WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND I I I I Geen reden tot alarmstemming door ontslagen in verschillende bedrijfstakken VERSCHIJ MT IEDER E VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG SINT ANN AL AND. De begroting 1958 is reeds goedgekeurd - Be stedingsbeperking houdt riolering tegen - Een rioolgemaal urgent - Hogere subsidie voor Accelerando afge- Straatnamen wezen vastgesteld. De redactie legt U deze week voort Geen reden tot alarmstemmingmaar ook geen onderschatting van bestedingsbeperking 14e jaargang No. 4 13 december 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annal'and - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen In de landelijke pers zijn de laatste dagen telkens weer opnieuw berichten verschenen, die nu hier, dan daar de aantallen werk nemers aangaven, die in een bepaalde be drijfstak ontslag was aangezegd. Onder vele arbeiders in ons land is een soort alarm stemming ontstaan, waarbij de vraag „Wan neer zou ik aan de beurt zijn" de boventoon voert. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat de bestedingsbeperking hiervan de oorzaak is en dat men zich ging afvragen, of de regering met deze bestedingsbeperking niet te ver gaat. In een toespraak voor de T.V. heeft minister Suurhoff een dezer dagen de zaken nog eens duidelijk uiteengezet en ge zegd, dat er van een alarmstemming beslist geen sprake behoeft te zijn. Er zal eerst dan een alarmstemming kun nen bestaan, als het evenwicht op de arbeids markt verstoord wordt. Dat evenwicht is verstoord, doch op geheel andere wijze, namelijk in de min of meer gunstige be tekenis van het woord. Er was immers een tekort aan arbeiders, dat varëerde tussen de 100.000 tot 150.000 arbeiders. Het even- wichtpunt op de arbeidsmarkt ligt daar, waar ons land 3 van de arbeiders als werklozen kent, hetgeen in ons land neer komt op een aantal van 100.000 personen. De ontslagen voortvloeiende uit de be stedingsbeperking, zijn wat betreft het aantal arbeiders, daar nog ruimschoots onder ge bleven en daarmee heeft minister Suurhoff glashelder bewezen, dat er voor een alarm- stemming beslist geen reden bestaat. In zijn toespraak kon de minister echter niet voorbijgaan aan de vraag, of het niet mogelijk was te komen tot een beperking van de bestedingsbeperking in verschillende be drijfstakken en wel in die bedrijven, waar thans de grote klappen als gevolg van de bestedingsbeperking worden geïncasseerd. De minister heeft hierop een wat vaag antwoord gegeven: hij achtte het „misschien mogelijk de bestedingsbeperking hier en daar iets terug te draaien". „Wij hebben", zo liet de minister door schemeren" met de bestedingsbeperking geen andere keus gehad. Was deze beperking niet doorgevoerd, dan zou het gevaar van inflatie met de daaraan verbonden gevolgen voor de woningbouw, export en werkloosheid groter zijn geweest, dan nu door de bestedings beperking het geval is." Desondanks is de invloed van de bestedingsbeperking slechts globaal te schatten, maar tot een evenwicht op de arbeidsmarkt het goede evenwicht dus met 3 werklozen zal de bestedings beperking vooralsnog niet leiden. De minister kan dan bezwaar hebben tegen het feit, dat de verschillende ontslagen met zoveel tam-tam in de couranten zijn aan gekondigd, die inderdaad de eerste stoot tot de alarmstemming hebben kunnen geven, maar dat neemt niet weg, dat minister Suur hoff toch ook enkele „zijweggetjes" heeft aangegeven om een eventuele alarmstem ming toch de kop in te drukken. Hij doelde namelijk op de mogelijkheid een gedeelte van de werklozen op werken van aanvullen de werkgelegenheid tewerk te stellen, ter wijl hij naast het „iets terugdraaien van de bestedingsbeperking op zichzelf reeds een verklaring, die ondanks de vaagheid ervan, verwondering kan wekken door de strekking van het gezegde ook de eminente werk loosheidsverzekering, die in ons land be staat