Dan maar zo! ST. MAARTENSDIJK aftredende leden, de heren ds. Kr. Smit en A. W. Beurkens, bij akklamatie herkozen. Als lid van de kaskontrolekommissie werd in de plaats van de heer M. Nelisse Jr. be noemd de heer G. L. van Driel. Aan zes personen werd de Landsteiner- penning uitgereikt. Op een desbetreffende vraag bleek dat latente ziekten geen enkel bezwaar vormden voor de bloedtransfusie. Op de vraag hoe liet bestuur het Jeugd Rode Kruis ter plaatse wilde stimuleren, werd het volgende geantwoord: Het blinde kind heeft onze speciale aandacht. Het zwaartepunt richt zich echter op één school. De kans in de polder was gering totdat dit gebouw (Ons Dorpshuis) er kwam. Een geschikte leider te vinden is niet gemak kelijk. Dit moet geen dwang zijn, maar vrije wil. 's Zomers is de belangstellingssfeer bij de jeugd anders, maar voor de komende winter zullen we ons best doen. St. Filipsland heeft een goede naam door het werk van haar Jeugd Rode Kruis. Er komen aanvragen van verschillende plaatsen. Er wordt in de komende winter ook op de hulp van Anna Jacobapolder gerekend. Daarna werd een tentoonstelling bezich tigd van leermiddelen en speelgoed van het Jeugd Rode Kruis voor blinde kinderen o.a. houten kaarten voor het geven van aard rijkskunde onderwijs. Tot slot werd de film vertoond „Bright Victory", waarin belangrijk Rode Kruis werk te bezichtigen was. INENTING Donderdagmiddag 6 maart had in het wijkgebouw van het „Groene Kruis" weer een inenting tegen polio myelitis plaats. Ditmaal kwamen in aanmerking de kinde ren geboren tussen 1 januari 1952 tot en met oktober 1957, niet uitzondering van die van 1955, in totaal 247 kinderen. Van dit aantal verschenen er 147, dit is ongeveer 60 die hierbij hun eerste injectie ont vingen. De tweede injectie voor deze groep zal worden gegeven op donderdag 10 april a.s., wederom 's middags van 2 tot 3 uur in het Groene Kruisgebouw. Tevens zal op die middag voor de kin deren, geboren in de maanden november en december 1957 gelegenheid zijn voor de eerste keer tegen de zo gevreesde kinder verlamming te worden ingeënt, waarvoor t.z.t. een nadere oproep zal volgen. SIMULTAAN-SéANCE DAMMEN De zaal van de heer Rozendaal bood een imposante aanblik, toen vrijdagavond om ongeveer acht uur burgemeester D. C. Bou- wense de simultaandamwedstrijd opende. Hij heette de simultaanspeler van deze avond, de heer J. Blom, van harte welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze bereid was gevonden naar Sint-Maartensdijk te komen, teneinde het fraaie damspel, dat als denkspel bij uitnemendheid een niet te on derschatten culturele waarde bezit, ook hier ter plaatse te demonstreren. Hij hoopte, dat door het houden van deze wedstrijd de be langstelling voor het spel nog verder zou toenemen en de avond in alle opzichten mocht slagen. Daarna sprak de heer A. Walrecht als organisator van deze séance de heer Blom toe. Hij zei het op prijs te stellen de Zeeuw se damkampioen hier te mogen begroeten en het te waarderen, dat deze aan zijn ver zoek om de verzorging van deze avond op zich te nemen, had willen voldoen. Te vens richtte hij een woord van dank aan burgemeester Bouwensc voor dienst aan wezigheid en aan de heer Rozendaal, die zijn zaal voor deze gelegenheid geheel gra tis had beschikbaar gesteld. Tenslotte beantwoordde de heer Blom beide vorige sprekers en hoopte dat deze avond een begin mocht zijn van meer dam- activiteit op ons eiland. Daar dit van de rest van de provincie tamelijk geïsoleerd ligt, zou het meest ideale een club op iedere plaats zijn. Er kan dan voor het eiland zelf een competitie-wedstrijd worden georgani seerd en men hoeft geen verre en dure reizen te maken. Dat ook de Zeeuwse Dam- bond zich belangstellend toont, bewees deze door