Plaatselijk Nieuws DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr P. J. Duinker te Tholen. tel. 40 Dr H. Menger te St. Filipsland. tel. 20. THOLEN HOOGWATER de week van 16 t.e.m. 22 maart 1958 2.00 nm. 14.06 uur 2.30 14.52 3.06 15.30 3.37 16.02 4.06 16.32 4.35 17.00 5.03 17.26 maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag Nieuwe Maan donderdag 20 maart te 10.50 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag, 1-8 maart 1958, het eerste gedeelte en op vrijdag, 21 maart d.a.v. het overige ge deelte» Tegen donderdag, 20 maart a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 11 maart 1958 Burgemeester en wethouders voornoemd, WINTER UITVOERING VAN DE GYMNASTIEKVER. OLYMPIA Op vrijdag 7 maart opende de waarne mend voorzitter M. C. Meerman met een kort woord deze avond en heette allen har telijk welkom, waarna hij direct de leiding gaf aan dhr. J. Piesens, Directeur der vereniging. Dat die leiding in goede handen berust bewezen de nummers welke ten tonele ge bracht werden. De gym liefhebbers hebben dan ook volop kunnen genieten zowel van de vrije oefeningen als van de toestelgym- nastiek. Duidelijk was het te zien dat de vereniging met grote sprongen is vooruit gegaan. Ook de kleuterafd. onder leiding van mej. Paula Schot, gaf weer enkele mooie nummers te zien. In zijn slotwoord vestigde dhr. Meerman er de aandacht op dat 's maandags voor oudere dames en dinsdags voor de oudere heren een oefenavond is. Verder doet hij een beroep op alle ouders van kinderen er voor te zorgen dat, de mensen in de Venkelstr. en de leiding der vereniging, geen last van hen heeft. Het is gewoon ergerlijk zoals iedere avond als het gymlokaal bezet is de jeugd in deze omgeving te keer gaat, aldus spreker. Deze mooie avond werd besloten met een gezellig samenzijn. T.B.C.-COLLECTE De voor het N.V.V.-t.b.c. fonds gehouden collecte bracht 153,97 op. „HELPT ELKANDER" Vrijdagavond werd onder voorzitterschap van de heer J. H. Bal de tweede visserij voorlichtingsavond gehouden in Hotel Zee land, waarvoor behalve de Inspecteur der Visserijen, was overgekomen Professor Groen v.h. K.N.M.I. te De Bilt en docent in de Oceanografie. Deze hield een interessante lezing over Getijden en golfbeweging, welke met aan dacht werd gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk ge bruik gemaakt, o.a. werd de vraag gesteld wat het geval zou zijn voor het peil in de Westerschelde na afsluiting van de Zee gaten, waarop Prof. Groen antwoordde, dat naar zijn mening de verhoging van het peil gering zou zijn. Na de pauze werden enkele films ver toond, o.a. de franse visserij op Zeevis bij Groenland en een film over Scheveningen- Radio, waarbij duidelijk de grote verdiensten van dit Radio Zend- en Ontvangstation bleek voor de opvarenden van vissers- en koopvaardijschepen. De voorzitter van de Vissersvereniging de heer J. Bal sloot deze bijeenkomst met een hartelijk dankwoord aan de gasten voor deze nuttige en aangename avond BEJAARDENMIDDAG Op woensdag 19 maart 's middags om half 3 wordt weer een bejaardenmiddag ge houden, dit keer in de zaal van de Heer v. Boven. Allen hartelijk welkom. Voor degenen die slecht ter been zijn, bestaat de mogelijkheid gehaald en thuisgebracht te worden, als U dit uiterlijk maandag op geeft bij mevrouw v. d. Velde Markt 17 Tholen. DAMMEN Uitslag van de onderlinge Competitie, ge houden op Dinsdag 11 maart 1958. M. Heezen P. Bout 0-2 L. van Dijke C. Potter 2-0 Iz. Deurloo C. van Iwaarden 1 - 1 P. Jeroense P. Steyns 0-2 P. Bout C. Elenbaas 0-2 C. de Korte D. de Vos 2-0 C. Gebraad J. de Rijke 1 - 1 Op vrijdag 7 maart 1958 speelde de heer Blom uit s-Gravenpolder, Damkampioen van Zeeland, een Simultaan wedstrijd tegen 29 borden, in de gemeente St. Maartensdijk. Hieraan namen 13 leden van de Thoolse damclub deel met als resultaat 2 gewonnen en 5 remise. Gewonnen hebben, D. de Vos en L. van Dijke. Remise speelden, J. Priem, W. Nieuwen- huyzen, C. 'Elenbaas, Jo. Elenbaas en J. Hogerheide. Voorwaar een goed resultaat voor de Thoolse damclub. JAARVERGADERING OVERHEIDSPERSONEEL Dinsdagavond 11 maart hield de afd. Tholen e.o. van de Ned. Chr. Bond v. Over heidspersoneel, in Hotel Zeeland te Tholen, haar jaarvergadering. 