WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Zijn er nog werkgelegenheids-perspectieven Waar een goede wil is, kan de Rijkswerkplaats een goede wegwijzer zijn. Banketfabriek Nieuwkerk ontvouwt 3-5 jarenplan. De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND. Rekeningen en begroting 1958 aangeboden. Subsidie voor de leesbibliotheek en een berg plaats voor de B.B. 14e jaargang No. 3 6 december 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De vraag of er voor een deel van onze mensen nog perspectieven zijn met betrekking tot de werkgelegenheid wordt steeds dringen der gesteld. Geen wonder met een bestedingsbeperking als nu is doorgevoerd en met een in de nabije toekomst aflopende werk gelegenheid bij de Herverkaveling. Waar de mogelijkheden tot industrie-aantrekking van buiten af steeds minder reeël schijnen te worden, verdiept men zich terecht in de vraag wat het eiland zelf zou kunnen doen aan particuliere of collectief uit te werken initiatieven. Een bijeenkomst te Poortvliet toonde dat men niet is ingeslapen. GOEDE BELANGSTELLING Het is al enkele weken geleden, dat bur gemeester W. J. van Doorn te Poortvliet het initiatief nam tot een informatieve be spreking op het gemeentehuis aldaar met vertegenwoordigers van werkgevers en werk nemers organisaties op ons eiland. Is er werkelijk nood? En deze nood dan gezien vanuit het werkgelegenheidsprobleem. Daar bij kwam ook ter sprake de mogelijkheid van klein-industriele ontwikkeling uit de streek zelf en met name werd daarin het be drijf van de firma Nieuwkerk (banketfabri kant) te Poortvliet betrokken. Aan de heer E. Ph. Nieuwkerk werd toen verzocht eens een uiteenzetting te geven over de door hem gedachte toekomstige ontwikkeling van genoemd bedrijf. Die uiteenzetting vond dan ook dezer da gen plaats, waarbij men opnieuw bijeen kwam in de bovenzaal van het gemeentehuis te Poortvliet. Er was nu goede belangstel ling van werknemerszijde, waar er afge vaardigden waren opgekomen van alle werk organisaties op ons eiland, nl. het CNV, NVV en KAB, een vertegenwoordiger ook van het hoofdbestuur van het NVV en van de Ned. Agrarische Bedrijfsbond plus de heer Dronkers van het Arbeidsbureau te Tholen. Opnieuw berustte de leiding bij burge meester van Doorn, die even teruggreep op de vorige bespreking, zich verheugde over deze goede opkomst en daarna het woord gaf aan de heer E. Ph. Nieuwkerk. NIET VEEL KANS In een vlot en aantrekkelijk betoog gaf genoemde spreker een overzicht van de plannen die hij voor de ontwikkeling en uit breiding van zijn bedrijf heeft, nadat hij eerst had stilgestaan bij al die omstandighe den die oorzaak zijn van of verband houden met het zgn. probleem Tholen. Hij wees daarbij eerst op het gevaar een te optimistische kijk te hebben op de indus triële ontwikeling in ons gebied en aan de andere kant op het niet mindere gevaar van de grote pessimist die nergens iets van ver wacht en zoals het spreekwoord dat zegt Gods water maar over Gods akker laat lopen. De gulden middenweg bewandelend is men het meest reëel en wanneer we de realiteit van onze streek onder ogen willen zien, moet worden erkend dat wanneer het zo doorgaat Tholen een streek zonder toekomst wordt. En waarom dat zo is? Er is hier toch altijd een overschot van werkkrachten geweest? er is al tientallen jaren geëmigreerd uit de streek. En toch is het nu anders. We zitten in de welhaast revolutionnaire periode van een toenemende landbouwmechanisatie en van de aan de ene kant gelukkig uitge voerde herverkaveling. Vast