Sporthoekje Spotkoopjes Kools de Visser ZENÖWRUST KERKNIEUWS Een praatje over sneeuw HALVE PRIJZEN De ontwikkeling van de werkgelegenheid POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds. C. J. P. Lam en 2.30 uur de Eerw. Heer L. van Herk uit Gouderak. Collecte Noodlijdende kerken en perso nen. Geref. Kerk 10 uur leesdienst. 2.30 uur ds. H. D. Bakker. Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst. ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2.30 uur ds. F. van Dieren. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur de heer Gebraad ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. Kr. Smit. THOLEN Voor het beroep naar Harlingen bedankte ds. H. D. Bakker, Geref. pred. alhier. ZEEUWS TIJDSCHRIFT Een tweemaandelijks periodiek als het Zeeuws Tijdschrift is weliswaar niet zo gebonden aan een verschijningsdag als dat het geval is bij ons wekelijks verschijnende uitgave, maar de abonné die er zich voor interesseert en wanneer men dat niet doet, abonneert men zich zeker niet op het Z.T. zal het toch niet leuk vinden, dat men het met die periodieke verschijning bij deze uitgave blijkbaar niet zo nauw neemt. Ook was het ditmaal niet eenvoudig om aan de inhoud wat variatie te geven, omdat men zich in hoofdzaak beperkte tot het volledig opnemen van de inleidingen, die zijn uit gesproken tijdens het op 11 oktober 1957 in Brugge gehouden congres tussen West- en Oost-Vlaanderen (België) en Zeeland. En hierdoor is dit vijfde nummer van het Z.T. in 1957 een Benelux-nummer geworden met een overigens fraai omslag door de mooie foto's van de torens van Brugge, Middelburg en Gent. En de genoemde inleidingen zijn „Lots- verbonden land van de toekomst," door Olivier Vanneste, directeur van het Vlaams Ekonomisch Studiebureau te Brugge, welke inleiding handelt over ,,De sociaal-econo mische structuur van de drie provinciën", verder schrijft ir. Cl. Morraye, voorzitter van de Gentse Jaarbeurs over „De econo mische mogelijkheden der drie provincies" en drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland over „Middelen tot ver dere economische ontwikkeling der drie pro vinciën." Verre van dc inhoud dezer ar tikelen gering te schatten krijgen we hiermee toch veel van het goede en is men ook ruim 25 blz. verder in dit Z.T., eer we Dr. D. A. de Graaf's artikel „De culturele betekenis van de Goessche Courant in de negentiende eeuw," onder ogen krijgen en tenslotte Drs. Louis Lockefeer nog een beschouwing geeft over de roman van Jan Eekhout „De on dergang van de Waardycke". Men ziet dat in dit laatste nummer van 1957 de Benelux domineert, hetwelk overigens weer uiterlijk uitstekend werd verzorgd. (van onze weerkundige medewerker) Iedereen weet, dat er sneeu<v kan vallen wanneer het winter is. Sneeuw is gebonden aan het koude jaar getijde en ook in deze Decembermaand hebben vooral de bewoners van het oosten van het land kunnen genieten (of niet!) van een dik pak. Niet iedereen weet hoe sneeuw ontstaat en daarom leek het ons nu echt eens een geschikt onderwerp voor deze rubriek. Wanneer de lucht verzadigd is met water damp scheidt zich neerslag af. Men kan met toenemende verzadiging van de lucht de volgende neerslagvormen onderscheiden eerst ontstaan ijskristallen en bij verdere verzadiging ontstaan hieruit de prachtige sneeuwkristallen met sterren. Op de hoeken van de oorspronkelijke kristallen (naalden en zeshoekige plaatjes) heeft verdere con densatie plaats, zodat zich geleidelijk aan mooie, toverachtige vlokjes vormen, die vooral onder de microscoop tot in alle de tails goed te zien zijn. Deze processen spelen zich af bij tem peraturen onder het vriespunt. Valt het sneeuwvlokje voor het de aarde bereikt door een geheel koude laak met vorst, dan is de sneeuw „bij aankomst" op de grond droog. „De sneeuw blijft liggen", zeggen -we wanneer