memoreerde. Dit .alles wijst in de rich ting, dat ook de minister de gevolgens van de bestedingsbeperking niet onderschat. Dan nog behoeft er echter geen reden tot alarmstemming te bestaan, al bestaat er een gradueel verschil tussen „geringe alarm- stemming" en een „paniekstemming". Van het eerste is thans wel sprake. Het even wicht op de arbeidsmarkt is echter nog niet zover verstoord, dat men bevreesd moet zijn voor het tweede. De regering dient echter het verloop van de bestedingsbeperking en de gevolgen daarvan nauwkeurig in het oog te houden en die maatregelen te treffen op die tijdstippen, die een paniekstemming ver verwijderd houden. De crisisjaren van voor de tweede wereldoorlog liggen nog ver ankerd in de gedachten van de arbeiders, die hiervan allerminst een herhaling willen Woensdagmorgen 11 december 1957 kwam de voltallige gemeenteraad in open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester J. van den Bos. Er waren notulen te lezen van twee vergaderingen, waaraan de heer J. Leune een hele kluif had. Ze werden onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende goedgekeurde raadsbesluiten, waarbij de goedkeuring tot de bouw van 16 woningwetwonnigen met een voorlopige huurvaststelling van 8.80 per week, het presentiegeld van de raadsleden op 10, het doen afbreken van een lokaal der open bare lagere school en ook een goedkeuring op de gemeentebegroting dienst 1958. Aan het verzoek van gedeputeerde staten de vastgetelde verordening op de heffing van begraafrechten te wijzigen wordt vol daan. In verband met de verhoogde uitkering uit het gemeentefonds (percentages resp. 148 en 143 wordt de begroting 1958 ge wijzigd. Tegen wijziging van de begroting 1957 bestaat evenmin bezwaar. De verordening van het wezen-armbe stuur wordt gewijzigd in verband met een fraude-risicoregeling. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim is de heer A. A. Goede- gebuure niet meer herkiesbaar, aangezien van hem geen kinderen meer de lagere school bezoeken. In deze vakature wordt dhr. A. J. Duijzer benoemd, terwijl de heren Chr. J. C. Boot en Chr. Kalle worden her kozen. Nu de minister van Onderwijs het bedrag voor het kleuteronderwijs heeft vastgesteld kan het aanvankelijk geraamd voorschot worden verhoogd en in totaal gebracht op 2605,zijnde 715,per lokaal en 9,per leerling (75 leerlingen). WEL OF NIET BEGREPEN? De heer Stols vraagt in verband met bovenstaande waarvandaan de bij genoemd bedrag inbegrepen f 500,vandaan komen. De voorzitter antwoordt dat dit wordt toe gekend voor reeds bestaande schoolgebou wen. De heer Stols is benieuwd of nu door die vereniging zelf ook nog geld moet worden bijgepast. De voorzitter zegt dat het onderwijs op zichzelf met inbegrip van salarissen, leermiddelen en vergoeding per lokaal (ad 715,voor Rijksrekening komt. De heer Stols zegt dit te vragen omdat hij inzage kreeg van een briefje dat door het bestuur van de chr. kleuterschool wordt verspreid onder niet-Ieden. Daarin wordt het verzoek gedaan om lid te worden tegen een minimum betaling van 2,50, waarin men door ondertekening toestemt evenals met de grondslag der vereniging. Dit briefje wordt ook aan kinderen meegegeven waar van bij voorbaat zeker is dat ze na de kleuterschool naar de openbare lagere school zullen gaan. Hij ziet hierin toch een zekere misleiding. Het lijkt net of men niet kan rondkomen met wat door het Rijk wordt betaald en men dus door dit lidmaatschap moet bijspringen. Sommige mensen hebben althans die indruk gekregen. De voorzitter antwoordt hierop, dat men de chr. kleuterschool moet zien als een vereniging, welke als zodanig ook uitgaven heeft. Ter dekking daarvan tracht men meer leden te werven en tevens om de vereniging te steunen. Men zit er trouwens ook nog met een oude schuld. Dit lid worden is evenwel niet verplicht en het briefje moet dan ook uitsluitend gezien worden als een middel