WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND VERSCHIJ I I NT IEDER I I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Bezoek van het Engelse Koningspaar aan ons land. E VRIJDAG St.Annalandse nieuwe haven kan worden aanbesteed Forum Deltazaken De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG SINT ANNALAND. Het belangrijkste was, ^at de nieuwe haven er komt - Kleuterschool staat op urgentielijst 1958. Aan totstandkoming verenigingsgebouw wordt weer gewerkt - Commissie tot bevordering van werk gelegenheid gewenst - Nieuw raadslid beëdigd. 14e jaargang No. 16 14 maart 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen I. In deze maand zal het Britse koningspaar een bezoek aan ons land brengen en de gast :ijn van koningin Juliana en prins Bernhard. 3an zullen de telgen van vier Duitse adel- ijke geslachten bijeen zijn: 1het huis Jrunswijk-Lüneburg-Hannover; 2: het huis ileesfpjk - Holstein - Sonderburg - Glücks- Durg; 3: het huis van Nassau en 4: het huis ,ippe-Biesterfeld. Dat het huis Nassau en dat van Lippe- 3iesterfeld van Duitse origine zijn, is wel -Igemeen bekend, maar dat de koningin van Engeland en haar gemaal, Philip Mount- batten, ook van Duitse afkomst zijn, is min der bekend. Het is dan ook zeker wel de moeite waard de afstamming van het Engel se koninklijke paar na te gaan. Wat konin- in Elisabeth II betreft is deze afstamming angegeven op de tabel in 't volgend nr. Phillips Mountbatten, hertog van Edin burgh, stamt uit het Deense koningshuis, nl. dat van Sleeswijk - Holstein - Sonderburg - Glücksburg. In 1863 komt de tweede zoon van de Deense koning als George I op de Griekse troon. Deze wordt door zijn zoon Konstantijn opgevolgd. Een broer van deze Konstantijn nu, Andreas, is de vader van Philips, terwijl Philips moeder uit het ge slacht der Battenbergers stamt. Deze Bat- tenbergers zelf nu weer komen uit het huis 'Hessen voort. Een der prinsen uit dit huis, :een zekere Alexander, huwt in 1851 met de Poolse gravin Julie von Hauke en bij deze gelegenheid verleent de groot-hertog van Hessen haar de titel van prinses van Batten- berg. Haar oudste zoon verwerft later de Britse nationaliteit, wordt Brits admiraal en noemt zich: Louis Alexander, prins van van Battenberg, markies van Milford-Haven (1854-1921). Tijdens de eerste wereldoorlog, nl. in 1917, verandert hij zijn naam in Mountbatten, de verengelsing van Batten berg. Wanneer nu Philip, die in 1921 in Griekenland is geboren, op 20 november 1947 Elisabeth huwt, adopteert hij de naam van zijn oom Mountbatten. Interessant is het ook te weten, hoe en wanneer het huis Brunswijk op de Engelse troon is gekomen. Bovendien heeft dit feit ook voor de leden van ons Oranje-huis nog enige gevolgen, althans zou dit voor hen kunnen hebben. Voor het historisch verband is het echter wel nodig, zij het heel in het kort, iets te zgegen van de twee Engelse koningshuizen, die aan het huis Brunswijk zijn vooraf gegaan: het huis Tu dor en het huis Stuart. Het huis Tudor komt aan de macht als Hendrik VII van Tudor zich in 1485 van de Engelse troon meester maakt en met de wettige troonopvolgster, Elisabeth van York, in het huwelijk treedt. Uit dit huwelijk wordt Hendrik VIII geboren, die, doordat hij met zes vrouwen getrouwd is geweest, waarvan hij er twee op het schavot laat brengen, 1 almede door 't feit, dat hij de stichter van de Anglicaanse kerk is geworden, algemene bekendheid heeft verworven. Hier volgen de namen van drie zijner