WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws VEEFORUMAVOND IN SCHERPENISSE. Boodschappers in de bovenlucht WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Forumavond. Getuigschriften Zeeuwse Muziekschool. Aannemerscursus te Bergen op Zoom en Breda. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 14e jaargang No. 35 25 juli 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen (slot) Van de nu al geruime tijd geleden gehouden forumavond voor veehouders in Scherpenisse hebben we een vijftal sprekers in onze uitgave aan het woord gelaten, zoals ze, zij het in onze krant dan samengevat, hun onderwerp op die avond naar voren hebben gebracht. Tenslotte werden 5 discussiegroepen gevormd onder leiding van die sprekers en van de heer Ir. W. G. Harmsen, Rijks veeteelt consulent te Middelburg. Ook daarvan willen we hieronder nog een samenvatting geven, omdat uiteraard de hierin voorkomende adviezen nog evenveel aktualiteit inhouden als tijdens de al weken geleden gehouden forumavond en die adviezen ook voor de toekomst nog lang van belang zullen zijn. 1. Op de vraag, „Stelt U een voeder- winningsplan op", waren de antwoorden van de verschillende groepen uiteenlopend, het gros maakte een globale schatting, doch van het daadwerkelijk opstellen was vrijwel geen sprake, een uitzondering hierop vorm den de deelnemers aan de veevoederkern. Over het algemeen hechtte men er wel waarde aan, evenals aan een voederbalans, doch er kwam niet van om er nu eens serieus werk van te maken. Een groep maakte de opmerking dat men in het najaar schatte hoeveel voer men beschikbaar had, dan schatte men wat men nodig had voor het melkvee en om het overige voer te benutten kocht men mestvee. 2. Besteedt U aandacht aan de mineralen en sporenelementen voorziening Over het algemeen wordt hieraan niet erg veel aandacht besteed; naar schatting besteedt de helft van de veehouders er geen aandacht aan. Verschillende veehouders geven de dieren likstenen, terwijl enkelen het Zeeuwse mine- ralenmengsel toedienen. In de wei werd er aan mineralenvoorziening niet gedacht. 3. Welk voederrantsoen acht U 't voor deligste en welke voedermethodiek past U toe Algemene conclusieveel ruwvoer en weinig krachtvoer. Enkelen laten het rant soen berekenen, om zodoende zo rendabel mogelijk te voeren. Sommigen mengen hun eigen graan en vullen aan met D koek. De voedermethodiek bestaat grotendeels uit 4 x voeren per dag en wel 2 x sappig voer en 2 x droog voer, terwijl enkelen 2 x sappig en 4 x droog voer verstrekken. 4. Geeft U hooi aan Uw vee of voert U meer stro Verkoopt U hooi Aan hooi wordt door de Thoolse boer wel veel waarde gehecht, want allen blijken hooi te voeren, en alleen dat hooi te ver kopen wat ze niet zo nodig hebben. De rantsoenen worden zo nodig aange vuld met wat gerst en/of erwtenstroo. 5. Welk vee koopt U aan en hoe lang houdt U het doorgaans Groep I. 5 veehouders kopen vee van 9-12 mnd. en houden het 1 jaar aan. 2 veehouders kopen vee van 18 mnd. en houden het ruim jaar aan. 4 veehouders kopen vee van kalveren en houden het 2 jaar aan. 1 veehouder koopt uitsluitend stierkal veren, laat die op een leeftijd van 4 maanden catreren en houdt ze door gaans 2 jaar aan. Groep II. Het gros koopt roodbont vee van 9-12 mnd. en houdt ze 1 jaar aan terwijl 2 veehouders schotten kopen voor de weiperiode die ze in dec. af zetten. Groep III. Het gros koopt jong vee van Yl jaar-1 jaar herfstvaarsjes, een enkele koopt nuchtere kalveren, die men ruim 2 jaar aanhoudt. Groep IV. 50% koopt pinken en schot ten en houdt ze een half jaar aan. 50% koopt graskalveren en houdt ze een jaar aan. Groep V. Het gros koopt jonge dieren van 9-12 mnd. en houdt ze een jaar aan. Koeien mesten neemt af. 6. Waaraan is het meeste te verdienen aan melkvee of aan mestvee Algemene conclusie: Aan melkvee is het meeste te verdienen, vooral bij de gezins bedrijven. 