WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Operatie „NYLON" geslaagd Is er werkelijk (arbeids)nood of wordt het niet beseft? Plaatselijk nieuws VERSCHIJ I I NT IEDER I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Pluimpot afgesloten Vandaag verbouwd gemeentehuis te Poortvliet officieel in gebruik genomen De redactie legt U deze week voort Inwoners kunnen het vanavond bezichtigen THOLEN OUD -VOSSEMEER 13e jaargang no. 48 18 oktober 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66. St.. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Woensdagmiddag 16 oktober 1957 om kwart over één kon Rijkswaterstaat vaststellen dat een interessante proef was geslaagd, drukte de heer L. Becu, een bekwaam technisch ambtenaar eerste klasse, die al 15 jaar bij de dijkbouw ervaring heeft opgedaan de hand van ir Snip, belast met de gehele leiding van operatie „Nylon". Was burgemeester D. C. Bouwense van St, Maartensdijk en Scherpenisse met al zijn onderdanen havenloos, waren de havenmeesters P. Poot te St. Maartensdijk en L. J. de Graaf te Scherpenisse alleen nog maar theoretisch in functie, voelde de 70-jarige Maris C. Kwaak, de laatste loods van de Pluimpot een steek door zijn hart, was er weer een zwakke plaats minder in het Deltagebied en dat alles om dat op genoemd tijdstip het sluitgat van de Pluimpot, de ongeveer 3 kilometer lange zeearm, waar per getij zo'n miljoen kubieke meter water in en uitstroomde en welke toegang gaf tot de havens St. Maartensdijk en Scherpe nisse afgesloten. EXPERIMENT Dit gebeuren zal bij de daar op het moment aanwezigen vele herinneringen heb- opgeroepen aan wat in 1953 plaats vond bij Strijenham. de Stavenisse zeewering en bij de Grote en Kleine Nol te Sint-Anna- land. Geen wonder, want opnieuw werd een strijd tegen het water geleverd. En toch was het verschil met toen en nu bijzonder groot. Toen slaagden de veelal wanhopige experimenten dank zij de mense lijke energie, ditmaal slaagde het Pluimpot- experiment dank zij de wetenschap. En was er toen een belangstellend angst en beven of de zandzakken het in het steeds nauwer wordende sluitgat, in de steeds sterker stroom zouden houden, nu was er een koele, berekende, zelfverzekerdheid dat het zou gelukken. Maar aan belangstelling ontbrak het ook nu niet. Rijkswaterstaats- provinciale waterstaats-, polder- en water schapsfunctionarissen waren deze mistige woensdagmorgen aan de Pluimpot, evenals burgemeester Bouwense, wethouder Kleppe, secretaris van Doorn en tal van water- en polderschapsbestuurders, ingelanden, repor ters, fotografen en zelfs de natuurkundige hbs leraar J. G. Sloff uit Bergen op Zoom, vanzelfsprekend ook met foto-toestel om misschien over enkele maanden ergens in ons eiland tijdens een bijeenkomst de Pluim- pot-afsluiting nog weer eens voor velen in herinnering te roepen door middel van zijn lantaarnplaatjes. En deze afsluiting genoot die grote be langstelling vanwege het al eerder door ons genoemde nylon-experiment. Er zijn nieuwe materialen gebruikt onder omstandigheden die niet veel verschillen met die waaronder straks in het grote Deltaplan gewerkt zal moeten worden. En daarom was de Pluim pot een openluchtlaboratorium, waar geëx perimenteerd werd met mijnsteen, met zand samengekit met wegenolie en met asfalt met zand in nylon en met nylon op zand. En voor zover we het van deskundigen mochten vernemen zijn deze wekenlange proeven niet tegengevallen, is er belang rijke ervaring mee opgedaan, die zeer nuttig is voor de toekomst. En zo werd de Pluim pot ongedacht en onverwacht, vooral dank zij de nieuwe nylonzakkenmethode een zeer