Eendrachtbode Plaatselijk nieuws Sporthoekje ST. FILIPSLAND Uitslag RodeKruisprijsvraag 1957 GEEF-HELP ANNA JACOBA POLDER 4e jaargang No. 16 TWEEDE BLAD 14 maart 1958 vervolg van pag. 1). f 25.000,beschikbaar, terwijl er in totaal voor op de reserve staat 63.000,Het „Holland Huis", dat 300 zitplaatsen heeft kostte inclusief inrichting 75,000,De voorzitter zou er hier tevens een gym nastieklokaal van zou willen maken, wat eveneens in een behoefte zou voorzien voor de lagere scholen. De heer M. Moerland vraagt hoe men denkt over parkeergelegenheid in de Zuid straat. De voorzitter denkt dat hierover nog wel ruimte zal overblijven. De heer den Engelsman wijst er op, dat bij het plan domineeshof tegelijk een brand weerkazerne was geprojecteerd. Het is toch wel van belang dat de aüto goed wordt gestald. De voorzitter zou dit nog even terzijde willen zetten, omdat goedkeuringen boven de 100.000,weer veel moeilijker liggen. De heer Stols vindt het prettig, dat b. en w. terzake diligent zijn. Op een vraag van de voorzitter zijn alle leden er voor, dat weer getracht wordt die plannen te verwezenlijken. De heer Stols vraagt hierna of er nog rioleringsmogelijkheden zijn in 1958. De voorzitter zegt te willen trachten om voorshands gedaan te krijgen, dat het door trekken van de Tuin- en Cureestraat bij de T-splitsingen Hoenderweg en Nieuwstraat een feit wordt. Daar moet nog voorzien worden in riolering en bestrating, terwijl de Tuin- en Cureestraat herstraat moeten worden. Voorts is er misschien een kansje op de bouw van het rioolgemaal, al durf ik in deze nog niets definitiefs te beweren. Uit Den Haag kwam er bericht, dat be stek 3 van het rioleringsplan alhier, omvat tend de Noordstraat, Tienhoven, Juliana- en Weststraat in de DSCW portefeuille is ge deponeerd, wat inhoudt dat uitvoering hier van mogelijk wordt met rijkssteun bij grote werkloosheid. In dat geval zou het voor de inwoners dus niet zo gunstig zijn. Wethouder Moerland vindt de situatie eind Cureestraat-Hoenderweg onhoudbaar en stelt voor daarin provisorisch te voor zien door er grint op te brengen nadat 't op profiel is gewerkt. De andere leden zijn het hiermee eens. De heer Stols vraagt of de huur van de woningwetwoningen al definitief is, waar op de voorzitter ontkennend antwoordt. Hij vermoedt dat het wel rond de 9.per week zal liggen. De heer Stols ziet de opruiming van het pand aan de Ring bij de Kerkbouw als een reuze verbetering, maar wijst op het gevaar lijk verkeerspunt bij kapper Quist. De voor zitter zegt dat hieraan wordt gewerkt, waar bij de afdeling Veilig Verkeer reeds advi seerde. Voor de uitgangen naar de Hoen derweg en Nieuwstraat goed zijn, kan men hiertoe evenwel niet overgaan. Wanneer we het voorstel Moerland uitvoeren door een provisorische voorziening gaat het door en komt er eenrichtingsverkeer, waarbij inrijden vanaf Ring en Ooststraat in de Cureestraat wordt verboden. Op een vraag, ook van dhr. Stols of de politieke deliquenten na beëindiging van hun straf aan de verkiezingen kunnen deel nemen, antwoordde de voorzitter, dat bij het aflopen van de straf vóór of op de voor laatste dag van de kandidaatstelling ze weer stemgerechtigd zijn. Voor de gemeenteraads verkiezingen is de kandidaatstelling 15 april. Weth. Moerland acht het vandaag een bijzondere dag voor de gemeente, nu be richt is gekomen van de nieuwe haven. Hij weet zich te herinneren hoe 52 jaar geleden de gemeente door een stormramp werd ge troffen. NIEUWE KLEUTERSCHOOL De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de bouw van een nieuwe kleuterschool op de urgentielijst 1958 is geplaatst, zodat de procedure voor de bouw hiervan een aan vang kan nemen. In het uitbreidingsplan is de nieuwe kleuterschool geprojecteerd op de hoek Klooster-Schoolstraat. Weth. Goedegebuure vraagt de mede werking van de raad om de nieuwe lagere