WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws VERSCHIJ I I MT IEDER I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Waterschap „De vrije polders onder Tholen" Forumavond Scherpenisse. Afscheid dijkgraaf Bierens. Nieuwe dijkgraaf A. J. Wagemaker Toenemende belangstelling voor de Veehouderij op Tholen. De redactie legt U deze week voort De Stavenisse begroting DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 14e jaargang No. 15 7 maart 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Vrijdag jl. hield in de zaal van de heer A. J. Engelvaart te Tholen het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen een ver gadering van ingelanden, waarbij naast de huishoudelijke' zaken afscheid werd genomen van dijkgraaf C. Bierens, die door het be reiken van de wettelijk vastgestelde leeftijd werd opgevolgd door de heer A. J. Wage maker. De heer Bierens opende de bijeenkomst, welke door vele Ingelanden werd bezocht met een welkomstwoord en liet na notulen de ingekomen stukken behandelen, meren deels bestaande uit goedgekeurde besluiten der ingelanden tijdens vorige vergadering. Ook was er het peilrapport van de 1500 gemeten polder, Razernij en Schakerloo, welke bevredigend werd genoemd. Uit het rapport over de toestand van het Water schap bleek, dat de zeedijk van de Razernij- polder, over een lengte van 150 m, als zwakke plaats aangemerkt, in 1957 is ver hoogd en verzwaard. Gelijktijdig werd een gedeelte aansluitende zeedijk van de Deurloopolder ook verhoogd en verzwaard. Op dit werk werd door het Rijk een voor schot verleend van 80%. Op verschillende punten werd de steenglooiing verbeterd. Op 25 september 1957 werd het nieuwe elektrische gemaal voor de waterschappen „De vrije polders onder Tholen - Oud-Vos- semeer - Poortvliet - Broek- en Rooland en de Deurloo polder" in werking gesteld. Een deel van Poortvliet en Broek- en Rooland wordt door middel van de elektrische onder bemaling aan de Kadijk overgeheveld in het Waterschap Tholen. De gezamenlijk te be malen oppervlakte bedraagt 3705 ha. De begroting 1958 werd als volgt vast gesteld in ontvangsten en uitgaven Waterschap 85.163.04 met een onvoor ziene post van 849.77. Schakerloo 14.982.07 met een onvoor ziene post van 682.06. 1500 gem. 19.592.32 met een onvoorziene post van 39.56. Dalem 3.336.92 met een onvoorziene post van 1679.39. Niewland 3.037.13 met een onvoorziene post van 141.58. Puit 1.121.25 met een onvoorziene post van 89.45. Peuke 2.337,37 met een onvoorziene post van 1.99. Oud Strijen 1.521.76 met een onvoor ziene post van 9.82. Het dijkgeschot per hectare wordt in 1958 Schakerloo 28, (onveranderd) 1500 gem. 30.50 (v.j. 28.—) Dalem 28.(onveranderd) Nieuwland 26,(onveranderd) Puit 26.(onveranderd) Peuke 26.50 (v.j. 23.—) Oud Strijen 25.— (v.j. 23.—) De begroting voor 1958 van het electr. gemaal werd vastgesteld met een post onvoorzien van 403.38, terwijl het nadelig slot 1957 nog 887.30 bedraagt. Het dijkgeschot voor alle polders is voor dit gemaal 9.per ha. Door de heer L. J. Stoutjesdijk werd op gemerkt, dat hij niet kan begrijpen, dat alleen het dijkgeschot van de polders 1500 gem., Peuke en Oud-Strijen zijn verhoogd. Hij verzocht hierover nader te worden inge licht. De voorzitter verklaarde hoe de batige saldi van vorige jaren zijn opgeteerd en nu betaald moet worden in het onderhoud der wegen. Die hebben nog al aardig wat ge kost. De cijfers zijn hierop gebaseerd. De heer Stoutjesdijk was er evenwel niet van overtuigd met alleen deze begrotingscijfers. De heer Stoutjesdijk kon volledige inzage