EENDRACHTBODE Castella Bezoek van het Engelse Koningspaar aan ons land. schoonheidszeep 14e JAARGANG No. 17 TWEEDE BLAD 21 MAART 1958 Een stuk verfijnde voor slechts RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. Centrale Commissie werkgelegenheid op Tholen. Programma Bond van Muziekverenigingen Tholen en St. Philipsland. ii. Na het overlijden van Anna, komt met Georg Ludwig van Brunswijk - Lüneburg. keurvorst van Hannover, op de Engelse troon het hul» Brunswijk. De nieuwe koning bi.pt keurvorst van Hannover. Hij is ge huwd geweest met Z'jn nicht Dorothea von Geile, maar heeft haar op beschuldiging van ontrouw verstoten. Hij belijdt de Lutherse Godsdienst, maar is bereid het Anglikaanse geloof te aanvaarden. Engeland is ook wel een mis waard Hij kent geen Engels en is ook niet bereid deze taal te leren. In Enge land aangekomen, komt hij al spoedig met het parlement in moeilijkheden. Het valt hem, die in Hannover gewend is als abso luut vorst te heersen, moeilijk steeds met het parlement rekening te houden. Bovendien voelt hij zich nog steeds meer Duitser dan Engelsman en vertoeft graag en veel in zijn gelietd vaderland. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat hij er vele reizen heen maakt, zeer tot ontevredenheid van zijn Engelse omgeving. Op een dezer reizen in 1727 sterft hij en omdat hij niet in Engeland begraven wenst te worden, heeft de begrafenis in Hannover plaats. Met deze Duitser op de troon begint de Duiste invloed in Engeland en het is opvallend dat zijn opvolgers steeds met Duitse vorstinnen hu wen. (Zie bijgaande tabel). Het op de troon komen van Sophies zoon heeft ook voor ons koninklijk huis gevolgen. Want in de wet tot naturalisatie van Sophie is mede bepaald, dat ook haar wettige nako melingen in de naturalisatie zijn begrepen. (Act for the naturalisation of the most Excellent Princess Sophia, Electress and Duchess-Dowager of Hannover and the issue of her body, 1705). Dit is enige jaren geleden nog eens nadrukkelijk bevestigd en wel naar aanleiding van de eis, gesteld door Prins Ernst August van Bruns wijk - Hannover om als Brits onderdaan erkend te worden, waarbij hij zich op deze wet van 1705 beroept. Eerst werd zijn vordering afgewezen, maar in hoger beroep niettegenstaande deze prins in de Tweede Wereldoorlog de wapens tegen Engeland gevoerd heeft door het Court of Appeal te Londen toegekend. Door deze uitspraak heeft hij of zij, die aantonen Kan, dat hij of zij op de een of andere wijze van Sophie afstamt behalve dan degenen, die de Roomse godsdienst be lijden, zoals bijv. koning Boudewijn van België aanspraak op de Britse nationali teit. Bijna alle Protestantse vorsten en hun nakomelingschap en dit zijn er nog honderden komen er dan ook voor in aanmerking. Zo ook koningin Juliana en de prinsessen. Wel is in 1948 de wet van 1705 ver vallen verklaard en daarvoor een nieuwe wet British Nationality Act 1948) in de plaats gekomen, maar alle afstammelingen, die in 1948 rechten konden laten gelden op de Britse nationaliteit, behouden dit recht; maar zij, die na 1948 geboren zijn, hebben hierop geen aanspraak meer. Ook prins Bernhard kan geen aanspraak doen gelden, want het huis van Lippe - Biesterfeld is niet door afstamming met Sophie verbonden. De lijn, die koningin Juliana met Sophie verbindt en haar na eerst afstand van de Nederlandse troon gedaan te hebben het recht geeft de Britse nationaliteit voor zich op te eisen, is de volgende Juliana (1909), dochter van Wilhelmina (1880), dochter