n als briljanten „ZO WEET U MEER VAN CHEMISCH REINIGEN" Bouw van industriehal op industrieterrein - Aankoop grond voor sportterrein (tussen Singel jen Zoekwegje) met algemene stemmen aangenomen - Raad gaat niet (meer) over ijs van één nacht - Degelijke voorbereiding en studie van te behandelen stukken wordt nodig geacht. Moeder-Geschenk Chemisch Reinigen is het behoud van uw kleding.... èn U ZIET ER KEURIG UIT RAADSVERSLAG THOLEN DAMPO ratie. Sommige mensen menen dat het door Euromarkt, etc. met Europa's economie ge daan zal zijn, anderen denken het tegen overgestelde. Veelal ligt dan de waarheid, de werkelijkheid in het midden. Wat echter nu gebeurd op internationaal gebied zag spreker als een heilig moeten. Voor het bestaan van West Europa zal het nodig zijn, dat er zo voordelig mogelijk wordt verhan deld. Wat dit voor Nederland zal inhou den? Ongetwijfeld een bijzondere aanpas sing. Hoe het met uw produkten zal gaan, aldus dhr. Prins, weet ik ook niet. Men zal een plaats moeten zoeken in het geheel van deze grote markt. Ik heb echter het volste vertrouwen, dat de Nederlandse tuinbouw zich een goede plaats zal voorbehouden. Er ligt straks een gebied van 260 mil joen mensen open om er economie te plegen. Nu reeds is het Centraal Bureau bezig na te gaan, welk deel van de Nederlandse produkten daar afgezet kunnen worden. De tweede vraag die dhr. Prins stelde en beantwoordde was of er voor de veilingen in dit nieuwe gebied bestaansrecht zal zijn. Wanneer men weet dat veilingen niet het doel, maar het middel is, wanneer men de geografische ligging van Nederland tussen de grootindustriegebieden van Duitsland Engeland België en Frank rijk bekijkt, wanneer men zich herinnert van welke betekenis de veiling tot dus ver was, dan kan hij die vraag niet anders dan bevestigend beantwoorden. Spreker meent dan ook dat Sint Annaland met het ingebruik nemen van het nieuwe gebouw gereed is voor de toekomst. In het volste vertrouwen, dat de vereniging een nuttige taak zal blijven vervullen en in de hoop dat Gods zegen op dit werk zal mogen rusten verklaarde de heer Prins het ge bouw officieel in gebruik gesteld, waartoe de sirene in werking werd gesteld. Oorkonde Na een dankwoord bood voorzitter Kooij- man de heer Prins een prachtige oorkonde aan, waarop bovenaan het gebouw gete kend met een daarboven rijzende zon, een fraaie rand met op de hoeken de vier jaar getijden en onderaan een ploeg getrokken door 3 paarden, terwijl datum van opening, enz, alsmede ondertekening door alle be stuursleden deze oorkonde tot een authentiek stuk maakten. Vervolgens dankte de voorzitter allen die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van het gebouw hadden meegewerkt in het bijzonder architect Nienhuijs en aannemer Ligtendag, maar ook het administratief en ander personeel der veiling, dat zoveel voorbereidend werk deed. Polsslag van tijd aangevoeld Burgemeester J. van den Bos sprekend namens het gemeentebestuur wees er op, hoe slechts acht maanden zijn verlopen tussen het verlenen der bouwvergunning en het openen van dit grote gebouw, waarop het gemeentebestuur trots is. De plaats is hier nog wat onwennig in het bijzonder voor de Bejaarden, maar het terrein is groot en gemakkelijk. De vereniging heeft de polsslag van deze tijd aangevoeld, aldus de burgemeester, en het is bekend, dat hier veeltijds de hoogste prijzen van de produkten worden gemaakt, dank zij het bestuursbeleid, dank zij de goe de verzorging van het personeel, maar dank zij vooral ook de kwaliteit van het aange voerde produkt. Deze zomer nog in Over ijssel kon spreker het zelf horen, hoe de Sint Annalandse aardappel als van de beste werd geprezen. Namens het gemeentebestuur wenste hij de vereniging geluk met deze bereikte mijlpaal en hoopte dat