voor elke winnaar of remise-speler een damwerk beschikbaar te stellen. Daarna nam de strijd, die op 29 borden werd gevoerd, een aanvang. Naast dammers uit onze gemeente waren er ook uit Tholen en Stavenisse gekomen om aan de interes sante ontmoeting deel te nemen. Het duurde natuurlijk wel even eer de eerste beslissingen vielen, maar toen liet begin er eenmaal was, kwamen deze in steeds sneller tempo. Tegen elf uur gaf de laatste speler zich gewonnen, waarna de uitslag kon worden opgemaakt. Er bleek, dat de heer Blom niet minder dan 18 partijen tot winst had gebracht, 8 werden remise, terwijl slechts 3 partijen verloren gingen. Het gemiddelde komt hiermede op 76 voor de simultaanspeler, wat voor deze een mooi resultaat kan worden ge noemd. 54 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen. Hij bracht haar naar Londen terug, zette haar voor de Avonmore Mansions af, waarna ze haar trouwring af deed en in haar tasje stopte alvorens het huis binnen te gaan. Een paar uur later ging hij naar de flat om daar te eten, precies alsof hij zo juist van kantoor was ge komen. Die avond maakten ze hun verloving bekend, waarbij ze beloofden en daarmee deden ze de waarheid geen geweld aan „voorlopig niet aan trouwen te begin nen," althans niet voor hij haar behoorlijk kon onder houden. Iedereen scheen daar erg blij om en mevr. Addison vergat zelfs dat hij geen benen had. Toen hij die avond naar z'n kosthuis was gegaan, haalde ze een oude diamanten ring te voorschijn en gaf die aan Thelma met de woorden: „Luister, kind, Douglas zal wel geen geld hebben om een ring te kopen, maar in deze oude van Oma zitten een paar mooie diamanten en hij zou ze opnieuw kunnen laten zetten." Op Zaterdagmorgen kwam het verlovingsbericht in de Times en het gelukkige paartje ging op huwelijksreis naar Porthleven. De hele reis lang regende het en ook vrijwel alle veertien dagen dat ze in Cornwallis waren, in het grijze huis waar de niets vermoedende pensionhouder hen elke morgen om acht uur in hun afzonderlijke kamers met een kop thee wekte. Samen genoten ze met volle teugen, geholpen door een sterk gevoel voor humor. Ellfe dag trokken ze er met een picnic-mand op uit en renden door het kletsnatte Cornwallis. Het was vermakelijk te zien hoe de zeemeeuwen bijna stikten in de keiharde cakes, die hun hospita had gebakken en hun best deden de brokken op de nóg hardere rotsen aan stukjes te tik ken, voor ze verorberd konden worden. Op de laatste Zondag van hun vakantie reden ze naar London terug om daar hun huwelijksleven te beginnen. Hij bracht haar naar Avonmore Mansions en ging toen naar zijn kamer in Boundary Road. Nadien zag hij haar vrijwel elke avond, hetzij aan tafel in Avonmore Man sions of bij een uitsmijter in de Ace of Spades. Vlak voor Kerstmis zei de directeur tegen hem: „We zijn zeer tevreden over je werk, Bader, en 't doet me plezier je te kunnen vertellen dat je 50 per jaar krijgt." Dat hielp om de rekeningen van de auto te betalen, maar toen de winter zich voortsleepte, begon hij zich te realiseren dat hij op een dood spoor was gekomen en werd hij in steeds sterkere mate geirriteerd door zijn eentonig, weinig initiatief vergend werk en door het feit dat hij in wezen van Thelma gescheiden leefde, ter wijl er geen uitzicht op verandering was. Zijn baan gaf De volgende dag probeerde hij het op het grasveld voor Stoop's villa opnieuw, dit keer met Stoop als coach. Wel raakte hij de bal verscheidene keren, maar nog altijd kon hij niet op de been blijven. Het was fantastisch zo wankel zijn evenwicht was, zodra de zwaai van schouders en armen zijn gewicht ook maar- iets naast zijn voeten bracht. Er was geen instinct, geen behendigheid dit te corrigeren. Toen hij zo'n keer of twintig gevalen