staat dat er in de toekomst per ha minder arbeidskrach ten nodig zijn. Moet de oplossing voor meer werkgelegenheid voor de agrarische werk nemers worden gezocht aan de hand van de Amerikaanse methode, waarbij men de „slappe tijd" produktief maakt door zelf de machines schoon te maken, te repareren en opvult met andere karweitjes? De optimist heeft daar enige verwachting van, de pessi mist beschouwt het als van nul en gener waarde. HET TOVERWOORD Nee, wordt gezegd, dat is allemaal niks. De kneep zit 'm hierin, dat er op Tholen geen industrie is. Industrie, dat is het tover woord van deze tijd. En om dat te bereiken zal men gezamenlijk moeten optrekken, niet zien het belang van de enkeling, maar van het geheel. Anders is het roeien tegen de stroom. De heer Nieuwkerk stelde vervol gens de vraag of er wel voldoende initiatief is om de eigen bedrijfjes te ontwikkelen. Voor vestiging van industrie zijn er maar twee mogelijkheden. Of het van buiten aantrekken of intern ontwikkelen. Voor het eerste schijnt van industriële zijde zelf niet zo veel belangstelling te zijn. Daarvoor zijn natuurlijk wel factoren aan te wijzen, maar anderzijds zijn er altijd bedrijven die overal in ons land gevestigd kunnen worden. Wan neer er dus werkelijk mannelijke industrie wordt aangetrokken, aldus spreker, zouden we in een gelukkige omstandigheid verkeren, maar er is daarvan niet veel te verwachten en bij afnemende conjunctuur wordt die kans steeds minder. Bij afnemende conjunctuur zal het ook steeds moeilijker worden elders werk te krijgen (pendelende werkkrachten zijn de duurste). De tweede mogelijkheid eigen initiatie ven ontwikkelen heeft dus meer perspec tief. U zult zeggen: daarvan is tot nu toe weinig gebleken. Daarop zou de vraag weer kunnen volgen of er belangstelling is bij de Thoolse werknemer voor eigen initia tieven. Is er daarvoor te weinig verant woordelijkheidsbesef? Elke Bond zal terzake op zijn qui vive moeten zijn en niet zeggen: wie dan leeft, dan zorgt. Immers, wie zal er het eerst de dupe zijn van verminderde werkgelegenheid? De vraag is al meermalen beantwoord. Voor het produceren en fabriceren van verschillende dingen verkeert Tholen evhter wel in een bevoorrechte positie, zou men goed liggen tegenover de concurrentie, wan neer er normael gewerkt kan worden. Daar om is het zo nodig, dat werkgever en werk nemer harmonisch samenwerken. Dan zal men hier goedkope producten kunnen leve ren. En die goedkope producten leveren houdt niet in een laag loon voor de werk nemer. Winst en loon is niet hetzelfde. Loon komt bij de kostprijs en vast redelijk loon is altijd nog beter dan tijdelijk hoge lonen. EIGEN BEDRIJF De heer Nieuwkerk kwam vervolgens dichter bij zijn eigen bedrijf en de plannen die hij heeft voor wat ontwikkeling en uit breiding betreft, wilde hij zien als een be groting, welke afwijkingen kan vertonen. Opnieuw ging hij uit van het standpunt der gulden middenweg. Zijn uitbreidingsplan hoopt hij in 3 - 5 jaar te verwezenlijken. Voor uitbreiding is nodig: a. capaciteits vergroting, waarom dan ook nu een nieuwe oven gebouwd wordt die inplaats van de 35 bakplaten zoals tot op heden 62 bakplaten kan verwerken; b. verkoopskern vergroten. Als toelichting hiervan toont de heer Nieuw kerk de kaart van Nederland, waarop de verschillende afnemers-centra zijn aangege ven, lopend van een dicht bezet Zeeland en Noord-Brabant tot een toenemend ver koopapparaat in Groningen en Friesland met daarin nog een hiaat in de middenmoot van Nereland. c. voor