WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Te gast in Amsterdam. Bres in nylondam geslagen. I Vele inwoners bezichtigden het door de commissaris der koningin heropend Poortvliets raadhuis, NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De redactie legt U deze week voort De Pluimpot weer open 13e jaargang no. 49 25 oktober 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Ver over de 300 inwoners van Poortvliet maakten 's avonds van de gelegenheid gebruik om het verbouwd raadhuis met op de verdieping het verenigingslokaal te bezichtigen. Het was 's middags in tegenwoordigheid van een 100 tal ge nodigden door jhr mr A. F. C, de Casembroot officieel heropend, waarbij door verschillende sprekers de moderne praktische indeling werd geroemd. Het financiële offer voor dit prachtig raadhuis met uit stekende verenigingszaal is zeker niet te groot. EEN VEEL GEBRUIKT GEBOUW Burgemeester W. van Doorn zei in zijn openingswoord, dat velen door deze ver bouwing het oude gebouw nauwelijks in hun herinneringen zullen kunnen terugroepen en greep terug op de historie daarvan. Eerst in 1908 werd het gemeentehuis met een verdeling als „rechthuis" en als onderwijzers woning. Door architect Vriends werd het in dat jaar verbouwd, waarbij bleek dat men met de raming van 4200,niet uitkwam en er nog eens 600,bovenop kwam, terwijl het uiteindelijk nog 685, meer kostte dan de later geraamde 4800. Door een lening bij het Wezen Armbestuur tegen 3 werd men financieel gedekt. De gelijkenis met toen en nu is echter wel hierin gelegen, dat toen met algemene stem men tot de verbouw werd besloten en dat nu eveneens geschiedde. In het bedrag zit wel enig verschil, aangezien dat nu wel het 8 voudige is van toen, terwijl ook het rente percentage wel hoger ligt. Maar wat toen bij de heropening werd gezegd door de toenmalige burgemeester van Gorsel kan ik ook nu onderstrepen, nl. dat dit raadhuis dikwijls in eendrachtige samenwerking en in het welzijn van de gemeente gebruikt mag worden. Tot op heden is dat zeker wel gebeurd, want om precies te zijn, wist bur gemeester van Doorn te vertellen dat er 419 maal een raadsvergadering in werd ge houden. Het is echt het Huis van de gemeente geworden, dank zij een bijdrage van 15.000 uit de rampenpot kon worden overgegaan tot stichting van een mooie verenigingszaal op de verdieping van het gebouw. Spreker dankte voor deze financiële steun de Stichting voor Cultureel en Maat schappelijk werk in Zeeland, waarvan de commissaris der Koningin voorzitter is. Architect Argelo stond voor grote moei lijkheden om met de beschikbare gelden van dit gebouw te maken, wat er thans van is geworden. Aannemer werd een inwoner de heer J. K. Krijger die met verschillende onderaannemers uit de gemeente en voor het schilderwerk Neele uit St. Filipsland vak manschap leverde, ook al hadden we ge hoopt deze zomer de oplevering van het werk tegemoet te kunnen zien. Voor dege lijk vakmanschap moet men echter wat (geduld) over hebben. De moeilijkheden zijn voor het personeel op de secretarie en voor de districtsopzichter niet gering geweest. Menigmaal is verzucht: als dat gehamer nu maar eens ophield. De voldoening over het bereikte resultaat is er des te groter door. Het verheugde burgemeester van Doorn in het bijzonder, dat de commissaris der koningin aan het verzoek gevolg had willen geven de officiële heropening te verrichten. Hem begroette hij, evenals de heer Parent van de prov. griffie in het bijzonder evenals alle collega's-burgemeesters van het eiland, het Polder- en Kerkbestuur en vertegen