belangrijke afsluiting. Uitgebreide rapporten zullen hierover door Rijkswaterstaat worden bestudeerd en veel van deze afsluitings werkzaamheden zal straks waarschijnlijk in de grote Deltawerken worden toegepast. De Pluimpot, een overblijfsel van een oude getijgeul, die volgens de overlevering bij het begin van onze jaartelling de slikken en schorren, waaruit het eiland Tholen is gegroeid, doorsneed, deze geul drong het eiland binnen tot aan de in 1556 gelegde afsluitdam bij Scherpenisse en heeft een lengte van ongeveer drie kilometer met een bodem van ongeveer 2 meter beneden N.A.P. Ter weerzijden begrensd door ongeveer 5.60 meter boven N.A.P. reikende dijken is het een zeearmpje, dat misschien nog wel voor vele eilandbewoners onbekend is. DE SLUITZAK Sinds 1 juli vestigden zich rond deze Pluimpot de aannemers Kees Verstoep en Kalis, die als laagste inschrijvers dit karwei uitvoerden en begonnen met de aanleg van een ter weerszijden uitgebouwde kade, wel ke met zand werd opgebouwd en gevuld met de zand-nylonzakken. Op woensdagmiddag 16 oktober restte na een herhaaldelijk uitstel nog de afsluiting van een 15 tal meters, de voornaamste. De gedeeltelijk afgewerkte nylondam moest be gin augustus behoorlijke stormen doorstaan en deed dat glansrijk. Zou het experiment ook slagen bij de sluiting van deze laatste phase Kwart voor één begonnen de aan weers zijden op de dam staande draglines de per spoorkarretjes aangevoerde nylonzakken, ieder met ongeveer 0.8 kubieke meter zand gevuld, in het sluitgat te deponeren. Nog geen half uur later lagen er zo'n 100 van die zakken m en hielden het van de eerste tot de laatste bij een stroomsnelheid van on geveer 3 meter per seconde. Groot was de belangstelling toen kwart over één de Pluim pot was afgesloten en als symbool daarvan de met firmaopdruk gemaakte sluitzak werd neergelaten. De drie kilometer lange zeearm tussen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse was af gesloten en ergens echter deze afsluitdam zwom nog een zeehond, die zich van de zwaarwichtige problemen der mensen niets had aangetrokken, maar straks het water onder zich zal voelen weghevelen, de Pluimpot uit, de zee in. Het zal nu wel heel wat vlotter gaan. Acher deze nylonzandkade komt de eigen lijke waterkering en naar men zegt zullen dan de nylonzakken met zand weer worden opgehesen en vervoerd naar Stavenisse om volgend jaar daar de haven af te sluiten. Een zwakke plaats minder sinds 1953, twee havens afgesloten geen hoerastemming in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse, maar een vooral voor laatstgenoemde gemeente groter beveiliging. BELANGSTELLING VOOR DELTADIENST Behalve in nevenstaand artikel ge noemde belangstellenden van rijks waterstaat zagen we bij de laatste phase van het Pluimpot-nylonexperi- ment ook prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, ir. A. M. C. Dibbits, hoofd van de Deltadienst Zuid, ir. Biezeveld, ir. Wiggerts en dr Dronkers, wiskundige bij de rijks waterstaat, die ook alle berekeningen voor de afsluiting bij de Pluimpot maakte. Op deze vraag kwam de gedachtengang neer van burgemeester W. J. van Doorn te Poortvliet, toen hij dezer dagen het initiatief nam tot een informatieve bespreking in het gemeentehuis aldaar met het oog op, zoals dat heet, het probleem Tholen. Immers, van alle kanten hoort men het en in deze kolommen is er reeds uitvoerig bij stilgestaan dat er in onze streek nood is met betrekking tot een constante werkgelegenheid, Cijfers van het Arbeidsbureau laten daar bovendien geen twijfel over bestaan, de pendeldiensten zijn er het zichtbare gevolg van en toch