van koningin Emma (1858- 1934), dochter van Helena von Waldeck- Pyrmont (1831-1888), dochter van Paulina (1810-1856), hertogin van Nassau, doch ter van Prins Paul von Württemberg (1785- 1852, zoon van de koningin van Württem berg Charlotte (1764-1788), dochter van prinses Augusta van Brunswijk-Wolfenbüt- tel (1747-1813), dochter van de in 1751 overleden Frederick, oudste zoon van George II (1683-1760), zoon van George I (1660- 1727), zoon van Sophie. Ook langs een andere lijn is koningin Juliana met Sophie verbonden: Juliana, Wil helmina, koning Willem III, Willem II, Willem I, stadhouders Willem V, Willem IV, gehuwd met Anna, dochter van George II, zoon van George I, zoon van Sophie. De bijgaande tabel geeft de namen aan van hen, die vanaf Hendrik VII op de En gelse troon gezeteld hebben. Het eerste jaar tal is het geboortejaar, 't laatste 't sterftejaar terwijl het middelste het jaar der troons bestijging aangeeft. Op deze tabel zou nog wel enig kommentaar te leveren zijn, maar dit moet achterwege blijven. Maar een en kele opmerking moet toch gemaakt worden. Wanneer nl. in de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) in Engeland een geweldige haat tegen Duitsland ontstaat, dan wordt als demonstratie door koning George V bepaald, dat zijn huis niet langer de naam van Bruns- wijk-Hannover zal dragen, maar voortaan het huis Windsor zal heten. Dit voorbeeld is toen door tal van Duitse namen dragende Britten nagevolgd, o.a. door Lord Louis Alexander, prins von Battenberg, markies van Milford-Haven, oom van Philip Mount- batten. Het huis Tudor (1456-1603) Hendrik VII, 1456-1485-1509; gehuwd met Elisabeth van York; Hendrik VIII, 1491-1509-1547; Eduard VI, 1537-1547-1553, zoon van Jane Seymour; Maria, 1516-1553-1558, dochter van Ca- tharina van Arragon; Elisabeth, 1533-1558-1603, dochter van Anna Boleyn. Het huis Stuart 1603-1714 Jacobus I (James), 1566-1603-1625, neef van Elisabeth en koning van Schotland; Karei I, 1600-1625-1649 (onthoofd); Karei II, 1630-1660-1685; Jacobus II, 1633-1685/1689-1701; Maria, 1662-1689-1695, dochter van Ja cobus II; Willem III, 1650-1689-1702; stadhouder van Holland; Anna, 1664-1702-1714, dochter van Ja cobus II en gehuwd met Georg, prins van Denemarken. Het huis Brunswijk-Lüneburg-Hannover (1714-1917) George I, 1660-1698 (Hannover) - 1714 (Engeland) - 1727; gehuwd met zijn nicht Sophie Dorothea van Celle; George II, 1683-1727-1760, gehuwd met Carolina van Brandenburg-Ansbach; George III, 1738-1760-1820, kleinzoon van George II en gehuwd met Sophia Char lotte van Mecklenburg-Strelitz; George IV, 1762-1820-1830, gehuwd met Carolina van Brunswijk; William IV, 1765-1830-1837, broeder van George IV en gehuwd met Adelheid van Saksen-Meiningen Victoria, 1819-1837-1901, dochter van de hertog van Kent, broeder van William IV en in 1849 gehuwd met Albert van Saksen- Koburg-Gotha (het huis Wetin); Eduard VII, 1841-1901-1910, gehuwd met Alexandra van Denemarken; George V, 1865-1910-1936, gehuwd met Victoria Maria van Teek (Württemberg); George V is het die zijn huis Brunswijk- Hannover in 1917 omgedoopt heeft in huis Windsor. Het huis Windsor (1917 - heden) Eduard VIII, 1894-1936-, afgetreden en gehuwd met mevrouw Wallis Simpson; George VI, 1902-1936-1952, broeder van Eduard VIII en gehuwd met Elisabeth Bo wes Lyon, jongste dochter van de 14e Earl of Strathmore and Kinghorne; Elisabeth II, 1926-1952, gehuwd met Philip Mountbatten, (1921-), uit het huis Schleswig - Holstein - Sonderburg