Plaatselijk Nieuws DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN GROTE SORTERING HANDSCHOENEN VESTEN SHAWLS ZELFBINDERS OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET Pracht hoeden ANNA JACOBA POLDER 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS VEILINGEN 24 november 1957 Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 24 t.e.m. 30 nov. 1957 zondag vm. 4.51 nm. 17.13 uur maandag 5.33 18. dinsdag 6.16 18.44 woensdag 7.19.30 donderdag 7.45 20.11 vrijdag 8.35 21.18 zaterdag 9.36 22.28 29 november Eerste Kwartier te 7.58 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag, 26 november e.k., het eerste gedeelte en op vrijdag, 29 november d.a.v. het overi ge gedeelte. Tegen donderdag, 28 november a.s. be staat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 19 november 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd. „VOGEL VREUGD" Op 14 november hield de afdeling Tholen van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers een ledenvergadering, welke door 13 personen werd bezocht. Door het aftreden van de heer A. van Engelen was er een voorzitters-vakature ontstaan. Daarin werd voorzien door de benoeming van de heer P. Bimmel te Sint-Maartensdijk. Op deze vergadering werd besloten de jaarlijkse film avond ditmaal niet te houden maar in de plaats daarvan op donderdag 28 november filmstroken te vertonen met daarbij gespro ken tekst. De avond wordt verzorgd door de heer A. Deurloo. „HELPT ELKANDER" BIJEEN Vrijdagavond jl. hield de Thoolse Vissers vereniging „Helpt Elkander" weer een van haar voorlichtingsavonden. De voorzitter J. M. Bal opende met een welkom, inzonder heid tot de heer Boer en de heer Hoesink. De opkomst was nog niet groot, omdat de garnalenvissers nog niet binnen waren, waarom eerst maar werd begonnen met het vertonen van een visserijfilm, getiteld ,,'t Schot is te boord." Duidelijk werd de haringvangst met drijfnet in deze film naar voren gebracht. De heer Hoesink hield vervolgens een causerie over industrievisserij op de zaad spiering, een visserij die ontstaan is in Dene marken, overgenomen door Duitsland en thans ook in Nederland wordt beoefend. Een filmpje gaf een beeld van de visserij zelf en van de industrie waarin deze vis wordt verwerkt tot visolie, vismeel, enz. De grootste fabriek is gevestigd te Esbjerg in Denemarken. In 1913 is deze visserij begonnen en de vangst bedroeg 4000 ton. In 1954 waren het er 11.000 ton, in 1955 was het 42.000 ton en in 1956 reeds 88.000 ton. In Nederland bedroeg de vangst in het afgelopen jaar 6000 ton. Door 44 kotters wordt er van Nederlandse zijde aan deel genomen. De prijs was 11-8 cent per kilo en het is gebleken dat deze visserij gedu rende de visperiode goed lonend is. In de daarna volgende pauze werden nog enkele vragen beantwoord om vervolgens de film te bekijken over het Mosselonderzoek en Veilig Varen (van het Ned. Loodswe zen), de fabrieken van Stork motoren te Zwolle alsmede de visserij in Ned. O. Indië, beoefend door de Inlanders. Zo werd het weer een leerzame avond, die werd be sloten met een dankwoord van de voorzitter, inzonderheid tot de spreker en voor de vertoonde films. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 november 1957, Adriaan Cornelis, zn. van Johannis Willem Quist en van Lena Boot. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 19 november 1957. B. Leunis P. Jeroense 0-2 C. Potter -Iz. Deurloo 2-0 L. van Dijke - P. Steyns 2-0 W. Nieuwenhuyzen K. v. d. Jagt 2-0 J. Hogerheide J. Elenbaas 0-2 S. de Korte -C. Elenbaas 2-0 C. de Korte D. de Vos 2-0 M. Schot J. Priem 2-0 AANRIJDING Op het kruispunt nabij „De vier winden" vond zaterdag weer een aanrijding plaats. De wielrijder Anth. Verhees komende uit de Dorpsweg kwam in botsing met een vrachtauto van de fa. Lense uit Tholen, bestuurd door dhr. Vroegop uit Poortvliet, die van de Patrijzenweg de Achterweg wilde oprijden. Dhr. Verhees liep een gekneusd heupbeen op. Zijn fiets was nogal beschadigd. PAK EVEN UW AGENDA Woensdag 27 en vrijdag 29 nov. bij Mees: Uitvoering Muziekvereniging. Bergen op Zoom naast BATA .COLLECTE De enige tijd geleden gehouden collecte voor Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft 38.30 opgebracht. GEVONDEN 1 Paar regenpijpen. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. BEJAARDENMIDDAG Reeds eerder berichtten wij over een ontspanningsmiddag, die de „Vrijw. Vrou wen Hulp" voor de bejaarden organiseerden. De middag kon op de aanvankelijk daarvoor vastgestelde datum geen doorgang vinden. Men wil de. bijeenkomst nu op dinsdag 26 november a.s. houden in het Ver. ge bouw, dat voor dit doel belangeloos door de diaconie der N.H. Kerk is beschikbaar gesteld. Het belooft een gezellige middag te wor den. De bejaarden moeten zich vóór zater dag 21 nov. opgeven voor deelname bij een van de dames: Mevr. Breure, Mevr. Beve lander, Mevr. Droogers-Jansen, Mevr. Hage, Zr. de Nooijer, Mevr. v. Tilbeurgh-Rijk, Mevr. Versluijs, Mej. Tong- de Wit en Mevr. v. d. Zande-Buijs. FILMVOORSTELLING Het Ned. Comité „Pro Morie" gaf vorige week dinsdag in „Hof van Holland" weer haar jaarlijkse filmvertoning. De zaal was geheel bezet. De film „Toxi" gaf in de persoon van de hoofdrolspeelsters, een In disch meisje, dat in een Ned. gezin werd opgenomen, iets te zien over het rassen probleem. De netto baten van deze filmvoorstelling worden weer gebruikt voor het organiseren van bedevaarttochten voor armlastigen naar Beauraing. BURGERLIJKE STAND en loop der bevolking over de maand oktober 1957 Geboren (te Oud-Vossemeer) 2 okt. Johannes Franciscus Nuts, zoon van Francisucs C. J. Nuts en Helena M. Bosters. 12 okt. Tann^tje Pieternella Geuze, doch ter van Johannis C. Geuze en van Wille, mijna E. van Tiggele. 12 okt. Arie Johannes van Dieren, zoon van Johannes van Dieren en van Margaretha van Vliet. 21 okt. Maarten Robert Leenhouts, zoon van Pieter Leenhouts en van Elizabeth T. Timmer. 21 okt. Anna Cornejia Pipping, dochter van Willem M. Pipping en van Pieternella L. Slager. 22 okt. Pieternella Adriana Jeroense, doch ter van Dingenus Jeroense en van Jannetje J. Goudzwaard. 30 okt. Cornelis Potappel, zoon van Jan C. Potappel en van Maatje M. Smit. Geboren (te Bergen op Zoom) 5 okt. Pieternella Saarloos, dochter van Dirk Saarloos en van Johanna Agterdenbos. 15 okt. Hendrika Maria Klippel, dochter van Leendert C. Klippel en van Pieternella M. van Driel. Overleden 7 okt. Joanna van Eekelen, oud 77 jaar, echtgenote van Petrus van der Zande. Ondertrouw 30 okt. Johannes Adrianus Boogaart, oud 26 jr. en Adriana Cornelia de Leeuw, oud 22 jr., beiden wonende te Oud-Vossemeer. Gehuwd 3 okt. Hubertus Knook, oud 28 jaren, wonende te Kliindert en Catharina Johanna Buijs, oud 19 jaren, wonende te Oud-Vos- semeer. 17 okt. Pieter Marinus de Witte, oud 25 jaren, wonende te Oud-Vossemeer en Ma rina Cornelia Johanna Duine, oud 24 jaren, eveneens wonende te Oud-Vossemeer. 