het aanlei ding zou zijn tot verhoging der welvaart van het gehele gebied. Dat uw vereniging mede het algemeen welzijn op uw terrein mag bevorderen, aldus burgemeester J. van den Bos. Produkt als voorbeeld De direkteur van het Uitvoercentrale bu reau voor Tuinbouwprodukten (UCB), de heer P, H. W. Klamer wees er op, dat de thoolse veilingen bij de UCB een warm plekje hebben. Herhaalde malen worden de produkten van het eiland Tholen als voor beeld gesteld, ja de uien staan er in kwali teit bovenaan de landelijke spits. West In- dië bijvoorbeeld vraagt bij voorkeur uien uit het thoolse gebied, omdat ze een grotere houdbaarheid hebben dan elders in den lande. Daarom meent spreker, onder gelukwen sen, dat de veiling van Sint Annaland een grote toekomst tegemoet gaat. Sterke ketting De ere-voorzitter J. F. Brooijmans te Oud Vossemeer verheugde zich bijzonder met deze ingebruikname. Hij schetste in het kort de groei der vereniging en constateerde dat men hier over een prachtig ruim terrein de beschikking heeft. Als oud-voorzitter was het hem een bijzonder genoegen, dat dit was bereikt. De voorzitter van de groep Scherpenisse de heer P. J. Noom zag er een blijk in van enthousiast initiatief en progressiviteit. Er is een ketting gesmeed die hecht en sterk is. Dhr Noom hoopte dat het tot in lengte van jaren een zegen zou zijn voor de streek. is hij een hele heer, maar met een van onze kinderbrillen blijft hij „een echte jongen" Fortuinstr. 12 - Bergen op Zoom - Tel Namens de provinciale commissie van tuinbouwveilingen sprak de heer B. Koole die er op wees hoe in korte tijd veel kan veranderen. Wat 10 jaar geleden onmogelijk was, gebeurt nu als vanzelf. Beschouw de veiling als uw eigen tehuis, al is het dan een niemandshuis. Laat het bestuur en leden het zien als een deel van het eigen bedrijf. De heer A. J. Groenewege te Sint Maartensdijk, vertegenwoordigende de ZLM vond het een feestdag voor de agrarische samenleving van Tholen. Hij wenste ook in het bijzonder de kopers met het nieuwe gebouw geluk. De heer C. J. C. Boot knoop te aan zijn gelukwens de gegroeide samen werking vast tussen veiling en boerenleen bank, nu alle betalingen via de bank lopen. Het moge de leden hierdoor duidelijk zijn, dat er alleen door eenheid iets van te ma ken is. Namens de Bank werd door dhr. Boot een cheque aangeboden om iets voor de inrichting te kopen. Hebt U ons boekje al gelezen Op aanvraag zenden we II het gratis toe. STOOMWASSERIJ, CHEMISCHE WASSERIJ EN VERVERIJ „DE LELIE" i BERGEN OP ZOOM St. Josephstraat 9-17 Tel. 01640-5171 Depots voor het eiland Tholen H. J. Beukelaar, Brugstraat Tholen Mej. v. d. Graaf, Kerkstraat Scherpenisse W. Priem, Voorstraat 22 Stavenisse J. J. Pleune, Markt A 181 Poortvliet M. den Engelsman, Achterweg A37 St. Annaland M. Pleune, Haven A 162 St. Maartensdijk De heer C. P. Hage was de tolk van de landbouwvereniging „Landbouwbelang" en dhr. A. J. Duijzer die van het personeel, namens wie hij een elektrische klok aan bood. Weth. Goedegebuure onderstreepte de gelukwensen van burgemeester J. van den Bos en dhr. van Houdt van Scherpenisse sprak als koper. Tenslotte was er dan nog de vice-voorzitter van de veiling Zuid Be veland die het woord voerde, waarna dhr. Kooijman met een kort dankwoord de bijeen komst sloot in de hoop dat ook deze veiling van groot nut zou zijn, in het bijzonder voor de kleine teler. Om de afmijnklok te proberen werd ieder de gelegenheid geboden in de kopers- banken plaats te nemen en werd de klok in wedstrijdvorm beproefd. Het reeds genoemde 85 meter lange en 22 meter brede veilingscomplex bestaat uit kan toren, afmijnzaal, een enorme sorteerhal, een drooginrichting en opslagruimte. Zo op het eerste gezicht moet er dus voors hands wel voldoende gelegenheid zijn alles