echtgenoten Catharina van Arragon, die hem een dochter Maria, Anna Boleyn, die hem ook een dochter Elisabeth en Jane Seymour, die hem een zoon Eduard, schenkt. Deze zoon volgt op 10-jarige leeftijd in 1647 zijn vader als Eduard VI op. Daar hij kinderloos sterft, komt in 1553 zijn half zuster Maria op de troon en vervolgens regeert van 1558 tot 1603 Elisabeth. Met haar dood sterft het huis Tudor uit en komt haar neef, de koning van Schotland en zoon van de bekende Maria Stuart, op de Engelse troon. Deze neef, Jacobus I, is dus de eerste koning uit het huis Stuart, dat tot 1714 zal regeren. Hij heeft twee kinderen: Elisabeth en Karei, van wie hij Elisabeth aan Fried- rich V, keurvorst van de Palts en hoofd van de Protestantse Unie in Duitsland, uithuwe lijkt. Op deze Elizabeth komen we straks nader terug. Zijn zoon Karei volgt hem in 1625 als Karei I op. Deze voert een zeer auto- kratisch bewind en ligt voortdurend met het parlement overhoop en als tegen het F midden der eeuw radikale elementen in de Engelse maatschappij de overhand krijgen, wordt Karei in 1649 onthoofd. Zijn zoon Karei II moet zich voorlopig buiten Enge land ophouden en kan pas in 1660 de Engel se troon bestijgen. Wanneer nu deze Karei II in 1685 kinderloos streft, gaat de troon over op zijn broer Jacobus II. Deze heeft echter Roomse sympathieën en als hij openlijk voor zijn Rooms geloof uitkomt, ontstaat er een fel verzet tegen hem. Dit verzet groeit uit tot een openlijke rebellie, wanneer in 1688 zijn tweede vrouw, de Roomse prinses Maria van Modena, hem een zoon schenkt, zodat het gevaar dreigt, dat straks weer een Roomse koning op de troon zal komen. Daarom worden de beide dochters van Jaco bus II aangespoord hun vader van de troon te doen verdrijven. Deze dochters, Maria en Anna, hebben beiden een Protestantse opvoeding genoten en zijn beiden met een Protestantse vorst gehuwd: de eerste met onze stadhouder Willem III en de tweede met George, de kroonprins van Denemarken. Wanneer op Maria een direkt beroep ge daan wordt, steekt in 1688 Willem met een vloot de Noordzee over en landt op de kust van Devonshire in de Torbaai. Hij rukt naar Londen op, maar biedt d ereeds gevangen genomen Jocobus, zijn schoon vader, de gelegenheid naar Frankrijk te ont- moeder, Elisabeth, de dochter van Jacobus I is. Sophie zelf is dus een kleindochter van Jacobus I. Uiteraard zal het bestijgen van de Engelse troon door een Duitse vorstin felle protesten van de zijde der Jacobieten oproepen en daarom wordt er besloten So phie de status van Brits onderdaan te ver lenen. Ook dit wekt verzet, maar Willem weet dit te breken. In 1702 overlijdt Willem en Anna volgt hem op. Hoewel Anna er niets voor voelt Sophie en na deze het huis Brunswijk op de Engelse troon te brengen, moet zij toch toegeven en zo komt er in 1705 een wet vluchten. Een jaar later worden Maria en tot stand, die bepaalt, dat de bovengenoem- Willem tot Koningin en koning uitgeroepen: op de troon zit nu een Protestants konings paar. In 1695 sterft Maria en nu wordt de vraag brandend wie Willem straks zal op volgen, want ook dit huwelijk is kinderloos gebleven. Weliswaar leeft Maria's zuster Anna nog, maar ook deze heeft geen na komelingen meer, aangezien al haar kinde ren reeds op jeugdige leeftijd zijn gestorven. Deze dynastieke moeilijkheden brengen Wil lem ertoe, het parlement een ontwerp van wet tot regeling van de erfopvolging voor te leggen. Deze wet Act of Settlement wordt in 1701 