WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND DELTAWET i» Eerste Kamer NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Verhuur haventerrein aan veiling. Grondgebruik in uitbreidingsplan. Raadsverslag Scherpenisse. Raadsverslag Poortvliet. Officiële ontvangst van Z.L.M.bestuur op het gemeentehuis - Bij verzoek om subsidie staak ten de stemmen - Zeer twijfelachtig is of er dit jaar nog nieuwe woningwetwoningen komen. Ondanks windkracht zes: goede vangst! Het derde internationaal zeehengelconcours eiland Tholen De redactie legt U deze week voort f9 Beschouwing van Ir. M. A. Geuze (II) 14e jaargang No. 30 mei 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De voltallige raad van Scherpenisse kwam woensdag 14 mei jl. om 7.00 uur in spoedeisende raadsvergadering bijeen. Voorzitter: D. C. Bouwense, burgemees ter. Secretaris: A. L. G. van Doorn. Aan wezig alle leden. Na opening stelt de voorzitter aan de orde het enige op de agenda vermelde punt t.w.: VERHUUR VOORMALIGE KADE AAN DE VEILINGVERENIGING SCHERPENISSE De voorzitter deelt mede, dat hij met enkele vertegenwoordigers van het veiling- bestuur een onderhoud heeft gehad, waarbij bleek, dat dit bestuur in tegenstelling met de eerst naar voren gebrachte wens nage noeg de gehele voormalige kade wil huren, in plaats van de helft. De reden hiervan is gelegen in de omstandigheid dat het be stuur ook een uitgang aan de Zuidzijde wenst, hetgeen evenwel de Zuidelijke helft van het terrein vrijwel waardeloos zou ma ken voor andere opslag. Het bestuur wil nu ongeveer 800m2 huren voor enkele jaren, b.v. 5 en wel voor een maximumhuur van 350,per jaar, terwijl dan natuurlijk de kosten van afschutting voor rekening der veiling komen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gezien de onzekerheid van de verdere plan nen met de afgesloten Pluimpot, het terrein ter grootte van 800 m2 voor de tijd van een jaar, ingaande 1 juni 1958 te verhuren en verder tot wederopzeggens. De heren Bijnagte en Kievit achten de huur te laag, en de heer IJzerman zou de huur willen bepalen op 450,per jaar. De heer Hage stelt hiertegenover, dat het neerkomt op bijna 0.44 per m2 per jaar en kan dat niet te laag achten. Niet vergeten dient te worden, dat de gemeente geen afgeschut terrein verhuurt, terwijl de afschutting dringend nodig is, waarvoor het veilingsbestuur zich grote kosten moet ge troosten. De heer Bijnagte vraagt, hoeveel de bie tenopslag opbracht, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit in 1957 280,is ge weest. Verhuur aan de veiling zal zowel direct als indirect voordeliger zijn. Na enige verdere gedachtenwisseling wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen met de stemmen van de heren Bijnagte en IJzerman tegen, terwijl de heer Hage zich buiten stemming hield zijnde lid van het veilingbestuur. De voorzitter zegt, dat hij van de ge legenheid gebruik zou willen maken nog een tweetal zaken in behandeling te brengen, nl. het afsluiten van een geldlening met de Co öperatieve Boerenleenbank en een rapport van de districtsopzichter omtrent het grond gebruik van de heer J. Geuze in het uit breidingsplan i.v.m. verleende diensten door de Groenvoederdrogerij annex riolering van een gedeelte sloot in het uitbreidingsplan. De raad gaat met behandeling accoord. De voorziter stelt dan aan de orde AANGAAN GELDLENING GROOT 17.000.