te verwerken. De toegangsweg vanaf de Langeweg en naar de Javadijk wordt a.s. voorjaar in bewerking genomen, waarmee het com plex een goede ontsluiting zal krijgen. Inmiddels zijn de eerste uien reeds in het nieuwe gebouw geveild, waarvan de prijs dit seizoen tot dusver echter nog wel te wensen overlaat. Vrijdag 14 november kwam de voltallige gemeenteraad te Tholen in openbare verga dering bijeen voor behandeling van een agenda met 26 punten. Hoewel de raad op enkele punten vrij diep inging en het voor nemen heeft zich in de toekomst nog inten siever te verdiepen in datgene wat in de aangekondigde raadsvergadering te behan delen is, was het toch maar gelukkig, dat hier een aantal hamerstukken bijwaren. Dat waren bijvoorbeeld de eerste 12 in gekomen stukken, die na voorlezing door de secretaris voor kennisgeving werden aan genomen. Daaronder een Koninklijk Besluit waarin goedkeuring werd verleend aan de uitbreiding van het leerplan van de land- bouwhuishoudschool met een opleiding tot kinderverzorgster. Als noviteit in onze streek was er ook de vrijstelling bedoeld in art. 97, 2e lid sub b der Lager Onderwijswet 1920 t.b.v. dhr. C. Boender, onderwijzer om het ambt van raadslid te bekleden, mits het onderwijs daaronder geen schade zal lijden. VOOR WERKCOMITÉ BEVORDERING WERKGELEGENHEID Het voorlopig werkcomité uit de com missie tot bevordering van de werkgelegen heid op het eiland Tholen vraagt een sub sidie over 1958 van 5 cent per inwoner en voor 1959 een bedrag van 10 cent per inwoner. Namens burgemeester en wethou ders wordt voorgesteld aan het gevraagde verzoek te voldoen, aangezien het werk comité tot heden reeds blijk gaf nuttig werk te doen. De heer Boender vraagt of men t.z.t. ook inzage kan krijgen van wat de commissie in het werk stelt. De voorzitter: ja zeker, ik had gehoopt dat het via genoemd comité samengesteld rapport over Tholen nog voor deze verga dering ter tafel kon liggen, maar het was nog niet helemaal klaar. Zodra dat het geval is, kan de raad daarvan inzage krij gen. De raad moge er zich evenwel van overtuigd houden, dat het door het comité gelegde contact van dien aard is, dat steun zeker is aan te bevelen. Allen verklaren zich hierna voor het ver lenen van de subsidie. De stichting van Noordbrabantse chr. boerenbond tot bev. van het r.k. land- en tuinbouwonderwijs te Breda vraagt 50, per leerling over 1959. Voorgesteld wordt die bijdrage te ver lenen, indien leerlingen uit Tholen die school bezoeken. De heer Boender was van mening, dat alle subsidie-verzoeken bij de begroting behan deld zouden worden. De voorzitter zegt dat er voor enkele, zoals ook hiervoor de aanvrage van het werkcomité werkbevordering, wel een uit zondering gemaakt moet worden, omdat de beslissing voor een bepaalde datum moet vallen. Gedeputeerde staten van Zeeland vragen het gevoelen van de raad omtrent een tweetal ontwerpbesluiten bezoldigings-rege- lingen. De Bond van gemeente-ambtenaren berichtte hierover er op aan te dringen bij ged. staten de ontvangerspositie te her waarderen. B en w achten dat genoemde Bond volkomen gelijk heeft, daar de positie van de gemeente-ontvangers te laag is ge waardeerd. Dhr. Quist vraagt hoever de verhoging in de aanbevolen wijziging strekt. De voorzitter antwoordt dat het slechts om enkele procenten gaat. De heer Boender vindt het voor de raad uiterst moeilijk om in deze een beslisisng te nemen, eenvoudig, omdat ze er niets van af weet of de waardering voor de ge meente-ontvanger nu te laag of te hoog is. De voorzitter meent, dat ieder dit toch wel kan uitkienen. De heer Boender blijft het nochtans moei lijk vinden om te gaan zeggen, dat wat ged. staten hier regelden niet juist zou zijn. Als hij hiermee instemt, moet hij uitsluitend af gaan op het advies ter zake