Eendrachtbode Pracht handen RAADSVERSLAG SCHERPENISSE. Belangrijk is wat er met de Pluimpot gaat gebeuren - Dringend nodig is een rioolzui veringsinstallatie - Groene Kruis gaat wijk- gebouw stichten - Gemeente doet bouwgrond hiervoor cadeau. RAADSVERSLAG STAVENISSE. De begroting 1958 vastgesteld - Wel wensen... maar geen geld - Terecht een sobere begroting, meent het ene lid - Een aanfluiting is de mening van zijn collega. Tube95cI Hamea-Gelei 4e jaargang No. 15 TWEEDE BLAD 7 maart 1958 WEINIG PERSPECTIEF VOOR WONINGBOUW Een voltallige gemeenteraad kwam dins dag 25 februari des nm. om 3.30 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter bur gemeester Bouwense wenste bij deze eerste vergadering van 1958 geen uitvoerig over zicht te geven van 1957, maar herinnerde er wel aan, hoe dat jaar met het in gebruik nemen van de nieuwe lagere school werd af gesloten, waarvan hij hoopte dat ze tot zegen van de Scherpenisse jeugd zou zijn. 1958 wordt belangrijk, mede ook door de verkiezingen voor de gemeenteraad. Spre ker zou het liefst zien, dat alle huidige le den weer in de raad terugkeerden, maar dit is iets wat van de kiezer afhangt en van de kandidaatstelling. Toch wil hij de raad op recht danken voor de goede verstandhouding in 1957, waarop hij ook dit jaar weer hoopt. Met betrekking tot de woningbouw kon spreker evenmin als te Sint-Maartensdijk optimistisch zijn. 500 woningwetwoningen voor een bevolking van 275.000 is ont stellend weinig. Hoewel getracht zal worden daarvan toch een deeltje te krijgen is spre ker bang, dat het resultaat gering zal zijn. Daarnaast bestaat wel de mogelijkheid tot particuliere bouw met premie, maar degenen die hiervoor geld tegen 6 moeten lenen, zullen weinig animo tonen. Verder is de toekomst toch wel zeer be langrijk voor onze omgeving, inzonderheid met het oog op de uitvoering der Deltawer ken en in de waarschijnlijk meer nabije toe komst de bestemming van de afgesloten Pluimpot. Zoals bekend zal hierover de commissaris der koningin met de gemeente besturen van Sint Maartensdijk en Scher penisse komen overleggen. Het is nog niet bekend, wanneer dat zal gebeuren. Moge het u allen wel gaan in 1958 en moge God ons bijstand geven voor het werk dat we in het belang van de gemeente Scherpenisse zullen verrichten, aldus burgemeester Bou wense in zijn openingswoord. Naar aanleiding van de gelezen notulen zegt de voorzitter aan de hoofden van de lagere scholen te hebben verzocht het „over lopen" van leerlingen, waarmee dan bedoeld wordt niet een principiële wijziging, maar het „over en weer lopen met dreigementen" zoveel als mogelijk is tegen te gaan, welke toezegging is gedaan. Een mededeling van b. en w. van Sint- Maartensdijk, dat Scherpenisse weer 1/3 deel moet bijdragen van de gemeenschappe lijke brandweerkosten. Dc Stichting Gemeenschap Eiland Tholen bericht dat er een commissie gevormd is die wil adviseren bij naamgeving van stra ten en wegen, zulks op (waar mogelijk) historische gronden. Men kan al of niet van die adviezen gebruik maken. Dc voor zitter acht het met de wethouders evenwel nuttig en zo lang de raadsleden niet ver plicht zijn die adviezen persé over te ne men vinden ze het ook best. Bovendien en dat is tegenwoordig wel heel belangrijk kost het niets. De heer Kievit vraagt of hieronder ook de nieuwe herverkavelingswegen vallen, wat bevesti gend wordt beantwoord. De heer Catsman verzoekt een strook grond van de gemeente te kopen-achter zijn woning. Dit is alleen mogelijk, wanneer die grond aan de openbare weg wordt ont trokken. In beginsel kan de raad daartoe besluiten, maar wanneer er bezwaren tegen komen, zal het opnieuw worden bekeken. Een rckeningcourantovereenkomst van 75.000 en 250.000 is goedgekeurd. Door. de vereniging ter verkrijging van onroerend goed door landarbeiders wordt de rekening en balans 1957 overgelegd, evenals door de districtsschoolarts.endienst en door „Noord Zeeland" met