Glüks- burg. (Nadruk verboden) Natuurlijk betaalt de Gemeente dit recht niet uit eigen zak, maar verhaalt het in de vorm van leges op de aanvragers. Nu doet zich daarbij de moeilijkheid voor dat iemand die een bouwvergunning heeft aangevraagd, van de bouw kan afzien, en dan de vergun ning niet accepteert. Het is zeer dubieus of hij kan worden gedwongen toch leges te be talen. ties had met een sloper op Schouwen-Dui- veland brengt de afbraak van het oude gymnastieklokaal nog ruim 1500.op. Men had er reeds rekening mee gehouden dat de baten de kosten maar net zouden kunnen dekken, maar door een tip uit Zie- rikzee viel het anders uit. Dhr. v. d. Kloos ter blijft er op hameren dat het plaatselijk toezicht onvoldoende is. Alle koopsters van twee pakken Castella wasmiddel (Castella Gezinswas of Castella Parels) kunnen daarbij tijdelijk een stuk Castella Schoonheidszeep ontvangen voor slechts 25 cent 1 U kent het befaamde motto van Castella SchoonheidszeepIedere vrouw kan mooi zijn t Profiteer dus van het bijzondere aanbod! Veel bezwaren verbonden aan de Centrale Dienst, maar een "centraal dienstje" zal ook niet meevallen. Als er geld is een nieuwe R.K. Kleuterschool Een raadslid: Op stedebouwkundigen heb ik het niet begrepen De turnzaal doorlopend bezet. Vrijdagvoormiddag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de burgemeester, alle leden waren aanwezig. De ingekomen stukken, die na de notulen van de sekretaris aan de orde kwamen, be troffen uitsluitend goedgekeurde raadsbeslui ten en werden voor kennisgeving aange nomen. Er bestonden geen bezwaren tegen aan dhr. J. Priem een tegemoetkoming te geven in de reiskosten van zijn zoon, die de MULO-school te Bergen op Zoom bezoekt. De vergoeding kan evenwel niet eerder in gaan dan vanaf de dag van aanvraag. De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft Oud-Vossenleer van de opbrengst der Rentespaarbrieflening 19.000.toege dacht. Hierin is niet begrepen de toewijzing op grond van door de houders uitgesproken voorkeur voor deze gemeente. Zonder enige discussie besluit men de lening te aanvaar den. Ze moet in circa 13 jaren worden af gelost, het rentepercentage is 6. B en Ws bieden dan ter vaststelling aan de nieuwe Vleeskeuringsverordening, zoals door de centrumgemeente St.-Maartensdijk voorgesteld. Vergeleken met de oude rege ling komen er niet veel veranderingen. Des gevraagd licht de Voorzitter toe dat B en Ws nu de bevoegdheid hebben om huis slachtingen buiten het abbatoir voor de maandag en dinsdag te verbieden. Of hier van gebruik zal worden gemaakt is een tweede. De verordening wordt dan zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. MOOIE SUBSIDIE VOOR DE MUZIEK „Oud-Vossemeer's Muziekver." vraagt om een gemeentelijke subsidie voor 1958 en legt daarbij de rekening 1956-57 over. Het instrumentenfonds is thans 239.61 groot. In de begroting 1957-58 wordt op de algemene dienst een tekort van f 473.01 geraamd. Niemand heeft bezwaar tegen het voorstel van B en Ws hetzelfde subsidie te geven als in 1957. Dit komt neer op 600,waarvan 125,moet worden ge reserveerd in het onderhoudsfonds voor de muziektent. