Dan maar zo ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER 24 PAUL BRICKHILL Vandaar reed men naar het Burgers dierenpark nabij Tilburg waar de diverse in- en uitheemse dieren werden bezichtigd, vanwaar men via Oudenbosch in de Wouw- se Plantage belandde. In het recreatieoord „De Kloof" werd de gemeenschappelijke maaltijd gebruikt, waardoor de stemming, die er van het begin af aan al was nog ver beterd werd. Voldaan keerde men huiswaarts, een ieder was vol lof over deze reis en omstreeks tien uur was men weer in Stavenisse terug. AANSTELLING De heer W. Eerland werd aangesteld tot kontroleur voor de gladiolen in het rayon Tholen. waamÊÊiÊÊBmiBÊÊasammn m um 111 nu ■■iBiwiifliBumiiiwiiiii DIEFSTAL VAN GEREEDSCHAP Verleden week werd uit de loods van de firma Huurman uit Delft, die belast is met de restauratie van de Ned. Herv. Kerk enig gereedschap ontvreemd. De jeugdige dader is bij de politie bekend. EEN GEZELLIG UITSTAPJE Donderdag 11 juli maakte de reisvereni- ging „Nooit gedacht" een reisje naar Am sterdam. Om 5 uur 's morgens vertrok de bus van af het Marktplein, vanwaar men koers zette naar Wassenaar. Hier werd het ontbijt genuttigd. Vandaar ging het naar Scheve- ningen en bracht men een uurtje aan het strand en de boulevard door. Tevens bezocht men het museum Mesdagh. Langs Zoeter- woude en door de Haarlemmermeer reed men richting Amsterdam langs het vliegveld naar Amstelveen waar in Café „De Roemer" de lunch werd gebruikt. Daarna naar Schiphol, waar naast de ver schillende vliegtuigen ook de expositie „Het Atoom" werd bezichtigd. Men bleef hier ongeveer ander half uur en reed toen terug naar Amsterdam om een rondvaart door de grachten en over het IJ te maken, waar men o.a. ook het emigrantenschip de „Johan van Oldenbarneveld" zag liggen. Na in Café-restaurant „DAmstelbroek" in Amstelveen de warme maaltijd te hebben gebruikt, reed men naar Rotterdam, waar men om ongeveer 10 uur aankwam. Na een kort verblijf in de Maasstad ging het weer op huis aan, waar het reisgezel schap uiterst voldaan om half twee arriveer de. Het was een gezellige reis geweest, welke nog lange tijd in de herinnering zal voort leven. ZEEHENGELWEDSTRIJD MET ZELFS TWEE PIJLSTAART ROGGEN Zaterdag j.l. hield de hengelsportvereni ging „De Zeebaars" een zeehengelwedstrijd voor haar leden in de omgeving van Sint- Maartensdijk. Door de 40 leden werd om half drie ingeworpen en twee uur gevist. Het resultaat was een totale vangst van 17 pond, maar daarbij waren ook twee pijl staart roggen van ruim 2 kilo ieder. Een zeldzame vangst dus en de gelukkigen I. Lindhout en W. Geluk zullen hierover nog lang nakaarten zonder daarbij visserslatijn nodig te hebben. De uitslag was als volgt: le prijs: I. Lindhout, Sint Maartensdijk. 2e prijs W. Geluk Scherpenisse 3e prijs F. v. Twist Jr. St. Maartensdijk 4e prijs G. Schot, Tholen 5e prijs P. de Witte Sint Annaland 6e prijs Mevr. v. Gorsel St. Maartensdijk. 7e prijs J. van 't Hof, Strijenham. Aan dit visfestijn was 's avonds een rol- schaatsenrevue gekoppeld, waartoe Segor uit Bergen op Zoom met 35 meisjes mede werking verleende. Dank zij het gunstige weer en het mooie programma was er hier voor grote belangstelling. Verschillende solo-nummers werden ten beste gegeven, afgewisseld met een massaal optreden, Vooral de prestaties der oudere meisjes vielen zeer bij het publiek in de smaak. D meisjes hadden de costuums zelf vervaardigd. Niemand van de aanwezigen zal er rouwig om