Reacties opTholen en zijn toekomst' WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. De redactie legt U deze week voort 13e jaargang No. 38 9 augustus 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen IN PRINCIPE MEDEWERKING AAN BOUW R.K. KLEUTERSCHOOL EEN SCHRIJVEN VAN HET VOETBALBESTUUR. VELE KWESTIES OPGEHELDERD. OPKNAPPEN VAN HET OUDE GYMNASTIEK LOKAAL GAAT TE VEEL KOSTEN. Dinsdag jl. kwam de Gemeenteraad van Oud-Vossemeer in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Naar aanleiding van de gelezen notulen merkt dhr. Aarnoudse op dat de land bouwer Paape wel degelijk klaagde over betreden van zijn grond door degenen die zich van Onder de Molen over het land naar het sportterrein begeven. Indien dhr. Paape er bij Weth. van Driel over had geklaagd zou deze hem naar het gemeentehuis hebben verwezen. De voorzit ter denkt dat de klachten niet op de laatste tijd betrekking kunnen hebben. Volgens dhr. v. d. Klooster is het met de opslag van stenen op de haven nog niet in orde. Verder is er een meerpaal afge varen, die kan wegdrijven. Tussen de ingekomen stukken bevinden zich goedkeuringen van Ged. Staten op raadsbesluiten tot: a. wijziging van de bevoegdverklaring van B. en W. tot het verhuren van volks tuintjes aan de Molenweg. b. toetreding bij de Gemeenschappelijke Regeling tot verdeling der kosten van de Zeeuwse Muziekschool. c. het wijzigen van de gemeentebegroting. Van dienst 1956 de 9e t/m de lie G.D. en 6e t/m 8e Kap. Dienst (Slotwijzigin- gen) en van dienst 1957 de 4e Gewone Dienst en de 5e en 6e Kapitaal Dienst. Het Dag. Bestuur brengt verder ter ken nis dat Ged. Staten geen bezwaren hebben tegen hun besluiten tot het opnieuw ver huren van div. tuintjes aan Molenweg, Bou- Kooijmanstraat en bij het turngebouw. Mevr. de Wed. M, K. de Wilde dankt schriftelijk voor de financiële medewerking van de gemeente bij het bezoek van haar zoontje aan de B.L.O.-School te Klundert. Voor kennisgeving wordt eveneens aan genomen het controlerapport van het Verifi catiebureau over boeken en kas van de Gemeente-ontvanger over het 2e kwartaal en van de Penningmeester der Landarbei dersstichting het le halfjaar 1957. In het garantiebesluit voor een geldlening heeft de gemeente indertijd als voorwaarde gesteld dat begrotingen van het Tehuis voor Ouden van Dagen vooraf ter goedkeuring moeten worden aangeboden. Tegen de be groting 1957, die het College van Regenten nu overlegt, bestaan geen bezwaren. De voorzitter leest enkele cijfers voor. Het totaal der inkomsten ad 85980.wordt grotendeels gevormd door het pensiongeld van 81950.De begroting sluit met een post voor onvoorzien van 1460.Voor nieuwbouw is 1250.gereserveerd. Sala rissen zonder de sociale lasten, zullen 15000.vergen, terwijl voor rente en af lossing 18000.is geraamd. Een subsidieverzoek van de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen tenslotte, wordt afgewezen omdat deze instelling ge legenheid heeft in de gemeente te collecteren. De ingeleverde stembriefjes voor de ver kiezing van de woonruimtecommissie geven 7 x het woord „dezelfden" te lezen. Dit zijn de heren J. J. Boonman, L. J. van Dijke, J. J. Quist, Adr. Aarnoudse en L. Istha. VOOR HET VERKEERSONDERW1JS De voorzitter leest een verzoek voor van het Bestuur der Chr. School om gelden tot het aanschaffen van leermiddelen voor het vak Verkeersonderwijs. De betreffende boe ken en werkschriften ontbraken tot dusver. Voor het geheel is een bedrag van 255.95 geraamd. Een advies van de Inspekteur ont breekt, daar deze tot stelregel heeft genomen eerst na het principe-besluit van de Raad te adviseren. Aangezien het verkeersonderwijs een ver plicht vak op de scholen wordt, besluit men eenstemmig om in beginsel de gevraagde medewerking te verlenen al ontveinst men zich niet dat het