I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Hou het vast Sint Annaland gaat veiling bouwen van elfhonderd vierkante meter. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Geen Kerstman, maar Sinterklaas De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG POORTVLIET. Een principieel debat over bestemming van het verenigingslokaal. - Het vertrouwen in het dagelijks bestuur bestendigd - Gekozen werd voor Chr. Z.L.M.school - Magnetisch verkeersbord voor Veilig Verkeer. 14e jaargang No. 2 29 november 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De maand december is in ons land wel enigszins overladen met feesten, hetgeen echter de meesten van ons niet bezwaarlijk achten. Deze feesten vallen immers juist in een periode, waarin men bij voorkeur de gezellige intimiteit van de huiselijke kring pleegt te zoeken. Hierdoor krijgt de maand december een zeker aantrekkelijk cachet. In deze maand hebben we te maken met drie verschillende gebeurtenissen en wel met de Sinterklaasviering, de Kerstdagen en de overgang van het oude naar het nieuwe jaar. Het laatste heeft een uitgesproken eigen karakter. De andere twee evengoed, want wie zou Sinterklaas willen vereenzel vigen met de Kerstdagen? De laatste tijd is er niettemin een tendenz waarneenjbaar, om de feesten te communiseren, waarbij het traditionele Sinterklaasavondje in het ge drang dreigt te komen. Dit feest is ge baseerd op een zeer oude legende, waarvan een gelegenheid is gemaakt tot het geven van geschenken. Een op zichzelf toch wel heel onschuldige gedachte. Sommigen willen daaraan nog andere gevoelens vastknopen, die wat dieper gaan, maar zo is het gelukkig in het algemeen niet. Enkelen maken nog wel eens bezwaren omdat er Sint voor staat, maar het is in feite eender of men het nu Sinterklaas, Pakjesavond, Kinder vriend of wat ook noemt. Vrijwel ieder zeker die in het gelukige bezit is van kin deren doet er aan mee. Maar het Kerstfeest is heel iets anders. Dat heeft een religieuze basis en wanneer we, het goed mogen begrijpen een zeer diepe. Dat zijn de gedenkdagen van Christus ge boorte. Over onze grenzen kent men de Sinter klaasfiguur niet, maar toch heeft men er behoefte aan een jaarlijkse geschenkendag. Wat was hiervoor beter geschikt, zo dacht men er, dan het twee dagen durende Kerst feest, waarvan de tweede dag, die er eigenlijk maar aan vastgeplakt is, in de Engels sprekend landen met de veelzeggende naam „boxing-day" betiteld wordt. Het le gendarische Kerstmannetje, 'n folklorefiguur, wordt daar Santé Claus genoemd. De ge schenken, die men elkaar op Tweede Kerst dag geeft, heten afkomstig te zijn van dat Kerstmannetje. Door verschillende oorzaken, zoals de financiële consequenties en buiten landse invloed, gaat men er hier steeds meer toe over Kerstfeest van zijn luister te beroven door de godsdienstige inhoud van dit voor de gehele wereld zo rijk gebeuren naar de achtergrond teschuiven en er meer een gelegenheid tot het geven van ge schenken van te maken. Zo hier en daar komt het reeds voor dat men vrijwel niets meer aan het Sinterklaasfeest doet, aan gezien tweemaal geschenken geven in één maand wel wat kostbaar wordt. Op die manier is het te verwachten, dat deze gang van zaken in de toekomst nog meer ingang zal vinden en het „heerlijke avondje" ernstig in de verdrukking zal komen. Op zichzelf moet dat niet het ern stigste in dit verband worden genoemd, al tzou het een slag betekenen voor onze reeds zo schamele collectie volksfeesten. Dat „heer lijke avondje", hoe men er ook tegen aan kijkt, wordt een ieder wel gegund en nog maals, dat is geen bezwaar. Het zou een zeker cultuurverlies zijn, dat wij ons in een tijd van vervlakking als deze liever niet willen