WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Blijvend aandenken voor gehele eiland aan wat 1 Februari 1953 gebeurde .WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Laatste gift van adoptie-gemeenten Sint Maartensdijkse gemeenschap heeft nu officieel het verenigingsgebouw De redactie legt U deze week voor: Overdracht door adoptie-comité Dat kan gemakkelijker en goedkoper 15e jaargang no. 1 21 november 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes tim 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Telkens als wij dit gedenkteken zien, dan zullen onze gedachten even teruggaan naar die nacht der verschrikking en naar hen die in die nacht van ons zijn heengegaan. Maar ook zullen we dit monument zien als een memento mori, als een waarschuwing die er ons aan herinnert, hoe broos ons leven is en hoe we waakzaam moeten zijn en blijven. Niet in het minst zal ook de gedachte steeds levendig gehouden worden aan het medeleven van schier de gehele wereld, met ons land en volk in die „ure der beproeving". Deze woorden sprak burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk en Scher- penisse donderdagmiddag 13 november 1958 omstreeks half vier bij de grote Lindeboom aan de Derde Dijk tussen St. Maartensdijk en Stavenisse, waar even daarvoor een rampgedenkteken was onthuld door de voorzitter van het adoptiecomité der Noord hollandse gemeenten en Maartensdijk, de burgemeester van Alk maar, mr. H. J. Wijtema. Het was het sluitstuk van de vele goede en vele grote gaven, die deze gemeenten het eiland Tholen na februari 1953 hebben geschonken: hulp in de landbouw, vakantie voor de jeugd, beplanting, giften voor verenigingsgebouwtjes, het „Holland Huis", bijdragen voor badhuis, wijkgebouw, geluids filmapparaat, bijdrage inrichting kleuterschool, aanleg speelplaats en dan nu tenslotte deze blijvende herinnering, een rampmonument, waarvan de wat grillige vorm bedoeld is als een „zeemonster", die zich als het ware 1 februari 1953 op het eiland Tholen stortte en waarbij velen huis en haard, maar in Stavenisse ook zo heel velen het leven verloren. Omstreeks half één waren de leden van de adoptiecomité uit Noord-Holland per bus in Sint-Maartensdijk gearriveerd en werd men in de recreatiezaal van de Lagere Tech nische School uitgenodigd, waar onder meer reeds aanwezig waren de burgemeesters en wethouders van de eilandgemeenten, burge meester mr H. H. Schuller van Maartens dijk, de burgemeester van IJsselmuiden en oud-burgemeester van Stavenisse L. A. Ver burg, ambtenaren ook die na de ramp van elders hier waren gedetacheerd in het kader van administratieve of technische hulpver lening en anderen. Daar verenigde het ge zelschap zich aan een gezamenlijke maaltijd en riep burgemeester Bouwense als gast heer allen een welkom toe in de mooie zaal van het gebouw, waarmee velen nog niet eerder hadden kennisgemaakt. Hij betreurde het dat de commissaris der koningin van Noord-Holland en Zeeland verhinderd wa ren aanwezig te zijn en wees er op, dat het alweer bijna zes jaren geleden is, toen velen hier aanwezig, destijds hun hulp kwamen aanbieden en hoe toen o.a. op de O. Schelde een convooi met schepen en scheepjes van de KNSM op de Oosterschelde koerste met voorop ,,de Weesp", waarop als leider dhr. Bos met zijn vleugeladjudant dhr. v. d. Zee. Er werden levensmiddelen gelost, zodat er direct voor 350 personen een warme maaltijd klaargemaakt kon worden. Van deze wak kere mannen, aldus burgemeester Bouwense, is dhr. Bos heden in ons midden, wat hem bijzonder verheugde, hoewel die vreugde over dit weerzien werd getemperd door het kortelings overlijden van dhr. v. d. Zee. Zich tot de voorzitter van het adoptie comité richtend, zei burgemeester Bouwense, dat er in februari 1953 veel, heel veel geleden is en de talrijke toen geslagen won den zijn nauwelijks geheeld, maar toch mocht men op een dag als deze niet voorbijgaan aan al dat goede wat er door het leed tot stand kwam. Nimmer was er zo'n eenheid op het eiland en als