aangenomen en zij bepaalt, dat de roomse tak der Stuarts voor altijd van de Engelse troon zal zijn uitgesloten. Willem wenst verder, dat na Anna de Duit- de Sophie na Anna's dood de Engelse troon zal bestijgen en dat al haar legitieme na komelingen recht op de Britse nationaliteit zullen hebben. Sophie zit nu met ongeduld zij is al bij na 80 jaar oud de dood van Anna af te wachten. Vurig hoopt zij met het purper te worden omhangen, opdat, zo schrijft zij aan haar beroemde vriend, de geleerde Leib nitz, haar gebeente ook in de koningsgraven van de Westminster moge bijgezet worden. Deze wens is echter niet in vervulling gegaan, want zij sterft enige maanden voor Anna, die op 31 augustus 1714 overlijdt. Nu komt voor de Engelse troon Sophies zoon, Georg Ludwig van Brunswijk-Lüne- burg, keurvorst van Hannover, in aanmer- se hertogin Sophie, weduwe van de keur- king. Met Anna's dood sterft het huis Stu- vorst van Hannover, uit het huis Brunswijk, art uit en komt het huis Brunswijk op de op de troon zal komen. Dat juist Sophie Engelse troon. voor de Engelse troon in aanmerking komt, (slot volgt) is te verklaren uit het feit, dat Sophies (Nadruk verboden). Tijdens de openbare raadsvergadering van woensdag 12 maart 1958 deelde de burge meester van Sint-Annaland, de heer J. van den Bos mede, dat in de late namiddag van dinsdag 11 maart het bericht van Rijks waterstaat was afgekomen, dat de zaak van de Sint-Annalandse haven rond is. De bur gemeester deed zijn verklaring voor werd overgegaan tot behandeling van de raads- agenda. Hij zei: „Zeer tot ons genoegen is woensdag 11 maart in de late namiddag telefonisch door Rijkswaterstaat meegedeeld, dat de zaak van de haven rond zit en dat de gemeente Sint Annaland tot openbare aan besteding kan overgaan. Het verheugt ons zeer deze voor Sint-Annaland zo belangrijke mededeling te kunnen doen, di zowel door Uw college als door alle ingezetenen met vreugde zal worden begroet. Onmiddellijk is door ons het Stedebouw kundig advies- en ingenieursbureau Witte- veen en Bos te Deventer van dit bericht in kennis gesteld, die nu met bekwame spoed de laatste hand aan de stukken kan leggen, zodat we binnenkort aanbesteding van de nieuwe haven tegemoet kunnen zien. Aan het begin van de 1ste raadsvergadering van dit jaar hebben we gezegd: geduld is een schone zaak. Ik ben blij, dat uw geduld nu niet zo lang meer op de proef is gesteld. Ik wenste deze mededeling te doen, alvorens we tot behandeling van de raadsagenda zouden overgaan," aldus burgemeester J. van den Bos. Zoals velen al wel bekend is, wordt het geen getijhaven, zodat de schepen ook bij laag water kunnen in- en uitvaren. De haven is geprojecteerd tegenover de Suzannapolder, waar over een breedte van 250 meter een stalen dainwand zal worden gelegd. De ingang van de haven blijft op dezelfde plaats als dit bij de huidige het geval is, alleen worden er om verzanding van de ingang tegen te gaan strekdammen gelegd. De nieuwe haven beslaat een oppervlakte die gelijk is aan 4 maal de oude, waarom dan ook in totaal 4 hectaren schorren (ei gendom van jhr mr A. F. C. de Casembroot) moest worden aangekocht. Aan de ene kant komt er een aparte laad- en loswal voor zand, grint en andere materialen, terwijl er voorts ook een afzonderlijke ligplaats komt voor de zgn. rustende schippers, die hier dus enkele dagen willen vertoeven. De nieuwe zeewering wordt 4.20 -p n.a.p., Burgemeester J. van den Bos... „verheugd met alle inwoners." waarmee de