bij deze school niet zal blijven. Tegen een voorgestelde wijziging van de Kindertoelageverordening bestaan geen be zwaren. De veranderingen houden verband met een wijziging van de Kinderbijslagwet per 1 okt. 1956. DE R.K. KLEUTERSCHOOL Vervolgens komt opnieuw ter tafel het verzoek van het R.K. Kleuterschoolbestuur om medewerking tot het stichten van een nieuw schoolgebouw aan de Dorpsweg. De voorzitter merkt op dat de begroting en tekeningen, die in een vorige vergadering werden bekeken, vermoedelijk grote wijzigin gen zullen moeten ondergaan als gevolg van de nieuwste voorschriften, waarbij een be paald maximum per m2 bouwgrond te be steden bedrag is vastgesteld. De geraamde 56754.zullen moeten worden terug gebracht tot circa 32.000. Volgens dhr. Mees heeft de architect een dergelijk duur ontwerp gemaakt na een onderhoud met de Inspektrice, die hem een diepe indruk had gegeven van de vereisten waaraan een moderne school moet voldoen. Men besluit om in principe medewerking te verlenen. Een dik pak circulaires is gewijd aan diverse salarisherzieningen. Het betreft op trekking van het salaris tot het peil van Rijkswerklieden, verhoging voor sekretaris en ontvangers per 1 sept. 1956 en de com pensatie voor de huurverhoging per 1 aug. '57 Zonder discussie wordt besloten tot deze herzieningen over te gaan. Hierop volgt samenstelling van div. Raadscommissies van onderzoek volgens een aanbeveling van B en W.: Gemeentebegroting '58: P. A. W. Mees, J. v. d. Klooster en J. Aarnoudse. Gemeenterekening 1956: C. P. Timmer mans, J. Aarnoudse en L. Istha. Rek. '56 en Begr. '58 Alg. Armbestuur: J. Aarnoudse, C. P. Timmermans en P. v. Driel. Rek. '56/'57 en Begr. '57/58 Wezen Ar men: J. Aarnoudse, C. P. Timmermans en J. v. d. Klooster. Rekening 1956 Fonds Huijssen van Kat- tendijke: J. Aarnoudse, L. Istha, en C. P. Timmermans. Het Dagelijks Bestuur vraagt een krediet van 2000.— voor premiën verbetering woningen. Dit geld is voldoende voor 4 ge vallen. Het Rijk draagt 2/3, de gemeente 1/3, er zal dus voor 6000.besteed worden. Nadat de voorzitter heeft toegelicht dat een der gegadigden de schildersknecht Iz. Moerland is en dat dhr. Adr. Aarnoudse t.b.v. de verbouwing van zijn winkel niet voor premie in aanmerking kwam, volgt goedkeuring van de betrekkelijke begrotings wijziging. De voorzitter informeert of er onder de leden bezwaar tegen is om buiten de wo ningwet-woningen ook een huurverhoging toe te passen voor de andere gemeentelijke woningen. Hoewel een verhoging voor deze wonin gen niet verplicht is, ziet dhr. Istha geen reden om de wettelijke bijslag niet in reke ning te brengen. Dhr. Aarnoudse heeft gezien dat am bachtslui aan de woning van onderwijzer N. v. d. Houten werkten. De voorzitter antwoordt dat in de gang platen worden aangebracht, overigens is dit een huis dat inderdaad veel aan onderhoud vergt. RONDVRAAG. De voorzitter stelt het punt rondvraag aan de orde. Dhr. Istha zegt dat alle raadsleden een schrijven hebben ontvangen van het Be stuur der Voetbalver, naar aanleiding van de critiek, die in de vorige raadsvergadering op deze vereniging werd uitgebracht. Het Bestuur betwist a.m. dat ooit opdracht tot toezicht op de brandweergarage e.d. zijn gegeven. De voorzitter deelt mede dat het Dage lijks bestuur met de Voetbalver, over deze kwestie een onderhoud heeft gehad. Ver schillende dingen konden daarbij worden opgehelderd nadat het Bestuur der Voet balver. hun moeilijkheden uiteen hadden gezet. Dhr. v. d. Klooster vindt het niettemin een krasse brief. Ze hebben veel durven schrij ven. Dhr. Aarnoudse sluit zich hierbij aan. Wat de ballen betreft die achter de gool- oalen in de moestuintjes worden geschopt, zijn B. en W. voornemens om door een rij bomen tot afsluiting van het terrein te komen. Een ijzeren scherm