krijgen van de andere begrotingen. Zonder hoofdelijke stemming werden hier de be grotingen aangenomen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de rekening nog niet klaar was en men deze dus in een volgende vergadering -zal be handelen. In overleg met Poortvliet en Oud-Vosse- meer is besloten het nieuwe gemaal te ge bruiken. Dit kan alle water best aan. Het oude gebouw blijft dus wel staan, maar zal weinig van onderhoud kosten. In de dijk bij de Zoutkeet en Station Duine zijn nog zwakke plaatsen, aldus de voorzitter. Een plan tot verbetering is bij Rijkswaterstaat ingediend. Indien dit wordt uitgevoerd zal de polder hierin ook een derde moeten bijdragen. Bij de rondvraag wees de heer De Hond op de slechte toestand van de sloten in de 1500 gemeten polder. Hij stelde de vraag of deze al in onderhoud zijn bij de polder of nog steeds bij de Herverkaveling. De voorzitter antwoordde dat deze nog in onderhoud zijn bij de Herverkaveling. Voorts werd nog gewezen op de slechte ligging van Tichelaarsweg. Daar staat veel water. Het bestuur zal deze punten bij de over name zeker bekijken. Ook de heer Stoutjes dijk meende, dat hij vroeger met de oude waterwegen beter van het water afkwam dan nu met de nieuwe. Hij vond het geen verbetering. Het bestuur gaf in overweging hierover zelf eens te gaan praten met de Herverkaveling. Te berde kwam voorts wat er met de oude sluis moet gebeuren van het oude gemaal. Nu vormt het een zwakke plaats. AFSCHEID Hierna nam de voorzitter weer het woord en wees er op, dat dit de laatste vergadering van het Waterschap was, waar hij de lei ding had. Hij verklaarde zich dankbaar voor alle steun, die hij had genoten. Hij herinner de aan de inundatie 1944 en het rampjaar 1953 en dankte ook het bestuur voor de gegeven raad en daad alsmede de water bouwkundig ambtenaar voor zijn deugdelijke adviezen en de ontvanger-griffier voor zijn correct beheer. Erkentelijk was spreker de Ingelanden voor hun samenwerking en het ordelijk verloop der vergaderingen. Im mers, steeds nog zijn de begrotingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen na weinig discussie. Dijkgraaf Bierens eindigde zijn dankwoord met de wens dat het Water schap voor rampen gespaard zou blijven en dat de samenvoeging tot zegen zou zijn. HEEL WAT VERRICHT De nieuwe dijkgraaf, de heer A. J. Wage maker sprak hierna als volgt: „Tempus ruit" de tijd gaat door, zo luidt een latijns ge zegde. Deze waarheid ondervinden wij ook op dit ogenblik, nu U door het bereiken van de daarvoor wettelijk vastgestelde leef tijd uw ambt van dijkgraaf neerleggen moet, om het in andere handen over te dragen. Wanneer iemand in het leven een taak neer legt, welke hij met hart en ziel heeft ver vuld, dan ligt daarin voor hem iets wat terneerdrukt. De Fransen zeggen hiervoor: „Partir c'est mourir un peu". Ook voor degenen, die achterblijven en het werk voortzetten is er een zekere on voldaanheid, hem te moeten missen, die altijd leiding gaf. Spreker herinnerde er aan, hoe de heer Bierens sedert 1920 gezworene en sedert 1941 dijkgraaf was. Kort na de eerste wereldoorlog werd de bemaling van de polders met stoom-energie veranderd in motorbemaling. Toen in de tweede wereld oorlog olieschaartste optrad moest opnieuw worden omgeschakeld door invoering van elektrische bemaling. De moeilijkste jaren waren ongetwijfeld die tussen 19401945 met de inundatie, waarbij de belangen van de bezetter in lijnrechte strijd waren met de belangen van de bewoners, grondeigenaars en gebruikers in de polders. Dat werd ge demonstreerd door manipulaties