WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Delta - documentatie. Uitslag centrale fokveedag te Poortvliet ZOMER EINDIGDE OP 9 JULI. Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 75-jarig bestaan R*H*B*S* herdacht Weerpraatje De redactie legt U deze week voort Aanbesteding landbouwbedrijven. Voor de rechtbank In rechte lijn C.N.V. Conferenties Bouw een toekomst in de kustvaart DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 13e jaargang No. 43 13 september 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Van het Provinciaal Bestuur Zeeland ge werd ons dezer dagen een grafisch keurig uitgevoerd losbladige boekje in ringband, waarvan de inhoud zeer interessant is. En tevens actueel. Het bevat namelijk een sa menvatting van een aantal desiderata en opvattingen met betrekking tot het Delta plan, terwijl de kaartjes en grafieken, toe gevoegd als bijlagen, voor ieder inwoner van het gewest belangrijke gegevens bevat ten. Hoe lang het nog moge duren, eer het Deltaplan geheel zal zijn uitgevoerd, we staan niettemin aan de vooravond van het begin daarvan. In feite is het begin reeds gemaakt. En terecht acht het provinciaal bestuur van Zeeland zich een bij uitstek belanghebbende. Het wil meehelpen de plan nen te maken, wensen te formuleren, op voor de provincie aanvechtbare maatregelen de vinger te leggen, kortom intensief deelne men en bij het overleg als een gelijkwaar dige gesprekspartner worden beschouwd, aldus Ged. Staten bij de inleiding van dit documentatiemateriaal. In de daarna volgende bladzijden heeft het College een groot aantal aspecten van de Deltaproblematiek behandeld en als volgt ingedeeld: Bestuurrechtelijke aspecten, waterhuishou ding en landaanwinning, visserij en schaal- en schelpdierenkwekerij, verkeer, recreatie, aanpassingswerken, schadevergoedingen, in dustrialisatie, maatschappelijke aspecten. Deze hoofdstukken mogen dan voor zich zelf spreken, het is nuttig dat in dat ver band op de mogelijkheden en kansen wordt gewezen, die het gevolg zijn van de Uit voering van het Deltaplan. Het is toch immers veelal zo, dat het voordeliger is bepaalde werken, die op de Deltawerken kunnen volgen gelijktijdig uit te voeren, waarom het van veel nut kan zijn tevoren de wensen en mogelijkheden te hebben ge pland. Het hoofddoel van het Deltaplan is nu wel algemeen bekend: meerdere veiligheid, maar daarnaast zijn er toch ook de moge lijkheden van landaanwinning, en industri alisatie. En aan de andere kant de nadelige gevolgen, die er zijn voor de visserij. Aan dit laatste wordt bijzondere aandacht ge schonken en mogelijkheden geopperd, wen sen kenbaar gemaakt en in zekere zin eisen gesteld, o.m. oprichting van een Zeeuwse visserijschool. Onder het hoofdstuk „ver keer" wordt er o.m. op gewezen, dat een verbinding van Tholen met Zuid-Beveland een nader onderzoek verdient teneinde Tho len meer op Zeeland te oriënteren. Door het tot standkomen van het Drie- Eilandenplan (Walcheren Noord- en Zuid-Beveland) zal er een duizend hectaren zeilwater ter beschikking komen als recre atiegebied, met daaromheen de mogelijkhe den van bebossing, kampeerterreinen, jacht havens, aanlegplaatsen, enz. Het provinciaal bestuur is van mening, dat de aanpassingswerken door de beheer der in beginsel tot stand moeten worden gebracht, zoals ook is bepaald in artikel 3, tweede lid van het ontwerp Deltawet Bij de beoordeling van de positie van de Zeeuwse Landbouwhavens worden twee fasen