wordt te duur. Voor het idee van dhr. Istha om het sportterrein geheel met een rij bomen te om geven, voelt dhr. Aarnoudse niet veel. Men moet er rekening mede houden dat het sportterrein aan 3 zijden grenst aan bouw grond van derden, die niet zo zeer gesteld zullen zijn op hoge bomen, die het zonlicht wegnemen. Ook kan het schadelijk zijn voor de grasmat. De voorzitter zegt dat hoog opgaande bomen volgens het Burgerlijk Wetboek niet dichter dan 20 palm bij een erfscheiding mogen worden geplant. Dhr. Istha is blij dat een en ander met de voetbalver, kon worden opgehelderd en hoopt op een goede samenwerking. ,Dhr. Mees zegt dat de verstandhouding in zekere zin altijd goed is geweest. Uit deze geschiedenis kan z.i. zeker iets goeds ge boren worden. Men treft nu b.v. geen fiet sen meer aan in de heg van ds. Breure. Volgens dhr. v. d. Klooster was de Voet balver. hier ook niet verantwoordelijk voor. Dhr. Mees constateert dat „Vosmeer" zich verschillende dingen heeft aangetrok ken, die in de Raad waren gezegd om de houding van het publiek te laken. Dhr. Timermans vindt, dat de kunstmest- bezaaiing van het sportveld met de hand veel te wensen overlaat. De voorzitter zegt dat hij en de heren Wethouders het niet beter kunnen en nodigt dhr. Timmermans uit hen een lesje te geven. Men komt la chend tot de conclusie dat kunstmestzaaien een grote kunst is. Weth. van Driel, terugkomend op het voetballen, zegt persoonlijk te hebben gezien dat Bestuursleden van „Vosmeer" meerma len het publiek, vooral kinderen, van bin nen de lijnen wegjoegen, 't Bestuur van de voetbal is verantwoordelijk wanneer er ie mand van het publiek tijdens het spelen verongelukt. De mensen werken niet mee en kruipen onder de draad door. Dhr. Mees is verbaasd wanneer de voor zitter zegt dat het niet tot de taak van de Politie behoort hierop toe te zien. Dit is een zuiver particuliere aangelegenheid. De voetbalver, moet hier zelf voor zorgen. Dhr. Istha beroept zich op het geval dat parti culieren kunnen rekenen op steun van de politie wanneer ze iemand buiten de deur willen zetten. De. voorzitter: dat is geheel iets anders, nl. huisvredebreuk en dat is strafbaar. Van het voorstel van dhr. v. d. Klooster om een bord te plaatsen verwacht de voor zitter ook geen heil. Door het plaatsen van een bord wordt iets niet strafbaar dat het tevoren ook niet was. Weth. van Driel zegt dat het Bestuur dus in een moeilijk parket zit. Het is prak tisch ondoenlijk het publiek altijd buiten de lijn te houden, maar indien er iets gebeurt is ze toch verantwoordelijk. Dhr. Mees dringt aan op verwijdering van de krotwoning in de Kalisbuurt, laatste lijk bewoond door wijlen P. G. Daane. In de omgeving klaagt men over ongedierte. Ja, wat het toppunt vormt, dhr. F. van Treijen ving onlangs een geheel bunzing gezin, 8 in totaal. De voorzitter, deze onwelriekende dieren latend voor wat ze zijn, zegt een eventuele afbraak reeds met de eigenaar, dhr. A. C. Rijstenbil te hebben besproken. Deze voelde er niet veel voor. Onteigening of aankoop is te duur nu enkele raadsleden menen te weten dat dhr. Rijstenbil er veel te veel voor vraagt. Evenwel kan de toestand zo niet blijven. De voorzitter zal nazien of er dwangmaat regelen toegepast kunnen worden. Onbe woonbaarverklaring heeft natuurlijk geen zin. Intussen hoopt de voorzitter dat Monu mentenzorg geen bezwaar zal hebben tegen sloping.. De voorzitter zal ook doen nagaan wat er gedaan kan worden tegen de dakgoot van het pakhuis van dhr. Hanse, in gebruik bij dhr. A. Deurloo, die volgens dhr. Aar noudse op instorten staat. Wanneer dhr. Timmermans vraagt of de rioolputten ook nog wel eens worden schoongemaakt, zegt de voorzitter te menen dat dit wel gebeurt. De vraagsteller heeft nl. klachten over de put bij dhr. J. Vos aan de