de thermometer bij voorbeeld 1 of 2 gr C. aanwijst. Het kan ook zijn dat er in een vorst periode van die dikke dooi-sneeuwvlokken vallen. Deze zijn ontstaan uit het samen smelten van verscheidene kleinere vlokken. Deze dooi-sneeuw bereikt de grond wan neer het daar nog wel enkele graden vriest. Maar onderweg van de wolk naar de aarde is de sneeuw klaarblijkelijk een warmere laag gepasseerd met een temperatuur boven het vriespunt, waardoor ze is gaan „zwe ten". Is deze warme laag nogal -dik, dan „draait" het op natte sneeuw uit, of op van die kleine, ronde hagelkorreltjes, of... zelfs op regen. Meestal is dat het geval wanneer belangrijk warmere depressielucht over cen zeer dunne grondlaag schuift. Sneeuwt het bij matige of strenge vorst, dan komt de sneeuw meestal in poedervorm naar beneden, die door de wind gemakkelijk kan worden verstoven. Men noemt deze sneeuw: stuifsneeuw of ook wel jachtsneeuw, en de sneeuwduinen die zich dan op de wegen vormen, zijn vaak van deze sneeuw- soort opgebouwd. Wanneer het streng vriest, begint de sneeuw te „spreken". Ongetwijfeld zult LI wel eens dat typische gekraak en (min of meer) gepiep hebben opgemerkt, wanneer U (vooral op klompen) door de sneeuw liep bij meer dan 10 graden vorst. (Nadruk verboden) nog een slippertje tegen HNC en is welis waar nog niet kansloos, maar staat er toch minder goed voor dan Vrederust.. Chris- landia tenslotte blijft maar net boven de gevarenzone en kan reeds a.s. zaterdag door Smerdick worden overvleugeld, maar heeft ook nog minder wedstrijden gespeeld. artikelen tegen Fortuinstraat 4-6 - Bergen op Zoom DE TWEEDE COMPETITIERONDE Na een goede maand rust moeten we de draad van de voetbalcompetitie weer op nemen, nu voor a.s. zaterdag cen volledig programma in de Officiële Mededelingen van dc Bond is opgenomen. Dat begin had eigenlijk vorige week al moeten zijn, maar de paar geplande wedstrijden gingen niet door. Om er weer even in te komen, zal het zijn nut hebben de stand af te drukken, wat hieronder dan ook gebeurt. En daaruit blijkt voor iemand met een goede herinne ring aan wat voor de rustpauze gebeurde, dat juist de laatste zaterdag daarvan grote brokken zijn gemaakt. Niet minder dan 3 elftallen kregen strafpunten en na deze zo zeroerde ijzige wedstrijden op 7 december jl. Twee daarvan vinden we in de 1ste klasse, namelijk VVN en Smerdiek. VVN (De Klundert) heeft hierdoor wel definitief zijn kans om het kampioenschap verspeeld want het heeft met nog 7 wedstrijden te spelen 7 punten minder dan de leider Vrede rust, die nog 6 ontmoetingen op zijn agenda heeft staan. Het zou dus al erg beroerd voor Vrederust moeten gaan wil het uit deze 6 wedstrijden geen 8 punten halen en die zijn voor wat VVN betreft alleen maar nodig, wanneer laatstgenoemd elftal ook alle nog te spelen 7 wedstrijden zou win nen. Nee, voor de zoveelste maal kunnen we VVN weer wel als kampioen afschrij ven. De tweede die straf opliep was dus Smerdiek, een elftal dat toch al niets kon missen van z'n weinige punten en hierdoor zelfs tot hekkensluiter is gedegradeerd al zal dit waarschijnlijk maar van tijdelijke aard zijn. ONI, Good Luck 2 en Smerdiek hebben ieder vier punten, waarvan Smer diek de meeste wedstrijden speelde, zodat het ook in de onderste regionen nog gaat spannen. Toch bestaat voor Good Luck 2 ons inziens nog altijd het grootste degra datiegevaar. En om nog even terug te komen op de leider. Voor het eerst in de geschiedenis van haar loopbaan staat het sportieve Vre derust er zo goed voor, dat het z'n titel niet meer mag ontgaan. Daartoe zal dan nog wel een behoorlijke krachtsinspanning nodig zijn, maar dc kans is toch wel reëel. Afijn, dat kunt U zelf uit deze stand con cluderen. Seolto is nog de grootste mede dinger, maar heeft tot nu toe toch wat minder constant gespeeld dan de leider. NAC maakte juist die beruchte 7e december De stand in deze 1ste klasse A luidt gs. gw. gl. vrl. pt. vr. tg- Vrederust 12 9 2 1 20 39 28 Seolto 11 8 1 2 17 41 24 NAC 10 6 2 2 14 23 17 VVN 11 7 1 2 13* 47 30 HNC 11 5 2 4 12 28 28 Kogelvangers 11 4 3 4 11 30 27 Chrislandia 9 2 1 6 5 20 29 ONI 10 1 2 7 4 22 32 Good Luck 2 11 2 0 9 4 18 49 Smerdiek 12 2 2 8 4* 31 39 twee winstpunten in mindering. 