EENDRACHTBODE Dan maar zo Sporthoekje Oprecht beterschap beloofd. Man die wantrouwen moest omzetten in vertrouwen 14c JAARGANG No* 22 TWEEDE BLAD 25 APRIL 1958' P.B.H. Hage nam afscheid. Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Zitting Kantonrechter. Als 't vuur boog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag VOORJAAR Landbouw 59 PAUL BRICKHILL Wie kon U in de bezettingstijd overtuigen, dat een bepaalde distributie-ambtenaar zich precies aan de voorschriften hield en die eerlijk en conciëntieus toepaste, wanneer aan Uw buurman wel een toewijzing voor rijwielbanden werd verstrekt en Uw aanvrage werd afgewezen? Dat zal heus niet gemakkelijk zijn gegaan. U zult het misschien niet hebben geopenbaard, maar minstens gedacht: dat ligt aan die ambtenaar. De ambtenaar die het gelaten aanhoorde en zich opnieuw over z'n circulaires boog, die wekelijks binnenstroomden en haast even- zovele malen een wijziging van de voorschriften inhielden. In ongeveer eenzelfde schuitje als zo'n ambtenaar zal een P.B.H. (Plaatselijk Bureauhouder), als uitvoerder van de crisis- wetten en maatregelen tijdens de bezetting op het gebied van de landbouw. Het schuitje lag zelfs nog dieper, want hij had inzondrheid te maken met een categorie, die op eigen bedrijf was opgegroeid in volle vrijheid en voor wie iedere maatregel, al was er door haar zelf om gevraagd, als een aantasting van die vrijheid zag. De P.B.H. van het eiland Tholen en St. Filipsland, de heer C. G. Hage te St. Maartensdijk kan ten aanzien hiervan over een 27 jarige ervaring spreken. Maar bij zijn afscheid van deze dienst op dinsdag 22 april jl. bleek zonneklaar, dat deze PBH het wantrouwen heeft omgezet in vertrouwen. Daarvan getuigde zijn chef, daarvan getuigden zijn collega's, maar daar van getuigde ook de boer zelf. VOORPOST VAN DE BOER Genoemde afscheidsbijeenkomst werd ge houden in „De Gouden Leeuw" te Sint- Maartensdijk in tegenwoordigheid van de echtgenote en verdere familie van de heer Hage alsmede van de Prov. Voedselcom- missaris in Zeeland ir J. D. Dorst te Goes, vertegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw mr A. Greve en Vermans, burge meester D. C. Bouwense, de vice-voorzitter van de Kring Tholen der Z.L.M. de heer C. J. J. Kooijman, oud-collega's, medewerk sters en medewerkers bij deze dienst. Ir Dorst wees er in zijn toespraak op, hoe in 1939 het P.V.C.-apparaat ontstond, nadat in de voorafgaande jaren al een grote admi nistratieve opzet tot stand was gekomen. Dat deze dienst zo functionneerde was voor een groot deel te danken aan het werk van de P.B.H.'s, zeker ook van de P.B.H. op het eiland Tholen en St. Filipsland, de heer C. G. Hage, die naast het vele werk in oorlogstijd ook niet gespaard bleef voor persoonlijk leed. Met veel zorg, en plichts betrachting heeft deze P.B.H. zijn taak ver vuld gedurende zó lange tijd, dat hem bin nenkort nog een oorkonde uitgereikt kan worden als zijnde 25 jaar bij de „landbouw- inventarisatie." Namens al het personeel dankte ir Dorst de heer Hage voor het vele conciëntieus verrichte werk als P.B.H. In zijn dank betrok hij ook mevrouw Hage aan wie een mooi bloemstuk werd overhan digd. Mr. A. Greve van het Ministerie van Landbouw, wees er op, hoe in een tijd dat wantrouwen hoogtij vierde de P.B.H. moest trachten het vertrouwen van de boer te winnen. Dhr. Hage is één van de oudste P.B.H.'s met zelfs nog een ministeriele be noeming en afkondiging in de Staatcourant, wat later niet meer gebeurde. Spreker bracht de dank over van de Di recteur-generaal van het Min. van Land bouw aan dhr. Hage, die