Ring. Dhr. v. d. Klooster sluit er zich geheel bij aan. Het is tijden geleden dat de putten werden schoongemaakt. In de Kalisbuurt blijft het regenwater ook staan. WAT TE DOEN MET HET TURNLOKAAL? De volgende vraag is van de heer van de Klooster. Hij vraagt het Dag. Bestuur wat men met het oude gymnastieklokaal wil doen nu het nieuwe turngebouw in gebruik is genomen. Nadat de voorzitter heeft ge- antwoordt, dat wordt gedacht aan afbraak en vergroting van 't schoolplein doet dhr. v. d. Klooster het voorstel om het gebouw met weinig geld en veel goede wil op te knappen. Indien de gemeente het materiaal levert zouden enkele ambachtslieden onder de leden van de Muziekver. er wel voor te vinden zijn gratis een plafond aan te bren gen. In de winter hebben ze daar 's avonds wel tijd voor. De voorzitter voelt er niet veel voor. Met een nieuw plafond is men niet gehol pen. De toestand van muren, gang en toe gang noemt hij eenvoudig verschrikkelijk. Bovendien moet er nog gezorgd worden voor verwarming en licht. Inderdaad is de muziekver. met afbraak van haar repetitie lokaal gedupeerd, maar in de Chr. School staat een lokaal leeg. Laat men vragen dat te huren. Nu het aantal leerlingen op de Openbare school dalende is, blijkt het mis schien niet mogelijk om de 4e leerkracht te handhaven, ook al is er nu een brief naar Den Haag om het bij wijze van uitzondering nog toe te staan. Het gevolg hiervan kan zijn, dat in de Openbare School een lokaal vrij komt. Weth. van Engelen denkt dat de lasten van het oude gebouw toch te zwaar zul len worden, en dhr. Mees heeft er een mooi spreekwoord voor: Een dood paard hoefij zers aandoen. Dhr. Mees voorziet bij afbraak niet al leen moeilijkheden voor de Muziekver., maar stelt de vraag waar voortaan bazars e.d. moeten worden gehouden. De voorzitter zegt dat men voor een gebeurtenis die eenmaal in de 3 jaren plaatsvindt, moeilijk een gebouw in stand kan houden. Weth. van Driel komt terug op de rio lering en zegt te weten dat de putten nodig geruimd moeten worden. Men moet evenwel niet vergeten dat de gemeentewerklieden het de laatste tijd zeer druk hebben. Deze nalatigheid is niet aan hun schuld te wijten en zo zal het door de raadsleden ook niet zijn bedoeld. Wat het oude gymnastieklokaal betreft, de Burgemeester en Weth. van Engelen voelden niet veel voor herstel. Het is zoals dhr. Aarnoudse zegt: De Gemeente blijft met een duur gebouw zitten. Het is in dit verband dat dhr. Aarnoudse nog een ernstig woord van waarschuwing spreekt. De gemeente moet voorkomen dat ze te veel verplichtingen op zich neemt. Wanneer straks de conjunctuur omslaat zal haar dat zwaar opbreken. Dus geen dingen aankopen of aanhouden die veel in onderhoud kosten, zoals een oud gymna stieklokaal. Het turngebouw, het sportveld en de brandweergarage zijn allemaal objec ten die veel hebben gekost maar niets op brengen. Dhr. Istha hoopt dat de hoogconjunctuur in stand blijft en zegt dat het sportveld toch Vermakelijkheidsbelasting opbrengt. Weth. van Engelen voelt de bezwaren van dhr. Aarnoudse goed aan. Dergelijke dingen zijn naar de eisen des tijds, maar ons dorpje is eigenlijk te klein om de zware financiële lasten er van te dragen. Wanneer dhr. Aarnoudse zegt dat men dergelijke voorzieningen op de andere plaat sen in de omgeving toch niet ziet, zegt dhr. Istha dat Tholen genoeg heeft aan zijn stadhuis. Waarna sluiting. Met onderstaande 3 reacties op de in onze uitgave lopende artikelenserie wordt deze week een zodanige ruimte ingenomen, dat we het slotartikel een week moeten laten overstaan. In ons volgend nummer zal dus de bijdrage worden afgedrukt van drs. A. H. Paape te Amsterdam. Bovendien zal er dan zeer waarschijnlijk ook het antwoord in worden opgenomen van Ds. A. Breure, op wiens artikel de hierna volgende