zijn, wanneer men dit nog eens een keer kan zien. EEN GESLAAGDE DAG Donderdag 11 juli maakten de kinderen van de Zondagsschool onder leiding van de heer J. M. Boogert hun jaarlijkse uitstapje. Ditmaal ging het via Breda naar Sleeuwijk en Woudrichem, waar een bezoek werd ge bracht aan het beroemde slot Loevestein. Daarna werd enige tijd gespeeld aan de Bergse Maas. Toen ging de reis naar de Efteling in Kaatsheuvel, waar geruime tijd werd door gebracht en genoten van roeien en kanova ren. Men bezocht ook het Sprookjesbos en de speeltuin met treintjes, wat de kinde ren natuurlijk prachtig vonden. Terug ging het via Tilburg naar de die rentuin, waarna het tijd werd weer huis waarts te gaan. Het was een heel mooie tocht, het weer werkt ook erg mee, zodat het uitstapje ook ditmaal weer zeer geslaagd mag worden genoemd. Voor de kinderen een onvergetelijke dag. AANVANG ZILVERUIENSEIZOEN Donderdag 11 juli werd in Café „Smer- diek" in verband met de loonregeling bij de a.s. campagne een vergadering gehouden waarbij vertegenwoordigd waren de drie plaatselijke sociale commissies, de geweste lijke commissie van Zeeland en N. Brabant en de telers van zilveruien in Zeeland. Benoemd werd in de commissie van de werkgevers de heer Mart. v. Damme alhier voor de gehele provincie. Van de zijde der De levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen. Doch de voornaamste reden was de hartelijkheid, waarmee hij werd omringd, hetgeen hij voornamelijk dankte aan zuster Penley-Cooper, die het particuliere ziekenhuis van Greenlands leidde, zijn verpleegsters uit koos en om zijnentwille heel wat voorschriften opzij zette. De warme en diepe genegenheid welke hij voort durend ontmoette, bevredigde een grote behoefte, waar van hij zich nochthans zelf niet bewust was. Alle ver pleegsters en ook Patricia en Hilda vonden hem uiter mate aantrekkelijk, niet alleen omdat hij zo jong, leven dig en knap was, maar ook omdat hij een heroïsche figuur was, die zijn noodlot droeg met een moed, welke deze jonge vrouwen, die zoveel gewend waren en nuch ter bekwaam hun werk deden, ontroerde. Nu de twee meisjes (zo nu en dan ook anderen) en zijn moeder hem telkens kwamen bezoeken, verveelde hij zich geen ogenblik. Mevrouw Hobbs mocht de meisjes niet zo erg, en onderling waren dezen ook niet zo bijster op elkaar gesteld. Doordat geen harer zich aan een bezoek-schema wenste te onderwerpen, stond Doro thy Brace voor de uiterst lastige taak de bezoekers ter wille van de vrede zo op te vangen, dat terwijl de een op bezoek was, zij de andere op de een of andere manier bezig hield. Het was bijvoorbeeld een bewogen dag toen de beide meisjes een minuut na elkaar arri veerden, terwijl mevrouw Hobbs al bij haar zoon was. Nauwelijks had de verpleegster Hilda naar de wacht kamer gedirigeerd of Patricia kwam aanzetten en ze stopte haar toen maar zo lang in de koelkamer om ,,'n beetje af te koelen." Dorothy Brace had het meest op met Hilda, een toegewijd en volkomen altruïstisch meisje, ofschoon Dou glas daar was hij nu eenmaal 'n man voor een beetje verkikkerd raakte op de knappe, zij het minder trouwhartige Patricia. Op 15 januari mocht hij voor 't eerst van zijn bed; een maand en een dag na zijn vliegongeluk. In bed trok hij een kamerjas aan en toen Dorothy Brace een rolstoel tegen het bed schoof, werkte hij zich er in en keek toen stralend van voldoening rond. Hij stuurde zichzelf naar het raam en zat een tijdlang naar buiten te kijken; hij