symbool daarvan bieden de gezamen lijke gemeenten deze eenvoudige maaltijd aan, aldus spreker, die vervolgens herinnerde aan al datgene wat door de Noord-Hol landse gemeenten en Maartensdijk voor het eiland Tholen is gedaan. Burgemeester Bou wense hoopte van harte dat de gasten het deze dag goed zouden hebben op Thoolse bodem. Aan dit welkom werden door burgemees ter A. Sluijmers van Stavenisse nog enige hartelijke woorden van dank toegevoegd voor de grote morele steun, die de adoptie gemeenten ook aan Stavenisse als zwaarst getroffen gemeente hebben geboden. Er is in het bijzonder in Stavenisse veel leed geleden, aldus spreker en daarom te meer is de dankbaarheid van onze zijde groot voor wat gedaan is. Het is niet alleen de tijd geweest, die de wonden heelde, maar inzonderheid ook de aard van de Zeeuw, die bovenal wetend, dat het God was, die geslagen heeft, ook weet dat Hij voor verdere rampspoed kan bewaren. Moge dat zo zijn. Herinnering aan rampspoed, maar ook aan gemeenschapszin. Toen omstreeks half vier de plechtigheid aan de Derde Dijk tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk plaats vond, waren daar ook verschillende eilandbewoners bij tegen woordig, de huiver van deze kille mistige novembermiddag trotseerden om van hun belangstelling te doen blijken. Het monu ment onder aan de grote Linde was nog omhuld met de driekleur en alvorens tot onthulling hiervan over te gaan hield de burgemeester van Alkmaar, mr H. J. Wijte ma, zich beperkend vanwege de koude, nog een korte toespraak. Met het bestuur van de adoptiecommissie en met het aantal men sen, die na de ramp van elders hier hebben gearbeid zijn we met Uw bevolking en afge vaardigden hier thans bijeen om onze adoptie af te sluiten, aldus burgemeester Wijtema. Wij meenden die afsluiting te moeten sym boliseren in een vorm, die zichtbaar zou blijven èn in een vorm die de geest draagt van de rampspoed die over dit eiland kwam. Nederland is een volk, dat zich in vele riqli- tingen verdeeld en vaak is de gespleten heid groter dan we wellicht zouden wensen. Als we als Hollandse gemeenten iets voor LIw eiland hebben kunnen doen, dan zijn we alleen maar dankbaar voor die kleine bijdrage. Wij hebben ons afgevraagd of het juist zou zijn een tastbaar teken op te rich ten, dat aan de ramp zou herinneren. We menen het te moeten doen, temeer om daar mee tegelijk te herinneren aan de verbon denheid tussen Noord-Holland en Tholen juist door de ramp zo verstevigd. We zijn dankbaar, nadat de gedachte hieraan reeds in 1954 bij ons opwelde en het dus lang heeft geduurd, dat het thans gerealiseerd kon worden. Met een gerust hart hebben we het aan beeldhouwer Gerrit Bolhuis uit Amsterdam overgelaten aan datgene vorm te geven wat in onze gedachten leefde. De keuze van de plaats waar het monument zou komen te staan hebben we geheel aan Uw gemeenschap overgelaten. Met opzet is geen plaatselijke binding geweest, omdat het een gedenkteken is voor het gehele eiland en daarom ook staat het buiten de gemeentekommen. Er zijn, aldus mr Wijtema bijna 6 jaar verstreken sinds de rampnacht. Ijverig en gestadig is aan de wederopbouw gewerkt, mede mogelijk gemaakt door de solidariteit van het Nederlandse volk en zelfs internationaal gesteund. Juist in dat jaar is toch wel weer de grote verbonden heid, die West-Europa heeft duidelijk ge worden, alsmede de eenheid in ons vader land. We willen toch als het er op aankomt, graag voor elkander opkomen. Dat was de zegening die uit het leed is geboren. „Ik vraag nu van de thoolse bevolking of ze dit monument wil aanvaarden als een teken, dat wij verbonden willen blijven en als bewijs dat tot in lengte van jaren de warmste gevoelens naar de mensen van dit eiland zullen uit blijven gaan. God behoede dit eiland voor ramp spoed", aldus de voorzitter van het adoptiecomité. Onbaatzuchtige mensenliefde getoond Burgemeester Bouwense dankte de stich ting voor het geschonken monument en her innerde zoals bij de aanhef van het verslag reeds aangehaald