7. Als U mest zit er dan veel voordeel in het meerdere malen omzetten van het vee Slechts weinigen zien voordeel in het meerdere malen omzetten van het vee. Men vreest dat de 2e aankoop te duur is, terwijl ook de handelaars- en vrachtkosten op de winst drukken. 8. Waarom houdt U vee aan a. omdat er financieel voordeel in zit. b. om Uw arbeiders aan het werk te houden. c. om de waarde van de mest. d. om nog andere redenen. Over het algemeen houdt men vee aan om er financieel beter van te worden, al hoewel men het financiële rendement niet hoog aanslaat. Meer waarde hecht men aan de mest, en 50% ziet dit als het voor naamste doel van hun veehouderij. De meeste veehouders die over een vaste ar- beidskern beschikken houden hun vee ook nog wel om hun arbeidsuren produktiever te maken. Terwijl enkele groepen om geen andere redenen vee houden, zijn er in andere groe pen boeren die veehouden, om minderwaar dige gronden te exploiteren en om afval stoffen te gelde te maken. Tenslotte is er één die vee houdt uit liefhebberij. 9. Wat de abortus bestrijding betreft, vindt men dit een goede regeling voor de melkveehoudende bedrijven, voor de mest- bedrijven voelt men het algemeen als een bezwaar. Enkelen merken op. dat zij de administratief besmette bedrijven bezwaarlijk vinden, terwijl tevens nog wordt opgemerkt dat van het spaarheffingsbedrag geen rente wordt vergoed. Dezer dagen was men ook toe aan de af sluiting van het praktisch schooljaar van de Zeeuwse Muziekschool en werden de ge tuigschriften van de 2 en 3 jarige cursus uitgereikt. In Tholen was dit een aantal van 25 aan de 2e en 3e klas, waarvan er 3 met lof nl. Jan Soeters van Sint-Annaland, M. Vinjé uit Scherpenisse en Semina Cornelissen uit Tholen. In Sint-Maartensdijk werden 26 getuig schriften uitgereikt aan een 2e klasjaar. In september zullen in die gemeenten, waar voldoende deelname is weer nieuwe cursussen in Algemeen Vormen Muziek onderwijs starten of ook in blokfluitonder- wijs en onderwijs op andere instrumenten, zulks in groepsverband als daartoe voldoen de deelnemers zijn. Men kan zich daartoe bij de hoofden van scholen opgeven of bij de leraren van de Zeeuwse muziekschool. Het is van groot nut, dat, al is het dan maar het algemeen vormend onderwijs, iets van de muziek theorie afweet, terwijl de liefhebbers van orgel, piano of ander instrument die theorie nog graag in praktijk zullen toepassen. In september begint de nieuwe cursus voor hen, die het aannemersdiploma willen behalen, Het is een vrije cursus, georgani seerd door de Raad van Bestuur Bouw bedrijf te Den Haag, waarin de drie aan nemersbonden samenwerken. De cursus wordt in 32 plaatsen in het land gegeven. Voor West-Brabant en Oostelijk Zeeland te Bergen op Zoom en Breda. Te Bergen op Zoom is er bovendien aan verbonden een cursus voor watenverken en wegenbouw. Het diploma is overigens onontbeerlijk als men zich als aannemer wil vestigen. Weer praat je van onze weerkundige medewerker) Natuurlijk kent U ze: de witte strepen, die straaljagers aan het smetteloze hemel blauw