2e klasse A De Bond schijnt ook nu weer met twee maten te hebben gemeten, waar aan niet alle elftallen, die op 7 december de wed strijd hebben gestaakt, strafpunten zijn toe gekend. Mogelijk is het bij sommigen dan wel gebeurd in overleg met de scheidsrech ter, maar een feit is dat de wedstrijd The Gunners 2 Sprang 2 met een 1 - 1 stand werd gestaakt en hier geen strafpunten zijn toegepast, evenmin als in klasse 3 bij Seolto 3Kogelvangers 2. Dat WHS de 7e december twee strafpunten opliep toen het met 3-2 voor stond op PTT met nog 20 minuten te spelen is ook al onbegrijpelijk waar dc scheidsrechter de wedstrijd staakte nadat cen speler uit het veld was gezonden. Of een protest terzake van WHS zal ba ten, blijft voorshands een open vraag. In deze afdeling is de kampioen prak tisch bekend. PTT heeft uit 10 wedstrijden 16 punten en zijn opvolger is Sprang 2 met 12 uit 10. De enige die nog gevaarlijk voor PTT kan worden is The Gunners 2 met 11 punten uit 7 wedstrijden en gezien het spel van dit elftal moeten wc toch nog wel wat voorbehoud nemen voor het kampioen schap van PTT. DEB zal in deze afdeling wel hekkensluiter blijven. De stand in deze afdeling luidt gs. gw. gl. vrl. pt. vr. tg- PTT 10 8 0 2 16 44 23 Sprang 2 10 5 2 3 12 23 18 The Gunners 2 7 5 1 1 11 32 15 BWR 10 3 3 4 9 15 22 WHS 9 5 0 4 8* 25 27 HNC 2 7 3 1 3 7 16 14 Seolto 2 9 3 0 6 6 22 31 Zwal. boys 2 7 2 1 4 5 18 21 DEB 7 0 0 7 0 17 25 twee winstpunten in mindering. en de thuisclub heeft de grootste kans het nog ongeslagen VVN 2 te kloppen. Lukt dat niet. dan heeft VVN 2 de titel als het ware al te pakken. Chrislandia 2 zal moeten spurten om van Dinteloord 2 te winnen. We veronderstellen dat wedstrijden om 3 uur beginnen. In de 3e klasse A staat VVN onbedreigd aan de kop en is onderaan de strijd nog lang niet beslist. De stand luidt gs. gw. gl. vrl. pt. vr. tg. VVN 2 9 8 1 0 17 44 16 Vrederust 2 11 6 0 5 12 42 36 The Gunners 3 7 5 1 1 11 22 9 Kogelvangers 2 8 3 1 4 7 19 23 Dinteloord 2 7 3 0 4 6 23 21 Chrislandia 2 6 2 0 2 4 16 22 Smerdiek 2 8 1 2 5 4 19 20 WHS 2 7 1 2 4 4* 12 25 Seolto 3 4 0 1 3 1 4 25 twee punten in mindering. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken - het zelfvertrouwen #en stemmen U weer moedig en rustig. DE VERWACHTING A.s. zaterdag zullen bij gunstig weer dan spelen in de eerste klasse A Smerdick Chrislandia. Een wedstrijd waarin nog wel enig belang zit voor de onderste regionen en die we in onze prognose op winst voor Smerdiek houden, dat full speed zal be ginnen en bovendien lang de sterkste te genstander niet tegenover zich krijgt. NAC krijgt het heel wat zwaarder te verduren nu VVN daar op bezoek komt wat nog een gevecht om de tweede of derde plaats kan opleveren met de meeste winstkans voor VVN. Het kan Good Luck 2 best eens lukken om op eigen veld ONI te kloppen, al zal het verschil wel miniem zijn. In de 2e klasse wil HNC 2 ongetwijfeld revanche nemen 1 op Sprang 2 en de kans zit er y/el in. WHS kan winst boeken tegen Zwaluwse Boys 2 en BWR verzamelt weer twee pun ten nu DEB naar Roosendaal komt. In de 3e klasse A trekt The Guneers 3 van leer tegen VVN 2 De ontwikkeling van de werkloosheid stemt tot nadenken. Op 31 december j.l. hadden we ruim 110.000 werklozen, een aantal dat we sinds 1953 niet meer hebben gekend. En aangezien de seizoenwerkloos heid in dc wintermaanden altijd het grootst is mag men verwachten, dat het aantal werklozen de eerstkomende maanden zelfs nog