om leden te werven, wat het goed recht is van iedere vereniging. De heer Stols is met deze toelichting tevreden. Hij meent het nu wel begrepen te hebben. RIOOLGEMAAL URGENT De mogelijkheid bestaat alsnog om een subjectieve verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds 1958 aan te vragen bij de Minister. B en w stellen voor die verhoging aan te vragen en dan van een zodanig bedrag dat het verwezenlijken van het plan tot riole- ringsaanleg en straatverbetering in de West straat, Noordstraat, Tienhoven en Juliana- straat financieel mogelijk wordt. De heer Stols wijst er op, dat naarmate de riolering wordt uitgebreid het aantal daarop aangesloten closets ook zal toene men. Is dat nu wel mogelijk zonder zuive ringsinstallatie? Gaat dit geen gevaar op leveren De voorzitter zegt hierop, hoe in de be- grotingsbrief 1958 staat, dat de bouw van een rioolgemaal dermate urgent is, dat uitstel niet verantwoord is. We hebben daarvoor op de begroting 1957 een hogere uitkering gehad en dat is daarvoor ook gereserveerd We zouden het gemaal dus kunnen bouwen als we daarvoor een geldlening op tafel konden leggen. Maar van welke particulier of instelling krijgt men geld tegen de door het Rijk maximaal toegestane rente van 4)4 Dat is vrijwel uitgesloten. Mogelijk wordt het dus alleen, wanneer zoals bij de 16 woningen het benodigd kapitaal door het Rijk beschikbaar wordt gesteld. Hieruit moge voornoemd raadslid evenwel blijken, aldus de voorzitter, dat het rioolgemaal de speciale aandacht heeft van het dagelijks bestuur. Het is dan ook de bedoeling vol gend jaar de Minister van Financiën te verzoeken financieringsmiddelen te willen verstrekken voor de bouw van het gemaal, misschien kan het zelfs worden uitgevoerd in zgn. DRCW verband, wat een hogere rijkssubsidie betekent. Het rioolgemaal is dus ook bij b. en w. nummer één. Voorts is een advies van het ingenieurs bureau gevraagd hoever men kan gaan zon der het rioolgemaal. Er is nu immers al heel wat gerioleerd en wanneer ook bestek nummer 7, inhoudende riolering van Juliana- straat en zo voorts, zoals hiervoor genoemd, kan doorgaan, dan rest nog slechts de Nieuwstraat en de Hoenderweg. Weth. Moerland geeft hierop nog een nadere toelichting. Er zijn nu twee over- stortputten en daarmee kan heel wat worden gedaan. Zonder rioolgemaal zal het in de toekomst beslist niet gaan. Dat dus voorop gesteld. Maar toch werkt de riolering als een soort septictank, wat bij proeven is gebleken. Men behoeft niet te praten over een zuiveringsinstallatie, omdat deze door het wegpersen naar buitenwater, hier niet nodig is. Wel dus een rioolgemaal, die dagelijks de onreinigheden wegpompt, waardoor in de riolering stroomsnelheid ontstaat en de zaak wordt gezuiverd. Gevaarlijk wordt het pas, wanneer er zand in komt. De heer Stols heeft het in de Suzannaweg anders gezien. Daar was geen sprake van een zelfde werking als bij een septictank. De faecaliën kwamen er onveranderd naar boven. De heer Ridderhof vestigt er de aan dacht op, dat het lozen op het open water straks na uitvoering der Deltawerken toch bezwaren kan opleveren. Dit schijnt evenwel niet zo te zijn, al is de voorzitter daar 'niet zeker van. De heer Ridderhof vindt dat men er wel rekening mee mag houden en de voorzitter geeft toe dat regeren vooruitzien is. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan echter besloten de verhoogde uitkering aan te vragen. Aangekocht worden de krotwoningen van L. J. Brijunzeel en J. Overbeeke voor res pectievelijk 1000,en 1750,Beiden bouwen een nieuwe woning. PROJECTIE-APPARAAT VOOR SCHOOL Het hoofd van de openbare lagere school heeft er in een brief op gewezen, hoe er bij het lagere onderwijs meer gebruik wordt gemaakt van het nieuwe leermiddel: de film strip. Dit is een verzameling van 20 tot 30 plaatjes die een bepaald onderwerp, bij voorbeeld aardrijkskunde, uitbeelden en men hierdoor