— MET DE COOP. BOERENLEENBANK TER PLAATSE Burgemeester en wethouders stellen voor 17.000 te lenen voor de tijd van 30 jaar a 4J4% 's jaars, indien de Boerenleenbank hiertoe bereid zal zijn, waarop wel kans be staat. Met algemene stemmen wordt hiertoe be sloten. De voorzitter stelt dan aan de orde RAPPORT districtsopzichter omtrent grondgebruik in het uitbreidingsplan door de heer J. Geuze, bedrijfsleider der Groen voederdrogerij, de werkzaamheden door de groenvoederdrogerij gratis verricht en de noodzakelijkheid van het rioleren van een gedeelte sloot naast de woning van de heer A. Bijnagte. De voorzitter zegt over het grondgebruik door de heer Geuze rapport te hebben ge vraagd, om deze zaak, waarover door de heer Bijnagte enkele malen is gesproken, eens goed uit de doeken te doen. Uit het rapport blijkt dan dat de Groen voederdrogerij aan de gemeente ongeveer 1000.voordeel heeft gedaan door grond- vervoer en demping van sloten, waartegen over staat het gratis gebruik van een stuk grond tussen de woning van bedrijfsleider Geuze en het erf van de woning van de heer Bijnagte. Er moet nog een gedeelte sloot worden gedempt, hetwelk alsnog zal ge beuren door de drogerij, maar daartoe zal het nodig zijn met het oog op de afvoer van rioolwater van de woning van de heer A. Bijnagte een riolering te leggen, welke on geveer 90,zal kosten. De voorzitter vraagt wie hierover het woord wenst. De heer Bijnagte betwijfelt of hierin wel zo bewilligd is als het rapport doet voor komen, wat het grondgebruik betreft. Hij ziet hierin een zekere onrechtvaardigheid t.o.v. andere huurders van gronden. De ge meente heeft niet persé de drogerij nodig om de sloten te dempen. De heer IJzerman weet wel zeker, dat de raad met hiervoren door de opzichter uiteen gezette schikking accoord is gegaan. Boven dien is dit tot wederopzeggens. Elk ogenblik kan aan het grondgebruik een einde worden gemaakt. De raad kan steeds de zaak op nieuw bezien. Tot dusverre is groot voor deel door de gemeente verkregen en dan is het niet onredelijk dat daar wat tegenover staat. De heer Bijnagte blijft het onbevredigend vinden, ziet er een zekere willekeur in. De voorzitter bestrijdt dit. Na enige verdere gedachtenwisseling, waarin geen nieuwe gezichtspunten naar voren komen, constateert de voorzitter, dat deze kwestie hiermede is afgedaan, aange zien de meerderheid van de raad zich ook blijkt te willen houden aan de destijds ge nomen beslissing. Burgemeester en wethouders stellen voor een crediet ad 90,beschikbaar te stellen, om de door de opzichter aanbevolen riole ring tot stand te kunnen brengen Hiertoe wordt met algemene stemmen be sloten. De voorzitter zegt, dat indien de raads leden nog iiets hebben op te merken, daartoe thans ook gelegenheid is. De heer Bijnagte brengt dan ter sprake de overlast, die door de bewoners van de Kleine Loo en omgeving, vnl. des nachts door de aardappelkoeling van de firma van Houdt, wordt ondervonden. De voorzitter geeft hierover een uiteen zetting, waaruit blijkt, dat dit een zaak is, die krachtens de Hinderwet tot de compe tentie van burgemeester en wethouders be hoort. Dit is inderdaad een zaak van lang durige aard, waarover burgemeester en wet houders zich nogmaals zullen beraden. Hierna sluiting. Donderdag 22 mei jl. kwam de gemeen teraad in Poortvliet in openbare vergadering bijeen. Dhr. Vroegop was door ziekte ver hinderd. BURGEMEESTER HERBENOEMD Na opening met ambtsgebed kon de voor zitter de verheugende mededeling doen, dat hij bij Koninklijk Besluit No. 5 als burge meester van Poortvliet was herbenoemd. Hiervan was zojuist telefonisch medede ling ontvangen. De voorzitter