en wanneer de voorzitter hem daarvan op de hoogte stelt, verwondert dit raadslid er zich over, dat het terrein tussen de sloten al niet ruim voldoende is voor het sportterrein. De voorzitter antwoordt dat het dan niet aan de afmetingen zou voldoen en daarop ook geen rijkssubsidie is te verwachten, zo dat het naburig perceel er bijgetrokken moest worden. De heer Bijl gelooft dat aanleg dan be hoorlijk duur zal worden. De voorzitter merkt nog op, dat het zoals in het prae- advies is voorgesteld, in DACW-verband uitgevoerd zal worden. Bij de stemming blijft weth. v. d. Slikke buiten stemming als bij de grond betrokken. De heer van Houdt verklaart zich tegen. Alle andere leden steunen het voorstel van b en w om tot aankoop van deze gronden over te gaan. Sanering landbouwschuur Punt 6 is een voorstel van b en w om de landbouwschuur van de heer M. C. van Ast te saneren in dien zin, dat het aan zijn agrarische bestemming wordt onttrok ken, alzo door de gemeente aan te kopen en dan weer door te verkopen aan de carosseriebouwers firma J. L. Elenbaas al hier. De gemeente kan de grond met _op- stallen overnemen voor een som van 4500. Deze prijs wordt billijk geacht en uit het oogpunt van de volkshuisvesting en gezond heid verantwoord, temeer daar de gemeente dit eigendom rechtstreeks kan ovedifagen aan dhr. J. L. Elenbaas ter uitbreiding van zijn bedrijfsruimte voor de som van 3000, zodat de uiteindelijke last voor de gemeente 1500,bedraagt. De voorzitter herinnert er aan, hoe hij des tijds de sanering van de Zuid-achterweg onder de loupe heeft genomen en daarbij tot de conclusie kwam, dat het waarlijk niet eenvoudig zou zijn om het landbouw bedrijf van dhr. van Ast te gaan saneren. Nu deze evenwel naar een ander landbouw bedrijf inschreef en daarbij de hoogste was, zat er een uitstekende kans in. Temeer om dat het overleg met dhr. Elenbaas hierna tot een zeer aanvaardbare overeenstemming leidde. Daarom zou de voorzitter persoon lijk het zeer op 'prijs stellen, wanneer de raad dezelfde gedachte was toegedaan. De heer van Houdt vindt dat dit geval al jaren èn voor de volkshuisvesting en volksgezondheid gesaneerd had moeten wor den. Het is er altijd een modderpoel ge weest en anders niets. Het is er een sta in de weg. Hij juicht het voorstel van b en w dan ook van harte toe. Het doet de voorzitter genoegen dit geluid te horen, waar volgens hem nog iets bijkomt. Wanneer er t.z.t. een officieel sanerings- besluit was gevallen, zou de gemeente er heel wat meer geld in moeten steken. De heer Bijl vraagt wat er daar nu eigen lijk precies gaat veranderen. Gaat de schuur weg De voorzitter: het wordt aan z'n agra rische bestemming onttrokken en dhr. Elen baas zal het wel doen opknappen om het voor zijn bedrijf geschikt te maken. Daartoe is vanzelf nog geen plan gemaakt, omdat eerst het bezit zeker moet zijn. De heer Bijl meende, dat ook het vml. bedrijf van Geuze aan zijn agrarische be stemming was onttrokken en nu is er toch weer gelegenheid gegeven het voor hetzelfde doel te gebruiken. De voorzitter antwoordt, dat zulks alleen mogelijk was, omdat er nog een urgenter ge val gesaneerd wordt, zoals dat van dhr. van Ast. De heer Uijl zegt zich zeer wel te kunnen indenken, dat b en w met dit plan is ge komen, maar betreurt het wel, dat verkoop niet in het openbaar is gekomen. Vreest burgemeester en wethouders niet, aldus dhr Uijl, dat men het zal zien als een onder onsje Is het toch wel de uiterste prijs, die er nu voor wordt gegeven. De voorzitter zegt dat het zo is gespeeld, dat men als gemeente wilde weten, waar men aan toe was. Bij inschrijving was er altijd die onzekere factor, dat er behoorlijk minder van was