werd erg gauw moe en na een paar uur ging hij weer naar bed. Maar binnen een week konden de verbanden van zijn beenstompen en kon hij zijn stoel de tuin in rijden, waar hij wat rondscharrelde en opgewekt met de tuinlieden praatte. Joyce had hem gezegd dat hij eind januari een loop- stelt aan zijn linker stomp kon krijgen en dan mocht proberen op krukken rond te strompelen. Bader wilde meteen een ,,echt" kunstbeen hebben, maar Joyce legde hem uit dat het zonde zou zijn omdat de stomp waar schijnlijk nog zou krimpen. De ware reden was echter dat hij nogmaals aan de stomp moest opereren om wat van het been weg te nemen, maar daar praatte hij niet over. De volgende dag kwam een mannetje in witte jas Bader's kamer binnen om een gipsafdruk van de stomp te nemen voor de huls van de stelt. Bader ontblootte de stomp en het mannetje kwakte er gips op. Binnen vijf minuten was dit hard geworden en toen de man het gips van de stomp trok, rukte hij alle haartjes met wortel en al uit, wat Bader een gevoel gaf alsof hij met duizenden naalden werd geprikt. Hierdoor volkomen verrast brulde hij van pijn en verontwaardiging en de taal, die hij toen uitsloeg, deed een ieder tot in de verste hoeken van het ziekenhuis verbleken. Bijna huilend bood het mannetje zijn verontschuldigingen aan; hij had vergeten, bekende hij, eerst een dunne sok over de stomp te trekken. Een paar dagen later was het mannetje met de stelt terug, een korte gedraaide houten stok, zwart geschil derd, met van onderen een rubber dop. Bovenaan was 'n leren koker in het model van de beenstomp gemaakt en daarbovenuit staken twee metalen armen, scharnierend op de plaats van de knie en eindigend in een leren cor set, dat om het dijbeen werd gesnoerd. Bader bond zich de stelt aan, waarbij het mannetje hem uitlegde dat het gewicht werd gedragen door de wanden van de huls en niet door de bodem ervan. Het was een raar gevoel, toen hij het ding had vast gemaakt. De beenstomp paste precies in het gemodel leerde leder, maar dat voelde vreemd aan tegen de huid en het corset rond het dijbeen zat erg strak. Op de rand van het bed zittend, terwijl het mannetje, Dorothy Brace en een forse Ierse verpleegster toekeken, boog hij zijn knie en zwaaide de stelt heen en weer om er wat aan gewend te raken. Zuster Brace reikte hem een paar krukken aan en zei: ,,U moet er wel aan denken dat u de eerste tijd nog geen kracht in dat been hebt." Met aan elke kant een verpleegster werd hij van het bed omhoog getrokken, waarna hij zijn gewicht op de krukken overbracht. Voorzichtig steunde hij even op de loopstok en onmiddellijk boog zijn knie alsof die van papier was. Hij had er volstrekt geen kracht meer in. Ze hielden hem overeind terwijl hij de krukken beurte lings naar voren schoof en zo scharrelden ze gichelend door de kamer. Ze hadden er allemaal plezier in, maar na een half uur was hij bék af. Later probeerde hij het telkens weer, maar het duurde wel een dag of drie voor hij in staat was zonder hulp een paar stappen te strom pelen, terwijl zijn linker knie elk ogenblik scheen te willen doorbuigen. (wordt vervolgd) werknemers werd voor het eiland Thole: gekozen de heer N. o. d. Brouw, alhier e voor St. Filipsland de heer L. Quist. Wat de lonen betreft, hierbij zal worde: uitgegaan van een basisloon van 15. - 18 per dag een een uurloon van 1.85. Deze week wordt met de campagne be gonnen, aangezien de langdurige droogte veel schade heeft gedaan aan het gewas wordt verwacht dat de oogst minder zal ziji dan de vorige jaren. Laten we hopen, dat ondanks deze minde.