hoopte weer zoveel als in zijn vermogen lag de gemeente in de komende 6 jarige periode te kunnen dienen en deed een beroep op de raad op dezelfde samenwerking als in de afgelopen 6 jaar. Zonder die samenwerking, aldus spreker gaat het niet. Hij dankte alle leden voor de ontvangen steun en voor de vrien delijkheid waarmee hij en zijn gezin in Poortvliet is ontvangen en opgenomen. Daarom ook kan hij met genoegen de twee de periode ingaan. Nogmaals dankt hij daar voor de raadsleden en in het bijzonder ook de wethouders voor de verleende medewer king en saamhorigheid. De heer van Ast verklaart met genoegen het bericht te hebben vernomen en weet daarbij namens alle leden te spreken. Hij meende te kunnen vaststellen dat èn de voorzitter èn de raad in haar geheel in de afgelopen periode iets voor de gemeente gepresteerd hebben, wat navolging verdient. Hij meent evenzeer namens zijn collega raadsleden te kunnen verklaren, dat de voor zitter op hun medewerking kan rekenen. Deze woorden worden door de heer van Houdt onderstreept. Weth. Krijger verklaart hierover reeds in de voorafgaande b. en w. vergadering te hebben gehoord en gespro ken. Vanzelfsprekend hebben ook zij de voorzitter met deze herbenoeming gecompli menteerd die tot aller genoegen is. Aan de orde is na vaststelling der notulen een voorstel van b. en w. om een subsidie te verlenen voor de Z.L.M. tentoonstelling ad 150,en in de tweede plaats de post representatiekosten met 200,te verho gen, zulks ook met het oog op de officiële ontvangst van het Z.L.M. bestuur met ge nodigden in het gemeentehuis. DE SUBSIDIE IN DISCUSSIE Aan bovengenoemd voorstel voegt de voorzitter nog enige woorden toe en wijst er op, hoe de Z.L.M. tentoonstelling dit jaar dicht in de omgeving van deze ge meente wordt gehouden. Het doel daarvan behoeft hij niet toe te lichten, wat bij alle raadsleden immers wel bekend is. Men weet dat deze tentoonstelling op provinciaal ni veau ligt en daarom ook vindt spreker het een eer, het ZLM bestuur in het gemeente huis alhier te mogen ontvangen. Wanneer eerst de subsidie van 150, wordt besproken zegt dhr. van Houdt niets tegen de ZLM te hebben, al zijn er dan mis schien wel enkele bezwaren tegen bepaalde programmapunten van de komende ten toonstelling, maar dat bij hem meer spreekt dat deze organisatie toch wel sterk genoeg is om met eigen middelen de tentoonstelling te organiseren. Naar zijn mening zijn het vrijwel allemaal kapitaalkrachtige leden die de steun van de gemeente niet behoeven. De voorzitter wijst er op, dat ook vele niet kapitaalkrachtige agrariërs lid van de ZLM zullen zijn en dat argument dus maar zwak is. Het is immers een standsorganisatie. De heer Uijl zegt aanvankelijk op het zelfde standpunt te hebben gestaan als dhr. van Houdt, met dit verschil, dat hij wel wil weten niet zo ZLM-achtig te zijn. Maar dit gebeuren is toch wel een algemeen be lang en daarnaast ook nog een gemeente belang. Daarom is hij er niet op tegen de gevraagde subsidie te verlenen. De heer Bijl zegt de mening van dhr. Houdt te delen. Hij vindt het verkeerd daar als gemeente aan te gaan subsidiëren. Weth. Krijger ziet het als een streek- en middenstandsbelang, ook van de pl. inwo ners. De voorzitter vind het jammer, dat dit voorstel niet met algemene stemmen wordt aangenomen. De heer van Ast stelt vast, dat er aan deze kwestie verschillende facetten vast zitten. Men kan het bekijken uit sociaal en maatschappelijk standpunt of bezien als streekbelang. Hij vindt voor zichzelf de vraag