gekomen. Stel van 2000, daarom gelooft hij dan ook, dat de trans actie zoals nu voorgelegd voor de gemeente het meest voordelig is. De heer Uyl zegt het voorstel van b en w niet te willen afkeuren, het was alleen maar zijn opmerking of openbare inschrijving niet voordeliger zou zijn geweest. Wethouder Krijger is met de voorzitter van mening, dat het inderdaad het beste is, zoals werd voorgesteld. De heer Geuze zegt dat plan van b en w zeer toe te juichen. Dhr. van Houdt vindt het ook goed betaald en is er van overtuigd, dat er bij inschrijving niet zo veel van gemaakt zou zijn. De voorzitter: men kan nu wel zeggen, ik had er meer dan 3500,voor over gehad, maar zou dat in werkelijkheid zo zijn geweest. Terwijl dhr. van Ast buiten stemming blijft, wordt het voorstel tot bovengenoemde aan- en verkoop z.h.st. aangenomen, be houdens goedkeuring gedeputeerde staten. Een meevaller Voorgesteld wordt een wijziging op de begroting 1958, die grif wordt aangenomen, aangezien de gemeente voor een hogere uit kering uit het gemeentefonds in aanmerking komt van een 25.000,terwijl er nog enkele andere meevallers zijn, waardoor men aan een 31.000 meer inkomsten toe is en de dienst 1958 een goed slot kreeg. Beslo ten wordt de rekening courant tot een bedrag van 70.000 weer te verlengen. Bij een herziening van de jaarwedde voor gemeentesecretarissen en ontvangers is er het bezwaar, dat eventuele loonronden niet toegepast zullen worden. Met deze opmer king zal de herziening worden goedgekeurd. Rondvraag Dhr. van Houdt is tevreden over het lichten van de waterputten, waardoor er geen last meer is. Het kerkhof ligt er naar zijn mening nu goed bij, maar aan de buiten kant veroorzaken de doornenstruiken veel last en zijn een sta in de weg om te be werken. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Het was de avond van 5 december en in de huis kamer zaten de kinderen yczcllig met vader en moe der om de tafel. Allen wa ren in een blijde stemming, want zo meteen zou Sint- Nicolaas met zijn zwarte knecht komen en dan dan zouden de cadeautjes worden uitgereikt. Plotseling werd er op de deur geklopt en dadelijk was het stil in de kamer. In spanning keken de kin deren naar de deur. Vader stond op en deed de deur open. Een luid gejuich steeg op in de huiskamer, want daar stond de goede Sint met zijn knecht. Statig schreed Sint-Nicolaas naar binnen. Maar wat was dat? Zwarte Piet gleed uit op het gladde zeil en „boem!" daar lag hij en de grote zak met cadeautjes rolde over de grond. Alle pakjes vlogen in het rond. De kinderen sprongen dadelijk op om te helpen. Toen zij de pakjes bij elkaar gezocht hadden, sprak Sint-Nicolaas tot hen. „Luister eens beste kinderen, zoals jullie zien, staat er op elk pakje een letter. Wanneer jullie die letters in een bepaalde volgorde achter elkaar leggen, waarbij één van die letters tweemaal moet worden gebruikt, kunnen die de eerste regel vormen van een bekend Sint-Nicolaasversje. Proberen jullie het maar eens en voor degene, die het eerst de goede zin gevonden heeft, heb ik een aardig cadeautje". Nu je begrijpt, dat de kinderen hun best deden. De pakjes werden op de grond gelegd en daar gingen ze passen en verschuiven. Zwarte Piet keek lachend toe. Het duurde een hele tijd, voordat de kinderen de juiste zin hadden gevonden. Het bleek een vraag te zijn. Kunnen jullie ook de goede oplossing vinden Schrijf de letters, die op de pakjes staan maar op een briefkaart, maar denk er om, één van die letters moet je tweemaal gebruiken. En onthoud ook goed, het moet de eerste regel worden van een bekend Sint- Nicolaasversje. Wie vindt de goede oplossing Stuur de briefkaart aan de redactie Eendrachtbode - Ring 66 - Sint-Annaland vóór 5 december a.s. en zoals de Sint het deed, stelt ook de Eendrachtbode enkele cadeautjes beschikbaar voor de goede oplossers en wel 1. Een Halma spel 5. Een Prisma woordenboek (naar keuze) 2. Een hoela-hoepel 6. Een balpen 3. een doos postpapier 7. Een zakagenda 4. Een landenpuzzel 8. een kleurboek Deze prijzen voor allen tot en met de lagere school De heer Bijl vernam dat er op het in dustrieterrein gebouwd zal worden. De voorzitter antwoordt, dat dit een aan vraag is voor de bouw van een werkplaats, n.l. een timmermanswerkplaats, wat tussen de Banketfabriek en het Pzemgebouw kan worden gevestigd. De heer Uijl wijst er op, dat wanneer wielrijders 's avonds voor richting Scherpe- nisse moeten oversteken aan de provinciale weg bij dhr. Moerland het daar slecht zicht is en onbekenden niet weten waar ze aan toe zijn. De voorzitter antwoordt, dat dit een ge- gelegenheid is voor de provincie, maar wil er wel op attenderen. Dhr. Geuze vraagt of het plantsoen aan het Slikkot nog deze winter in orde wordt gemaakt. De voorzitter zegt dat het deze winter wel in gereedheid wordt gebracht en dan in het voorjaar zal worden bezaaid. Dhr. Geuze vraagt voorts of de oude brandspuit al verkocht is, wat het geval blijkt te zijn voor 152, Dhr. van Houdt zag dat er graszoden afgestoken waren langs de wegkan en vraagt of die grond niet gebruikt kan worden voor demping van de watergang in de omgeving van de ambtswoning burgemeester. De voor zitter zegt, dat er daar nog geen riolering ligt en demping dus nog niet mogelijk. Daarna sluiting. Kokkelink, M. Ch. Wij vochten in het bos; de guerillastrijd op Nieuw-Guinea tij dens de tweede wereldoorlog. Amsterdam, van Kampen, 1956. 7.90. Dit is het indrukwekkende relaas van de strijd tegen de Japanners in Indonesië en wel in Nieuw-Guinea's „Vogelkop". Twee en een half jaar hield een groepje Neder landers en Indonesiërs, dat aanvankelijk uit 63 man bestond, deze strijd vol. Een van hen vertelt hun wel en wee in dit eenvoudig geschreven, indrukwekkende boek. Rose, Anne Perrott. Er kan nog meer bij. Uit het Amerikaans vert. Rotterdam, van Sijn. 1953 2.50. Een charmant boekje dat de wederwaar digheden van een Amerikaans echtpaar be schrijft, dat met drie eigen kinderen nog drie andere kinderen in haar gezin opneemt; kinderen die gehandicapt waren met ang sten en moeilijkheden, ontstaan door het ver blijf in een liefdeloze omgeving. Met veel liefde en geduld en in de overtuiging dat vrolijkheid even belangrijk is voor de opvoe ding als voedsel brachten zij deze kinderen groot. Een naar dit boek gemaakte film werd in onze grote steden meer dan 12 maal geprolongeerd. MacMillan,Miriam. Etuk, de Eskimo jager. Meppel, Roelofs van Goor, 1953. Dit boek vertelt de avonturen van een Eskimo-jongen, Etuk, die doordat zijn vader op de jacht vermist raakt, diens taak moet overnemen. Hij moet nu zorgen dat zee honden en walrussen, poolvossen en mus kus-ossen worden gejaagd, zodat zijn moe der, zuster en broertje eten en kleding krijgen en hijzelf alle benodigdheden voor de jacht. Hoe deze flinke jongen daarin slaagt ver telt Miriam MacMillan op prettige wijze. En zo werd dit een boeiend boek over een dappere jongen waarvan heel veel jongens en meisjes van 10 jaar en ouder zullen ge nieten. Rutgers van der Loeff-Basenau, A. Jimmy en Ricky. Amsterdam, Ploegsma, 1955. 