WEEKBLAD VOOR HET EILAHD THOLEN EN ST.FiLIPSLOND VROEGER EN NU! Plaatselijk Nieuws A-griep zet ook in onze omgeving door. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Sporthoekje Toon gemeenschapszin KERKNIEUWS De redactie legt U deze week voor* THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 13e jaargang No. 47 11 oktober 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Tijdens een zaterdag j.l. te Zierikzee ge houden buitengewone algemene vergadering van de Koninklijk Nederlandse vereniging van Transportondernemingen werd duidelijk openbaar dat de autobusondernemingen in Zeeland niet in 'n gemakkelijke positie ver keren. De oorzaak hiervan ligt in de geo grafische ligging der provincie en in het feit dat het gebied in vergelijking met ande re streken van ons land maar dun bevolkt is. Bovendien is het ver van het Westt. en centrum van ons land verwijderd. En daarom ook moeten de Zeeuwse busdiensten er al vroeg op uit trekken (tussen 5 en 6 uur 's morgens) om reizigers gelegenheid te geven tijdig het westen of centrum van het land te bereiken. Omgekeerd zijn ze daaren boven 's avonds laat in getouw. Terwijl we bovenstaande terloops aan stippen was het echter vooral onze bedoe ling aandacht te schenken aan het officieel orgaan van bovengenoemde vereniging „Ne derlands Transport" een om de veertien dagen verschijnend periodie, hetwelk voor zover we door het nu en dan onder ogen krijgen mogen concluderen, voor de leden der vereniging 'n wel zeer interessant „vakblad" moet zijn, dat bovendien ook grafisch een uitstekende verzorging geniet. Met het oog op die te houden buitengewone algemene vergadering te Zierikzee, was het nummer van 28 september jl. rijkelijk verlucht met foto's over de vervoermiddelen en mogelijk heden in dit gewest en dus ook over die van ons district. Bovendien staat er onder de titel „Onze Zeeuwse Gastheren" veel wetenswaardigs over de vervoersontwikeling in onze provin cie. De verschillende autobusdiensten in Zee land passeren de revue, waarbij wordt be gonnen met een in zekere zin specifieke Brabantse onderneming, de ook hier alom bekende N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusdiensten B.B.A." te Breda. Van de drie bemoeiingen die deze onderneming met Zeeland heeft, t.w. de lijn B. op Zoom Tholen, Roosendaal - Anna Jacoba Pol der en BredaAntwerpenSluiskil is eerst genoemde de lijn Bergen op Zoom - Tho len de oudste. En met ons zal het wel menig lezer zijn ontgaan, dat juist deze lijn nog kortgeleden een eerbiedwaardig jubile um heeft gevierd. Het was namelijk op 1 september 1882, dat wil dus zeggen 75 jaar geleden, dat deze lijn werd geopend en wel door de Stoomtramweg Maatschappij Bergen op Zoom - Tholen.. Deze maat schappij lezen we in genoemd artikel, die in 1887 werd tot Stoomtramweg Maatschap pij Antwerpen - Bergen op Zoom - Tholen was een Belgische onderneming, zoals zovele tramwegmaatschappijen Belgische onderne mingen waren in die tijd. Lange tijd is de verbinding van West Brabant met Tholen een stoomtramverbinding geweest. Daaraan is een einde gekomen met het ontstaan van de B.B.B. Want de samenvoeging van Brabantse trambedrijven omvatte ook de lijn Antwerpen - Bergen op Zoom - Tholen. Dit ging dus in de B.B.A. op en deze nieuwe on derneming ging de verbinding met Tholen als autobusdienst exploiteren. Inmiddels kwa men op het eiland zelf busdiensten tot ont wikkeling en wel van de ondernemingen Krij ger en van de Klundert. In die tijd werd een busliedje gecomponeerd over de „gele" en de „blauwe", dat menig oudere lezer zich nog zal herinneren. De Commissie Vergunningen Personen vervoer was van mening dat deze onderne mers enerzijds een doorverbinding naar Bergen op Zoom zouden moeten krijgen en anderzijds zouden moeten streven naar een nauwere samenwerking