Eendrachtbode 14e jaargang No* 8 TWEEDE BLAD 18 jan* 1958 ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET In één nacht Uw handen gaaf en zacht ST. FILIPSLAND PREDIKBEURTEN •va-.-'rntm» FILMAVOND Vrijdag werd door de stichting „Vrede rust'' in Hotel „Hof van Holland" een film vertoond over de verpleging en verzorging van geestes- en zenuwzieken. Ds. van den Berg gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de therapie, die tegenwoordig bij dit soort patiënten wordt toegepast. Daarna volgde een film, waarbij men een kort overzicht kreeg van de oprichting der Stichting en hoe deze in de loop der jaren tot 12 paviljoens werd uitgebreid. Ook kon men zich een beeld vormen van de behande ling van deze patiënten vroeger en nu. waaruit bleek dat er cp dit gebied veel is verbeterd en dienovereenkomstig betere re sultaten worden verkregen. Zo is een on derdeel van de tegenwoordige therapie dat de patiënten, die hiervoor in aanmerking komen, zelfs aan het werk worden gezet, hetgeen in vele gevallen in belangrijke mate tot genezing kan bijdragen. Uitvoerig werd toegelicht wat allemaal nodig is om deze Stichting, die een ge meenschap op zich zelf vormt, goed te doen functioneren. Daarbij speelt een goede per soneelsbezetting een overwegende rol. Van daar werd op de jongeren dan ook een beroep gedaan dit belangrijke en bij uitstek humane werk te helpen steunen door zich voor de verpleging op te geven. Er was voor deze avond zeer veel be langstelling. JAARVERGADERING MANNENVERENIGING Op donderdag 9 januari hield de Ned. Hervormde Mannenvereniging in een der lokalen der bijzondere school haar 6e jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Nelisse, opende met het laten zingen van Ps. 301 - 2, schriftlezing van Ps. 111 en gebed, waarna hij een welkomstwoord tot de ongeveer 50 aanwezigen sprak. Als eerste onderwerp werd door F. Lind- hout behandeld „Het-Tweede Gebod Na dat de secretaris zijn jaarverslag had gele- lezen, liet deze zingen Ps. 65 2. Na de pauze, waarin werd getracteerd, hield J. Jopse een verhandeling over ..Het nut van het onderwerp in onze vereniging." Verder bracht de penningmeester zijn jaar verslag naar voren en werd door een dei- leden een Kerstgedicht, alsmede een ge dicht van R. M. Cheyne „Eens was ik een vreemdeling" gelezen. Een stuk kerkgeschiedenis over het leven van B. Smytegelt, dat door de voorzitter werd verteld, ondervond bij de aanwezigen veel belangstelling. Er waren voor deze vergadering felicitaties van de verenigingen van Scherpenisse, Tholen, Dintcloord, de Ned. Chr. Vrouwenbond, Meisjesvereniging, de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk en het hoofd van de Bijzondere School. De heer Joh. C. Knuist dankte verder nog voor het medeleven, hetwelk tijdens zijn ziekte zo treffend was gebleken. De heer Brons sloot deze mooie avond met een passend slotwoord en gebed, waar na als slotzang werd gezongen Ps. 89 7. Alleen behoeft het aantal leden van de vereniging nodig uitbreiding en zou het toetreden van nieuwe leden zeer op prijs worden gesteld, opdat nog meerderen zich met de bestudering van de Heilige Schrift bezighouden. Een gehouden collecte bracht ongeveer 25,— op. VOLLEYBAL Donderdag 9 januari j.l. trok Smevo naar Halsteren, om daar de strijd aan te binden tegen P.B.B. (Bergen op Zoom) en O.V.C. (Ossendrecht). Beide wedstrijden werden een duidelijke 2-0 overwinning voor Smevo, die hier door de kans in eigen hand hield, om mee te dingen naar het kampioenschap van de 2e klasse en de daaraan verbonden promo tiewedstrijden voor de le klasse. Dank zij de medewerking van de plaatselijke autori teiten, kan deze volleybalvereniging thans gebruik maken van de sportzaal der tech nische school alhier, hetgeen zeker aan deze bij uitstek zo geschikt zaalsport ten goede zal komen. Uitslagen SMEVO P.B.B. 2 - 0 (15-5; 15-4) P.B.B. O.V.C. II 2 - 0 (15-8; 15-7) SMEVO O.V.C. II 2 - 0 (15-7; 15-7) GEVONDEN VOORWERPEN Bij de Rijkspolitie alhier zijn inlichtingen verkrijgbaar over onderstaande gevonden voorwerpen één paar herenhandschoenen en twee paar dameshandschoenen. BENOEMING VOORZITTER WEZEN ALGEMEEN ARMBESTUUR Zoals reeds in het laatste raadsverslag werd gemeld trad de heer C. J. Kwaak dezer dagen af als voorzitter van het Wezen Algemeen Armbestuur, na meer dan 23 jaar hieraan verbonden te zijn geweest. In 1934 werd de heer Kwaak tot bestuurslid van genoemde instelling gekozen, terwijl hij vanaf 1953 de functie van voorzitter waar nam. In zijn plaats werd dinsdagavond j.l. in een daartoe bijeengeroepen vergadering be noemd de heer L. H. van As, vanaf 1938 bestuurslid van het Armbestuur. Ter ver vanging van de heer van As werd daarna als nieuw bestuurslid nog gekozen de heer Jac. Kwaak Czn. Persoonlijkheden herkent men aan hun bril. Voor een „persoonlijke" bril Fortüinstr. 