de begroting 1958. Deze stukken kunnen de leden inzien. De voorzitter adviseert toch zeker van laatstgenoemde stukken kennis te nemen. De garantstelling voor de waterleiding is ook goedgekeurd. De B.B. kan er zich meer verenigen om 250,huur per jaar voor een school lokaal te betalen, wat wordt gebruikt als opbergruimte voor materiaal. Voor de nat. woningbouwlening krijgt Scherpenisse 9000,tegen 6 en van spaarbrievcn nog eens 600, Men zal dit dure geld toch maar aan vaarden, bang, dat men in Den Haag anders gaat denken, dat er in Scherpenisse geen woningnood meer bestaat. Gewijzigd wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1955 en de beqrotinq 1956. De brandweer van Scherpenisse vraagt de post, die ze altijd krijgt als een tegemoet koming in de onkosten voor de ontspan ningsavond, enz. te verhogen tot 100. De heer IJzerman zegt, dat wanneer dat alle gemeenten doen, ze 700,bij elkaar krijgen. De vocfrzitter weet niet, wal andere ge meenten doen, maar men moet deze bijdrage meer als een tegemoetkoming voor de kos teloze oefeningen, die de brandweer houdt. Dan kunnen de leden er zich wel mee ver enigen. Over 1956 heeft de afdeling „het groene kruis" een tekort van 1325,46. De afdeling bracht de contributie reeds van 6,naar 7,50. Voorgesteld wordt nog even af te wachten, wat met dit tekort te doen, omdat de afdeling nog andere bronnen wil aanbo ren, maar wel alvast een gelijke subsidie als vorig jaar, zijnde 800,toe te zeggen. De voorzitter deelt mede, zijn spreekuur voor Scherpenisse te willen wijzigen in dins dag en vrijdag van 10.30 11 uur en verder ook dinsdagavond gelegenheid te geven. DE MUZIEKTENT IN HET NIEUWE GEDEELTE De muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" vraagt voor dit jaar nog gebruik te mogen maken van de Hoge markt voor plaatsing van de muziektent, omdat de situ atie in het nieuwe gemeentedeel (Laban Deurloostraat) nog ongeschikt is voor plaatsing hiervan. De heer Bijnagte vindt, dat ze in de nieuwe wijk beter staat dan op de Hoge Markt. De heer Hage vindt dat ook, maar dan moet daar toch eerst nog iets aan worden gedaan, egalisatie, zand er opge bracht, enz. Na enige bespreking wordt be sloten de tent op de hoek Wilhelmina-/ Laban Deurloostraat te doen plaatsen, nadat het terrein daar vooraf in orde is gebracht. Het bestuur van de Geref. gem. school vraagt de schatting van het schoolgebouw te doen plaats vinden, waartoe zij reeds een vertegenwoordiger heeft aangewezen. Voor de gemeente zal dat de opzichter Blaas doen. Op een a.s. vrijdag te houden wenszitting van de Herverkaveling wordt weth. Kleppe afgevaardigd om de wensen van de ge meente met betrekking tot de grond, die ze „te goed" heeft naar voren te brengen, zo mogelijk een deel dat bij het uitbreidingsplan ligt. Volgens concept wordt de gemeentelijke vlceskeuringsverordening gewijzigd. HERSTEL PUI GEMEENTEHUIS Districtsopzichter Blaas heeft een voor stel ingediend met betrekking tot herstel van de pui van het gemeentehuis. Deze is geheel gescheurd en niet meer te herstellen. Vandaar dat dhr. Blaas voorstelt oude steen aan te kopen en de pui opnieuw op te zet ten in gelijke steen als die van het gemeen tehuis en dan de pui veel lager te maken. Hij raamt de kosten op een 600,De raad kan zich hiermee verenigen. Het zal volgens dhr. Bdaas wel even duren, eer hij de juiste steen te pakken heeft. BESTEMMING HAVENTERREIN De veilingvereniging te Scherpenisse wil een gedeelte van het haventerrein huren voor 250.p. j. voor het doen opslaan van veilingkisten. De ingang zal daarbij vrijblijven. Het bestuur wil het voorlopig voor een jaar huren en daarna tot wederop zegging. Voorheen had de gemeente door bietenopslag zo'n 300.van het haven terrein. Wanneer het bij een gedeelte van de kade blijft, wil dhr. IJzerman er wel in toestemmen. De heer Bijnagte zegt dat ze voor zijn part het gehele haventerreni tegen een huur van 500,per jaar kunnen nemen. Het