die uitbreiding zijn ook mensen nodig. Bij de verwezenlijking van dit plan meent spreker zon 20 mensen nodig te hebben, zodat er 45 kunnen zijn in bijvoor beeld 1962 en uiteraard een 70 man be zetting. Om nu mensen uit eigen streek gelegen heid te geven in dat bedrijf te werken, organiseert het bedrijf Nieuwkerk komende maanden een cursus van een 20 lessen, waarop een 15 tal personen tussen de 15 en 30 jaar kunnen worden aangenomen. Een aantal bevoegde leerkrachten is reeds aangetroken. De cursus wordt gratis ge geven en over de vervoermiddelen valt nog te praten. Daarna wordt de nodige selectie toegepast. In de 2e plaats laat de firma Nieuwkerk een bedrijfsfilm maken 'om de bevolking meer industrie-minded te maken en speciaal de ouders de gelegenheid te ge ven tot het verkrijgen van een inzicht op het werk en de omgeving, waarin hun bijna volwassen kinderen werken. Tenslotte wil het bedrijf hierdoor ook meer animo kweken vóór het bedrijf. EEN BIJEENKOMST De heer Nieuwkerk was van oordeel, dat het organiseren van een avond ter bespre king van de bij vele levende problemen ge wenst is. Daarbij zou een forum gevormd kunnen worden, met daarbij voornoemde en andere bedrijfsfilmpjes vertonen. Een aparte avond voor werkgevers zou naar zijn me ning evenmin uit den boze zijn. Spreker ging vervolgens nog wat dieper in op mo gelijkheden bij particulier initiatief, zoals een kleine worstenfabriek, bereiding veevoeders, varkenshouderij, diepvries, carosseriebouw, enz. Hij toonde voorts het nut aan van een daarbij in te voeren centraal verkoop apparaat. Tenslotte verzocht hij deze ge dachten uit te dragen in eigen organisaties en daarover te spreken, opdat de belangstel ling blijve en worde aangewakkerd tot be houd van Tholens welvaart. DISCUSSIE Na de pauze kwamen er verschillende vragen los, betrekking hebbende op het uit breidingsplan Nieuwkerk en op het probleem Tholen in het algemeen. Er bleek uit dat in genoemd bedrijf een goed en redelijk loon wordt betaald met daarbij alle normale sociale voorzieningen. De verhouding der arbeidskrachten staat van een 60 mannelijke tot 40 vrouwe lijke werknemers. De genoemde cursus is op het bedrijf afgestemd; men denkt half januari te kunnen beginnen. Gevraagd werd voorts of gemeend wordt dat de werknemers zich zonder meer zullen aanpassen bij de gewijzigde omstandigheden. Daarbij werd toegegeven dat men door de grotere onderwijsmogelijkheden (huishoud scholen, landbouw- en technisch onderwijs) wel meer in die richting wordt gedreven, maar dat men toch aan de andere kant niet mag vergeten, dat de werkman het altijd met zijn handen heeft moeten doen. Wordt de verantwoordelijkheid van de werknemer niet te veel naar voren geschoven? Hij dient tenslotte in de eerste plaats te denken om de zorg voor zijn gezin. En dan is het niet eenvoudig om tijdelijk hoger loon te laten glippen voor een mogelijk vast lager loon, aan welke „vastheid" altijd nog onzeker heden kleven. Alles bij elkaar werd het een harmonische gedachtenwisseling, waarbij de conclusie werd genomen, dat een en ander in eigen organisatie zal worden doorgegven, zodat deze bijeenkomst in de komende winter (en dus vergaderperiode) nog wel zal nawerken. Het is ruim een maand geleden, dat te Bergen op Zoom het nieuwe gebouw van de rijkswerkplaats officieel werd geopend. Deze opening werd verricht door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dr. ir D. R. Mansholt, waarbij mede tegen woordig waren de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeesters van Bergen op Zoom, Halsteren, Nieuw-Vossemeer, Tholen en anderen. Nu draait de werkplaats met zo'n 60 man, die een goed jaar opleiding krijgen in bankwerken, lassen, smeden, timmeren of metselen. Daaronder zijn er ook van het eiland Tholen. Immers, de mo gelijkheden voor ongeschoolden worden steeds geringer en jongens die de Ambachtsschool-leeftijd al te boven zijn of mannen van middelbare leeftijd waarvoor geen vaste werkgelegenheid meer is, komen ongeschoold hoe langer hoe minder aan bod. Daarom ook heeft de Overheid deze scholingswerkplaatsen in het leven geroepen, waar de in de landbouw en aanverwante bedrijven uitgestotenen gelegenheid krijgen zich op rijkskosten in zoverre om te scholen, dat ze niet meer averechts staan voor vak werk, al ontbreekt het vanzelfsprekend de eerste tijd aan ervaring. En niet alleen is er de gratis omscholing, men krijgt er nog geld toe. Vandaar dat sommigen daarin toch wel de gelegenheid zien om straks weer aan de slag te kunnen met meer stevigheid in de schoenen. Over deze rijkswerkplaats willen we U na ons bezoek daar, wel iets meer vertellen. EERST GETEST De meest in de buurt van onze omgeving gelegen Rijkswerkplaats (RWP) is die te Bergen op Zoom. (In Middelburg is er ook een). Wanneer men de spooroverweg achter zich heeft is het nog een paar honderd meter in de richting Roosendaal, voordat men linksaf slaat, het nieuwe industrie terrein op van de gemeente Bergen op Zoom. Al spoe dig valt dan een confectieatelier op, met op het eind de werkplaats voor minder valide arbeiders, waarin er ook werken uit onze omgeving. Tussen deze gebouwen in zien we de RWP. In het gebouw, voorzien van kantoor, keukentje, eetgelegenheid, enz. gaat het ons voornamelijk om de theoriezaal en de werkplaatsen. Terwijl we ons daar heen bègeven is onze eerste vraag aan onze begeleider, hoe je nu eigenlijk op deze RWP kan komen. We hadden namelijk evenmin als U verwacht, dat je op een zekere mor gen zegt: nu ga ik maar eens naar de RWP, waar je na aanmelding direct in de werk plaats voor bankwerkers kunt beginnen. En zo gaat het dan ook niet. Dit alles loopt via het arbeidsbureau. Daar, ingeschreven zijnde, kun je de wens te kennen geven tot omscholing. Opdat genoemd bureau èn op dat je zelf enige zekerheid hebt dat je de Rijkswerkplaatscursus met goed gevolg zult kunnen doorlopen, wordt men eerst getest. Dit geschiedt door het bureau voor Beroeps keuze te Middelburg en het voorkomt vele moeilijkheden, die zonder die test niet denk beeldig zijn. Wanneer je dan zo het Arbeidsbureau met een rijkswerkplaatsgedachte binnenloopt en je denkt aan je toekomstige vak, ga je bij je zelf wellicht na, wat je het beste zou aanstaan of waarin je de meeste mogelijk heid ziet. Metselaar? Hmm, in deze tijd met die bestedingsbeperking zie je daar niet veel heil in. Pas maar op. Smid? Een te zware baan? Maar gebrek genoeg. „Pak weg", zeg je. „ik wil bankwerker worden." Goed, je gaat als bankwerker op de lijst. Maar getest zijnde, blijkt dat werkelijk niet het best gekozen beroep voor je te zijn. Integendeel. En ja, dan zul je iets anders moeten kiezen, waarvoor ze je wel een goede kans geven. Nee, het is niet zo, dat een test je honderd procent zekerheid of on zekerheid kan geven, maar het is toch wel verstandig daarmee behoorlijk rekening te houden. Verder hoort er dan nog een keu ring bij, waarna je wordt toegelaten tot de rij kswerkpla ats. Dat kan wanneer je tussen de 18 en 55 jaav bent, al ziet men er boven de veertig niet zo heel veel heil meer