WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Drukbezochte NCLB-toogavond, WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT NIEUW LEVEN in Zeeuwse muziekschool te Tholen De redactie legt U deze week voort De eerste jarige Oranjetelg THOLEN Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. 14e jaargang No. 8 17 januari 1958 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaiand - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Bij contract speciaal tarief Advertenties 12 cent per millimeter Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Het is ongeveer sinds medio 1955, dat de Stichting Zeeuwse Muziekschool ook in onze omgeving meer bekendheid kreeg, voornamelijk door het toen ingestelde plaatselijke AVMO (Algemeen Vormend Muziek Onderwijs). Na een aanvankelijk goed begin daarmee, is het lang niet altijd naar wens gegaan. We zullen er niet zo ver naast zijn, wanneer we veronderstellen, dat de directeur van deze Stichting vorig jaar zowel als in 1956 menige klacht bereikte over stroef lopende AVMO-lessen, voornamelijk veroorzaakt door het niet opkomen van de docent. In enkele gemeenten is hierdoor de animo gedaald. Het gevolg hiervan is tevens dat de gemeentebesturen, aangesloten bij deze Stichting, de bijdrage voor de Muziekschool kritischer gaan bekijken. Daarom werd het hoog tijd dat er ten aanzien van de afdeling Tholen een reorganisatie plaats vond met name door meer dere taakverdeling der docenten, opdat het verzuim tot een minimum wordt beperkt. Dit werd tijd omdat nu nog van een behoorlijke belangstelling mag worden gesproken, wat uit onderstaande ook nader zal blijken. Hopenlijk houdt men deze zaak in rechte banen, zodat èn de gemeentebesturen achter deze Stichting kunnen blijven staan èn de belang stelling der bevolking hiervoor toeneemt tot nut van de streek. EEN DURE AFDELING We mogen bij onze kritische beschouwing hierboven tegelijkertijd niet verhelen dat de afdeling Tholen voor de Stichting Zeeuwse Muziekschool geen goedkope afdeling is. Dat ligt ook voor de hand. Muziekleraren heeft men in onze streek niet voor het kiezen, zodat voor ieder onderdeel docenten van elders moeten worden aangetrokken. Of een leraar uit Goes in zijn woonplaats of haar omgeving les moet geven of daarvoor spe ciaal een reis naar Tholen moet maken, is voor het kostenpercentage een groot ver schil. Zó bezien is het eiland Tholen wel bevoorrecht dat het ook bij deze Stichting kon aansluiten, waarbij de kostenverdeling zo is geregeld dat ieder evenveel betaalt of dat nu de afdeling Middelburg of Tholen is. Voor 1957 is het tekort op 3.56 per leer lingeenheid bepaald en nu hangt het er dus maar van af of het aantal leerlingen ter plaatse groot of klein is om te weten dat ook de bijdrage groot of klein is. Deze ge meenschappelijke regeling is dus wel billijk en reëel te noemen, omdat Tholen het niet kan helpen dat het verder af gelegen is van het centrum en bijvoorbeeld Walcheren geen financiële voordelen heeft omdat het de cen trumafdeling zou zijn. Op het eiland Tholen zijn de volgende gemeenten bij de Stichting aangesloten Tholen, Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, St.- Maartensdijk en Poortvliet. BETERE REGELING Zoals hiervoor reeds opgemerkt is het een tijdje niet zo best gegaan in onze afdeling, voornamelijk dan met de AVMO-lessen. De hiervoor aangewezen docent, iemand uit Bergen op Zoom was meerdere malen absent, hetzij dat dit door overbelasting, hetzij dat het door andere omstandigheden kwam. Dit was oorzaak van verschillende klachten der ouders, die uiteraard toch 12,per jaar voor deze AVMOlessen betaalden, waar voor dan hun kinderen op een lesuur per week recht hadden. Sinds enkele maanden is met dit AVMO de heer N. A. Smits uit Bergen op Zoom belast en het blijkt dat het sindsdien veel beter loopt. Het werd de hoogste tijd, daar