kunnen schrijven. Ze ontstaan door condensatie van waterdamp in de hogere luchtlagen. Misschien heeft U de schoon heid van dit verschijnsel wel eens op U laten inwerken, maar waarschijnlijk nooit beseft, dat zij ons belangrijke aanwijzingen kunnen verschaffen over het toekomstige weer. In bepaalde gevallen is het mogelijk met behulp ervan zelf een weerbericht op te stellen. We zullen U hieronder zeggen hoe. Condensstrepen van straaljagers, kort weg „contrails" genoemd in meteorologische en luchtvaartkringen, ontstaan doordat het vocht van de uitlaatgassen van het vlieg tuig wordt toegevoegd, aan de, in de hogere luchtlaag aanwezige, maar onzichtbare wa terdamp. Er komt hierdoor teveel water damp: de lucht raakt verzadigd. Het ge volg is, dat er een condensatieproces plaats vindt. De tot dusver onzichtbare waterdamp wordt omgezet in kleine druppeltjes, of beter, dat zou het geval zijn, wanneer de temperatuur hoog in de lucht boven het vriespunt lag. Maar lucht op die hoogte heeft altijd een temperatuur onder het vries punt en nu wordt het vocht snel omgezet in fijne ijsdeeltjes. NAT OF DROOG De duur, dat de streep zichtbaar blijft, staat in direct verband met de vochtigheid van de lucht. Wanneer er niet een erg grote vochtigheidsgraad is, zullen de sporen snel verdwijnen. Is er vrij veel vocht dan zullen de strepen het langer uithouden en misschien uiteen waaien door de wind. Als U eens een proef wilt nemen met de bruikbaarheid van de contrails voor een weersverwachting, dient het volgende in het oog te worden gehouden. Wanneer aan een heldere hemel de stre pen snel verdwijnen, weet de adspirant-me- teoroloog op de grond, dat de luchtlaag, waar de straaljager doorheen vliegt, be trekkelijk droog is en hij mag hieruit con cluderen dat het weer in de komende 24 uur niet veel zal veranderen. Waaieren de sporen uit en blijven ze nog minutenlang zichtbaar, dan blijkt hieruit, dat in de ho gere luchtlagen meer vochtige lucht wordt aangevoerd. Dit is een aanwijzing dat er weersverandering op komst is. Speciaal in de winter, het voorjaar en de voorzomer. De kans bestaat dat er regen of sneeuw komt. Nu is het geen wet van Meden en Perzen, dat het zal gaan regenen, maar in de meeste gevallen is er toch binnen 6 tot 12 uur een wolkenvorming te verwachten. Zo zien we, dat we ook zonder dure radiosondes, in gebruik bij alle meteorolo gische diensten op aarde, iets aan de weet kunnen komen over de gesteldheid van de hogere luchtlagen. Het zijn maar een paar tips die we U hierboven gegeven hebben. Misschien vindt li ze interessant genoeg om er in de va- cantie eens mee voor profeet te spelen, al hopen we voor U, dat de straaljagers deze zomer niet al te frequent, als ongewenste brommers ons vaderlandse natuurschoon zullen „schenden". Nadruk verboden Dr L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49. Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. VERGADERING GER. VROUWENVER. Dinsdag 15 juli kwam de Geref. Vrou wenver. bijeen, voor de laatste maal onder leiding van Mevr. Bakker. De heer W. Lindhout hield een lezing over „tussen ster ven en opstanding". Op bijzonder duidelijke wijze behandelde spreker deze moeilijke, tere stof, waarover in de loop der tijden zoveel verkeerde opvattingen zijn ontstaan, waarvan hij enkele besprak. Helder liet hij uitkomen, dat wij ons maar hebben te hou den aan wat de catechismus op grond van Gods woord er van zegt. Na de rede, die onder gespannen aandacht werd aange