van b en w. De voorzitter: inderdaad, maar wel kunt U weten dat er aan het ontvangerschap tegenwoordig heel wat meer verbonden is dan jaren geleden. Hierna besluit de raad inclusief de heer Boender om het advies van b en w, alias de Bond van Gemeente-ambte naren, op te volgen en ged. staten te ver zoeken die positie te verbeteren. Meegedeeld wordt dat het besluit tot ver huur van diverse gemeente-eigendommen door ged. staten werd goedgekeurd. Besloten wordt geldleningen aan te gaan van resp. 16.000 en 20.000,Met een aanvulling van het delegatiebesluit inzake verhuur van gemeente-eigendommen (com petentie b en w) kan de raad zich ver enigen. De voorschotten voor het kleuteronderwijs kunnen ingevolge een missive van de mi nister worden verhoogd, waarmee de raad zich ook kan verenigen. Vastgesteld wordt de exploitatievergoe ding voor de bijzondere kleuterscholen over 1957, waarbij de een wat terug zal moeten betalen en een ander nog wat tegemoet kan zien. Vastgesteld worden de bedragen der uit gaven voor het openbaar lager onderwijs over 1957 en de vijfjaarlijkse afrekening 1953/1957. Hamerstukken zijn ook de vast stelling van het bedrag der vergoedingen uitgaven bijzondere scholen 1957 en de vijf jaarlijkse afrekening voor dat onderwijs over 1953/1957, zoals hiervoor besloten werd voor het openbaar onderwijs. Zo ook voor vakonderwijs aan bijzondere scholen over 1957 en een voorschot aan de bijzondere school Doelweg 1958 (vast stelling bedrag). Na toelichting wordt een begrotingswij ziging 1958 overeenkomstig concept goed gekeurd, hetgeen inhoud een vermeerderde uitgave van 173.05 en een vermindering van de onvoorziene post. In dit verband deelt de voorzitter nog mede, dat een tijd geleden door de gemeente was besloten om 40 woningwetwoningen te bouwen. Daarop werd geen goedkeuring verkregen, maar in tussen was er wel een mogelijkheid in de particuliere sector, waarbij de gemeente geen financiële verantwoording had, maar zich kon beperken tot de administratieve werk zaamheden, daaraan verbonden. Voor een aantal van die woningen slaagde men er in gegadigden te krijgen, met anderen is nog overleg gaande. Óp de begroting 1958 is er rekening mee gehouden, dat de gemeente in geval van bouw dezer woningen zou moeten overgaan tot aanleg van een straat met riolering. De heer Boender vraagt of het dagelijks bestuur daartoe toch niet overgaat dan wan neer het zeker is, dat die woningen ge bouwd zullen worden. Daarop antwoordt de voorzitter bevestigend. AANBIEDING BEGROTINGEN 1959 Door b en w worden de begrotingen 1959 (gasbedrijf, woningbedrijf en gemeentebe groting) de raad ter onderzoek aangeboden. Zoals te doen gebruikelijk stelt mr v. d. Hoeven voor een commissie van drie leden aan te wijzen ter onderzoek van die be grotingen. De heer Boender vraagt hierover het woord. Wanneer een commissie van drie le den uit de raad deze begroting gaat onder zoeken, aldus dhr. Boender, hoe is het dan mogelijk, dat anderen hierover hun bezwaren kenbaar kunnen maken. En wanneer ze dat al kunnen tijdens de behandeling der be groting in de openbare raad, dan staan die bezwaren toch niet in het officiële begro tingsrapport. Een tweede onderscheid tussen de 3 leden die de commissie van onderzoek vormen en de overige raadsleden ziet spre ker voorts in de aan de drie leden gegeven toelichting (tijdens de onderzoek-bijeen- korast), terwijl die andere (6) leden daarbij niet tegenwoordig zijn en dus niet dat inzicht in de begroting kunnen hebben. Dhr. Boen der acht het dus kortom een bezwaar, dat de andere 6 leden ook niet bij dat onderzoek der begroting tegenwoordig zijn, omdat hij de begroting der gemeente wel van een dusdanig belang acht, dat ieder een goede toelichting behoeft. Dan ook acht hij het een meer verantwoorde