onderscheiden, nl. a. de periode van heden tot over 20 a 25 jaar b. de periode na de voltooiing van het Deltaplan. Met betrekking tot de landbouwhavens wordt, over het eiland Tholen opgemerkt, dat hier sprake is geweest van een spoed opdracht, zodat een verkorte methode is toegepast en de havens aan de Pluimpot (van Scherpenisse en St. Maartensdlijk) in middels reeds zijn afgesloten, waarvoor in de plaatst een loswal zal komen. Volgens de berekeningen kan de nieuwe haven die bij St. Annaland wordt aangelegd, samen met de genoemde loswal ook het vervoer verzorgen dat ontstaat door het om veilig heidsreden sluiten van de haven van Sta- venisse. De haven van de stad Tholen die het Oostelijk deel van het eiland bedient moet uiteraard worden gehandhaafd. Op St. Filipsland speelt het havenprobleem geen rol," aldus over de landbouwhavens op het eiland Tholen en St. Filipsland in genoemde „Documentaire Deltazaken." Artikel 8 van het ontwerp-Deltawet stelt algemene beginsel voor schadevergoeding aan de visserij. „De beste schadevergoe ding," zo meent het provinciaal bestuur, is evenwel het aanbrengen van dusdanige kunstwerken in de afsluitdammen, dat oester- en mosselteelt, alsmede garnalenvisserij, be houden kunnen blijven. En het gaat niet alleen om de visserij. Ook de verzorgende bedrijven in de vissers plaatsen worden getroffen. Zij mogen even min aan hun lot worden overgelaten." Een tweetal pagina's zijn dan ook gewijd aan schadevergoeding en compensatie. Ter wijl echter voor Veere, Yerseke en Bruinisse mogelijkheden worden genoemd (toeristische accomodatie, industrie e.d.) wordt Tholen hierbij niet aangehaald, die ten deze toch in hetzelfde schuitje vaart. Ook bij de industriële mogelijkheden komt ons eiland er povertjes af, al zien we op het als bijlage één toegevoegd kaartje „sche ma studieobjecten" wel aan de zuidoostkust lijn en ten oosten van St. Annaland - St. Filipsland stroken landaanwinning. Tenslotte worden dan nog de maatschap pelijke aspecten behandeld, die in, twee delen uiteenvallend worden samengevat met a. de ontwikkeling van het sociaal-cul turele niveau; b. de maatschappelijke gevolgen van het Deltaplan. i' De uitvoering van de mogelijk- en moei lijkheden ten deze ligt naar het oordeel van het Provinciaal Bestuur van Zeeland op het terrein van het kerkelijk en het parti culier initiatief en van de overheid in de streek zelf. Voorlopig zullen we het hierbij laten, maar niet dan te hebben geconcludeerd dat met deze door het Provinciaal Bestuur ge formuleerde wensen rond het Deltaplan een belangrijke publicatie is verschenen, waar van het nut zal worden bewezen. In ons vorige nummer deelden we reeds een en ander mede over de opening van de eerste centrale fokveedag op Tholen, die te Poortvliet werd gehouden. We wezen daar bij op de flinke belangstelling van de vee houders (er waren 249 inzendingen), terwijl de jury, bestaande uit de heren ir K. P. Stapel, hoofdinspecteur van de N.R.S. te Den Haag, M. de Bruijne, inspecteur der N.R.S. te 's-Gravenzande, M. Kleinepier, Middelburg, J. Vos, Koudekerke, Z. Ris- seeuw, Retranchement en P. van Kruiningen uit s' Gravenzande zeer tevreden waren over het peil van de inzendingen. Het was niet alleen druk door het aantal deelnemers, jury en belangstellenden, maar ook de han del uit onze omgeving was geheel present en de zakenrelaties werden nauwer aange haald. De voorzitter van de regelingscom missie, de heer A. C. v. Heusden te Scher