met de B.B.A. Het bleek niet gemakkelijk de belanghebbende partijen tot elkaar te brengen. Niettemin gelukte het een oplossing te vinden door de oprichting van de door B.B.A., Krijger en Van de Klundert gestichtte Coöperatieve Vereniging Thoolse Autobusdiensten T.A.D. op wier naam thans de vergunning staat voor de verzorging van het streekvervoer op het eiland Tholen en van de verbinding met dit eiland met Bergen op Zoom. Dat er ten aanzien hiervan een grote voor uitgang is geboekt, hebben we de lezers al eens aangetoond door in een Oudejaars nummer de zeer beperkte en veel tijd ver gende lijndienst van de oude tram weer te geven. En om die vooruitgang ook nog eens in beeld te brengen ziet u hieronder een foto van de stoomlocomotief van de voormalige tramwegmaatschappij Bergen op Zoom - Tholen uit ongeveer 1890 en een TAD-bus zoals we die nu kennen en ook waarderen. Terwijl deze week door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de mede deling werd gedaan, dat de influenza- epidemie in Nederland nog niet over haar hoogtepunt heen is, kan voor wat onze omgeving betreft pas worden gesproken van een doorzetten daarvan. Waren er enkele weken geleden in het westen van het land al veel A-patiënten, in onze om geving kunnen we daartoe nog weinig verder terug gaan dan een week of vier geleden. In de gemeente Oud Vossemeer werd de eerste grote verbreiding van de A-griep gesignaleerd, daarna kwamen er ook in Tholen steeds meer patiënten en nu is praktisch over het gehele eiland een dagelijkse grote toename. Onze artsen weten daarover het beste mee te praten, waarvan het merendeel het al zo druk heeft, dat ze boven hun krachten werken. Ongetwijfeld is het zaak om bij deze ziekte de dokter te roepen ter vaststelling van de diagnose en opdat tijdig maatregelen genomen kunnen worden teneinde complicaties zoveel moge lijk te voorkomen. Aan de andere kant mag men niet vergeten dat onze artsen op meer dan volletoeren moeten werken en hun tijd daardobr wel zeer beperkt is. Het is gewenst daaraan zoveel als mogelijk tege moet te komen. Het is zeer waarschijnlijk, dat men dus ook in ons district nog niet aan het hoogte punt toe is. Het toenemend aantal gevallen doet zo langzamerhand het onderwijs, zaken- lijk- en verenigingsleven ontwrichten. In St. Maartensdijk zijn de scholen deze week gesloten en het zou ons niet ver wonderen, indien andere gemeente zijn ge volgd, nog eer dit nummer uitkomt. Hoewel er hier en daar wel complicaties bijkomen is het karakter van de A-griep tot dusver niet verontrustend, maar men kan er toch enkele dagen zeer beroerd van zijn. Bovendien wordt het moelijker, wanneer alle gezinsleden er tegelijk onder üjden en de nodige hulp ontbreekt. Inzonderheid voor alleenwonende en ouden van dagen kan dat veel moeilijk heden opleveren, maar ook grote gezinnen zijn er hier en daar beroerd aan toe, waar van vader of moeder nog vóór ze „uit geziekt" zijn weer aan de slag moeten om de overige gezinsleden te verzorgen. HELPEN, WAAR NODIG! Hopenlijk zal er in deze tijd ook in onze omgeving voldoende gemeenschapszin be staan bij familie, buren, vrienden en kennis sen om de in moeibjke omstandigheden ver kerende gezinnen bij te staan. De artsen en wijkzusters in onze gemeenten zijn in de meeste gevallen wel van de moeilijkheden op de hoogte en degenen die zonodig graag willen helpen met hetzij het klaarmaken van een maaltijd, het doen van boodschappen of het huishouden in orde maken, terwijl dat in hun naaste familie of kennissenkring niet nodig is, kunnen zich wenden tot de plaatselijke wijkzuster, die alleen indien nodig op Uw menslievend aanbod zal ingaan en waarvan dan uw naaste kan profiteren. Bovenstaand is ons niet gevraagd, is ook niets georganiseerd, maar kan nodig zijn, wanneer de ziekte in sterke mate