hij noemde: niet de voorpost van het „aparaat" bij de boeren, maar de voorpost van de boeren bij het apparaat. Hij wenste hem tenslotte met zijn echtgenote nog een reeks van jaren in ruste toe. De vice voorzitter der Z.L.M. kring Tho len, de heer C. J. J. Kooijman, die ZLM voorzitter ir M. A. Geuze verving, bracht hulde en dank namens de kring Tholen en St. Filipsland der Z.L.M. voor wat dhr. Hage in zijn functie van P.B.H. wist te bereiken, een taak die door diverse omstan digheden werd beinvloed en waarvoor lang niet altijd begrip bestond, noch altijd werd gewaardeerd alvorens de resultaten bekend waren. Namens de ZLM bood hij dhr. Hage een fraai boekwerk aan. Een college van de scheidende PBH, de heer P. Boudewijn uit Walcheren felici teerde in dichtvorm en bood namens alle collega's een pracht schemerlamp aan. Burgemeester D. C. Bouwense was dhr. Hage erkentelijk voor wat hij in Sint-Maar tensdijk heeft gedaan op het cultureel ter rein, terwijl voorts nog het woord werd ge voerd door een oud-college, door een af gevaardigde van de accountantsdienst, door de opvolger PBH, de heer P. Kloet, die 18 jaar met dhr. Hage heeft samengewerkt en op wiens ervaring hij voor de toekomst nog graag een beroep wilde doen, terwijl tenslotte ook een broer van de scheidende P.B.H., de heer Anth. L. Hage nog het woord voerde. In zijn dankwoord, hetwelk hij tot elke spreker afzonderlijk richtte, haalde de heer G. G. Hage verschillende episodes uit deze lange periode aan. In feite was dit werk niet op 16 april 1932 voor hem begonnen met de uitvoering van de Tarwewet 1930, maar reeds tijdens de 2e wereldoorlog. Spre ker, die begon met een maandsalaris van 41.66 per maand verklaarde te hebben getracht om een bepaalde lijn te volgen, nl. allen steeds te woord te staan en voor zover mogelijk was ook te helpen. En deze ver klaring van de scheidende P.B.H. Hage van „Reigersburch", zoals men hem in onze streek kent, zal door vele landbouwers wor den onderstreept, zodat ze hem, evenals de vele sprekers, van harte nog een goede rust periode zullen toewensen. openbare orde wel bewezen en vond dat de 19 jarige knaap de beest had uitgehangen. Hij eiste 25,boete of 5 d.h. Verdachte bleef er bij beslist niet dronken te zijn ge weest. Hij was enkel voor zijn vader opge komen en omdat hij driftig is, gaan vechten, maar dronken, vast niet. De kantonrechter mr. W. E. van Vloten zag er geen kwaad in, wanneer men voor zijn vader opkwam, maar dan moet het toch niet op deze manier en zeker niet, wanneer men gedronken heeft. Verdachte beloofde oprecht, dat het niet meer zou voorkomen en deze belofte stemde de Rechter mild, zodat verdachte er met een boete van 10,of 2 d.h. afkwam. Onvoldoende rechts gehouden. L. v. d. H., chauffeur wonende te Rotter dam vervoerde voor 13 maart 1958 dage lijks personen van en naar het atelier van de Elvi te St. Maartensdijk. Op die datum bracht hij rond 5 uur enkele meisjes van St. Maartensdijk naar Steenbergen terug met een bestelauto en kwam daarbij in de bocht aan de Veerweg tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk in botsing met een personen auto, omdat hij - onvoldoende rechts had gehouden. Daarvoor stond hij nu terecht, pas uit het ziekenhuis gekomen en met nog één voet in het gips. Verdachte verklaarde door de zon te zijn verblind geworden en toen waarschijnlijk te ver naar links te zijn uit geweken. Hij kon over de botsing ook niets verder meedelen, want was in het zieken huis opgenomen. De Officier wees er op, dat er nog veel te veel verkeersongevallen voorkomen, maar een frontale botsing, zoals dat hier