penisse met dierenarts A. Rinses, secretaris, penningmeester, met L. Istha te Oud-Vosse- meer, de assistent-secretaris met M. A. de Hond te Tholen en de nog 25 andere com missieleden hadden tevoren heel wat werk verzet, waarvan in het bijzonder het dage lijks bestuur. Toen het er van woensdag op donderdagnacht (men was om half drie al bezig met de terreinen in orde te breen- gen) met het weer niet te best uitzag het regende flink was de verwachting niet zo heel groot. Maar dat is veel mee gevallen èn met het pracht weer èn met de belangstelling. Mede daardoor zal men deze eerst „fokvee-steen" wel blijven her inneren om daarop verder voort te bouwen. De uitslag luidt als volgt: Kampioenen: Amandis Hollander, R.P.S.K.I. vereniging Tholen, res. Herman, J. P. Loet, St-Maar- tensdijk. Koeien: Aafje 15, J. J. v. d. Zande, Tholen, res.: Adèle 2 van de Meidoorn, C. L. Geluk, St.-Maartensdijk. Vaarzen: Adri- ane, D. C. Duynhouwer, Scherpenisse, res.: Leie, Gebr. van Tilburg, St.-Filipsland. Ei gen gefokte vaars: eveneens Adriane. Koeien met twee directe afstammelingen: Trijntje 12, M. A. Geuze, Poortvliet. Produktie- klasse: Jitte, J. P. Kloet, St-Maartensdijk. Bij de bedrijfsgroepen met minstens 5 stuks vrouwelijk rundvee ging de ereboom naar A. Verwijs, St.-Filipsland. Bij de be drijfsgroepen met drie stuks naar W. A. de Wilde, Scherpenisse. Bij de keuringen van mest- en handelsvee bleek de beste vaars, de res. kampioen mest- vee de beste os te komen van J. L. M. Ge luk .te St.-Maartensdijk. W. H. Slager uit St.-Annaland had de kampioen en reservekampioen handelsvee. G. M. Geluk, St.-Maartensdijk had de kam pioen dikbil. Bij geregistreerd handelsvee, rubriek kalfsvaarzen, behaalde L. Slager te Tholen de eerste drie prijzen. Eerste prijzen: Stieren jonger dan een jaar: Amadis van Dijkzicht, eigenaar A. N. A. de Wit, Oud- Vossemeer. Stieren van 1 tot 2 jaar: la. Emma's Adema, A. M. Kloet, St.-Maartensdijk, lb. Herman, J. P. Kloet, St.-Maartensdijk. Stieren van 3 jaar en ouder: Amadis Hollander R.P.S., K.I.-vereniging Tholen. Pinken, geboren tussen 1-9-1956 en 1-4-57: la. Leny, P. J. Goorden, Oud-Vossemeer, lb. Donna Pietje 3, J. Th. M. Akkerman, St. Annaland, lc. Anna 13, J. Rijstenbil, Scherpenisse, ld. Clara, G. A. de Hond, Tholen, le. Roosje, D. J. Polderman, Oud- Vossemeer, lf. Trientje III, M. A. Geuze, Poortvliet. Vaarzen, geboren tussen 1-4 en 1-9 vorig jaar: Frija 6, A. M. Kloet, St. Maartensdijk. Vaarzen, geboren voor 1-4-1956: la. Adriana, D. S. Duynhouwer, Scherpenisse en Aagje zelfde eigenaar, lb. Mona, J. Fase, St. Annaland en Lenie, Gebr. Van Tilburgh, Oud-Vossemeer, lc. Trientje I, M. A. Geu ze, Poortvliet. Koeien, eenmaal gekalfd: la. Reintje 14, H. Rijstenbil, Scherpenisse en Vaantje 17, W. A. de Wilde, Scherpenisse, lc. Bles, A. Verwijs, St. Filipsland; ld. Gouda 2, H. Rijstenbil, Scherpenisse, le Blom, G. Dorst, St. Maartensdijk. Koeien, tweemaal gekalfd: la.Mies, P. J. Goorden, Oud-Vossemeer en Adèle II van de Meidoorn, C. L. Geluk, St. Maartensdijk, lb. Emma, A. Hage, Stavenisse en Toos, De kampioen op de fokveedag te Poortvliet: Amadis Hollander R.P.S. Stier geboren 1 mrt. 1953 van de K.I. ver. „Naar Productief Vee" op Tholen en St. Filipsland. D. C. Duynhouwer, Scherpenisse. Koeien driemaal gekalfd: la. Geertje, M. A. Geuze, Poortvliet, lb. Nellie, J. J. v. d. Zande, Tholen, lc. Jikke 8, J. P. Kloet, St. Maar tensdijk, ld. Geertje M. A. Geuze, Poort vliet. Koeien, viermaal