eerste twee reacties kwamen. Een afschrift hiervan is reeds aan genoemde predikant toegezonden, maar door zijn vakantie hebben we niet tijdig een antwoord van ds, Breure terugontvangen. Naar aanleiding van de artikelenreeks „Tholen en zijn toekomst" enkele opmer kingen en vragen. l.Voor een streek met een sterk agrarisch karakter als Tholen kan men zeggen, dat de vrije-tijds besteding geen probleem vormt: de gewassen eisen voortdurende zorg. Hoogstens zou men kunnen spreken van een zaterdagavond-probleem. Een ont wikkeling in de richting van industriali satie zou echter ten deze wel problemen meebrengen; de arbeid in de industrie is over 't algemeen minder vermoeiend en de werkuren zijn korter (in de toekomst misschien zelfs de vrije zaterdag). Het gevolg van deze ontwikkeling zou zijn, dat velen een paar uur per dag over heb ben. En daar ligt de moeilijkheid: men weet de vrije tijd niet te vullen. Dan is het getij gunstig voor bioscoop, dancing, etc., een ontwikkeling die de industrieves tiging schier overal meebrengt. Moge ons eiland hier echter voor gespaard blijvenl Er zijn gelukkig nog andere methoden om de vrije tijd door te brengen op meer zinvolle wijze. We noemen: het beoefenen van liefhebberijen in clubverband b.v. de ontwikkeling van de studiezin, ge paste vormen van ontspanning (muziek) en goede sportbeoefening. Is ds. Breure met me eens, dat hier een taak ligt voor de Kerk en overheid die vooral tijdig moet worden aangepakt? Wat zou men dan nu reeds kunnen doen? 2. Ds. Breure schrijft: „Te weinig kerkleden hebben oog voor het behoudende en be warende van de christelijke organisaties, die Gods Woord als richtsnoer hebben ook bij de vragen op sociaal terrein." Inderdaad, hoeveel leden heeft het CNV of de CBTB bv. op Tholen? Ligt hier een taak voor de Kerk om haar leden te wij zen op hun plicht ten dezen? Kan een lidmaat van de Kerk tevens lid zijn van een z.g.n. neutrale organisatie? 3. Bij de materiele winst, die de industrie ongetwijfeld zou brengen, paart zich meest al een geestelijk verlies. Er zijn streken in ons land, waar in ettelijke jaren het percentage onkerkelijken enorm steeg bij industrievestiging. Getracht zal moeten worden, met alle mogelijke middelen, een dergelijke ontwikkeling te voorkomen op ons eiland. Is ds. Breure het met me eens, dat het christelijk onderwijs hier één van de meest belangrijke middelen is? En wat denkt ds. van het christelijk onderwijs op Tholen? Laten we zeggen dat 70% van de eilandbevolking behoort tot een kerk van gereformeerd belijden. Hoe groot zou het percentage zijn van de leerplichtige jeugd, dat een school met de Bijbel bezoekt? En na de lagere school, waar gaan on ze jongens en meisjes dan heen? Heeft Hoe de nieuwe huurverhoging werkt. Een raadsverslag van Oud-Vossemeer. Graszaai in de Weihoek. Reacties op Tholens probleem. Ons geluk hangt niet af van wat we hebben, maar van wat wij zijn. de Kerk hier niet de taak om, enerzijds, de ouders op hun plicht te wijzen en, anderzijds, de oprichting en de groei en bloei van de Scholen met de Bijbel te be vorderen? Ligt hier niet de prachtige taak en de mogelijkheid om door samenwerking der Kerken iets, ja veel!, te bereiken? J. B. Aarnoudse Sint Annaland. REACTIE OP KERK EN INDUSTRIE De zienswijze van mensen is nogal ver schillend, zo ook de mijnen en die van ds. A. Breure. Om mijn zienswijze te schetsen is het no dig terug te gaan naar die tijd, toen de industrie gering in omvang was en er nog geen sprake was van een vakorganisatie. Het coalitieverbod, daterend van voor 1800, was een wet, die de arbeiders ver bood zich te verenigen ter verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden. Het is ondanks de vrijheden, die de grond wet van 1848 gaf, tot 1872 blijven bestaan. Het werd opgeheven in hetzelfde jaar, waar in Thorbecke, de maker van de grondwet van 1848, stierf. De ruimere omvang der industrie begint ongeveer gelijktijdig met de eerste stappen tot de oprichting van de vakbonden. De toestand van de arbeidersklasse was erbar melijk. In de eerste plaats door de slechte voeding. De gemiddelde leeftijd van de Ne derlander was omstreeks 1850... 