het geval is geweest, komt toch maar zelden voor. Daarom rekende hij deze overtreding ver dachte zwaar aan en kon, hoe zeer hij over tuigd was van de straf, die verdachte reeds had ontvangen door het lichamelijk letsel, niet anders dan een duidelijke straf eisen, namelijk een boete van 125.of 25 dh. De uitsraak was 100.of 20 d.h. Chauffeur W. v. d. VI. te Tholen stond terecht omdat hij met een vrachtwagen onder de gemeente St. Annaland had ge reden, waarbij z'n koplampen niet geheel in orde waren. Hij kon wel op dimlicht rijden, maar niet de grote lichten ontsteken. Ver dachte had dit onderweg ook ontdekt, maar meende de reis met dimlicht toch wel te kunnen voltooien. „Het zou toch erger ge weest zijn, wanneer ik niet had kunnen dimmen, dan in dit geval, meende v. d. VI. Dat vond de Officier ook, maar in orde was het toch niet, en dat moet het nu eenmaal zijn. Eis 15.of 3 d.h. De Rechter zei zeer gebrand te zijn op goede verlichting. De uitspraak werd 12.50 of 2 d.h. Er waren geen andere gevallen. name in de Alpen, kan het weer in een zacht stadium komen. Nu we al zo'n eind gevorderd zijn, is het mogelijk, dat we bij omslaan van het weer zo dadelijk, plotseling van de winter in de zomer komen Een zeer koude voorzomer beleefden onze voorouders in 1435. De winter had geduurd van begin december tot 22 maart; daarna volgde een ongekend koud voorjaar. Oude kronieken vertellen, dat het niet regende en dauwde in maart, april en mei. Op St. Pancreas (12 mei) lag er nog hard ijs op de sloten en hoefde men niet om gras, koren of pruimen te zoeken, want deze waren er eenvoudig niet. Op St. Jansdag (24 juni) zaten de oude vrouwen met „lollepotten" in de kerk en kon het volk, dat op straat liep, de warmte niet houden... Het weer is bar dit jaar, maar zo erg als ruim vijf eeuwen terug is het gelukkig bij lange na niet. En 't betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voet kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Weerpraatje Opnieuw kwam de zaak voor tegen de 19 jarige G. M. v. A. uit Poortvliet vorig maèl aangehouden voor het horen van getuigen welke enige maanden ge leden had gevochten in café Klippel, toen daar een groepje personen niet meer glas helder kon denken vanwege een te veel aan bier. Een van de twee getuigen, de echtgenote van de caféhouder mevrouw M. A. K. S. verklaarde, dat ze allemaal wat te veel hadden gedronken, al bleef ze dan wat vaag met het noemen van de hoeveelheid (7 of 8 flesjes) en toen een hunner de vader van verdachte had be ledigd, werd de 19 jarige jongeman driftig van aard, handtastelijk. Een andere getuige, de 25 jarige straatmaker J. Kn. uit St. Maartensdijk, die tijdens de vechtpartij was binnen gekomen, had de ruziemakers weten te scheiden, maar niet geconstateerd, dat ze dronken waren. Caféhouder J.M.K. was van mening dat verdachte niet dronken was ge- Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de bran dende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollige maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. weest. Hij wist zich niet te herinneren hoe veel hii gedronken had. De officier van justitie, mr. Tr. Lebret achtte dronkenschap en verstoring van de (eerste helft) Zeer onbevredigend! (van onze weerkundige medewerker) Er zullen weinig mensen zijn, die inge nomen zijn met het tot dusver door de lente gevoerde „beleid". Misschien is de kolen handelaar de enige, die „warm wordt" van het vertoonde weertype: de „gewone man" wordt er echter eerder arm van en de ijsbereiders lijden zelfs niet onbelangrijke verliezen. De landbouwboeren kunnen het met