permiteren. Vijf december heeft in vergelijking met vroeger toch reeds veel van zijn sfeervolle luister verloren, hetgeen wij zo duidelijk kunnen merken in het af schaffen van de tradities. Wie weet nog de symbolische betekenis van het suikerhart, een speculaas- of taaivrijer en zovele van dergelijke geschenken. Ook dus uit cultureel oogpunt mogen we dat „heerlijke avondje" best handhaven. Maar het gaat er toch vooral om dat het Kerstfeest niet nog meer ontdaan wordt van zijn betekenis, van zijn religieuze luister. Dat men in het buitenland Kerstfeest tot een tweeslachtig feest heeft gebombardeerd is al betreurenswaardig, maar in Nederland, waar het ook uit het oogpunt van geschen- kengeverij beslist niet nodig is, zou het bo vendien een wandaad zijn tegenover dat grote gebeuren, wat op Kerstfeest wordt herdacht, zoals het dat ook in het buiten land eigenlijk is. Laten wij ons vrij houden van deze funeste buitenlandse invloed. Beter zouden wij de andere landen kunnen inspi reren tot het vieren van het „gezellige avondje", opdat Kerstfeest in de sfeer komt. waarin het behoort. Inplaats van in deze mee te helpen aan de afbraak moeten we opbouwend te werk gaan, hetgeen gelukkig reeds wordt gedaan door verschillende Ne derlandse emigranten, die in den vreemde het Sinterklaasavondje vieren en daarmee tegelijk het Kerstavondje uit de diepte halen, door de geschenkendag achterwege te laten. Laten we deze oud-vaderlandse traditie maar in ere houden, opdat het Kerstfeest niet nog meer van zijn werkelijkheid wordt ontdaan. Met grote meerderheid werd vrijdagavond 22 november 1957 tijdens een buitengewone vergadering van de veilingvereniging ,,St. Annaland Omstreken" besloten een nieuw veilinggebouw te stichten van 85 meter lang en 22 meter breed inclusief kantoren, fustloods en drogerij waartoe één hectare grond aan de Langeweg naast de woning van M. Moerland zal worden aangekocht. Het gebouw komt dus te liggen aan de weg naar Poortvliet met straks de nieuwe weg van St. Maartensdijk daarop aan sluitend en met via het „spookwegje" ook de verbinding naar Stavenisse terwijl door het zgn. „Boer op Zee" een A weg wordt gelegd naar de nieuwe haven. Indien maar enigszins mogelijk zal aanbesteding nog dit jaar plaats vinden. aannemelijke prijs kopen. Dit alles vanzelf sprekend onder goedkeuring van de ge voegde instanties. Om nog te kunnen profiteren van de gunstige fiscale regeling ..met betrekking tot investering zouden we bij Uw goedkeuring nog dit jaar willen aanbesteden. Het gebouw komt te staan in de Lange weg dicht bij het laatste woonhuis en na aanleg van de nieuwe weg op de viersprong Javadijk-Langeweg. Het bestaande veilingsgebouw heeft een oppervlakte van 250 m2, de fustloods beslaat 400 m2, terwijl bij het nieuwe gebouw gedacht is aan een-oppervlakte van 1100 m2, namelijk een lengte van 85 m en een breedte van 22 meter. De eerste negen meter hier- UITVOERIG TOEGELICHT Deze in hotel „Havenzicht" gehouden vergadering werd door een 180 leden be zocht en voorzitter C. J. J. Kooijman con stateerde dan ook in zijn openingswoord dat het belangrijke van deze bijeenkomst door vele leden is aangevoeld blijkens deze grote opkomst. Hoe men ook straks over de voor stellen zou mogen denken, deze opkomst, zo meende de heer Kooijman, toont het mede leven met de Veilingvereniging wat op zichzelf reeds verblijdend is. Hij riep een bijzonder welkomstwoord tot de erevoor zitter J. F. Brooijmans en tot erelid N. Over- beeke. De belangrijkste grondslag tot deze samen komst is in feite ontstaan, aldus de voor zitter, nadat 27 jaar geleden de veiling werd opgericht, zich steeds in een stijgende omzet aan goederen en geld heeft mogen ver heugen. Uit dit verloop mag men