WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws Forummiddag veehouderij. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Liefhebbers gaan op 2e Pinksterdag weer hengelen op Strijeoham H<>f internationale zeehenaelconcours De redactie legt U deze week voort De vlaggen uit op Koninginnedag THOLEN OUD -VOSSEMEER Het derde internationale zeehengelconcours 25 april 1958 14e jaargang No. 22 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen In SEPTEMBER zal het reeds tien jaar geleden zijn, dat h.m. koningin Wilhelmina afstand deed van de troon ten behoeve van haar dochter Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina en dat onze kroonprinses het koningschap aanvaardde. Maar eerst vieren wij nog, op 30 april a.s., de verjaardag van h.m. de koningin. De last van het hoge ambt is in de afgelopen tien jaren aan onze lands vrouwe niet ongemerkt voorbijgegaan. En de moeiten, die een zo in het oog vallende positie met zich mee brengt, zijn hare majesteit niet bespaard Wij zijn blij, dat na verschillende aanvallen, met name van buiten af, op de ongerepte positie van de oranjetroon, deze thans weer even vast staat als in voorbije jaren en dat, mede door het recente bezoek van het Engelse koninklijk paar aan Nederland, het koningschap hier weer straalt in extra grote luister. Mogen aan h.m. koningin Juliana, tezamen met heel het koninklijk gezin, nog vele gezegende jaren geschonken worden (nadruk verboden) Milde straf na beloofde beterschap Het derde zeehengelconcours Een gepensionneerd P.B.H. nam afscheid Abortus-bestrijding bij vee Viering Koninginnedag in Tholen Kandidatenlijsten van Stavenisse Vrederust is nog geen kampioen Een edelmoedige aert kan gualick zich verbergen. (Vondel) DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr P. J. Duinker te Tholen, tel. 40 Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 27 april t.e.m. 3 mei 1958 zondag vm. 9.36 nm. 22.04 uur maandag 10.55 23.27 dinsdag 11.55 woensdag 0.44 13.23 donderdag 1.45 14.13 vrijdag 2.31 15.00 zaterdag 3.18 15.46 Eerste Kwartier, zaterdag 26 apr. te 22.36 u. Volle Maan, zaterdag 3 mei te 13.23 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren 14 april 1958 Anna Cornelia Maria, doch ter van Cornelis Franciscus van Oeffelen, en van Catharina Anna Zeinstra. Overleden 18 april 1958 Elizabeth Slager, oud 69 jaar, gehuwd geweest met Nicolaas Pikaar. gehuwd 17 april 1958 Jacobus van den Houten, oud 22 jaar, wonende te Oud-Vossemeer en Adriana Schot, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in plaats van woensdag, 30_ april het huisvuil op dinsdag 29 april 1958 zal worden opgehaald. Tholen, 22 april 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd. DAMMEN Uitslag van de onderlinge Competitie ge houden op dinsdag 22 april 1958. C. Potter L. van Dijke 0-2 W. Nieuwenhuyzen J. Elenbaas 1 - 1 C. van Iwaarden L. Moeliker 0-2 L. Moeliker P. Jeroense 2-0 C. de Korte M. Schot 1 - 1 J. de Rijke J. Priem 1 - 1 VIERING KONINGINNEDAG Het bestuur van de Thoolse oranjever eniging wil de verjaardag van H.M. de Koningin op a.s. woensdag niet onopge merkt voorbij laten gaan. Voor de viering van deze hopenlijk mooie Koninginnedag is een voorlopig programma samengesteld. Om 9 uur zal er een oriëntatietocht zijn voor de jongens en meisjes van 10 - 16 jaar. Daarna een serenade door het muziekgezel schap Concordia" aan de burgemeester voor het stadhuis. Vervolgens worden de schoolkinderen getracteerd. Om 2 uur wor den er op de Markt kinderspelen gehouden. Zakkenlopen voor jongens en meisjes van 6 10 jaar, een kruiwagenrace voor jon gens en meisjes van 10 16 jaar, een kussengevecht voor jongens van 10 16 jaar, ingedeeld in leeftijdsgroepen. Verder is er ook nog een hindernisbaan voor jon gens en meisjes van 10 15 jaar. Des avonds