woordigers van alle plaatselijke organisaties of verenigingen, alsmede personen en in stanties waarmee de gemeente dikwijls in aanraking komt als notaris E. D. v. d. Velde te Tholen, de heer A. van Voorneveld, KHBB, de heer A. C. Steendijk te St. Maar tensdijk, de heer J. van Elsacker te Tholen en anderen. Menigmaal, zo verklaarde spreker, ver gaderde in dit gebouw ook het Polderbe stuur. Mogelijk gaat dat in de toekomst door de Waterschapconcentratie veranderen, maar anders blijft het verenigingslokaal hiervoor zeker beschikbaar. Ook aan de kerkelijke verenigingen zal graag medewerking tot beschikbaar stelling van het lokaal worden gegeven, evenals voor andere verenigingen en organisaties. Als het U voldoet, wij stellen het tegen £en zo laag mogelijke prijs beschikbaar en vra gen U alleen, nu we zo'n mooie zaal hebben of U zuinig op onze inrichting wilt zijn. Moge dit gebouw in de ruimste zin van het woord als hèt huis van de gemeente be schouwd worden, zo besloot burgemeester van Doorn zijn openingswoord. ZONDER EXTRA BIJDRAGEN De commissaris der koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot verklaarde voor deze opening een uitzondering te hebben gemaakt, omdat het niet alleen een verbouwd ge meentehuis is als zodanig, maar tevens om dat door onderbrenging van het verenigings lokaal bestuur en cultuur hier naast elkaar zijn geplaatst. Van menig gebouw dat wordt gerestaureerd moet gezegd worden, dat er soms weinig is veranderd. Hier hebben de aesthetici zich waarlijk kunnen uitleven, want als men U had gezegd, dat de raads tafel tegen de muur geplaatst zou worden, zou U evenals ik opmerken: hoe halen ze dat in hun hoofd. Hier is het gebeurd en we moeten toegeven dat het nog geslaagd is ook. Er is goed werk geleverd, het is een originele opzet en bovendien zeer econo misch gedaan. Immers, het is alles uitgewerkt practisch zonder een extra bijdrage en daar om moet ik zeggen, dat Poortvliet wel de rijkste gemeente op Tholen is. Ik hoop dat de inwoners van Uw vriendelijke, bur- gervaderlijke raad in dit gemeentehuis veel mogen profiteren. SPRINGLEVEND BLIJVEN Wanneer burgemeester van Doorn heeft gezegd, aldus jhr de Casembroot, dat de vergaderingen van de Polder hier door con centratie wel afgelopen zullen zijn, moet ik dat met klem tegenspreken. Integendeel, ik hoop dat men ook op dit gebied plaatselijk springlevend zal blijven en daarom dat er ook door de Polder nog menigmaal in dit gebouw zal worden vergaderd. Wees er van doordrongen, zoals wij dat ook zijn, dat geen grote gemeenschap kan blijven leven zonder kleinere eenheden. De Commissaris felici teerde dan ook alle inwoners met dit ge bouw. LET OP UW SAEK Zeer geleerde heren schrijven over Tho len en daarbij heb ik me dikwijls afgevraagd of die sociologen wel gelijk hadden, wanneer ze over dit eiland een bepaalde conclusie hadden. Vooral over de sociale toestanden en de werkeloosheid. Ik moet erkennen dat die schrijvers gelijk hadden, want wanneer men hoort hoe de Tholenaren zo hokvast zijn en dan ineens naar Bergen op Zoom, Roosendaal en Rotterdam springen is dat een raadsel. Wanneer een Poortvliets bedrijf mannelijk personeel vraagt en er komt nie mand opdagen, kan ik dat niet begrijpen. Ligt het aan de financiële kant of waar zit 'm dat in. De commissaris hoopte van harte dat men op Tholen op zijn zaak zou letten, dat men zich waar nodig zou corri geren en bezinnen tot heil van deze gemeen schap. Daartoe kan ook dit raadhuis annex verenigingsgebouw bijdragen en waardevol zijn voor Poortvliet. Zoek het werk zoveel mogelijk in eigen