2.95. Dit verhaal over twee vriendjes in Ame rika, van wie de één in een kindertehuis woont en de ander in een huurkazerne, is ontroerend en met humor beschreven. De gezamenlijke belevenissen van de beide jon gens en de door hem geredde hond zullen de kinderen met spanning volgen. Door de uitstekende taal is het boek ook zeer ge schikt om voor te lezen. Warm aanbevolen voor 9-12 jarigen. KERSTBOEKEN Ook de nieuwe catalogus van de kerst boeken van Meinema n.v. te Delft is ver schenen en op aanvrage krijgt ieder die gratis toegezonden. Behalve goede oude be kenden, die er blijkbaar nooit uit zullen gaan, worden er jaarlijks een aantal nieuwe aan toegevoegd. We zagen daarvan o.a. Wijnad Jacobs: „Japie en Kazan", 32 blz. 7 illustraties, 0.50. Een verhaaltje over Japie's beste vriend Kazan, zijn trouwe hond. En dan komt ook „Ouwe Berend" er nog bij. Kinderlijk zuiver is dit verteld, wat de kleintjes zal boeien. S. P. Akkerman „Om een eekhoorn", 40 blz. 7 ill. f 0.60. Dit boekje voor jongens van 7 tot 9 jaar verhaalt van Hein, die persé een eekhoorn wil bezitten. Hoe hij zo'n diertje vangt en hoe hij die prachtige pluimstaart aan zijn ziek vriendje schenkt wordt in die 40 bladzijden kostelijk verteld. L. Huizinga „Klaas Bos en zijn vriendje", 56 blz. 9 ill. 1.00 geb. Dit leuke dorps verhaal brengt voor de jongens van 7-9 jaar heel wat spanning, wanneer ze lezen van de avonturen van Klaas Bos met zijn wel wat ruwe, maar toch oprechte vriend. Jenny Slegers-K wakkei: „Voor twee kwartjes, Marijke" 72 blz. 7 ill. ƒ1.15 geb. Een echt leuk verhaal voor meisjes tussen 8 en 11 jaar. H. Henszen Veenland: „Vakantie aan boord", 96 blz. 8 ill. 1.30, voor jongens van 9-11 jaar. Hier kan de jeugd de prachtige vakantie meebeleven van Joost, die een reis maakt op een motortjalk. Joost is invalide. Hij kan niet mee bokspringen, niet mee voet ballen tussen schooltijd. En wanneer de jongens plannen maken over de vakantie, over kamperen, over trektochten, over grote reizen, denkt Joost: „Ik zal wel niet veel anders zien dan het dorp". Maar zijn vriend Arie en diens Oom Willem zorgen er voor, dat Joost toch een pracht vakantie heeft. En in die tijd heel wat beleefd .Dat wordt in deze 96 bladzijden boeiend verhaald. Het is slechts een greep uit de 156 jeugd- boekjes, die in de nieuwe catalogus van Meinema zijn te vinden en waaruit de keuze voor velen gemakkelijk zal vallen. BOEK OVER HET MIDDEN-OOSTEN Binnenkort zal een belangrijk boek ver schijnen, dat zich in internationale sfeer i s- r 6 p '1 AP 9 •V. 'l'y v Y a /3 'V u /s m V m lo n n is \iV •'s Is 30 ~JÏ~ JS JC JS T~ V V' vl VS Vi EES 11113 et V/ Q VS VS sa ft Si S3 rv sr Jt> V m SS •y Sa 4/ Vl S3 sv ir ai w 64 47 V n V 7i tf so SI- S3 Wanneer de ouderen denken, dat Sinter klaas zich niets meer van hen aantrekt, vergissen ze zich schromelijk. Wanneer ze een goede oplossing inzenden voor 6 dec., dingen ze mee naar één van onderstaande drie prijzen 1. een pracht casette zeep en eau de cologne (waarde 12.50) 2. een gratis abonnement op de Een drachtbode voor een heel jaar. 3. een fraaie asbak. Een briefkaart dus voor 6 december aan het redactieadres Eendrachtbode - Sint-Annaland. Horizontaal 1. gewicht (afk.) 2. lidwoord 4. heilige (afk.) 6. goud (Fr.) 7. paradijs 9. de somma van 11. heldhaftig 13. niets uitgezonderd 16. land in Europa 20. N.V. (Duitse afk) 22. strik, tegenvaller 25. waterdamp 28. oude betiteling voor bos 29. huisdier 32. weidedieren 33. vogelprodukt 35. onmeetbaar getal 36. voorzetsel 37. regel 39. natuurkundeterm (afk.) 41. godsdienst (afk.) 43. vreemde munt (afk.) 44. insect 46. Spaans landvoogd. 