12 - Bergen op Zoom - Tel. 91 B.B. OEFENING Dinsdagavond is in samenwerking met de plaatselijke brandweer en B.B.ers een oefe ning gehouden onder leiding van de heer P. Jagt. Het was ongeveer 8 uur dat mel ding werd gemaakt van neergekomen bom men op het havenplcin. Een perceel was getroffen en brand uitgebroken wat gevaar opleverde voor de belendende gebouwen. Een daarvan stond al in brand. Enkele personen waren gewond. De brandweer ploeg van de BB rukte direct uit naar de vuurhaard, maar kon niet voldoende uit richten deze brand te blussen, zodat de hulp van de plaatselijke brandweer werd ingeroepen. Daarna werd het vuur met twee stralen bestreden. Tien minuten na de oproep was er water. Ook de gewonden werden door de EHBO ploeg verzorgd en al het andere gedaan om de gevolgen van deze bominslag zoveel mogelijk te beperken. Om kwart voor negen was de oefening klaar, dank zij het feit dat er vlug was ge werkt. De leiders stelden vast dat het één van de meest geslaagde oefeningen is ge weest. Men kwam in café Wielaard bijeen om daarover nog even te praten. De heer Jagt gaf hier nog een 'toelichting en dankte voor de goede samenwerking. NAAR ENGELAND Door een aanbod van de Ferguson fa brieken zullen vier inwoners een reis naar Engeland maken, nl. G. Geuze Wzn, Chr. Geuze Gz, C. Rijstenbil en J. Vroegop. Men zal daar een kijkje nemen in genoemde fa brieken. Bezichtiging van London staat eveneens op het programma. OVER ZIJN VOET De gemeentewerkman A. Deurloo had het ongeluk een wiel over zijn voet te krijgen, waardoor hij nu onder doktersbehandeling BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Poortvliet brengt ingevolge artikel 36, 4e lid der woningwet ter openbare kennis, dat in gevolge raadsbesluit van 27 december 1957 een plan van wijziging op het bestaande uit breidingsplan in voorbereiding is. Poortvliet, 5 januari 1958 Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. J. van Doorn. GESLAAGD Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor de hoofdakte l.o. mej. M. C. J. Murre alhier. PAPIERAKTIE Sinds enkele maanden heeft de plaatse lijke muziekvereniging een papieraktie ge organiseerd om onder anderen hiermede te tonen, dat men zelf serieus wil bijdragen tot vermindering der lasten en niet alleen maar op de gemeentelijke subsidie wil steunen. Daartoe stelden zich enkele leden beschik baar die door weer en wind het papier in zamelden. De eerste maand werd 1175 kg. opgehaald, de tw'eede maal 1195 en de derde maal 1184 kg. De initiatiefnemers zijn dankbaar voor de van vele kanten ver leende medewerking en hopen dat deze ook in de toekomst zo blijft. Zelfs door de eenvoudige manier van paier bewaren steunt men de vereniging. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op donderdag 9 jan. j.l. kwamen de plaatselijke leden van bovengenoemde bond met hun echtgenoten, kinderen en introdu- cée's bijeen in de bovenzaal van hét ge meentehuis op de jaarlijkse gezinsavond, die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een intieme samenkomst van bondsleden met hun familie en kennissen. In haar openingswoord heette de presi dente, Mevrouw Kugel-Swart allen hartelijk welkom op deze eerste bijeenkomst in het verenigingslokaal. De stemming was er al direct in, toen na het zingen van het bondslied het pro gramma werd geopend met het vlotte pro- pagandastukje „Jong bloed in onze bond", ingestudeerd o.l.v. Mevrouw Speyer-Slager met medewerking van de heren Matth. Geuze, Jan van Dalen en C. Niemantsver- driet en Mej. N. Kesteloo. Geamusered hebben de aanwezigen gehoord en gezien welke veranderingen door goede voorlich ting van onze bond tot stand kunnen komen in een gezin, waar Vader en Moeder het eerst niet begrepen hebben op al die „nieuwigheid". Daarna kwamen de jonge dochters aan de beurt: zij hadden o.l.v. Mevrouw Van Doorn-De Jonge zich vermomd als zigeu nermeisjes en als vluchtelingetjes; het was een heerlijke verkleedpartij, waarin menige moeder een afgedankt kledingstuk door de dochter zag dragen De jongens wilden niet voor de meisjes onderdoen en hadden al hun fantasie aan het werk gezet om uitgedost als Chinees op te treden in het stukje „De goede daad van Kwen