29 okt. Jacobus Adrianus Maria Veraart, oud 31 jaren, wonende te Nieuw-Vossemeer en Alberta Maria Johanna Ooms, oud 28 jaren, wonende te Oud-Vossemeer. Ingekomen Arie de Witte met echtgenote uit Sint- Annaland. Martinus Bosters uit Nieuw-Vossemeer. Izaak Moerland met echtgenote en 2 kinderen uit St. Maartensdijk. Adriaan C. de Ronde uit Oosterland. Maria P. Kooien (echtgenote van P. Ha- vermans) uit Nieuw-Vossemeer. Gerardina J. Lautenbach (Echtgenote van P. M. Pipping) uit Barradeel. Maria Stoffels (Echtgenote van J. C. P. Verhees) uit Halsteren. Vetrokken Cornelis J. Bosters naar Halsteren. Hubertus Knook naar Klundert. Johanna Vogelaar naar Delft. Johanna M. v. Poortvliet naar Ede. Abraham Ridderhof met echtgenote en 1 kind naar Poortvliet. Dirk D. de Wilde met echtgen. en 2 kinderen naar Wageningen. Johanna Bosters naar Breda, Adriana Bosters naar Breda. Pieter C. van Dijke met echtgen. en 2 kinderen naar Geleen. Marinus van den Boogaard naar Rotter dam. Alberta M. J. Ooms naar Steenbergen. OP FIOL Zaterdag sloegen de paarden,van de heer H. Rijnberg aan de Hoenderweg op hol, ondanks de pogingen van de eigenaars om ze in toom te houden. Een paar brommers geparkeerd in de buurt van café van Dijke moesten het ontgelden. Vooral één daarvan liep nogal schade op. Daar ongeveer was de bestuurder de dieren weer meester. IN HET VOORLOPIG VERSLAG op de onderwijs begroting 1958 hebben enkele tweede kamerleden er op gewezen, hoe zich in onze gemeente een geval voor doet in de bijzondere school, waar men het met ruim 200 leerlingen zal moeten stellen met vier leerkrachten, omdat de vijfde geen vrijstelling krijgt van militaire dienst. Hier door kan geen deugdelijk onderwijs worden gegeven en de leerlingen hebben per week een dag vrijaf. De betrokken onderwijzer had tegen de afwijzing van het verzoek ingediend bij de Minister van Oorlog beroep aangetekend bij de Kroon. Inmiddels werd tijdens een zitting van de Raad van State het Hoofd der school, de heer Chr. Kalle gehoord over de ontstane situatie. In ge noemd verslag wijzen die kamerleden er op, dat dit geval niet op zichzelf staat .waarom ze het noodzakelijk achtten dat te dezer zake maatregelen worden getroffen in het belang van het onderwijs. GEVONDEN Twee waardebonnen van een verzekering. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. HANDTEKENINGEN Terwijl de raad van Stavenisse deze week met algemene stemmen adhaesie betuigde aan het verzoek van de Z.L.M. bij de Kroon tot stichting van een chr. huishoudschool in Sint-Maartensdijk, gaat men zowel daar in Stavenisse als in onze gemeente handtekeningen verzamelen als een adhaesie- betuiging aan het verzoek van de CBTB tot stichting van een chr. huishoudschool te Sint-Annaland. GELDLENING VOOR WONINGBOUW In de raadszaal te Sint-Annaland werd zaterdagmiddag 16 november om 2 uur een spoedeisende vergadering belegd van de gemeenteraad in verband met het aangaan van een vaste geldlening voor de bouw van de woningwetwoningen. De heer J. A. den Engelsman was verhinderd. Na openingsgebed verklaarde de voor zitter hoe enige tijd geleden de betreffende Minister goedkeuring verleende aan de bouw van 16 woningwetwoningen en be reid bleek om het daarvoor benodigde ka pitaal beschikbaar te stellen. Hedenmorgen kwam daartoe de offerte van de Bank van Ned. Gemeenten, welke aanbieding veertien geldig blijft. Het raadsbesluit hiervan dient nog door gedeputeerde staten die a.s. dinsdag vergaderen te worden goed gekeurd, waarom dan ook deze spoedeisen de vergadering is belegd. De bouwkosten van die 16 woningen bedragen 168.000, en de grondkosten 28.025,of in totaal 196.025,Uit het beleggersfonds is genoemde Bank bereid dit bedrag te lenen tegen de door het Rijk toegestane rente van 4J4 met een looptijd van 30 jaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten tot het aangaan van deze geldlening. Ter sprake komt dan ook nog het verzoek van de Waterleiding Mij Tholen tot ga rantstelling van een deel van een kasgeld lening en rekening-courantovereenkomst. De gemeente wordt gevraagd garant te zijn voor resp. 