toch was deze vraag van burgemeester van Doorn helemaal niet onlogisch. HOE ZIT HET DAN Of twijfelt U soms ook niet of er werke lijk nood is, wanneer U nagaat, dat er heden ten dage nauwelijks een werkkracht te krijgen is, twijfelt U niet na het feit dat op een flinke advertentie, waarin mannelijke werkkrachten tegen goed loon en de normale sociale voorzieningen, arbeidstijden en wat dies meer zij, worden gevraagd door een kleine industrie op ons eiland, niemand reflecteerde. Twijfelt li niet aan de ar- beidsnood op ons eiland wanneer U weet dat een agrarische werkgever geen gegadig de vindt voor vaste landarbeid, hoewel onder anderen een mooie woning ter be schiking wordt gesteld. Twijfelt li niet, wanneer verschillende ambachtsbedrijven tevergeefs trachten in het personeels tekort te voorzien? Dit zijn enkele voorbeelden. En toch spreken ons de cijfers van het Arbeidsbureau aan. Toch zijn daar de pen deldiensten, toch staat het vast dat er een probleem Tholen is. Maar waar zit 'm de knoop? Stel zo voerde ook burgemeester van Doorn als inleiding op genoemde bespreking aan, dat er inderdaad eens een industrieel vestigingsplannen in onze streek had. Er ligt industrieterrein, men zou van gemeente wege mogelijk faciliteiten geven, men zou wellicht van steun van het E.T.I. verzekerd kunnen zijn, kortom het allereerst noodzake lijke levert geen onoverkomelijke bezwaren op maar daarbij werd tevens gevraagd om 100 werkkrachten. Hoe zou men daar in onze streek op rea geren? Zou werkelijk aan deze vraag kun nen worden voldaan? Nog sterker zou men tot de helft van dat aantal komen? Als dat zo is, waarom dan nog steeds het gebrek in onze reeds gevestigde kleine on dernemingen? Al deze heus niet oppervlakige vragen speelden tijdens die informatieve bespreking te Poortvliet, waarbij tegenwoordig waren de voorzitter van de A.N.A.B. kring Tholen, de voorzitters van de Poorvlietse afdelingen van algemene en chr. landarbeidersbond, een insider van een plaaselijke industriële onder neming, een afgevaardigde van het Arbeids bureau en enkele andere genodigden. Door ziekte was voorts verhinderd de voorzitter van de chr. landarbeidersbond, kring Tholen terwijl men ook van wergeverszijde ver stek liet gaan. GEEN OOG VOOR DE TOEKOMST Het probleem is niet weggewerkt, omdat door de natte juli- en augustusmaand in de agrarische sector thans practisch nog geen werkloosheid voorkomt. De oogst moet men toch weer rekening houden met een 800 werklozen op ons eiland. Wanneer de arbeidsspanning in den lande nog verder afneemt, wat zeer waarschijnlijk is en wat ons deze week trouwens nog is voorgehou den, zal men ook steeds meer terugkomen van het aannemen van tijdelijke werkkrach ten, zoals die de laatste jaren in het werk- loze-seizoen behoorlijk zijn opgevangen. En daarmee was tijdens deze bespreking een kernpunt geraakt. Het kan zijn dat er in deze tijd van nog altijd vrij grote vraag om werkkrachten ook op ons eiland niet van nood mag worden gesproken. Daarom ook werd tijdens de in onze uit gave verschenen artikelenserie niet de na druk gelegd op de huidige situatie, maar op de waarschijnlijke toekomst. Een toekomst, die naar het zich laat aan zien, ontspanning op de arbeidsmarkt zal brengen in dien zin, dat de vraag minder groot wordt. Een toekomst, waarin als eersten de tijde lijke werkkrachten ontslag krijgen en in tweede instantie de duurste (pendelende) arbeiders. Daarom was hier de conclusie van de leiders der werknemersbonden, dat de verantwoordelijkheid van de leden niet voldoende wordt begrepen. Dat men even als vele werkgevers in de tijd van laag conjunctuur de