zullen er enkele attracties zijn voor de ouderen een volleybaldemon stratie. Tot besluit volgt dan een lampion optocht. Voor opgave voor de oriëntatierit en de kinderspelen, het afhalen van de bon nen voor de tractatie, enz. verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Tot dus ver bereikten ons uit andere gemeenten, met uitzondering dan van Anna Jacoba Polder, waar men terzake ook wel actief is, geen berichten over een gepaste Koninginnedag viering. Het is wel jammer, dat hieraan niet meer aandacht wordt besteed. Het is immers een bij uitstek geschikte dag om de aandacht van de jeugd op het Oranjehuis te vestigen en haar te laten delen in de vreugde, die er voor ons volk mag zijn door het dierbaar bezit van het Oranjehuis. Daarom ook kun nen we het initiatief van de plaatselijke oranjevereniging alleen maar prijzen, nu, zij het dan met in achtneming van de beschik bare middelen een gepaste viering van Ko ninginnedag wordt voorbereid. Laten allen meewerken het feest in een zuivere sfeer te houden. Inzonderheid voor de jeugd hopen we op een prachtige zonnige Koninginnedag, i ONGEVAL Vorige week kwam mej. de Graaf-Janse, toen het touw van de trapleer brak zodanig te vallen, dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Daar werd een flinke hoofdwond geconstateerd en een op ver scheidene plaatsen gebroken enkel. GEZINSAVOND Vrijdag 18 april 1958 werd in hotel Mees de gezinsavond van de Plattelandsvrouwen afdeling Oud-Vossemeer gehouden. Na ope ning door de presidente Mevr. v. d. Zande- Buys, welke in haar openingswoord de re den memoreerde, waardoor deze avond zo laat gehouden werd en de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep ontving Mevr. Renes-van Geer de gelegenheid tot het op voeren van de onder haar leiding ingestu deerde revue. Spelers en speelsters waren voor de meesten geen onbekenden, waar ze eerder opgetreden waren in de door Mevr. Renes vervaardigde revue ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Bond van Plattelandsvrouwen kring Tholen. Evenals toen bewezen ze ook nu, dat dit programma dat in geen enkel opzicht een herhaling was van het toen gebodene ten volle aan hen was toevertrouwd en de verschil lende stukjes, afgewisseld door de strelende tonen van het L.J.G. orkest onder leiding van de heer Oomes en geopend door de zeer hartelijke verwelkoming der spelers van de uit Amerika teruggekeerde Oom Piet werden in een vlot tempo, volle toewijding en hoog spelgehalte naar voren gebracht. Een rijk gevarieerd programma, waarin de toeschouwers nu eens verwijlden in de rustige stilte rond de vijver in het schone Bergse plandsoen om even later getuige te zijn van een tengevolge van een uit alle hoeken der zaal aangeheven strijdkreet Ahoya-hali-ho fors uitgevoerde wildendans; nu eens mee genomen werden door een lieftallige manne quin om even later door een verleidelijke Jordaanse gebracht te worden naar de plaats waar eens haar stijfselkissie rustte, dat alles, voorzien van een passende belich ting, boeide de aanwezigen van het begin tot het einde. Bepaalde spelers met name te noemen zou onbillijk zijn tegenover de niet genoemden; één uitzondering mag ge maakt worden voor het kleine schooiertje, de 10 jarige Martje van de Zande, met het onder de jas weggestopte marmotje, die aller hart stal. Mevrouw Renes mag terugzien wat het gebodene betreft, de afwerking en de tot in de puntjes verzorgde kleding der spelers op een avond, vol rijke beloning voor de vele uren van voorbereiding. Uit het spontane applaus der aanwezigen op de in de finale gezongen belofte der spelers, na een periode van ingespannen studie op de scholen, „waar het eeuwig gemier, van je hebt weer een vier", hootij viert, het vol gende seizoen te zullen terugkeren, bleek duidelijk hoe zeer deze avond in