was, probeerde hij een kortere en langzamere zwaai, raakte de bal en wist zich nog juist in evenwicht te houden. Toen hij met een triomphante- lijke grijns opkeek, zei Thelma: „Zo, ben je nu tevre den?" ,Dat dacht je maar," zei hij, haalde de bal weer op en bleef oefenen. Weldra raakte hij de bal wederom zonder te vallen en nadien presteerde hij dat nog ver scheidene keren. Het volgend week-end probeerde hij het opnieuw bij de Stoops tot hij negen van de tien keer de bal kon raken zonder te vallen. Aanvankelijk had hij zich slechts tot taak gesteld het éénmaal te doen, maar nu was hij niet meer te houden. Enerzijds was er de obsessie de bal te raken wanneer hij dat wenste en anderzijds de vol doening wanneer hij de bal zuiver raakte en deze met een boog wegsnorde. Stoop zei: „Je raakt er aan ver slaafd, Douglas. Pas op, want je komt er nooit meer van af!" Het volgend week-end ging het nog weer beter. Automatisch kwamen nu de instinctieve reflexbewe gingen, nodig om het evenwicht te bewaren, en zo doende kon hij zich op het raken van de bal concentre ren. Een paar weken later nam Tinny Dean hem mee naar de golf course en gaf hem op de eerste tee een threewood. Geïmponeerd door de toeschouwers, die altijd bij de eerste tee te vinden zijn, hoopte hij vurig dat hij de bal zou raken en overeind blijven, opdat nie mand kon bemerken dat hij geen benen had. „Kalm aan," stelde Dean hem gerust. „Iedereen slaat op de eerste tee mis." Volkomen geconcentreerd zette hij zijn voeten wijd uit elkaar, en met een korte zwaai raakte hij de bal. Hij struikelde, maar bleef overeind en zag de bal zo'n honderd meter ver vliegen, met slechts een flauwe koers afwijking. „Maar dat was 'n verdraaid goed schot!" zei Dan. „Stom geluk", mompelde Bader, maar hij was enorm voldaan over die slag. Hij liep met Dean de fairway af, leende een paar clubs en hakte zijn weg min of meer naar de green, of schoon hij de hole niet maakte. Bij de volgende tee raakte hij de bal wederom goed en toen ging Dean door op z'n ronde en liet Douglas met een paar clubs oefenen op de fairway, waar geen toeschouwers waren. wordt vervolgd Tot winst kwamen A. P. van Damme, Sint-Maartensdijk, D. de Vos, Tholen, L. van Dijke Tholen. Remise speelden W. Nieuwenhuijze Tholen, J. Priem Tho len, C. Elenbaas Tholen J. Elenbaas Tholen, J. Hogerheide Tholen, A. Stoutjesdijk Sta venisse L. M. Heijboer Sint-Maartensdijk, W. J. de Korte St. Maartensdijk. Binnenkort hoopt de heer Blom een de monstratieavond op Stavenisse te geven, terwijl verder ontmoetingen tussen spelers van Tholen en Sint-Maartensdijk op het programma staan. GESLAAGD Aan de Luchtmacht Electronische School te Schaarsbergen slaagde o.a. onze dorps genoot, de heer S. A. Verjaal voor de op leiding Radiomonteur. VERWOESTING IN OUD GEMAAL Wonderlijk goed afgelopen Te Sint-Maartensdijk brak één dezer da gen door onbekende oorzaak het vliegwiel van één der motoren in het oude gemaal aan de Molendijk. Nadat de machinist A. J. Verjaal, die toevallig even buiten het pompgebouw was, binnen in het gebouw een enorme klap had gehoord, vlogen de stukken van het draaiende vliegwiel, dat een middellijn van ongeveer drie meter heeft in het rond, waarbij brokken ijzer van 150 tot 350 kg door het dak werden geslingerd. De schade is groot, persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. OUDERAVOND O. L. SCHOOL Donderdagavond 6 maart j.l. had in de openbare lagere school de jaarlijkse ouder avond plaats. Er was ditmaal voor deze avond bijzonder veel belangstelling, ook van het gemeentebestuur, waarvan naast burge meester D. C. Bouwense eveneens wet houder A. P. Bout en de raadsleden A. J. op den Brouw en J. Polderman aanwezig waren. Van 7 tot 8 uur was er gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen, waar