met de peil schaal in 1944 toen die zeker ogenblik voor de insiders een ander peil aanwees, dan voor de vijand. Op dit ogenblik, aldus de heer Wagemaker, brengen we U nog hulde voor de moed, toen getoond door het dragen van de risico's, verbonden aan de lichting van de peilschaal: U hebt daardoor mede het „wonder" van Tholen mogelijk gemaakt. Ook de ramp 1953 bracht veel zorgen en heeft veel van uw leiding en werkkracht gevraagd. Weliswaar zijn de gronden in dit waterschap voor ernstige overstroming be waard, maar de doorbraak van de dijk te Poortvliet had wel gevolgen, terwijl ook het versterken van de zwakke plaatsen alle aandacht heeft gevraagd. Nauwelijks waren die achter de rug, of nieuwe kwamen er door herverkavelingswerkzaamheden, die het waterschap door nieuwe wegen en waterlopen een geheel ander aanzien heeft gegeven. De daadwerkelijke samenvoeging van de polder maakt U als dijkgraaf niet meer mee, maar wel de inwerkingstelling van het nieuwe elektrische gemaal, werkend voor een heel wat groter oppervlak dan alleen dit waterschap. Dit alles overziende, moest dhr. Wagemaker vaststellen, dat er door dijkgraaf Bierens heel wat is verricht, veranderd en zeker ook verbeterd. Daarvoor dankt hij dhr. Bierens hartelijk, mede voor de prettige wijze, waarop hij altijd de besprekingen heeft geleid. Het moge ons tot een lichtend voorbeeld zijn. Dhr. Wagemaker besloot zijn toespraak met de wens, dat dhr. Bierens nog vele jaren het werk van nabij zou mogen volgen, dat hij de jaren, die God hem nog liet, van een welverdiende rust zou mogen genieten en verzocht de scheidende dijkgraaf het ge schenk van alle ingelanden, een fraaie ge smeed ijzeren elektrische schemerlamp, wel te willen aanvaarden als blijk van sympathie voor zijn persoon en zijn werk. Nadat de heer Bierens de vergadering hartelijk dank had betuigd voor de woorden van dhr. Wagemaker en het aangeboden geschenk, sprak ook de heer C. B. Kodde nog enkele woorden. Ook deze spreker dankte voor de vriend schappelijke samenwerking en wees er op, dat dhr. Bierens ook steeds zijn volle mede werking gaf voor- zaken, die de polder Deurloo betroffen. Bij storm en hoogwater was U altijd present en dat alles betekende voor ons een sterke steun. Daarom en om het zuinig beleid zullen we U missen. Wij hopen in moeilijkheden nog wel eens een beroep op U te kunnen doen. De heer Kodde wenste tenslotte de heer Bierens eveneens nog vele jaren van gezondheid en hoopte op een blijvende vriendschap. De heer Bierens dankte ook deze spreker en stelde vast, dat hij naar zijn mening niet meer had gedaan dan zijn plicht en daarbij zal ik wel eens tekort geschoten zijn, doch uiteraard is niemand feilloos. Met nogmaals de wens dat het het Waterschap wel mocht gaan, sloot de heer Bierens deze ver gadering. In een volle zaal in het „Holland Huis" te Scherpenisse getuigden talrijke aanwezi gen van de belangstelling voor de veehou derij op Tholen. De Commissie ter bevordering van een rationele veehouderij op Tholen behandelde met de deelnemers van de intensieve vee voedingsvoorlichting de totale veehouderij. De verschillende onderwerpen werden kort ingeleid door de heren Ir W. L. Harmsen: Rundvee fokkerij: C. den Engelsen: enkele aspecten over de veevoeding: A. Rinses (veearts): kopzieteversch.; F. de Ronde: Weide- en voederwinnigsplan; M. A. de Hond: Bemestingsplan voor grasland. Ir W. L. Harmsen: Doelbewust streven naar een beter winst gevende fokkerij op Tholen moet het streven zijn van de 462 boeren die rundvee houden. Zij houden in totaal 5900 dieren, waarvan 