aannemen dat de veiling ter plaatse steeds nodig en nuttig zal blijven. Een en ander heeft zich ook geopenbaard in het feit dat de ruimte der bedrijfsge bouwen al jaren lang niet meer voldoet aan daaraan redelijk te stellen eisen. De moeilijkheden met de gebouwen waren vele. Neem maar eens de noodhulp in de Weststraat, waar de drogerij de buurt bewoners weinig plezier berokkent. Toen we een jaar jaar geleden een grote fustloods plaatsten in de Joanna Maria Polder dachten we: Dat is wel groot genoeg. Dit jaar reeds bleek ze onvoldoende te zijn. En al deze hulp- en lapmiddelen zijn in exploitatie veel te duur. Het ligt alles te ver uit elkaar om tot een voordelige exploitatie te kunnen komen. In opdracht van de algemene ver gadering werd door architect Nienhuis in december 1952 een plan voor een nieuwe veiling uitgewerkt. Toen werd een bedrag van een ton genoemd. Dit plan werd door de ramp uitgesteld. Terwijl we in 1955 op nieuw bezig waren met een ander bestek, wat overigens bij uitvoering IJton werd geraamd was daar het geruch van de nieuwe haven en opnieuw moesten we wel een af wachtende houding aannemen. Nu het ont werp van de nieuwe haven gereed is en door ons bekeken, zijn we tot de conclusie gekomen dat er op de nieuwe haven on mogelijk een goede uitvoering gegeven kan worden aan onze plannen, omdat we niet kunnen uitbreiden zoals dringend nodig is. We zouden dan weer op 3 of vier plaatsen gebouwen hebben, terwijl de uitvoering bovendien duur zou worden omdat deskun digen beweren dat heiwerk daar onver mijdelijk zal zijn. Verlenging van het be staande gebouw is ook niet de oplossing en toch moet er wat gebeuren. Voor de 3e maal is nu een tekening gemaakt en naar onze mening moest eer deze vergadering werd gehouden ook eerst worden uitgezien naar een terrein. Spreker stelde vast, dat wat de kosten betreft men de boot gemist had. Dan had men 6 jaar geleden reeds moeten kunnen uitbreiden. Welnu, deze ver gadering is er en ik kan U meedelen, aldus dhr. Kooijman, dat we een terrein hebben en dat er ook geld is, wanneer U onze plan nen kunt goedkeuren. WAAR KOMT HET GEBOUW De keuze van het terrein was voor het twijfeld ook bij II. Ze geven precies onze gedachten weer en ik heb respect voor haar studie ten aanzien van deze plannen, aldus dhr. Kooijman. Mits de aansprakelijkheid van de leden wordt verhoogd van 300, tot 600.zal de Centrale Boerenleenbank een bedrag lenen van 175.000,Vast gesteld werd dat het bedrag van 300. 27 jaar geleden zwaarder woog dan de 600.van thans. De kleine teler zou er bij gebaat zijn, wanneer er een onbe grensde aansprakelijkheid zou zijn. VERHOOGD KOSTENPERCENTAGE Ook zonder dat men tot nieuwbouw overgaat zou het kostenpercentage van 4 op 5 worden gebracht voor de aard appelen, aldus de voorzitter. Wij willen dan ook voorstellen dat op 5 te brengen. Door de nieuwbouw willen we echter ook voorstellen het percentage voor uien op 5 te brengen. Die ene procent meer wordt ongetwijfeld gecompenseerd door het goed koper vervoer. Immers, wanneer nu de uien worden gedroogd moeten ze opnieuw wor den geladen en gelost. In het nieuwe gebouw gaat dat via de transportband van de drogerij direct naar de veiling. Het ligt ook in het voornemen een zgn. ledenrekening te boek te stellen, waarbij men op het eind van het jaar kan zien, welk percentage daarvan kan overgaan, gezien ook de conclusie van De heer van Houdt zegt dat driekwart kan worden afgezonderd, welke bedrag men het rapport der Centrale. Tenslotte bracht van de gemeente tegen filmvertoning is en Om het behoud van het Kerstfeest Poortvliet's raad voerde aangename principiële discussie over gebruik verenigingslokaal en huishoudschool In St. Maartensdijk staakten de stemmen