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Aarnoudse spreekt men nog over het voor en tegen van verplaatsing der muziektent naar het terrein, waar nu de Alg. Kleuter school staat. Dit terrein is daarvoor nl. in het uitbreidingsplan gereserveerd. Intussen kan het nog lang duren voor de houten schoolbarak hier kan verdwijnen. Bovendien zal verplaatsing nogal wat kosten en zal het zeer de vraag zijn of men op de nieuwe standplaats minder last heeft van de wanordelijkheid van de jeugd. Dhr. v. d. Klooster heeft daarin niet veel ver trouwen. Ze durven zelfs tijdens de bureau uren te voetballen op het gazon achter het gemeentehuis. Met kennelijk plezier luistert men toe wanneer dhr. v. d. Klooster vertelt hoe de burgemeester deze overtreders toch te vlug af was door hun jassen, die ze in het vuur van de strijd hadden uitgegooid, in beslag te nemen. Ze moesten zich toen wel komen melden. Tegen het toekennen van een z.g. duurte- toeslag aan het gemeentepersoneel heeft nie mand bezwaar. Deze loonsverhoging wordt gegeven in de vorm van een toeslag van f 15.60 op de Kindertoelage, van degenen, die op 1 jan. jl. minder dan 96.per week of 416,per maand verdienden. Over het volgende agendapunt, wijziging van de Gemeenschappelijke regeling Bouw en Woningtoezicht Noord-Zeeland", wordt zeer uitvoerig gesproken. De Centrale Dienst adviseert over elke aangevraagde bouw vergunning en brengt daarvoor een bepaald bedrag in rekening, dat afhankelijk is van de geraamde bouwkosten. Voorheen betaalde men voor een bouwwerk van f 50.000. evenveel als voor b.v. 400.000,m.a.w. de evenredige stijging hield op bij 50.000. Men wil nu ook de duurdere werken aan een evenredig recht onderwerpen. In de kosten voor de normale kleine bouwwerken komt weinig verandering. Intussen moet de gemeente wel aan de Centrale Dienst oetalen, die er immers veel werk mee heeft gehad. De voorzitter wil het risico, dat de gemeente in deze loopt, dekken door steeds 10% meer te vragen, dan men aan de Dienst moet afdragen. Het voorstel de legesverordening hiermee in overeenstem ming te brengen, ontmoet geen enkel be zwaar. Een tweede wijziging van de Gemeen schappelijke regeling betreft de mogelijkheid tot opheffing en uittreding. Zij wordt nu (volgens de wijziging) aangegaan voor 10 jaar en telkens met 2 jaar verlengd indien 2/3 van het aantal deelnemende yemee.iten in het jaar, dat aan het aflopen der wer kingsduur voorafgaat, niet hebben uitgespro ken dat ze de regeling willen opheffen. Ook afzonderlijke gemeenten kunnen nu. volgens de voorgestelde verandering, op dezelfde wijze uittreden. Concreet komt dat er dus op neer dat men vóór december 1958 moet be slissen of de in 1959 aflopende overeen komst zal worden gehandhaafd. DAN MAAR UITTREDEN Dhr. Istha doet het voorstel er dan nu direct mee op te houden. De voorzitter is het mèt het voorstel in deze vorm niet eens, en had liever gehad dat hij B en Ws uit nodigde om vóór december '58 met een uitgebreid verslag te komen, waarin de ver schillende andere mogelijkheden om in het Bouw- en Woningtoezicht te voorzien, en de daaraan verbonden kosten worden uit eengezet. Het is gemakkelijk om de Rege ling op te zeggen, maar moeilijker om de gevolgen daarvan op te lossen. MAAR DE GEVOLGEN Evenals weth. van Driel is dhr. v. d. Klooster het daarmee eens. Wanneer hij evenwel zegt dat er veel te weinig toezicht is omdat de gemeente-opzichter maar enkele onenblikken in de gemeente is, wordt hij daarin bestreden door de voorzitter. Van middag b.v. bezoekt de opzichter de ge meente al voor de 4e maal in deze week. Er kan onderzocht worden of er niet 1 man meer op het eiland Tholen kan werken, dhr. Boot b.v., de plaatsvervanger van de Directeur. Men moet ook geen overdreven aandacht geven aan het plaatselijk toezicht, alsof dat het een en het al ware, maar zich ook realiseren welk voordeel de