Foe", even later oogstten ze lachsalvo op lachsalvo in het stukje „Drie Walen in Vlaanderen," het valt- ook niet mee om als koe of paard ten tonele te verschijnen Een muzikaal element ontbrak evenmin deze avond aan het programma leerlingen van de Zeeuwse muziekschool brachten hun ouders een blokfluitserenadc van allerlei bekende wijsjes en Izac Nortier speelde een solo op zijn fluit. De dames M. van Nieuwenhuyze-Vogelaar en L. Kes- teloo-SIager hadden zich belast met de in studering van het romantische verhaal: „Ri- cardo en Armanda." Hoe wreed werd ie dereen opgeschrikt door de knal, waarmee de woedende pipa ontplofte; de charmante ontvoerde prinses bevrijd van een af schuwelijke draak dank zij het heldhaf tig optreden van een dappere prins, was zijn woede reeds ontvlucht. Het sluitstuk van deze avond vormde het toneelstuk „De Klompenbarones." voortreffelijk gespeeld door de dames M. de Jonge-Anthonisse, C. Quist-Geuze en M. van de Hoven-Koppen- hol en de jongedames A. van Nicuwen- huyze, L. Nortier en A. Beeke. In haar slotwoord dankte de presidente allen die hebben meegewerkt aan het welsla gen van deze avond en bood zij namens de leden burgemeester van Doorn de gordijn rails aan ter aanvulling van de inventaris van de zaal en werd de gezinsavond ge sloten met het zingen van het Zeeuws volkslied. KINDER MIDDAG De kindermiddag mocht zich verheugen in een grote belangstelling van de jeugd, de zaal was stampvol kinderen, toen de pre sidente hen allen hartelijk welkom heette en vertelde dat hun eigen schoolkameraad jes, allen kinderen van de leden van de bond van plattelandsvrouwen het program ma zouden verzorgen. Zo waren we eerst allemaal gezellig op verjaarsvisite bij Nelleke de pop; daarna volgde hetzelfde programma van donder dagavond, onderbroken door een tractatie en vrolijke samenzang, begeleid door dokter Kugel op de piano. De blokfluitserenade werd nu gespeeld voor vrienden en vrien dinnetjes en Josje Kugel speelde een paar stukjes op de piano. Deze vrolijke kindermiddag eindigde met de opvoering van Ricardo en Armanda, waarna de kinderen bij het naar huis gaan nog een versnapering ontvingen. Laten we hopen dat meerdere middagen „Voor de jeugd door de jeugd" op deze mogen volgen; de jeugd ontwikkelt hiermede een zelfvertrouwen, dat menige volwassene hem of haar benijdt. EEN LELIJKE SCHUIVER Vorige week vrijdag maakte een bestel- volkswagen uit Bergen op Zoom geladen met lege flessen, een lelijke schuiver. Hij was eerst in de zachte berm gereden aan de rechterkant en sloeg daarop om naar de andere zijde van de rijksweg, ter plaatse van de watertoren. Nadat de bestuurder uit de zwaar beschadigde auto was bevrijd, bleek hij vrijwel ongedeerd te zijn. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Sint'Annaland 21 jan. filmavond Steun Wettig Gezag. 28 jan. uitvoering muziekvereniging. POORTVLIET 30 jan. Uitvoering muziekvereniging NKN. op zondag 19 januari 1958 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur ds. J. den Hoed. vm. Voorbereiding H. Avondmaal. Extra collecte voor Kerkverwarming. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. H. D. Bakker. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Albers van Vlaar- dingen. Ned. Prot. Bond 5 uur ds. I. J. van Houtte, Ned. Herv. predikant te Middelburg. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 6.30 uur ds. A. Breure vm. Viering H. Avondmaal, nm. Dank zegging H. Avondmaal. Woensdag 22 januari. 7 uur ds. J. van der Schee te 's Graven moer voor het N.B.G. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst. 2.30 uur ds. Albers te Vlaardingen. Geref. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur Eerw. Heer L. van Herk van Gouderak 6 uur ds. P. Westland. Collecte Kerk, nm. Bevestiging ambts dragers. Dinsdag 21 januari 3 uur ds. P. Westland. Huwelijksbevesti ging van Hans Bolomie en Apolonia Moerland. Woensdag 22 januari 6.45 uur ds. P. Westland. Bijbellezing. Extra Collecte Kerk. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Vrije Geref. Gemeente 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur Cand. B. M. Meijndert uit Bergschenhoek. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur de heer J. W. Slager. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds. P. Westland, 2 uur ds. C. J. P. Lam. Rehoboth 6.30 uur ds. Ch. J. Gall te Den Haag. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur ds. J. Brons Bevestiging van Ambtsdragers. Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 5