bij een voorstel tot goedkeuring van een gemeente- rekening In principe zal men aan de onrendabele water leiding" bijdragen St. Annaland gaat een veiling bouwen van elfhonderd vierkante meter Burgemeester Kodde sprak in Stavenisse Een Puzzle met prijzen De Sint zegt: Wie het kleine niet eert, is 't grote niet weerd. van wordt bestemd voor kantoren, mijnzaal, enz., daarna de eigenlijke veiling met een de gebouwen steeds onder toezicht zullen lengte van 50 meter met 3 dwarsvloeren, daarna de fustloods met een lengte van 25 meter op het eind waarvan een ruimte op eenvoudige manier als drogerij kan wor den ingericht. Men is niet over ijs van één nacht gegaan. bij uittreden uit de vereniging door rustend de heer Brooijmans het bestuur hulde voor landbouwer te worden, krijgt uitbetaald. De het vele terzake verrichte werk. heer Kooijman eindigt zijn driekwartier Aan de orde werd hierna gesteld de stern- vergende uiteenzetting met dank te brengen ming over het voorstel van het bestuur tot aan de heer Iz. Rijnberg voor zijn bemidde- stichting van een nieuw veilinggebouw als ling ten aanzien van beschikbaarstelling der genoemd, tot goedkeuring van aankoop grond en concludeert dat het bestuur grond en tot goedkeuring van een geld- pertinent van mening is, dat dit gebouw er lening ad 175.000, bij de Boerenleen- moet komen. bank ter plaatse. Zonder verder bedragen Na een korte pauze was er gelegenheid te noemen, meende de voorzitter dat men tot het stellen van vragen. Nogmaals werd hiermee en met de opbrengst van de te geinformeerd of er geen mogelijkheid be- i verkopen oude gebouwen de nieuwe veiling stond het gebouw in de Joanna Maria Pol- kan financieren. Overigens wordt de ver der te stichten, waarop ontkennend werd koop van de oude gebouwen voorlopig nog geantwoord. Gesuggereerd werd er nu ook I in petto gehouden. maar direct een woning bij te zetten opdat I De uitslag van de stemming op boven Het bestuur heeft aan de accountantsdienst van de Centrale Veilingen een rapport ge staan. Zover durfde het bestuur momenteel niet gaan. Er was nog enige duiternis met betrekking tot de garantstelling. Uit de toelichting bleek evenwel dat de cfrote en kleine producent naar rato bijdragen. Vervolgens was het woord nog aan de erevoorzitter de heer J. F. Brooijmans. Hij verklaarde dat het hem vraagd, waarvan de conclusie is dat het een groot genoegen zou doen wanneer de stichten van een nieuw veilinggebouw nieuwe veiling er zal komen en wees er op van deze afmeting en voor een bedrag van 280.000,- niet onverantwoord genoemd wordt. Evenwel, laat de voorzitter onmid dellijk hierop volgen, dit bedrag kunt U buiten beschouwing laten, dat is niet nodig én wordt ook niet in bespreking gebracht. Voorts is de plaatselijke financiële com missie voor een bespreking uitgenodigd en de vragen door haar gesteld leven onge- hoe men in St. Maartensdijk na de bouw van een veiling opnieuw uitbreidde, hoe Tholen ook een nieuwe veiling neerzet en zou dan de grootste veiling op het eiland, die in St. Annaland ten achter blijven. Wanneer men in deze niet meegaat, zal dat het geval zijn. Men zal dan bij anderen zeer ten achter komen. Spreker meent dan ook dat men zonder schroom tot deze bouw genoemde voorstellen luidde, dat zich 113 aanwezigen voor de nieuwbouw verklaarden, 64 tegen stemden en 1 blanko. Met grote meerderheid waren de voor stellen alzo aangenomen. Om te kommen tot de 5 heffing was statutenwijziging noodzakelijk. Hiertoe had men 2/3 van de geldige stemmen nodig. De uitslag hiervan was dat 119 stemmen voor waren en 54 tegen. Ook dit besluit kreeg dus de vereiste meerderheid. De heer Kooijman hoopte dat de tegen stemmers zich tans ook zouden scharen achter het bestuur