of er subsidie gegeven moet worden, moeilijk te beantwoorden. Agrarisch nut zit er ongetwijfeld wel in zo'n tentoonstelling, maar wanneer hij na gaat dat de gemeente verschillende subsidies zoals laatst weer voor de oud-strijders en soms ook bijdragen voor plaatselijke aard, moet weigeren om financiële redenen, dan wringt het hem toch een beetje. Soms ko men er talrijke bezwaren om te gaan sub sidiëren naar voren en hier zouden we maar over alles heen stappen. We weten er eigenlijk zo weinig van. Wat gebeurt er voor? Hebben we er als overheid nu sub sidie gevraagd wordt, geen recht om te we ten wat er met het geld, wat er in z'n ge heel gaat gebeuren. Spreker vindt het erg moeilijk om in deze een beslissing te nemen. De voorzitter zegt dat de raad geheel vrij is in haar beslissing, maar wil er toch dhr. van Ast op wijzen, dat nimmer een subsi dieverzoek is afgewezen, wanneer het om plaatselijke- of streekbelangen ging. Wel komt dat voor bij landelijke subsidie-ver zoeken. Hij meent dat aan een tentoonstelling, die zoveel goodwill kweekt voor onze agra rische streek, toch wel morele steun (want daar komt zo'n bijdrage toch maar op neer) gegeven mag worden en stelt voor het voor stel in stemming te brengen. Voor zijn dan de beide wethouders en dhr. Uijl. Tegen de heren van Houdt, van Ast en Bijl. Hiermee staken dus de stemmen en zal het volgend maal opnieuw in behan deling komen. Geen bezwaar hebben de leden de post representatiekosten met 200,te verhogen in verband met de officiële ontvangst op het gemeentehuis van het ZLM bestuur en ge nodigden. 9 Afwijzend wordt beschikt op het verzoek om subsidie door de Stichting Kath. Mil. Tehuizen. Het besluit tot verhuur volks tuintjes, waarvan de gelukkige huurders reeds op de hoogte zijn gebracht, wordt bekrachtigd. De begrotingspost voor woningverbete ring- en splitsing, waarin ook de premies voor closets, wordt verhoogd, zodat nieuwe aanvragen in behandeling kunnen komen. Op een vraag van dhr. van Ast of de closets nu al op het nieuwe riool kunnen aansluiten, antwoordt de districtsopzichter Blaas bevestigend. RONDVRAAG De heer van Houdt vindt de snelheid van auto's in de bebouwde kom te hoog. De voorzitter merkt op, dat er een beper king is opgelegd. Overtreding kan gestraft worden? De heer van Houdt heer bezwaar tegen beplanting met doornstruiken, wat de voor zitter niet erg vindt. De heer Bijl vraagt of er nog wat tuin grond ligt voor verhuur in de burgemeester van Oeverenstraat. De voorzitter zegt dat dit nog voor bouw grond is vastgehouden. Hij wil het nog wel eens bekijken. De heer Bijl vraagt wat de betrokkenen moeten betalen voor aansluitingskosten van waterleiding in de herverkavelingsgebieden. Het blijkt op 500,per perceel te komen. De heer Uijl vraagt of er nog kans is op nieuwe woningen. De voorzitter zegt het te betwijfelen al is dan ook weer om ver gunning voor 9 woningen gevraagd. De heer Llijl vraagt of de mensen die rond het zgn. Slikkot wonen, nu daar een grote verbetering wordt aangebracht, straks ook een achterpad krijgen. De voorzitter zegt dat er niet direct een pad achterlangs komt, maar dat er wel uitgangsmogelijk heden zijn. Nadat de heer van Ast nog een vraag heeft gesteld over de indeling der verhuurde tuintjes en de verzekeringspremie voor het brandweerpersoneel is verhoogd tot een uitkering van 20,per dag, volgt sluiting. POORTVLIETSE RAAD stelt brandweer auto ter beschikking voor Z.L.M. tentoonstelling Na de verkiezing op woensdagavond jl. kwam de voltallige