gemeente heeft van het werk van „de top", die in Zierikzee is gevestigd. Welk groot aandeel heeft Directeur Argelo b.v. niet gehad in de bouw van de 12 woningwet-woningen. Deze grote werken kunnen moeilijk op de juiste wijze tot stand komen wanneer men samen met b.v. Sint-Annaland een „Centraal Dienstje" heeft. Omdat de Dienst connec- Dhr. Istha meent dat men het bij samen gaan met een andere gemeente toch voor 50% voor het zeggen heeft, terwijl dit nu volgens dhr. v. d. Klooster nog voor geen 30 het geval is. Dhr. Istha noemt enkele punten: Het on derhoud van de heggen in de nieuwbouw en de paden achter de woningen. Het is wel een oude koe uit de sloot halen, maar het feit is toch dat het onjuist was de drai nage van het sportveld op de riolering aan te sluiten. Zo zijn er meer dingen. Doordat de opzichter maar weinig in de gemeente is kon het gebeuren dat de zwaden gemaaid gras veel te lang op het sportveld bleven liggen en de daaronder liggende grasmat verstikte. Dhr. Aarnoudse is het eens met de me ning van de voorzitter, terwijl dhr. Mees zich afvraagt of dat wat met het een ge wonnen wordt mèt het ander verloren gaat. De overige leden willen de verschillende mogelijkheden, die er na uittreding liggen, eerst goed onder ogen zien en dan een besluit nemen. Dhr. Istha wijzigt zijn voor stel in die zin, hoewel hij er toch de voor keur aan geven zou dat nu direct een besluit werd genomen. Weth. van Driel wijst er nog op dat de gemeente indertijd noodgedwongen tot de Regeling is toegetreden. Er waren 4 ge meenten tegen en 28 vóór, waaronder Tho len, die er goed mee af was, ze kreeg een eigen opzichter. Wat dhr. Istha heeft gezegd over de drainage-aansluiting is enkele leden niet goed duidelijk geweest. Hij licht nader toe dat het verband hield met de slootdemping door aannemer A. L. v. d. Maas. Tegen de gevolgde werkwijze heeft hij uitdrukke lijk gewaarschuwd. Niet de Ned. Heide Mij maar de gemeente met haar deskundige was daarvoor verantwoordelijk. Uit de bespreking werd verder wel duide lijk dat bijna alle leden het voorzetten van de regeling discutabel achten. Te zijner tijd is er dus ten uitvoerige nota van B en Ws te verwachten. NIEUWE KLEUTERSCHOOL ALS ER GELD IS Na de vaststelling van div. begrotings wijzigingen leest de voorzitter een brief voor van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur, waar in een gewijzigd plan tot bouw van een nieuwe Kleuterschool aan de Dorpsweg. De thans overgelegde tekening is nog niet in de raadsvergadering geweest en circuleert on der de leden. Er is 940 m2 grond nodig, de waarde daarvan schatten deskundigen van Gemeente, School en Onderwijsraad op 1.25 per m2. Volgens de overgelegde begroting en het bestek zal de bouw inclusief bijkomende kosten om en nabij de 50.000,kosten. Natuurlijk komen daar de kosten van meu bilair e.d. nog overheen. In overeenstemming met de wettelijke ver plichting besluit men het bedrag beschikbaar te stelllenwanneer de gemeente er geld voor heeft. En zover is het nog niet. De in de laatste tijd aangegane leningen kunnen weliswaar voor het onderwijs wor den gebruikt, maar kleuterscholen zijn daar van uitgezonderd. De burgemeester stelt dan nog enkele punten aan de orde, die niet op de agenda voorkomen, nl. het opnemen van bepalingen in de bouwverordening, die voorschrijven dat de huizen zodanig worden gebouwd dat grote stukken huisraad, als piano's, spiraal matrassen e.d. gemakkelijk naar binnen of buiten worden gebracht. Ook besluit men nog B en Ws te