school op de urgentielijst 1959 te krijgen en desnoods de burgemeester met een afvaar diging van het chr. schoolbestuur naar Den Haag te laten gaan. Zolang de nieuwe school er niet is, moet er nog veel aan de oude ten koste gelegd worden, wat naar zijn mening weggegooid geld is. De heer M. Moerland vestigt er de aan dacht op, dat men toch wel in moeilijk heden zal komen door aanleg nieuwe haven met de vuilnisbelt. Ook dit is reeds door b. en w. bekeken. Destijds was gedacht aan het zgn. karreveld in de Nieuwlandpolder, maar ook daar zal men bij havenaanleg moeilijk kunnen komen. Weth. Moerland oppert het denkbeeld een put te doen graven door een dragline met toestemming van de eigenaar en Her verkaveling in de zgn. lage weide aan de Javadijk van dhr. Johs. Slager. Men acht dit het overwegen en het vragen wel waard. De heer M. Moerland wijst er op, dat de kinderen van de kleuterschool door kerk- verbouw de prachtige speelplaats zijn kwijtgeraakt. Is hiervoor al een oplossing gevonden De voorzitter antwoordt, dat aanvanke lijk nog is gedacht de hoek Kloosterstraat- Schoolstraat in te zaaien, maar nu ook daar bouwvooruitzichten zijn, kan dat ook niet meer. De enige mogelijkheid is te vragen aan de voetbalvereniging of het ge deelte achter de doelpalen daarvoor ge bruikt mag worden, ook al is het wat ver van het dorp. Weth. Moerland wil niet te hoog van de toren blazen, maar vindt in het uitbreidings plan der gemeente toch nog het gemis van een speeltuin. De heer J. den Engelsman wijst er op, dat er aan de havenkant te veel modder ligt, waardoor schepen niet kunnen meren bij het lossen. Het zal nog nodig zijn hieraan iets te doen, omdat er veel aanvoer verwacht moet worden dit jaar voor de Herverkave ling en straks ook voor de nieuwe haven. De raad is het hiermee eens. Weth. Moer land wijst er op, dat het wel mogelijk is, maar dan zal hij toch een pnbeg werkers moeten hebben, omdat de gemeentewerk lieden de eerste drie maanden geheel bezet zijn. Terzake zal met spoed een oplossing worden gezocht. Daarna sluiting. De jury heeft beslist, dat 22 inzenders uit Groep I allen met een goede oplossing van 338 punten in aanmerking kunnen ko men voor een prijs. Gezien deze beslissing wordt derhalve aan 22 inzenders, in plaats van 20 zoals in de voorwaarden genoemd, een prijs toegekend. Bij de prijswinnaars waren geen inzenders van Tholen en St. Filipsland. Het Nederlandse Roode Kruis is de dui zenden inzenders van oplossingen zeer er kentelijk voor hun extra bijdragen in de vorm van over-frankering. Dat degenen, die geen prijs hebben gewonnen, op deze wijze toch een goed doel hebben gesteund, moge hun voldoening schenken. De volgende kruiswoord-puzzle zal ver moedelijk omstreeks Kerstmis van dit jaar worden gepubliceerd. UW RODE KRUIS DANKT U JAARVERGADERING K.N.M.B. Onder presidium van haar voorzitter, de heer C. M. Stouten, kwamen de plaatselijke middenstanders in jaarvergadering bijeen ter bespreking van de vakantieregeling en reis- bespreking. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren J. M. Neele en J. de Visser weer als zodanig herkozen. Als lid van de kascontrolecommissie werd in de plaats van de heer Jac. Verwijs be noemd de heer H. Bosman. De animo voor een dagreis was van dien aard dat het bestuur de nodige voorberei dingen kon treffen. Tevens zal getracht worden een nieuwe re geling in te voeren betreffende de winkel sluiting. Men wil een sluiting om zes uur. Alleen in de maanden juni, juli en augüstus om 7 uur. Omdat men op principiële bezwaren stuit te zal met geen middenstandslijst op de ge meenteraadsverkiezingen worden uitgeko men. Enkele leden konden reeds een vaste vakantiedatum opgeven. De verwachting blijft hetzelfde als vorige week. COMPETITIESTANDEN gsp. gw. gl. vl pnt. 1ste klasse A. Vrederust 14 11 2 1 24 Seolto 13 8 2 3 18 VVN* 14 8 2 4 16 NAC 