8 uur opende voorz. Hezen de vergade ring door lezing van een schriftgedeelte, waarop men zong Ps. 150 1. Hij ging ver volgens voor in gebed. Na een welkomst en kort openingswoord gesproken te hebben, las de sekretaris de notulen, en vervolgens de voorzitter enkele ingekomen stukken, die nog niet in het bondsorgaan hadden ge staan. Hierop volgde lezing jaarverslagen door sekretaris en penningmeester, waaruit resp. o.a. bleek dat de afd. op 1 jan. 1958 69 leden telde, terwijl het batig saldo bij de penn. 314.16 1 Door drukke bezigheden gedrongen, wens ten voorzitter, secretaris en penningmeester zich gaarne uit het bestuur terug te trek ken. Er volgden dan ook enkele stemmingen, doch de leden wensten voor alles dat het bestuur voorlopig bleef, zodat tenslotte alleen vr. Scherpenisse te St. Annaland kans zag van zijn penningmeesterschap af te komen. Dit zal in 't vervolg worden waargenomen door vr. I. J. v. Daalen te Scherpenisse. Na een korte pauze, waarin voor rekening van de afd. kas een consumptie werd ver strekt, werd door het hoofdbestuurslid Mr. J. de Waarde uit Rotterdam een praatje ge houden, waartoe hij als onderwerp koos „Menselijke verhoudingen". Na een uiteen zetting van het standsverschil vroeger en thans, hoe het in Amerika is en bij ons en hoe de ontwikkeling vooral na de tweede wereldoorlog versneld is, wekte spr. op elkander steeds te zien als schepsel Gods. Hierna een ruimere pauze, met consumptie waarin de heer en mevr. P. D. Sieling uit Studeert U laat „Besteedt den dieren tijdt by daghen en by nagten, terwijl gij jong en onversleten zijt" dichtte Huyghens... Héérlijk zo'n kostelijk-verkwik- kende King-pepermunt bij de studie: tussen optochten jaar tallen en ontelbare vreemde woordjes in!... Melissant hun apparaten gereed maakten om voor onze leden via de projector, een aantal foto's alle in kleuren van hun reizen naar Noorwegen te laten zien. Mevr. Sieling liet daarna plm 140 plaatjes voor de lens voorbijgaan, terwijl dhr. Sie ling het alles duidelijk en uitvoerig be schreef. Een hartelijk applaus van de ver gadering bewees na afloop hoezeer dit in de smaak gevallen is. Het echtpaar werd door de voorz. dan ook namens allen har telijk dank gebracht voor het gebodene. Wat bleek hier de majesteit en grootse schoonheid in het rijk der natuur, van de Schepper. Ca. 12 uur ging ieder weer met een extra bus huiswaarts, nadat eerst nog ge zongen was Ps. 19.1 en de secretaris in dankgebed eindigde. OUD -VOSSEMEER SAMENSTELLING STEMBUREAU Voorlopig ziel Tie samenstelling^ van de stembureaux voor de verkiezing van de leden der Prov. Staten op 26 maart en die voor de Gemeenteraad op 28 mei er als volgt uit: Stembureau I, Gemeentehuis: voorzitter, de burgemeester; de leden de heren A. M. v. Engelen en P. A. W. Mees, Plaatsver vangend: S. Istha en C. P. Timmermans. Op stembureau II, dat nu in het gebouw van het Groene ÏCruis ondergebracht zal worden, is dhr. P. van Driel voorzitter, ter zijde gestaan door de leden J. Aarnoudse en J. v. d. Klooster. Plaatsvervangend P. W. v. Westen en A. J. Rijstenbil. HUISSLACHTINGEN In de maand februari werden ter sekre- tarie alhier 19 varkens voor huis^lachting fa-aeg.wn. „W-l,d„Wsi JAARVERGADERING JEUGDORGANISATIES GER. KERK Er was goede belangstelling voor de fees telijke jaarvergadering der Geref. Jeugdor ganisaties, t.w. de Jeugdver, onder leiding van dhr. P. van Driel Gzn. en de ojngens- en meisjesclub onder leiding van dhr. v. Driel Mzn., die vrijdag jl. in een 2 tal lokalen der School met de Bijbel werd ge houden. Ds. A. Koning opende de bijeenkomst met gebed en sprak naar aanleiding van Ps. 148. Om het omvangrijke programma geen gevaar te doen lopen zag men af van de felicitaties, hoewel de vertegen woordigers van diverse zusterverenigingen, zowel Gereformeerde als Hervormde, van de Kerkeraad enz. natuurlijk wel aanwezig waren. Na het zingen van het Bondslied der Meisjesverenigingen, gaven de sekretaresse en penningmeester der Jeugdver. Reijskie