gemeente, waarmee de gehele gemeenschap is gebaat. Onderschat de mogelijkheden niet die er zijn door de Technische School in Sint-Maartensdijk. Moge het gebouw onder Gods zegen tot in lengte van jaren dienst doen tot heil van gemeente en streek, aldus de commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. FINANCIËLE OFFER NIET TE GROOT Van de gelegenheid om het woord te voeren werd vervolgens nog door velen gebruik gemaakt.. Als het meeste zittings jaren tellende raadslid sprak namens dat college de heer M. C. van Ast. „Duizend perikelen zijn over ons heengegaan, aldus citeerde spreker een opschrift op het Bergen op Zoomse huis, iets wat ook hier van toe passing is. Spreker greep eveneens terug in de gemeentehuis-historie tot in de tijd dat de aanplakborden in verhouding tot het ge bouw zelf ontstellend groot waren. Hij prees de activiteit van burgemeester van Doorn in deze en stelde op de hem bekende vlotte wijze vast dat het wel moet verheugen, hoe het financiële offer in ver houding tot de grote verbetering niet te hoog is. Hij besloot met de wens dat èn burge meester èn personeel en alle andere in het gemeentehuis werkende personen tot in leng te van jaren hier zouden mogen werken tot heil van Poortvliets inwoners en tot eer van God. Mr A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen sprak namens de vereniging Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers B.S. ÖO.), namens de Waterleiding Maatschap pij Tholen en namens de collega's en sym boliseerde het gemeentehuis met een visite kaartje, wat door anderen gezien wordt en daarom een net voorkomen dient te hebben. Met het verenigingslokaal zal het gemeente huis ongetwijfeld door de inwoners zeer worden gewaardeerd, zo meende spreker, waarom hij dan ook geheel Poortvliet met deze verbouw gelukwenste, dit niet alleen 'n centrum zijnde van bestuur, maar ook van het cultureel leven. Dijkgraaf E. C. W. A. Geuze herinnerde er aan, hoe de polder vele eigenschappen heeft aan dit gebouw. Reeds sinds eeuwen is er in vergaderd en ik hoop dat die traditie gehandhaafd zal blijven. De hoofdingenieur van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland M. D. A. Glerum meende dat dit geslaagde verbouw plan met speelse geest moet zijn ontworpen, waarbij de ingediende tekening niettemin Gemeentebode Deurloo's toespraak luidde aldus Als oudste van het personeel viel mij de spreekbeurt hier ten deel. Hierbij zijn wegens hun positie ook de leden van de Rijkspolitie. Wij feliciteren b.en w. de raad en alle poortvlieters mee met d'opening van dit mooi gebouw vroeger was het hier zo nauw. Ik weet nog van één kantoortje, de raadszaal en een achterdoortje. Toen kwam verandering, 't werd goed maar tot deze verbouwing behoorde moed. Want alles ziet er piekfijn uit en ieder hoekje is uitgebuit. Wij dachten: bij dit heuglijk feit moet een cadeautje zijn bereid. En hier is dan een voorzittershamer want die hoort in een gemeenteraads kamer, niet om er altijd mee te slaan als z'er maar is, daar komt het op aan. Dat deze hamer in de raadsvergadering tot zegen van de Poortvlietse bevolking gebruikt mag worden vele jaren dat is de wens van al de ambtenaren. getuigde van wijsheid en gepaste zuinigheid. Hierdoor kon dan ook op korte termijn rijksgoedkeuring worden verkregen. Vanzelfsprekend wist jhr J. van Vreden- burch uit Kapellen in België nog een anec dote op te halen van zijn belevenissen te Poortvliet, herinnerde er aan hoe deze ge meente de enige was die destijds direct ja antwoordde op het verzoek aan te sluiten bij de Waterleiding Mij, waarvan