wel zal stijgen. Het zou ons niet verba zen als de arbeidsreserve op 't ongunstigste moment ongeveer 150 a 170.000 personen zou bevatten. Op dit moment is het aantal werklozen nog niet zo verontrustend. De snelle stij ging van werkloosheid is ernstiger. Dit be tekent dat de Regering iets zal moeten gaan doen. Dat zij cen correctie op het be- stedingsbeperkingbelcid zal moeten aanbren- en. Gelukig is zij daarmede reeds bezig. Deze week is het bericht afgekomen, dat Minister Witte de afgifte van bouwvergun ningen heeft verruimd. Wie (beneden de 100.000) wil bouwen kan zijn gang gaan, als hij daarvoor tenminste het geld heeft. Bovendien zal Minister Suurhoff de uitvoe ring van aanvullende werken versnellen. Dit is noodzakelijk omdat er in Drente momen teel 8 van dc beroepsbevolking werkloos is en in Groningen en Friesland 5%. In deze percentages is geen rekening gehouden met de normale scizoenwerkloosheid. Doet men dit voor het gehele land, dan komt men tot een aantal werklozen van 80.000. Dit getal heeft natuurlijk weinig zin want het feit is niet weg te redeneren dat er li10.000 arbeiders momenteel werkloos zijn. Of dit nu komt door scizoenwerkloosheid, of door conjuctuurwcrkloosheid speelt voor deze slachtoffers nu eenmaal geen rol. Men kan ook verwachten dat Minister Hofstra nog maatregelen zal nemen om de industriële bedrijvigheid weer te doen toe nemen. In dit verband herinneren wij aan een uitspraak van dc Minister van Finan ciën, enige weken geleden in de Tweede Kamer gedaan, dat hij momentcel het pro bleem van de exportfinanciering aan het bestuderen is. Het is echter de vraag of al deze maat regelen wel voldoende zullen zijn om de stijging van de werkloosheid binnen de perken te houden. Dc komende maanden zullen moeten leren of de Regering daarin inderdaad slaagt. Gelukkig hebben Rege ring en Kamer reeds uitgesproken bereid te zijn de nodige financiële middelen voor de bestrijding van de werkeloosheid uit te trek ken. 1 och zal men moeten oppassen dat men dit niet doet men inflatoire middelen. Want dat zou op de duur voor onze werk gelegenheid zeer ernstige gevolgen hebben. Dit betekent dat het huidige algemene financiële en economische beleid in grote treken gehandhaafd moet blijven. Ook al, omdat het niet onmogelijk is dat de ontwik keling in Indonesië onze schatkist enige tientallen miljoenen zal kosten. Het is merk waardig hoe ons economisch beeld in enige maanden tijd volledig is gewijzigd. In 1957 het begon eind 1956 zaten we met een overspannen arbeidsmarkt, met een gebrek aan kapitaal en met een steeds ongunstiger wordende betalingsbalans. Bestedingsbeperking was nodig want ge zamenlijk verteerden we meer dan we kon den opbrengen. Niet alleen de consument, maar ook de Overheid, de Gemeenten, de Provincies en het Bedrijfsleven gaven meer uit dan verantwoord was. Nu blijkt dat het bestedingsbeperkinsbe- leid effect heeft. De arbeidsmarkt is inder daad ontspannen, de krapte op de kapitaal markt neemt iets af en onze betalingsbalans wordt zienderogen beter. Vooral dit laatste is van het grootste belang. Het betekent, dat we er in geslaagd zijn onze export op te voeren. Het Nederlands bedrijfsleven heeft kans gezien de kleiner wordende bin nenlandse markt op te vangen. Wat het bin nenland niet meer opnam, door de beset- dingsbeperking, kon (in het algemeen ge sproken) geëxporteerd worden. Dit betekent ook, dat er gelukkig van een omslag van de internationale conjunctuur nog geen sprake is. De bestedingsbeperking was een nationale zaak. Onze nationale economie was verstoord, niet door buitenlandse, maar door binnenlandse invloeden. Als de interna tionale conjunctuur niet omslaat kunnen we verwachten, dat we de nationale economie ook op eigen kracht kunnen herstellen. zie vervolg pag. 2.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 6