bakens niet tijdig verzet. Duidelijker, dat nog te veel wordt gekeken op tijdelijke extra beloningen in de industri ële en agrarische sector. Van dat laatste is bijvoorbeeld de tijdelijke werkgelegenheid bij de zilveruienoogst een bewijs. En van dit produkt verwachten de arbeiders organi saties geen heil meer als werkgelegenheid in de zeer nabije toekomst. En daarom was er ook die voorzichtig gestelde vraag of de werknemers niet zelf het probleem maken. Of men door onvol doende verantwoordelijkheidsbesef niet in hetzelfde schuitje varen, als die werkgevers in de agrarische sector, welke niet tijdig de bakens hebben verzet toen er in de indu striële ondernemingen steeds meer faciliteiten werden geboden. COST VOOR DE BAET. Het is prettig dat men terzake van het probleem Tholen niet insluimert, ook al is het hier en daar nog maar een polsen, een informatieve bespreking zoals hier, een ge dachte aan een plaatselijke commissie elders. Dat de oplossing niet eenvoudig is, was al lang bekend. Maar ieder onderdeeltje, iedere schakel kan daartoe bijdragen. Zo was men ook tijdens de bijeenkomst te Poortvliet van mening dat de werknemers meer moeten uitzien naar vast werk in eigen omgeving, zelfs al moet dat aanvankelijk ten koste gaan van omscholing. Laat men steeds meer voorop gaan stellen, dat de „cost voor de baet" uitgaat. Niet de kinderen naar de landbouw of technische school sturen, omdat ze anders toch nog een jaar of meer op de lagere school moeten blijven, maar omdat in de jonge tijd vakkennis vergaren op elk gebied een wissel trekken is op toekomstig vast en behoorlijk betaald loon. Zie de mogelijkheden in eigen omgeving niet over het hoofd. Steeds meer zullen de leiders der vakbonden daarop de nadruk dienen te leggen. Steeds nauwer zal de sa menwerking tussen werkgevers en werkne mers moeten worden. Met om te beginnen wegbannen van wantrouwen. Wil de tijdens die bespreking in het midden gelegde vraag ten aanzien van een mogelijk aantal beschikbare werkkrachten voor eventuele industrie beantwoord worden, dan zal onder de werknemers een enquete gehouden dienen te worden, zodat men straks met de cijfers, met de bewijzen op tafel kan komen. Dan zal steeds meer en uitgebreider voorlichting nodig zijn, dan zal de inschakeling van een instantie, zoals het arbeidsbureau, maar dan speciaal voor De Pluimpot werd afgesloten Is er werkelijk arbeidsnood Vandaag officiële ingebruikname gemeentehuis Poortvliet CBTB-afdelirtg in St. Annaland Vrederust klopte Noordschans Opvoeden is niets dan voortdurend een goed voorbeeld geven. de streek, met het oog op de vraag en aanbod, een vereiste zijn en dit ook en vooral in verband met mogelijkheden die er zijn voor de werkgevers in de klein-in- dustrie (ambachten) wanneer straks theo retisch en in beginsel ook al praktisch ge schoolde jongelui de Technische School ver laten. Het zijn uiteraard allemaal zaken, waartoe samenwerking onontbeerlijk is. Daarom zal het naar onze mening uiteindelijk ook niet buiten een gemeenschappelijke eilandstich ting kunnen, omdat niet een bepaalde ge meente, niet een bepaald gedeelte, maar onze gehele streek daarbij is betrokken. Wanneer zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, vindt bij het verschijnen van dit nummer in Poortvliet een officiële gebeurtenis plaats. Om 3 uur hedenmiddag wordt namelijk het geheel verbouwde gemeentehuis van Poortvliet officiëel in gebruik gesteld door de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A, F. C. de Casembroot. En vanavond tussen 8 en 9 uur zijn alle inwoners in de gelegenheid er een kijkje te nemen. Weinig inwoners tussen