aan wat er 1 februari 1953 gebeurde, maar ook wat er daarna voor hulp werd geboden. Daarom zal dit monument ook herinneringen blijven oproepen aan het medeleven van schier de gehele wereld met ons land en volk in de ure der beproeving. Gaarne zouden we op deze dag al die genen, die spontaan te hulp kwamen hier bij ons zien, aldus de burgemeester, maar dat was een te zware opgaaf. Spreker denkt o.m. aan de belgische militairen en aan de fransen, die de meest beroerde karweitjes opknapten onder gure weersomstandigheden. Daarom wil ik nu al die mensen, waar vandaan dan ook gekomen, gedenken en dank brengen voor hun onbaatzuchtige naas tenliefde, die ons door hun daden, de moed en de kracht schonken, dit bijna voor goed verloren gegane gebied, te heroveren en op te bouwen. Dit gedenkteken is daarom ook de her innering aan wat Nederland deed voor haar rampgebieden, maar ook aan het medeleven in woord en daad van de gehele wereld. Hij dankte de voorzitter van het adoptie comité namens de bevolking van Tholen voor wat speciaal op deze dag weer was gedaan en eindigde met de woorden: „God verhoede dat LIw gemeenten in de provincie Noord-Holland ooit getroffen worden door een ramp, maar mocht dit ooit gebeuren, dan hoop en vertrouw ik dat Tholen zich zal herinneren wat Uw steden en dorpen gedaan hebben om ons vertrouwen in de toekomst te verstreken. Afgerond herstel Als burgemeester van de door de waters nood zo zwaar getroffen gemeente Stave nisse voerde hierna de heer A .Sluijmers het woord, die ook namens zijn gemeente dankte voor al wat gedaan is. De Zeeuwen hebben na de ramp sterk ervaren dat zij over de grenzen van het eigen gewest heen deel uitmaken van het gehele Koninkrijk en dat steun, hulp of liefde niet aan grenzen ge bonden is. Dat is de blijvende winst van de ramp, méér nog dan de schone wederopbouw van dit gewest. Dit monument zal mede een symbool zijn van een afgerond herstel en voor ons een aansporing om de wereld te Een blijvende herinnering aan rampspoed en hulpverlening Aanbeveling dijkgraaf gezworenen en hoofdingelanden Thools Waterschap Thoolse raad kocht sportterrein en bouwt industriehal St. Annalandse veiling gereed voor de toekomst Poortvliet beslist vandaag over aankoop grond voor sportterrein Een goede gelijkenis is de zonneschijn der wijsheid tonen, dat wij de behoefte gevoelen die dankbaarheid niet alleen onder woorden te brengen, maar ook in de toekomst te be wijzen door ons volledig in te zetten om Zeeland een blijvende eervolle plaats te ge ven in de rij van de nederlandse gewesten. Naast die inzet van ons allen, is bovenal daarvoor nodig de onmisbare zegen van God, die ik afsmeek over degenen die ons hielpen en over ons gewest," aldus burge meester A. Sluijmers van Stavenisse aan de voet van het rampmonument. Hierna werd door het gezelschap nog een kijkje genomen in herbouwd Stavenisse, waar de herv. kerk met toren zoveel mooier uitkomt door het prachtige v. d. Lek-de Clerqplein. Na de overdracht van het verenigings gebouw te Sint-Maartensdijk, waarover we elders in dit nummer nog iets te lezen geven begaf het gezelschap zich tot slot van de dag naar het „Holland Huis" te Scherpenisse, waardoor de Stichting Ge meenschap St. Maartensdijk een kop koffiee met broodje werd aangeboden en de vrien den uit Noord Holland weer afscheid namen. Dc adoptie is afgesloten, maar mèt de blijvende herinnering in dc vorm van het gedenkteken, blijft de vriendschaps band, die tussen de Noord-hollandse ge meenten, Maartensdijk en het eiland Tholen is gelegd, eenvriendschapsband, geboren uit een grote verschrikking gezegend in naastenliefde. Het al geruime tijd in gebruik zijnde, maar thans officieel overgedragen verenigingsgebouw van de Stichting Gemeenschap Sint Maartensdijk. Op dezelfde middag dat aan de Derde Dijk bij de Linde het rampmonument werd onthuld, was er enige tijd later in het Smerdiekse verenigingsgebouw nog een korte plechtigheid. Het gebouw is al lang in gebruik, in het eerst niet zozeer als