de smaak gevallen was. Met dezelfde blijdschap en vreugde, waarmede zij de terugkeer van Oom Piet uit het verre Amerika begroetten, zullen zij begroet worden. GEVONDEN Degene die een bril in ijzeren etui heeft verloren kan zich bij de Postcommandant der Rijkspolitie vervoegen. BENOEMING Met ingang van 1 sept. a.s. werd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel alhier benoemd dhr. D. Janse, te Alkmaar. MUTATIES RIJKSPOLITIE Zaterdag 3 mei a.s. zal het 40 jaar zijn geleden dat dhr. M. de Witte, opperwacht meester en Postcommandant alhier, zijn loop baan bij de Politie begon. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal hij op 31 mei a.s. voor het laatst dienst doen. In zijn plaats komt waarschijnlijk per 1 mei a.s. Wachtmeester L. J. Nelis, wiens huidige standplaats Stolwijkersluis is. De veranderingen zijn hierbij nog niet ten einde gekomen, want op 1 mei vertrekt wachtmeester M. E. Hoeijenbos naar Bres- kens. In deze vacature is tot heden nog niet voorzien. Daar, waar men aan de ene kant een ruime blik heeft op de Thoolse polders, slechts onderbroken door de vier torens van de gemeenten Tholen - Poortvliet - Scherpenisse en St. Maar tensdijk, waaromheen zich zoals het uit de verte lijkt, slechts een klein groepje huizen heeft genesteld en waar men aan de andere kant het ruime uitzicht heeft op de Oosterschelde, daar zullen zich bij gunstig weer op 2e Pinksterdag weer honderden liefhebbers van de hengelsport verzamelen met hun supporters, met hun vrouwen, kinderen, verloofden, om hun geluk te beproeven via de ver reikende zeehengel. Nou ja, hun geluk beproeven; er een dagje uitzijn, verpozing vinden, ontspanning krijgen, een dagje de dagelijkse slem- verlaten, als hei eventjes wil de zon zoeken, de zeelucht inademen. Ze verlangen geen schettermuziek, geen draaimolens, geen storende luidruchtigheid, ze verlangen alleen maar vrijheid, ruimte, natuur. DE DERDE MAAL Het is voor de derde maal dat het comité „Internationale Zeehengelwedstrijd 2e Pink sterdag" voorbereidingen treft dit „vissers festijn" te organiseren. Daarbij hoorde ook het op uitgebreide schaal geven van publi citeit en om dit te bereiken, werd een pers excursie georganiseerd, waaraan werd deel genomen door een dertigtal vertegenwoordi gers van nationale en ook Belgisch dag- en weekbladen. Hierbij waren mede tegenwoor dig de burgemeester van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn en de dijkgraven van Scherpenisse en Poortvliet, de heren C. van Dalen en C. J. van Westen. De genodigden werden verwelkomd in het Thoolse stadhuis door burgemeester mr. A. J. van der Hoeven in tegenwoordigheid ook van de wethouders, die het zeer prettig vond hen te mogen uitnodigen het mooie gerestaureerde stadhuis te bezichtigen. Vervolgens werd, zoals te doen gebruike lijk een tocht gemaakt per Tholen 18 van de Oestermaatschappij „Bona Fides" met de directeur, de heer J. H. Bal als gastheer naar het terrein van de komende viswed strijd om de sportjournalisten de gelegenheid te geven naar het „koningschap sportvisser journalisten" te dingen. Dat de buit na de koude weken nog heel armzalig zou zijn, lag in de lijn der ook uitgekomen verwach tingen. Bleef het niet bij één botje? De tocht per boot werd hierna voortgezet en een ambtenaar van de Rijkswaterstaat gaf bij het varen langs de afgesloten Pluimpot bij zonderheden over deze afsluiting met een toelichting op het gebruikte nieuwe mate riaal. OESTERLABORATORIUM Een bezoek aan het Oesterlaboratorium te Wemeldinge vergde wel enige vaartijd, maar het was niet voor het eerst, dat schip per H. Cornelisse die kant op koerste en de bemanning zorgde met inbegrip van de stuwardess er wel voor, dat men zich aan boord niet verveelde. Het was er zoals ge woonlijk weer gul en goed. In het oester