1800 melkkoeien: dat is 4.5 melkkoe per bedrijf. In de melkcontröle is een stijgende lijn waar te nemen. Bij de melkcontrölevereni- gingen St. Annaland en Tholen is het leden aantal gegroeid van 70 in 1950 tot 84 in 1957. In totaal werden er respectievelijk 408 en 456 koeien gecontroleerd of wel 25 van het aantal melkkoeien. Met de plaatse lijke keuringen gaat het ook de goede rich ting uit, temeer daar de eerste Centrale Keu ring te Poortvliet een volledig succes is geworden. Door deze centrale keuringen krijgen de goede fokkers meer bekendheid. Bovendien stijgen hun kansen om fokvee te verkopen. Tevens moet een vaste kern van fokkers hun veestapel verbeteren door goed fokvee van elders aan te kopen. De kunstmatige inseminatie vertoont op Tholen ook een stijgende lijn; in 1957 werden reeds 1000 dieren geinsemineerd. Men dient bij de fokkerij een vaste lijn te volgen zod^t er meer uniformiteit ont staat, waardoor weer een betere basis voor verkoop geschapen wordt. Uitbreiding van het Rundvee stamboek is op Tholen nog wel noodzakelijk. Men moet voor ogen houden dat de melk- en vleesproduktie dienen te stijgen. Mesten: dit blijft nog steeds de specula tieve kant van de veehouderij. Wil men gewaarborgd zijn van een beter inkomen dan dient men melkvee te houden. De belangstelling voor de fokkerij geeft op, Tholen een stijgende lijn aan aldus de heer Ir W. L. Harmsen. C. den Engelsen Kwaliteitsvee, veevoeding, verzorging zijn de drie pijlers waarop de Rundveehouderij steunt. Veevoeding: deze moet goed en even wichtig zijn: voldoende eiwit, mineralen en vitaminen zijn onmisbaar. Voor een goede produktie is eiwit nood zakelijk, te veel echter is te duur, maar waar er te weinig gegeven wordt, daalt de produktie sterk. Vitaminen zijn zeer belangrijk, vooral voor jonge- en drachtige dieren. „Technisch goed" is niet voldoende bij de veevoeding, het moet ook „economisch goed" zijn. De verzorging kan alleen goed zijn als men van zijn dieren houdt en ieder dier geeft wat het nodig heeft. De vraag bij de opfok van het kalf is nog altijd: veel of weinig volle melk? Er zijn hiervoor verschillende goede manieren, de beste opfok echter is enigszins schraal. Goed hooi is onmisbaar. Sappig voer moet men matig verstrekken. Het jonge dier is absoluut niet gebaat bij bieten en pulp, omdat er in deze produkten weinig eiwit en mineralen voorkomen. Dus niet meer kg dan zij maanden oud zijn. De dektijd bij jonge vaarzen, mits goed gevoerd kan dan op een leeftijd van 15 maanden zijn. Oud- en nieuw melkse koeien worden dikwijls verkeerd gevoerd. De nieuwe melk se- hebben veel eiwit nodig, de oud-melkse koeien in veel mindere mate. Men dient te streven naar 8 kg goed hooi per stuks grootvee, en 35 a 40 kg sappig voer, liefst kuilvoer erbij. Graskuil is belangrijk in ver band met het caroteen. Krachtvoer moet het rantsoen compleet maken: niet kijken wat het goedkoopst is, maar wat het beste past. Kopziekte is een verschijnsel dat de laatste jaren vooral ook op Tholen sterk gaat uit breiden. Voorjaar 1957 waren er meer ge vallen van deze ziekte, zo deelde de heer A. Rinses, dierenarts te Scherpenisse, mee. Kopziekte kan ontstaan door 1. Grondsoort. Het gras is de af spiegeling van de grond, waarop het groeit. Als het kaligehalte te hoog is, kan dat de oorzaak er van zijn. 2. Temperatuur. Kopziekte komt alleen in Nederland voor wanneer de tempe ratuur beneden 14°C. is. 3. Regenval. Als door regen het gras plotseling snel gaat groeien, wordt de samenstelling gunstig voor het ont staan van deze ziekte. 