machti gen de ambtswoning van het hoofd der O.L. School te verhuren. Op vragen van dhr. v. d. Klooster antwoordt de voorzitter dat destijds is gesproken van een maandhuur van 65,Dhr. Cornet kan misschien in de Paasvacantie verhuizen. Van een telefoon aansluiting is bij de gemeente niets bekend. Indien ze is aangelegd, geschiedde dit voor rekening van dhr. Cornet. RONDVRAAG Bij het punt rondvraag, kan de voorzitter het eerst aan dhr Istha het woord geven. Deze informeert wanneer de bestrating en riolering van de Bou Kooijmanstraat kan worden aangelegd en heeft klachten over de toestand bij de gemeentelijke vuilnisbelt nabij het stoomgemaal. Op de eerste vraag antwoordt de voor zitter dat reeds enige tijd geleden een plan is ontworpen door het Technisch Adviesbu reau der Ver. voor Ned. Gemeenten. Het plan was echter te duur, maar kon vereen voudigd worden, zodat de geraamde kosten belangrijk daalden. De dag der aanbesteding is bepaald op 28 maart a.s. Het wordt tijd ook, want zoals dhr. Istha opmerkt, worden de eerste 4 woningen al geschilderd. Wellicht zijn alle woningen begin mei klaar. Wat de 2e opmerking betreft, de vuilnis belt zelf geeft geen ernstige reden tot klach ten. Wèl is de weg stuk gereden en is het daar inderdaad een modderpoel. Dhr. Istha ontkent dat de weg is stuk gereden. De oorzaak is dat men modder op de weg heeft gestort in plaats van op de vuilnisbelt zelf. Hij adviseert platen aan te brengen, waarover de wagens met vuilnis kunnen rijden. Op deze wijze kan voorko men worden dat het vuil vooraan bij de weg wordt" gestort en niet aan de achterzijde. Degenen, die afval brengen zijn nl. bang dat hun wagens wegzakken in de rulle grond. Dhr. v. d. Klooster acht het onjuist dat nu alleen maar op een bepaald hoekje van 25-30 meter vuil gestort mag worden. De waterloop, die daar ligt, is al half ge dempt. Weth. van Driel is het hier niet mee eens. De opzichter heeft een bepaalde plaats aangewezen. De toestand van de belt is nu beter dan vorig jaar, toen het vuil overal maar mocht worden neergegooid. Het idee van dhr. Istha is niet gek, maar het zal weinig uithalen omdat er niet voldoende toezicht is. De heren v. d. Klooster en Mees menen dan ook dat de eigenlijke oorzaak in te wei nig medewerking van het publiek ligt. De voorzitter deelt nog mede dat a.s. maandag 2 werklozen, die geen W.W. meer ontvangen, op grond van de Gemeen telijke Sociale Werkvoorzieningsregeling op enkele objecten twerk gesteld zullen wor den. Eén der objecten is het opknappen van de stortplaats van huisvuil bij het stoom gemaal. Dhr. Istha heeft nog iets, dat in een be sloten vergadering thuisbehoort. Na afloop van de openbare zitting kan dat aan de orde komen. WAAROM DAAR OOK GEEN WONINGWETWONINGEN Dhr. v. d. Klooster vraagt of ook de andere zijde van de Bou-Kooijmanstr. met Woningwet-woningen mag worden be bouwd. Tot zijn spijt moet de voorzitter ont kennend antwoorden. Oorspronkelijk was de Westzijde alleen bestemd voor afzonderlijk staande grote middenstandswoningen. De enige consessie, waartoe de stedebouwkun digen bereid waren was vervanging door z.g. halfgesloten bebouwing. Deze zijde blijft dus gereserveerd voor particuliere bouw. Bij een bespreking met architect Wesselo en Ir Glerum, het Hoofd van de Prov. Directie te Middelburg, noemde men als het uiterst toelaatbare nog bouw op een heel klein gedeelte van de Dorpswg. Dhr. v. d. Klooster verwacht niet dat de Bou Kooijmanstraat spoedig aan beide zijden volgebouwd zal worden. Men