58.320,en 32.400,waar toe eveneens wordt besloten. De voorzitter deelt tenslotte mede, dat binnenkort een gewone raadsvergadering zal worden ge houden. Daarna sluiting. NIEUW VEILINGGEBOUW Hedenavond komt de veilingvereniging in hotel Havenzicht bijeen ter bespreking van een bestuursvoorstel tot bouw van een nieuw veilinggebouw aan de Langeweg. MUGGEN OM DE KAARS Dat is de titel van het toneelstuk, welk a.s. zaterdag in het Dorpshuis wordt op gevoerd door de toneelvereniging „Stave nisse". Men verwacht er weer goede belang stelling voor. Aanplakbiljetten geven over een en ander nadere inlichtingen. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollige maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En hele maal niet naar om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend P.v.d.A. VERGADERDE Vrijdagavond vond in de zaal van de heer J. Bazen de jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid plaats. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer A. P. Bout, werd besloten zo mo gelijk in januari op de dan te houden propagandaavond zoals op andere jaren weer een toneelgroep te laten komen om het ammusante gedeelte van de avond te verzorgen. Wat de eerstvolgende meiviering betreft werd door het hoofdbestuur de suggestie gedaan, dat uit de verschillende plaatselijke afdelingen van Vrouwenbond, Vara, Land- arbeidersbond, e.d. comité's zouden worden gevormd, die tezamen de organisatie voor een passende meiviering ter hand zulen nemen. Men kon hiermede accoord gaan en zal hiertoe de nodige stappen doen. In verband met het naderend winter seizoen had ook de ledenwerfactie de aan dacht en werd hiervoor aller medewerking gevraagd. Over het gehele land is één op de twaalf P. v. d. A.-stemmers lid van de partij, zodat de verhouding ter plaatse, waar deze 1 op 13 is, zeker niet ongunstig is te noemen. De „Ideeënbus der democtratie" bleek volgens mededeling over het gehele land genomen de stoutste verwachtingen te over treffen. Verwacht werd, dat ongeveer 10% der ondervraagden hun mening zouden ge ven. Het gemiddelde percentage komt echter tussen 25 en 30 procent te liggen, terwijl voor onze gemeente van de 4ÖÖ uitgezette vragenlijsten er 55 werden beantwoord. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat dit jaar het totaal der inkomsten dat der uitgaven overtrof en men dus met een gunstig kassaldo sloot. De aftredende bestuursleden, werden allen herkozen, zodat het bestuur voor de volgen de zitting weer is samengesteld uit de heren A. P. Bout voorzitter, G. P. op den Brouw secretaris-penningmeester, en C. J. Bazen, C. M. Zwagemaker en H. P. van Zetten bestuursleden. Als afgevaardigden voor de gewestelijke vergadering, welke zaterdag 23 november te Goes wordt gehouden, werden tenslotte nog gekozen de heren C. M. Zwagemaker en J. Bos. Nadat de voorzitter aan het eind van de avond nog op enkele vragen van de aanwezigen had geantwoord, sloot deze daarna onder dank de vergadering. GEZELLIGHEIDSAVOND De meisjesclub van de C.J.V.F. hield vrij dagavond in gebouw „Rehoboth,, o.l.v. dhr. G. Bosman een gezelligheidsavond. Deze avond waarop speciaal de ouders waren uitgenodigd was vrij druk bezocht. Er werden door de meisjes enkele toneel stukjes opgevoerd, zoals: „Voor de rechter", „Bij de schoolmeester" en „De man van het bureau", die alle zeer goed werden ge speeld en bij de aanwezigen bijzonder in de smaak vielen. Vooral de declamatie van Ineke Potter was erg leuk en vond veel bij val. Ook was er gelegenheid voor het bezich tigen van allerlei handwerk, dat door de meisjes in het afgelopen jaar was gemaakt en men zich zodoende een beeld kon vormen van het werk op de club verricht. Het geheel werd afgewisseld door het musiceren van het jeugdorkestje „De Platte landsvrouw" o.l.v. mevr. Verjaal-Prince en het zijne er toe bijdroeg deze avond onder houdend en gezellig te doen verlopen. V.V.V.