spreker de grote initiatiefnemer is geweest en com plimenteerde Poortvliet met het verbouwde pand om daarbij nog een ets aan te bieden, voorstellend een Vlaamse boerderij. Architect A. J. Argelo dankte namens de Centrale Dienst voor de opdracht en meende dat na dit mooie interieur er nog wel de wens overblijft om het vooraanzicht van het ge bouw wat op te knappefi. Hij betuigde zijn grote tevredenheid over het werk geleverd door de uitvoerders. KUNST EN KRACHT NEMEN TOE De voorzitter van de muziekvereniging „Kunst en Kracht" dokter A. A. Kugel wees er op, dat raadsleden niet bij het oude blijven maar naar vernieuwing zoeken. Daar uit is ook de geste voortgevloeid toen de raad de muziekvereniging een hogere sub sidie toekende en met dankbaarheid kon spreker vaststellen, dat het reeds vruchten heeft afgeworpen voor de muziekvereniging, waarvan de inwoners de laatste weken zich zelf trouwens hebben kunnen overtuigen. Hij zag in het verenigingslokaal een middel tot verhoging van het culturele en sociale peil en dacht o.m. aan de mogelijkheid tot het houden van tentoonstellingen, misschien ook wel uitvoeringen van een klein kamer orkest, enz. Met het aanbieden van een aquarel van de grote kunstenaar Van Gogh uitte Kunst en Kracht haar waardering voor de aktiviteit van het gemeentebestuur. Zijn echtgenote, mevrouw Kugel-Swart, die namens de gym „Excelsior" sprak ging nog iets verder en vond de raad ondanks de gemiddelde leeftijd van boven de vijftig jong van opvatting om te durven bouwen aan een toekomst. Excelsior toonde ook haar dankbaarheid door aanbieding via haar voorzitster van een sierschaal. Verheugd was ook de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond, welke haar dankbaarheid vertolkte door mevrouw Mullie en asbakken overhandigde. Op vlotte wijze sprak de heer J. van Elsacker te Tholen over zijn binding en die van zijn werkgeefster met de gemeente Poortvliet en was van mening dat met deze verbouw de vergeten hoek, zoals Tholen wel genoemd pleegt te worden in het licht is ge plaatst. De gemeentebode Deurloo had zijn toe spraak op dichterlijke wijze ingedeeld en oogstte grote bijval. Het slotwoord was aan burgemeester van Doorn, die elk van de sprekers op zeer aan trekkelijke en interessante manier dankte voor de woorden en nu en dan dieper inging op de btekenis daarvan. De burgemeester hoopte met de Sprekers dat het gebouw er toe zal bijdragen om mede de vraagstukken die er op Tholen liggen op te lossen, door gezamenlijk in het verenigingslokaal over te praten, door de meningen niet onder stoelen of banken te steken, maar aan de andere kant toch zeker daarbij het doel niet uit het oog te verliezen. Niet alleen steunen op overheid, maar ook initiatieven, ook werkzaamheid bij ieder burger, opdat het goed wonen zal blijven op het eiland Tholen. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Amsterdam brachten vorige week vijf burgemeesters van het eiland Tholen (een was door ziekte verhinderd) met echtgenoten een werkbezoek aan deze stad. Men bezocht een model boerderij op Schiphol, de Zuiderkerk, maakte een rondvaart door de haven en bezichtigde de verkeersdrukte op het Leidseplein tijdens het spitsuur met een toelichting van politieinspecteur Koppejan. Een interessante dag met grote Amsterdamse gastvrijheid. Door de in de ochtenduren hangende sterdamse wateren in tegenstelling tot de zware mist werd het programma enigszins in de war gestuurd. Immers, slechts een deel van het gezelschap arriveerde op Schiphol, waar men eerste bijeen zou komen ter be zichtiging van de aldaar