anders die plaatselijke AV MO klassen geen lang leven meer beschoren zouden zijn met het gevolg dat de betref fende gemeentebesturen er beslist ook seri euzer over waren gaan denken, of ze nog langer de gemeenschappelijke regeling zou den steunen. Daarom is het wel een gunstig geluid, dat we thans kunnen laten horen. DE ANIMO eHt zal nu ook wel velen interesseren, welke mate van belangstelling er in de ver schillende gemeenten voor dit muziekonder wijs bestaat. Zoals velen wel bekend zal zijn is Tholen zelf de stichtingsgemeente van deze eilandafdeling. Al is met name voor het AVMO de be langstelling zelf niet zo bijster groot het lag wel voor de hand dat in deze gemeente de zetel werd gevestigd, omdat uiteraard de verbindingen voor de andere gemeenten met Tholen het gemakkelijkst is en boven dien de docenten niet verder behoefden te reizen dan beslist noodzakelijk. Daarom ook zijn in Tholen de Algemeen Vormend Muziekonderwijs-lessen gecombi neerd met deelnemers uit Poortvliet en Oud- Vossemeer en de laatsten vormen het meren deel, zodat hier een totale deelname aan AVMO is van 46 leerlingen, waarvan een klas van 18 enkele weken geleden begon. Verder is er in Tholen een blokfluitklasse, ook weer gevormd met leerlingen uit andere gemeenten van 9 deelnemers, er wordt aan 4 cursisten vioolles gegeven, aan 3 voor klarinet en lest-best aan niet minder dan 36 orgel- en piano-lessen. Behalve voor AVMO en blokfluit is er in de andere ei landgemeenten dus geen klasse-onderricht in orgel,piano, viool, klarinet, enz. Het ligt voor de hand, dat daartoe dan een aantal liefhebbers moet zijn, dat vol doende is om de kosten te dekken. Maar voor AVMO en blokfluit zijn er ook in andere eilandgemeenten klassen gevormd. Sint-Maartensdijk bijvoorbeeld, heeft zelfs een klas van 35 AVMO leerlingen en bo vendien ook nog 25 voor blokfluit. Met een enkeling uit het naburige Scherpenisse is in Sint-Maartensdijk de animo dus bijzonder groot. In Sint-Annaland starte in november een klas van 16 AVMO-deelnemers, terwijl in Poortvliet nog een blokflpitklas is van 8 deelnemers, waarvan een paar uit Tholen. Deze blokfluitgroep is dus weer een com binatie Tholen-Poortvliet met les in Poort vliet. Dit alles bij elkaar brengt het aantal deelnemers dat een of ander muziek onder wijs geniet van de Zeeuwse Muziekschool in ons eiland op 182. Docenten hiervoor zijn: mej. T. J. van Zweeden viool, de heer J. de Kroon piano en de heer N. A. Smits, Alg. Vormend Mu ziekonderwijs, Blokfluit en eveneens viool, terwijl dhr. Chr. v. d. Boom voor het kla- rinetonderricht zorgt. Kinderen van 7 jaar en ouder kunnen beginnen door deel te nemen aan AVMO. Na een jaar kunnen zij dan overgaan tot instrumentaal onderwijs. Voor een blokfluit- groep zijn minimaal 5 deelnemers nodig. In dit geval kan de les dus ter plaatse worden gegeven. HET FINANCIEEL ASPECT Tegenwoordig is er niets meer goedkoop en dat geldt ook voor deelname aan mu ziekonderwijs. Bovendien hebben we hier nog met Kunst te maken, wat toch ook altijd nog enig gewicht in de schaal legt. Dank zij echter de gemeenschappelijke regeling zijn de kosten niet te vergelijken met privé- onderwijs, wat trouwens voor het meren deel der huidige deelnemers onbetaalbaar zou zijn. De Stichting Zeeuwse Muziek school geniet haar inkomsten van een pro vinciale en gemeentelijke subsidie en door de schoolgeldregeling voor de deelnemers. Daarbij worden classicaal en individueel on derwijs onderscheiden. Voor het AVMO (waartoe minstens 15 leerlingen per groep nodig zijn) betalen de leerlingen van 7 tot 16 jaar 15,per jaar, voor 16 jaar en ouder 22.50 per jaar. Men krijgt daarvoor wekelijks een uur les. Blokfluit (minstens 5 leerlingen per groep) is 30,per jaar met wekelijks 45 minuten les. Individueel onder wijs (instrumentaal) kost 100,per jaar voor wekelijks 40 minuten en 175,per jaar voor