van Driel en Louis de Wilde hun jaarver slagen. Deze vereniging staat thans onder leiding van dhr. P. van Driel Gzn. Sinds dhr. C. P. de Schipper vertrok namen G. van Driel en S. de Wilde het voorzitter schap tijdelijk waar. Erg aardig was het op rijm gestelde jaarverslag van Janny van Driel, de sekre taresse van de Jongens- en Meisjesclub. Volgens de penningmeester S. de Wilde M.Kzn. staat deze vereniging er financieel goed voor. Het onderwerp Bijbelse Geschiedenis le verde Fia Droogers; haar inleiding was ge titeld: „Abrahams offer". Men wisselde het programma af met het optreden van een koortje. De solozang van Henk van Driel leverde een grote verras sing op. Dit was van opmerkelijk goed ge halte. Henk van Driel heeft ontegenzeggelijk ta lent. Na de eerste pauze zong hij als toegift „Waarheen Pelgrims...". Kees van Driel sprak over het 4e artikel van de Ned. Geloofsbelijdenis. Deze inlei ding over het gezag der Heilige Schrift was goed verzorgd. Voor de diverse toneelstukjes had dhr. Pvan Driel een decor ontworpen, dat goed voldeed. De ouderen speelden het stuk „Gij ou ders..." dat de toeschouwers verplaatste in het gezin van een professor, die zich in zijn eenzijdige belangstelling voor de wetenschap van zijn kinderen vervreemdde. Ook van het stuk der jongeren „Een jongen redt de Amsterdamse beurs" had men veel werk gemaakt. Vooral de costumes waren prachtig. Het vrije onderwerp van Theo van Driel was getiteld „Europa". Hij behandelde hierin vooral de historische groei naar een heid. Ernst en luim wisselde zich in het pro gramma voortdurend af. Van het vrolijke gehalte waren de stukjes „Hannes wil emi greren" en „Hannes heeft mazzel". Vooral omdat ook het spelgehalte goed was, genoot men zeer van de komische gebeurtenissen. Dit was eveneens het geval bij het laatste stuk „De dief en de goochelaar". Nadat de leden der verenigingen het Bondslied der J.V. hadden gezongen, sloot dhr. van Driel Mzn. met het oog op het late uur met een korte toespraak, waarin hij allen uitnodigde de verenigingen niet alleen geldelijk te steunen, maar belangstelling te tonen voor dit werk, wat b.v. kan gebeuren door het bijwonen der vergaderingen. GEZELLIGE AVOND N.H. KERKKOOR De jaarvergadering van het N. Herv. Kerkkoor, die vrijdagavond jl. in het Ver enigingsgebouw werd gehouden, droeg een zeer gezellig karakter. Ds. Breure noemde het in zijn openingswoord een grote familie avond. Spreker zag een belangrijke taak voor het koor in de verbetering van de gemeentezang en een stimulans voor het zingen in de gezinnen. Sekretaris A. Gunst gaf een jaarverslag op rijm. Hoewel het ledental niet achter uit ging, heeft men een dringend tekort aan mannelijke leden. Volgens penningmeester C. Boogerd heeft de Vereniging een behoorlijk kassaldo. Dirigent A. H. Ridderhof dankte de spre kers en gaf het woord aan vertegenwoordi gers van andere jeugdorganisaties, zoals de knapenver., de beide meisjesver. en de Vrouwenvereniging. Van de Jongelingsver. was een schriftelijke felicitatie binnen ge komen. Namens de kerkeraad bood dhr. P. van Driel zijn gelukwensen aan. In de pauze, die volgde op het zingen van enkele liederen, boden de dames een heerlijke tractatic, nl. koffie met cake, aan. Corrie Gunst droeg een gedicht voor, waarin zij de belangrijkste gebeurtenissen van 1957 had verwerkt. Het vrolijke toneelstukje „Hannes en Dri- ka krijgen een zuigeling" viel bijzonder in de smaak, wat ook het geval was toen men later de Hannes en Drika-serie voortzette met „Hannes heeft buikgriep". Opmerkelijk goed was het stuk „De 2 Liesjes", gespeeld door Mej. Kousemaker en dhr. M. Quist. Men had dit stuk groten deels zelf samengesteld. Ook in de volgende pauze werd er een tractatie aangeboden. Mevr. van Westen van Nieuwenhuijzen won een grote taart, de hoofdprijs van een verloting, die 60,80 opbracht. Het programma werd verder afgewisseld met zang, voordrachten en een wedstrijd herseng ymnastiek. Ook het laatste toneelstukje „Het gesto len parelmoer" boeide de aandacht zeer. Ds. Breure sprak een slotwoord. Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. Kennies blussen 't vuur in 'n ommezien» Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van de zuur- brand op dë-'maagv Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hëvigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smel ten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgchalte weer in balans. Weg pijn. van „Accelerando" gevormd orkestje, dat het toch altijd weer goed doet op zo'n avond. Het was ook bij deze uitvoering niet vroeg meer. toen de voorzitter onder dank voor de goede aandacht deze geslaagde do nateursavond sloot. JAARVERGADERING CHR. SCHOOL De jaarvergadering van de vereniging tot „Instandhouding van Scholen met den Bij bel" werd vrijdagavond in een schoollokaal gehouden. Er waren 63 leden, inclusief het bestuur aanwezig, toen de voorzitter P. Quist liet zingen Ps. 22 6, daarna Ps. 22 las en naar aanleiding daarvan een ope ningswoord sprak. Spreker herdacht hierbij het op 4 december 1957 overleden bestuurs lid C. K. Slager, die medeoprichter was van verdwijnen met PUROL COLLECTE Een collecte voor het T.B.C.-fonds van het N.V.V. bracht 45,70 op. LEDENVERGADERING VOLLEYBAL Op 7 maart 1957 kwam er een Volleybal vereniging tot stand. Op haar le verjaardag vergaderden de leden .vrijdag jl. in de zaal van dhr. J. C. Ampt. Voorzittè^ 'A.Van Dalen was zeer te vreden over de gang van zaken in het afgelopen verenigingsjaar. Sekretaresse Jans Versluijs memoreerde in haar jaarverslag de gunstige uitslag van de Competitie. Vio I behaalde in haar afdeling een 3e plaats. Financieel staat de vereniging er niet zo rooskleurig voor; in dit eerste jaar stond men natuurlijk voor extra uitgaven, zoals shirt, rugnummers, enz. De vereniging heeft ook te weinig donateurs. Het is daarom gewenst de Volleybalsport in de gemeente meer populair te maken, wat kan gebeuren door het spelen van openbare wedstrijden, het geven van demonstraties enz. Het en thousiasme van de leden wettigt de ver wachting dat deze sport plaatselijk toch een toekomst heeft. Tijdens de algemene bespreking besloot men de training scherper te stellen, door een beter en doeltreffender gebruik van de oefenuren. De verantwoordelijkheid van de keuze-commissie en coach kreeg een scher pere omlijning. Dhr. A. van Dalen werd met algemene stemmen herkozen. In de plaats van Theo van Driel, die niet herkiesbaar was, verkoos men Dick Lindhout. Bij de rondvraag werden nog wat interne aangelegenheden besproken, waarna de voor zitter de vergadering sloot. De belangstelling voor deze ledenvergade ring was zeer bevredigend. ST. ANNALAND COLLECTES De voor het N.V.V. t.b.c. fonds gehouden collecte bracht in deze gemeente 228,75 op. DONATEURSAVOND „ACCELERANDO" Voor deze avond, gehouden donderdag 6 maart in de zaal van dhr. F. Rijnberg was matige belangstelling. Het publiek bestond uit overwegend ouderen, die als muzieklief hebber dan ook speciaal waren gekomen. Ze werden verwelkomd door de voorzitter „Accelerando", de heer Abr. J. Boo gaard, die dit welkom tevens kon richten tot de ere-dirigent M. P. Lanooy en de ere voorzitter W. A. Boogaard, erelid H. Over- beeke en een tweetal raadsleden. Spreker gaf een uiteenzetting van het programma, waarna „Accelerando" met een zestal num mers optrad, waaronder het niet eenvoudige stuk Arlequin et Colombine van Gustav De Roeck. Met „de vrolijk smid" als toegift uit de oude doos werd dit onder leiding van de heer H. A. J. Laenen uitgevoerd concert besloten. Een drietal korte schetsjes brachten vari atie, schetsjes, die het uitstekend deden en welke door goede voordracht menigmaal de lachtlust opwekte. Met er tussendoor een verloting, die ter dekking van de kosten tegenwoordig bij elke uitvoering hoort, was er tot slot het op- j treden van de Boerenkapel, het uit de leden j de school en vele jaren penningmeester. De voorziitter verklaarde bijna 45 jaar met de overledene in grote vriendschap te hebben samengewerkt, zodat het naast het verlies door de vereniging ook voor hem een groot persoonlijk verlies betekende. Zeer uitvoerig waren de notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer J. B. van