de schrale wind van de laatste tijd nog wel eens zijn vanuit een oogpunt van struc tuurverbetering van de grond, maar de weideboeren daarentegen hopen op milde regen wolkjes April behoort op het ogenblik nog tot de koudste lentemaanden van deze eeuw. Soortgenoten zijn de aprilmaanden van 1929, 1917 en 1911. Kijken we eens naar het tijdstip van de eerste bloei van de appel bomen in die koude jaren, dan blijkt de bloei in Wageningen in 1929 te zijn begon nen op 16 mei, in 1917 op 14 mei en in 1911 op 2 mei. In 1956 was de eerste bloei- datum in de Betuwe 12 mei. Op zijn vroegst bloeiden de appels in Wageningen reeds op 16 april: dat was in 1920. De peren bloeiden in Wageningen in 1917 pas op 14 mei, in 1920 op 7 april. Dit jaar zal het met de peren en appels wel een latertje worden. In aanmerking nemend, dat ook maart een zeer koude maand geweest is, moet het huidige voorjaar zo ongeveer tot de klasse van de kille lentes van 1771, 1885, 1917 en 1929 worden gerekend. De oorzaak van de koude „hoge" wind is de hardnekkige aan wezigheid van hogedrukgebieden boven Schotland en Scandinavië. Vaak is zo'n maximum, dat vereenzelvigd kan worden met koude Noordelijke- tot Noordoostelijke winden, ontstaan boven de Noordpool of Groenland. Alleen wanneer er hogedrukgebieden bo ven Centraal-Europa komen te liggen, met Vrederust nóg geen kampioen Waar Vrederust er zaterdag jl. niet in slaagde ook maar één puntje op HNC te veroveren, zou het nog wel eens zo kunnen zijn, dat het kampioenschap haar tenslotte toch nog ontgaat en Zevenbergen deze titel krijgt. Immers de Bond heeft de uitspraak van het door Vrederust ingediende protest inzake de wedstrijd Vrederust-NAC uitge steld en uit de laatste vier wedstrijden wist Vrederust maar 3 punten te halen. Dit moet of komen door een inzinking of de zenuwen spelen dit elftal parten. Men had namelijk 4 punten nodig om zich definitief kampioen te weten. Er blijven nu 3 mogelijkheden over, waardoor de spanning tot het laatste ogenblik onverminderd voortduurt, nl. a. Se- olto verspeelt zaterdag een punt aan Good Luck 2, iets wat voor Good Luck alleen maar belangrijk is, als het 2 punten zijn, b. het protest wordt officieel toegewezen, c. Vrederust moet in een beslissingswedstrijd Winnen. Hieruit blijkt dus, dat Vrederust nog steeds de beste papieren houdt, maar het had allemaal niet zover behoeven te komen, wanneer in de laatste vier wedstrij den was gespeeld, zoals de eerste 14 wed strijden het geval was. Overigens is er zel den zo'n enerverende wedstrijd gezien, als die zaterdag op het terrein van HNC. De thuisclub speelde feller en fanatieker dan de gasten en met rust had ze reeds een veilige 2-0 voorsprong. Het werd na de thee zelfs 3-0 voor HNC en hoewel Vre derust merendeels technisch de meerdere was, kwam het niet tot doelpunten. Ten slotte werd dan toch nog de eer gered, toen Vijfwinkel na een mooie solo-ren wist te scoren: 3-1. Niet meer overspelen Nu de competitie ten einde loopt en enkele clubs nog zitten met een paar ge staakte wedstrijden hebben we ons in ver binding gesteld met het Bondsbureau. In het algemeen werd beslist, dat geen gestaakte wedstrijden meer zal worden overgespeeld, wanneer dat voor promotie of degradatie niet meer van betekenis is. Dit betekent in de eerste klasse echter niet zo heel veel, want daar zit men juist met twee elftalen, die nog degradatiekansen hebben. Dat zijn Smerdiek en Good Luck 2. Smerdiek heeft fhans 10 punten, maar de uitslag van de ge staakte wedstrijd tegen Kogelvangers was op het moment van staken 2-2. Geldt deze wedstrijd, dan zou Smerdiek