12 6 3 3 15 HNC 14 6 3 5 15 Kogelvangers 12 5 2 5 12 Chrislandia 12 4 1 7 9 Good Luck 14 3 1 10 7 ONI 13 1 4 8 6 Smerdiek* 14 3 2 9 6 2e klasse A. PTT 12 11 0 1 22 Sprang 2 11 6 1 4 13 The Gunners 2 7 6 0 1 12 BWR 12 4 3 5 11 HNC 2 10 4 1 5 9 Seolto 2 10 4 0 6 8 WHS* 9 4 0 5 6 Zwaluwse boys 2 '10 2 1 7 5 DEB** 7 1 0 7 0 3e klasse A. VVN 2 11 9 1 1 19 Vrederust 2 13 7 0 6 14 The Gunners 3 8 6 1 1 13 Dinteloord 2 9 5 0 4 10 Kogelvangers 2 8 3 1 4 7 Smerdiek 2 8 1 2 5 4 Chrislandia 2 8 2 0 6 4 Seolto 2 6 1 1 4 3 WHS 2* 7 1 2 4 2 twee strafpunten in mindering. („Maak zelf uw kruiswoordpuzzle") Eén der door de jury goedgekeurde op lossingen met het hoogste aantal punten 388 luidde als volgt hups scha ei h c laps zich p schep s h r p corps g ochs sexe h a c h x e staf FEESTELIJKE JAARVERGADERING Deze feestelijke jaarvergadering werd ge opend met het eerste couplet van het Bonds lied van de N.C.L.B. De voorzitter van deze afdeling van de N.C.L.B., de heer J. Quist, maakte een ver gelijk tussen vroeger en nu, de ouderen weten hier meer van te vertellen. Weer zijn enkele leden reeds 25 jaar lid van onze Bond, waaraan een gouden insigne zal wor den uitgereikt. Uit het financieel jaarverslag bleek dat men over een ruim saldo beschikte, ondanks de pessimistische uiteenzetting van de pen ningmeester. Bij de sekretaris werd in 1957 het 80ste lid te boek gesteld. Ieder jaar heeft weer nieuwe problemen, aldus de sekretaris, waarom hij allen opwekte aktief aan dit werk deel te nemen. In zijn toespraak bij de uitreiking van het gouden insigne memoreerde de heer van Wensen dc staking in de twintiger jaren. Een staking is niet altijd verboden. De Bond heeft dan ook een stakingsfonds. Uitkering hiervan heeft plaats bij een ge rechtvaardigde georganiseerde staking. Staakt nooit vrijwillig. Gij, mijn vrienden, hebt deze moeilijke tijd meegemaakt. Een insigne of een andere onderscheiding wordt voor hetzelfde doel uitgereikt, namelijk Trouw. „Deining" was het opschrift dat de heer Van Wensen boven zijn toespraak had ge zet. Ongetwijfeld zult u zich afvragen: is er nog geen deining genoeg? Er is schier geen enkel volk dat nog verdraagzaamheid toont. Van deining in deze zin is in onze geledingen geen sprake. Wij staan in het middelpunt van gesprekken en beschuldigd van objectieve deelneming aan het maat schappelijk volksleven. Er heerst geen rust in onze organisatie. Als jongeren zijn wij niet in een gespreid bedje terecht gekomen. Alleen met inzetting van al onze krachten en de zegen Gods kunnen wij ons ontplooien en uw belangen behartigen. We hebben te kampen met naijver, daarom is er deining in onze gelederen. Het hoofdbestuur stelt alles in het werk om haar leden een draag lijk bestaan te geven. Onze taak gaat voort en wordt niet gemakkelijker. Het is aan u of de organisatie haar heilzaam werk kan voortzetten. De tijd van vroeger was een tijd van hardheid. Vandaag de dag zijn er overal vertegenwoordigers uit uw midden. Niets gaat meer buiten u om. Deze zegen Gods kunnen we niet hoog genoeg aanslaan. De kentering der tijden gaat over ons heen, we moeten de ogen open houden voor het gevaar waarin wij als Nederlandse volk verkeren. De zegeningen worden ons ont nomen als we ze" niet waardig zijn. We gaan dit jaar door de strijd voort te zetten. Er is hoop voor de toekomst als ons Ne derlandse- volk beleeft wat ze belijdt. Zo niet dan zal dit volk verloren gaan. Aan u dus de keus, aan u het antwoord. Hetzij rechts hetzij links. In zijn dankwoord hoopte de voorzitter dat dit woord door allen ter harte zal ge nomen worden. Tenslotte deelde hij mede dat er binnen kort weer een vergadering zal zijn met het oog op de werkclassificatie, eventueel uit te reiken insignes, bespreking w. en w„ het aankomend seizoen en de bestuursverkie zing. We moeten activiteit vertonen, dat hebben we in de toekomst