hoord, volgde een stroom van vragen, die de spreker voor zover in zijn vermogen was, beantwoordde. Na de pauze werd er gestemd voor een nieuwe presidente, en Mevrouw Lindhout-Schot, die op dit gebied haar sporen al verdiend heeft werd gekozen. Tot vreugde van allen nam ze de benoe ming aan. Mevrouw Bakker nam hierna afscheid van de vereniging, die haar zo lief was geworden, en waar ze slechts node van scheiden kon, maar ze moet nu eenmaal haar man volgen. Ze dankte allen voor de medewerking, die ze altijd had mogen on dervinden, en wenste verder de vereniging Gods zegen toe. Hierna sprak Mevr. Jansen- van Driel de scheidende presidente hartelijk toe. Ze dankte haar voor wat ze altijd voor de vereniging geweest was, en ze sprak de wens uit, dat zij met haar man ook in Rot terdam tot een rijke zegen zou mogen zijn. Nadat mevr. Bakker staande ps. 1344 was toegezongen, sloot de heer Lindhout deze mooie avond met dankgebed. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 juli 1958 Willem Cornelis, zoon van Paulus Marinus Droogers en van Janna Johanna Bogert. 17 juli 1958 Trijntje Dirkje, dochter van Karei Marus Priem en van Hendrika Donga. 20 juli 1958 Tannetje Johanna Cornelia, dochter van Jan Schot en van Lena van den Berge. Ondertrouwd 16 juli 1958 Petrus Johannes de Nljs, oud 20 jaar, kok, wonende te Bergen op Zoom en Elizabeth Jozina Schot, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen 19 juli 1958 Cornelis Jansen, oud 29 jaar, chauffeur, wonende te Tholen en Marie Moeliker, oud 22 jaar, typiste, wonende te Tholen. 19 juli 1958 Simon Marinus Willem de Korte, oud 24 jaar, districts-opzichter Cen trale Dienst, wonende te Tholen en Christina Adriana Slager, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Wemeldinge. Gehuwd 18 juli 1958 Johannes Quist, oud 42 jaar, landbouwer wonende te Tholen en Jacomina Tramper, oud 38 jaar, hulp in de huis houding, wonende te Tholen. ORGELCONCERT Maandagavond jl. vond in de Ned. Herv. Kerk het 2e orgelconcert plaats, ditmaal verzorgd door Dirk Jansz. Zwart. De opkomst was wat minder dan de eerste keer, wat ook wel toe te schrijven zal zijn aan de minder goede weersomstandigheden. Het was echter weer een mooie avond. De volgende bespeling zal plaats hebben op maandag 18 aug. Organist voor die avond zal zijn Dhr. Wim van der Pauze die zijn opleiding genoot bij Feike Asma. CONCERT A.s. zaterdagavond 8 uur zal door .Con cordia" een concert worden gegeven op de kiosk. ONGEVAL Tussen Poortvliet en Tholen, nabij het Steenen Kruis, gebeurde donderdagavond een ongeluk met twee motorfietsen, waar door onze dorpsgenoot P. Roggeband een arm brak. Door het links „afsnijden" van een bocht nl. botste een onvoorzichtige rijder tegen dhr. Roggeband op. Zijn duo-passagier en degene, die het ongeluk veroorzaakte, lie pen enkele schaafwonden op. Dhr. Roggeband moest in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. GESLAAGD Bij een op vrijdag jl. te Breda gehouden examen slaagde dhr. W. van Dijke, alhier, voor de Hoofdakte A WEDVLUCHT POSTDUIVEN vanaf Orleans :op 12 juli '58 (440 km) Jac. Boogaart 1; A. A. Douw 2; A. v. Treijen 3 5; G. Havermans 4 10: J. Nuts 6; L. M. de Heer 7; C. Boogaard 8; J. van de Zande 9. CONCERT OP DE KIOSK Zaterdag 26 juli a.s. om kwart voor acht hoopt Oud-Vossemeer's Muziekvereniging een zomerconcert te geven op de kiosk. Moge de belangstelling ditmaal groot zijn! UITVOERING GYMNASTIEKVER. „SPIDO" Begunstigd door goede weersomstandig heden