om gezamenlijk de veiling in figuurlijke zin op te bouwen, opdat het nieuwe gebouw letterlijk kan verrijzen en wenste de vergadering toe dat de genomen beslissing een goed besluit zal blijken te zijn geweest in de toekomst, waarna hij de bijeenkomst voor gesloten verklaarde. Voor het eerst kwam de Poortvlietse ge meenteraad in de nieuwe raadszaal in open bare vergadering voltallig bijeen. In zijn openingswoord wees burgemeester W. J. van Doorn op dit bijzondere feit en hoopte dat de geuite wensen tijdens de opening van het verbouwde gemeentehuis in vervulling mochten gaan en dat men eensgezind de belangen van de gemeente zou behartigen. Het eerste voorstel is vaststelling van een aanvulling van de bij het goedegekeurde uitbreidingsplan in onderdelen behorende bebouwingsvoorschriften. Hiertegen is geen bezwaar. Een tweede voorstel is om een magnetisch verkeersbord aan te schaffen voor de prijs van 99.50. Het is een bord van 70 bij 100 cm, hetwelk als gewoon schoolbord kan worden gebruikt en met krijt elke situatie worden aangebracht. Verder horen daarbij 56 verkeerstekens, 15 verkeersvoertuigen, 5 verkeersagenten, 2 stel van 5 voetgangers en 10 losse magneetjes. Tegelijk wordt be handeld een verzoek van subsidie door de afdeling Poortvliet van de Bond voor Veilig Verkeer. De contributie van deze afdeling is om zoveel mogelijk leden te krijgen slechts bestuur erg moeilijk. Er werd gedacht aan Lper jaar, terwijl verkeerscursussen het toekomstig industrieterrein (de Suzanna- gratis worden gegeven. De afdeling moet polder). Het hieraan verbonden bezwaar echter wekelijks 3.50 betalen voor gebruik was dat het nog enige jaren kan aanlopen van de verenigingszaal boven het gemeente eer dat wordt aangelegd, terwijl- het voor huis. aan- en afvoer zeer moeilijk voor ons zou 1 B en W zijn overtuigd van het gorte nut liggen. Immers, het vervoer per schip is van deze afdeling, maar menen subsidie minimaal geworden. Een enkele coaster verzoeken toch wel zoveel mogelijk te moe- wordt er misschien nog geladen, maar ten beperken. Nu de afdeling gratis gebruik overigens gaat het alles per as. In de Joanna mag maken van het magnetisch verkeersbord Maria polder konden we geen grond krijgen, en van de projector, wat toch ook weer Daarop rustte nog pachtrecht. kostenbesparend is, stellen b. en w. voor het En zo is het oog gevallen op een perceel subsidie-verzoek af te wijzen en daarbij de in de Langeweg, waar de nieuwe weg naar de haven komt, waar ook de nieuwe weg aansluit van St. Maartensdijk en alzo het voordeel biedt van het kruispunt verbin dingen met de andere eilandgemeenten. De ligging daar zal voor aan- en afvoer geen verschil uitmaken. De grond is toegezegd, namelijk één hectare land waarop de pacht is verstreken. Bij goedkeuring zouden we er dus morgen reeds op kunnen bouwen. Als bouwgrond gezien kunnen we het voor een bond mee te delen, dat gratis van de ma terialen van de gemeente gebruik kan wor den gemaakt. Met betrekking tot sub a van dit voorstel, aanschaf van het magnetisch verkeersbord zijn er bij de raad geen bezwaren. Ten aanzien van de afwijzing van het subsidie verzoek zegt de heer Vroegop dat èn met deze afdeling èn met de door haar gebrachte verkeerscursus de gehele gemeente in feite gebaat is. Naar zijn inzicht mag men de afdeling dan ook wel enige subsidie geven. De heer Van Ast vraagt welke kosten de afdeling dan nog heeft. De voorzitter antwoordt dat de politie gratis doceert, maar er zijn altijd wel enige kosten. De heer Bijl zag dit voorstel liever behan deld na het volgende, dat op de agenda is geplaatst en betrekking heeft op het gebruik van de bovenzaal gemeentehuis met daar aan verbonden tarieven. De voorzitter meent dat daar