laboratorium gaf de bioloog drs Drinkwaard een uiteenzetting over zijn werk aldaar, be staande uit het onderzoek naar de mogelijk heid van oester-houdbaarheid via geperfo reerde dammen na afsluiting van de Ooster- schelde en zijn assistent, die zicli inzonder heid op de vermenigvuldiging der oesters in hetzelfde verband toelegt. Het was voor vele aanwezigen een in teressant programmapunt, waarbij nog enkele vragen werden gesteld. MOGELIJKHEDEN Terug in Tholen, waar in hotel Engel vaart een voortreffelijke koffiemaaltijd werd aangeboden, voerde de heer J. H. Bal nog het woord. Iiij Verklaarde optimistisch te zijn met betrekking tot het resultaat van de oesterproef in het laboratorium en eventueel straks ook in de praktijk. Daarom onder schreef spreker ook niet, wat door het Tweede Kamerlid ds. v. d. Zaal in de volks vertegenwoordiging was gezegd, die dit na melijk slechts als een fopspeentje, als een zoethoudertje zag.. Dhr. Bal ziet in het Grevelingenproject wel mogelijkheden voor de oestercultuur, het dus op kunstmatige wijze voortbestaan hiervan. Theoretisch staat dit immers al wel vast. En het is ook nodig, dat men dit op korte termijn weet. Immers, de dam bij Brui- nisse is voor 1963 gepland, het Volkerak in 1967 en na deze dammen zal het opperwater dus zoetwater in de Oosterschelde gaan vloeien, iets wat op zichzelf al een gevaar inhoudt voor de oestercultuur. In de 2e plaats zal het water uit de Steenbergse vliet direct in de Oosterschelde terechtko men en alzo de verzoeting vergroten. Spre ker eindigde met de wens, dat de proeven ook in de praktijk genomen, zullen slagen, opdat nog menig jaar van de Zeeuwse oester genoten zal kunnen worden. HET CONCOURS Tenslotte deed een der organisatoren, de heer Jurgens uit Bergen op Zoom, nog enkele mededelingen over het komende inter nationale zeehengelconcours. Het comité De te Scherpenisse eind februari jl. gehouden forummiddag voor de Thoolse veehouders is al van oude datum, maar de tijdens die middag behandelde onderwerpen waren aktueel genoeg om, waar door de vele vergaderingen destijds plaatsruimte ontbrak de be handelde onderwerpen wat uitvoeriger op te nemen, ze toen nog even in portefeuille te houden. Door de medewerking van de heer M. C. J. Kosten te Tholen en de heer A. Markusse, Assistent A bij de R.L.V.D. zijn we in staat de belangstellende veehouders, die niet aanwezig waren alsnog op de hoogte te brengen, terwijl het voor de toen aanwezigen niet erg is, door onderstaande uiteen zetting nog een opfrissertje te krijgen. Verschillende onderwerpen, die echter alle op de veehouderij betrekking hadden, werden achtereenvolgens belicht door de Di recteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, dr. Tesink (abor- tusbestrijding), de heer Bakker (het nut van mineralen), de heer L. Slager (welk vee aankopen en wanneer?) en ir F. de Boer (economische aspecten). Tenslotte werden 5 discussiegroepen ge vormd en verschillende vragen beantwoord. Een samenvatting van de besproken onderwerpen zullen we in dit en volgende nummers opnemen. I. Abortusbestrijding en de spaarheffing Over dit onderwerp sprak dr. Tesink, Directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Hij begon zijn causerie met er op te wijzen dat het besmettelijke verwerpen ver oorzaakt wordt door de „Bangse Bacil". Wanneer deze bacillen in het koeienlichaam terecht komen vindt in de meeste gevallen verwerpen plaats in de drachtigheidsperiode tussen de 5 en 9 maanden. Er worden dan duizenden bacteriën verspreid. Wanneer een koe normaal op tijd kalft kan hij toch besmet zijn en met het vrucht water worden dan veel bacillen afgeschei den. Wanneer een stal besmet is, doet men het beste het dier voor het kalven af te zonderen van de koppel, en pas wanneer ze voldoende uitgevuild is mag ze