Poortvlietse gemeente raad nog even in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van het in vorige vergadering door staking van stemmen aan gehouden voorstel tot verlening van sub sidie voor de Z.L.M. tentoonstelling. Door b. en w. werd thans voorgesteld genoemd voorstel in te trekken, waarmee de raad zich verenigde. In de plaats hiervan zal aan het verzoek van de Z.L.M. worden voldaan om de brandweerauto met personeel gratis ter beschikking te stellen gedurende de tentoon- stellingsdagen. Hiertoe werd de post brand weer van de begroting 1958 verhoogd met 175.—. Tegen dit voorstel stemden de heren Van Houdt en Bijl. De andere vijf leden steunden het, zodat alzo werd besloten. Daarna sluiting. Het zou mooipraterij zijn te beweren, dat het uitgezocht weertje was op 2e Pinksterdag toen met vele andere sport gebeurtenissen in den lande, op ons eiland het 3e internati onaal zeehengelconcours werd gehouden. Het zat er niet in om eens lekker aan de zeedijk te zonnen, het zat er ditmaal niet in, dat een ijsje of een flesje limonade verkoeling moest brengen, er waren geen zonnebrillen nodig om de ogen tegen te felle stralen te beschremen en toch had ook deze weersgesteldheid op 2e Pinksterdag, voor de zeehengelaar uit de dichtbevolkte stad ergens in Nederland of ergens uit België een aparte bekoring. De stevige bries maakte het hengelen niet gemakkelijk, de nu en dan overdrijvende donkere wolken maakten de overigen niet zo koude wind killer, het tuig van de deelnemers kreeg door de opgezweepte zeewier en de krachtige golfslag behoorlijk te lijden, en toch ondanks dit alles was het voor vele deelnemers toch een machtig schouwspel; dat gezicht op de Ooster- schlde met de schuimkoppen, de ruisende branding, de krachtige golfslag en het werd soms een pracht gezicht, wanneer de zon van achter de wolken kwam en de omhoog spattende druppels deed schitteren. De uitslag van de Raadsverkiezingen Deltawetbehandeling door ir. Geuze Poortvlietse raad ontvangt Z.L.M.-bestuur Scherpenisse verhuurt haventerrein Goede vangst aan Strijense dijk, ondanks windkracht zes Intrede van ds. van Doorn te Tholen Vrederust is kampioen Wedstrijd VlissingenMOC te St. Annaland Grote mannen spreken als de natuur» eenvoudig MET NOG GOEDE VANGST Ja, de deelnemers vonden dat dit overi gens niet gewenste weer, toch z'n aparte bekoring gaf aan deze 3e wedstrijd op Tholen van internationale omvang. En de talrijke supporters, die zoiets toch nog wel eens meer zien, moesten het met de deelnemers erkennen. En alles bij elkaar was het aantal deelnemers toch weer maar groot (457) èn was het aantal supporters en kijk- lustigen haast even talrijk als de eerste maal èn ging het uiteraard met de vangst ook helemaal nog niet zo slecht. Wel was het ditmaal zo, dat er meer bekwaamheid aan te pas kwam om de bijtende vis binnen te halen. Van de 457 deelneemsters en deel nemers waren er toch altijd nog 231 die één of meer visjes ja zelfs vissen ophaalden en daarmee het totaal gevangen gewicht op 114 pond bracht in de vorm van bot, schol, paling en wat de Oosterschelde meer geeft krabben niet meegeteld. Er werd vanwege het tij reeds vroeg begonnen, zodat om 10 uur het grootste deel meedingende sportvissers vanaf de Schakerloodijk tot aan Scherpenisse de hen gel uitzwaaide en de zwiepende golven trotseerden. Het verliep alles uitstekend volgens pro gramma voor de Belgische, Duitse en Nederlandse hengelaars tot en met het con cert van ,,St. Cecillia" uit Halsteren onder aan de Strijense