begrotingsbehandeling, dan, wanneer een deel van de raad hier buiten blijft. Zijn voorstel is dan ook alle 9 raadsleden in de commissie te benoemen, die de begroting 1959 gaat onderzoeken. De voorzitter antwoordt dhr. Boender hiertegen niet het minste bezwaar te heb ben. Het is voorheen alleen gedaan uit een oogpunt van een zo efficiënt mogelijk on derzoek. Weth. Jansen meent dat een zo grote begrotingscommissie moeilijker te hanteren is, c.q. moeilijker voor te lichten dan een commissie van drie. Bovendien krijgen alle raadsleden de begroting thuisgestuurd ter bestudering, dus krijgt men wel degelijk inzicht van het gemeentelijk stuk. Een zo omvangrijke commissie zou wel eens vertra gend kunnen werken. De voorzitter is die gedachte ook toege daan en wijst er op, dat een begrotings- onderzoek natuurlijk geen maanden kan aan lopen. Er is daarnaast ook voor de andere leden steeds gelegenheid geweest om even tuele bezwaren, c.q. opmerkingen in te die nen. Dhr. J. van der Velde kan zich met het voorstel Boender toch wel verenigen: „Laten we het eens proberen." De heer Boender vult zijn voorstel nog aan met het verzoek om tegenwoordigheid van de wethouders tijdens liet begrotings- onderzoek. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 Hij acht dat zeer gewenst, omdat het college verantwoordelijk is voor het concept. De voorzitter ziet het voorstel en de opmerking van dhr. Boender zo langzamer hand alsof het vorige jaren nooit goed ge beurd zou zijn en dat gaat toch te ver. Iedereen krijgt steeds de gelegenheid om over de begroting te praten in de desbe treffende raadsvergadering. Hij meent dat het aan openheid nimmer te wensen heeft overgelaten. Dhr. Boender wil dit ook niet ontkennen, maar blijft er bij, dat alle 9 raadsleden verantwoordelijk zijn, wanneer ze de begro ting goedkeuren en' dus ook gedetailleerd op de hoogte dienen te zijn. De voorzitter verheugt er zich over, dat dhr. Boender het verzoek om tegenwoordig te zijn bij het onderzoek alleen maar tot de wethouders heeft gericht. Weth. Jansen ziet er gevaar in, wanneer alle leden de begroting gaan onderzoeken, dat ze meen aan de openbaarheid wordt onttrokken. Men krijgt dan tijdens het onder zoek een soort compromis, waarover in een openbare raad niet meer gesproken behoefd te worden. Dit wordt door dhr. Boender ontkend en de voorzitter is het dan wel met hem eens, dat het aan de openbaarheid niet tekort behoeft te doen, al zit de tendenz er inderdaad wel in. Dhr. Bal wil er dan ook wel eens iets van zeggen, nl. dit, dat hij met het bezwaar van dhr. Boender kan meevoelen en zich dan ook met zijn voorstel kan verenigen. Hij is het niet eens, met wat weth. Jansen opmerkt over het onttrekken aan openbaar heid, omdat uiteraard het rapport van die uit alle raadsleden bestaande commissie toch ook weer in openbare raad wordt behandeld. Na deze discussie wordt zonder hoofde lijke stemming besloten ditmaal alle raads leden in de begrotingscommissie te benoe men, waarbij wethouder Berrevoets zich tegen verklaart, omdat het altijd goed is gegaan en omdat de voorzitter toch altijd 3 personen uit verschillende fracties heeft aangewezen. en pijn weg- wrijven met Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heren J. L. Geluk, P. A. Beun, W. A. Bezooijen, H. Jansen, J. M. Berrevoets, V. Laban en J. W. Quist. Waar er een geheel andere beoordeling van de ambtenaren in het verschiet ligt, wordt voorgesteld aan te sluiten bij het bureau Personeelszaken van de ver. van Ned. Gemeenten. Dhr. Boender vraagt wat die aansluiting voor kosten gaat meebrengen. De voorzitter anwoordt, dat uitsluitend de uren betaald moeten worden, die aan het desbetreffende onderzoek besteed moeten worden. In aansluiting op het vorige punt wordt ook een wijziging