-CURSUS Voor de verkeerscursus, die maandag avond in het Verenigingsgebouw door de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer werd begonnen, gaven zich 30 cursisten op. Een niet gering aantal, dat de belangstel ling voor deze pas opgerichte afdeling ten- volle bewijst. VOETBAL Deze week gaat „Smerdiek"I een bezoek brengen aan „Vrederust"I, terwijl het twee de elftal ditmaal overslaat. De junioren spelen verder een wedstrijd tegen „M.O.C'."-junioren uit Bergen op Zoom op het sportterrein alhier, aanvang om 3 uur. COLLECTE De gehouden P.I.T.-collecte in onze ge meente bracht de mooie som op van 272.84. Alle gevers en geefsters nog hartelijk dank voor hun betoonde medewerking. ST.-NICOLAASTOCHT De wandelvereniging „Op Stap" gaat zaterdag a.s. naar Breda voor de traditionele St. Nicolaas-wandeltochten, die daar op 23 en 24 november voor de twaalfde maal worden georganiseerd. Bij deze tocht, die het wandelseizoen 1957 tevens sluit, zal de Sint in eigen persoon aanwezig zijn. Natuurlijk niet om zelf aan de tocht deel te nemen. Want al is de grijze bisschop ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd erg vitaal, tegen de goed geoefende jeugd van „Op Stap" zou hij onmogelijk op kun nen. Maar wel zal hij voor een extra trac- tatie en de uitreiking van de te winnen me dailles zorgen, op zich zelf dus 'n alleraardig ste geste en een bewijs dat de Kindervriend alle tippelaars een goed hart toedraagt. Ondertussen is er ook dit jaar door onze vereniging flink op los gestapt. Eerst de Scheldetocht te Scherpenisse, verder wandel tochten te Oudenbosch, Roosendaal, Wouw- se Plantage en de Avondvierdaagse te Kapelle. Alles bij elkaar een respectabele lijst, die een niet minder aanzienlijk aantal kilometers vertegenwoordigen. De wandelaars hebben straks hun winter- rust dus wel verdiend, maar gaan van 't voorjaar weer heel lustig „ins Grüne hinein" met de Scheldetocht 1958 als begin van het nieuwe wandelseizoen, welke tocht volgens programma met Pasen te Scherpenisse we derom zal worden gehouden. LEGER DES HEILS Op maandag 25 november a.s. zal om 7.30 uur in het Verenigingsgebouw alhier de geluidsfilm „In Opmars" worden ver toond. Een film, die een beeld geeft van werk en streven van hjeViI®9®r des Heils. Tevens wordt 's middags om 4.30 uur een kindervoorstelling gegeven. WINKELWEEK In de week van 25 tot en met 30 nov., dus aanstaande week, organiseert de plaat selijke Middenstands vereniging een St.-Ni- colaas-actie. De gehele opzet van deze actie is zoals die van alle voorgaande acties. Er wordt weer een puzzle uitgegeven en verschillende attracties zullen in deze week naar voren worden gebracht, zowel voor de ouderen als voor de jeugd. Er zijn ook dit jaar weer tal van zeer mooie prijzen beschik baar gesteld. Zo kan men met de eerste prijs een bromfiets winnen, terwijl de tweede en derde prijs respectievelijk een keuken uitzet en een elect^sche klok is uitgeloofd. Verder is er nog een keur van andere prijzen, die in de etalage van de heer P. W. Priem op de Markt te bezichtigen,?))!}.,.,,, Maandag maakt de plaatselijke drumband een muzikale rondgang door het dorp en zal daarmee officieel de winkelweek openen. Als speciale attracties heeft dinsdag en woensdag de traditionele wedstrijd: „Wat behoort niet in de etalage thuis." Donder dag d.a.v. is er een zilvergeldtelactie, vrijdag een attractie speciaal voor de jeugd, welke nog nader zal worden bekend gemaakt, ter wijl zaterdagavond de feestelijkheden eindi gen met de uitreiking van de prijzen. Het ligt in de bedoeling ook ditmaal weer de Kaaistraat te verlichten. Laten we hopen, dat ook het ook weer zijn vole medewerking geeft, in welk geval het voor St-Maartensdijk een spannende en interessante week belooft te worden. ST.