moet zich nu de uiterst hoge kosten van straataanleg getroosten voor een éénzijdige bebouwing. Krijgt de gemeente straks de gelegenheid weer wat woningwet-woningen te bouwen, dan moet ze daarvoor opnieuw een straat aanleggen. Dit zal dan de verbindingsweg worden van Kalisbuurt en Raadhuisstraat. Na hoge onteigeningsvergoedingen, o.a. de schuur van dhr. C. M. Droogers komen daar weer de aanlegkosten overheen. En deze straat zal nota bene ook maar aan één zijde bebouwd worden. Spreker heeft er maar één woord voor :geldverspilling. De voorzitter wijst op een enigszins iro nische toon op de „stedebouwkundige be zwaren." Weth. van Engelen zegt dat het nu een maal zo in het uitbreidingsplan staat. Daar heeft de Raad indertijd geen erg in gehad, ook dhr. v. d. Klooster niet. Misschien valt het allemaal nog wel mee. De andere zijde van de Schoolstraat is toch ook door par ticulieren volgebouwd. Dhr. Istha heeft er nooit iets van gewe ten, en stelt voor het ongedaan te maken. Doch volgens de voorzitter is daar geen enkele kans op dat goedgekeurd te krijgen. Het streven van de stedebouwkundigen is om lintbebouwing, d.i. buiten de kom (goed koop) aan bestaande straten en wegen bou wen, te voorkomen. Men wil de niet agra rische bouw concentreren op de dorpskern. Dhr. v. d. Klooster heeft het niet op de stedebouwkundigen begrepen. Toen enige tijd na de bevrijding de 16 woningwetwonin gen gebouwd zouden worden aan de Dorps weg, werd het Gemeentebestuur toch ook voor de keus gesteld; bouwen aan de nieuw te maken Schoolstraat, of helemaal geen bouw! De voorzitter: Zoals U het nu stelt, was het niet precies. Dhr. v. d. Klooster: Wel waar, burge meester, wel waar! Wijlen wethouder Daane heeft de heren toen toegevoegd: „Dus om dat er voor verwoesting van de kern maar één bom nodig is, mogen we niet aan de Dorpsweg bouwen, waardoor er 2 nodig zouden zijn." Spreker zegt dat de gemeente nu toch maar op hoge kosten wordt gejaagd. Kon men nog 20 woningwet-woningen bouwen, dan was de woningnood een mooi eind opgelost. Ze zouden mooi de Bou-Kooijman- straat vol kunnen maken, zonder dat er een dure straat voor moest worden aangelegd. Dhr. Timmermans informeert hoe lang het duren zal voor de gemeente geld be schikbaar heeft voor de R.K. Kleuterschool. De voorzitter ziet dat nog ver in het ver schiet. Dhr. Istha meent dat het dan voor de Alg. Chr. Kleuterschool zonder urgentie verklaring nog vele jaren duren zal, voor ze aan nieuwbouw toe zijn. Ze mogen dus de houten barak, waar nu het ondewijs wordt gegeven, wel eens wat beter gaan onder houden. Op een andere vraag van dhr. Timmer mans antwoordt de voorzitter dat alle ver enigingen. die van de turnzaal gebruik ma ken, daarvoor betalen. Ze is bijna avond aan avond bezet. Inderdaad is men er thans over bezig de oefenavonden van Voetbal- en Muziekver. te veranderen. Dhr. Mees zegt dat de vrijdag ongunstig is, omdat er op die dag nogal eens vergaderingen e.d. worden gehouden. Men is het er echter over eens dat elke vereniging op die avond absenties heeft.. Dhr. v. d. Klooster heeft de indruk dat de verlichting van het gebouw misschien wel wat kon worden beperkt. Volgens de voorzitter is er toch geen overdadig licht- verbruik, al geeft hij toe dat het die in druk kan geven. Met opzet heeft de archi tect voor de verlichting buiten de zaal een schakelsysteem ontworpen waardoor het aanknippen van afzonderlijke lampen on mogelijk is. Dit soort lampen verbruikt nl. meer wanneer ze telkens aan- en uit wor den