van de bezoldigingsver ordening vastgesteld. Met de toekenning van 3 overgangs toeslag aan gemeente-werklieden kan de raad zich volkomen verenigen. Aan de orde is dan vaststelling van de destructieverordening, havengeldverorde ning, verordening heffing reinigingsrechten en de bouwverordening, zoals deze ter in zage hebben gelegen. EERST DEGELIJK ONDERZOEKEN De heer Boender zegt dat het hem onmo gelijk is hierover zonder meer te beslissen. Hij is in principe tegen het aannemen, het goedkeuren van een verordening of wat dan ook, waarvan hij geen voldoende kennis heeft en het was voor ieder raadslid naar zijn mening onmogelijk al deze verordenin gen met wijzigingen in één avond door te nemen. Daarom wil hij voorstellen genoemde 4 agendapunten (wijziging verordeningen zoals hiervoor opgesomd) in handen te stel len van een commissie uit de raad, die daar over in een volgende vergadering de raad adviseert. Met dit voorstel wil hij niet de gedachte tot uitdrukking brengen, als zouden die wijzigingen niet goed zijn, maar evenmin heeft hij het bewijs, dat ze wel goed zijn. De voorzitter zegt dit voorstel Boender de raad ten sterkste te moeten ontraden. Vaststelling van deze verordeningen, c.q. wijzigingen is aan een termijn gebonden. Zo moet de havengeldverordening bijv. per 1 januari a.s. worden vastgesteld, anders zou men zonder zo'n verordening komen te zitten, wat onbestaanbaar is en wanneer het voorstel Boender wordt aanvaard, ziet spre ker onmogelijk kans die verordening nog voor 1 januari goedgekeurd te krijgen. Bovendien acht de voorzitter een zo ge detailleerd onderzoek door de raad in dit geval helemaal niet nodig. Immers, wanneer men in bijvoorbeeld de destructieverordening zou gaan wijzigen en dat niet aan de hand Als eerste op de aanbeveling voor dijkgraaf van het nieuwe geconcentreerde water schap Tholen, dat waarschijnlijk nog per 1 januari a.s. in werking kan treden werd door de vertrouwensmannen van de Thoolse polders en waterschappen de heer H. van Gorsel van Oud-Vossemeer voorgedragen. Deze dijkgraaf van het waterschap Oud-Vossemeer is in 1909 geboren en woont op de Begijnhoeve. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot compli menteert hier de heer van Gorsel. Uit het aanbevolen drietal (zie ook het verslag in dit nmmer) zal de Kroon een Dijkgraaf benoemen. Foto PZC van de destructiewet, zou men er helemaal geen goedkeuring op verkrijgen. In de ha vengeldverordening is alleen het tarief ple zierjachten gewijzigd, dus ook al geen dus danige wijziging, dat hiervoor zo'n onder zoek nodig is. Wat de bouwverordening be treft, wordt ook alleen maar volgens de voorschriften en deskundige adviezen ge werkt, waar men evenmin van buiten kan. Alles bij elkaar acht de voorzitter deze voorstellen niet van dien aard, dat men daarvoor zoveel moeite behoeft te doen. En wanneer dhr. Boender of de raad zich volledig wil oriënteren, dan dient hij alle verordeningen onder de loupe te nemen, maar op dit moment moet hij toch adviseren dat onderzoek sterk te ontraden, omdat de tijd veel te kort is. Dhr. Boender herhaalt groot bezwaar te hebben iets te steunen, dat hij niet kent. Dhr. Bal zegt wat dit aangaat hetzelfde bezwaar te hebben als dhr. Boender. Hij vindt ook, dat er te weinig tijd is geweest om dat alles door te kunnen nemen. Hij er kent aan de andere kant het bezwaar van de voorzitter om de verordening op dit ogen blik te doen kelderen, maar zou toch graag zien, dat in de toekomst een gedragslijn wordt gevolgd, als door dhr. Boender is gesteld, nl. tijdige inzage door een commis sie uit de raad, die dan adviseert. Hij wil de voorstellen overigens op dit moment niet afwijzen, maar dus wel met dhr. Boender meedenken. De voorzitter zegt het best te vinden, wanneer men voor deze zaken