iets voor te zeggen is, waartoe wordt besloten. TARIEVEN VOOR HET VERENIGINGSLOKAAL Het dagelijks bestuur meent voor gebruik van de bovenzaal van het gemeentehuis de volgende tarieven te moeten voorstellen I. voor plaatselijke verenigingen, uitvoe ringen, etc. van niet commerciële aard 5, bij gebruik van de gehele zaal en 3,50 voor gebruik van halve zaal. II. voor verenigingen, uitvoeringen etc. al verschillende malen een film in vertoond. Ik moet wel zeggen, dat 't niet het karakter van een bioscoop moet krijgen, waar we beslist tegen zijn. Ik neem aan, dat de tot dusver vertoonde films verantwoord waren, maar ik zie er toch een gevaar in voor de jeugd, wanneer men in het dorp kan horen zaterdag is er weer een film. Dan gaat het op bioscoop lijken. Ik zou daartegen maat regelen willen nemen, al heb ik dienaan gaande nog geen voorstel. Ik hou dit alles eigenlijk liever aan de raad. Natuurlijk is er geen bezwaar, wanneer een cursus of causerie wordt gegeven en dat wordt ver duidelijkt met plaatjes, maar aan de film als zodanig, ook al zijn ze verantwoord moet toch paal en perk worden gesteld. De voorzitter vindt het zeer moeilijk om, wanneer je de zaal aan verenigingen gaat geven er bij te bepalen: dit mag niet en dat mag niet. Tot op heden zijn er 2 films vertoond, de ene van het Leger des Heils en de andere via de Dorpsgemeenschap over het ontstaan en de inhoud van de Nato, van buiten de qemeente en voor uitvoerin- -"1 j j enz Films dus van naar mijn mening op gen etc. van commerciële aard voor de e:Vinrn^mppn gehele zaal 10,-, voor de halve zaal voedkund.ge strekking. De Dorpsgemeen 5,-. III. Voor meerder gebruik per dag die tarieven te verhogen met 50 Voorgesteld wordt daarbij burgemeester en wethouders met de uitvoering van deze bepalingen te belasten, terwijl de zaal niet in gebruik wordt gegeven voor particuliere familiefeesten, zulks om praktische redenen en omdat dit buiten de bemoeiing van de overheid valt. DISCUSSIE OVER FILM De heer M. C. van Ast meent dat de bovengenoemde schaal niet helemaal vol ledig is. Meer echter heeft hij erg in het feit, dat de raad nog niet voldoende zeker heid heeft wat er in de zaal gaat gebeuren. We hebben er allen aan meegewerkt, aldus dhr. van Ast om een verenigingszaal te krijgen, omdat er verschillende verenigingen zijn waarvoor het niet ligt om in een café te gaan vergaderen. Ook kunnen er cursus sen worden gegeven. Zoals het echter thans gaat, beantwoordt de zaal niet aan het doel dat we er in hebben gezien. Zover ik heb vernomen is er schap heeft ons verzocht de jeugd in deze iets te mogen bieden op zaterdagavond om ze daarmee van de straat te houden. Per soonlijk zie ik er dus een gevaar in te gaan stellen: dit mag niet en dat wel, aldus de voorzitter. De verantwoording voor datgene wat wordt vertoond ligt bij mij en ik zal er voor waken dat er geen zedengevaarlijke films worden vertoond, maar aan de andere kant moeten we wel iedere vereniging ge legenheid geven hier bijeen te komen. De heer van Ast zegt er van overtuigd te zijn, dat de vertoonde films goed waren, maar toch moet het niet zo worden dat er week in week uit film is, anders drijven we op die manier de jeugd toch naar de bioscoop. De voorzitter: Geloof maar niet dat wij een film gaan exploiteren. Er komt er straks een van het Rode Kruis, van de B.B. e.d. De heer van Ast: Het is inderdaad moei lijk te zeggen hoe het nu wel moet. De voorzitter: Ik meen dat U voldoende vertrouwen kunt hebzben in b. en w. om hieraan de hand te houden en dat voor zover nodig te beperken. als overheid moeten we waken dat er in de gemeente in de gezinnen geen ruzie ont staat over filmbezoek. De gelegenheid moe ten we niet geven. De voorzitter antwoordt