nodig. Ondanks het gure weer was de opkomst goed te noemen. Om de feestvreugde van deze avond te vergroten werd medewerking verleend door de zangvereniging „Crescendo". UITVOERING OMBONA In dc overvolle vergaderzaal van Ons Dorpshuis gaf de muziekvereniging „Om- bona" haar eerste uitvoering. Deze avond werd geopend door de voorzitter der veren iging de heer M. A. v. d. Velde, die een welkomstwoord sprak in 't bijzonder tot de afgevaardigden van de plaatselijke muziek vereniging „Con Amore". „Het is onze eerste uitvoering als mu ziekvereniging", aldus spreker, „en voor het zover gekomen is, is het bepaald niet over rozen gegaan. We hebben als vereniging een moeilijke tijd achter ons. Bij dezen herdenken wij dan ook het over lijden van onze oud-direktcur wijlen de heer de Bruin. We hebben in hem een groqt verlies geleden. Het was iemand die altijd klaar stond om te helpen waar dat nodig was. Wij zullen dit dan ook in dankbare herinnering houden. Ook moesten wij nog een medelid uit onze gelederen missen we gens een langdurig verblijf in het zieken huis. We zullen hopen dat ze weer spoedig in onze gelederen mag terugkeren. Maar bij dit alles hebben we niet stil gezeten en zijn verder gegaan. Enige weken geleden hebben we de heer van 't Riet bereid gevonden om de leiding van onze vereniging op zich te nemen. Het was voor hem geen gemakkelijke taak, temeer daar wij met een week of vijf een uitvoering wilden geven. Maar ik ge loof dat we er toch over tevreden kunnen zijn. Ik wil dan nu besluiten en u nog een prettige avond toewensen en u allen onze nieuwe direkteur, de heer van 't Riet, voor stellen," aldus de voorzitter. Voor en na de pauze werden toneelstuk jes opgevoerd, resp. „Een knap stel" en „Een aardschok" Nadat het programma was afgewerkt werd de heer R. Kramer, die in het direc teur-loze tijdperk geheel belangeloos de le den met raad en daad terzijde stond, een oorkonde overhandigd en werd hij tevens benoemd tot erelid der vereniging. JAARVERGADERING NEDERLANDSE RODE KRUIS In zijn openingswoord, uitgesproken tij dens de gehouden jaarvergadering van de afdeling van het Nederlandse Rode Kruis in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder, legde de voorzitter der afdeling, dr. H. Menger, nogmaals de nadruk op het werk van het Jeugd Rode Kruis. Hier is men nog niet aktief genoeg. Betreffende de bloed transfusieavonden deelde hij mede dat deze over veertien dagen zal gehouden worden. Hierin komt wel in 't bizonder de naasten liefde naar voren. Voor deze avonden is nog geen maximum bereikt. Het bestuur streeft naar 300 donors per avond. Een bloedtransfusieavond in de polder zal in overweging genomen worden. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek d*at er een batig saldo was van 1.567.02, waarvoor de kaskontrole- kommissie akkoord heeft getekend. Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek dat de resultaten van de laatste campagne waren 2.402.50 Een dergelijk resultaat is in de Rode Kruis-geschiedenis nog niet voorgekomen. Volgens de voor lichtingsdienst van het Nederlandse Rode Kruis zijn er haaien op de kust. Het ant woord is aan u. Op de laatste bloedtrans fusie-avond konden 282 flessen worden verzonden. In totaal zijn door de afdeling nu 1301 flessen verzonden. Aan 100 donors is de Landsteinerpenning uitgereikt. De afdeling heeft 522 leden, 28 personen zijn nog geen lid. Vervolgens zette hij uit een wat het Jeugd Rode Kruis betekent en wat reeds werd gedaan. De belangstelling is over 't algemeen gering. Omdat we er niet van buiten konden is voor de afdeling rechtspersoonlijkheid aangevraagd en ver kregen. Door uw spontane medewerking boekten we dit jaar zo n sukses. Barmhartig heid vloeit voort uit christelijke plicht, aldus dokter Menger. Tijdens de bestuursverkiezing werden de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5