dus 11 punten hebben. Good Luck speelde tegen VVN en won (we menen met 3 - 1toen de wedstrijd eveneens werd gestaakt. Dit heeft zich alles op de beruchte koude december zaterdag afgespeeld. Good Luck heeft, wanneer men er deze uitslag bijtelt dus 10 punten en moet zaterdag nog tegen Seolto spelen. Dit wordt dus de beslissingswedstrijd (voorlopig) voor degradatie. Wanneer Good Luck 2 deze ver liest heeft ze, zonder bijtellen van de ge staakte wedstrijden 8 punten. Smerdiek zou dus al veilig zijn, wanneer de wedstrijd Ko- gelvangers-Smerdiek geldig werd verklaard. Is dat niet zo, dan zitten er 3 elftallen met 10 punten, t.w. Smerdiek, Oni en Good Luck 2, wanneer laatstgenoemde zaterdag wint. In dat geval zullen de gestaakte wed strijden dus nog wel gespeeld moeten wor den. Wat de degradatie betreft hangt dus alles af van de uitslag van a.s. zaterdag Good Luck 2 Seolto. Voorts deed de Bond nog geen uitspraak in het protest Vrederust NAC, waar schijnlijk wachtend op de uitslag van Seolto a.s. zaterdag die bij verlies geen kampioens kans meer heeft. Dat zou weliswaar aan de uitspraak van het protest Vrederust niets af of toe doen, maar het is wel zo, dat deze bij verlies van Seolto niet meer van bete kenis zou zijn voor het kampioenschap. Voor wat de 2e klasse betreft, kreeg DEB toestemming zich terug te trekken. Hierdoor wordt de stand geheel anders. Ook in deze klasse geldt, dat gestaakte wedstrijden niet behoeven te worden overgespeeld, wanneer ze niet meer van belang zijn. Dit betekent dat PTT WHS niet meer overgespeeld moet en de uitslag van die wedstrijd wordt beschouwd als 2-3 in het voordeel van WHS. Good Luck liep maar één punt in Het is het tweede elftal van Raamsdonk- veer niet gelukt de volle winst tegen Chris- landia binnen te halen. De kans is daartoe overigens ruimschoots aanwezig geweest. De gehele wedstrijd gaf de thuisclub de toon aan. Na een kwartier maakte De Jong er 10 van door een handig aangegeven bal van v. d. Wiel. Het werd 20 door J. Pols die eerst tegen de lat en de terugspringende bal opnieuw inschoot. Na de rust dacht de achterhoede van Good Luck er te gemakke lijk over en een slordig gespeelde bal van de back tegen een der voorwaartsen van Chrislandia draaide over de uitgelopen De Jong in het doel: 21. Chrislandia kwam gelijk door weer een misverstand: 22. Wel maakte v. d. Ven 32 met een magnifieke kopbal uit een corner van rechts, maar kort voor het einde greep een der backs geheel onnodig een speler van Chrislandia vast en de toegekend strafschop werd een doel punt: 3-3. Zo kreeg de drage van de rode lantaarn er maar 1 puntje bij en is tegen Seolto, dat a.s. zaterdag op bezoek komt, de volle winst nodig om gelijk te komen met ONI en Smerdiek. En dat zal niet mee vallen. 2e KLASSE A WHS SPRANG 2: 2—2 Door het ene behaalde puntje wist Sprank zich op de derde plaats te handhaven en kon WHS onder zich laten. Al was Sprang 2 een niet te onderschatten tegenstander, de WHS voorhoede faalde deze middag. Aan aanvallen ontbrak het bepaald niet. Voor rust moest de WHS verdediging meerdere malen ingrijpen, toen Sprang met de wind in de rug speelde. Maar verder dan 1 doel punt kwam het niet. Een van tamelijk ver geschoten bal, werd door Ridderhof, die Jan Quist als keeper overigens uitstekend wist te vervangen, verkeerd beoordeeld en de bal ruiste in het net: 01. Na de rust waren de aanvallen van WHS talrijk, maar er zat geen schotvaardigheid in de voorhoede en het spel was te doorzichtig om de goede verdediging van Sprang uit elkaar te halen. Joop Vroegop wist een doorloopbal buiten bereik van de keeper