dus aanschouwelijk onderwijs krijgt. Deze filmstrips kunnen wel worden aange kocht uit de normale post leermiddelen maar éénmaal is daartoe ook nodig en dat bij invoering hiervan direct: een projectie-appa raat. Het hoofd der school schrijft deze middelen van onschatbare waarde te vinden. B en w. zijn eveneens van oordeel dat het voor de goede gang van het onderwijs ge wenst is zo'n projectieapparaat te kopen en stellen voor daartoe een post van f 414.36 te voteren op de begroting 1958. De heer J. den Engeslman vindt het alle maal maar extra kosten, waaraan geen einde komt. Hij zal hiertegen stemmen. De voorzitter onderstreept nogmaals dat het voor het hedendaagse onderwijs onmis baar wordt geacht. Het is geen film, omdat men de strip zo lang kan laten staan tot men er over uitverteld is. Hij vindt dat men met zijn tijd moet meegaan. Alle andere leden kunnen de aankoop daarvan wel goedkeuren, Bouwgrond „achter de bogerds" wordt verkocht aan W. M. Menheere, A. M. den Haan, J. W. Keur en Johs. Overbeeke. BEVOLKINGSONDERZOEK Het ligt in het voornemen van het dis- tricts-consultatie-bureau der t.b.c. bestrijding om in het voorjaar van 1958 een bevolkings onderzoek op t.b.c. te houden. Dan is het 5 jaar geleden dat een gelijksoortig onder zoek plaats vond. De kosten hieraan ver bonden bedragen f 1.40 per deelnemer. Voorgesteld wordt dat de gemeente garant is voor de deelnemers die dit niet kunnen betalen. De heer Stols krijgt op een desbetreffende vraag nog een nadere toelichting. Vorige maal was de deelname hieraan, zoals dokter van Daal, de t.b.c. arts ook heeft opgemerkt, te gering. Dan verliest het aan waarde. De voorzitter hoopt dan ook dat er ditmaal 100%, dus de gehele bevolking achter zal staan door deelname. Een krediet in rekening-courant wordt aangegaan tot een bedrag van 75.000, Ook een wijziging gemeenschappelijke rege ling ziektekosten gaat onder de hamer door. AANKOOP GROND VANWEGE AANLEG HAVEN Ten behoeve van de uitvoering van de afsluiting van de bestaande en het aan leggen van een nieuwe haven moet de ge meente over diverse gronden kunnen be schikken. Na taxatie door een commissie wordt voorgesteld grond te kopen van J. den Engelsman, Weststraat 3, van J. Scher- penisse, Suzannaweg 24, van Wed. N. G. Goedegebuure, Hoenderweg 46, van het calamiteus waterschap der Suzannapolder, van het Waterschap Sint-Annaland, van de Staat der Nederlanden en W. A. Boogaard. Meerdere aankopen zullen nog volgen. Op een vraag over de schattingswaarde krijgt dhr. Stols een bevredigden antwoord. De verkoop van grond aan M. J. den Haan en J. J. van Vossen van „achter de Bogerds" is door gedeputeerde staten niet goedge keurd, waar laatstgenoemd college het be drag per m2 te laag vinden. Dit moet van 2.50 op minimaal 5,worden gebracht. Betrokkenen gaan hiermee akkoord, zodat aldus wordt besloten. SCHOOL- EN ZUIDSTRAAT Voor de nieuwe straten achter de bogerds zijn door b. en w. enkele namen als voorstel genoemd. Ten eerste de straat lopende van de Bierensstraat naar in de toekomst) de Hoenderweg de naam Schoolstraat. Ten tweede die van de Nieuwstraat naar de Bierensstraat (uitkomend bij L. Theunisse) Kloosterstraat en ten derde de straat bij de heer F. M. Boogaard te noemen Zuid straat. De raadsleden vinden deze namen goed. Vastgesteld wordt voorlopig de gemeente rekening 1956 met aan de gewone dienst in ontvang 343.018,81, uitgaven 339.456,62, batig saldo 3.562,19. Kapitaaldienst ontv. 697.482,39, uitgaven 874.456,37, nadelig saldo f 176.973,98. In dit verband herinnert weth. Goedege buure er aan hoe vlug de begroting 1958 is goedgekeurd. In 1919 zo weet hij zich nog te herinneren ging de begroting nor maal voor 1 november weg en kwam pas in maart goedgekeurd terug. De cijfers haalden niet het tiende deel van thans. De voorzitter: maar de post onvoorzien is niet evenredig mee opgelopen. WATERLEIDING IN HERVERKAVELINGSGEBIED