oude zeewering van Molendijk en Tonhuis heeft afgedaan en mogelijk wel zo verlaagd kan worden, dat de hellingen van Voorstraat en Ooststraat belangrijk ge leidelijker kunnen verlopen. Er komen twee grote toegangswegen naar de nieuwe haven, nl. één via Javadijk met aansluiting op de weg naar Poortvliet-Sint-Maartensdijk en de andere ongeveer via „domineesdijkje" aansluitend op de weg naar Stavenisse. Daarmee wordt van en naar de andere cilandgemeenten ontsluiting verkregen. Het Sint-Annalands industrieterrein werd op het uitbreidingsplan in de Suzannapolder (waarachter de nieuwe haven komt) gepro jecteerd. Het voornemen bestaat dan ook om daar eveneens de nodige verbindingen aan te brengen. Burgemeester J. van den Bos verwacht dan ook, dat aanleg van de nieuwe haven reeëler kansen schept tot ves- Met aanleg van de nieuwe haven wordt het aantal zwakke plaatsen in de Thoolse zeewering opnieuw met één verminderd, omdat het tegelijk inhoudt dat de oude ha ven wordt afgesloten en gedempt. In vergelijking met de grote Deltawerken kan deze aanleg geen gigantisch werk wor den genoemd, maar voor Sint-Annaland en omgeving is dit miljoenenwerk een unicum en van groot belang. In het kader van de voorbereidingen voor het Deltaplan hebben de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen en de Provinciale Jeugdraad, de Werkgroep Deltazaken Zee land, bereid gevonden op een Forumavond de verschillende aspecten van het Deltaplan te behandelen. Deze werkgroep bestaat uit de heren: Ir. H. D. J. Swaters, Hoofdingenieur Di recteur Provinciale Waterstaat; Ir. M. de Vink, Directeur Provinciale Pla nologische Dienst; Drs. M. C. Verburg, Directeur Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland; Ir. J. G. Snip, Hoofd Bureau Bijzondere Werken van de Provinciale Waterstaat; Mr. J. F. Hornstra, Directeur Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Deze heren zullen het forum vormen op maandag 17 maart a.s. in het Holland Huis te Scherpenisse. De uitvoering der Deltawerken, voorzover daarbij onze omgeving en dan nog uit de verte betrokken zal worden, ligt nog in een tamelijk ver verschiet. Maar hebben de meesten onder ons er zo ook niet over gedacht, wanneer het de ons veel directer rakende gemeentelijke uitbreidingsplannen betrof? „Dat zal mijn tijd wel duren," werd ook in dit opzicht vaak gezegd en zo zat men er onverwacht middenin met de dikwijls minder prettige gevolgen van dien. Ook wat het Deltaplan en haar uitvoering betreft Het Britse Koningspaar bezoekt ons land St. Annalandse haven kan worden aanbesteed Een verenigingsgebouw wordt daar nodig geoordeeld Delta-avond in het.Holland Huis" Ontploffing in oud gemaal De competitiestanden Tyrannie is alleen dan werkelijk te vrezen, als zij haar zwakheid voelt. moet gelden, dat „regeren vooruitzien is". Laat dan zo op het oog de uitvoering van het Deltaplan vrijwel geheel langs ons heen schuiven, we zitten er toch zo tussen in en zo dicht bij, dat het onbestaanbaar is, dat het zonder gevolgen zal blijven. Een boven dien, we mogen het niet langs ons laten gaan, maar moeten ons reeds nu afvragen, welke gevolgen het zou kunnen hebben en welke mogelijkheden er toch nog in kunnen zitten, welke mogelijkheden we misschien ook door onze activiteit mogelijk kunnen maken. Vandaar ook, dat door de initiatiefnemers een brede kring van belangstellenden wor den verwacht op maandagavond a.s. in het „Holland Huis". GEZICHT OP DE SINT-ANNALANDSE (OUDE) HAVEN naar een