uitbreidt. We hebben het allemaal even druk en kun nen geen uur missen tot een ziekte dat alles stil legt en we ook graag geholpen willen worden. VROEGER ERGER Men kan wel eens heimwee hebben naar vroeger tijd, wanneer we moe zijn van de huidige jacht, de drukte, de onrust, het broeien en woelen in de wereld van heden. Maar aan de andere kant zijn we toch be voorrecht in vergelijking met vroeger wan neer er bijvoorbeeld een griep-epidemie heerst. We lezen er van, hoe in 1848 in Londen duizenden mensen niet in staat waren zich tegen de ziekte te weer te stel len. Zij lagen huiverend op smerige stro- zakken, in smerige kamertjes aan nauwe, donkere straten, waar het zonlicht nooit kwam. Geen extra dekens, geen warm pak en hun medicijnen bestonden uit whisky, run of jenever. Ontelbaar werd het aantal doden. Als men zoiets leest mag men dankbaar zijn voor de thans bestaande hygiënne en geneesmiddelen, al hopen we dat U spoedig van Uw A-griep genezen bent, omdat ziek- zijn, ondanks al het goede rondom ons nooit een pretje is. Beterschap. OVERLIJDEN KONING HAAKON In verband met het overlijden van Koning Haakon VII van Noorwegen, hebben Gede puteerde Staten van Zeeland aanleiding ge vonden de Nederlandse Ambassadeur te Os lo te verzoeken, hun oprechte deelneming aan de Koninklijke Familie en de Noorse Regering te willen overbrengen, aan welk verzoek de Ambassadeur gevolg heeft ge geven door het zenden van een nota aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Oslo en aan de Secretaris van het Kabinet van Zijne Majesteit de Koning. Als gevolg daarvan verscheen op 27 september in de „Aftenposten" het meest gelezen dagblad in Noorwegen, een bericht, waarvan de Nederlandse vertaling luidt: „NEDERLANDSE DEELNEMING in Nederland, welke provincie door Koning Haakon werd bezocht in 1954 ter gelegen heid van de ingebruikneming van „De Noor se woningen" in de Koning Haakon straat te Stavenisse na de watersnood, heeft via de Nederlandse Ambassadeur te Oslo zijn deelneming betuigd." NED. HERVORMDE KERK Classis Zierikzee Donderdag 3 oktober vond in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee de najaars vergadering plaats van de Classis Zierikzee der Ned. Hervormde Kerk, onder leiding van Ds. M. G. Westerhof. In de morgen-vergadering kwam een grote verscheidenheid van onderwerpen aan de orde. O.a. het voorstel van de Generale Synode, om de jaarlijkse bijdrage aan de Generale Kas te brengen op 2.50 per lid maat. De vergadering zag tenvolle de nood zakelijkheid er van in, dat jaarlijks een groot bedrag beschikbaar komt voor de bouw van kerken, pastorieën enz. in nieuwe woon- centra, maar meende toch de voorgestelde verhoging te moeten ontraden. De voorstellen tot wijziging van de kerk orde, in verband met de vrouw in het ambt, zullen begin 1958 in een buitengewone ver gadering behandeld worden. Besloten werd dit dan te doen in discussie-groepen. In de middag-vergadering werd de Regi onale Jeugdcommissie voor Schouwen- Duiveland aangevuld met: oudl. J. C. Braber te Renesse, Ds. C. Bezemer te Zierikzee, Ds. G. H. Duyvendak te Dreischor en Ds. C. Groot te Brouwershaven. Terwijl de Classicale Zendings-commissie aange vuld werd met de dames: A. H. Vorstheuvel Labrand-Schouten te Zierikzee en M. P. Krijnse Locker-Lammers te Renesse. Hierna hield Ds N. O. Steenbeek, secre taris van de Raad voor het Jeugdwerk, een principiële inleiding. Eerst schetste hij de toestand van nu en in de toekomst. Hij stelde de vraag: Hoe zal het met de jeugd gaan Om daarna aan de hand van Psalm 78 op allerlei dingen te wijzen, die in het jeugd werk nodig zijn. Bij de discussie werden voornamenlijk dingen uit de praktijk be sproken. lste KLASSE A SMERDIEK - VVN 2-4 Dooordat ter elfder ure toch nog invallers nodig waren, kon Smerdiek niet voltallig aantreden tegen