-NICOLAAS KOMT NCVB De in de verenigingszaal van het gemeen tehuis gehouden vergadering door de Ned. Chr. Vrouwenbond werd door de presidente geopend met te laten zingen Ps. 42 3 en 5, het lezen van Deut 3 23 - 28 en 34 vanaf 1 tot 5, waarover werd gemediteerd. Het woord was vervolgens aan mevr. Mr Ir de Boer uit Den Haag en haar assistent de heer Engels. Mevrouw de Boer hield een causerie over de klaarheid van het glas waarna men de werkzaamheden in de glasfabriek te Leer- dam via een film kon bezichtigen. Na de pauze werden de huishoudelijke zaken afge werkt. De avond stond onder leiding van mevr. Nieuwkerk-Mul, terwijl de volgende vergadering werd vastgesteld op 17 dec a.s. Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet Aanstaande zaterdagmiddag, dus mor gen, tussen 3 uur en half vier hoopt Sinter klaas met zijn zwarte knecht zijn jaarlijkse intocht in onze gemeente te maken. Wegens de afsluiting van de haven zal de Sint ditmaal niet per boot, doch per auto aankomen en wel op het marktplein, waar hij ontvangen zal worden door de plaatselijke middenstand. Vervolgens maakt Sinterklaas te paard een rijtoer door de gemeente, zodat jong en oud in de gelegenheid zal zijn de grote kindervriend te begroeten en feestelijk in te halen. Vol verwachting zien we dus morgen uit naar de komst van de oude bisschop, waar mee de winkelweek dit jaar wel op zeer ori ginele wijze geopend wordt. NUTSAVOND De eerste lezing van dit seizoen van het Nutsdepartement had woensdag j.l. in de zaal van de heer Steketee plaats. Spreker was de heer M. Schuringa met het onderwerp „Hoe komt het weerbericht tot stand?" Een interessant en vooral actueel gegeven, daar het weer iets is, waarmee een ieder van ons in meer of mindere mate te maken heeft. Op onderhoudende en boeiende wijze werd de aanwezigen duidelijk gemaakt, wel ke gegevens wel nodig zijn voor het op stellen van het ons zo vertrouwd weerbe richt. Men maakte kennis met hoge- en lagedrukgebieden, warmte- en koudefronten e.d., welke gegevens uit bijna alle delen van de wereld elk ogenblik van de dag in de Bilt binnenkomen, waar ze geordend en verwerkt worden tot een weersverwachting voor de eerste 24 uur. De heer Schuringa toonde verder aan de belangrijkheid van de statistische gege vens Waarvan de weerkunde zich bedient en die onomstotelijk vaststellen, dat het weer van de laatste tijd zeker niet zoveel verschilt van dat van 50 of 60 jaar terug, zoals men zo vaak door ouderen van ons hoort beweren. Al met al 'n leerzame lezing, die door de aanwezigen met de grootst mogelijke aandacht werd gevolgd. DOMINEE's GEEFT ACHT! Dit was de titel van de documentaire film die donderdagavond werd getoond in „Ons Dorpshuis". In deze film werd het publiek de opleiding getoond van legerpredikanten Vooraf had Ds. Kr. Smit een causerie gehouden over het werk van de geestelijke verzorging onder de jongens in ons leger. Ds. Diepenhorst besluit zijn toespraken met de woorden: „Je komt er als jongens in en gaat er als kerels uit." Hiermee opende Ds. Smit zijn causerie. De jongens komen daar aan los uit hun gezin en de arbeids gemeenschap. Het valt voor de meesten niet mee het ouderlijk huis te verlaten. Je wordt daar overgezet naar een andere we reld. Je bent er een nummer. Je persoonlijk heid ben je kwijt. In het leger ontbreekt de humor echter niet. Je