verzoek wordt daarna met alg. stemmen ingewilligd. De gemeenschappelijke regeling van de „Centrale Dienst Noord Zeeland voor bouw en woningtoezicht en gemeentewerken" wordt in dien zin gewijzigd, dat de leges worden verhoogd. De gemeentelijke leges wordt hierbij aangepast plus 10%. Het be drag per leerling voor het l.o. wordt voor 1958 bepaald op 46.73 voor het openbaar en 42,92 voor de bruikleenschool. Een voorschot wordt aan de bijz. school verleend van x 42,92. REINIGINGSRECHTEN VERHOOGD In een vorige raad is door de commissie die dc begroting heeft nagezien, opgemerkt dat de reinigingsdienst zichzelf zou moeten bedruipen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat bij een verhoging van 3,tot 4, men nog 100,tekort zou komen. De heer Kievit wijst er op, dat er door bedrijven aanmerkelijk meer mee gegeven wordt dan enkel huisvuil. De voorzitter zegt dat alleen huisvuil meegegeven mag worden, voor extra afval moet ook extra betaald worden. Dit zal voortaan beter worden toegepast. Besloten wordt de reini gingsrechten niet meer dan tot 4,te verhogen. Aangeboden worden de gemeenterekenin gen 1953, 1954 en 1955, die door de heren Hage en Kievit zullen worden bekeken. GROND VOOR WIJKGEBOUW De vereniging „het groene kruis" is voor nemens een wijkgebouw te stichten, waartoe ze reeds door middel van een aktie 4500, inzamelde terwijl ook de provinciale ver eniging wil bijdragen. Toch zal nog wel een lening van een 9000,nodig zijn. Boven dien heeft de vereniging grond nodig om het Wijkgebouw op te zetten. Daartoe doet ze een dringend beroep op de gemeente om de grootste clementie te willen gebruiken. De voorzitter zegt dat het wel heel mooi is dat de leden zelf reeds een bedrag van 4500, bij elkaar gebracht hebben. Hieruit spreekt toch wel de wil om wat voor de afdeling te doen. De gemeente, zo vinden b en w moet nu ook maar niet achterblijven en in navolging van meerdere gemeenten de grond voor 1.als totale som beschikbaar stellen. Het gebouw zal worden geplaatst tussen het Holland Huis en de woning van dhr. J. van Houdt. Dc heer IJzerman kan het voorstel van b en w tot gratis grond geven wel over nemen, wanneer de gemeente het financieel kan dragen. Alle andere leden stemmen daarmee ook in, zodat alzo wordt besloten. De beloning van het personeel der vrij willige brandweer wordt op verzoek her zien. Voorgesteld wordt er tijdens blussings- uren 2,50 per uur van te maken. Het blijkt daarna dat de brandweercom mandant nog een afzonderlijk honorarium geniet. Dit voorstel wordt daarom nog voor onderzoek aangehouden. Een accordeonband van 5 man vraagt zaterdagsavonds om de 14 dagen een school lokaal te mogen gebruiken voor repetities. Dit wordt toegestaan tegen 25,per jaar. De drumband wil wekelijks repeteren en zal voor gebruik school 50.moeten betalen. De aanvrage om een voorschot door de Kleuterscholen wordt ingewilligd. Er is in de omgeving van de Boerenleen bank nog wat tuingrond beschikbaar, zolang er niet op gebouwd wordt. Voor eigen risico willen een paar inwoners die grond wel als tuingrond hebben. De voorzitter meent dat hiervoor toch geen huur gevraagd moet worden, omdat de gebruikers het afge nomen zou kunnen worden nog voor ze vruchtgebruik hebben. De raad is evenwel van mening, dat men er bij vruchtgebruik wel wat voor moet betalen en wil voorts ook andere gegadigden voor een tuintje eerst nog in de gelegenheid stellen zich daarvoor aan te melden, alvorens tot verde ling wordt overgegaan. Daartoe wordt be sloten. RONDVRAAG Dhr. Kievit vraagt of de erfpachten de gemeente nog wat opleveren. Anders kan men ze beter verkopen tegen 25 x de canon prijs. Het is maar een administratieve romp slomp, die niet veel geld in het laadje brengt. Besloten wordt al de arfpachtge- bruikers aan te schrijven of ze daartoe wil len overgaan. De heer Kievit wijst voor op de hopeloze situatie aan de Rijksstraatweg met 'betrek king tot afvoer