in. Men werkt en studeert er 45 uur per week, namelijk van 8-12 uur en van 1 .30 tot 5.00 uur nm. En daar kun je dan een opleiding volgen voor bankwerker, lasser, timmerman, smid en metselaar met daarin dan nog de nodige variaties, zoals preciesie bankwerker e.d. De machines staan er voor en het ander studiemateriaal is er eveneens volop. Buiten het gebouw bovendien een flink terrein voor het in vaktermen gezegd „uitslaan" van een dak, een trap of wat dies meer zij. Vloeren, betonconstructies, tegelzetten, en zo meer wordt na voorafgaande theorie in de prak tijk toegepast. VAARDIGHEIDSCURSUS Naast genoemde vakken mogen we nog wel even Uw speciale aandacht vragen voor de handvaardigheidscursus, die er bij voldoende deelname in de wintermaanden wordt gegeven voor werknemers in de land bouw. Er wordt vaardigheid bijgebracht in de „kleine karweitjes", die zo de gehele winter door op een boerderij wel zijn te vinden en dikwijls hard nodig. Opdat de agrarische werkgever z'n werknemer ook in de wintermaanden niet alleen zal houden, maar ook productief doen zijn is het zeker van belang dat deze vaardigheidscursus wordt gegeven zo tussen eind november en april. Ook hierover zal het Arbeidsbureau zeker de gewenste inlichtingen geven. NOG GELD TOE. Behalve dat men dus op deze Rijkswerk plaats gratis omscholing krijgt met voor iedere cursus een docent en „werkbaas", met een leraar voor het theoretisch gedeelte (men moet toch ook iets afweten van de verschillende klinkersoorten, het hout, het ijzer, enz.) krijgt men er ook nog geld toe. Dat is het unieke van de RWP. Immers, men heeft hier niet te maken met leer plichtigen, (al wordt voor hen. ook al veel gedaan: geen schoolgeld, reiskostenvergoe ding, tegemoetkoming in hoeken) maar met jongens en mannen, die voor ze naar 'de RWP gingen de kost hebben verdiend voor „thuis" of daartoe althans hebben mede bijgedragen. En daarom heeft de Overheid een regt'mg getroffen, waardoor men bij deze gratis omscholing ieder vrijdag nog om z'n loon zakje kan gaan, waarin een tegemoetkoming die in dit verband gezien, niet te verwaarlo zen is. Wanneer we een gemiddelde leeftijd van de RWP nemen en stellen dat een 23 jarige daar werkt, dan krijgt hij minus de inmiddels ook weer bijgekomen huurcompensatie een bruto bedrag van 39.15, wanneer hij ge woon thuis is mee-eet zogezegd en dus geen kostwinner is), krijgt hij 44.50 als kostwinner of 52.20 wanneer het een ge huwd persoon betreft. Ook wanneer men tevoren in de W.W. zat, is het door de RWP vergoede bedrag nooit minder dan hetgeen wekelijks via de W.W. wordt ge beurd. Het zal dus voor sommigen zeker de overweging waard zijn eens aan de RWP te denken, wanneer ze in werkvoorzienings moeilijkheden verkeren, om na testen,om na toelating, om na de vooropleiding die zo'n week of 5 a 6 duurt aan het eind van dit gratis schooljaar de gevraagde werkstukjes naar behoren op te leveren en alzo gediplo meerd mede door bemiddeling van de RWP of het arbeidsbureau te trachten een vaste baan te krijgen. Immers, met name de in dustrie doet bij de RWP meerdere malen W erkgelegenheids-perspectieven Omscholingsmogelijkheden bij de RWP Het jaar is bijna om St. Filipslands raad kwam bijeen Ringvergadering chr. vrouwenbond te Oud-Vossemeer Vrederust en NAC verloren een competitiepuntje Stuur vandaag de oplossing in van de Sinterklaaspuzzle Alleen wanneer je je werk belangrijk vindt, kun je iets goeds doen. aanvragen om bepaalde cursisten aan te kunnen trekken. Kortom, het is zoals de directeur-generaal