de grote rivaal VVN. Toch hebben de blauwen hun huid zo duur mogelijk verkocht, zodat het een aan trekkelijke strijd is geworden. Smerdiek slaade erinB na een gelijkop- gaand begin de leiding te nemen dooor een doelpunt van Van den Hoek. WN kwam daarop gesteund door de wind tot een over wicht en de snelle aanvallers stelden de Smerdiekverdedigers voor vele problemen. Vooral het systeem om iedere bal direct te spelen en in de vrije ruimte te plaatsen is moeilijk te beantwoorden. In het begin werd evenwel nogal slordig gespeeld, zodat Smerdiek het wel kon klaren. Toch kwam de gelijkmaker nog in de eerste helft toen een schuiver van P. Ploeg van grote afstand doel trof. Na de rust werd direkt hard aangepakt en had WN eerst succes toen getreuzeld werd met wegwerken: 1-2. Smerdiek liet het er niet bij zitten en zette ook enige aan vallen op. Uit één hiervan maakte Van Gorsel gelijk De strijd was nog niet beslist A-griep breidt zich ook in onze omgeving uit Het herverkavelings-werkplan 1958 Meent U voor de Theeproef te slagen Vroeger en nu Hoe nat september wel was Een volle competitieronde Biedt hulp waar nodig en de spanning steeg omdat partijen wei nig voor elkaar onderdeden. De Smerdiek aanval miste evenwel stoot kracht om de balans ten gunste van de thuis club te doen overslaan. VVN daarentegen wist een verdedigings fout wel af te straf fen en slaagde weer voor te komen: 2-3 Smerdiek ging nu alles of niets spelen en VVN moest terug. De hoop bij spelers en publiek herleefde. De aanvallende spil van VVN wist samen met P. Ploeg schitterend door e breken en de overwinning veilig te stellen. Smerdiek bleef aanvallen maar kon niet meer doelpunten. Een spannende en tevens zeer sportieve wedstrijd, verdiend door VVN gewonnen. Kogelvangers - Good Luck 2:7-0 Terwijl de wedstrijd ONI - HNC niet doorging vanwege het niet opkomen der scheidsrechter, wist Kogelvangers zonder moeite te winnen van Good Luck 2 dat in deze afdeling nog weinig weet uit te richten. 2e KLASSE A De overige uitslagen zijn hier dat The Gunners 2 - Seolto 2 zonder moeite klopte met 6 - 0 en Zwaluwse Boys 2 volgens de verwachting het onderspit moest delven te gen PTT 2 - 6, terwijl DEB op eigen ter rein van Blauw Wit verloor met 0-2. In de 3e KLASSE A verloor ook Smerdiek 2 van VVN 2 met 2 - 4 en won Kogelvangers 2 tegen Chris- landia 2 met 4-2. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. KUGEL, Poortvliet, tel. 10 dr.J. VERMET, Nieuw Vossemeer, tel. 10 HOOGWATER in de week van 13 tot en met 19 october zondag '5.52 18.11 maandag 6.27 18.52 dinsdag 7.07 19.36 woensdag 7.56 20.33 donderdag 8.57 21.45 vrijdag 10.16 23.10 zaterdag 11.45 Laatste Kwartier 16 okt. te 14.44 uur BIJBELGENOOTSCHAP Woensdag 2 oktober sprak in de Geref. Kerk een door de afdeling Tholen van het Nederlands Bijbel Genootschap belegde ver gadering de heer Scheuing over het werk dat door dit genootschap verricht wordt. Hij wees op het wereldwijde, zegenrijke werk van Bijbelverspreiding en Bijbelvertaling (dit laatste met name voor de volken in Indonesië), een werk dat ons aller aandacht waard is. Juist nu vele geestelijke stromingen beslag wensen te leggen op de harten, is het zaak dat het N.B.G., door steun van allen, zijn werk kan voortzetten, aldus spreker. De Heer Berkhemer droeg enkele hoofd stukken uit de Bijbel voor, nl. uit het even- gelie van Johannes en uit het tweede boek van Samuël. Dit geschiedde op zodanige wijze, dat het bijbelse verhaal als het ware tot nieuw leven werd gebracht. De leiding van deze avond was, bij verhindering van ds. den Hoed door ziekte, in handen van ds. H. D. Bakker. „IK HANDEL IN LOMPEN EN OUDE METALEN" Er zijn enkele jongens bezig lompen en metalen te verzamelen. Zij doen dat op don- derdag- en zaterdagmiddag. De opbrengst daarvan wordt bestemd voor