Ook Sint-Annaland kreeg de al bekende brief van Herverkavelingszijde in verband met aansluiting waterleiding buiten de ge- meentekom, waartoe een gemeentelijke bij drage van 10% in de totaal gemiddelde aan- legkosten zijnde 3700,-wordt gevraagd. Voor deze gemeente worden 30 percelen geraamd, zodat de geraamde bijdrage wordt 10% van 30 x 3700, of 11.100,—. In principe wordt hiertoe besloten. Zonder geldlening komt men er niet. Aan de boeren leenbank is gevraagd, gezien het belang ter zake van de agrarische deze lening te willen verstrekken tegen 4)4 waarop nog geen antwoord binnenkwam, VERZOEK HOGERE SUBSIDIE „ACCELERANDO" Bij schrijven van 19 november jl. heeft de muziekvereniging een verzoek ingediend om een hogere gemeentelijke subsidie. In de brief wordt er op gewezen, hoe het aan stellen van een beroepsdirigent de vereni ging op een 700,per jaar komt, hoe er een grote toename van leerlingen is, van wie het merendeel werkend lid zou kunnen worden indien er instrumenten voor kunnen worden aangekocht, hoe de 'contributie al is opgevoerd tot een maximum toelaatbare hoogte, hoewel is gebleken dat de leden zelf ook aktief zijn om gelden in te zamelen en men dan ook alleen maar in uiterste noodzaak een beroep op de gemeentekas wil doen. De landelijke regeling voor subsidie in de afdeling Uitmuntendheid is 750,De meerderheid van b en w stellen voor niet tot verhoging der subsidie over te gaan (de muziek krijgt thans 250,per jaar), terwijl de minderheid van het dagelijks bestuur er voor is dat wel te doen. De voorzitter zegt de betekenis van een goede muziekvereniging hoog aan te slaan. En een goede muziekvereniging mogen we „Accelerando" toch wel noemen. In be ginsel is door de raad besloten subsidie te verlenen, dit tot f 250,het principe van subsidieverlening doet dus niet meer terzake, wel het bedrag. Er wordt nu meer gevraagd. Spreker is er voor de landelijke norm aan te houden ,dus „Accelerando" behoudens goedkeuring g.s. 750,te geven. De wethouders zijn er evenwel voor, aldus de voorzitter, om de subsidie te handhaven zoals ze nu is, vandaar ook dit minder- en minderheidsvoorstel van het dagelijks be stuur. De heer Stols, het woord verkrijgend houdt een uitvoerig betoog over dit onder werp. Hij betreurt het dat de wethouders tot dit voorstel zijn gekomen. Hij had zo graag gezien dat men dezelfde gedachte had als de voorzitter. Spreker tekent de goede hoe danigheid van „Accelerando" en het belang daarvan voor de gemeente, ten voeten uit. Jaren achtereen werd geen subsidie verleend in tegenstelling met vele anderen naburige gemeenten. Dat de inwoners achter deze vereniging staan is wel gebleken uit de ge weldige gift die werd geschonken bij het 75 jarig bestaan van „Accelerando". Willen we deze vereniging in stand houden, dan moeten we op dit verzoek „ja" zeggen. Accelerando doet heus geen beroep op de gemeente als het niet nodig is. Ze komen nu voor een jaarlijkse uitgave te staan van 2135,waartegenover maar f 1100, aan inkomsten. En dan moeten ze niet meer dan één nieuw instrument aankopen per jaar. Tholen en Oud-Vossemeer geven elk 600,aan de muziek. Moeten wij het dan „Accelerando" met 250,.laten doen. De voetbalvereniging subsidiëren we jaarlijks 350,dat is voor mij geen bezwaar, maar de muziek die toch nog veel algemener sympathie heeft in de gemeente komt er droevig af. Ja, we kunnen zeggen, vroeger moesten ze het ook zonder doen, maar vroeger deden wij het ook met een handbrandspuit, dat gaat nu niet meer. Men kan nu niet zonder beroeps dirigent. Laten we het verenigingsleven sti muleren en dan staat toch zeker „Accele- Sint Annaland kreeg z'n begroting 1958 reeds goedgekeurd Scherpenisse opent 20 december de nieuwe school De ZLM voorzitter ziet geen rooskleurige landbouwtoekomst De prijswinnaars van onze puzzle WHS klopte leider PTT; NAC en VVN verloren twee punten rando" aan de top. De voorzitter is