4. De meest produktieve en de grootste eters krijgen het. Er is een wisselwerking tussen magnesium en kali. Wanneer het magnesium in het bloed daalt, krijgt het dier veelal kopziekte. En hele lichte symptomen zijn: Het eerste verschijnsel is daling van de melkgift, daarna treden er krampen op en wordt het dier schrikachtig en licht schuw; de oren worden achteruit getrokken. De houding van de staart is dikwijls S-vormig. Als het dier omvalt en met de ogen draait, is het wel de hoogste tijd om de dierenarts te waarschuwen. Het is echter gewenst dit reeds bij de eerste verschijnselen te doen. Er wordt dan direkt magnesium in de bloed baan gespoten. Het dier moet in het donker geplaatst worden en volstrekte rust hebben. Om kop ziekte tegen te gaan, verdient het bijvoeren van voedermiddelen met een laag kali- en eiwitgehalte aanbeveling. Drie "kg droge pulp, 15-30 kg ingekuilde plup of aardappel vezels is dan zeer geschikt. Magnesium koekjes kunnen kortere of langere tijd voor de weiperiode verstrekt worden. Zeer be langrijk is wel een goede bemesting van het L, grasland. Bij alle kopziektegevallen op Tho len is de K-bemesting nagegaan. Deze lag tussen 50 en 180% boven een normale K-gift. Een Zeeuwse boer maakt altijd een bouw plan op, omdat dit noodzakelijk is. Even onmisbaar is echter het weide- en voeder plan. Als dit verzuimd wordt komt men voor grote verrassingen te staan. Financiële stroppen blijven dan ook niet uit. Voldoende en goed wintervoer krijgt men alleen, wanneer er in het voorjaar niet te royaal met gras wordt omgesprongen. Voor de eerste beweiding is 20 are ver deeld in 4 percelen van 5 are per stuks grootvee voldoende: de rest kan dan voor hooi en kuil dienen. Voederwinningsplan. Reeds nu moet worden bekeken wat in de volgende winter nodig is. Wanneer men rekent dat 8 kg droog ruw voer per veeeenheid per dag nodig is, dan wordt dit b.v. voor 10 koeien 8000 kg droog ruw voer. Voor sappig ruw voer kan gerekend worden op 35-40 kg per stuks grootvee per dag. Voor 10 stuks wordt dit dan 35-40000 kg. Het sappig ruw voer mag niet eenzijdig zijn. Goed zijn voederbieten en ingekuilde suikerbieten, koppen en blad, eventueel ingekuild gras. Voederbieten rekent men 3 - 4 are per stuks grootvee. Het blijkt dat de praktijk dikwijls meer uitzaait. Het inkuilen moet met veel zorg én nauwkeurigheid geschie den: het afdekken dient vlug en goed plaats te hebben. Dikwijls komt er met het voer te veel grond in de kuil. Ingekuilde stoppelklaver kan een goed en goedkoop wintervoeder geven. De winst van goedkoop veehouden in de wei gaat dikwijls weer verloren door te duur voeren in de winter aldus de heer de Ronde. Bij de bemesting dient het harmonisch evenwicht wel degelijk in het oog te worden gehouden. Veel nadruk legde de heer M. A. de Hond, assistent bij de R.L.V.D., op het gebruik van laag procentige kalizouten, en wees wel in het bijzonder op het belang van K 20 voor het weiland. Niet te veel kali strooien. Gebruik laag procentige kilazouten omdat de kali-natrium verhouding hierin gunstig is. Dit helpt kop ziekte voorkomen. Het verdient geen aan beveling op de ijzerhoudende weilanden zoals er op Tholen vrij veel zijn, Thomas- slakkenmeel te gebruiken. Hier past een fosfaatbemesting in de vorm van Super het best. Zeer belangrijk en praktsch onmisbaar is wel de stalmest. Spreker zei: „Die 'n hekel heeft aan zijn buurman moet hem adviseren zijn stalmest te verkopen." Stalmest heeft aan voedingswaarde en organische stof een waarde van 13. p. ton. Bij verkoop krijgt men 6.p. ton. Uitsluitend weide vraagt 3040 