^ goede verwachtingen de opbrengst toch nog bevredigend zal zijn. SCHOOLREISJES Donderdag 4 juli maakten de kindere; der laagste klassen van de Openbare Schoc alhier een reisje naar het Dierenpark ii Tilburg. Vervolgens ging de tocht na^ de Wouwse Plantage, waar volop genote: werd van bos en zandverstuiving. Met ee: bezoek aan de Speeltuin Rozenoord we:: de reis besloten. Woensdag 10 juli maakten de kindere: der hoogste klassen der Openbare Schoc een reis naar Rotterdam. Hoewel het 's oer. tends begon te regenen, klaarde het wee: 's middags zo zeer op, dat er niet te klage: viel. Na een bezoek aan de Diergaarde Blij- dorp en de Uitzichttoren werd het Institui voor Scheepvaart bezocht, dat zeer interes sant was. Vervolgens kwam een Rondvaar door de havens aan de beurt. Na nog ee: bezoek aan een speeltuin in Oosterhou: gebracht te hebben, werd de thuisreis aan vaard. Al met al een geslaagde dag. VERGADERING C.B.P.B. In de bovenzaal van hotel „Druiven tros te St. Filipsland kwamen de leden van de C.P.B.P. bijeen voor het houden van haar maandelijkse vergadering. De presidente mevr. C. Vogelaar-Hanse opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Bij het huishoudelijk gedeelte had een bestuursverkiezing plaats. Gekozen werde: mevr. Geense-Noorthoek en mej. M. Neele Een nieuw lid gaf zich op. Na de pauze werd een causerie gehouder door de heer Kalse uit Breda met mede werking van de heer J. P. Kramer te St Filipsland. De fabrikant kwam met een grote collectie lederwaren, waarvan hij het ont staan en het dragen van alle luxe lederwa ren liet zien. Ook de Tanafabriek liet zich niet onbe tuigd door het uitreiken van een zeer mo dieus modeblad, zowel voor schoen als da meskleren, wat bij allen zeer in de smaal: viel. Bij de rondvraag deelde de presidente nog mede dat op de in september te houder vergadering gesproken zal worden dooi Dr. H. Menger, arts te St. Filipsland. NAAR BERG EN DAL Dondardag 11 juli maakten de Ouden var Dagen onder leiding van het bestuur de: plaatselijke afdeling van de bond vat Plattelandsvrouwen een reis naar Berg er Dal bij Nijmegen. Om 8 uur werd vana: de Voorstraat vertrokken, waarna omstreek half elf de koffie te Gorinchem werd ge bruikt. Vervolgens werd een kersenboom- gaard bij Eist bezocht waar tevens de boter ham werd genuttigd. Vandaar ging de reis naar Berg en Dal waar ieder van het mooie natuurschoon ge noot. Op de terugreis werd in een speeltuir te Grave gestopt en in Den Bosch de warme maaltijd gebruikt. Ongeveer 10 uur was he: gezelschap weer thuis en was de unanieme conclusie van alle reizigers: „het was een fijne dag". VOETBALWEDSTRIJD Zaterdagavond werd op initiatief van bet bazar comité van „Ons Dorpshuis", een voetbalwedstrijd gehouden op een weiland dat door de heer J. A. Klompe hiervoor be schikbaar was gesteld. De spelers bestonden uit vrijwilligers uit de omgeving, die graag hun beste krachten toonden voor „Ons Dorpshuis". Ook de muziekclub „Ombona" ontbrak niet op het appél. Deze club, hoewel nog in de kinderschoenen, zorgde geheel belan geloos voos een opgewekte, vrolijke noot. Hoewel de opkomst niet overweldigenc was, was deze toch bevredigend. Het bedrag ong. 60.dat door toegangsgelden was ontvangen, kon als netto-opbrengst in de kas worden gestort omdat geen uitgaven ge- daan behoefden te worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 6