te tikken: 11. Met nog een 5 tal minuten te spelen kon de links back van WHS op het nippertje de vrij gespeelde linksbinnen van Sprank de voet dwars zetten. Het bleek van tijdelijke aard, de naar buiten gespeelde bal werd door de Sprangse linksbuiten voor gezet en spil Frans Goedegebuure miste, waarop Ridder- hof geen kans meer had: 12. Met nog één minuut te spelen schoot Joop Vroegop van de 16 meter lijn en de bal ging er via onderkant lat in: 22. Het was meer dan de WHS voorhoede verdiende. DE VERWACHTING Het is de laatste behoorlijke ronde, die a.s. zaterdag wordt gespeeld. Dan resteren nog wat inhaalwedstrijden, behalve dan in de 3e klasse, en de competitie 1957/1958 wordt weer afgesloten. In de 1ste klasse gaat het nog belangrijk worden voor Good Luck 2, dat Seolto thuis verwacht en in zijn laatste wedstrijd (als de gestaakte tegen VVN niet meer moet worden overgespeeld) heeft het een laatste kans om met ONI gelijk te komen. Een gelijk spel is zelfs niet voldoende en daarom vrezen we voor Good Luck 2. HNC krijgt NAC op bezoek en beide par tijen hebben niet meer te winnen of te ver liezen. Wel, het zou ook best kunnen zijn dat ze de punten deelden. IN DE 2e KLAASE A verwachten we dat Zwaluwse Boys 2 gaat verliezen van Sprang 2 en dezelfde gedachte hebben we voor HNC 2, waar The Gunners 2 op bezoek komt. 3e KLASSE VVN 2 zal van Smerdiek 2 wel gaan winnen, evenals The Gunners 3 van Chris landia 2. Ook de 3e thuisclub, Dinteloord 2 heeft een volle winstkans door het bezoeken de Seolto 3. En om ditmaal alle thuisclubs te laten winnen, we verwachten voor WHS 2 hetzelfde, waar Kogelvangers 2 op be zoek komt. EMELTEN Nu de dagen weer gaan lengen en de nachten zachter worden, worden de emelten weer actief en veroorzaken door vreting aan granen, gras, klaver en andere cultuurge wassen in vele gevallen aanzienlijke schade. Tegen deze schade moet vanzelfsprekend wat gedaan worden en gelukkig heeft men de beschikking over zeer goede bestrijdings middelen, zoals b.v. Hexamelt-L, waarmede een aantasting snel tot het verleden behoort. De middelen worden met zemelen ge mengd en daarna bevochtigd met water. Dit bevochtigen met water moet zo geschieden, dat een rulle, goed uitstrooibare massa ver kregen wordt. Een goede mengverhouding is 15 ltr. water op 25 kg zemelen. Per ha. wordt meestal 25 kg zemelen gebruikt. Het is van belang, dat men met het uitstrooien wacht tot een betrekkelijke warme nacht verwacht wordt, daar men dan de kans heeft, dat zoveel mogelijk emelten boven de grond komen en van het lokaas kunnen eten. WAT VOOR KUNSTMEST OP MIJN TUIN Nu het groeiseizoen nadert en vele tuin- liefhebbers hun spade uit het vet gehaald hebben en na gedane arbeid zoet zitten te peinzen welke bemesting ze straks moeten geven, is het wellicht niet overbodig even te wijzen op de mogelijkheden die grond onderzoek u biedt. Na chemisch grondonderzoek ontvangt u een analyseverslag, dat toegelicht door des kundigen van de rijksvoorlichtingsdienst, u aangeeft, welke en hoeveel meststoffen uw tuin vraagt. Voor vele tuinen geeft grondonderzoek een aanwijzing waarom de gewassen het er de laatste jaren niet meer wilden doen. Veelal wordt dit veroorzaakt door een zware eenzijdige bemesting. Wendt u voor inlichtingen tot het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek, een instituut op gericht door de centrale land- en tuinbouw organisaties. WELKE POTERGROOTTE? Wenst u weinig en dikke aardappelen, of hebt u liever meer en kleinere aard appelen Natuurlijk hangt dit sterk samen met de eigenschappen van het ras, dat U uitpoot. De potergrootte