Dijke. Daaruit bleek dat in 1957 gemiddeld 208 leerlingen de school hebben bezocht, terwijl de ver eniging 236 leden telt. Groot waren de moei lijkheden in de personeelssector. Slechts door tijdelijke voorzieningen werd de grootste nood gelenigd. Pogingen tot personeelsbenoeming gaan onverminderd voort. De heer J. A. den Engelsman nam de functie waar van penningmeester. Het fi nancieel overzicht werd evenwel geleverd door de boekhouder J. van Luijk. Getallen, waaruit het totaal van ruim 54.000 gulden kwam, deed de vergadering duizelen, maar er bleek toch een batig saldo te zijn van 511.65, terwijl de rekening van de ver eniging tot een batig saldo van 115,98 kwam en de begrotingen op respectievelijk 7200 en 1085,41. Het stemmen voor een nieuw bestuurslid in de vacature van wijlen Slager vergde ge ruime tijd. Tenslote werd benoemd de heer Anth. J. Slager CKzn. Niet herkiesbaar was het lid van de commissie van schooltoezicht de heer M. J. den Haan in welke vakature werd voorzien door benoeming van de heer Jac. Hage Adrzn. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen alles te proberen om de nieuwe school op de urgentielijst 1959 te krijgen, werd ver zocht om indien het voorshands nog nodig is door personeelsgebrek een dag per week vrij te geven, huiswerk op te dragen, opdat achterraken zoveel mogelijk wordt voorko men en werd ook de aandacht gevestigd op een toenemend roken onder de jeugd, wat niet opgelost wordt, indien de ouders ter zake niet onverbiddellijk optreden. Een lid dat de Lagere Technische School te Sint- Maartensdijk had bekeken, verklaarde dat men over de leerlingen uit Sint-Annaland bijzonder tevreden was. Op verzoek van de voorzitter eindigde ds. Westland de bij eenkomst met dankgebed. W^EES GÈtROUW Op 4 maart hield de Hervormde Meisjes vereniging „Wees Getrouw" haar jaarver gadering. Geopend werd door ds. Westland, terwijl mevr. Westland de aanwezigen ver welkomde. Met aandacht werd naar de jaar verslagen van penningmeesteresse en sekre taresse geluisterd. De vereniging staat er qüa" leden en qua financiën gezond voor. Daarna was er een gevarieerd programma met gedichten, spelletjes en zang, waaraan werd meegewerkt door een koortje onder leiding van zr. Krijger, Jans van Iwaarden, Corrie van Popering, Corrie Overbeeke e.a. NAAR DE STUDIO Door de AVJ^Qr yjordt een landelijke jeifgdverkeerswedstrija georganiseerd. Van iedere provincie zullen er 26 maart a.s. 2 leerlingen van de lagere school in de studio zijn om het tegen elkaar op te nemen op het gebied van het verkeersonderwijs. St. Annaland lootte gelukkig en werd aan gewezen voor Zeeland. Na loting tussen beide lagere scholen alhier kwam de open bare school uit de bus. Daaruit werden aan gewezen Krijn van Driel en Frans den Engelsman Jaczn om op genoemde datum in gezelschap van wachtmeester P. J. van Engeldorp Gastelaars naar de Avro-studio te trekken. Daar moet de „verkeersbijl" wor den opgenomen tegen Limburg, met name twee leerlingen uit Vaals. Succes jongelui. FUNCTIES VERDEELD Tijdens een door de middenstandsvereni ging „Activa" gehouden bestuursvergade ring werden de functies onderling verdeeld, nodig na het bedanken van de heren F. J. Stols (voorzitter) en M. den Engelsman. Gekozen werd tot voorzitter M .van der Maas (tot op heden vice-voorzitter), G. Heijboer, vice-voorzitter, terwijl de heren A. Gunter, J. de Goffau, C. J. van Oost en L. Vroegop hun functies van respectie velijk secretaris, penningmeester, 2e pen ningmeester en alg. adjunct behielden. Twee de secretaris werd het tweede nieuwe be stuurslid A. Scherpenisse Czn. Het bestuur, tijdens de laatste algemene vergadering daartoe gemachtigd, werkte voorts enkele voorstellen nader uit en besloot de leden te adviseren de winkels met Goede Vrijdag om 6 uur te sluiten en de voor die avond vast gestelde koopuren (tot 9 uur) te verschui ven naar de voorafgaande donderdag. Op dzelefde manier wil het bestuur afwijken van de wettelijke regeling met betrekking tot Oudejaarsavond. Wettelijk zijn de winkels dan tot 9 uur geopend, maar waar in alle kerken Oude- jaarsavonddienst