gekalfd: la. Deka's Geertje 11, M. Anthonisse, Poortvliet, lb. Jacoba II, A. Verwijs, St. Filipsland, lc. Starre III, Gebr. Van Tilburgh, Oud-Vos semeer, ld. Trijntje 12, M. A. Geuze, Poort vliet, le. Emma, J. P. Kloet, St. Maartens dijk, If. Bertha, M. J. Geuze, Poortvliet, lg. Sietske en lh Pauw, beide M. van Ast Scherpenisse. Koeien, vijf en meermalen gekalfd: la. Suzanna 12, H. Rijstenbil, Scherpenisse en Aafje, J. J. v. d. Zande, Tholen, lb. Corrie 5 en lc. Vaantje 10, beide W. A. de Wilde, Poortvliet, lb. Tine 7, A. C. Gakeer, Sta venisse, lc. Nelly, G. A. de Hond, Tholen, ld. Elske 5, J. P. Kloet, St. Maartensdijk, le. Ybeltje 90, Gebr. Van Tilburgh, Oud- Vossemeer. Vrijdag en zaterdag jl. waren honderden oud-leeriingen van de rijkshogereburger school te Bergen op Zoom in de grote zaal van Thalia om de herdenking van het 75 jarig bestaan bij te wonen. Deze reünie was wel bijzonder groot van opzet en uit het gehele land en nog ver daarbuiten waren de oud-leerlingen komen opdagen. Vrijdag avond was er een begroetingsavond in de grote zaal van Thalia, waar na enkele toe spraken een gezellig onder ons werd ge houden. De officiële herdenkingsdag werd zaterdag daaraanvolgende. Om negen uur kwamen de reünisten in het hbs gebouw tezamen, waar eerst een gedenksteen voor hen die vielen in het verzet werd onthuld door een zuster van de tijdens het verzet omgekomen Cor Wagto uit Tholen. De heer C. J. Oudesluis hield daarbij een her denkingsrede. Vervolgens werd de tentoonstelling „75 jaar" in het gebouw bezichtigd en werd nog eens een „hbs-les" gegeven, zodat men zich weer in de „goede oude tijd" waande. De morgenuren werden gevuld met sportwed strijden. 's Middags trok men opnieuw naar de grote zaal van Thalia. Daar werd het woord gevoerd door dr Jos P. Chr. de Boer, in specteur G en MO namens de minister van O., K. en W. Verder door burgemeester ir L. A. Peters namens het gemeentebestuur, door notaris Gruting, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het MO, door ir W. Kakebeeke uit Krabbendijke als voor zitter van de vereniging van Ouders en Docenten. Laatstgenoemde bood o.m. de film aan die van dit feest zou worden ge nomen. Namens de leraren sprak de heer H. Zandvoort, die een serie portretten van alle directeuren van de school overhandigde. Namens de oud-leerlingen sprak de heer Groenewege van Sint-Maartensdijk en na mens de tegenwoordige leerlingen Arie van Dort, terwijl voor de drukbezochte receptie het slotwoord werd gesproken door de direc teur dr J. W. Boehmer. Een wandeling werd gemaakt naar het gedenkteken van de school in het Volkspark en toen de grote stoet op de Markt arriveerde speelde de stadsbeiaardier het HBS-lied op de klokken van de Grote Kerk. Daarna werden de reünisten ontvangen op het stadhuis door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. Prof. dr. ir. J. C. Dorst beantwoordde de toespraak van de burgemeester namens oud-leeringen en andere genodigden. Het grote probleem van de organisatoren was geweest voldoende ruimte te vinden voor het diner, waaraan 800 personen zouden deelnemen. Tenslotte bleek er daar toe in de Cort Heijligerskazerne voldoende ruimte te zijn. In Thalia en de Korenbeurs was er ten slotte nog een gevarieerde feestavond, waar opnieuw vele bekenden elkaar begroetten en de gezelligheidgeen tijd kende. HISTORIE Het 'was in 1882 dat de rijks hbs te Bergen op Zoom werd opgericht met een 3 jarige cursus. Als directeur werd benoemd