heeft hier ook invloed op. Crote poters leveren maastal veel stengels (bovengronds) en daardoor ook veel stolonen (ondergrondse stengels) waar de aardappelen aangroeien. Kleine poters hebben minder ogen en leveren dus naar verhouding ook minder bovengrondse en bijgevolg ook minder ondergrondse stengels (stolonen). De aard appelplant heeft echter dezelfde groeikracht. Daarom zal een kleine poter naar ver houding dikkere aardappelen leveren. Voor de poterteelt neemt men' dus bij voorkeur dikker poters. Teelt men consumptieaardappelen van een ras dat de neiging heeft veel kleine sortering te geven, dan zal een kleine poter gewenst zijn. Kleine poters hebben echter (in verband met afvriezen) minder weer standsvermogen dan grote poters. ■PP*».. telegram van de Centrale Vliegschool in Upavon: „Stel len voor dat u op 18 October voor de test overkomt." Hij reed er de volgende dag al heen. Langer dan zeven jaar had hij al niet meer gevlogen en alles zou hem dus even stroef afgaan, maar pas toen hij naar LIpavon reed kwam de verontrustende gedachte bij hem op, dat er toch altijd nog een kans was dat hij voor de test zou falen. Hij probeerde dat uit z'n hoofd te zetten, maar het lukte hem niet. Het was vreemd om in grijs flanellen broek en sport jasje het stenen mess-gebouw binnen te gaan, terwijl ieder ander zo behaaglijk in uniform rondliep. Hij voelde zich niet op z'n gemak, tot hij Joe Cox tegen het lijf liep en de dikke, genoeglijke Rupert Leigh, die hij in Cranwell het laatst had gezien, toen Leigh nog eerste jaars cadet was. ,,Jou zal ik te grazen nemen," zei Leigh dreigend. ,,Ik ben hier de maestro van de herhalingscursus en ik moet jou beoordelen. Ik sta er op dat je beleefd tegen me zult zijn." Toen was die verraderlijke vrees plotseling verdwe nen. Nu hij weer bij „ouwe vrindjes" was, kon hem niets gebeuren tenzij hij een ongelooflijke blunder zou begaan. Na de lunch nam Leigh hem mee naar een Harvard trainingstoestel voor gevorderden, dat op een golvend grasveld stond. Dit was heel wat anders dan de oude Bulldog, want de Harvard was een stevige eendekker met zo'n honderd instrumenten en knoppen in de cockpit, JAARVERGADERING ROODE KRUIS De afdeling Tholen van het Nederlandse Roode Kruis hield haar jaarvergadering in de zaal van de heer I. Rijnberg te Sint- Annaland. Zoals gewoonlijk was de op komst zeer gering. De voorzitter der afde ling, burgemeester D. C. Bouwense sprak het openingswoord, waarna uit de rekening 1957 bleek, dat er dat jaar is ontvangen 12.143,26 en uitgegeven 7.060.04 met dus 'n batig saldo van 5.083,22. De begro- tin 1958, werd in ontvang en uitgaaf bepaald op 12.ó 15,72 m,et een onvoorziene post van 3.820,Meegedeeld werd, dat vier patiënten van het eiland deelnemen aan de boottocht voor invaliden, nl. één uit Oud- Vossemeer, twee uit Poortvliet en één uit Sint-Annaland. Besloten werd, dat de afde ling 300,zal bijdragen voor inrichting van de eigen „invalidenbootdie in de plaats komt van de „Kastel Staverden", welke boot elk jaar gehuurd moet worden. Als bestuurslid voor de gemeente St.