gaf de gymnastiekvereniging „Spido" zaterdagmiddag een demonstratie op het sportveld. Na een rondgang door de gemeente met Oud-Vossemeer's Muziekvereniging sprak de voorzitter, dhr. P. Mees, een kort ope ningswoord, waarbij hij de vele bezoekers hartelijk welkom heette. De diverse, door zowel de kleinen als groten, gegeven de monstraties, vielen bij de toeschouwers zeer in de smaak. De vereniging mag op een geslaagde mid dag terugzien. REIS OUDEN VAN DAGEN Het uitstapje van de Ouden van Dagen werd met medewerking van de gehele bevol king weer een flink succes. Toen men 's morgens om 8.00 uur startte zag het weer er voor de 72 oudjes, verdeeld over 2 autobussen, niet zo best uit. Bij aankomst in Goes brak de zon weeral door de wolken. De koffie smaakte er des te beter om. Na een rijtoer door de zak van Zuid-Beveland zette men de reis voort in de richting Walcheren. De autobussen volgden het mooie duinlandschap. In Dom burg maakte het gezelschap een wandeling over de pier. Omdat in Goes het middag maal stond te wachten, moest de terugreis worden aanvaard. Nadat men geruime tijd gezellig bijeen was geweest werd het tijd voor de laatste etappe, 's Avonds om 8.00 uur stond „Oud-Vossemeer's Muziekver." de oudjes bij de ingang van het dorp op te wachten. Op het plein voor het gemeentehuis vierde men onder grote belangstelling de behouden aankomst. Namens het Oranjecomité dankte dhr. G. van Dienst allen, die op enigerlei wijze tot het welslagen van deze dag hadden mede gewerkt. Dhr. L. C. Vroegop vertolkte de gevoe lens van alle bejaarden, toen hij zich met grote erkentelijkheid richtte tot het organi serende Oranjecomité, Gemeentebestuur, Muziekvereniging, Zr. de Nooijer voor haar goede verzorging en tot allen, die door hun gaven de reis financieel hebben mogelijk gemaakt. De burgemeester, Mr. J. J. Versluijs, die uit sympathie de reis had meegemaakt, sloot zich bij zijn woorden aan. „Oud-Vossemeer's Muziekver." zorgde natuurlijk voor de muzikale omlijsting. VEILIG VERKEERSRIT Zaterdag 19 juli was het een drukte van belang op St. Annaland toen er een 60 auto's, motorfietsen en brommers gereed stonden voor start van een oriëntatierit welke was georganiseerd door het verbond van veilig verkeer. Alvorens er gestart mocht worden moe sten in de school 10 verkeersvragen inge vuld worden welke, hoe eenvoudig ze ook waren, voor velen nog strafpunten opleve- den. Om 3 uur begon de start en elke minuut vertrok er een voertuig. Zodat men tussen 3 uur en kwart voor 6 op onze binnenwegen, een motorvoertuig tegen kon komen met een startnummer voorop en de bijzitter een kaart in de hand om een of ander oriëntatiepunt te zoeken. Tegen 6 uur waren allen weer terug op St. Annaland om bij F. Rijnberg af te wach ten wie de winnaars waren. Lang behoefde men niet te wachten want om half 7 wist ieder waar hij aan toe was, want de gehele middag van de start tot het uitrijken van de prijzen was zo goed georganiseerd dat er geen speld tussen te krijgen was. De prijzen voor auto's en motoren zijn gewonnen door 1. J. Blaas en echtgenote Tholen. 