54 jaar en van de nederlandse arbeider 34 jaar. Tussen 1850 en 1860 werd meer dan de helft van de lotelingen afgekeurd. De armoede was dan ook onbeschrijfelijk, in 1830 werden van de 34.000 inwoners van Leiden ongeveer 17.000 bedeeld. In de veenkoloniën begon de arbeid reeds op jeugdige leeftijd. Er werd gezegd: zodra een kind een turf kan torsen, moet hij werken. Een Engelsman, Thomas Ainsworth, die een snelspoel had uitgevonden wilde in 1823 hiermee in Leiden een weefindustrie opzet ten. Hij gaf zijn poging op omdat hij de Leidse wevers, die zich sleepten van de bedstede naar het weefgetouw, te verpau perd vond. In Twente slaagde hij en daar ontstond na de eerste weefschool te Goor een textielindustrie. Deze 19e eeuwse ellende werd door de heer A. Stapelkamp, voormalig voorzitter van het CNV voor enkele jaren in aijn brochure zo uitgedrukt: De stem van de kerk werd niet gehoord, het ging hier immers om het stoffelijke en het officiële Christendom dier dagen be moeide zich alleen met het geestelijke. De Kerk wees de weg naar boven. Op zon dag en voor zondag. Een licht op het pad dat haar leden zes dagen der week moest bewandelen. Moeten wij daaruit concluderen dat de Kerk de nood der arbeiders niet zag? U schrijft: „Het moet voor het lid van de Kerk een grote steun zijn te weten, dat hij zijn kerk hierin achter zich heeft." Tijdens de achtste conferentie van „Kerk en Wereld" te Driebergen heeft de heer M. Ruppert, de huidige voorzitter van het C.N.V. daaromtrent het volgende gezegd: Het is zakelijk onjuist te zeggen, dat het socialisme in de vorige eeuw de nood der arbeiders wel gezien heeft en de kerk niet. De „afgescheidenen" waren er zich wel degelijk van bewust, terwijl er einde 19e eeuw ook in de hervormde kerk oog voor was. De kerk moet de nood der arbeiders heb ben gezien, de diaconie functioneerde mid den in deze nood en had er dus alle dagen mee te maken. Toch heeft de kerk de werkelijke nood niet gezien, in die zin dat de verontrustingen over deze nood om de onmenselijk slechte sociale toestanden en de mens onwaardige toestanden in het arbeidsproces, ontbrak. Er werd BERUSTING gepredikt. In 1871 werd het Algemeen Nederlands Werklieden Verbond opgericht, dat liberaal vrijzinnig van inslag was, maar anti-socia listisch. De prot. christelijken verlieten het ANWV en zo ontstond in 1881 „Patrimo nium". Uit deze organisatie zijn later ver schillende christelijke vakbonden ontstaan. Door christelijke leiders als jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman (A.R., later C.H.) werd het oprichten van christelijke organi saties afgekeurd, onder verwijzing naar de Engelse Trade Unions als juiste vorm. In 1893 werd het Nationaal Arbeids Se cretariaat (NAS) opgericht, dat weldra ge heel door anarchisten werd gevormd, de ontkenners van de staat. Zij verwachten alles van de grote dag. wanneer het prole tariaat door een algemene werkstaking de maatschappij ineen te doen storten. Het CNV is gegroeid uit de in april 1896 opgerichte Twentse Christelijke Katoenbe- werkersbond „Unitas", waarvan zowel Rooms Katholieken als Prot. Chr. lid waren. Het was dus een interconfessioneel geheel. Het optreden van het Episcopaat der R.K. kerk heeft na een langdurige strijd rondom „Unitas tot gevolg gehad dat er confessio nele vakbonden zijn ontstaan. De verklaring van de gezamenlijke Ned. Bisschoppen van juni 1906 maakte de katho lieke arbeiders bijna onmogelijk deel