schilderij van Leen Molendijk te Arnhem. E.e gemeenteraad van Sint-Annaland was op woensdagmorgen 12 maart in voltallige vergadering bijeen. Na opening op de ge bruikelijke wijze was eerst aan de orde beëdiging van het nieuwe raadslid A. J. Kurvink. Na aflegging der vereiste eden feliciteerde de voorzitter het nieuwe raads lid en hoopte, dat hem de kracht geschon ken zou worden tot een goede vervulling van die openbare ambt. Hij hoopte dat hij zich niet zou verliezen in detailpunten, maar zich met ijver en liefde aan de behartiging van de publieke zaak zou geven. De voor zitter riep dhr. Kurvink vervolgens van harte welkom toe in de raad en hoopte tevens dat zijn ganse streven er op gericht zou zijn de goede sfeer in de vergadering te bestendigen. De heer Kurvink dankend voor deze ge sproken woorden, hoopte dat God hem lust, kracht en bekwaamheid zou schenken om in eensgezinde samenwerking het belang van Sint-Annaland voor te staan. Op voorstel van b. en w. werd de woning Nieuwstraat 29a eigenaar J. L. Goedege- buure en vml. huurder-bewoner K. J. Hage onbewoonbaar verklaard. Uit de tweede nationale woningbouwlening wordt een geldlening van 5000,aangegaan tegen 6%. Uit de zgn. voorkeurslening rentespaar- brieven 1957 wordt een bedrag van ƒ5500,- geleend, eveneens tegen 6%. Voor dit be drag werd door inwoners voorkeur uitge sproken. BOERENLEENBANK VERSTREKT GELDLENING VOOR WATERLEIDING De plaatselijke Boerenleenbank is alsnog bereid gevonden aan de gemeente een geld lening te verstrekken ten bedrage van 11.100,voor de financiering van de bijdrage in de kosten, verbonden aan het aanleggen van drinkwateraansluitingen in het onrendabele gebied. Onder dank wordt deze geldlening aangenomen tegen 4J/£% 's jaars. De slotwijzigingen der begroting dienst 1957, die in concept gereed zijn, worden door de raad goedgekeurd en dienovereen komstig de begroting 1957 gewijzigd. BEPLANTING Ook de begroting 1958 wordt gewijzigd, verband houdende met de ramingen voor de aanleg van de nieuwe haven. Zulks op verzoek van de gdeputeerde staten. Eerst moest dit op een afzonderlijk besluit, daarna moest het in de begroting worden opgeno men, maar nu wil g.s. het weer liever in een afzonderlijk besluit zien geraamd, waar toe dus ook de begroting 1958 weer moet worden gewijzigd. De raad heeft er overi gens geen bezwaar tegen. Verder wordt die begroting gewijzigd vanwege de beplanting der gemeente, zoals daartoe indertijd een plan werd opgemaakt door Staatsbosbeheer. Dit plan kreeg rijks goedkeuring en tegelijk de toezegging van 740,maar dan moet er ook voor 1 mei worden geplant. Daarmee is reeds een begin gemaakt. Onder het „plaatselijk nieuws" wordt daarover meer gezegd. De voorzitter hoopte dat: a de beplanting het goed zou doen en dat b. de jeugd de groei niet zou belemmeren. In dit verband wees weth. Moerland er op. dat voetballen op het schoolplein wat riskant kan zijn voor de jonge boompjes. De vergoeding 1957 wordt voor de bij zondere lagere school vastgesteld op 6.083,34. Aan voorschot werd reeds ont vangen 5.917,87, zodat alsnog zal worden uitbetaald 165,47. Het bedrag voor vak onderwijs is 2.093,56, aan voorschot werd reeds ontvangen 2.160,zodat de school in deze nog 66,44 moet terugbetalen. Uit de 5 jaarlijkse afrekening (van 1948- 1952) blijkt dat de chr. school nog een bedrag te goed heeft van 6141,66. De voorzitter deelt hierna nog mede, dat het bedrag voor de o.l. school voor 1957 was gesteld op 4.842,15, hetgeen met