weer bij de koppel worden toegelaten. was dit jaar weer teruggevallen tot de oor spronkelijke plaats bij Strijen, nadat vorig jaar het concours in Sint-Annaland was ge houden. hetwelk behoudens de weerstegen- slag organisatorisch uitstekend was ge slaagd. Vanwege de accomodate na het concours meent het comité echter dat Strijen- ham de meest geschikte plaats is, zodat a.s. 2e Pinksterdag de wedstrijd daar weer wordt gehouden. In verband met het tij zal worden gevist van omstreeks 10 tot om streeks 2 uur. Prijsuitreiking zal hierna plaats vinden in het nieuwe veilinggebouw van Tholen. Ook dit jaar wordt weer inter nationale deelname verwacht. Inzonderheid uit België verwacht men grote belangstelling voor dit gebeuren. Wel, laten we hopen, dat mede door het gunstige weer, waarvan we dan allemaal kunnen profiteren, menig visje wordt verschalkt en het dus een goed concours wordt voor deelnemers èn organisatoren. De besmetting kan op de volgende manie ren worden aangetoond. Ie. door de nageboorte te laten onder zoeken in het laboratorium van de ge zondheidsdienst. 2e. de vrucht laten onderzoeken in het laboratorium van de gezondheidsdienst. 3e. vruchtwater laten onderzoeken in het laboratorium van de gezondheidsdienst. 4e. melkonderzoek. 5e. bloedonderzoek. Het is zeer raadzaam kontakt op te nemen met de veearts of de bedrijfsvoorlichter de heer Istha ook al bestaat er maar een gering vermoeden dat wijst in de richting van besmettelijk verwerpen. Er worden 3 indelingen gemaakt naar de hoedanigheid van besmetting. Ie. abortusvrije bedrijven. 2e. raelkvrije bedrijven. 3e. besmette bedrijven. Wanneer blijkt bij het melkonderzoek, dat aan de melkfabriek plaats vindt, en eens in de drie maanden wordt toegepast, dat na drie kwartalen de melk vrij is, heeft men een ABR vrij bedrijf. De tweede stap om het predicaat abortus vrij te ontvangen is dat men de dierenarts bloed af laat tappen van alle vrouwelijke dieren boven de 6 maanden, blijkt dat dit bloed vrij is van de zo gevreesde bacil ver krijgt het bedrijf het bovengenoemde predi caat. De bedrijven die hier niet aan voldoen zijn daadwerkelijk of administratief besmet en vallen onder de spaarheffing die 1 mei 1958 ingaat. Elk besmet bedrijf daadwerke lijk of administratief is per I mei 1958 heffingsplichtig. Of dit geheven zal worden hangt af van de toestand van 31 juli 1958. In deze periode kan men dus nog vrij pro beren te komen. Wanner men na 1 mei 1958 een besmet bedrijf heeft, kunnen van deze bedrijven geen dieren meer worden geëxporteerd. Het is dan ook dringend nodig, wanneer door onderzoek bij de fabriek is aange toond dat de melk besmet is, Uw bedrijfs voorlichter koemonsters te laten nemen, zo dat de besmettingsbron of bronnen ge consolideerd kunnen worden. Men kan vrij blijven door abortus vrije koeien aan te kopen met een geldige ver klaring. Een briefje van dierenarts of ge zondheidsdienst is van geen waarde. Wan neer U een dier aankoopt zonder geldige verklaring dan wordt het bedrijf gedurende 6 maanden besmet verklaard, ook al mocht bij later onderzoek blijken dat het dier niet besmet is. De spaarheffing van de besmette bedrijven vertoond nog verschil. Men kan namelijk proberen in 3 jaar of 5 jaar vrij te komen. In 3 jaar bedragen de kosten 2.50 per kwartaal per rund. Is men na 3 jaar nog niet vrij, dan wordt dit geldt niet terugbetaald. In 5 jaar bedragen de kosten 1.25 per kwartaal per rund, doch dan dient 1 x per jaar bloedonderzoek te worden toegepast. Bij alle discussiegroepen kwam na afloop der inleiding naar voren, dat de abortus regeling voor de zuivere mestbedrijven on redelijk is. Voor de melkveehouderij is ze hoewel ingrijpend noodzakelijk. Een volgend maal over het belang van voldoende mineralen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1