wordt gehouden, zal de leden van „Activa" worden geadviseerd dan ook om 6 uur te sluiten en eventueel als compensatie hiervoor de koopavond te verschuiven naar 30 december. Verder ligt het in het voornemen in het najaar een bin dingsavond te organiseren en op de eerst volgende ledenvergadering in navolging van de eilandgemeenten een zgn. vrije iddagsluiting voor te stellen. Met betrek king tot een te houden winkelactie werden nog geen plannen gemaakt. JONGENS EN MEISJES Natuurlijk hebben jullie het ook al gezien, dat de gemeentewerklieden bezig zijn met de beplanting van onze gemeente. Er komen maar liefst 200 boompjes en nog een 250 struiken in verschillende straten en dorps- delen, zoals de Bierensstraat, Ring, Hoen- derweg en Tuinstraat. Er komen kastanje-, es-, wilgen- en populiere bomen. Het zijn nog jonge en dus erg tere boompjes, die nog weinig stootjes kunnen velen. Maar wat zal het straks over een paar jaar prachtig zijn, wanneer we iedere lente op- nieifw daarin de knoppen zien wellen en ze later in volle bladertooi zien staan, waarmee dan de „kale" gemeente van nu er heel anders uit zal zien. Maar om het zover te krijgen moeten jullie met z'n allen er voor waken, dat er goed voor wordt ge zorgd. De meisjes doen dat zeker en de jongens hebben reeds goede plannen ge maakt. Want dat er de eerste dag dat ene takje werd afgebroken is een vergissing die we met z'n allen nog willen vergeven, maar dit was dan ook de laatste vergissing. Want zoals de ouderen tegenwoordig allerlei com missies vormen, hebben alle jongens van Sint-Annaland die naar de kleuter- en la gere school gaan de club gevormd van de „boom- en plantbeschermers". Met z'n allen zullen ze niet toestaan, dat er nog een takje wordt beschadigd. Nee, de politie heb ben ze er niet bij nodig. Ze zorgen er zelf voor. Ze kijken uit, wanneer ze op het schoolplein spelen en ze gaan niet rond die jonge boompjes krijgertje doen, ze kijken uit met het voetballen en ze zorgen er voor dat niemand van hun vriendjes hun regle ment overtreedt. En het voornaamste ar tikel luidt: „iedere jongen is verplicht iedere beschadiging van boom en struik te voor komen." De straf bij overtreding is, dat hij geen flinke jongen meer kan worden ge noemd. En dat zal niemand willen. De jon gens en meisjes willen met z'n allen laten zien, dat wanneer ze het beloven, die belofte ook nakomen. NIEUWE WINKEL IN NIEUWE WIJK Voor de familie Goedegebuure-Fase was het vrijdag jl. een bijzondere dag, toen ze hun nieuwe winkel in de Tuinstraat offi cieel openden. Niet alleen dat de behuizing veel ruimer en gerieflijker is geworden, maar bovendien werd in de nieuwe wijk een mooi winkelpand gebouwd, waarin de familie het kruideniersbedrijf met nog enkele andere artikelen, uitoefenen. Dit hoek-winkelpand doet het in deze nieuwe wijk als gebouw uitstekend en naar de familie hoopt zal de verkoop zich daarbij aansluiten. De eerste dagen is die hoop ongetwijfeld werkelijkheid geworden, want vele inwoners namen er een kijkje en lieten het daar niet bij. Vooraf waren enkele genodigden van de officiële opening getuige, o.m. burgemeester en wet houders, de opzichter J. D. Dormaar en de aannemers. De burgemeester verklaarde zich met de familie verheugd over deze totstandkoming en vond het winkelpand zeer passend in de geheel nieuwe wijk. Hij feliciteerde de fa milie namens het gemeentebestuur en wenste hen veel succes toe, hopend dat ook de reeds bejaarde mede-eigenares daarvan nog lang plezier zou mogen beleven. Dat het geheel met inachtneming van de beschikbare ruimte naar de eisen des tijds is ingericht, w.o. een mooie winkelinventaris, spreekt vanzelf. Ter gelegenheid van de opening waren er enkele speciale aanbiedingen, die het best deden. Zo is er met 't bijna voltooid zijn van dit gedeelte van het uitbreidingsplan ook een winkel in opgenomen, die daar ongetwij feld, ^an een. behoefte zal' voldoen en het gelieeP' £?