bij verschillende nieuwigheden op onderwijs gebied vielen op te merken. Doordat de voorzitter van de oudercom missie, de heer P. J. Koopman verhinderd was, werd bij de opening een welkomst woord gesproken door de heer W. Stoutjes dijk, lid van de commissie. Daarna hield het hoofd der school, de heer J. de Bruijn, zijn gebruikelijk school- praatje. Wat de verzorgingsklas betreft, kon worden meegedeeld, dat hiervoor goedkeu ring van het Ministerie was verkregen. Als bijzonderheid mag hierbij worden opge merkt, dat deze klasse, die speciaal voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijkheden is ingesteld, voor het eerst in Nederland op onze school zijn toepassing heeft gevonden. Een mooi resultaat, waarvoor het gemeente bestuur en het hoofd der school zich veel moeite hebben getroost. Verder hoopt men binnenkort van het nieuwe gymnastieklokaal der lagere technische school gebruik te kunnen maken, wat 't gymnastiekonderricht zeer ten goede zal komen. Moeilijkheden le vert momenteel de samenvoeging van enkele klassen, die af en toe moet worden toegepast wegens ziekteverlof van de heer A .van Nieuwenhuijze en deze door de heer H. Eckhart niet volledig kan worden vervan gen. Sprekend over de onderwijs vernieu wing toonde de heer de Bruijn met enkele voorbeelden uit de praktijk aan, dat dit voorheen meer klassikaal en wat de leer ling betreft passief werd gegeven, terwijl thans meer aandacht wordt geschonken aan het individuele onderwijs en de zelfwerk zaamheid van de leerling. Nadat wachtmeester A. Hoogesteger een demonstratie had gegeven met het verkeers bord, volgde een korte pauze, waarin de aanwezigen een kopje koffie werd aange boden. Hierna hield mej. R. ter Gunne, onder wijzeres van bovengenoemde verzorgings klas een lezing met als titel: Anders, dus...? Spreekster betoogde, dat^eeds in het al gemeen „anders zijn" geen waarborg in houdt voor „beter zijn", dit zeker niet geldt bij de beoordeling van kinderen, die om de een of andere reden niet met de anderen meekunnen. Teneerste blijft er altijd een verschil in aanleg waar te nemen en kan een kind, dat minder goed rekent, bv. zeer goed lezen, in welk geval men het zeker niet ongunstig heeft te beoordelen. Ook kunnen leermoeilijkheden ontstaan, omdat het kind door een of andere oorzaak in of buiten hem tijdelijk geremd is. Dit nu komt vaker voor dan men oppervlakkig denkt, maar ook in dit geval is er zeker geen sprake van, dat dit kind minder dan de anderen zou zijn. Door begrip en toepassing van de juiste onderwijsmethode kunnen deze kinde ren na enige tijd weer hun moeilijkheden te boven komen. Dit nu beoogt de verzorgings klas en dat men hiermede op het goede spoor is, bewijst wel het feit, dat inmiddels reeds talrijke goede resultaten zijn bereikt. De filmstrook „Nederland in de voor historische tijd" toonde de aanwezigen, hoe in de ijstijd de voorhistorische mens aan zijn vuurstenen kwam en welke gewoonten en gebruiken in het stenen tijdperk de hunne- bedbouwers hadden. Een beeld, dat door alle aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de juiste datum, waarop dit jaar de vacantie aanvangt. Er kon worden medegedeeld, dat men wil komen tot een vacantieregeling voor alle scholen in Nederland en bedoelde data binnenkort zullen worden bekend ge maakt. Met een woord van dank aan de ver schillende medewerkers sloot de heer W. Stoutjesdijk daarna deze zeer mooie avond. VERLOREN Op vrijdag 28 februari 's middags om 1.15 uur werd op de Molendijk nabij de woning van de heer M. C. Sinke een lederen herenhandschoen verloren. Vinder hiervan wordt verzocht deze bij de Post- commandant der Rijkspolitie terug te willen bezorgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 6