het ermee eens dat men op het platteland in het algemeen toch niet zo veel verenigingen heeft. En dan is het voor hem zo, dat verenigingen die in de samenleving ook wat betekenen primair de morele steun dienen te hebben van de Over heid en indien nodig ook financiële steun. Het lid zijn van „Accelerando" ziet hij als een goede vrije tijdsbesteding en de vereni ging zelf als een binding van de gemeen schap. Nogmaals: over het al of niet sub sidie geven behoeft niet meer gestemd te worden, enkel over de grootte an het bedrag. De heer Ridderhof zegt zich tenvolle te kunnen aansluiten bij de mening van dhr. Stols. Het is het beste korps van het eiland en moeten we dat financieel ten onder zien gaan De heer Dorst neemt volledig aan, dat „Accelerando" op een hoog peil staat wat haar muziekmaken betreft en dat stelt hij ook wel op prijs, maar behalve dan de door deze vereniging ook gegeven uitvoeringen, waar een groot gedeelte van de gemeente tegen opkomt, omdat ze met dansmuziek worden besloten. En nu kan men toch niet van hem verwachten, dat hij daarvoor sub sidieert. Hierna ontstaat een uitvoerige dans-dis- cussie, waaraan wordt deelgenomen door de heren Ridderhof, Stols en Dorst. De een wijst er op, dat een uitvoering niet de hoofd schotel vormt van „Accelerando's" werken, de ander ziet de jeugd hierdoor nog te meer naar Bergen op Zoom of elders trekken om de danslust te bevredigen, waardoor men nog verder van pad is en de derde ziet dit voor hem als het grootste bezwaar om te subsidiëren. De voorzitter herhaalt voor de derde maal dat enkel de grootte der subsidie ter tafel ligt en niet of wel subsidie gegeven zal worden. De heer Dorst zegt de muziek ook in leven te willen houden, waarom hij dan ook voor de eerste subsidie heeft gestemd, maar zijn bezwaar blijft toch die uitvoeringen, waarom hij niet tot hogere subsidie zal overgaan. De voorzitter besluit daarna dat hierover voldoende van gedachten is gewisseld en brengt het voorstel van de meerderheid van b. en w. in stemming, t.w. om de subsidie niet te verhogen Voor stemmen de beide wethouders Goedegebuure en Moerland en de raadsleden Dorst en Den Engelsman. Tegen zijn Stols, Ridderhof, M. Moerland. De hogere subsidie is hiermee dus met 4-3 afgewezen. Tevens bleek uit deze stemming, dat de heer J. den Engelsman helemaal tegen sub sidie voor de muziek is, zoals hij ook vorige maal tegenstemmer was. Op zijn verzoek wordt aan de heer Jac. Gaakeer vergoeding toegekend als een tege moetkoming in de vervoerskosten per bus voor zijn dochter die de ULO-school be zoekt. Weth. Jb. Moerland zegt dit geval nog te willen laten doorgaan, maar voor taan een ander standpunt zal innemen. Straks is het hek van de dam. De voorzitter meent ook, dat wanneer de verzoeken veelvuldig worden een nieuwe regeling nodig is. Mee gedeeld wordt daarna dat aan de volgende instanties of personen bouwgrond is ver kocht van grond in het uitbreidingsplan Cureelanden: 1. Pzem te Middelburg, 2. L. I. Goedegebuure, 3. W. Fase, 4. M. Fase, 5. J. A. Fase, 6. J. W. Elenbaas, 7. C. v. d. Repe, 8. M. Moerland, 9. L. Slootmaker, 10. M. Ketting, 11. D. van Beveren, 12. A. v. d. Meer, 13. D. A. Luijk, 14. K. J. Hage, 15. A. de Jonge, 16. J. M. van 't Hof, RONDVRAAG De heer M. Moerland vraagt of de in woners de sloot achter de bogerds zelf moeten schoonmaken. Weth. Moerland antwoordt dat het vol gens het polderreglement door de bewoners zou moeten geschieden, maar aangezien de gemeente er ook in uitloost, zorgt de ge meente ervoor, waartoe reeds opdracht werd verstrekt. De heer M. Moerland zag dat de kruising Curee- en Tuinstraat bij het pand L. I Goedegebuure is opgeknapt, maar hoe zit het met de uitlopers naar Hoenderweg en Nieuwstraat. Het blijkt een bestedingsbeperkings-oor- zaak te zijn, dat dit nog niet is geschied. Hopenlijk lukt het in 1958. De heer M. Moerland vraagt of het door Gebr. Ketting geplaatst „paaltje" niet op gemeentegrond staat. Het zal op het Ka daster bekeken worden. De heer Ridderhof vindt dat men toch vooral de doorbraak naar de Hoenderweg in orde zou moeten maken. Wethouder Moerland zegt in dit verband dat er bij hem wel eens mensen om grond komen vragen. Kan hij toestemming geven daar een gedeelte tot profiel te laten af graven en de grond weggeven. Iedereen blijkt het goed te vinden. De heer J. den Engelsman zag stenen lig gen om de auto-reinigingsplaats te bestra ten, maar het bestraten zelf is tot dusver uitgebleven. Het blijkt z'n oorzaak te vinden in drukke werkzaamheden van de gemeente werkmensen. De heer Stols vraagt of er omtrent het pand Gunst op de Voorstraat al iets bekend is van het Rijk of Monumentenzorg. De voorzitter moet hierop ontkennend antwoorden. De raadsleden vinden het een onhoudbare toestand. Nogmaals zal er op geattendeerd worden. VOOR DE BEJAARDEN De heer Stols zegt dat de bejaarden in de gemeente gedurende de zomermaanden veel plezier hebben van de bij het oude ge meentehuis geplaatste rustbank. Toch zou er voor de wintermaanden ook iets gedaan moeten kunnen worden. Hij denkt aan een bijeenkomst in het Groene Kruisgebouw. De voorzitter zegt dat dienaangaande reeds plannen zijn gemaakt. De uitwerking hiervan zal men waarschijnlijk binnenkort tegemoet kunnen zien. De heer Stols wil aan de doorbraak Hoenderweg (vroeger woonhuis van Wes- sels) een nachtbrander zien, wat de raad kan goedkeuren. De sloten in de JuJianastraat vindt de heer Stols een onhoudbare toestand. Die moeten dicht. Het college van b en w zal dit nader be kijken. Dhr. Stols informeerde voorts hoe het er bij staat met de industriecommissie, zoals vorige vergadering was besloten. De voorzitter antwoordt dat van drie ver enigingen bericht werd ontvangen een af gevaardigde te zullen zenden, drie andere instanties, nl. de Boerenleenbank, Centraal Bureau en Veiling zullen niet meedoen. Dhr. Stols vindt het resultaat niet ge weldig. Besloten wordt het tot volgend jaar uit te stellen. Dhr. Stols komt dan nogmaals terug op de muzieksubsidie en vraagt dhr. Dorst of hij bereid zou zijn een hogere subsidie te geven wanneer de muziek een uitvoering geeft zonder dansmuziek. De voorzitter meent dat hiertoe beter eerst de reactie van de muziek afgewacht kan worden. Daarna sluiting. GEESTELIJKE ASPECTEN VAN HET DELTAPLAN De uitvoering van het Deltaplan zal de Zeeuwse eilanden uit hun isolement halen. Ze komen open te staan voor invloeden, die tot nog toe slechts langzaam konden doordringen. Aan de andere kant zal veel „streekeigen" verdwijnen. Een en ander houdt verband met de mate, waarin de in dustrialisatie zich voltrekt. Hier liggen grote problemen. Het is im mers een bekend verschijnsel dat in een „open gelegd" gebied de traditie met alles wat meer een dode vorm dan een levend geheel is, verdwijnt. Zondagsheiliging, onkerkelijkheid, veran deringen in het verenigingsleven, het zijn enkele aspecten van een verandering in de manier van denken en leven, die hiermede samenhangt. De vraag kan worden gesteld in hoeverre dit proces kan worden beinvloed. In elk geval is het van groot belang zich vooraf op deze ontwikkeling te bezinnen. Niet al leen voor ons Zeeuwen, maar ook als Tholenaars krijgen we hier wellicht mee te maken. Over het onderwerp „Geestelijke aspecten van het Deltaplan" spreekt de burgemeester van Sint-Annaland, dhr. J. v. d. Bos. De bijeenkomst wordt woensdagavond 18 december a.s. in de lokalen van de chr. school te Oud-Vossemeer gehouden en be gint om half acht. Hoewel de vergadering uitgaat van de plaatselijke A.R.-kiesvereniging Is het on derwerp naar haar aard geheel vreemd aan partij-politieke zaken. Vanzelfsprekend zal daar ieder welkom zijn. We meenden dan ook op het belang van deze vergadering wat uitvoeriger dan gewoonlijk te moeten wijzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1