door Amsterdam geëxploiteerde modelboerderij. Na ontvangst door de vertegenwoordiger van de lucht haven en het genot van de eerste koffie in „Aviorama" werd de tocht naar het stad huis van Amsterdam via de Bosbaan in snel tempo gemaakt. Bij de ontvangst door wethouder F. C. H. van Wijck was het gehele gezelschap weer verenigd en hoorden het zich een hartelijk welkom toegeroepen, in het bijzonder ook de dames. De wethouder gaf een kort exposé van hetgeen in de middag nog zou worden bezien en beluisterd en stipte daarbij op humoristische wijze de grote zorgen aan van een groot stadsbestuur als dat van Amsterdam. Tenslotte wenste hij het gezelschap een nuttige en aangename dag, THOOLSE OESTERS Mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen dankte namens het gezelschap de loco-burgemeester voor zijn welkomst woorden en voor de uitnodiging. Hij zei het op prijs te stellen, dat 's lands hoofdstad enkele kleinere zustergemeenten wilde ont vangen om deze iets te laten zien en horen over het leven en werken in de grote stad, dat in velerlei opzichten wel gelijksoortig is, doch anderzijds veel intenser en ingewik kelder. Hij vond het daarom een goede gedachte aan de plattelandsbestuurders eerst de model boerderij te tonen om daarmede voor hen de overgang naar wat er in de stad zelf te zien zou zijn, gemakkelijker te maken. Burgemeester van der Hoeve noemde het echter - hoeveel moois en goeds Amster dam ook bezat, een gemis, dat in de Am- waterrijke omgeving, waaruit het gezel schap kwam geen oesters voorkwamen, weshalve hij het gemeentebestuur twee vaatjes Thoolse oesters aanbood. Na de ontvangst ten stadhuize bezochten de burgemeesters de Zuiderkerk, waarin de dienst voor stadontwikkeling is onderge bracht. HET STRANDBAD Aan de hand van de zich daarin bevin dende permanente tentoonstelling van het uitbreidingsplan van Amsterdam met de maquettes, foto's en tekeningen op de uit voering der onderdelen betrekking hebbende, werd door de heer van Eesteren een zeer interessante en leerzame uiteenzetting ge geven van de opbouw van dat gedeelte van de stad, waarin ook een strandbad met accomodatie is opgenomen, dat alleen reeds een oppervlakte van 800 ha omvat. Aan de lunch, die door Amsterdam werd aangeboden voerde burgemeester Sluijmers van Stavenisse het woord. „Amsterdam", aldus burgemeester Sluij mers, heeft de slagen die het in de oorlog werden toegebracht, op voortvarende wijze overwonnen en dit zeer zeker in materiele zin. Een groot deel van de bevolking van deze stad en ik denk met name aan de vele joden zijn in de bezettingstijd om gebracht. Amsterdam heeft zich in de zwartste tijd van onze geschiedenis op zodanige wijze gedragen dat aan het oude wapen van de stad, de spreuk Heldhaftig - Vastberaden - Barmhartig - werd toegevoegd. Ook het gewest Zeeland is oorlogsleed niet gespaard gebleven en nog maar enkele jaren geleden trof onze provincie een nieuwe ramp, die van de watersnood. Ontroerend was de offervaardigheid waarmede geheel Nederland de opbouw van de rampgebieden ter hand heeft genomen. Bres in Pluimpot-nylondam geslagen Uitkijken, ook op de brommer Burgemeesters te gast in Amsterdam Poortvliets gemeentehuis druk bezichtigd Dirigent Lanoöy nam afscheid Wereldspaarweek 1957 Duizend feiten is nog geen waarheid Woensdag 18 oktober werden de Thoolse burgemeesters met dames tijdens een werkbezoek aan de stad Amsterdam aldaar ten stadhuize ontvangen Er Wordt gewerkt in Nederland en ik meen dat het goed is, juist voor de kleinere gemeenten om te zien wat door de grote steden gepresteerd