aankoop voor uniformen voor Concordia. DAMUITSLAGEN K. Deurloo - J. Elenbaas 0-2 C. Elenbaas - J. Hogerheide 0-2 S. de Korte - M. Heezen 0-2 K. v. d. Jagt - W. Schot 2 - 0 C. van Iwaarden - Iz. Deurloo 2-0 Iz. Deurloo - P. Steyns 2-0 J. Jansen - J. de Rijke 0-2 J. Priem - M. Schot 2-0 onderlinge competitie op dinsdag 8 oktober C. Elenbaas - J. Elenbaas 1-1 S. de Korte - W. Nieuwenhuyzen 0-2 W. Schot - K. Deurloo 1-1 C. v. Iwaarden - L. de Lang 2-0 L. v. Dijke - C. Potter 2-0 P. Steyns - P. Jeroense 2-0 D. de Vos - C. de Korte 0-2 J. Jansen - J. Priem 1-1 D. de Vos - C. Gebraad 2-0 AFSCHEID HOOFD DER SCHOOL Dinsdagavond 8 oktober werd door ver schillende verenigingen afscheid genomen van het oud-hoofd der openbare lagere school, de heer W. van Liere, welke na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd genoemde functie heeft neergelegd en binnenkort in Kloetinge gaat wonen. Hierbij waren tegenwoordig afgevaardig den van de oudercommissie, bestuur kleu terschool en nutsspaarbank. Op verzoek van de heer Van Liere was de kring beperkt en besloten. Als voorzitter van de Oudercommissie dankte de voorzitter de heer J. F. J. van der Peijll het scheidend schoolhoofd voor het vele, dat deze voor de openbare lagere school gedurende zo lange tijd heeft gedaan. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer B. J. van Westen als vertegenwoor diger van de Nutsspaarbank, door dhr. A. Engelvaart namens de kleuterschool, door de heer van der Giessen hoofd der ULO- school en door onderwijzer de Heer namens het personeel der school. Elk van de sprekers werd door de heer van Liere beantwoord met een gezellig speechje, waarbij nog diverse herinneringen uit zijn ruim 35 jarige loopbaan in de gemeente Tholen werden opgehaald. Als herinnering werden de heer en me vrouw van Liere enkele geschenken en bloe men aangeboden. BURGERLIKE STAND Geboren: 2 okt. Elizabeth, dochter van Jacob Bout en Catolina Christina Aarnoudse. 8 okt. Izaak Marinus, zoon van Pieter Cornelis Hoek en Cornelia Johanna Meer man. Overleden 1 okt. Maatje Priem, oud 62 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen, echtgenoot van Adriaan de Heer. KLEUTERLEIDSTER In de plaats van mej. P. A. Hendriks, die wegens huwelijk ontslag heeft genomen benoemde het R.K. Kleuterschool bestuur mej. Uytdewilligen te Halsteren. POLIO-INENTING In het kader van de inenting tegen kin derverlamming zal zuster de Nooyer van het Groene Kruis de ouders van alle in het jaar 1955 geboren kinderen bezoeken. Het is de bedoeling dat de le injectie op woensdag 16 oktober wordt gegeven, daar na volgt de 2e injectie op 13 november. De laatste injectie krijgen de kinderen ver moedelijk eerst in maart van het volgend jaar. De zittingstijd is van 4 uur tot half vijf in het Wijkgebouw. De ouders krijgen trouwens nog een spe ciale oproep. BOUW 16 WONINGEN De machtiging tot gunning en financiering voor de bouw van 16 woningwetwoningen kwam dezer dagen bij het gemeentebestuur binnen. Deze woningen worden „achter de bogerds" gebouwd aan de pas gemaakte nieuwe straat, welk kindje nog een naam moet hebben. Welke naam vindt u daarvoor geschikt? Laten we maar eens met de grote mode meedoen en er een prijsvraag je voor uitschrijven. Zet uw gedachte omtrent die straatnaam eens op papier en bezorg de enveloppe voor a.s. woensdag bij G. Heij- bore Ring 66. Als een terzake niet offi cieel persoon weten we niet of het gemeente bestuur daaruit een keuze zal maken. Kan de raad echter een of andere suggestie over nemen, dan stellen we voor haar of hem die de naam doorgaf een boekenbon van 8.beschikbaar. Bij meerdere winnaars loting. Nog opgemerkt dient dat de straat tussen de Centra-winkel en het „Klooster" de naam Kloosterstraat zal krijgen, zodat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1