de heer A. W. H. van de Wijnpersse en nog acht andere leraren werden benoemd. Het eerste jaar werden 37 leerlingen inge schreven, waarvan er 21 in de eerste, 12 in de tweede en 4 in de derde klasse werden geplaatst. De eerste drie jaar waren er al leen maar jongens. In 1885 waren er voor het eerst 5 meisjes onder de 20 nieuwe leer lingen. In 1901 werd de 3 jarige in een 5 jarige cursus omgezet. Acht jongens en 1 meisje namen in 1903 aan het eerste eind examen-5 jaar deel. De school werd in haar vijfenzeventig jarig bestaan bezocht door 2786 leerlingen, waarvan ruim 23 meisjes waren. Vanaf 1903 werd aan meer dan 750 leerlingen een einddiploma 5 j.c. uitgereikt. Hiervan waren 16% meisjes. In de loop der jaren kwamen ook steeds meer cursisten uit het eiland Tholen, maar het preciese aantal kon niet meer worden nagegaan. Van de docenten die meer dan 30 jaar aan de r.h.b.s. te Ber gen op Zoom zijn verbonden, werkt er nog de ook in onze streek zeer bekende leraar plant- en dierkunde de heer J. G. Slof, (van 1920 tot heden) die onder meer over een enorme hoeveelheid lantaarnplaatjes be schikt van de tijdens vakanties gemaakte foto's en daarmee ook al meerdere malen tijdens bijeenkomsten op het eiland Tholen de aanwezigen aangenaam bezig hield. (van onze weerkundige medewerker). De zomer van dit jaar is als een nacht kaars uitgegaan. De start was zo prachtig en we dachten in Juni allemaal dat er nu in de rest van het seizoen wel geen vuiltje meer aan de lucht zou zijn. Maar op 9 juli sloeg het weer om, de zware regens begon nen en de temperatuur kelderde overal in het land om feitelijk op geen enkele dag meer aan een serieus herstel toe te komen. Het is gebruikelijk om het afscheid van een jaargetijde uit te luiden met een paar cijfers, die vertellen, hoe ver het weer over de schreef is gegaan, in gunstige of ongun stige zin. Wat de zomer van 1957 betreft: de hittegolf in Juni en het koele augustus- weer dooreengerekend, hebben tot resultaat gehad, dat het etmaal-gemiddelde van De Bilt nagenoeg normaal was. Het bedroeg 16.5 gr. C. tegen 16.4 gr. normaal. Het aantal zomerse dagen was te klein: 15 tegen normaal 19, maar het aantal tropische dagen vertoonde, voornamelijk dank zij de Junihittegolven, een duidelijk overschot: 7 tegen 4 normaal, (waarn. De Bilt). (Men spreekt van een „zomerse dag" wanneer het temperatuurmaximum de 25 gr. C overschrijdt, van een „tropische dag" wanneer het temperatuurmaximum boven de 30 gr. C komt). De hoogste temperatuur was weggelegd voor de 6e Juli. Maastricht en Epen in Limburg haalden toen 36.1 gr. C. Een uiter mate hete dag in het hele land was ook de 30e Juni: Groningen 34 gr., de Bilt 34 gr„ Hoek van Holland 34 gr., Gilze Rijen 35 gr. C. De allerlaagste kwikstand van de hele zomer boekte het vliegveld Volokel, t.w. 2 gr. C. op 23 Augustus. NAT, NAT, NAT Augustus was een maand met een zeld zaam natte inslag. Normaal leverde Pluvius hoeveelheden tussen 65 en 85 mm af: deze keer waren er stations, die een heel eind boven de 200 milimeter kwamen. Heilo tapte in totaal 254 mm of, plaatselijk in het noordwesten van Friesland werd ruim 220 mm berekend. Alleen de bewoners in het oosten van het land kregen een relatief droge oogstmaand. Op veel plaatsen, vooral in de landbouwstreken, heeft de zware augustusregen een zeer ongunstige invloed gehad op de producten, met name op het koren en de aardappels. De zomer als geheel is als een te nat seizoen uit de bus gekomoen. De