wordt. Ik wens Amsterdam een goede toekomst, aldus burgemeester Sluijmers en ik vertrouw dat de voortvarende aktiviteit die wij reeds vandaag gezien hebben zal inspireren om met nieuw enthousiasme werkzaam te zijn in onze eigen gemeenten die inderdaad veel kleiner en onbelangrijker zijn dan de stad Amsterdam, maar waar evenals hier mensen wonen die recht hebben op goede levens omstandigheden. Indien Gij, Gemeentebestuur van Amster dam, door de dag van heden ons de nieuwe bezieling hebt toegebracht die juist de gemeentebestuurder van tijd tot tijd nodig heeft, dan meen ik dat daarin weer een vol doening ligt, aldus spreker die met een woord van dank zijn toespraak besloot. Na de lunch werd een rondvaart gemaakt langs de havens en door de grachten, waar bij ruimschoot gelegenheid bestond te con stateren, dat Amsterdam, behalve een werk zame wereldstad tevens een stad van grote schoonheid en bekoring is, zeker op een zonovergoten herfstdag. Het bezoek aan Amsterdam werd besloten met bezichtiging van de verkeersdrukte op een spitsuur (van 1718 uur) op het Leid seplein onder leiding van de politie-inspec- teur Koppejan. Omstreeks 10 uur waren de burgemeesters weer in hun eigen gemeente teruggekeerd, zeer tevreden over een welbestede dag. Er is niet gejuicht toen vorige week de Pluimpot werd afgesloten, maar nu dat toch eenmaal een feit was, is het toch een tegenvaller, wat deze week gebeurde tijdens het springtij van dinsdag jl. met een behoorlijke bries en een fikse waterstand: een doorbraak van de nylondam. De 1400 kilo wegende nylonzakken werden overspoeld en de nog niet op peil gebrachte dam bezweek op een zwakke plaats, waar destijds met een bepaald materiaal was geëxperimenteerd. Dat kost weer een maand tijd, wanneer zich tenminste niet opnieuw tegenvallers voordoen en vermoedelijk zullen de deskundigen zich deze week toch wel hebben afgevraagd of men de experimentele termijn niet al te lang gerekt heeft met de toch steeds toenemende stormkansen bij het verstrijken van het jaar. Door een gat van 50 meter stroomt weer eb en vloed en kreeg de zeehond kans te ontsnappen. TOCH GOED MATERIAAL Na bovenstaande zal menigeen er onmid dellijk op willen laten volgen, dat het dan toch niet zo best is gegaan met die nylon- zakken. Niets is minder waar. Toen in augustus de vloed nog een 30 centimeter hoger was dan dinsdag jl. heeft de dam het wel gehouden, al was er op dat moment nog altijd het stroomgat. En bovendien zou bij een doorbraak van een klei-dam al het ma teriaal onherroepelijk verloren zijn geweest, wat nu ook niet het geval is. De zakken zijn enkele meters meegesleurd maar kunnen nog worden opgehaald en weer op zijn plaats gebracht. Zoals gezegd was de dam in haar geheel nog niet hoog genoeg en de springvloed begon al over te spoelen nog voor het hoogtepunt was bereikt. Daardoor is het weinige zand, dat er aan de binnenkant te gen was gespoten al spoedig weggeslibt en toen een nylonzandzak in beweging kwam was het „hek van deze dam." Een gat van circa 50 meter werd door de stroom weggevreten en daarna was de kracht zodanig verminderd dat de rest van de 200 meter lange dam het uithield. Men kon alleen van de westelijke kant af ver sterking door nylonzandzakken aanvoeren en die aanvoer kon niet groot genoeg zijn om de doorbraak te verijdelen of te beperken. Opnieuw zal dus de Pluimpot gesloten moeten worden, nadat eerst weer een stel nylonzakken is aangevoerd en andere zijn opgevist. Ontegenzeggelijk een tegenvaller, waarop niet voldoende is gerekend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1