de 20 en 80 jaar zullen nimmer het gemeentehuis van Poort vliet hebben betreden zoals het voor de verbouw was. En dan zal men het er wel zonder uitzondering over eens zijn, dat een grondige verbouw niet bepaald een luxe was. Zeker, men heeft er zich lang mee (moeten) behelpen en het groene kruis heeft er ook jaren van geprofiteerd toen daar de materialen waren opgeborgen en de wijk zuster er zelfs een gedeelte van bewoonde, maar het geheel maakte voor deze tijd toch maar een rommelige, sombere en bekrompen indruk. De plannen tot een grondige verbouw zijn er al jaren, maar juist doordat het Groene Kruis in het gebouw was gevestigd, moest men voor algehele restauratie wachten tot dat elders was ondergebracht, tot het medisch centrum was gesticht. De secretarie en kluis had al eerder een gedaantewisseling ondergaan en is met haar eenvoudige, maar praktische inrichting al maanden een groot gemak voor het admi nistratief personeel. Ook de burgemeesterskamer is reeds sinds vorig jaar in gebruik en daar zijn gedurende de verbouw van het overige gedeelte, de raadsvergaderingen gehouden. Maar voor dat doel was de ventilatie beslist onvol doende, waar gewoonlijk bij het behandelen van zwaarwichtige problemen een extra trekje aan de sigaar wordt gedaan. Daarom te meer zal de verandering groot zijn, nu de raad vanaf vandaag zich in de moderne en veel ruimere raadszaal kan installeren. Het is geen hoog vertrek ge worden, maar het geheel doet sierlijk aan, mede dank zij de functionele kleuren, de in tic- en essenhout uitgevoerde tafel en de met fluweel beklede stoelen, waarvan die aan het hoofd van de tafel is voorzien van het wapen van Poortvliet: vier leeuwen, ge scheiden door een delingslijn, waarin twee blauwe kronkels als golven lopen. En dan de twaalf grote lampen, die wat druk aan doen het mooie vertrek overigens uitstekend verlichten. Dezelfde ruimte was vroeger ook raads- en trouwzaal voor dat ze naar de ver dieping werd verplaatst. Gelukkig, zo vin den de inwoners, is het nu weer op de begane grond en behoeven we de trap niet meer op bij een trouwplechtigheid. Overigens, die trap ziet er nu heel anders uit, breed, indrukwekkend, behorende bij een gemeentehuis. Maar de grootste meta morphose onderging naast de raadszaal toch wel de verdieping, met voorheen de ver gaderzaal, de zusterswoning en diverse kamertjes. Nu een pracht verenigingszaal, waarin men wel zo'n paar honderd personen kan bergen, terwijl een rubberen schuifdeur nog de mogelijkheid biedt om het vertrek in twee kleinere zaaltjes te verdelen. Een keukentje met loket waarborgt consumptie mogelijkheden en gemakkelijke bediening. Voor de inwoners zal dit verenigingslokaal wellicht het meeste spreken en zeker het meeste voordeel opleveren door de praktische vergadermogelijkheid. Tenslotte is op de verdieping ook het kantoor van de districtsopzichter, die zich daar ongetwijfeld meer zal thuis gevoelen en gemakkelijker zal werken dan tot dusver het geval was. Vanaf de achterkant kan de verenigings zaal worden bereikt via de grote tuin, die nog bewerkt moet worden en waar ook de bergruimte zal komen voor het BB-materiaal. Zo zijn met deze praktische verbouwing niet alleen burgemeester, opzichter of ge- meentepersoneel gebaat, maar kan de gehele bevolking daarvan profiteren. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG 20 oktober 1957. Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr. H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER week van 20 t.e.m. 26 oktober 1957 zondag vm. 0.30 nm. 13.uur maandag 1.31 13.52 dinsdag 2.17 14.36 woensdag 2.57 15.16 donderdag 3.29 16.