2 P. Geluk; 3. Donken; 4. Niemandsverdriet; 5. J. Quist; 6. Mej. M. de Jonge; 7. G. de Jonge. De meeste strafpunten had A. Burgers en kreeg de troostprijs. De prijzen voor bromfietsen 1. Gebr. J. en M. Tichem, Tholen; 2. A. de Boer; 3. A. J. v. Elsacker; 4. C. Quist; 5. G. Plandsoen. Meeste strafpunten J. v. Beek. De twee lste prijzen waren wisselbekers waaruit blijkt dat men in komende jaren met deze wedstrijden wilt voortgaan. NAAR DE EFTELING Begunstigd door zeldzaam zomerweer ging vrijdag jl. klasse 2 en 3 van de chr. school op reis. Men vertrok om kwart over zeven en stopte voor de eerste maal onder Breda voor de eerste consumptie. Om 10 uur reeds was men aan de Efteling met op dit vroege uur het grote voordeel van een nog gering bezoek. Behalve bezichtiging van het voor de jeugd indrukwekkende sprookjesbos, was er vermaak genoeg te vinden in de speeltuin met vele werktuigen, zoals trein tjes, draaimolen, roeivijver, enz. Vandaar vertrok men naar Bosbad Hoeve, waar een grote speelweide is, maar weinig speelwerk- tuigen. Bekeken werd hier een echte (zij het oude) Catalina (watervliegtuig) en geno ten van het mooie zwembad. Voordat mén terugging naar Roozenoord bij Bergen op Zoom werd eerst nog wat gedronken. In Rozenoord werd tot ongeveer 7 uur nog gespeeld en toen was het welletjes. Kwart voor acht waren allen zonder ongevallen weer thuis na een bijzonder geslaagde schoolreis, dank zij ook het voltallig per soneel en chauffeur Abr. Rijnberg, die nu en dan ook als geleider en als gids inviel. HENGELWEDSTRIJD De hengelvereniging „De Zeebaars" die een hengelwedstrijd had georganiseerd aan de Zeedijk van de Oudelandpolder te Sta- venisse had over het weer niet te klagen. Maar ondanks dit mooie weer, wilde de vis toch niet erg bijten. Af en toe werd eens een visje opgehaald. Maar een zeebaars, die des voormiddags al was verschalkt, kreeg men toch niet te pakken. In totaal werd maar 3682 gram opge haald. De prijzen werden in hotel Hendrikx uit gereikt door de heer P. Priem van St.- Maartensdijk. De uitslag was als volgt le prijs S. Schot 365 punten (tevens de beker). 2e prijs C. Zwagemaker 255 punten 3e prijs A. H. Goedegebuure 230 punten 4e prijs P. de Witte 180 punten 5e prijs P. W. Priem 155 punten 6e prijs A. v. Gorsel 150 punten 7e prijs Mevr. Pruissen 145 punten 8e prijs A. A. Goedegebuure 95 punten Verder werden nog enkele andere prijzen verloot. De heer Priem dankte allen voor hun medewerking en de heer Hendrikx voor het beschikbaar stellen van zijn café. BEGRAFENIS VAN SCHIPPER C. MOERLAND Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over schot van schipper C. Moerland, die in België zo noodlottig om het leven kwam, ter aarde besteld. Aan het graf werd door ds. Westland van St. Annaland het woord gevoerd, naar aanleiding van openbaring 1:17. Tot een ieder van ons, gaat van dit graf een sprake uit. Hij bad familie en allen die aanwezig waren toe Hem te zoeken. Na het bidden van het Onze Vader ver liet men de dodenakker. ZANGCONCOURS Verleden week zaterdag vond in 's Hee- renhoek (Zuid-Beveland) het jaarlijks zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" plaats, waaraan door 14 koren werd deelgenomen. De organiserende vereniging was ditmaal het nog slechts twfee jaar oude koor „Katholiek Zuid-Beveland" uit die gemeente. Winnaar van het concours werd het da meskoor „Juliana" uit Zuidzande, dat ver leden jaar een dergelijke prestatie leverde en daarna definitief in het bezit kwam van de wisselbeker. Het behaalde in de afdeling uitmuntendheid dameskoren een eerste prijs met 221 punten en won hiermee de eerste extra prijs, bestaande uit de nieuwe bonds- wisselbeker en een beker, beschikbaar ge steld door de gemeente 's Heerenhoek. Voor zover onze koren betreft behaalde weder de gemengde zangvereniging „V.Z. O.S." o.l.v. de heer A. L. Riedijk evenals verleden jaar