voor de arbeidsvoorzie ning zei bij de opening van deze nieuwe RWP in Bergen op Zoom: „De vakoplei ding opent tal van perspectieven voor de werklozen, bijvoorbeeld in de landbouw. De aanpassingsmoeilijkheden bij de over gang van landbouw naar industrie worden ook door de rijkswerkplaatsopleiding op gevangen. En ook al constateerde de heer Mansholt bij de „men" dan een zekere angst voor de toekomst in verband met de door de overheid genomen maatregelen tot ont spanning van de arbeidsmarkt, het zal dan des te meer worden, dat de ongeschoolden en minder geschikten het eerst worden ge troffen. Echter waar een goede wil is, kan de Rijkswerkplaats een goede wegwijzer zijn. Eind vorige week kwam de gemeenteraad te St. Filipsland voltallig in openbare ver gadering bijeen onder leiding van burge meester L. J. de Jonge. Deze deelt na opening en vaststelling der notulen mede, dat de oprit Oostdijk in gebruik is genomen. De bestrating is door de gemeentewerk lieden uitstekend uitgevoerd en dat zo maar tussen de andere werkzaamheden door. Spreker is hierover zeer tevreden. Maar onmiddellijk hierop moet de voorzitter wel een ander geluid laten horen. Hij vindt het namelijk treurig dat er zo weinig eerbied is voor de begraafplaats, waar men het huis- en tuinvuil maar neersmijt. B en W zullen er een bord plaatsen en de politie verzoeken streng op te treden tegen overtreders, een voorstel waarmee zich de raad geheel kan verenigen. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot elek trificatie van de Pr. Hendrik Polder. VOOR DE BIBLIOTHEEK De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk vraagt voor haar leesbibliotheek, waarin 700 boeken ook voor dit jaar weer een subsidie van de gemeente. Ingestemd wordt met het door b. en w. dienaangaande ingediend voorstel om 10 cent per boek te geven. De heren F. Vaders, L. Abrahamse en A. Clarisse delen de raad mede, dat zij hun herbenoeming als lid van de woonruimte commissie aanvaarden. De heer J. C. Moerland vraagt de aan koop van de bouwgrond aan de Wilhelmina straat te annuleren, omdat hij een woning heeft gekocht, terwijl dhr. Th. A. Boudeling ,ut icuciniu ui verzoekt genoemde bouwgrond voor de-werkplaats met Schouwen/Duiveland. rHo r\r 11e aan nom ro xrorlzrvnon /~\m or nti zelfde prijs aan hem te verkopen om er nu op zijn beurt een woning te gaan bouwen. Beide verzoeken worden ingewilligd. Door de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg, werkend onder auspiciën van de Geref. Kerk wordt de gebruikelijke sub sidie gevraagd als bijdrage in de kosten, veroorzaakt door verzorging van drie ge zinnen door een sociaal werkster. Het be draagt voor de gemeente 176.96. Deze sub sidie werdt verleend. BESTRATING Behandeld wordt vervolgens een schrijven van de heer J. Labruyère én anderen, allen bewoners van de Oostzijde Oostdijk om be strating van het weggedeelte voor hun woningen. Dit is een onverhard gedeelte dat in slechte staat verkeerd. Bij ziekte kan men van daar nauwelijks vervoeren, terwijl de zakenmensen er ook niet happig op zijn daar een bezoek te brengen. De voorzitter merkt op, dat dit reeds lange tijd de aandacht heeft van het dagelijks bestuur, maar er is gewacht op de ver zwaring van de zeedijk aan de haven. Dat gedeelte wordt met klinkers bestraat, waarna men de oostzijde Ostdijk met het uitkomend materiaal zou opknappen. De klinkers voor de havendijk zijn inmiddels aangekocht, zo dat beide objecten straks van een wegdek worden voorzien. De heer Stormezand vraagt of er inmid dels wat