— vrijdag 4.23 16.45 zaterdag 5.09 17.33 23 okt. Nieuwe Maan te 5.43 uur. dag, 22 oktober 1957, het eerste gedeelte en op vrijdag, 25 oktober d.a.v. het overige gedeelte. Tegen donderdag, 24 oktober a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 14 oktober 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd. N.C.V.B. Onder leiding van Mevrouw Laban hield de afd. Tholen op 9 oktober, haar maande- lijkse vergadering. Geopend werd met het zingen van Ps. 105 5 en gebed. De Schrift lezing was uit Genesis 32 22 - 32 en Mattheus 1 21 - 2o. Uit een bijbeldagboek werd een Hoofdstuk gelezen: „Gesprek tussen God en de mens." Gezongen werd gezang 50:2-3-4. Spre ker was ds. den Hoed. Hij sprak over het onderwerp „Doop en Avondmaal". Hierover volgde na de pauze nog enige bespreking. Tot slot zongen de aanwezigen gezang 184:1-4 en eindigde ds. den Hoed met dankgebed. C.J.M.V. Onder leiding van de heren J. v. Elsacker en J- de Laater hield de C.J.M.V. Jongens club te Tholen haar eerste contact-avond. Het verenigings-gebouw was vrijwel ge heel gevuld met ouders en jongens. Leider v. Elsacker sprak er zijn vreugde over, dat vele ouders blijk gaven van hun medeleven met de club. Zij telt momenteel 46 leden. Dankbaar maakte hij gewag van het uit stekend geslaagde kamp van afgelopen zo mer. Hierna werd onder leiding van leider de Laater gespeeld en gezongen. Vóór de pauze werd een kampfilmpje vertoond, op genomen in het laatste zomerkamp. Na de pauze werden door dhr. Cornelisse enige zeer goede en leuke jeugd-films ver toond. De zeer genoeglijk avond werd tenslotte met een dagsluiting gesloten. VERKOPING HERV. DAMESKRANS De verkoping van diverse textielgoederen en andere artikelen leverde met het houden van enkele attracties voor de Herv. Dames- krans op vrijdag en zaterdag jl. een goed resultaat op. In tijd van een uur was het grootste deel van het tentoongestelde ver kocht en na afloop van de verkoping werd een brutobedrag van 1800,geteld. De netto-opbrengst is bestemd voor verdere aankleding van het kerkgebouw. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 15 oktober 1957. W. Schot J. Elenbaas 0-2 M. Heezen J. Hogerheide 2-0 C. Elenbaas W. Nieuwenhuyzen 0-2 S. de Korte K. Deurloo 2-0 P. Bout W. Schot 2-0 C. v. Iwaarden B. Leunis 0-2 P. Jeroense L. v. Dijke 0-2 C. Potter P. Steyns 2-0 Iz. Deurloo -C. v. Iwaarden 1 - 1 D. de Vos M. Schot 0-2 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins GEVONDEN Degene, die een hamer heeft verloren, kan zich bij de Postcommandant der Rijks politie aanmelden als eigenaar van dit ge vonden voorwerp. MOTORRIJDER VERONGELUKT Zaterdagavond heeft de jeugdige motor rijder A. Gelok, wonende alhier, nabij de boerderij van dhr. A. H. Friderlchs een val gemaakt. Dr. R. C. Renes, die spoedig ter plaatse was, vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis van Bergen op Zoom, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Zijn toestand is thans redelijk goed. Men veronderstelt dat dhr. Gelok, door de mist misleid, in de afwateringsgoot naast de weg is terecht gekomen. VERKOPING VROUWENVER. De verkoping, die de Ned. Herv. Vrou wenvereniging „Liefde vindt Werk" vorige week woensdag en vrijdag organiseerde, is weer een groot succes geworden. Onder de belangstellenden, waren o.a. een aantal kooplustige dames van de Vrou wenver. te Poortvliet. De 1200 loten van f 0.35 werden alle verkocht. De trekkingslijst ziet er als volgt uit: Sprei Mevr, Jasperse. Kindertafeltje en stoeltje: Wed. Matth. Vos. Ontbijtlaken: Mevr. Deurloo-Pollie. Gebakstel: Mevr.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1