een klein bedrag ad 448,is overschre den. Tegen deze vaststellingen is geen bezwaar. RONDVRAAG De Stols zegt te hebben vernomen, dat sommige inwoners een aanslag kregen van 30.i.p.v. 10.voor hondenbelasting. Geinformeerd, blijkt dat die houders destijds een briefje hebben gekregen met formuliertje wat ze niet hebben ingeleverd en nu de boete-bepaling is toegepast. Waar het een traditie was dat men de aanslag altijd kreeg zonder tevoren een formulier te moeten in vullen, zou hij het voor dit maal met een waarschuwing willen laten aflopen. De voorzitter zet uiteen, hoe tot dusver de gemeentebode steeds de heffingen op haalde bij degenen van wie men wist, dat ze een hond hielden. Het verificatiebu'reau nam hiermee echter geen genoegen meer, omdat volgens verordening een getekend formulier aanwezig moet zijn. Vandaar dat alle be kende houders van een hond een briefje met formulier kregen, dat voor 20 februari moest worden ingeleverd. Ten overvloede werd er ook nog opgewezen via een bekend making in de krant. Van de 80 houders van een hond hebben 19 niet aan dit verzoek voldaan, zodat de wettelijke normen in acht genomen moesten worden. Wanneer de raad meent, dat men als overgangstoestand nog clementie moet betrachten, is hij daarop niet tegen. De heer Stols zegt geen pleidooi te willen houden voor de honden, integendeel, maar wel zou hij gaarne zien, dat men de straf bepaling voor deze keer nog achterwege liet, tegelijk waarschuwend dat een volgend maal het formulier wel binnen moet komen. Weth. Moerland wil er zich mee ver enigen, maar zou gedeputeerde staten dit ook doen De voorzitter meent van wel. Daarna wordt besloten, dat men de 19 in- gebreke-blijvers voor ditmaal nog clementie zal verlenen. COMMISSIE BEVORDERING WERKGELEGENHEID De heer Stols herinnert er aan, hoe inder tijd is getracht een industriecommissie in het leven te roepen, altans daartoe pogingen aan te wenden, hetgeen is gestruikeld op het niet meedoen van een aantal verenigingen, met name Boerenleenbank, Veiling, Land bouwbelang en Centraal Bureau. Afgevaardigden werden toegezegd door CBTB, ANAB, CLAB en Middenstands- zilveruienpercelen en de machines bij het oogsten, dan kan het niet anders of de structuele werkloosheid neemt toe. Daarom moeten we als gemeenten alles op alles zetten tot het zoeken van een oplossing. Op de laatste vergadering van de midden standsvereniging werd dit ook als een groot belang geacht. We weten met z'n allen niet of er ooit een oplossing voor zal komen, maar moeten we dan maar stil blij ven afwachten Daarom nogmaals een beroep op de genoemde verenigingen, om dat het van groot belang is, dat de gehele gemeente hierachter staat en zeker de agrarische verenigingen, die voor onze ge meente van zo grote betekenis zijn. Alleen door samenwerking zal men iets tot stand kunnen brengen en terzake zal het ook voor die agrarische verenigingen een belang kun nen zijn, dat ze in deze samenwerken. Weth. G. Goedegebuure zegt het in deze volkomen eens te zijn met de heer Stols. Hij denkt daarbij ook, zoals hij vorige keer nog ophaalde aan uitbreiding van de tuin bouw. De voorzitter antwoordt hierop, dat ieder wel zal toegeven, dat er een grotere struc tuele werkloosheid in het verschiet ligt. Hij ziet het als de taak van de overheid te trachten werkgelegenheid te scheppen en wil daarom de suggestie van de heer Stols wel overnemen om die verenigingen nog maals aan te schrijven, mede nu op de nieuwe haven kan worden gewezen, die