kgN/ha telkens bij het verweiden, terwijl men voor hooi 80100 kgN dient aan te wenden. De film „Meer en betere Melk" werd met belangstelling gevolgd. Daarna had het forum bestaande uit de heren A. C. van Heusden, Dir. L. Landb.school Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent C. den Engelsen, Hoofdassistent A.R.V.C. A. Rinses, Dierenarts F. de Ronde, Hoofdassistent R.L.V.D. M. A. de Hond, Assistent R.L.V.D. W. A. de Wilde, Landbouwer M. A. van Tilbeurgh, Landbouwer, een 80 schriftelijke vragen te beant woorden. Het forum slaagde hierin in een tijd van ruim 2 uur. Wel wensenmaar geen geld Een rioolzuiveringsinstallatie is ook in Scherpenisse dringend nodig Groene Kruis gaat daar wijkgebouw stichten Dijkgraaf mutatie bij waterschap Tholen Vrederust rolt naar het kampioenschap Nog steeds jaarvergaderingen en uitvoeringen Handel zó, dat het een beloning verdient, maar verlang er niet naar (Beets) De vragen hadden betrekking op: Bemesting, openloopstallen, kopziekte, melkkontrole, melkproduktie, financiële uit komsten wat betreft melkvee per ha gras land, voederwinning, veevoeding, fokkerij, kunstmatige inseminatie, silobouw, gier- kelder, abortus-bestrijding, krachtvoeraan- koop en kwaliteit daarvan, verhouding sap pig en droog ruw voer. De voorzitter, de heer v. Heusden, wekte alle aanwezigen op om op de Z.L.M. ten toonstelling te Scherpenisse, te houden op 19, 20 en 21 juni aanwezig te zijn. Met het goede fokmateriaal wordt het dan een groot evenement en tevens een reclame voor het fokgebied Tholen: met deze woorden sloot de voorzitter de Forum avond. De assistent bij de R.L.V.D. J. M. Murre. Scherp, febr. 1958. Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 9 t.e.m. 15 maart 1958 zondag vm. 6.14 nm 18.42 uur maandag 7.04 19.32 dinsdag 7.50 20.19 woensdag 8.41 21.16 donderdag 9.52 22.33 vrijdag 11.20 zaterdag 0.49 13.28 Laatste Kwartier woensdag 12 maart te 11.48 uur. BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen de beschik king van de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, No. L/PA 3037 en de daarbij beho rende, op deze gemeente betrekking heb bende kaart (en) zoals deze op 1 februari 1958 opnieuw zijn vastgesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst om schreven gebied, tenzij deze teelt wordt uit geoefend op een voor het betrokken teelt jaar in de beschikking genoemd en op de kaart (en) aangeduid gedeelte van het ge bied. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. J. v. d. Hoeve Tholen, 7 maart 1958 BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen de beschik king van de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening van 10 januari 1957, No. L/PA 3012 en de daarbij beho rende op deze gemeente betrekking heb bende lijst, zoals deze aangevuld is bij de beschikking van 27 januari 1958, No. L/PD 94. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een in de lijst omschreven gebied, behalve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het betrokken teeltjaar is aangeduid op een door of vanwege de Direkteur van de Planten- ziektenkundige Dienst vervaardigde situatie schets in die tuin. De beschikking is niet van toepassing op tuinen, ook al zijn ze gelegen in het in bovenbedoelde lijst omschreven gebied, die in min of meer geordend verband (b.v. volkstuincomplex) bij elkaar liggen en waarvoor reeds een teeltregeling van toe passing is volgens de beschikking van 8 februari 1957, No. L/PA 3037. Deze teelt regeling is op bij genoemde beschikking be horende kaarten vastgelegd en ligt op het gemeentehuis