aan gedaan kan worden. De voor zitter zou niet verder willen gaan dan de slechtste plaatsen opvullen. Het aftredend lid van het bestuur voor Sociale Zorg, de heer J. Verwijs wordt met grote meerderheid van stemmen herbenoemd. Ter voorlopige vaststelling wordt de raad dan aangeboden de gemeentebegroting 1954. Gewone dienst, ontvangsten 480.716,64, uitg. 498.599,29, nadelig slot 17.882,65. Kapitaalsdienst, ontvangsten f 1.552.198,52, uitg. 1.987.440,99 nadelig slot 435.242,47. De rekening 1955 ondergaat hetzelfde lot. Gewone dienst, ontvangsten f 491.664,08, uitgaven 485.642,63, batig slot f 6021,45. Kapitaaldienst, ontv. 1.562.892,05, uit gaven 1.978.770,99, nadelig slot 415.878,94. De heren Bolier en Goudswaard zullen deze rekeningen nazien. De raad kan voorlopige vaststelling goedkeuren. Geen bezwaar is er tegen een kleine wijziging van de begroting 1957. DE BEGROTING 1958 Deze wordt door B. en W. aangeboden, zal door de raad worden onderzocht en in de volgende vergadering worden behandeld en vastgesteld. Ook wordt de rekening 1956 van de gemeente aangeboden, zodat de raad heel wat cijfermateriaal te verwerken krijgt. De rekening - courant - overeenkomst ad 100.000,met de Bank van Ned. Ge meenten wordt verlengd. Van het prov. bestuur is er bericht dat een nieuw besluit moet worden genomen voor huurverhoging van de woningen rijks politie te A.J.Polder en die van dokter Men ger. Er is geen bezwaar tegen. Volgens gedeputeerde staten is het ook nodig een aanvulling te maken op het uit breidingsplan. Het betreft de begraafplaats in de kom van de gemeente. Ook daartegen is geen bezwaar. De rekening over het dienstjaar 1956 van de gemeentelijke instelling Sociale Zorg wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 4663, 03. De begroting voor 1958 luidt in uitgaaf 9852.50. Geen bezwaar is er tegen vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Stichting De opzichter van de centrale dienst Noord- Zeeland heeft in opdracht van b. en w. een raming gemaakt voor het betegelen van een pad rond de Kleuterschool. Twee plannen worden ingediend. Na dat beide door de raad zijn besproken besluit men plan 2 uit te voeren, waarvan de kosten 432. bedragen. VOOR DE B.B. Voor opberging van BB-materiaal in de Polder heeft de districtsopzichter een plaats gezocht en gevonden in de schuur van dhr. M. Nelisse. Men kan dat huren voor 1. per week, maar eerst moet een gedeelte worden afgescheiden en nog een deur ge maakt, wat in totaal op f 350.komt. De voorzitter besluit voor bespreking hiervan en nog enkele dingen in besloten zitting te gaan. Na heropening deelte de voorzitter mede, dat voor de bergplaats BB een andere op lossing gezocht zal moeten worden, namelijk achter het Dorpshuis. De opzichter zal het samen met dhr. Bolier onderzoeken. RONDVRAAG De heer Stormezand had een aantal vra gen schriftelijk ingediend, zoals dat hier ge bruikelijk is, waardoor de tongen geruimte tijd los waren. Zijn eerste vraag betrof de bestrating Oostdijk, waartoe al geruime tijd geleden is besloten en in deze vergadering afgehandeld. De bezwaren van dhr. Storme zand gingen vooral in de richting van het schilderen en andere werk van de gemeente hetwelk op toerbeurt door de plaatselijke ambachtslieden moet worden gedaan. Deze regeling wijkt af van een oud raads besluit, aldus dhr. Stormezand, dat luidt, dat wanneer de karwei een begroting van 300, te boven gaat het zal worden aanbesteedt. Onderhands aanbesteden kan goedkoper zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1