een eerste prijs in de Supe rieure afdeling gemengde koren, ditmaal met 189 punten met tevens de 5e extra prijs bestaande uit een medaille. Een zeer mooi resultaat, waarmee wij deze vereniging van harte complimenteren De zustervereniging „De Lofstem" o.l.v. de heer J. de Bruijn bleef deze keer be neden het peil van verleden jaar en kwam in dezelfde afdeling met 134 punten tot een 3e prijs. Ondanks dit minder aantal punten toch nog een vrij behoorlijke uitslag, als men bedenkt, dat deze verkregen werd in de hoogste afdeling van de Bond, waarin evenals vorig jaar alleen door onze beide koren werd deelgenomen. Het „Smalstads Mannenkoor" kwam dit maal niet uit, daar bij dit koor, dat zowel in als buiten ons eiland zoveel populariteit genoot, jammer genoeg de repetities al enige tijd stil liggen. Naar we hopen zullen deze weer spoedig kunnen worden hervat, daar het einde van deze vereniging voor onze gemeente beslist een groot verlies zou betekenen. OP REIS Verleden week donderdag maakte de reisvereniging „Nooit gedacht" een tocht met als eindpunt onze jongste stad in Ne derland „Lelystad". Na om 5 uur 's morgens te zijn ver trokken was de eerste plaats, die men aan deed, Gorkum, waar men het ontbijt ge bruikte. Over Utrecht reed men naar Soes- terberg en bracht men een bezoek aan het gelijknamige militaire vliegveld. In Amers foort kon men op eigen gelegenheid de stad bezichtigen, waarna de tocht werd voort gezet richting Harderwijk. In Putten kwam men langs het gedenkteken, dat daar is geplaatst ter herdenking van de wegvoering van de vele inwoners van die plaats in de laatste oorlog. Vanuit Harderwijk werd een rondvaart ondernomen naar Lelystad, waar nog slechts enkele barakken de plaats markeren, waar straks een moderne stad zal verrijzen. Men voer langs de uitgebreide inpolderingswer- ken, daarbij vergezeld van een gids, die uitvoerig de verschillende werkzaamheden toelichtte. Ook waren hier zeilwedstrijden, een niet alledaags schouwspel, dat een fraaie aan blik bood. Via de legerplaats Harskamp ging het daarna naar de Grebbeberg, waar werd stil gehouden bij het nieuwe standbeeld, dat hier ter ere van de gevallenen uit '40 is op gericht. In Tiel gebruikte men de warme maaltijd, waarna men via Den Bosch, Til burg en Breda weer op huis aan reed, waar men ongeveer half twee arriveerde. MOTORONGELUK Zondagmiddag kwart voor zes had op de haven een verkeersongeluk plaats dat de omstandigheden in aanmerking ge nomen zeker ernstiger gevolgen had kunnen hebben dan nu het geval was. Toen onze dorpsgenoot U. J. v. d. Brouw omstreeks die tijd per motor de Kaaistraat op kwam rijden, verloor hij schijnbaar de controle over het voertuig, waardoor hij met vrij grote vaart de haven inschoot. Daar deze momenteel na de afsluiting van de Pluimpot geheel droog staat, kwa men rijder en motor in de modder terecht, waardoor de val enigermate werd gebroken. Na onderzoek van dokter Zoeterman uit Stavenisse, die ijlings was ter hulp gekomen, constateerde deze een lichte hersenschud ding. Ook de motor bekwam schade, hoewel ook deze niet van ernstige aard was. UITSTAPJE ZONDAGSCHOOL Maandag maakte de zondagschool begun stigd door mooi weer een uitstapje naar de hoofdstad des lands. Eerst werd nog een bezoek gebracht aan de grootste bloe menveiling van Aalsmeer. Dit is tevens de grootste veiling van dit soort van Europa, vanwaar bloemen over de gehele wereld worden verzonden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1