wekelijks 60 minuten. Hiermee hebben we dan de voornaamste tarieven ge noemd, terwijl er voorts nog mogelijkheden zijn voor solozang, instrumentaal onderwijs aan leden van amateurgezelschappcn, theorie en geschiedenis der muziek, enz. In elk geval is het wel zo, dat zolang er een der gelijke animo is als thans nog het geval is en zo lang de organisatie goed loopt, de Stichting Zeeuwse Muziekschool ook op ons eiland in een behoefte voorziet, zeer nuttig is voor de muzikale vorming van onze jeugd en heilzaam werkt voor de culturele ont wikkeling van onze streek. Midden in de tweede wereldoorlog, op 19 januari 1943, werd hare koninklijke hoogheid prinses Margriet Francisca geboren. In een tijd zo somber als zich maar laat denken, wezen (toen nog) prinses Juliana en prins Bernhard in de naamgeving van hun derde dochter heen naar de ontluikende lente en het nieuwe leven. Meer dan twee bange jaren zou het nog duren voor de lang verbeide bevrijding van Nederland een feit was en volk en koningshuis de mar grieten van vaderlandse bodem weer met blijdschap konden zien bloeien. Maar intussen groeide het jonge prinsesje op en thans, nu h.k.h. prinses Margriet, tezamen met haar koninklijke ouders en koninklijke grootmoeder, haar derde lustrum reeds mag vieren, heeft het goede zin, de bange dagen van voorheen met een hart, dat dankbaar is voor de vrijheid, waar wij nog in mogen leven, te gedenken. Moge Margriet een gezegende toekomst tegemoet gaan 1 (Nadruk verboden) Op ruim 300 mogen we het aantal aanwe zigen op de toogavond van de Ned. Christ. Landarbeidersbond district Tholen, gehou den op vrijdag 10 januari jl. in de zaal van „Hof van Holland" te Tholen wel houden, zodat van een zeer volle zaal gesproken kon worden toen de districtsvoorzitter de heer W. M. Lindhout te Tholen opende met te laten zingen Ps. 147 1 - 10, vervolgens psalm 103 las en voorging in gebed. Hij riep daarna een bijzonder welkom tot de hoofdbestuurders Van Wensen en Hol- werda, terwijl spreker zeer verheugd was dat zovelen waren gekomen om deze toog avond van de NCLB bij te wonen. Jammer vond de heer Lindhout het wel, dat de afdelingsvergaderingen geen afspiegeling zijn van deze druk bezochte bijeenkomst. Inte gendeel, daar laat de opkomst veelal te wensen over. Hij spoorde dan ook de leden aan tot bijwoning der afdelingsvergadering, er op wijzend hoe van De Dollar tot de Schelde en van Den Helder tot Maastricht de NCLB één grote familie is, die op prin cipiële basis werkt voor het geestelijk en maatschappelijk welzijn van haar leden. Na een overzicht van het programma gaf de voorzitter het woord aan hoofdbestuurder Van Wensen. In een korte samenvatting wees deze spreker op het werk dat is geschiedt in 1957 en de goede voornemens die er voor 1958 bestaan. Ook in dit district, misschien wel in het bijzonder, heeft haar problemen. Er was en is een overschot aan arbeidskrachten en zo is er hier veel pendeling. Het is ook de taak van de NCLB maatregelen te nemen en wegen te zoeken om de daaraan verbon den problemen op te lossen. Want die problemen zijn niet gering. Denk alleen maar aan het gezinsverband, wanneer men door die lange pendeling zo'n 14 uren van huis is. Daarmee heeft ook het Kringbe- stuur samen met spreker zich tevoren nog bezig gehouden. Men zal moeten trachten voor de eiland bevolking dichter bij huis arbeid te verschaffen. De oplossing zal niet in één of twee jaar gevonden zijn. Het zal een lange tijd van voorbereiding vergen en thans zijn er nog weinig goede woorden over te zeggen. Misschien dat een nadere ontsluiting van Tholen meer mogelijkheden zal brengen, maar ook meer ontspanning en recreatiemo gelijkheden. De NCLB staat in het volle leden, maar dan vanuit het chr. standpunt. Zich speciaal tot de jeugd richtend, deed de heer Van Wensen een dringend beroep niet aan de kant te blijven staan. Ook op