uit te maken van de christelijke vakbonden. Niet alleen het samengaan met Protestanten werd verboden, zelfs het vormen van Nationale Rooms Katholieke vakbonden werd nog in 1907 door de R.K.kerk afgekeurd. Dit alles was aanleiding om een algemeen vakverbond te stichten, want de arbeiders gemeenschap in het algemeen, hetzij op kantoor, fabriek, op het land, ter zee of waar ook, wij allen werken samen voor één doel, het vergroten van het nationaal inko men, waardoor beter in de behoeften kan worden voorzien. De techniek is thans zo ver dat iedere werker slechts een deel van de arbeid vericht om het gehele produkt te vervaardigen. Echter, het komt er op aan dat allen samenwerken; bij zgn. deelarbeid moet hij de medewerker aanvullen, er moet rekening worden gehouden met het tempo van een ander, hij moet gelijk optreden met zijn collega, dit alles komt dus neer op SAMENWERKING en werken zij SAMEN aan de behoefte van het geheel. Door de behoeftevoorziening van het geheel moet de werker o.i. gerechtigd zijn in de behoefte van zich en zijn gezin te kun nen voorzien. Samenwerking van allen die dezelfde be langen hebben ligt dus het meest voor de hand. Het N.V.V. werd daarom op 30 juli 1905 opgericht en ging functioneren op 1 januari 1906. Het is nog steeds gebruikelijk het NVV aan te duiden als de „socialistische vakbe weging", dit is het zeker niet in de zin, zoals men het vroeger vaak heeft beschouwd als een richting met een bepaalde levensbe schouwelijke grondslag. Men veronderstelde en misschien nog, dat de onkerkelijkheid wordt bevorderd door het lid zijn van een harer organisaties. Dit moet worden aange merkt als een onbillijke gedachte, want in de worsteling der arbeiders om vorm te ge ven aan hun sociaal streven, is het juist het N.V.V. geweest dat de anti-godsdiens tige invloed van het anarchisme onder de arbeiders heeft te niet gedaan. Ja, het N.V.V. dankt zijn bestaan aan de noodzaak van een tweezijdig verweer tegen de anarchie in het maatschappelijk be stel, omdat het daarin de oorzaak der maat schappelijke ongelijkheid zag, maar ook en in de aanvang vooral keerde het zich tegen de anarchie in de vakbeweging. Als men vandaag van christelijke zijde de men sen van het N.V.V nog verwijt, dat zij, door het scheppen van een eigen geestelijk klimaat en het stichten van culturele orga nisaties, in het verleden de onkerkelijkheid hebben bevorderd, dient vooral niet te worden vergeten, dat dit verwijt niet de christen treft, die hun geloof midden in de wereld van het NVV hebben beleden, maar de christenen, die zich opgesloten in het isolement van de confesionele organisatie, waardoor hun appèl op de wereld geen effect had. Of is hun geloof dan zo zwak dat zij het dreigen te verliezen als zij misschien eens met een onkerkelijke in aanraking ko men? C. J. Bazen Wilhelminastraat Sint Maartensdijk M.d.R. Nimmer tevoren is het bij ons weten in de geschiedenis van Tholen voorgekomen, dat er zoveel vooraanstaande figuren de pen hebben opgenomen om het arbeids vraagstuk in al zijn geledingen naar voren te brengen. Men tracht een oplossing te vin den op zodanige wijze dat het probleem van W.W. en andere sociale steun voor goed is afgelopen. Bij alle voorgaande schrijfsters en schrijvers in deze overigens belangwekkende serie komt het zo ongeveer op hetzelfde neer: industrie. Een fabriek, die de een wat kleiner en een ander in wat groter omvang wil zien. Had men er ook maar over gedacht, toen daarvoor de kans was. Helaas. Men ziet nu, dat onze arbeiders niet meer twijfelen, dat ze op eigen gelegenheid elders gaan werken, wegtrekken naar havenwerken te Rotterdam en verschillende fabrieken. Dat vindt men nu niet goed. De mens enzijn toch veel te lang onderweg (wat een mooi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1