dijk ten gehore gebracht en het carillonspel door de heer Van den Boom uit Bergen op Zoom op het mooie thoolse carillon toe. Ja, tot en met de prijs uitreiking in het nieuwe veilinggebouw door de voorzitter van de jury de heer A. Stad houders te Bergen op Zoom, waar weer enorm veel prijzen waren tentoongesteld. De pessimisten onder de organisatoren, die meenden dat het dit jaar toch wel heel wat minder zou zijn èn met deelnemers èn met belangstellenden, hebben het weer eens mis gehad. Laat ze het maar vergeten, want de internationale zeehengelwedstrijd 2e Pinksterdag op het eiland Tholen doet het wel. Dat is ondanks het minder gunstige weer deze pinksterdag 1958 toch wel over duidelijk bewezen. 2319 gr. 2157 1511 1198 M 1194 tt 1169 gr. 854 812 19 755 tt 703 698 II 675 tt 668 658 tt 640 tt De uitslag (ten dele) luidt: Korpsprijzen 1. Vlaardingen II 2. Sparta - Den Haag 3. Oosterschelde IV - Zierikzee 4. Rijswijk 5. Vlaarlingen I Individuele prijzen 1. W. de Jong - Vlaardingen 2. G. Ravensteyn - Delft 3. P. Herrijgers - Delft 4. H. Barendrecht - den Haag 5. Th. Buisman - Vlaardingen 6. Mevr. Canters - Zierikzee 7. C. de Waele - Terneuzen 8. W. Brinkman - Vlaardingen 9. Jac Herrebout - Bergen op Z. 10. F. C. Hanse - Zierikzee De grootste paling werd door de heer B. Bakker uit Schiedam gevangen, de jongste deelnemer aan dit concours is de 5 jarige Jantje van Rutten uit Delft en de verst komende dame, die hiervoor ook een prijs kreeg, was mevrouw Sandee uit Rotterdam. En wilt U nog enige vergelijkingen. Dan hier het concour jaren in cijfers aantal deelnemers gevangen door totaal gewicht aantal prijzen aantal korpsen en prijzen lste korpsprljs gevangen: lste individuele van dit jaar en vorige 1956 1957 1958 451 607 457 201 242 231 31.1 kg 48.1 kg 57 kg 90 121 125 30 22 34 1297 gr 735 gr 2391 gr 1032 gr 861 gr 1169 gr Het eerste Kamerlid Geuze wees er na hetgeen we hierover in ons vorige nummer hebben weergegeven, op, dat hij veel meer pessimistisch was dan Rijkswaterstaat om trent de besparing van onderhoudskosten achter de afsluitwerken in het Deltagebied. Hij citeerde daarbij, wat hij in 1956 op het congres van de Vereniging van Ned. Ge meenten te Breda verklaarde: .Verder lijkt het nuttig er op te wijzen, dat de water schappen, die achter de dammen komen te liggen, hun dijksonderhoud zullen blijven behouden en alleen de stormvloedschade aan de dijkskruin beperkt lijkt te gaan wor den. Vele waterschappen, welke tot nog toe niet bemalen werden, zullen hoge kosten daartoe moeten gaan maken. Het lijkt niet denkbeeldig te veronderstellen, dat de draag kracht der waterschappen in dit opzicht weinig of geen ruimte meer voor enige bij dragen zal laten." In dit standpunt verklaarde spreker eerder versterkt dan verzwakt te zijn. De huidige bestaande waterkeringen zullen als tweede dijk goed in stand gehouden moeten worden, aldus ir. Geuze. Op het Zeeuwse Meer b.v. komt een peil, ten gevolge waarvan een storm altijd zal uitwerken op de glooiing. Onze ervaring heeft ons geleerd dat juist niet bij hogere standen natuurlijk ook weer niet bij de allerhoogste, want dan kan er inderdaad veel schade optreden ook niet bij de laagste, maar bij een gemiddeld niveau de stormschaden voor de water schappen aan de dijken vaak het hoogst zijn; immers, het glooiingswerk is zeer duur, veel duurder dan wat grondwerk aan de kruin, voet of dergelijke werken. Omtrent de bekende 60-40 procentsrege ling, vervat in de Bijdragenwet had ir Geuze ook nog enige vragen. Wat