wordt er opgeleid om een ander dood te maken. Het werk van de legerpredikanten bestaat er uit de jongens op de werkelijkheid te wijzen. Ze worden daar geholpen volwassen en wereldwijs te worden. Het is een machtige gelegenheid de jongens het Evangelie te brengen. Eenmaal per week een Gevo uur. Een geestelijke verzorging, of zoals de jongens dat noe men: geestelijk voedsel. Allerlei problemen worden er besproken w.o. de vrijetijdsbesteding. Je probeert ze aan alle kanten iets mee te geven. Pro beert ze de leiding Gods in het leven te laten zien. Je helpt ze niet alleen als groep, maar ook individueel. Voor elk ligt hier een roeping, elkaar te leren wat echt ge loven is. De dominees kunnen daar be schouwd worden als puinruimers en wel- doenders. De militaire tehuizen zijn er om de huiselijke gezelligheid te vervangen. De jongens die hun principe trouw blijven heb ben het in 't begin moeilijk, maar op den duur wordt hun houding door de anderen gerespecteerd. Door met de jongens mee te doen krijg je kontakt met ze. De kerk heeft in dezen haar taak begrepen en de jongens niet los gelaten. Het I.C.G. is hierin één. In het leger is plaats, ruime plaats voor predikanten. Deze avond werd gesloten door de heer C. J. van Strien die hoopte dat Ds. Smit ook zegen op zijn werk mag hebben. VERGADERING N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hield haar maande lijkse jaarvergadering onder leiding van haar presidente mej. J. W. C. van Strien. De spreker van deze avond was Ds. Breure van Oud-Vossemeer. Zijn onderwerp handelde over „Christelijke Vrijheid". In een boeiende en leerzame rede behan delde Ds. Breure de vele problemen die er zijn in het leven van een Christen, waarop bespreking volgde. De volgende vergadering is de Kerst avond en zal op 16 december gehouden worden. Vier nieuwe leden gaven zich op. De afdeling telt nu 81 leden. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oor zaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voe ren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. op zondag 24 november 1957 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur ds. J. den Hoed. Geref. Kerk 10 en 5 uur Dr Ph. Huijzer te Werken dam Geref. Gemeen te 10, 2.30 en 6.30 uur student Wisse Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. van der Klis van Zierikzee, 2.30 uur leesdienst. Ned. Prot Bond 5 uur ds. O. Els.eman. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 6.30 uur ds. A. Breure. Ge r e f. Kerk 10 en 6.30 uur ds. P. H. Stoffels van Rilland Bath. Chr. Geref. Kerk 10 uur lesedienst, 2.30 en 6.30 uur ds. v. d. Klis te Zierikzee. Ger. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. SINT-ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Westland Collecte Ziekenfonds Woensdag 27 november. 6.45 uur ds. P. Westland. Bijbellezing, Collecte Bijbelkring. Geref. Gemeen te 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Vrije Geref. Gemeente 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst. STAf JSSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. H. Bouter. vm. Bediening H. Avondmaal, nm. Dank zegging H. Av. Oud Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. SINT-MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds. J. Brons, nm. ds. H. Bouter. Collecte verwarming. Rehoboth 6.30 uur ds. D. J. C. de Groot te Vlissin- gen. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst en 2.30 uur ds. J. Brons. Bediening H. Doop. Collecte restauratiefonds. Geref. Gemeen te 10, 2 en 6 uur leesdienst. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 en 2.30 uur ds. C. J. P. Lam. Ge r e f. Kerk 10 uur leesdienst, 2.30 uur dr. Ph. J. Huijzer te Werkendam. Geref. Gemeen te 10, 2 en 6 uur leesdienst. dinsdag 26 nov. 7 uur ds. J. W. Kersten van Scheveningen ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeènte 9.30 en 2.30 uur ds. F. van Dieren. Maandelijkse collecte kerk. Geref. Gemeen te 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur de heer Gebraad. ANNA JACOBA POLDER Ge r e f. Kerk 10 en 2.30 uur ds. K. Smit. THOLEN De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte bracht voor de diaconie op 660.77 en voor de kerkvoogdij 1327,60 of totaal 1988,37. De voor de G.Z.B. gehouden collecte 164.05. Bij de gehouden stemming werd als kerkvoogd herbenoemd de heer C. J. Zachariasse en als notabelen de heren M. C. Deurloo en J. M. Schof. PROF. G. WISSE OVERLEDEN Dinsdagmiddag is in 't rusthuis te Doorn, plotseling overleden prof. G. Wisse, oud hoogleraar van de theologische school der chr. Geref. kerken te Apeldoorn. Prof. Wisse bereikte de leeftijd van 84 jaar. Met prof. Wisse is een zeer markante figuur uit het kerkelijk leven van ons land heengegaan. Grote bekendheid genoot hij als kansel redenaar en trok overal in het land volle zalen en kerken. Zijn laatste tijdrede hield hij in Rotterdam getiteld: De Russische kunstmaan bezien door een religieuze kijker." Hij werd 24 maart 1873 te Middelburg geboren, waar zijn ouders een kruideniers zaak dreven. Hij wilde predikant worden en een bemid delde dame op Walcheren maakte dit mo gelijk. In Kampen studeerde hij theologie en op 25 jarige leeftijd werd hij predikant bij de geref. kerk te Gouda. Te Driebergen verbrak hij in 1921 het verbond met de geref. kerken en ging naar de chr. geref. kerk over. In 1928 benoemde de gen. synode der chr. ger. kerken hem tot hoogleraar aan de theologische school te Apeldoorn, waar hij acht jaar werkzaam was. In 1936 nam hij als hoogleraar ontslag en werd opnieuw predikant te Amsterdam Oost. In de eerst tien jaren zijner ambtelijke loopbaan vervulde hij veel spreekbeurten voor de A.R.-partij. Later ging tot de S.G.P. 'er. De laatste jaren deed hij veel voor de verdrukte protestanten in Spanje. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en drager van het witte mobilisatie- kruis. Ook vonden zijn verdiensten erkenning in zijn benoeming tot lid van het Zeeuwse genootschap der wetenschappen. THOLEN Bintjes 11,Furore 15.50. SINT-ANNALAND dinsdag 19 nov. Gewone uien 15.09 15.21, bonken 13. tot 13.15, drielingen 21.20, Picklers 29.25. Aanvoer 80 ton. donderdag 21 nov. Gewone uien 15.40 15.50, bonken 13.81 driel. 21.20, picklers 29.54. Aanvoer 38 ton. STAVENISSE Uienveiling. Middel 15.00, Bonken 12.80, drielingen 20.60, picklers 28.70, aanvoer 12 ton. SCHERPENISSE dinsdag 19 nov. Gewone uien 15.12, bonken 13.09, driel. 20.41, Picklers 28.42. Aanvoer 20 ton. SCHOOLVERKEERSEXAMEN 1958 Dinsdag 11 maart 1958 schriftelijk gedeelte. Het Bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich verenigd met het voor stel van de „Commissie Eenheid in de Ver- keersexamens", om het schriftelijk gedeelte van het schoolverkeersexamen 1958 voor het gehele land te doen plaats vinden op dins dag 11 maart 1958. De afdelingen en consuls van het Ver bond, alsmede de verkeersonderwijscom- missies zullen zich, zoals gebruikelijk, tijdig met de scholen in verbinding stellen. Scholen in plaatsen, waar deze instanties ontbreken, kunnen de schriftelijke opgaven enz. bij het Verbond aanvragen door be middeling van gemeentebestuur of politie. In 1957 hebben ruim 190.000 scholieren aan het theoretisch en praktisch verkeers- examen deelgenomen, met volledige mede werking van de plaatselijke autoriteiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 2