in dit verband ook van belang is. Hij denkt dan niet zo direct aan een „industrie commissie" dan wel aan een „commissie tot bevordering van de werkgelegenheid in St. Annaland". Daardoor kan een nog breder terrein worden bestreken (ook mo gelijkheden in land- en tuinbouw, evenals industrie). Alle raadsleden zijn het hiermee eens, zodat de verenigingen opnieuw een aanschrijving krijgen zitting in genoemde commissie te willen nemen. Weth. Moerland ziet als enige oplossing uitbreiding van het kleinbedrijf en in dat geval ziet hij geen medewerking van de grotere boeren. De voorzitter meent dat juist dit aanlei ding moet zijn om de kwestie gezamenlijk te bespreken. Hij zegt voorts dat dit alles steeds wel de aandacht heeft van b. en w. Zo komt morgen de directeur van de Lag. Techn. School te Sint-Maartensdijk, de heer Kant, welke voor de moeilijk- en mogelijk heden op het eiland ook zeer geinteresseerd is, een bespreking houden over de mogelijk heid die er hier voor 'n gevestigd bedrijf is. Weth. Moerland wijst er op, dat juist genoemde directeur bezorgd was dat men na het aflopen van de Techn. school toch weer naar het land zou gaan, omdat men daar zij het soms tijdelijk meer kan verdienen dan in de industrie. De heer Stols zegt dat dit wel eens spoe dig kon veranderen en juist andersom wor den. Weth. Moerland meent dat er allereerst een industrieterrein nodig zal blijken te zijn en durft de raad aanleg daarvan in deze tijd aan? De heer Stols: we zullen wat moeten aandurven. De voorzitter gelooft dat men zelfs nog verder zal moeten gaan en ook een gebouw of hal beschikbaar hebben, een mening die dhr. Kurvink onderstreept. Ook de andere heren laten zich nog uit over deze kwestie, waaruit blijkt dat niemand er bij stil wil gaan zitten, zodat nadere uitwerking van het voorstel Stols zal volgen, waarbij de voorzitter hoopt, dat ook de agrarische verenigingen zich niet zullen willen onthou den om in het algemeen belang te werken. VERENIGINGSGEBOUW De heer Stols informeert voorts hoe het met het verenigingsgebouw staat, wat des tijds is gepland en wat struikelde op de bestedingsbeperking. De voorzitter antwoordt dat een crediet van 90.000, dat hiervoor door de raad was gevoteerd door ged. st. is goedgekeurd, maar dat ministeriele goed keuring door de financiële maatregelen achterwege is gebleven. Mogelijk zit er nu weer meer in door de werkloosheidsmoeilijk heden in het bouwbedrijf. Spreker herinnert er voorts aan, hoe destijds dit dorpshuis werd geprojecteerd op het zgn. domineeshof. Dit vereniging. Spreker betreurt het, dat ge- bracht voor de bouw extra kosten met zich. noemde agrarische verenigingen niet tot medewerking bereid bleken en stelt voor daartoe alsnog pogingen aan te wenden. Immers, aldus dhr. Stols, de toestand ont wikkelt zich dermate dat ze voor de toe komst als zorgwekkend tegemoet gezien moet worden voor wat de werkgelegenheid betreft. Wanneer straks de Herverkaveling afloopt, wanneer men de toenemende mecha nisatie ziet bij de verdelging van onkruid in Daarom hebben b en w gedacht, toen de zelfde kwestie vorige week in de b en w- vergadering werd besproken aan het perceel hoek Zuidstraat op het eind van de Kloos terstraat. De behoefte bestaat hieraan zeer zeker. Thans is er onafgebroken een lokaal van de o.l. en van de chr. school bezet, alsmede vaak de zaal van het wijkgebouw. Er is door de gift uit het rampenfonds (zie vervolg bijblad)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1