Bilt regi- Delta-documentatie Uitslag Fokveedag HBS vijf en zeventig jaar De zomer eindigde op 9 juli Jan Overeenkam verschraling De eerste competitieronde Denk niet, dat de gelegenheid tweemaal aan uw deur zal kloppen. streerde een totaalsom van 291 mm tegen 215 normaal. Den Helder: 242 mm, Leeuwar den 285 mm. Groningen (stad) maakte met 254 mm. zelfs de natste zomer van de laatste 30 jaren mee! Onweren deed het te veel: op 55 dagen ergens in het land tegen 47 normaal, maar de zon bleef ook niet achter door in De Bilt 622 uren te schijnen (niet aaneen...) tegen 615 normaal. NAZOMERTJE? Tevreden zijn alleen de vroege vakantie gangers in juni geweest, ontevreden de la tere, die na 9 juli er op uittrokken. Zal het weer de superlate badgasten en toeristen, die september als vacantietijd hebben uitgeko zen, terwille wezen? Het kan. September heeft de naam. In het verleden zijn er tal van voorbeelden aan te wijzen, dat er in de eerste herfstmaand nog een lekker na- zomertje kwam. Denk b.v. maar eens aan verleden jaar. In dat geval zal men ondanks de al sterk kortende dagen toch behoorlijk kunnen genieten, vooral op de eilanden en in de kuststrook, waar de temperatuur ten gevolge van de naverwarming door het water bijna nooit abrupt daalt. (nadruk verboden) Een gedeelte van de aanbestedingsuitslag der vier boerderijen, te bouwen in de Wei- hoek en vorige week donderdag te Sint- Annaland aanbesteed, werd nog in ons vorig nummer opgenomen. De volledige uitslag luidt: Uitslag openbare aanbesteding voor het bouwen van vier boerderijen,, bestaande uit landbouwschuur met veestallen, bijgebouwen en woningen in de Weihoek te Poortvliet in opdracht van de Dienst Herverkaveling „Eiland Tholen" te St. Maartensdijk. 1. P. de Raat, Voorstraat 54, St. Filips land 283.650,2. P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom 283.740,3. J. Vos, Tholen 285.448,— 4. Fa. Gebrs. Everaers v. d. Berg, Steen bergen 289.800,5. J. Walraven, St. Laurens 298.000,6. A. Muller-Francke, St. Maartensdijk 308.400,7. Zwaluwse Bouwcombinatie, Moerdijk 310.000,8. A. J. de Kok, Bergen op Zoom 318.768, 9. J. Burgers-den Engelsman, St. Annaland 325.000,10. K. J. de Winters Aann. bedrijf N.V., Rotterdam 338.000,11. Aann. Mij „NEDERO" N.V., Rotterdam 344.700,12. Geerdink Aann. bedrijf, Rotterdam 352.000,—; 13. N. V. van Splunder Aann.Mij. Ridderkerk 358.000, Uitslag van de openbare aanbesteding voor het heien van palen onder de te bou wen acht boerderijen in de Weihoek te Poortvliet, in opdracht van de Dienst Her verkaveling „Eiland Tholen" te Sint-Maar tensdijk. 1. Fa. Colijn en Ippel, Nieuwendijk (N. Br.) 83.424,2. Fa. Guis en Rietveld, Rotterdam 90.300,3. W. Kouw, Am sterdam 93.500,4. J. Vos, Tholen 95.675,5. Gebrs. Everaers v. d. Berg, Steenbergen 95.800,6. J. W. Herre- wijnen, Spijkenisse 96.000,;7. Fa. Wed. A. de Bruin, Mijdrecht 96.500,8. G. Volder, Rotterdam 98.900,9. N.V. Aann. Mij. v.h. L. J. Boere, Rotterdam 99.250,10. P. Hoppenbrouwers, Ber gen op Zoom f 100.400,11. Fa. G. Bos Zoon, Siegerswoude 100.848,12. P. de Raat, St. Filipsland f 101.250, 13. N.V. van Splunder Aann. Mij, Ridder kerk 104.400,14. Roterdams Heibedrijf v.h. Nederveen, Rotterdam 105.950, 15. Fa. D. C. Brem Zonen, Gouda 105.975,16. Geerdink Aann. bedrijf, Rotterdam 106.100,17. J. A. van Housselt, Bergen op Zoom f 106.945, 18. Aann. bedrijf Zeeland N.V., Middelburg 109.900,—. Uitslag van de openbare aanbesteding voor het bouwen van een