-Anna- land werd de heer Chr. J. Boot (secretaris) herkozen. In de vakature Tholen kon nog niet worden voorzien. Als afgevaardigden voor de alg. vergadering van het Ned. Roode Kruis werden voorzitter en secretaris aangewezen. De levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen. En toen begreep zij op haar beurt dat dit ogenblik te groot was voor ontroering; het was trouwens altijd haar gewoonte geweest, zo lang hij haar al kende, op critieke ogenblikken zich tot stilzwijgen te dwingen. Hoe dieper zij iets aanvoelde, des te minder toonde ze haar gevoe lens en het enige wat ze op dat ogenblik kon uitbrengen, was een verslagen: „Ik veronderstel dat je nu wel erg blij zult zijn." Hij ging de volgende dag weer naar de Lensbury Club en een paar dagen lang hoorde hij niets van de R.A.F., wat hem ellendig en ongeduldig maakte. Het was niet dat hij meteen in de strijd wilde, want er werd alleen maar ver weg in Polen gevochten. Maar hij wilde terug naar de R.A.F., in een vliegtuig zitten en voelen dat hij weer leefde, vooral op dit ogenblik waarop het weer zin had te leven. Hij begon Stephenson en Hutchinson weer op z'n vroegere, bazige manier op te bellen en zei nijdig dat toch iemand eindelijk eens iets moest doen, en wel onmiddellijk! Al zijn jarenlang opgespaarde energie wilde zich nu ineens uiten. Op 14 October kreeg hij een terwijl de Bulldog er maar 'n stuk of twintig had. Het toestel bezat allerlei moderne dingen, die hij nog nooit eerder had meegemaakt: landingskleppen, propellor met constante snelheid, intrekbaar landingsgestel en remmen. Remmen! Toen hij in de cockpit klom, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis dat de Harvard voetremmen had en dat het voor hem onmogelijk was deze even nauwkeurig en geleidelijk te bedienen als de roerpedalen. Maar Leigh stelde hem gerust. „Maak je niet bezorgd over die remmen. Die bedien ik wel. En voor de toekomst hoef je je helemaal geen zorgen te maken, want de Harvard is het enige toestel van de luchtmacht dat nog geen handrem op de stuur- knuppel heeft." Leigh verklaarde hem het instrumentenbord, klom in de achterste cockpit en startte de motor. „Ik draai eerst een rondje," zei hij, „en dan probeer jij 't maar 's." Met een aanzwellend, prettig klinkend gebrul van de Harvard bracht Leigh het toestel de lucht in, waarbij hij Bader voortdurend uitlegde wat hij deed. Na de landing taxiede hij naar het einde van het vliegveld. „Ga je gang maar," zei hij toen. Bader was te zeer op het vliegen geconcentreerd om er aan te denken dat dit nu Het Grote Ogenblik was. Hij verrichtte de voorgeschreven controle in de cockpit, draaide de Harvard op de wind, gaf gas en toen het toe stel brullend voorwaarts schoot en de staart omhoog kwam, was er geen spoor van onzekerheid aan de koers te bespeuren. De eerste minuten voelde alles een beetje vreemd aan, maar toen hij een kwartier lang had rond gevlogen, kreeg hij het oude „gevoel" terug, werd het laatste beetje onzekerheid weggevaagd en maakte een onuitsprekelijke vreugde zich van hem meester. Terwijl Leigh hem via de intercom aanwijzingen gaf betreffende spoed, landingsgestel en afremkleppen, draaide hij op de wind voor de landing. Het toestel was zwaarder dan hij had gedacht en kwam wat te vroeg neer, maar hij bracht het met een beetje meer gas over de afrastering, om vervolgens voorzichtig neer te komen, geleidelijk gas wegnemend tot de toevoer geheel was opgehouden en het toestel op zijn staart zakte. De Harvard kwam zon der stoten neer en rolde zonder slingeren verder. Ver rast dat het toestel zo gemakkelijk kon worden gevlogen, steeg hij weer op om het volgende uur nog twee landin gen te doen en weer op te stijgen voor een rol en een loop alvorens opgewonden te dalen. Toen ze naar de hangar waren getaxied en uit het toestel klommen, was het eerste wat Leigh zei: „Die lui lijken wel mal om mij te vragen of je kunt vliegen! Maar goed, ik zal ze te vrind houden en hun aanbevelen je weer tot de kudde toe te laten en hier te detacheren voor een volledige herhalingscursus." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5