gedaan, dan wanneer ze een gehele avond branden. Wat de zaal-verlichting betreft, deze is voor de sportbeoefennig uitstekend. Volgens dhr. Mees geven de muzikanten toch de voorkeur aan de verlichting van het oude gymnastieklokaal; wat niet wegneemt dat de muziektekst behoorlijk te lezen is. Dat is volgens de voorzitter ook niet te verwon deren wanneer men weet dat de zaal met 16 lampen van 200 Watt elk verlicht kan worden. Waarna sluiting van de openbare verga dering. Als vervolg op de eerder ontplooide ak- tiviteit met betrekking tot he zgn. pro bleem Tholen werd van middenstandszijde het initiatief genomen om te komen tot op richting van een centrale commissie ter be vordering van de werkgelegenheid in de streek Tholen. Door de medewerking van de burgemeester van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn en met inschakeling van de Rijksmiddenstandsconsulent in Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes werd daartoe een bijeenkomst belegd in de raadszaal van Poortvliet. Hierbij was ook aanwezig drs. H. van der Laar, Hoofd Rijksmiddenstands- voorlichtingsdienst in Nederland te 's Gra- venhage, de burgemeester van Sint-Anna land de heer J. van den Bos, de gemeente secretaris van Tholen, de heer V. Laban, het hoofd van het Gew. Arbeidsbureau, kring Tholen, de heer C. Donkers, midden standers uit vrijwel iedere eilandgemeente en vertegenwoordigers van de werknemers organisaties. Terwijl het de aanwezige verheugde, dat drs. H. van der Laar bereid werd gevonden als adviseur van de centrale commissie op te treden, had niemand van de aanwezigen bezwaar daarin voorlopig zitting te nemen, zulks in afwachting van het voorstel van het ter vergadering benoemde comité-petite om door uitbreiding der commissie een be hoorlijke eilandvertegenwoordiging te krij gen. Voorts zullen de eerste stappen wor den gedaan op de ongetwijfeld nog lange weg naar verbetering der werkgelegenheid. Unaniem was men van oordeel, dat alleen samenwerking van de gehele streek tot re sultaat zal kunnen leiden. Van deze basis zal dan ook worden uitgegaan. De jaarlijkse bijeenkomst van voornoemde bond werd zaterdag te Oud-Vossemeer in hotel Mees gehouden. De leiding was in handen van de voorzitter, de heer C. G. Ha- ge te Sint-Maartensdijk, die de vertegen woordigers van alle tot de Bond behorende muziekverenigingen een welkom kon toeroe pen. In de plaats van de heer M. P. La- nooy te Sint-Annaland, die aan de beurt was van aftreden en zich niet meer her kiesbaar stelde werd als bestuurslid geko zen de heer A. J. Boogaard te Sint-Anna land, voorzitter van „Accelerando". Er was een verzoek ontvangen van het organisatiecomité voor de landbouwdagen van de Z.L.M. om op 21 juni a.s. medewer king te willen verlenen, waarmee alle ver enigingen zich konden verenigen. Verder zullen er dit jaar 2 muziekavon den worden gehouden, nl. op 12 juli te Oud-Vossemeer en op 13 september te Poortvliet. Op 24 april a.s. zal voor de tweede maal een solistenavond worden gehouden in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Deze avond wordt georganiseerd door de Stichting Ge meenschap Eiland Tholen. Door de Konin klijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen is de toezegging gedaan, dat er (voor haar rekening) een jurylid aanwezig zal zijn, welke het gebo- dene zal waarderen. Het is nog niet bekend, wie daarvoor wordt aangewezen, maar in elk geval mag men op een terzake deskun dig persoon rekenen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5