voortaan een commissie wil vormen, al is hij wel van mening, dat men te veel hooi op zijn vork zal nemen. Neem bijvoorbeeld zo'n bouwver ordening, die in hoofdzaak gebaseerd is op technische bepalingen, waartoe b en w ook moeten afgaan op advies van de deskun digen. Dhr. Bal merkt op, dat het destijds ook zo gegaan is met de exploitatieverordening, waarop later ook allerlei bezwaren zijn ge komen. Dat had men vóórkomen, wanneer een commissie dit tevoren bestudeerd had. De voorzitter antwoordt hierop, dat de zgn. opmerkingen op de exploitatieverordening later toch nog zijn verwerkt, maar ze in principe praktisch onveranderd bleef. Hij wil overigens de raad zoveel mogelijk tegemoetkomen en in overleg met de sekre- taris de agenda zo vroeg mogelijk aan de raad doen toekomen. Dhr. Boender zegt van zijn aanvankelijk voornemen en voorstel om deze punten aan te houden te willen terugkomen, nu hij de bezwaren van de voorzitter daaromtrent heeft ghoord, maar het dus voor de toekomst op andere manier te willen behandelen. De voorzitter vind, dat men zich daarover dan beter gezamenlijk kan beraden, hoe dat voortaan te regelen. B en w kunnen rekening houden met de opmerkingen in de raad. Alzo wordt besloten en de verordeningen vastgesteld. Op verzoek van de gebr. Vis aan de Dalemsestraat wordt een bijzondere achter gevelrooilijn vastgesteld, waar hiertegen geen bezwaren zijn gekomen en er niets in de weg staat om zulks t.g.v. betrokkene te doen. Allen voor. EERSTE INDUSTRIEGROND VOOR INWONER Een voorstel om over te gaan tot ruil en verkoop van grond levert geen moeilijk heden op. Het betreft grond ruil naast de kerk in de Doelweg en ruil met mej. Hartog. De heer D. v. d. Velde vraagt nog of het niet mogelijk was, dat in deze ook een ander de gelegenheid tot verkrijging van die grond had. De voorzitter antwoordt dat er een over eenkomst is gemaakt met de aannemer, die voor mej. Hartog bouwt. De verkoop van grond betreft een stukje industrieterrein, waar door de firma Beuke laar een diepvriesinstallatie op zal woden gebouwd. HET IS ZOVER: GROND SPORTTERREIN Aan de orde is dan punt 25, zijnde een voorstel tot aankoop van grond voor een aan te leggen sportterrein. De voorzitter zegt, dat men na een lange lijdensweg nu uiteindelijk zover is, dat de gemeente grond kan kopen voor een sportterrein en dan ook hoopt dat nu aan die weg een eind zal komen. Het betreft grond tussen de Singel en het zg.n. Zoekwegje, toebehorend aan of in gebruik bij de Gebrs. Moeliker. De heer v. d. Berge wijst er op, dat hij hieromtrent geen uitgewerkt voorstel bij de stukken is tegengekomen. Het blijkt dat dit er ook niet was, waarom het betreffend voorstel van b en w door de sekretaris wordt voorgelezen. In dat voorstel wordt er op gewezen, hoe tal van kleinere gemeenten al jaren de be schikking hebben over een kleiner of groter speel- of sportterrein en het ter plaatse nog steeds niet zover is gekomen. Het gevolg daarvan is, dat o.a. de voetbalver, en athletiekvereniging zijn verdwenen en de korfbalvereniging een kwijnend bestaan lijdt. In een gemeente waar men bovendien nog zit met ULO en huishoudschool is het helemaal een leemte, wanneer daar geen sportterrein is in een tijd waar men daar toch praktisch niet buiten kan. Van het eertijds opgezette grote plan kon om finan ciële redenen niets terecht komen en nu de gelegenheid er is om cirka 24.000 m2 grond te bemachtigen, waarop in elk geval een voetbal- en korfbalveld gecreëerd kan wor den, moet men zulks volgens de mening van het dagelijks bestuur niet voorbij laten gaan. De grond zal 1.25 per m2 of een 30.000 vergen. Aanleg door de Ned. Heide Mij 33.583,Met de andere kosten wordt een totaal kostenbedrag geraamd van 64.647.80. Wanneer het uitgevoerd kan in DACW-verband kan men