verenigingsgebouw, dan wel als noodlokaal voor de lagere technische school, maar officieel was dit rampgeschenk nog niet overgedragen. Van de aanwezigheid van het adoptie-comite op deze middag werd nu maar gelijk gebruik gemaakt en opnieuw werd het bewijs geleverd, hoeveel hulp van buitenaf is ontvangen na februari 1953. Het Smerdiekse verenigingsgebouw is niet groot en groots van opzet. Daaraan is ter plaatse ook niet zozeer de behoefte, omdat men er toch over een paar flinke zalen kan beschikken, maar dit gebouwtje blijkt toch weer in een behoefte te voorzien en wordt veelal gebruikt voor bruiloften en andere partijtjes, terwijl ook enkele verenigingen er van kunnen profiteren. Met een korte toespraak droeg de burge meester van Alkmaar het gebouw over na mens het adoptie-comité aan de Stichting gemeenschap Sint Maartensdijk. Naast de solidariteit die er na de ramp hier bestond, prees mr. Wijtema de geestdrift en voortva rendheid, welke dc gemeentebestuurders op het eiland aan de dag hebben gelegd. Hij hoopte dat het verenigingsgebouw een zodanig markant punt mocht zijn, dat er nog menig idee ten gunste van het eiland zou worden geboren. Met een goede plaat selijke gemeenschap staat of valt de wereldgemeenschap, aldus de burgemeester. Moge dit gebouw die gemeenschap verster ken. Burgemeester Bouwense herinnerde er in zijn dankwoord aan, hoe dit gebouw tot stand kwam. Toen door de ramp de zaal van „De Gouden Leeuw" onbruikbaar was, was er o.a. voor de muziekvereniging geen plaats om te repeteren. De Noord-Hollandse gemeenten onderkenden deze nood onmid dellijk en al spoedig kwam hier bericht, dat we op een geschenkzending hout kon den rekenen, terwijl ook een bijdrage in geld beschikbaar werd gesteld. Met een gift van de stichting zuidwest Nederland en een „eigen" bedrag werd snel na de ramp be gonnen. Er was zo'n gebrek aan deze ruimte, dat de officiële opening niet kon worden afgewacht. Men kon later het gebouw uit breiden met een keukentje en een tweede zaaltje. Allereerst deed het toen dienst als noodruimte voor de technische school. Daar door alleen reeds is het zijn bestaan waard. Nadat de technische school ingebruik werd genomen kon men vrijelijk over het verenigingsgebouw beschikken. Een der gelijk gebouw kan niet nieuw blijven. We moeten er wel zuinig op zijn, maar het moet toch de sporen dragen van een intensief gebruik. Nu mankeert er nog wel wat aan de in richting, maar geleidelijk aan zal ook dit nog wel verbeteren, o.a. moet er vloerbe dekking komen. Inzonderheid dankte burgemeester Bou wense de gemeentesekretaris van Alkmaar de heer Jansen voor diens bijzondere steun. Daarna werd het gebouw door het gezel schap bezichtigd. Met verwondering hebben we gecon stateerd, dat behalve de bijna 1000 post- abonné's, die wekelijks door onze ad ministratie te Tholen worden verzonden, de lezers zelf in onze streek nog minstens 400 Eendrachtbodes wekelijks doorsturen naar een familielid of kennis elders in den lande. De postkantoren in onze eilandgemeen ten kunnen daarvan op de zaterdagen en maandagmorgens getuigen. Naast de vreugde over de belangstel ling voor onze krant, willen we er die lezers toch graag even op wijzen, dat ze het zich veel gemakkelijker kunnen maken door een abonnement voor die familieleden of kennissen aan ons op te geven. Dat bespaart hen wekelijks het benodigde bandje, het plakken en het met 4 cent frankeren. Tenslotte zijn ze dan ook de krant nog kwijt en grijpen er tevergeefs naar, wanneer ze als ge volg van een of ander gesprek of dergelijke nog iets willen opzoeken. Onze administratie verzendt voor 30 cent per kwartaal, terwijl het U 13 x 4 52 cent kost. En wat maakt dan het abonne mentsgeld nog uit. Dit is minder dan het bandje, de lijm en de moeite. Tenslotte zijn Uw familieleden er zeker van, de krant zaterdagmorgen in bezit te hebben. Maakt het U gemakkelijker en geeft het abonnement voor Uw fa milieleden nu op aan onze administratie te Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1