rioolwater. Het is daar een stinkboel. Ook zag hij elders in sloten veel barmafval liggen. It dat niet te verhelpen, vooral die stinkboel in de Rijksstraatweg De voorzitter zegt dat alleen een riool zuiveringsinstallatie oplossing kan brengen. Tot het zover is, weet hij niet hoe dit anders moet. Wat het vuil in de sloten betreft zal men de Polder attenderen. De heer IJzerman had tot z'n ergernis geconstateerd, dat tijdens de laatste oefening van de BB de brandweerauto niet was komen opdagen, hoewel toch gealarmeerd. Wat was hiervan de oorzaak De voorzitter merkt op, dat dit reeds in de vergadering van de brandweer was behandeld. Men had St. Maartensdijk ge beld, maar betrokkene was even weg. daar na was een verkeerd nummer gevraagd en tenslotte de burgemeester zelf. Die heeft daarop, het juiste nummer opgegeven en er niets meer van gehoord. Hij meende dus dat het voor elkaar was. Het blijkt dat het op een misverstand berustte, wat men zal trachten te voorkomen in de toekomst door een regeling te treffen met de P.T.T. t.a.v. telefoneren. De voorzitter z egt dat het nu helemaal onmogelijk is zelf een brandspuit te kopen. De heer Bijnagte heeft nog een aanmer king op de straatbelastingregeling. Daarna sluiting. De openbare raadsvergadering te Stave nisse van 27 februari jl. werd door alle leden, behalve de heer Klippel, die met kennisgeving afwezig was, bijgewoond. On derzocht werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer C. Priem (P.v.d.A.) en nadat de commissie deze in orde had bevonden, legde deze nieuwe col lega de vereiste eden af. De voorzitter feliciteerde hem hierna en wees er op, hoe hij door afleggen van de eden medelid was geworden van de raad van Stavenisse en daarin van harte welkom werd geheten. Ongetwijfeld, aldus de voorzitter, zal het ook van U veel vragen, maar Uw bereid heid om U geheel voor Stavenisse in te zetten, is zojuist gebleken. Ik hoop in vriendschap en saamhorigheid in het belang van Stavenisse met U te mogen samenwer ken en ben tot alle inlichtingen bereid. De heer Priem dankte de voorzitter en hoopte zijn beste krachten te geven in het belang van Stavenisse. Ook weth. Moerland riep zijn fractiege noot een welkom in het college van de raad toe. De ingekomen stukken bestonden uit goed gekeurde raadsbesluiten en kasrapporten. Verder was er een schrijven van „AEro- carto n.v.", waarbij een 3 tal luchtfoto's van de gemeente werden toegezonden. Tot lid van de woningstichting Stavenisse werd benoemd de heer A. J. J. Tazelaar. Verder hebben hierin zitting de heer C. J. Moerland, voorzitter, de heer H. Zoeteman, (bestuurslid van het Roode Kruis) en de huurders-bewoners C. Koster en J. C. Geuze. Als machinist van de rioolwaterzuiverings installatie werd in vaste dienst benoemd de heer A. J. van der Slikke. De exploitatievergoeding over 1957 voor de „van der Lek-de Clercq-bewaarschool" werd bepaald op 2.219.50. Het voorschot 1958 op eenzelfde bedrag. Het bedrag per leerling voor het open baar lager onderwijs 43.64. Een wijziigng van de vleeskeuringswet en het vleeskeuringsbesluit werd volgens concept aangenomen. Het is de Hamamelis die 't 'm doet De verordening op de heffing van reini gingsrechten bevat ook de bepaling, dat voor bedrijfsvuil ophalen 1,75 per uur (of gedeelte daarvan) verschuldigd is. B. en w. vinden dit bedrag veel te hoog en stellen voor het 5,20 per jaar te brengen, evenals voor huisvuil. Wanneer men dus naast huisvuil ook bedrijfsvuil laat ophalen kost dit het dubbele tarief. De raad kan zich hiermee verenigen. Een lijst van adressen, waar het bedrijfsafval gelijktijdig met het huisvuil wordt meege geven is samengesteld aan de hand van door de gemeentewerklieden verstrekte gegevens. Tarieftocpassing van de rioolbelasting blijkt ook in sommige gevallen onbillijk te zijn. In dc gemeente zijn nl. verschillende gebouwtjes (o.a. schuurtjes) met een be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5