érlfeveh<" mdigt. VIER PREMIEWONINGEN Deze week kwam de vergunning af voor de bouw van 4 premiewoningen in de Van den Bosstraat, nl. voor F. Rijnberg, C. Hage, Jacs. Boon, allen alhier en J. D. Dormaar te Stavenisse. VEILINGBOUW Vorige week is de vergunning van de bouw van de nieuwe veiling aan de Lange- weg afgekomen. De totale oppervlakte van het gebouw, t.w. 85 x 22 meter werd reeds uitgezet. STAVENISSE TONEEL Zaterdag 15 maart wordt door de plaat selijke toneelvereniging het mooie stuk in vier bedrijven opgevoerd, getiteld „De laat ste deur". Velen zullen dit goed ingestudeer de stuk willen zien. VERGADERING N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw Leune-Stoel hield de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Sta venisse haar maandelijkse vergadering. Spreker was de heer Krieger, hoofd der Christelijke school te St. Maartensdijk met als onderwerp „In de branding". Voor Baby's huidje Moeders Goede Keuze ST. MAARTENSDIJK COLLECTE De collecte, die het N.V.V. t.b.c.-fonds „Zonnestraal" dezer dagen in onze gemeen te hield, heeft een bedrag van 180,50 op gebracht. SECRETARIS WEZEN ALGEMEEN ARMBESTUUR Met ingang van 1 maart a.s. is aan de heer J. C. Oudesluijs zulks overeenkom stig zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van het Wezen Algemeen Arm bestuur. Als opvolger werd met ingang van de zelfde datum benoemd de heer C. L. van Dijke, ambtenaar ter gemeente-secretarie, alhier. (zie vervolg tweede blad) SCHERPENISSE GEZINSAVOND Onder zeer grote belangstelling werd door de bond van Plattelandsvrouwen alhier de jaarlijkse gezinsavond gehouden in 't „Hol land Huis". Na opening werd begonnen met een pro- paganda-schetsje „Jong bloed". Vervolgens kwamen de kleintjes aan de beurt. De gehele avond stond in het teken van zang, muziek en voordracht. Vooral het stukje van de kleintjes „de stoute klas" deed het best. Een geimproviseerd pierement dat hierbij nodig was bewees goede diensten. Het hoofdnummer „arm maar toch rijk" werd op zeer verdienstelijke wijze vertolkt en had een paedagogische inslag. Nadat no^ een verloting had plaats gehad werd door mevrouw van Heusden het slotwoord ge sproken en het Zeeuwse volkslied nog ge zongen. DRAAGT ELKANDERS LASTEN De algemene vergadering van de ver eniging van varkenshouders „D.E.L." werd door 23 leden in café Wielaard bezocht. De voorzitter D. C. v. d. Werf die als zodanig in de plaats was gekomen van de heer C. G. Hartog sprak het welkomst woord. Uit het zeer uitvoerig verslag van de penningmeester bleek, dat er een nadelig slot was van 177.70. Dit was ontstaan door het 60 jarig bestaan. Inkomsten 536,36, uitgaven 449.84, zodat er op de gewone rekening 86,52, voordelig saldo was. De vereniging telt 53 leden, waarvan nog 30 varkenshouders. Er was, 1 varken onteigend. Benoemd werden tot leden van de financiële commissie de heren L. v. d. Werf en J. Bolier. Gevraagd werd of de uitkering weer het zelfde was gebleven, waarop bevestigend werd geantwoord. Ook voor 1958 zal het zo blijven, nl. tot en met 25 kg 1.25, daar boven 1, Een nieuwe waarmerktang zal worden aangekocht. Daarna sluiting. KIJKAVOND In de chr. school werd vorige week vrij dag een kijkavond gehouden ter bezichti ging van het werk der leerlingen. Er werd door de ouders en belangstellenden druk van deze gelegenheid gebruik gemaakt. En allen vonden het de moeite waard, waarbij handwerken en een tekening van het hoofd der school van de „haven van Enkhuizen" bijzondere aandacht kregen. POORTVLIET BEJAARDENBIJEENKOMST Op woensdag 19 maart a.s. is er weer een contactmiddag in de bovenzaal van het Gemeentehuis, aanvang 3 uur. Het programma omvat: gezelschapsspelen, voordrachten van mevrouw Kloet-Moeliker, lezing met lichtbeelden over Paul Krüger park in Zuid-Afrika door de heer P. J. N. Visser. Ook zij, die niet lid zijn van de plaatse lijke bond voor Ouden van Dagen zijn har telijk welkom op deze middag. Wilt u allemaal uw kop en schotel mee brengen Degen, die graag willen komen, doch slecht ter been zijn, kunnen afgehaald wor den per auto, doch wilt u dit vóór 19 maart opgeven aan Mevrouw van Doorn- de Jong of mevrouw Mullié-Eilander. ST. FILIPSLAND JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL De stichting Prinses Marijke Kleuter school hield