is er voor ze kerheid voor de waterschappen en de inge landen, dan de onzekerheid? Spreker hoopte dat de Minister op dit punt meer zal kunnen geruststellen dan hij tot nu toe heeft kunnen doen. Ir Geuze vroeg ook de aandacht voor de visserij en de offers, die plaatsen als Yer- seke, Tholen, Bruinisse, Veere e.a. zullen moeten brengen. Onder de wenselijkheid van de zgn. oesterproef in het Veerse Gat en de visserijschool in oprichting werd een dikke streep gezet. Ir Geuze besloot zijn beschouwing, waar uit we vorige week en nu slechts een enkele passage ontleenden, als volgt „De keuze der onderwerpen, die wij konden behandelen, belicht de veelzijdigheid van het grootse plan, dat aan het huidige wetsontwerp ten grondslag ligt. Veiligheid, financiering, techniek, verkeer, internationale verwikkelingen, grondwettigheid, agrarische belangen, die door alle problemen heen spe len met aspecten als landaanwinning en het tegengaan van verzilting en verdroging, zijn de reveu gepasseerd. Wij, Nederlanders, gelden als goede technici en als goede re kenmeesters, ook al rekenen wij volgens de geachte afgevaardigde de heer Koopman in de Tweede Kamer nog niet genoeg. Dat zal wel voorkomen, en soms ook wel waar zijn. Maar het gaat tenslotte in deze grootse conceptie om de mens. En laat ook de Overheid zich tenslotte niet alleen verliezen in al die technische, financiële of juridisch- organisatorische onderdelen dezer plannen, die natuurlijk voorwaarde zijn voor enig resultaat, doch laat die Overheid, wat zij trouwens in de Memorie van Antwoord erkent, op sociaal, geestelijk en maatschap pelijk terrein, ook en naar mijn idee vooral door een doeltreffend subsidiebeleid zich leidmeesteres tonen over de volle breedte van het nationaal terrein, dat het Deltaplan bestrijkt. Na ons zullen er misschien mensen in Nederland mogen wonen, die niet weten, wat een watersnood is, die niet, zoals in Oude Tonge of Stavenisse nu ruim vijf jaar geleden door het dal der schaduwen des doods zullen behoeven te gaan, die niet als Adriaan Rentier uit Nieuwerkerk ik verwijs U daarvoor naar het verslag door Gui Fortgens, te vinden in „Gekwelde Grond" een brief zullen hebben te schrij ven op een zolder van een boerderij, waar ze met 24 gevluchte mensen het water zit ten af te wachten. Een brief, waarin hij o.a. meldde, dat zijn vrouw, vier van zijn kin deren en zijn zuster verdronken waren en dat hij Jacomina Rentier naast haar broertje Marinus in de dijk begraven had. Hij schreef deze brief, omdat hij toen op die maandagmiddag nog niet wist, dat een boot hem de volgende dag uit het inferno van water en leed zou redden. En, zegt het verslag „Hoe Adriaan de kracht vond tot schrijven is alleen begrijpelijk voor hen, die zijn grote geloof kunnen verstaan, zijn onbeperkt ver trouwen in een God, Die geeft en neemt." Een man van Waterstaat heeft eens de tijd van de vroegste dijkenbouwers van ons volk vergeleken met die van Nehemia, die een muur bouwden rond Jeruzalem en tot de edelen en de Overheden en het overige des volks zeide: „Het werk is groot en wijd; en wij zijn op den muur afgezonderd, de een verre van den ander." Moge een geloof als van Adriaan Rentier het Nederlandse volk bewegen dit delta werk, dat groot en wijd is, te bouwen doch niet afgezonderd, maar nauw te zamen en moge God geven, dat de last van Nehemia en van ons voorgeslacht, die gewapend op twee fronten hebben moeten bouwen, aan dit werk van vrede zal voorbijgaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1