ter inzage. Telers van aardappelen in tuinen, waarop bovengenoemde beschikking (en) niet van toepassing is (zijn), zijn gehouden de be staande voorschriften nauwkeurig op te vol gen, te weten slechts daar aardappelen te verbouwen waar deze in de twee vooraf gaande jaren niet hebben gestaan en bo vendien jaarlijks niet meer dan hoogstens 'h gedeelte van de tuin. Telers op wier tuin door deze bekend making de beschikking No. L/PA 3012 van toepassing wordt en die nog niet in het bezit zijn van de situatieschets kunnen deze schriftelijk aanvragen bij het Landbouw schap, Grote Markt 28a te Goes. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. J. v. d. Hoeve Tholen, 7 maart 1958 JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Vrijdag jl. werd door de chr. kleuter school de jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer T. Dijkslag. Geopend werd met te laten zingen ps. 25 3 en ge bed. Na het lezen van Efeze 2 riep de heer Dijkslag de aanwezigen hartelijk welkom toe. Het speet hem dat zo weinig leden waren opgekomen. Men denkt zeker, dat het toch wel goed gaat, maar het is niet prettig zo weinig belangstelling te zien. Het zuivere resultaat van het afgelopen boekjaar kon nog niet worden vastgesteld, zo bleek uit het verslag van de penningmeester, maar veel verschil zal er in onderstaande cijfers wel niet komen, nl. ontvangen 17.540.27, uitgaven 14.83,13, goed slot 2657,14. De voorzitter deelde mede, dat 'n hypotheek schuld van 5000,was afgelost. De kascommissie bracht bij monde van de heer Nelisse verslag uit en had alles in orde bevonden. Bij akklamatie werd de kontrole- commissie herkozen, evenals de aftredende bestuursleden ds. de Hoed, v. d. Berge, de Heer en Heezen. Na het zingen van ps. 65 1 sloot ds. de Hoed met dankgebed. DAMMEN Uitslag van de Onderlinge Competitie ge houden op dinsdag 25 februari 1958. S. de Korte C. Elenbaas 2-0 J. Elenbaas M. Heezen 2-0 W. Nicuwenhuyzen K. Deurloo 2-0 C. Potter B. Leunis 0-2 Iz. Deurloo L. Moeliker 0-2 P. Steyns C. van Iwaarden 0-2 P. Bout W. Nicuwenhuyzen 2-0 L. Moeliker B. Leunis 2-0 J. Priem C. de Korte 2-0 Uitslag van de onderlinge Competitie ge houden op dinsdag 4 maart 1958. P. Bout M. Heezen 0-2 J. Hogerheide S. de Korte 0-2 J. Elenbaas C. Elenbaas 2-0 P. Jeroense C. Potter 0-2 L. van Dijke C. van Iwaarden 1 - 1 Iz. Deurloo J. Steyns 2-0 W. Nieuwenhuyzen S. de Korte 2-0 C. Potter P. Jeroense 2-0 C. Potter L. M. Moeliker 0-2 D. de Vos C. J. de Korte 1 - 1 J. Priem J. de Rijke 0-2 BURGERLIJKE STAND Geboren 20 februari 1958 Anna Laurina, dochter van Johannes Heuseveldt en van Jacoba Jacomina de Vos. Overleden 24 februari 1958 Machlinus Margienus Christoffel Haaijer, oud 77 jaar, koopman, wonende te Tholen, gehuwd geweest met Trientje Maaike Homan. Gehuwd 20 februari 1958 Jan van Oudenaarde, oud 21 jaar, los werkman, wonende te Poortvliet en Marina Riedijk, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Ondertrouwd 25 februari 1958, Willem Johan Hovius, oud 22 jaar ambtena^lr Nederlandse Spoor wegen, wonende te Tnolen en Maatje Sin- gerling, oud 22 jaar, zonder beroep, wo nende te Tholen. VIOOL-RECITAL Vrijdag 28 maart a.s. zal in de bovenzaal v. d. Korenbeurs te Bergen op Zoom een kamermuziekavond worden georganiseerd, waaraan medewerking wordt verleend dooi de Oostduitse violist Fritz Altmann, die aan de piano wordt begeleid door de Neder landse pianist Jan de Kroon, leraar aan de Zeeuwse muziekschool. Uitgevoerd worden werken van Bach, Beethoven, Paganini e.a.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1