dezer dagen haar jaarverga dering onder leiding van de heer Joh. van Hekke. Geopend werd met het zingen van psalm 25 2, het lezen van een Schriftge deelte en gebed. O.m. kon de voorzitter een welkom richten tot burgemeester en wet houders, personeel der school, gemeente ambtenaren en andere belangstellenden. Spreker wees verder op het tijdelijke van het leven, maar ook op het voorrecht nog in een vrij Nederland te mogen werken, voor het onderwijs. Het is noodzakelijk aldus dej voorzitter, dat de kinderen reeds jong inf Gods woord worden onderwezen. Boven-* dien worden ze tucht en lust om te leren bijgebracht. Blijkens het jaarverslag bezoe ken gemiddeld 62 kinderen de school. Er waren veel zieken geweest. Financieel gaat het wel, men heeft nog ongeveer '850, in kas. De begroting 1958 werd vastgesteld op 10.350,met een onvoorziene post. van 400,De aftredende bestuursleden P. den Braber en Abr. Steuijn werden hebe- noemd. Hoofdleidster mej. Stoutjesdijk hield een inleiding over Kleuterscholen in het alge meen en wees inzonderheid op het verschil met vroeger en nu. Achtereenvolgens waren er „matressescholen, bewaarscholen, fröbel scholen en de huidige kleuterschoolvorm. Bij de rondvraag bleek wel, dat de ouders*' zeer tevreden zijn over de gang van zaken in de school. Verschillende bleken het wel op prijs te stellen, wanneer men rond 5 december sinterklaas zou laten komen en de kinderen dan te tracteren. Men zal dit alle ouders per briefje afvragen. Het bestuur wijst dit af. In een chr. school behoort geen sinterklaas, aldus de voorzitter, dit is in strijd met het beginsel en de statuten der school die zijn gegrond op de Drie Formu lieren van Enigheid. Met kerstfeest krijgen de kinderen tracta- en wordt van dit heilsfeit verteld. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de ouders voor de onderlinge verdraagzaam heid, wat ook deze avond heeft bewezen, dankt b. en w. voor hun tegenwoordigheid en sluit met psalmgezang en dankzegging. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL Onder leiding van de heer T. Bakker werd vorige week vrijdag de ouderavond van de openbare lagere school gehouden, waarbij burgemeester en wethouders mede tegenwoordig waren. De heer Bakker wees er op, dat dit zijn laatste Ouderavond als voorzitter zal zijn, omdat hij geen school gaande kinderen meer heeft en dus traditie getrouw zal aftreden. Bij de daarna gehou den stemming wordt in zijn plaats gekozen de heer C. Verkerke. Het hoofd der school, dhr. van der Ende las een verhaal in Zuid-Bevelands dialect. Een pracht, soms vermakelijk, soms aan grijpend verhaal over de trouwe dienstbode van de boerin. Er werd in de hierna ge houden pauze getracteerd door mevr. v. d. Ende met haar helpsters, terwijl gelijk het werk der leerlingen werd bezichtigd. „Keu rig", was de unanieme conclusie. Vervolgens hield onderwijzer Thouten- hoofd een lezing over het linkshandige kind. Er bestaan 2y2 tot 4% linkshandigen, die men hun natuurlijke aanleg moet laten be houden. Meegedeeld werd nog, dat de schoolreis met ongeveer 50 kinderen naar de omge ving Breda zal gaan, terwijl een ouder-reis georganiseerd zal worden. De heer Thou- tenhoofd vertoonde, om reeds in reis-sfeer te komen, een aantal lantaarnplaatjes van de deze zomer gemaakte reis en van de vorige ouderavond. Tenslotte werden er nog vra gen gesteld over het speelterrein, gymnas tieklokaal en een woning voor het Hoofd der School, waar dhr. v. d. Ende volgend jaar met pensioen hoopt te gaan. De bur gemeester deelde mede, dat er dit jaar een woning voor het onderwijs zal worden ge bouwd. Daarna dankte dhr. v. d. Ende de scheidende voorzitter T. Bakker voor alles wat hij voor het openbaar onderwijs deed. En dat was heel wat, vond spreker. Van wijken wist dhr. Bakker niet. Hij hoopte dat zijn opvolger dezelfde sporen zou volgen. Ook de burgemeester hield nog een korte toespraak, waarin hij bijzonder mej. van Strien voor de pracht handwerken lof toe zwaaide. Hij vergat niet dhr. Bakker te danken voor de voortreffelijke leiding van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 2