dat men door het geven van die opvoedkundige films de jeugd van de straat wil houden. Zoiets was over bodig, wanneer er bijvoorbeeld van kerke lijke zijde een zgn. instuifavond georgani seerd zou worden, dan behoeft de Dorps gemeenschap zich over de zaterdagavond en de ledigheid daarvan voor de jeugd met alle gevolgen daarvan, niet te bekommeren. De heer van Ast wijst er op, dat dit alles in geen geval een kwestie is van wan trouwen tegenover b. en w., maar nu de tarieven ter tafel komen wil hij hierover zijn mening zeggen en hoopt dat de films worden beperkt. De voorzitter zegt nimmer de gelegenheid te zullen ontnemen, wanneer iemand princi pieel voor zijn mening uit wil komen. In tegendeel, dat is een goed recht en wordt zelfs gewaardeerd. De Raad kan dan ook later eerlijk zeggen of het niet naar ge noegen gaat, waartegenover hij vanzelfspre kend ook voor zijn mening zal uitkomen. Persoonlijk ziet hij liever dat zijn kinderen naar opvoedkundige films gaan, zoals die over de Nato, dan dat ze zaterdagsavonds over de straat slenteren met alle qevolqen van dien. De heer Van Houdt beklemtoont nog maals dat de gemeente voor het grootste deel tegen filmvertoning is en hij wil in deze een waarschuwend wóórd laten horen, daar niet in mee noch in voor te gaan. Daarmee wil hij zeker niet alles wat hier mee verband houdt, afkeuren. De heer Bijl zegt het met vorige sprekers eens te zijn, dat er ten deze geen misbruik van gemaakt mag worden. De heer Uijl verklaart zich met nadruk tegen de bioscoop en haalt daarbij een voor beeld aan van de Cineac in Rotterdam, waar de kop en staart van het vertoonde wel goed is, maar wat daartussen in zit het gevaar voor de jeugd inzich houdt van bioscoop bezoek. Wanneer hier echter op zijn tijd films vertoond worden over de Fauna en de Flora, over vreemde landen, Roode Kruisfilm e.d. heeft hij daartegen niet het minste bezwaar, maar wel tegen sensatiefilms. Overigens hoorde hij niets van de geruchten die er met betrekking tot die films in de gemeente zouden gaan. De heer Vroegop meent dat men toch ook aan een bepaalde leeftijd is gehouden voor sommige films. Hij is het met de heer Uijl eens wat de strekking van de film be treft. Aan de andere kant mag men niet verhelen, dat de jeugd zaterdagsavonds naar Sint-Maartensdijk en Bergen op Zoom trekt, wat meer dan erg is, zonder dat men daar controle heeft op het gaan naar een zekere film. Dan heeft hij ze liever hier op het gemeentehuis met een film, waarvoor b en w de verantwoording neemt en hij dus kan vertrouwen dat het geen sensatiefilms zijn. Hij durft dat in het volste vertrouwen aan b en w overlaten. Overigens zou een weke lijks vertrouwing ook financiële bezwaren opleveren voor de ouders. De heer van houdt zegt in deze ook niet te willen twijfelen aan zijn vertrouwen t.o.v. het dagelijks bestuur. De voorzitter zegt erkentelijk te zijn voor de geopenbaarde meningen en hij is er van overtuigd dat b en w hiermee rekening zullen houden zonder dat men ook alles tal kunnen verbieden. En hiermee is deze film discussie, in zeer goede harmonie gevoerd, afgesloten. Men komt nu meer terecht bij het voorstel zelf inzake de tarieven voor de verenigingszaal. De heer Bijl vindt deze aan de ene kant te duur en aan de andere kant te goedkoop. Het eerste voor wat betreft de eigen ver enigingen en het tweede voor wat de com merciële organisaties betreft buiten de ge meente. Wanneer een plaatselijke vereniging bijvoorbeeld om de 14 dagen vergadert, is een bedrag van 5,per avond niet wei nig, terwijl het voor verenigingen buiten de gemeente met betaling van 10,weinig is, omdat het dan meestal om profijt te doen (Zie vervolg pag. 4)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1