Tholen heeft men zich in 1957 nog onvol doende ingezet. Men moet niet maar alles aan het afdelings, districts- of hoofdbestuur overlaten. Nee, eerst zelf aanpakken, leden werven, vooral de ongeorganiseerden en de genen, die krachtens hun beginsel bij ons horen. De kwantiteit is wel niet altijd door slaggevend, maar speelt toch dikwijls een grote rol, zie maar weer bij de samenstelling van de Sociaal Economische Raad (SER) gevormd door 7 NVV-ers, 5 afgevaardigde van de K.A.B. en 3 van de CNV. Van groot belang is voor ons ook het onderwijs. In 1958, aldus spreker, zal misschien van U worden gevraagd of U principieel voor chr. huishoudonderwijs op Tholen bent, dan wel of U terzijde wilt blijven staan. Laat het chr. onderwijs op Tholen de jongeren doen bouwen, opdat zij straks kunnen uit bouwen. Na deze toespraak was er het eerste op treden van het Hervormd gemengd zangkoor „V.Z.O.S." van Sint-Annaland, welke deze avond een heel wat betere beurt maakte dan op 2e Kerstdag in de kerk en hier merk. baar de acoustiek meehad. Niemand had zich dan ook verveeld, wanneer de dirigent de heer J. J. Ridderhof er nog een paar num mers op het programma had toegevoegd. Maar dat was niet mogelijk, omdat er nog meer op het programma stond. Terwijl in de pauze koffie werd aangeboden werd het toneel in orde gemaakt voor de jeugdclub „Onder Ons" te Poortvliet, welke onder lei ding van de secretaris der NCLB, de heer Geluk aldaar, het toneelstuk opvoerde „Spanningen om de Vredehoeve." Na een wat aarzelend begin kwamen deze nog jeug dige vertolkers er steeds beter in en gezien het feit, dat ze voor het eerst op het toneel verschenen, brachten ze het er uitstekend af. De clou van het stuk was, dat geld op deze wereld niet alles betekent. Dat moest de boer van Vredehoeve tot schade en schande ondervinden. Eind goed was ook hier al goed. De speelsters en spelers kregen het welverdiende applaus toen het doek voor de laatste maal zakte. Dat het mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Sint-Annaland niet maar een heel jaar stilzit bleek uit het volgende program mapunt, toen dit koor opnieuw onder leiding van de heer J. J. Ridderhof zeer harmonieus de geplande liederen ten gehore bracht en de solist bij „De Twaalf Rovers" een extra applaus kreeg. Ook een tweede hoofdbestuurder voerde deze avond nog het woord, namelijk de penningmeester van de Bond, de heer Hol- werda. Hij besprak het onderwerp „Hoe staan we er voor en wat is onze taak". Ook deze spreker wees er op, dat men niet maar alleen moet drijven op de hoofdbestuurders, maar zelf meedenken, meeleven, meebeleven, draag ook vandaag nog Uw overtuiging uit als chr. bondslid, aldus dhr. Holwerda. Nadat „V.Z.O.S." nog een was opgetreden, o.m. met een Latijns lied, werd afgewisseld door het koor en door allen ps. 98 gezongen. Het slotwoord sprak voorzitter Lindhout, die er van overtuigd was, dat het voor allen een mooie avond was geweest en de mede werkers hieraan namens het districtsbestuur hartelijk dankte. Tenslotte ging de heer Holwerda voor in dankgebed en werden de leden en hun vrouwen of verloofden uit alle eilandgemeenten weer per bus naar hun woning vervoerd. Nieuw leven bij Zeeuwse Muziekschool Toogavond van de NCLB Verkeersavond te Tholen Op de drempel van uitvoeringen en jaarvergaderingen De tweede competitieronde Ervaring is eenvoudig de naam, die we aan de som van onze fouten geven. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 19 januari 1958 Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel 49. Dr. A. Renes te Oud-Vossemeer tel. 19. HOOGWATER in de week van 19 t.e.m. 25 januari 1958. zondag vm. 3.30 nm. 15.53 uur maandag 4.11 16.34 dinsdag 4.49 17.11 woensdag 5.22 17.46 donderdag 5.55 18.19 vrijdag 6.29 18.55 zaterdag 7.03 19.29 Zondag 19 jan. Nieuwe Maan te 23.00 uur. Dinsdag 28 jan. Eerste Kwartier te 3.16 uur. WINTERAVOND VEILIG VERKEER Op 22 januari a.s. zal vanwege het Ver bond voor Veilig Verkeer een filmmiddag en -avond worden georganiseerd. In de namiddag zal van 16.15 uur (na schooltijd) tot ongeveer 18.00 uur een voor stelling aan de jeugd worden gepresenteerd in de zaal „Hof van Holland" te Tholen. De toegangsprijs is gesteld moeten wor den op 15 cent per kind. In de avonduren aanvang 20.00 uur, zal eveneens in het „Hof van Holland", aan de volwassenen een programma worden ge boden, dat niet alleen is bestemd voor de heren maar ook voor de dames. Tijdens deze voorstelling zullen diploma's worden uitgereikt aan de geslaagden van de le cursus in dit winterseizoen en zo mogelijk zal een hersengymnastiek worden gehouden. Toegansprijs is 25 cent per per soon. De plaatselijke afdeling hoopt te kunnen voortgaan met het propageren van een vei liger verkeer, waartoe alle mogelijke midde len zullen worden aangegrepen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Ernschenknnr U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aan sporende werking van Kruschen's zes mine rale zouten zich op lever, nieren en inge wanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Vandaar ook dat avonden als deze wor den georganiseerd. Voor het bijbrengen van de noodzakelijk ste kennis van de veerkeersvoorschriften worden cursussen gegeven. Deze cursussen, bevattende een tiental lessen, worden verduidelijkt met een stil- beeldprojector en aan de hand van ontel bare verkeerssituaties op de Verkeerstafel van de Gemeente Tholen. (Weet U dat deze tafel, behalve de electrisch werkende ver keerslichten, ook voorzien is van electrisch werkende knipperbollen bij voetgangerover steekplaatsen Door middel van deze middelen zult U zich weldra thuis voelen in de diverse be palingen enz., terwijl bovendien diverse vraagstukken op een geanimeerde wijze worden besproken en verklaard. Schroomt U zich niet voor het volgen van een cursus, uw doorzetting wordt be loond. Zoals reeds is vermeld zullen op deze avond wederom een aantal diploma's wor den uitgereikt. De deelnemers aan die air- sus, in totaal 17, hadden het genoegen om allen te slagen voor het examen dat zij op 13 januari j.l. te verwerken kregen. Dit examen bevatte een 75 tal vraagstuken, terwijl het aantal fouten varieerde van 1 tot 10. Ook onder hen bevonden zich weer en kele dames. Helaas, er zijn nog te weinig dames van doordrongen dat het ook voor hen gewenst is zich bedreven te maken in de verkeersvoorschriften. Geeft U zich op bij het plaatselijk be stuur, zodat bij genoegzame deelname in de maand februari a.s. wederom gestart kan worden met een cursus. De afdeling Tholen heeft reeds 175 leden, doch het verdient aanbeveling dat deze zodanig uitgegroeit, dat alle gezinnen zijn opgenomen. De contributie bedraagt per jaar minimum één gulden, waarvoor U gratis het periodiek verschijnende blad „weg wijs" ontvangt en bovendien deze nutiig werkende vereni ging daadwerkelijk steunt. KAMPIOENSCHAPPEN 1957 „De Trouwe Duif" Tholen N.B.v.Z. Vitesse1 A. Wagemaker, 2 J. Praat, 3 L. Laban, 4 R. de Groot. Midjond1 G. Soomers, 2 A. Wagemaker, 3 L. Laban, 4 L. Jansen. Fond1 A. Wagemaker, 2 J. Deurloo, 3 R. de Groot, 4 D. Jansen. Jonge duiven 1 A. Wagemaker, 2 L. La ban, 3 R. de Groot, 4 C. Soomers. Generaal1 A. Wagemaker, 2 L. Laban, 3 R. de Groot, 4 L. Jansen. PIM EN HAAR STIEFKINDEREN In de Diergaarde Blijdorp te Rotterdam heeft de leeuwin Big One een dezer dagen haar vijf welpen verstoten. De jonge leeuwtjes worden nu gevoed door een hondenmin, genaamd Pim. -:- Op de foto ziet men Pim met haar eigen kind en de vijf stiefkinderen. Zij moet echter niets van vreemd bezoek hebben want zij neemt onmiddellijk een dreigende houding aan als men te dicht bij haar komt. 13 januari 1958 foto anpjdcn/mvn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1958 | | pagina 1