op de lonen in totaal 23.741,terug ontvangen, zo dat er 41.000,voor de gemeente te voteren valt. Van ged. staten werd machti ging ontvangen, c.q. goedkeuring toegezegd mits er financieringsmogelijkheden zijn en de voorzitter kan tot zijn genoegen mee delen, dat die financiering zeer waarschijnlijk rond zit. Op een vraag van dhr. v. d. Berge welke plaats het sportterrein krijgt, antwoordt de voorzitter als hiervoor reeds aangegeven. De heer de Jonge vraagt of er zondags ook gespeeld zal worden. De voorzitter: helemaal niet, want de gemeente legt het aan, exploiteert het, heeft het dus in eigen hand. Dhr. J. v. d. Velde vraagt of het mogelijk is er in de winter een ijsbaan van te maken, maar dit acht de voorzitter onmogelijk (grasmatbederf). De heer Boender zegt in principe niet tegen aanleg van het sportveld te zijn, maar wil toch wel een positieve toezegging met het oog op de gebruiksbevordering. Hij heeft daarbij speciaal het oog op zondags- gebruik en wil dat toch wel vastgelegd zien. De voorzitter antwoordt, dat het college van b en w pertinent tegen gebruik op zon dag zijn. Hij wil dan ook de toezegging wel doen, dat het veld hoe dan ook in geen geval op zondag gebruikt zal worden. Dhr. Boender vraagt of er bij het ge noemde bedrag nog andere kosten komen, zoals van kleedlokalen, enz. en welke last jaarlijks op de gemeente zal drukken voor onderhoud, etc. De voorzitter, de eerste vraag beant woordend, zegt dat men voorlopig niet verder zou willen gaan, dan aanleg van het terrein en wat de exploitatie betreft is geschat, dat het de gemeente jaarlijks op 6000,zal komen. Dhr. Boender vindt dat een heel bedrag en de voorzitter is het daarmee volkomen eens, maar, zo voegt hij er aan toe, een gemeente kan niet meer zonder dat er een gelegenheid is om sport te bedrijven. Dhr. Bal zegt het voorstel van b en w volledig te kunnen onderschrijven omtrent de eis van het sportveld, temeer omdat men hier toch ook met de ULO en huishoud school te maken heeft. Bij vaststelling Van het uitbreidingsplan is er al op gewezen, o.m. ook door spreker, dat de daarin gepro jecteerde opzet veel te groot was om te kunnen verwezenlijken. Wanneer er zo als nu iets komt, dat wel mogelijk is, valt dit toe te juichen en dan graag zo spoedig mogelijk verwezenlijking daarvan. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna besloten tot aankoop van bedoelde grond. INDUSTRIEHAL Het laatste agendapunt is een voorstel tot de bouw van een industriehal, geraamd op 20.000,t.b.v. een bij de gemeente reflec terende industrieel. De heer v. cl. Sande vraagt of daarin werkgelegenheid is voor mannen, wat de voorzitter bevestigend be antwoord. De heer Bal zegt verheugd te zijn, dat zojuist aan een Thoolse inwoner het eerste stukje industrieterrein is verkocht en dat nu iemand van buiten Tholen zich hier wil vestigen en staat dan ook volledig achter het voorstel van het dagelijks bestuur. Allen keuren dit voorstel goed. RONDVRAAG Dhr. Bal zegt het te betreuren, dat in een vorige vergadering (spoedeisend) werd be sloten tot verhuur van gem. gebouwen voor een bedrijf van buiten Tholen, waarin alleen meisjes opgenomen kunnen worden, terwijl de Thoolse bedrijven meisjes van elders moeten aantrekken. De vergadering werd op zo korte termijn (wel volgens wettelijk voorschrift) belegd, dat verschillende, waar onder spreker, deze niet hebben kunnen bij wonen en een andere stem dan ook niet is verheven. De voorzitter antwoordt, dat die andere raadsleden er dan blijkbaar ander over hebben gedacht. De heer J. v. d. Velde zou graag zien, dat de verlichting op het Oudeland nu spoedig verwezenlijkt werd, wat broodnodig is. De voorzitter beaamt dit en zal er de PZEM nogmaals op attenderen. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 6