boerderij, bestaan de uit landbouwschuur met veestalling, bij gebouw en woning in de Weihoek te Poort vliet, in opdracht van de Dienst Herver kaveling „Eiland Tholen" te St. Maartens dijk. 1. P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom 71.750,2. J. Vos, Tholen, f 73.785, 3. P. de Raat, St. Filipsland 75.400, 4. J. Walraven, St. Laurens 75.500, 5. Fa. Gebrs. Everaers 6 v. d. Berg, Steen bergen 76.350,6. Fa. C. D. Bijl Zoon, Tholen 78.290,7. A. Muller- Francke, St. Maartensdijk f 80.300; 8. J. Burgers-den Engelsman, Sint. Annaland 80.500,9. A. J. de Kok, Bergen op Zoom 82.000,10. K. J. de Winters Aann. bedrijf N.V., Rotterdam 88.900, 11Geerdink Aann. bedrijf, Rotterdam 90.250,—; 12. Aann. Mij „NEDERO" N.V., Rotterdam f 94.700,—; 13. N. V. van Splunder Aann. Mij, Ridderkerk 95.000,—. Voor de Middelburgse rechtbank moest mej. W. J. W. uit St. Filipsland zich ver antwoorden voor het opzettelijk en onvol ledig doen van onjuiste aangifte voor de belastingen. Mej. W„ die de administratie voor de firma M. te St. Filipsland voert was van mening dat haar firma te veel betaalde en had daarom op eigen houtje geen juiste gegevens verstrekt. Bij controle was aan het licht gekomen dat aan inkom sten voor 3900,en voor omzetbelasting 700,te weinig was opgegeven. Hoewel de officier van justitie vond dat hier geen gronden van persoonlijke bevoordeling aan wezig waren, achtte hij het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar, als mede een onvoorwaardelijke geldboete van 4000,of vier maanden hechtenis. Mr. C. J. B. du Croo betoogde als raads man dat zich achter het motief totaal geen persoonlijke voordelen verschool. Zij had alleen haar firma willen helpen en zelfs de firmanten daarvan totaal onwetend gelaten. Hij noemde het een merkwaardige zaak en bepleitte een mildere beoordeling. Uitspraak volgt op 18 september. Als aanvulling en correctie op ons na schrift in het vorige nummer op een inge zonden schrijven van de heer H. Keur te Enschede merken we op, dat op het door hem ingezonden kaartje een weg was ge projecteerd, welke in een vrijwel rechte lijn over het eiland Tholen liep van Gorishoek naar Moerdijk. Deze lijn kruiste de Een dracht ongeveer bij Oud-Vossemeer, waar inzender een brug boven een dam zou prefereren. Aan het plan daarvoor is men echter voorshands niet toe. Door het Chr. Nat. Vakverbond worden op elk der Zeeuwse eilanden conferenties met predikanten belegd. Voor Tholen en Zw Noord Brabant is de datum daarvan bepaald op dinsdag 17 september in Hotel Zeeland. Deze conferentie zal een besloten karakter dragen. Onder deze titel zullen te St. Maartensdijk én Tholen lezingen worden gehouden over de Groninger Kustvaart door kapitein J. D. J. Postma, waarbij tevens een film zal wor den vertoond. Voor de jongens met niet meer dan lagere schoolopleiding is wel belangrijk te weten, dat men door flink aan te pakken bij de Kustvaart kan opklimmen tot 1ste machinist en kapitein. In een brochure die tijdens deze avond zal worden uitgereikt staan de voor geinteresseerden nodige gegevens. 15 september 1957 Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49. Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER in de week van 15 t.e.m. 21 september 1957. zondag vm. 6.55 nm. 19.13 uur maandag 7.30 19.53 dinsdag 8.13 20.45 woensdag 9.13 22. donderdag 10.35 23.32 vrijdag 12U0 zaterdag 0.53 13.23 17, sept. Laatste Kwartier te 5.02 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1