49. voegwoord 50. soort onderwijs (afk.) 52. lidwoord 54. lidwoord 56. zuivelprodukt 58. drank 60. elk 62. interest 64. verbrandingsrest 67. land in Europa 72. werkstrik 74. afgod 76. verbinding 77. insect 80. vrouwelijk zoogdier 81. prijzen 82. vreemde munt (afk.) 83. dus (Lat.) Verticaal 1. onbehouwen 2. de dato (afk.) 3. water in Friesland 5. wit poeder 6. deel v. d. bijbel (afk.) 7. tijdperk 8. dwaas 10. lidwoord 11. heilige (afk.) 12. dus (Lat.) 14. kader, raam 15. dus (Eng.) 17. voorzetsel 18. gewicht ((afk.) 19. vervoeronderneming 21. strafwerktuig 22. groente 23. plaats in Limburg 24. muziekterm (afk.) 25. soort schip (afk.) 26. plaats in Noordholland 27. voorzetsel 30. voorzetsel 31. verlangen 34. hetzelfde (afk.) 37. goud (Fr.) 38. getij 40. bevel 42. vogel 45. dunne 47. Gode zij lof (Lat. afk.) 48. steen 51. geogr. aanduiding (afk.) 53. drank 55. aanzien 56. titel (afk.) 57. vreemde munt (afk.) 69. wandverSiering 61. eenmaal 63. slot 64. als eerder (afk.) 65. te zijner plaatse (Lat. afk.) 66. Frans pers. voornaamw. 67. het zijn 68. plakmiddel 69. houding 70. voorzetsel 71. een der muzen 73. bloeiwijze 75. deel van het hoofd 78. pers. voornaamw. 79. bijwoord beweegt, nl. Allah's Wondertuin van C. J. Ooms-Vinckers. Het is het verhaal van Aïsja, het intelli gente meisje uit de woestijn. De schrijfster heeft op haar rijzen in het Midden-Oosten en in Amerika de stof vergaard voor deze epische roman. Door haar contact met de mensen daar, kon zij tegelijkertijd een boeiende beschrijving geven van de tegen stelling tussen Oost en West. Wij hopen hierop nog nader terug te komen. MEINEMA-JEUGDLECTUUR Wanneer men veel over vrije tijd mocht beschikken en dat zijn er tegenwoordig niet zo veel meer wete men dat er lectuur genoeg is. Vooraf in deze weken stromen de boeken en boekjes van de blijkbaar on uitputtelijke uitgeverijen. En daarmee wordt steeds duidelijker, dat ook in Nederland het zgn. pocket book de lezerskring ver overt, ja die zelfs belangrijk doet uit breiden. Het boek in „zakformaat" maakt het nu eenmaal niet nodig zo diep in de beurs te tasten dan voor een normaal werk, op welk gebied dan ook. Zo kennen we al sedert enkele jaren de Prisma reeks en steeds meer uitgevers heb ben dit voorbeeld gevolgd. De bekende uitgever W. D. Meinema te Delft be kend vooral om zijn uitgaven voor de jeugd heeft niet willen achterblijven. Maar als het dan een pocketvorm moet zijn, dan ook van de goede soort. Zo dacht de uit gever er over, en hij is met het op de markt gebrachte daarin tenvolle geslaagd. De ,,Mei-pocket's" zijn niet alleen qua inhoud, zoals van Meinema verwacht mag worden, maar ook uiterlijk zullen deze zak-formaat jeugdboekjes hun weg vinden. Een eerste serie van 80 cent per stuk en een serie van 1.25 (12 deeltjes) zijn in een frisse omslag verschenen. Die van 80 cent onder de naam van Bloesem-pocket, die van 1.25 onder die van „Mei-pocket". We zagen de eerste vier van die Bloesem pocket van de volgende auteurs: H. Hens zen Veenland: „De ontslagen cowboy. Laat Uw jongens deze „wild west" maar gerust lezen. Spannend tot de laatste bladzijde, maar werkelijk van het goede soort. Van dezelfde schrijver: „de witte verschriking". Een verhaal over het Alpengebied in Oos tenrijk, waar lawines naar beneden komen en mensen in nood geraken. Hoe mooi is het reddingswerk hier verhaald. Elja Vlas: „Gijs op Groot Ros." Gijs logeert op een boerderij in de Achterhoek, een prettige tijd, waarbij hij veel avonturen beleeft. M. C. Capelle: „De Roverhoofdman." In het noorden van India wordt een zendings arts door een roversbende ontvoerd en ge dwongen daar in het kamp een ziek meisje te behandelen. Jongens en meisjes zullen van deze Bloesempockets smullen. Boekjes van een kleine 100 pagina's met daarbij zelfs nog enkele illustraties en met het geplastificeerde omslag voor slechts 80 cent. In de eerste serie Mei-pockets (een kleine 200 pagina's), geplastificeerd omslag en illustraties voor 1.25) verschenen 12

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5